PZC School, speelzaal en bieb samen Bo/Gy kon eigenlijk niet kapseizen Als we vergeten begint het opnieuw Herindeling in de Kanaalzone valt duurder uit 17 Tropicana bouwt nieuwe sapfabriek in haven Zeebrugge Zeelandnet trekt het boetekleed aan Philippine krijgt nieuw multifunctioneel gebouw Kraanmachinist verdrinkt bij ongeval in haven Middelharnis Gevaarlijke pillen verloren in Oostburg Twee gewonden bij aanrijding zeeuwse almanak Modder ZEEUWS-VLAANDEREN woensdag 24 oktober 2001 HoorConny van Gremberghe PHILIPPINE - Philippine krijgt nog voor de gemeentelijke her indeling in 2003 een nieuw mul tifunctioneel gebouw bij de openbare basisschool De Stelle. De bouw van het centrum zal de gemeente zo'n 2,4 miljoen gul den gaan kosten. Het is de be doeling dat naast de basisschool de plaatselijke peuterspeelzaal, kinderopvang en bibliotheek in het pand worden onderge bracht. Het bestuur van de andere basisschool in Philippine, de katholieke De Werf, en de ou dercommissie van die school hadden bij de gemeente be zwaar ingediend tegen het om bouwen van de openbare school tot een zogenaamde brede school. Gevreesd wordt dat door de koppeling van de peuter speelzaal aan de openbare ba sisschool ouders makkelijker voor die school zullen kiezen voor het vervolgonderwijs van hun kinderen en dat daardoor IVHDDELHARNIS - Een 51-ja- rige kraanmachinist uit Som- melsdijk is gisterochtend om zeven uur verdronken in de Bin nenhaven in Middelharnis. De man was aan het werk op het terrein van een zand- en grind- bedrijf aan de Westhavendijk. Door nog onbekende oorzaak kantelde de kraan tijdens het nemen van een bocht op de kade en viel het gevaarte met daarin de bestuurder in het water. Het slachtoffer werd kort daarna door collega's op de kant ge haald. Reanimatie door de GGD mocht echter niet meer baten. De arbeidsinspectie en de politie stellen een onderzoek in naar de toedracht van het be drijfsongeval. OOSTBURG - Een inwoner van Oostburg heeft het afgelopen weekeinde in zijn woonplaats een strip met medicijnen verlo ren. Het gaat om een zilverkleurig stripje met tien roze pilletjes van het middel Isodor 5Het zijn medicijnen die de bloeddruk verlagen. Bij een te hoge dosis kunnen de pillen een shock of bewustzijnsverlies veroorza ken. Voor kinderen kunnen de gevolgen van inname nog erger zijn. De politie verzoekt de mo gelijke vinder van de medicij nen ze af te leveren bij het poli tiebureau. TERNEUZEN - Twee mensen zijn gistermiddag gewond ge raakt bij een aanrijding in Ter- neuzen. Een 24-jarige automobiliste uit de gemeente Axel reed om kwart voor vijf over de Mr. F. J. Haarmanweg en verleende op de kruising met de Rijksweg N61 geen voorrang aan een van links komende personenauto, bestuurd door een 61-jarige man uit Oostburg. De jongste bestuurster is met een pijnlijke nek voor onderzoek overge bracht naar het ziekenhuis. De 62-jarige echtgenote van de an dere bestuurder werd ook naar het ziekenhuis gebracht, maar kon na onderzoek naar huis. De Werf kan rekening op een (forse) terugloop van het leer lingental. Wethouder E. Spuesens (wel zijn) zei gisteren na afloop van de B en W-vergadering dat het college begrip heeft voor de kri tiek van de katholieke school bestuurders, maar dat het dage lijks bestuur toch besloten heeft om verder te gaan met de om bouw van de openbare school tot een multifunctioneel ge bouw. Bij De Stelle is voldoende ruim te voor handen voor de uitbrei ding, bij de andere school is dat niet het geval. Gisteren zette het college de laatste puntjes en komma's in het programma van eisen voor het nieuwe gemeen schapsgebouw. Volgens Spue sens is het de bedoeling dat op zeer korte termijn een bouw team geformeerd zal worden dat de eigenlijke bouw kan gaan voorbereiden. Als alles naar wens verloopt kan dan volgend jaar begonnen worden met de bouw van de nieuwe accommo datie. Op dit moment is nog niet be kend wat er met cle huidige onderkomens van bepaalde in stellingen gebeuren gaat. De Meerpaal, waarin de peuter speelzaal en bibliotheek huizen, verliest zijn gebruikers. Het voormalig gemeentehuis De Schotse Hoek blijft voorlopig in gebruik door de stichting Kul- tureel Werk (SKW). Zalencentrum Eind jaren tachtig poogde het toenmalig college al eens om zo veel mogelijk gemeenschapsac tiviteiten en diensten onder één dak te brengen. Naast het mos selrestaurant Au Port verrees in 1989 een zalencentrum dat ge bouwd werd door de plaatselij ke mosselkoning F. Wiskerke. De ondernemer betaalde 1,3 miljoen gulden voor het com plex, de gemeente droeg drie ton bij en schonk Wiskerke de bouwgrond. Destijds maakten de Philippinenaren en masse bezwaar tegen het dorpshuis plan. Honderden dorpelingen drongen bij het toenmalig colle ge aan op een grondige verbou- wing van de Schotse Hoek. Familie denkt dat plotse afkalving zandplaat schip deed omslaan Arend Visser, de broer van de schipper, bij de geborgen Bo/Gy: „Het blijft gissen, maar een schip met zo'n enorm drijf vermogen kan bijna niet kapseizen. En tóch is het gebeurd." foto Charles Strijd door Wout Bareman TERNEUZEN - Niets wijst erop dat het zandschip Bo/Gy vorige week op de Westerschelde is gekapseisd doordat het was lekgeslagen. Een eerste onder zoek heeft dat uitgewezen. De schip- persfamilie Visser uit Terneuzen houdt het erop dat een plotselinge afkalving van de Hooge Platen zoveel zuiging heeft veroorzaakt dat het schip, dat juist was geladen met ongeveer 1600 ton zand, is 'omgerold'. De Bo/Gy (1711 ton) van schipper Rein- der Visser uit Terneuzen sloeg maan dagavond 15 oktober om half elf plotse ling om, nadat het schip langszij de zandzuiger Interballast III een lading zand had ingenomen en wegvoer. De schipper en de matroos konden door bemanningsleden van de zandzuiger direct uit het water worden opgepikt, maar de vijftienjarige zoon van de schipper, Yannick Visser, die zich in het woongedeelte op het achterschip be vond, kon zich niet meer in veiligheid stellen. Een zoekactie, waarbij duikers en een groot aantal schepen deelnamen en waarbij ook helikopters werden inge zet, leverde aanvankelijk niets op. In de loop van dinsdagmiddag werd het stof felijk overschot door duikers in het schip gevonden en geborgen. De jon gen, leerling van scholengemeenschap De Rede in Terneuzen, voer mee tijdens zijn herfstvakantie. Hij is maandag ge cremeerd. Donderdagmiddag takelden drijvende bokken de Bo/Gy recht, waarna het schip werd leeggepompt en na inspectie via de sluizen van Terneu zen naar de Autrichehaven werd ge sleept. Onderzoek door de waterpolitie, de scheepvaartinspectie en de Raad voor de Transportveiligheid moet nu uitwij zen waardoor het zandschip is gekap seisd. Dat onderzoek was gisteren nog niet afgerond. Een woordvoerder van de Raad: ,,We dienen de hele procedure te doorlopen, waarbij alle betrokkenen worden gehoord en dat neemt al snel enige maanden in beslag." Landingsvaartuigen De Bo/Gy, twee aaneengelaste lan dingsvaartuigen uit de Tweede Wereld oorlog, werd tweeënhalf jaar geleden door schipper Rernder Visser gekocht. Het werd toen grondig geïnspecteerd en bleek helemaal in orde. Het schip nam dit jaar voor de 121e keer zand in ter hoogte van Hoofdplaat. Het was, zoals gebruikelijk, bestemd voor een bedrijf in Sluiskil. Volgens Arend Visser, de broer van de schipper, is het een raadsel hoe het schip kon kapseizen. „De Bo/Gy be schikt over 52 waterdichte comparti menten, die van elkaar gescheiden zijn. Een normaal beunschip heeft niet meer dan 12 tot 14 compartimenten. Het schip heeft ook vier langschoten, ter wijl dat er normaal maar één is. Van lekkage, zoals is beweerd, was absoluut geen sprake. De dekken zijn overal minstens een halve meter ingedrukt. Als er water binnengelopen zou zijn, was dat onmogelijk geweest." Visser - zelf schipper op de duwboot Be- reboot - vermoedt dat de Bo/Gy is ge kapseisd nadat een deel van de zand plaat plotseling is afgekalfd. „Door de zuiging is het voorschip snel onder water verdwenen. Als-ie was lek geslagen, was daar toch minstens een gat van vijf bij vijf meter voor nodig ge weest, om hem te laten kapseizen. En dat was er niet. Dus moet het die zand plaat zijn geweest. Het voorschip had voor het schip omrolde, 1.60 meter wa ter onder het echolood, het achterschip 9 meter. Het blijft gissen, maar een schip met zo'n enorm drijfvermogen kan bijna niet kapseizen. En tóch is het gebeurd." De Bo/Gy was in november vorig jaar betrokken bij een aanvaring in de Zeve- naarhaven in Terneuzen. Het schip werd daarbij licht beschadigd. Enkele maanden eerder voorkwam de brand weer van Terneuzen dat het schip, dat toen voor de Oostsluis in Terneuzen lag, zonk. Visser: „Die zaken hebben abso luut niets te maken met wat er nu is ge beurd. Als een schip 2 4 uur per dag in de vaart is, loop je nu eenmaal meer risi co's dan wanneer een schip eens in de zes weken een reisje doet. En dan de machinekamer in juli vorig jaar onder liep, was een menselijke fout, gemaakt door een jonge matroos. Ik weet dat er verhalen de ronde doen over verwaar lozing en nalatigheid, maar die slaan werkelijk nergens opHet schip was he lemaal in orde." Gered Dinsdagochtend pleegde Arend Visser namens de familie overleg met de wa terpolitie, de bemanning van de red dingboot Zeemanshoop en de Scheep vaartdienst Westerschelde. „De berging is heel snel op gang gekomen, maar als er beter gecoördineerd was, had de jongen misschien nog gered kunnen worden. Er lagen verschillende zandschepen in de buurt te wachten op de zandzuiger. Ik weet dat onder de be manningsleden mensen waren met een duikbrevet. Maar die zijn niet gewekt. Als de scheepvaartdienst die schepen telefonisch had kunnen verwittigen, hadden die mensen snel in actie kunnen komen. Nu hoorden ze pas enkele uren later wat er gebeurd was. Ach, het is nu eenmaal zo dat de hulpverlening op het water vele malen slechter verloopt dan op de weg..." door Wilma Valk BRESKENS - Een van de groot ste verwoestingen tijdens de Tweede Wereldoorlog in Zee land vond plaats op 11 septem ber 1944 in Breskens. Op 21 oktober van dat jaar werd de vissersplaats bevrijd. De kinde ren van de bovenbouw van de christelijke basisschool Op de Bres hebben het monument voor de slachtoffers op de be graafplaats geadopteerd en brengen ieder jaar rond 21 okto ber een bloemenhulde. Dit jaar gebeurde dit gisteren. Al op maandag hebben drie scholieren, Benjamin Moll, Paul Brugge en Valerie Hoogesteger, de grond rond het monument in samenwerking met gemeente werken schoongemaakt. Er moesten vooral veel bladeren worden weggeveegd. De drie scholieren kregen gis termorgen tijdens een bijeen komst op school een getuig schrift overhandigd voor hun werkzaamheden. Ook kregen ze het boekje 'Vrijheid geef je' een uitgave van het Nationaal Co mité 4 en 5 mei. De bijeenkomst werd onder anderen bijge woond door leden van de Stich ting Oorlogsmonument Bres kens. Het is de bedoeling dat de kinderen van de basisschool rond 4 en 5 mei volgend jaar weer bij het monument aan de slag gaan. Samen met alle aanwezigen vertrokken de kinderen van groep 6,7 en 8 na de bijeenkomst naar de begraafplaats om bij het massagraf bloemen te leggen. Hierna werd het monument voor de oorlogsslachtoffers bij de Steenoven bezocht. Bij beide plechtigheden werden liederen gezongen en gedichten voorge dragen. Alles werd afgesloten met het gezamenlijk zingen van het Wilhelmus. Gistermiddag gingen de kinde ren van de bovenbouw van 'Op de Bres' op bezoek in het oorlog museum in Oostburg: „We kij ken daar naar de verzamelde herinneringen om vooral niet te vergeten. Als we vergeten, be gint het weer opnieuw,"aldus schoolhoofd L. Bosselaar Het protest bleek vergeefs, om dat een kleine raadsmeerder- heid ondanks alles stemde voor de uitbreiding van Au Port. Als een echt dorpshuis heeft het za lencentrum nimmer gefun geerd. Het wordt gewoon op commerciële basis gerund. Dor pelingen hadden destijds voor speld dat het nooit een gemeen schapshuis zou worden. Tot nu toe zijn vanuit de rangen van de Philippinenaren - op het katholiek onderwijs na - geen reacties gekomen op de plannen van het Sasse gemeentebestuur. door Wout Bareman ZEEBRUGGE - De internatio nale fruitsapfabrikant Tropica na gaat in het havengebied van Zeebrugge een ultramoderne sapfabriek bouwen. Het gaat om een investering van enige tientallen miljoenen guldens. Tropicana - met vestigingen over de hele wereld - wil vanuit Zeebrugge de greep op de Euro pese markt verstevigen. De bouw van de nieuwe sapfa briek levert honderd arbeids plaatsen op. Daarbij gaat het vooral om banen op manage ment, wetenschappelijk en technisch niveau. Volgens di recteur Zein Abdalla van Tropi cana speelt zijn bedrijf met de investering in op de groeiende vraag in Europa naar vers ge perst fruitsap. De nieuwe fabriek verrijst naast de bestaande Tropicana cold store-opslagplaatsen in het Zeebrugse European Food Cen tre in het havengebied. Met de bouw wordt zo snel mogelij k be gonnen. In het voorjaar van 2003 moet de fabriek in gebruik worden ge nomen. Tropicana's huidige partner Sea-In vest zorgt voor de logistieke ondersteuning van de nieuwe fabriek. Tropicana koos, volgens directeur Abdal la, voor Zeebrugge vanwege de strategische ligging van de ha ven op het 'distributiekruis punt' in Noord-Europa. Het havenbedrijf levert met het Eu ropean Food Centre zowel faci liteiten als gemotiveerd perso neel. Tropicana Europe maakt deel uit van de groep PesiCo Bevera ges International en is de be langrijkste producent en verko per van fruitsappen in de wereld. Het Europese hoofd kwartier bevindt zich in Brus sel. door Matthew Gideonse KAMPERLAND - Directeur J. Bakker van internetaanbieder ZeelandNet noemt de manier waarop de automatische incas so's in oktober zijn geïnd 'niet netjes'. Zonder het te melden zijn de abonnementsprijzen voor twee maanden afgeschre- De aanbieder heeft sinds deze maand een nieuw afrekensys- teem, waarbij het geld niet lan ger aan het eind, maar aan het begin van de abonnementspe riode wordt afgeschreven. Bakker is niet gelukkig met de gang van zaken. „Dit verdient geen schoonheidsprijs. We had den onze abonnees van te voren op de hoogte moeten stellen van de veranderingen en dat is niet gebeurd." Tot vorige maand be taalden abonnees van de inter netaanbieder uit Kamperland altijd de rekening van de voor bije maand, sinds oktober ge beurt dat aan het begin van de periode. Eind vorige week inde de aanbieder de automatische incasso's van twee abonne mentsperioden. Pas begin deze week werd via een e-mail gemeld dat dit ge beurd was. „We hebben de wijzigingen nu in één keer door gevoerd. Alles is in één keer rechtgetrokken, maar dat neemt niet weg dat de manier waarop niet netjes is", zegt Bak ker. Het nieuwe afrekensysteem waar ZeelandNet nu gebruik van maakt heeft een aantal voordelen voor de klanten. Zo kunnen de specificaties van de rekeningen vanaf oktober op in ternet worden bekeken, dat was tot nog toe niet het geval. door Conny van Gremberghe SAS VAN GENT - Het herinde lingsproces in de Kanaalzone dreigt aanmerkelijk duurder uit te vallen dan de 3,6 miljoen gul den die de dagelijkse besturen van Terneuzen, Sas van Gent en Axel in eerste instantie nodig dachten te hebben om het hele proces op de rails te zetten. Nog niet eens halverwege de rit kampen de gemeenten in Mid- den-Zeeuws-Vlaanderen met behoorlijke overschrijdingen van bepaalde kostenposten. Zo kost het projectbureau dat zorg draagt voor de ambtelijke on dersteuning van de stuurgroep die het herindelingsproces re gelt, nu al 49 mille meer dan oor spronkelijk geraamd. Voor ad ministratief werk hadden de gemeenten met uitzendorgani satie Vedior een contract geslo ten. De 135.000 gulden die daar mee gemoeid was bleek niet toereikend. De gemeenten heb ben de raden kenbaar gemaakt nu al nog eens zeven mille extra nodig te hebben. Ook de kosten voor de aanschaf van computer apparatuur pakken 8 mille ho ger uit dan eerst werd gedacht. De door de gemeenten inge huurde communicatiemanager F. Deij heeft de voorbije tijd - vanwege de discussie rond de naamgeving - meer uren werk geleverd dan in eerste instantie de bedoeling was, maar dit heeft volgens de colleges geen gevol gen voor het budget van 667.000 gulden dat voor communicatie doeleinden is vrijgemaakt. Deij zal op termijn de stuurgroep wel nog enkele voorstellen doen voor nieuwe activiteiten voor personeel en bevolking. Daar voor zijn echter geen extra mid delen vrijgemaakt. Tot nu toe zijn de gemeenten ruim 134.000 gulden kwijt aan communica tiezaken. Het leeuwendeel is gaan zitten in de kennisma kingsbijeenkomst van het per soneel van de drie gemeenten in Sas van Gent (ruim 75 mille) en een huis-aan-huiskrant (43 mil le). De commissie financiën van de gemeente Sas van Gent buigt zich dinsdag 30 oktober over de notitie kosten herindeling. De commissievergadering wordt gehouden in het Sasse gemeen tehuis en begint om 19.00 uur. Kinderen van groep 7 en 8 van basisschool Op de Bres lazen een gedicht voor tijdens de herdenking. foto Peter Nicolai Een nieuwe woning, direct aan het water. Ze hadden er vaak over gedroomd, die twee echtelieden uit het Mid delburgse. En nu was het dan bijna werkelijkheid. Met gro te regelmaat gingen ze kijken hoe het stond met de bouw. Hun vier zonen waren al even ongeduldig. En omdat die bo vendien nogal ondernemend ivaren, werden ze vaak ver manend toegesproken. „En je weet het", klonk het dan, „Geen gerotzooi bij de bouw!". Afgelopen weekend vond het paar de ingang tot het bouw terrein met stevige hekken afgesloten. De woning-in- aanbouw bleek nog slechts bereikbaar via een modderig, braakliggend stuk grond. Man en vrouw keken elkaar even aan en besloten toen maar de stoute stappen te on dernemen. Ze hadden niet voor niets laarzen aan. Al na vijf meter zakten ze weg in de prut, zo diep dat ze uiteinde lijk muurvast in de derrie stonden. Eén been uitgraven lukte nog ivel, maar zodra ze aan het tweede begonnen, zakte het eerste net zo snel weer terug. Het zou slecht met ons Mid delburgs echtpaar zijn afge lopen wanneer zich uiteinde lijk niet een redder in nood had aangediend. Met behulp van veel planken, graaf- en trekwerk, kreeg hij het paar weer op het droge. De thuiskomst, verfomfaaid en vuil, was smadelijk. De zo nen hoorden het verhaal zon der mededogen aan. „Jullie weten het toch", reageerden ze met een vals lachje om de mond. „Geen gerotzooi bij de bouw!"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 49