T rainingskampen verwoest PZC EU vreest dat terroristen voedsel vergiftigen KORTINGSBON 49." Nederlander in Thailand gepakt om drugsbezit Politie Frankfurt houdt mogelijke terrorist aan Bevolking Rusland neemt af Bijbel in Frankrijk op retour Eigenzinnige Belgische satelliet Onafhankelijkheid Oost-Timor Voedseltekort dreigt in Zimbabwe Vaclav Havel naar het ziekenhuis Britten melden successen op doelwitten Bin Laden 259.- 69." woensdag 24 oktober 2001 Lever deze bon in bij C&A, warenhuis of boekhandel en ontvang f 4,54 korting (van f 22, voor f 17,50) op het nieuwe boek "De Verschrikkelijke Ijstaart" geschreven door Daphne Deckers. ISBN:9043902578, Actiecode: 037-48633, Eancode: 00000037 48633 Ge d g van 1 3 IC-2CCi/x 05- - 2 2001 !,04Vs^-o Trui, wolmix. Leren jas met uitneemb. a *a m voering. 7 Katoenen - Qc broek. 49. BANGKOK - Een inwoner van Den Haag is vrijdag in Thailand gearresteerd, omdat hij drugs in zijn bagage had. Dat heeft een woordvoerster van het ministe rie van Buitenlandse Zaken gis teren bevestigd. Op 1 oktober zaten tien Neder landers in gevangenissen in Thailand, van wie zeven wegens het in bezit hebben van drugs. Mensen die in Thailand opge pakt worden in verband met drugs staat over het algemeen een hoge straf te wachten, in veel gevallen tegenwoordig zelfs terdoodveroordeling. In februari kwam een nieuwe rege ring aan de macht die de strijd tegen de drugshandel opvoerde. Bij na tweederde van alle gedeti neerden in Thaise gevangenis sen zit vast voor misdrijven die verband houden met drugs. De verdovende middelen zijn vol gens Bangkok hoofdzakelijk af komstig uit buurland Myanmar. Een rechtbank in Bangkok ver oordeelde begin september ze ventien mensen ter dood wegens handel in drugs. In juli kregen negentien personen de dood straf, kort daarna veertien an deren. Vorig jaar kreeg slechts een persoon wegens drugshan del het doodvonnis te horen en in 1999 werden zestien mensen ter dood veroordeeld. ANP FRANKFURT - Veiligheids functionarissen hebben vorige week woensdag op het vliegveld van Frankfurt een vermoedelij ke islamitische terrorist gear resteerd. Dat heeft het Open baar Ministerie in Frankfurt gisteren bevestigd. De arrestant is een 29-jarige Turkse student die op het punt stond naar Teheran in Iran te vertrekken. In zijn bagage zou belastend materiaal zijn gevon den, waaronder een gevechts- pak en een afscheidsbrief. Dat zouden typische spullen zijn van een terroristische 'slaper'. De Duitse justitie had al een ar restatiebevel tegen de man uit gevaardigd. Hij wordt verdacht van lidmaatschap van een cri minele organisatie en het aan zetten tot moord en doodslag. Volgens krantenberichten is de opgepakte man een leidende fi guur binnen de islamitische Kaplangroepering in Keulen. De beweging is genoemd naar een enkele jaren geleden in Duitsland overleden Turkse imam met sympathieën voor Iran. De leiding werd daarna overgenomen door zijn zoon, Meti Kaplan(alias de Kalief van Keulen). De rechtbank in Düs- seldorf veroordeelde hem vorig jaar november tot vier jaar ge vangenisstraf. DPA/ANP MOSKOU - De Russische bevolking is in de eerste acht maan den van dit jaar met bijna 600.000 zielen ofwel 0,4 procentaf- genomen tot 144,2 milj oenDat blij kt uit cij f er s van het Russi- sche CBS. Volgens demografen zal de bevolking van Rusland de komende vijftig jaar met 60 procent afnemen tot slechts 55 miljoen inwoners. Sinds 1992 is de Russische bevolking al afgenomen met drie miljoen zielen, ruim 2 procent. Opvallend is dat elk jaar een grotere daling laat zien. De belangrijkste oorzaak is volgens demografen de sociale en economische crisis van de afgelopen tien jaar, terwijl het al coholmisbruik enorm is toegenomen. ANP PARIJS - Meer dan de helft van de Fransen vindt de bijbel een achterhaald werk en heeft geen exemplaar in huis. Bijna drie- kwart van de Franse volwassenen leest nooit in het meest ver- - kochte boek van de wereld. Dit blijkt uit een telefonische en quête die eind september in opdracht van het Franse rooms- katholieke dagblad La Croix is uitgevoerd. Van de ruim dui- zend ondervraagden zei meer dan eenderde de bijbelse lessen nog actueel te vinden. Een iets kleinere groep bevestigde dat het boek een belangrijke rol speelt in hun persoonlijk leven; Ruim zestig procent noemde het boek een belangrijk religieus erfgoed van de mensheid. AFP N OORD WIJK - De eerste inBelgië gebouwde satelliet, Proba, gaat eind deze maand de ruimte in. Proba is een zelfstandig werkende aardobservatiesatelliet die deel uitmaakt van hel technische demonstratieprogramma van de Europese ruim- tevaartorganisatie ESA. De Proba wordt gelanceerd vanaf de Indiase lanceerbasis Sh- riharikota. Voor een Europese satelliet is Probaklein, toch worden er van de Belgische primeur grote prestaties ver wacht. Proba moet aantonen dat een kleine satelliet zelfstandig kan overleven in de ruimte en een wetenschappelijk programma kan uitvoeren. En dat alles met minimale controle vanaf dc- aarde. Proba kan zelfstandig beslissingen nemen over posi tiebepaling, standregeling en navigatie. ANP NEW YORK - Het voorlopige parlement van Oost-Timor heeft de Verenigde Naties maandag officieel gevraagd het ge bied op 20 mei volgend jaar onafhankelijk te verklaren. De voormalige Portugese kolonie staat nu nog onder VN-be- stuur. Een VN-woordvoerder heeft de aanvraag bevestigd. Hij ver wacht dat de Veiligheidsraad aan het einde van de maanc haar goedkeuring verleent aan de datum. RTR/AFP HARARE - De komende maanden zal het platteland in Zim babwe getroffen worden door ernstige voedseltekorten. Die zijn het gevolg van de aanhoudende droogte. Ook zijn op veel boerderijen minder gewassen aangeplant door 'bezettingen1, zeggen hulpverleners. In het jongste rapport van ZAWT, een non-gouvernementelf landbouworganisatie, staat dat de afgelopen vijf weken on geveer 25.000 arbeiders van boerderijen zijn weggestuurd, Velen van hen wonen sindsdien langs de kant van de weg. Vol gens de ZAWT staat een grote humanitaire catastrofe voorde deur. De hulporganisatie WVI voorspelde dat alleen al in de provin cies Midlands en Zuid-Matabeleland een half milj oen mensen in december zonder voedsel kunnen zitten. RTR/ANP PRAAG - De Tsjechische president Vaclav Havel is gisteren opgenomen in een Praags ziekenhuis. Havel lijdt sinds een longkankeroperatie in 1996, waarbij een deel van zijn longen is verwijderd, aan chronische bronchitis, De afgelopen dagen is de ziekte verergerd als gevolg van een virale infectie, aldus zijn behandelend arts. Vorige maand is Havel vier dagen in het ziekenhuis opgeno-1 men geweest wegens hartritmestoornissen, maar daar zoude I politicus en auteur nu geen last van hebben. AP van onze redactie buitenland LONDEN - Amerikaanse ge vechtsvliegtuigen hebben de af gelopen dagen in Afghanistan negen trainingskampen van al- Qaeda, het netwerk van terro ristenleider Osama bin Laden, verwoest. Dat heeft de Britse minister van Defensie, Geoff Hoon, gisteren tegen de pers ge zegd. Ook zijn negen vliegvel den en 24 militaire garnizoenen zwaar beschadigd. Hoon is de eerste die de vernieti ging van kampen van Bin Laden meldt. De van oorsprong Saoe- dische miljonair wordt gezien als belangrijkste verdachte ach ter de aanslagen van 11 septem ber in New York en Washington. Volgens de Taliban, die het grootste deel van Afghanistan in handen hebben, zijn door de bombardementen opnieuw tientallen burgers gedood. In de westelijke stad Herat zouden achttien bommen huizen en een moskee hebben getroffen. Vol gens de Verenigde Naties is in die stad ook het militair hospi taal geraakt. De volkerenorga nisatie heeft geen informatie over doden en gewonden. Vol gens de Taliban verloren door een bombardement op een dorp bij de zuidelijke stad Kandahar 52 burgers het leven. De Ameri kaanse toestellen zouden in plaats van een militair terrein een kamp van nomaden als doelwit hebben gekozen. Het Amerikaanse ministerie van Defensie erkende gisteren dat er aanwijzingen zijn dat maandag nabij Herat een be jaardenhuis is gebombardeerd. Een medewerker van het depar tement zei geen informatie over doden of gewonden te hebben. Vlucht Uit angst voor het geweld zijn vele Afghanen op de vlucht ge slagen. Pakistan heeft met de Taliban afspraken gemaakt om de vluchtelingenstroom vanuit Afghanistan in te dammen. De bedoeling is dat Afghanen die naar de Pakistaanse grens plaats Chaman zijn gevlucht, naar hun vaderland teruggaan. Zij moeten worden onderge bracht in nog te bouwen vluch telingenkampen. Sinds het be gin van de luchtaanvallen op Afghanistan ruim twee weken geleden zijn 50.000 Afghanen over de grens met Pakistan ge vlucht. Zij kwamen bovenop de drie miljoen Afghanen die zich al in Pakistan bevinden. Pakis tan heeft de grens gesloten, maar via allerlei wegen slagen Afghanen er toch in het land binnen te komen. In het noorden van Afghanistan woeden rond de stad Mazar-i- Sharif zware gevechten tussen de Taliban en de Noordelijke door Mare Peeperkorn BRUSSEL - De Europese Commissie waar schuwt voor aanslagen door terroristen op de voedselproductie. Volgens Eurocommis saris Byrne (consumentenbescherming) is grote waakzaamheid geboden tegen het be wust verspreiden van mond- en klauwzeer (mkz) en varkenspest of besmettingen met de salmonella- en listeriabacterie. ,,We kunnen onze ogen er niet voor sluiten dat de voedselproductie in de Europese Unie kwetsbaar is voor bio-terreur", aldus Byrne. De commissaris wees de Europese landbouwministers gisteren op de enorme schade die de recente mkz- en varkenspest- crises hebben veroorzaakt. De snelle ver spreiding van de verantwoordelijke virus sen maakt dat deze ziekteverwekkers een ideaal wapen zijn voor terroristen. ,,We kunnen deze waarschuwingen niet nege ren", hield Byrne de ministers voor. Naast mkz en varkenspest is ook de zoge noemde 'kippengriep' een zeer besmettelij ke dierziekte die grote financiële schade kan aanrichten. Zijn deze ziektes nog onge vaarlijk voor de mens, dat geldt niet voor voedsel dat is besmet met de salmonella, de listeria of de e-colibacterie. De consument loopt het risico op koorts, diarree, zenuw stoornissen, soms met dodelijke afloop. Byrne wil daarom nog deze week overleg met de EU-experts voor voedselveiligheid en gezondheidszorg over nieuwe maatrege len tegen bio-terreur. De EU-regeringslei- ders hadden daar afgelopen week al om gevraagd. Een goed alarmsysteem bij ziek temeldingen, voldoende vaccins en strenge hygiënische maatregelen moet een totale ontwrichting van de voedselproductie voorkomen. De commissaris wil daarnaast de bestaande veiligheidsmaatregelen (mel dingsplicht, keuringen, inspecties) nalopen op hun effectiviteit. Medicijnen Pvd A-europarlement ariër Corbey vindt dat Europa het mogelijk moet maken dat goedkope medicijnen tegen miltvuur snel de markt op kunnen. EU-lidstaten dienen daarom de mogelijkheid te krijgen een pa tent van twintig jaar op te heffen in uitzon derlijke gevallen als bijvoorbeeld een mas sale uitbraak van antrax. Corbey schrijft dit in een brief aan Europees commissaris Bol- kestein (interne markt) en huidig EU-voor- zitter en Belgisch premier Verhofstadt. De EU werkt onder leiding van Bolkestein aan een nieuwe regeling voor octrooibe scherming. Daarin is ook het voorstel opge nomen dat een patent twintig jaar be schermd blijft. Corbey stelt Bolkestein nu voor het voor lidstaten mogelijk te maken ,,de looptijd te beperken indien zwaarwe gende openbare belangen in het geding zijn". De uitbraak van miltvuur in de VS is volgens haar een voorbeeld van zo'n uitzon derlijke situatie. Het bekendste antibiotische geneesmiddel tegen antrax is Cipro van de Duitse produ cent Bayer. Een vergelijkbaar middel van een Indiase producent is 3 5 maal goedkoper. De Canadese regering heeft al besloten in tern de octrooibescherming voor Bayers Ci pro op te heffen en massaal het goedkoper middel aan te schaffenOok de Amerikaan se regering overweegt dit. GPD/ANP Leren jas. Tweed broek. Alliantie. Volgens de etnisch Oezbeekse generaal Dostum van de alliantie is de oppositie maandag in de aanval gegaan en hebben de Taliban vele strijders verloren. Amerikaanse ge vechtsvliegtuigen bestookten gisteren voor de derde achter eenvolgende dag posities bij de frontlinie tussen de alliantie en de Taliban ten noorden van Ka boel. RTR/DPA Afghaanse vrouwen en kinderen vluchten via een stuk niemandsland naar een kamp van de UNHCR in Pakistan, foto JeromeDelay/AP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 4