Lasten Sluis-Aardenburg stijgen Alleen zangers met diploma mochten Gregoriaans zingen Twijfels over crosster rein op Axelse Vlakte Grensgemeenten gaan samenwerken in overkoepelend orgaan Stadskantoor Hulst in de steigers voor restauratie van dak Waarschuwing voor inbreker Tien weken cel voor diefstal Provincie moet waterschap leiden Dief rijdt verkeersbord omver Gemeente heeft geld nodig om structureel tekort te voorkomen Sing In Grote Kerk Terneuzen JfainSpterttw f Halloweenparty in Clinge VOLVO CAICAPPENDIJK Oostburgs talent profileert zich in Ledeltheater MIDDELBURG - Een voormalige inwoner van Terneuzen kreeg gisteren van politierechter A. Gaakeer twee maanden voorwaardelijke celstraf opgelegd voor inbraak. De 24-jarige man uit Maastricht had 5 juli vorig jaar in Terneuzen meege daan aan een inbraak bij een café in de Nieuwstraat, waar de gokkast werd opengebroken. De verdachte ontkende dit niet op de zitting van de politie rechter. Wel voerde hij aan niet in de buit te hebben gedeeld. Ruim een maand later had hij in Terneuzen een brommer van een Belgische jongen 'geleend' om drugs te gaan halen, maar vervolgens bracht hij de bromfiets niet meer terug. De ver dachte zei in die fase van zijn leven met drugs- en drankpro blemen te hebben gekampt.,D ie heb ik nu niet meer"Een de zer dagen moet de man nog wel voor de rechtbank in Den Bosch verschijnen voor zijn aandeel in enkele gewelddadige overvallen. Politierechter A. Gaakeer wilde een waarschuwing naar de toekomst laten uitgaan door verdachte de twee maanden voorwaardelijk op te leggen. Officier van justitie J. Groen eis te twee maanden cel. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter heeft giste ren een 31-jarige man uit Rotterdam verooi'deeld tot tien weken cel. De voormalig inwoner van Terneuzen stal 19 juli vorig jaar in Sluis een Mercedes. Twee weken daaxwoor had hij 150 gulden weggenomen bij het Churchill Hotel in Terneuzen. Verder werd hem opzetheling verweten van een auto van eenTerneu- zenaar. De celstraf komt overeen met de eis van de officier van justitie. MIDDELBURG - De Statenfractie van GroenLinks vindt dat het provinciebestuur ook de leiding moet krijgen over de Zeeuwse waterschappen. Dat zou de spanningen tussen de makers van het waterbeleid, zijnde de provincie, en de uitvoerders van dat beleid, de waterschappen, wegne men. GroenLinks vindt dat de inhoud van het waterbeleid centraal moet staan. Omdat dat steeds meer raakvlakken krijgt met ruimtelijke ordening en de provincie op dat terrein een be langrijke rol vervult, ligt een overdracht van de bestuurs macht volgens haar voor de hand. De GroenLinksfractie wijst er bovendien op dat voor het stroomgebied van de Schelde meerdere overheden verant woordelijkzijn: Vlaanderen, Noord-Brabant, Zeeland, Zuid- Holland, en dan ook nog eens meerdere waterschappen. GroenLinks wil die bestuurlijke drukte vereenvoudigen. Ze dient daarvoor vrijdag in de Statenvergadering een initiatief voorstel in. Aan de taakverdeling tussen provincie (beleid) en waterschap (uitvoering) hoeft volgens de partij niets te veran deren. MIDDELBURG - Een bestuurder van een gestolen auto heeft in de nacht van maandag op dinsdag een verkeersbord aan de Walensingel in Middelburg omver gereden. Het verkeersbord verdween daarna door het raam van een ge bouw. Vervolgens is de bestuurder ervandoor gegaan. De auto is gisterochtend rond half elf zwaar beschadigd teruggevon den op de Maisbaai. De politie zoekt getuigen van de aam-ij- ding. De automobilist is volgens de politie vanaf het Seisplein ge komen. Na de bocht zou hij zijn gaan slingeren en verloor hij de macht over het stuur. Vermoedelijk kwam hij tegen het bord tot stilstand. woensdag 24 oktober 2001 door René van Stee SLUIS - De gemeente Sluis- Aardenburg ziet zich genood zaakt de belastingen aanzien lijk te verhogen om het beleids programma voor de komende jaren te kunnen uitvoeren. Zo gaat de onroerend-zaakbelas- ting (OZB) met twintig procent omhoog. In 2003 is rekening ge houden met een stijging van nog eens tien procent. Andere tarie ven gaan ook omhoog, waaron der de afvalstoffenheffing (10 procent), rioolrechten (met 25 gulden), forensenbelasting (5 procent), parkeerboetes (10 procent) en de toeristenbelas ting (van 80 naar 95 cent per overnachting). Ondanks globale bezuinigingen binnen het gemeentelijke appa raat en het opschonen van ra mingen, ziet de gemeente zich ook geconfronteerd met een stij ging van de exploitatielasten, een stijging van personeelslas ten, hogere bijdragen in ge meenschappelijke regelingen, een korting op de algemene uit kering van het Rijk en een stij ging van de kapitaallasten als gevolg van nieuwe investerin gen. „Bij ongewijzigd beleid zouden we een structureel exploitatie tekort van een miljoen gulden hebben gehad, dat ook in verde re jaren zou zijn opgetreden. Ook de kosten van de uitvoering van de Wet Voorziening Gehan dicapten (WVG) zijn aanzien lijk gestegen, omdat de mensen die er gebruik van kunnen ma ken, steeds beter op de hoogte raken", aldus wethouder van fi nanciën J. Bogaart. Hij sloot een eventuele heroverweging ten TERNEUZEN - Zes verschil lende kerken in Terneuzen en Zaamslag houden zondag een Sing In in de Grote Kerk in de Noordstraat in Terneuzen. Te gast is het vocale kwartet Listen Up. Gastspreker is EO-presen- tator Wim Grandia. De Sing Inn begint om 16.00 uur. aanzien van sommige WVG- uitgavenposten niet uit. Bogaart verwees hierbij onder andere naar het personenver voer waarmee in West Zeeuws- Vlaanderen zeer ruimhartig wordt omgesprongen. De komende jaren staan in Sluis-Aardenburg grote inves teringen op het programma. De herinrichting van het winkel centrum in Sluis (6,9 miljoen gulden), de bouw van een multi functioneel centrum (8,9 mil joen) en diverse herstructure ringsprojecten zoals van de Kaai, MI A en Verduijn in Aar denburg en de Garenmarkt, Brugstraat en Burg. Van Hoote- gemstraat in Sluis (in totaal 5,1 miljoen gulden) zijn hiervan de meest in het oog springende. Ook maakt Sluis-Aardenburg veel werk van het waterhuis houdingsplan - vernieuwing van rioleringen waarbij tegelij kertijd een wettelijk opgelegde scheiding wordt aangebracht in de afvoer van hemelwater - waai-in bijna 950000 gulden wordt geïnvesteerd en uitbrei ding van parkeergelegenheid in Sluis (1,5 miljoen gulden). Inhaalslag Bogaart noemt de begroting van Sluis-Aardenburg geen voor schot op de fusie met Oostburg in 2 0 03Hoewel ten aanzien van verschillende tarieven een in haalslag moet worden gemaakt, zijn de meeste belastingen vol gens hem alleen verhoogd om het vastgestelde beleidsplan in zijn gemeente te kunnen uitvoe ren. Ook wijst Bogaart op het feit dat de gemeentelijke belastingen in Sluis-Aardenburg de laatste ja ren nauwelijks zijn gestegen. ,,Het is geen doel op zich om een van de gemeenten te zijn met de laagste belastingdruk in Neder land. Verder is de forse verho ging van de OZB - de enige bron van inkomsten waarin we nog enige speelruimte hebben - te rug te voeren op de verplichting dit tarief gelijk te trekken met onze fusiepartner. Om onze bur gers op het moment van herin deling niet ineens met een stij ging van zestig procent te confronteren, hebben we beslo ten dit tarief in fasen te verho gen", aldus Boogaart. door Conny van Gremberghe SAS VAN GENT - De gemeente Sas van Gent gaat in samenspraak met Zeeland Seaports en de gemeente Axel kijken wat er gebeuren moet met het (motor) crossterrein op de Axelse Vlakte. Enkele jaren geleden streek de motorclub Hontenisse, tegenwoordig stichting Fin- landcircuit, neer op het voormalig stortter- rein. De gemeente stond de club oogluikend toe om op het terrein motorcrosswedstrij den te houden. Toen begin vorig jaar de gemeente besloot om de illegale situatie te legaliseren, trokken bewoners van het na bijgelegen Kanaalzicht in Sluiskil vergeefs aan de bel. De gemeente verstrekte de stich ting Finlandcircuit een vergunning om het terrein voor crossdoeleinden te gebruiken. Het terrein ligt op het verder vrijwel braak liggend haven-en industriegebied noorde lijk van Westdorpe. Het raakte het voorbije jaar ook in trek bij clubs voor oude legervoertuigen en liefhebbers van gemoto riseerde modelvliegtuigen. De eerstge noemde clubs kregen van de gemeente toestemming om twee maal per j aar een eve nement te organiseren. „De lawaaisport heeft op dat terrein een vlucht genomen. Wat we nu in samenspraak met de gemeente Axel en het havenschap willen doen, is be palen of we op deze voet verder moeten of dat er maatregelen getroffen moeten wor den. Ik weet het, Axel heeft ook een cross terrein, maar het zou best kunnen dat er één van de twee gesloten wordt", zei wethouder R, Noët (ruimtelijke ordening) gisteren. Noët onderkende ook dat de lawaaiproduk- tie op het terrein stapsgewijs is toegenomen. „Dat er nu ook gereden wox-dt met van die vierwielaangedreven motortjes is ons be kend. Die horen echt bij het motorcrossge- beuren. Ik wil nu geen discussie of dat al dan niet gelegaliseerd moet worden. We willen gewoon samen met de andere instantie be palen of er ruimtelijke ovexwegingen be staan om maatregelen te nemen. Wat het terrein zelf beti'eft; ik denk niet dat het ha venschap het op termijn nodig zal hebben voor andere doeleinden. Het gaat om een terrein vlakbij een voormalig stoiidepot, dat enkel dienst doet als een soort bufferzo ne", aldus Noët. Voor de jaarwisseling moet duidelijk zijn of het crossterréin op de Axelse Vlakte blijft liggen of verkast moet worden. Het crossterrein aan het haven-en industriegebied noordelijk van Westdorpe is ook in trek bij clubs voor oude legervoertuigen. foto Charles Strijd door Frank Gijsel KNOKKE - Dinsdag werd in cultureel centrum Scharpoord te Knokke het startschot gege ven voor een op te richten Grensoverschrijdend Lichaam (GOL) van de grensgemeenten Knokke-Heist, Maldegem, Sint Laureins, Damme, Sluis- Aar denburg en Oostburg. Tijdens de super-gemeenteraad konden de bestuurders kennis nemen van de plannen om te komen tot een nauwere grensoverschrij dende samenwerking. Volgens Ted Baardmans van de Presentatiegi'oep die de avond leidde, is de tijd voor de komst van een dergelij k orgaan nu echt lijp. Dit gx-ensgebied heeft diie belangrijke troeven in handen. De gemeentes hebben allen een cultuur die redelijk hetzelfde is, er zijn geen gemeentes die er bo venuit steken en alle tot nu toe aangedi'agen projectvoorstel len kunnen kleinschalig worden opgestart. „Ik zou zeggen, ga REDACTIE ZEEUWS-VLAANDEREN Axelsestraat 16 Postbus 51 4530 AB TERNEUZEN Tel: (0115) 686000 Fax: (0115)610724 E-mail: redtern@pzc.nl C. A. M. van Gremberghe (chef) W. A. Bareman P. I. F. M. Cappetti L. E. Dominicus B. J. G. Pelgrim A. M. van Stee J. F. D. Bakker (sport) 's Gravenhofplein 4 4561 AJ HULST Tel: (0114) 373839 Fax: (0114) 373840 E-mail: redhulst@pzc.nl S. van Doorsselaer R. E. A. Hoonhorst CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118) 470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl maar spelen", gaf Baardmans de raadsleden aan het slot van de avond als huiswerk mee. Burgmeester B. Straatsma van de gemeente Sluis-Aardenburg gaf aan dat er al wox-dt samen gewerkt, maar dat de wil nu be staat om die samenwerking ver der uit te breiden. „Daarbij is het heel plezierig als de moge lijkheid er is om gelden van andere instanties te kunnen in zetten." Zijn collega G. Noordewier van Oostburg hield zijn gehoor voor dat er voor het herstel van het kx-ekenstelsel in de komende ja ren een bedi'ag van vijfhonderd miljoen gulden beschikbaar komt..Indien een dergelijk pro ject grensoverschrijdend kan worden uitgevoerd, is de over heid bex-eid er nog eens zestig miljoen gulden bij te leggen." Als ander voorbeeld noemde hij het transport en de veiwerking van afval. „Dit transpoxd levexd hoge kosten op. Het zou een be perking van de kosten opleve ren voor de bewoners in West- Zeeuws- Vlaanderen indien ons afval dicht bij huis kan worden afgelevei'd in Vlaanderen." Hij deelde mee dat minister Klaas de Vries in januari een werkbe zoek aan dit gebied zal brengen om afvalpi'obleem nader onder de loep te nemen. Burgemeester L. Lippens van Knokke-Heist toonde zich een warm pleitbe zorger voor de realisatie van het GOL. Hij gaf aan dat er nog ge noeg problemen bestaan die binnen een dergelijk verband opgelost kunnen worden. Hij gaf als vooi'beeld de ziekenzorg. Onderzoek in de afgelopen pe riode heeft uitgewezen dat er voldoende gelden voorhanden zijn om projecten en activiteiten op te starten. De komende tijd willen de zes betrokken ge meenten een gebiedsvisie gaan ontwikkelen met de bedoeling al in februari 2002 goedkeuring te vragen aan de gemeentera den. Koxd daarna kan een pro jectbureau worden opgestai't. Waarna de eerste projecten kunnen gaan beginnen. (Advertentie) Voor al uw fotoreportages en inlijstwerk. Nieuwe Kerkstraat 3, Yerseke Tel. (0113) 572518 fax 572141 JB door Sheila van Doorsselaer HULST - De aannemer is al be gonnen met voorbereidende werkzaamheden, maar maan dag gaat het werk pas echt be ginnen; de grootscheepse res tauratie van het dak van het Hulster stadskantoor op de Markt. Tot ongeveer juli 2002 zal het markante gemeentehuis in de steigers staan .Niet alleen wordt het dak opgeknapt, ook wordt de overkapping teruggebi'acht in de oude staat. Dat wil zeggen dat het dak de originele hel- lingshoek van zeventig gi'aden terugkrijgt, zoals het was tussen 1534 en 1844Het gotische stad huis, gebouwd tussen 1528 en 1534 werd wel vaker verbouwd, maar in 1844 gingen de vaklie den drastisch te werk. De hel- lingshoek werd teruggebracht naar 45 graden en de karakte ristieke trapgevels werden ge sloopt. Inspectie van het dak heeft aan getoond dat de dakpannen in slechte staat verkeren en dat de houten spanten moeten worden vervangen. De trapgevels wor den in ere hersteld. De verbou wing levert de gemeente meteen extra kantoorruimte op. De gro te zolder die ontstaat door het CLINGE - Carnavalsvereniging De Kerkstraat uit Clinge houdt zaterdagavond 27 oktober in zaal de Troubadour een Hallo- weenparty. Vanaf acht uur kan het publiek in een griezelige entourage al of niet verkleed elkaar de stuipen op het lijf jagen. (Advertentie) Dit is het adres van de monteur die alles van voi.vo weet Mr. F.J. Haarmanweg 49 Terneuzen nieuwe hellingsvlak van het dak, wordt ingericht als presen tatie- en vergaderruimte. Voor het nodige daglicht zorgen de vijf dakkapellen die worden aangebi'acht. De kosten bedra- gen zo'n 650.000 gulden aan on derhoudskosten en 850.000 gul den aan de restauratie. OOSTBURG - Het Ledeltheater in Oostburg vormt op vrijdag 2 november het epicentrum voor alle Zeeuws-Vlaamse creatie- velingen. In het kader van Per formance 2001 kan jong talent zich dan vanaf 20.00 uur op pro fessionele wijze presenteren aan het publiek. Performance 2001 kent een zeer gevarieerd en uitgebloeid pro gramma. DJ Xantos zorgt voor een gepaste warming up en zal ook de korte pauzes opvullen. De optredens voor de grote pau ze worden verzorgd door Els de Haar, die een muziekstuk op electrische piano brengt en I4P met een heavy metal nummer. Anita Bekker's Revuegroep - die onder meer het ballet vex*zorgt bij Frans Bauer - komt met een futuristisch ballet, terwijl Wen dy Wolfeit een nummer zingt van Maxiah Carey. Een dans stuk, geschreven door Arme- May de Lijser, beleeft op Perfor mance 2001 de première. De Lijser laat zich hiei'bij omringen door een vijftal andere danse ressen. Voorafgaand aan haar zelfgeschreven stuk danst zij een solonummer. Na de gi'ote pauze is het de beurt aan de band New Hazai'd. De band deed al eerder mee aan Kunstbende en brengt een mix van punk, rock en hai'drock. De formatie Gimmick verzorgt ver volgens een akoestische set van bekende covers. P&J de Geuzen brengen onvexwalst cabaret. Op Performance 2001 lichtenze een tipje van de sluier op van hun theatershow 'Maar wie is toch die knappe jongen', waarvan RTL 4 tv-opnamen maakt naar aanleiding van het bezoek van Maxima en Willem-Alexander aan Zeeland. De cross-over for matie Badly Preserved sluit Performance 2001 vanaf 23.30 uur af met eigen wei'k. doorEdy de Witte HULST - „Willen we het cul turele erfgoed in onze basiliek behouden dan zal het nodig zijn dat vooral jonge mannen zich bij het Basiliekkoor aan melden. Wie een goede stem heeft, over een goed gehoor be schikt en interesse toont voor het Gregoriaans is van harte welkom", zegt dirigent Jo Ivens van het Hulster Basi liekkoor. Hel Hulster koor viert zondag 28 oktober het vijfenzeventig jarig jubileum. Ivens stelt niet al te hoge eisen. Al 52 jaar is hij de muzikale leider van dit Gregoriaans koor. Toch is hi j zich er terdege van bewust dat nieuwe leden niet staan te dringen. „Het is niet zo eenvoudig: stembe- heersing, toon houden en de teksten kunnen interpreteren vergt namelijk veel oefening. Pas na een jaar of zes draaien nieuwe zangers volledig mee in het koor", weet de inmiddels 74- jarige dirigent. Hij hoopt dat er zich toch nieuwe leden blijven aandienen. ,Mede ook door de prachtige akoestiek in de kerk mag deze Middel eeuwse muziek voor de Willi- brordusbasiliek niet verloren gaan." Kerkelijke plechtigheden worden in de basiliek al eeu wen opgeluisterd door zang en muziek. Het Gregoriaans heeft hierin altijd een belangrijke plaats ingenomen. Met het in 1926 heropgerichte zangkoor is de basis gelegd voor het hui dige Basiliekkoor. Ivens:,,Toen kwamen de eerste notulen op papier. Het koor zong Gregori- aans en meerstemmige (La tijnse) missen en lofzangen. Ook in die tij d werd het Grego riaans als belangrijk ervaren. Alleen de zangers die in het be zit waren van een zangersdi- ploma van de Nederlandsche Gregorius vereniging mochten het meezingen", legt de dili gent uit. Vanaf 1976 zingt het Basiliek- koor uitsluitend Gregoriaans. Toch is er veel veranderd. Vroeger zong men elke zondag twee missen en het lof. Sinds 1992 verzorgt het koor nog maar twee keer per maand de gezangen bij een eucharistie viering. Normaal is er geen orgelbegeleiding. Maar om de kerkgangei's warm te houden, brengen we wel eens gezangen met oi'gelklanken zodat de mensen mee kunnen zingen", aldus Ivens. Hoogmissen Het jubilerende zanggezel schap heeft inmiddels wel de nodige sporen verdiend. Meer dan 75 hoogmissen zijn in de loop der jaren x-echtstreeks uit gezonden door de KRO-radio. Jo Ivens vindt dat de 24 zan gers zich hiervoor best op de borst mogen slaan: „De KRO stelt namelijk hoge eisen en dat zegt genoeg over de kwali teit van het koor." Het Basiliekkoor bestaat uit enthousiaste leden. Ze zijn te vens lid van het Hxxlster Ge mengd Koor waar Ivens ook de scepter over zwaait. „Elke dinsdagavond na afloop van de X'epetitie van dit gemengd koor en om de veertien dagen nog eens op maandagavond wordt gerepeteerd om de kwa liteit van het Gregoriaans op peil te houden. Verder zijn ze zo gedreven dat ook thuis de zangbundel geregeld wordt opengeslagen." Doordat verschillende koorle den al aai'dig op leeftijd zijn, saneert het gezelschap zich zelf. Van de ene kant is het jammer, zegt Ivens, maar hij vindt het wel goed dat de man nen zelf inzien dat ze er beter een punt achter kunnen zet ten. „Als iemand 'kwaad' doet aan het koor moet ik echt in grijpen. Maar iemand de wacht aanzeggen waar je het grootste gedeelte van je leven mee hebt gewerkt doet wel pijn. We zijn tenslotte allemaal mensen met dezelfde passie, waaruit toch een stex'ke sociale band gegroeid is." Het Basiliekkoor viert zondag het j ubileum met een plechtige Gi'egoriaanse hoogmis die om 10.30 uur begint. Na afloop is er gelegenheid om de diligent en zangers te feliciteren. Het Basiliekkoor in Hulst brengt al 75 jaar Gregoriaanse liederen ten gehore, waarvan 52 jaar onder leiding van dirigent Jo Ivens (rechts). foto Charles Strijd

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 51