Heintze blijft eeuwig jong Justitie blunderde volgens Daum PZC Arnesen mogelijk assistent-coach van Denemarken PSV krijgt namen van supporters na ongeregeldheden Yankees bereiken de World Series Pantani vrijuit in eerste epo-zaak 24 Routinier geeft het goede voorbeeld bij PSV PSV traint voor het eerst achter gesloten deuren Zwaar verlies bridgevrouwen Kunstrijdster Kwan breekt met trainer Eindhoven en PSV verbreken samenwerking woensdag 24 oktober 2001 door Arjen Vos EINDHOVEN - Hij zou hel rustiger aan gaan doen. Tenminste, dat was de af spraak die hij eind vorig seizoen maakte met trainer Erik Gerets. Maar Jan Heint ze staat er inmiddels weer en speelt als een 'twintigjarige', vindt vriend en vij and. Na zijn terugkeer in de basiself van PSV is de ploeg bovendien stap voor stap beter gaan voetballen. Maar hoe zit het dan met die afspraak? Het geheel is be langrijker dan het individu, vindt Heint- Eigenlijk was het maar goed ook dat hij weer in de basis kwam, want Heintze (38) vond dat hij begin dit seizoen wel èrg weinig speelde. ,,Ik was blij dat ik af en toe met het Deens elftal op pad kon. Die wedstrijden waren erg belangrijk voor me. Ik ben immers altijd gewend geweest om te spelen. Bij PSV kwam ik in een nieuwe situatie terecht, waarbij ik stand-in zou zijn voor Wilfred Bouma. Daar sta ik helemaal achter, maar van honderd procent naar helemaal niks was wel erg moeilijk voor me. Toen Gerets enkele weken terug weer een beroep deed op zijn routinier, was Heint ze er helemaal klaar voor. „Ik ben fit, dat wist ik. Dat ben ik al vanaf het begin van het seizoen. Met de nationale ploeg speelde ik lekker. Ik twijfelde geen mo ment aan mijn gesteldheid." Bij PSV is Heintze een normaal lid van de selectie. Hij heeft geen leidersrol. Ook toen het bi] de club rommelde vanwege de slechte competitiestart, stond hij niet op de voorgrond. ,,Als iemand mijn mening vraagt, geef ik die. Ik onttrek me niet aan mijn verant woordelijkheid. Als ik het nodig vind zeg ik wel wat. Het is niet zo dat ik geen lei derskwaliteiten heb. Ik heb immers di verse bedrijven en bovendien ben ik aan voerder van het Deense nationale team." - Vanwaar dat verschil tussen die lei dersrol in de nationale ploeq en je rol bij PSV? Heintze: „Als ik met de Deense ploeg op pad ben, ben ik 24 uur per dag alleen maar met voetbal bezig. Bij Denemarken regel ik van alles, daar doe ik veel meer dan hier. Dat vind ik ook hartstikke leuk om te doen." - Het moet je wel iets doen dat je als aanvoerder van de Deense ploeg in de voetsporen treedt van illustere voor gangers als Morten Olsen, Michael Laudrup en Peter Schmeichel. Heintze: „Ik vind het een enorme eer, dat klopt. Het is sowieso een eer om voor je nationale ploeg te spelen, en al helemaal als aanvoerder. Op zich was het wel lo gisch dat ik aanvoerder werd. Ik regelde al veel samen met Schmeichel. Toen hij stopte als international was hét logisch dat ik hem zou opvolgen. - Het gaat goed met de Deense ploeg. Heintze: „We gaan naar het WK en heb ben een heel goed elftal. Als iedereen zijn topvorm kan halen dan zit er wel een stuntje in. Alleen moet wel alles kloppen. Op het EK kregen we met blessures en vormverlies te maken en dan wordt het een moeili j k verhaal - Je bent al je halve leven in Neder land, maar Denemarken blijft bijzon der voor jou. Heintze: „Denemarken blijft trekken, inderdaad. Al ben ik er bijna nooit. Al leen om mijn familie en vrienden weer eens te ontmoeten. Ik denk trouwens niet dat ik ooit nog definitief terugkeer naar Denemarken. Hier, in Nederland, heb ik alles opgebouwd. Maar als ik straks niet meer voetbal, zal ik wel wat vaker naar Denemarken op vakantie gaan." Hoe lang blijf je nog spelen? De vraag wordt Heintze al een paar jaar gesteld. In principe, zei hij enkele maanden gele den, is het huidige seizoen zijn laatste als profvoetballer. Maar wat als hij over een paar maanden nog steeds zo speelt als nu? Dan zou het toch zonde zijn om te stoppen? „Ik ga er vanuit dat ik ik er na dit seizoen een punt achter zet"zegt hij,In de win terstop zal er worden gesproken over de toekomst. En het is moeilijk om het j uiste moment te kiezen, om een einde te maken aan je carrière." Nog een jaartje bij een andere club? 1860 München, bijvoorbeeld. Hij moet lachen om de suggestie. „Daar zit nu Gerald Va nenburg als assistent- trainer. Wij heb ben ooit afgesproken dat we samen onze carrières zouden beëindigen. Het is er nooit van gekomen." „Nee, eigenlijk is er niks mooiers dan je loopbaan afronden bij PSV. Op zich had ik best een paar j aar ver weg willen voet ballen en wonen. Maar nu is het te laat, zo reëel moet je zijn." GPD Soap-opera rond cocaïnegebruik van Duitse trainer begonnen EINDHOVEN - Het ziet geel van de stewards op vitale door laatposten van het Philips Sta dion. Vandaag loopt niemand zo maar de grasmat op. De mannen kijken vriendelijk, maar beslist. Een enkeling giechelt. Poppen kast, hoor je hem denken. Het stadion van PSV is ander half uur lang afgegrendeld. Voor het eerst in de historie van de club oefent de selectie achter gesloten deuren om tegenstan der Nantes niet wijzer te maken dan hij al is. Je zou kunnen zeggen dat PSV zich hiermee bij de Europese top schaart. Manchester United traint altijd achter prikkel draad. Niemand vangt daar een glimp op van een training. Bij PSV gisteren ook niet. Of toch, een béétje. De doorkijkjes zijn afgeplakt met plastic. Op som mige punten hangt de folie er wat slapjes bij. Daar zie je flar den van spelers. WilfredBouma, door een kier. Even later: het hoofd van Jan Vennegoor of Hesselink, in een open vierkant. De internationale pers ligt niet bepaald op de loer. Twee foto grafen zoeken naar gaatjes. Een televisieverslaggever maakt stewards wijs dat binnen enkele ogenblikken een helikopter met cameraploeg boven het stadion hangt. De steward weet niet of hij het moet geloven. Dat was het wel. Erik Gerets traint ontspannen met zijn selectie. Hij krijgt een onverwachte gast. Luc Nilis loopt even binnen. Hij moest in de Philipswinkel in het stadion zijn, zag hoe zijn vroegere ma ten aan het trainen waren en nam de gelegenheid te baat om handen te schudden. PSV is nog altijd, informeel, met hem in ge sprek over een functie binnen de club. Hij zou mogelijk teamma nager kunnen worden. Nilis heeft nog niets besloten. Hij ge niet van het leven. Anderhalf uur na de training geeft Erik Gerets een persconfe rentie. Nee, zijn opstelling wil hij niet kwijt. Anders was die ul tra geheime sessie niet nodig ge weest. Het journaille specu leert. Bruggink op rechts mis schien? „Nee, geen Bruggink vanaf rechts," zegt hij. Of er vanavond een verrassende for matie op het veld staat? „Ik denk dat het niet extreem ver rassend wordt", zegt Gerets. PARIJS - Op de tweede dag van het WK bridge in Parijs heeft het Nederlands vrouwenteam een zware nederlaag geleden. Nadat de ochtendwedstrijd te gen het zwakke Indonesië niet meer dan een gelijkspel ople verde, verloren ze gistermiddag kansloos van China, 4-25. De formatie van coach Chris Niemeijer zal de komende da gen alle zeilen moeten bijzetten om in de voorronde bij de eerste acht te eindigen. Alleen dan kwalificeert Nederland zich voor de volgende ronde. Het team staat voorlopig op een te leurstellende twaalfde plaats. In het vrouwentoernooi heeft Frankrijk na de vijfde ronde de leiding overgenomen. Saillant detail: het gastland mag alleen maar meedoen aan het WK om dat het toernooi - vanwege de spanningen in die regio - is ver plaatst van Bali naar Parijs. ANP COLORADO SPRINGS - Kunstrijdster Michelle Kwan heeft ruim drie maanden voor de start van de Olympische Winter spelen in Salt Lake City afscheid genomen van haar trainer Frank Car roll. De viervoudig we reldkampioene maakte dat gisteren bekend. Een meningsverschil over de werkwijze is de oorzaak van de breuk in de samen werking, die al sinds 1992 bestond. ,We hebben altijd hetzelf de doel gehad: dat ik de beste kunstrijdster ter wereld zou worden en zou blijven. Onze meningen hoe we dat doel moeten momenteel bereiken, lo pen echter al enkele maanden uiteen", ver klaarde de Amerikaanse vedette de verrassende 'scheiding'. Kwan werd onder Carroll een groot heid. Naast vier wereldti tels veroverde ze ook nog vijf nationale titels. Al leen olympisch goud ont breekt in haar succestory. In 1998 veroverde ze in Nagano zilver. Tot haar grote .'teleurstelling. Wie Kwan'nu gaat begeleiden, is nog onduidelijk. ANP door Wierd Puk BERLIJN - Bruinverbrand en zelfbewust meldde voetbaltrai ner en (ex-)coeaïnegebruiker Christoph Daum - vandaag wordt hij 48 - zich gisteren bij de rechtbank in Koblenz aan de Rijn. Ja, hij had in het verleden cocaïne gesnoven en nee, anders dan de openbare aanklager be weert, heeft hij niemand aange zet tot handel in verdovende middelen. Honderd gram cocaï ne zou Daum ooit hebben be steld. Daarmee riskeert hij maximaal vijf jaar gevangenis straf. Een absurde beschuldiging, vindt de man die tot midden vo rig jaar werd beschouwd als de verlosser van het Duitse voet bal. En dat het recht mag zege vieren. Dat laatste trok Daum zelf al bij voorbaat in twijfel. Want zijn strafzaak, in Duitsland een me diagebeurtenis van jewelste, is volgens de in diskrediet geraak te tx'ainer een showproces. Ja wel. „In het voetbal bestaat nog zoiets als eerlijkheid", aldus Daum, die zichzelf graag als slachtoffer presenteert. In de echte wereld, bedoelt hij, is rechtvaardigheid vaak ver te zoeken. Daums drie verdedigers open den onmiddellijk de aanval, na dat om negen uur 's morgens het proces was geopend. Van een eerlijk proces kan geen sprake zijn, beweerde de verdediging. Omdat hun cliënt door de media een jaar lang is achtervolgd. En omdat de aanklager aan die me- diahetze heeft bijgedragen, waardoor de trainer door de pu blieke opinie allang schuldig is verklaard. En - zo zei de verdediging - om dat de meeste vermeende straf- daden elders zouden hebben plaatsgehad, is de rechtbank in Koblenz niet gerechtigd om Daums zaak te behandelen. De rechter verdaagde daarop de zitting en besluit vandaag over de verdere gang van zaken. Waar gaat het om in de zaak- Daum, die steevast door com mentatoren als spectaculair wordt omschreven? De beoogde coach van het in verval geraakte Duitse nationale voetbalelftal, destijds trainer van de Bundes- ligaclub Bayer Leverkusen, zou inl999eneenjaarlater63 maal cocaïne in porties van drie tot vijf gram hebben gekocht. Dat gebruik kostte de succesvolle trainer zo'n 45.000 gulden. Zwaarwegender is de beschul diging dat Daum via een tussen persoon honderd gram coke zou hebben besteld. 'Aanzetten tot van onze sportredactie BOLOGNA - Marco Pantani heeft in zijn strijd tegen justitie in Italië alvast één succes be haald. De Italiaanse wielrenner werd gisteren in hoger beroep vrijgesproken van sportieve fraude. De coureur, in 1998 win naar van de Ronde van Frank rijk, was in november 2000 tot drie maanden voorwaardelijke celstraf veroordeeld wegens epo-gebruik in 1995. handel in verdovende middelen' is een misdaad waarvoor de trainer voor jaren de gevangenis in kan draaien. Centraal in de soap-opera rond de heetgebakerde coach stond, een haar. Van Daum. Die haar was bij een instituut in Keulen onderzocht op drugssporen en de uitslag was vernietigend. Daum bleek een grootverbrui ker te zijn: de 72 nanogram co- De rechtbank constateerde wel iswaar dat het epo-gebruik was aangetoond, maar dat dat ge zien de dopingwetgeving in die tijd nog niet strafbaar was. Wet telijk kon er dus niet gesproken caïne die werden aangetroffen (Daum vond dat gisteren bela chelijk) duiden op een ernstige verslaving. In de nacht van 2 0 op 21 oktober 2000, nadat de uitslag' bekend was gemaakt, draaide de trainer door. Daum vluchtte naar Flori da, waar hij maandenlang on derdook. Ook liet hij er een con tra-expertise uitvoeren, die negatief uitviel. De genadeloze worden van een strafbaar ver grijp- Het epo-gebruik van de klim mer was aan het licht gekomen na een zware val in de najaars- klassieker Milaan-Turijn. Pan- Duitse media opperden dat het om een schaamhaar van Daums loyale broer ging. Daum keerde in januari terug, bekende deemoedig zijn cocaï negebruik, bood zijn veront schuldigingen aan en beloofde beterschapl Met andere woor den: af te kicken. In maart van dit jaar trad de Duitser in dienst van de Turkse club Besiktas Is- tanboel. Die aanstelling was omstreden. De Turkse minister van Binnenlandse Zaken dreig de met uitwijzing als Daum op nieuw niet van het witte poeder af kon blijven en Turkse kranten bestempelden Daum als een slecht voorbeeld voor de jeugd. Eerherstel Dat 'slechte voorbeeld' is nu uit op eerherstel. Justitie heeft ge blunderd, beweert Daum, de aanklachten zijn in geen enkel opzicht hard te maken. „De tijd van de geruchtenmachine is voorbij. Het gaat nu om de fei ten." Naar verwachting duurt het proces tot in februari. Zestig ge tuigen zullen worden gehoord, onder wie de broers Uli en Die ter Hoeness, werkzaam bij res pectievelijk Bayem München en Hertha BSC en manager Rei ner Calmund van Bayer Lever kusen. Lastige vragen zullen opduiken, zoals: waarom hield de Duitse voetbalbond (DFB) de in opspraak geraakte trainer, die volgens de geruchten een le ven leidde vol woeste drugs- en sexparty's, zolang de hand bo ven het hoofd? Behalve Daum en zijn cokeleverancier zijn ook een hotelier, een bodybuilder en een arts aangeklaagd. GPD tani onderging destijds een ope ratie. Bij de ingreep bleek hij over een veel te hoge hemato- crietwaarde te beschikken. Een te hoge waarde kan duiden op het gebruik van epo. Tegen Pantani loopt ook nog een andere strafzaak. De renner kreeg in 1999 een startverbod in de Giro d'Italia, die hij op punt stond te winnen. Ook toen had hij een te hoge hematocriet- waarde. Die strafzaak loopt nog. AFP door Henk van Weert EINDHOVEN - Frank Arnesen wordt genoemd als toekomstig assistent-bondscoach van De nemarken. Hij zou in die functie Michael Laudrup vervangen, die deze week heeft laten weten dat hij na het WK voetbal stopt als assistent. Arnesen zou in dat geval een duo gaan vormen met bondscoach Morten Olsen. Arnesen wordt in speculaties in de Deense pers over de opvol ging van Laudrup als de belang rijkste kandidaat genoemd. Hij van onze sportredactie EINDHOVEN - De politie in Lommei kent vijftien voor- en bijnamen van de PSV-suppor ters die betrokken zijn bij onge regeldheden anderhalve week geleden in Lommei. Daarbij werd een Anderlecht- fan zwaar mishandeld. Hij overleed gisteren aan zijn ver wondingen. Er zijn inmiddels drie mannen uit Lommei aan houden, allen begin twintig, die verdacht worden van de ernsti ge mishandeling. Onderzoeks leider F. van Brussel wil de na men volgende week aan PSV voorleggen om er hopelijk een verdere identiteit aan vast te kunnen knopen. De mannen worden in eerste instantie als getuige gezien, maar mogelijk vervolgd voor bendevorming. De namen zijn door anonieme tipgevers aangereikt. De ge zochte groep PSV-fans behoort tot de harde kern van de aan hang. Het aantal PSV'ers komt overeen met de eerdere infor matie over het aantal betrokken supporters dat voor de mishan- van onze sportredactie NEW YORK - De New York Yankees hebben opnieuw de World Series bereikt, de finale van het Amerikaanse honkbal- kampioenschap. De ploeg won de American League van de Seattle Mariners met 4-1. De vijfde wedstrijd eindigde in een 12-3-overwinning voor de New Yorkers. Ze beginnen de best-of-seven World Series zaterdag tegen de Arizona Diamondbacks in Phoenix. Dat team won de Na tional League. De New York Yankees zijn al drie jaar op rij de beste Amerikaanse honkbal- ploeg. Het team kan straks de 27e titel in de historie binnen halen. Burgemeester Giuliani van New York was trots op de prestatie van de Yankees en refereerde aan de aanslagen op het World is momenteel op freelance basis I technisch adviseur van PSV. Ar- nesen volgt de cursus coach be taald voetbal. Volgens Arnesen zijn de specu- laties voorbarig. „Gisteroch tend is bekend geworden dat Laudrup op eigen benen wil staan. Het is niet vreemd dat dan direct mijn naam valt, in combinatie met die van Olsen, We sliepen vroeger als spelers bij elkaar op de kamer. Ik rea geer er niet op, omdat ik niet over mijn toekomst wil praten voordat ik met PSV overlegd heb." GPD deling al gevochten had met een groep Anderlecht-fans. „De verdachten uit Lommei praten alleen over hun eigen aandeel, Ze zeggen wel dat in de grote groep die de Anderlecht-aan- hang trof, Nederlandse PSV- fans zaten, maar noemen geen namen en achternamen." GPD EINDHOVEN - PSV en SBV Eindhoven hebben hun samen werkingsverband beëindigd. De topclub uit de KPN eredivi sie en de club uit de eerste divi sie zij n na evaluatie van de over eenkomst tot de conclusie gekomen dat de samenwerking in de huidige vorm niet naar be horen functioneert. Beide clubs zijn wel bereid te onderzoeken of en op welke wij ze ze elkaar in de toekomst wel van dienst kunnen zijn. ANP Trade Center van 11 september. „Dit is een speciale ploeg, we gens het WTC", zei Giuliani, die na de bewuste dag al vaker sportieve prestaties heeft aan gegrepen om het saamhorig heidsgevoel in de stad te vergro ten. Manager Lou Piniella van de Verliezende Seattle Mariners, zei New York het succes te gun nen. „In de achtste inning gin gen de fans van de Yankees flink tekeer. Ik dacht alleen maar: de ze stad heeft zo veel meege maakt, er komt nu heel veel emotie los", aldus Piniella, zelf oud-speler en -manager van de Yankees. De Arizona Diamondbacks be reikten een dag eerder de World Series ten koste van de Atlanta Braves. De Diamondbacks spe len voor het eerst in de seizoens finale. De ploeg won de finale van de National League met 4-1. ANP Bernie Williams van de New York Yankees haalt uit voor een klap M de wedstrijd tegen de Seattle Mariners. foto Rusty Kennedy/AP Christoph Daum staat voor de start van het proces in Koblenz de verslaggevers te woord. foto Kai Pfaffenbach/RTR Jan Heintze: „lk ga er vanuit dat ik ik er na dit seizoen een puilt achterzet. foto Roland de Bruin/GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 44