PZC Ruimte voor vijf strandtenten Vlissingse bunker na 57 jaar weer open Slechthorenden bepleiten behoud van praatpalen Koersballen om de Schouwse cup Zeelandnet trekt het boetekleed aan Schouwen-Duiveland wil Transferiumbus in stichting brengen zeeuwse almanak Modder Bord Plompe Toren hersteld College wijst vijf plaatsen langs duinkust aan voor jaarrond-vergunning Kraanmachinist verdrinkt bij ongeval in haven Middelharnis waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844 - 1998 NOORD door Esme Soesman GOES - Door een verande ring in de overeenkomst tus sen Rijkswaterstaat en KPN is het onduidelijk wie ver antwoordelijk is voor de on derhoudskosten van de praatpalen langs de weg tus sen Goes en Zierikzee. Het is mogelijk dat de provincie de jaarlijkse rekening van 60.000 gulden gepresenteerd krijgt. De provincie voelt voorals nog niets voor het betalen van deze extra kosten. Zo blijkt uit een briefwisseling tussen provinciebestuur en de in Houten gevestigde Ne derlandse Vereniging voor Slechthorenden (NWS). De ze club trok in september bij de provincie aan de bel om dat ze gehoord heeft dat de elf praatpalen die op het tra ject N256 - met uitzondering van de Zeelandbrug' en het stukje weg tussen Goes en de Rijksweg A58 - te vinden zijn, wellicht verdwijnen. Voor slechthorenden een on gunstige ontwikkeling, meldt de Houtense vereni ging. „Want zij kunnen veel al geen gebruik maken van mobiele telefoons. Een alter natief is er dus niet voor hen", schrijft directeur R. Plomp van de NWS. Of de praatpalen daadwer kelijk zullen verdwijnen, is niet zeker. De hoofddirectie van Rijkswaterstaat in Den Haag moet zich nog uitspre ken over wie zij verantwoor delijk voor de kosten stelt. Deze instantie is eigenaar van het bekabelingsnetwerk van het praatpalensysteem. In het verleden was er de af spraak met KPN dat repara ties die de KPN uitvoerde door Rijkswaterstaat wer den betaald. Begin 1999 is een nieuwe overeenkomst tussen beide partijen gesloten. Sindsdien betaalt Rijkswaterstaat, ongeacht reparaties, een vast bedrag per praatpaal. Bij deze nieu we afspraak is echter geen rekening gehouden met de praatpalen van de provincie die ook op dit netwerk aan gesloten zijn. In Zeeland heeft deze wijziging alleen gevolgen voor de praatpalen die langs het traject Goes- Zierikzee staan. Met uitzon dering overigens van de acht palen op de Zeelandbrug, want daar betaalt de provin cie al voor. Mocht de provincie voor de extra kosten moeten op draaien, dan zal ze een be slissing nemen over het al dan niet verwijderen van de servieepalen. Daarin zal ze het standpunt van de slechthorendenver eniging betrekken, is toege zegd. Er zal in ieder geval een nieuwe afweging moeten worden gemaakt. Ofwel zal er meer geld voor de praatpa len beschikbaar moeten ko men, ofwel zal er in het aan tal palen moeten worden geschrapt. Vervangen Wat dat laatste beti-eft is het, aldus een medewerker van de provincie, een optie om de acht palen op de Zeeland brug te vervangen door de exemplaren die langs de weg staan. De palen op de brug, die stammen uit 1977, zijn sowieso aan vervanging toe. Deze voorziening wordt, vanuit het oogpunt van vei ligheid, vooralsnog als nood zakelijk beschouwd. Langs de rest van de weg staan nieuwe palen. Daar is, voor automobilisten met pech, ge noeg mogelijkheid om in de berm te parkeren. Daar zou den - een aantal van - de praatpalen wellicht kunnen worden geschrapt. Naast de acht palen op de Zeeland brug telt het traject Goes- Zierikzee elf praatpalen. Op het stukje weg tussen Goes en de A58 staan er nog eens vier. Een nieuwe woning, direct aan het water. Ze hadden er vaak over gedroomd, die twee echtelieden uit het Mid delburgse. En nu was het dan bijna werkelijkheid. Met gro te regelmaat gingen ze kijken hoe het stond met de bouw. Hun vier zonen waren al even ongeduldig. En omdat die bo vendien nogal ondernemend waren, werden ze vaak ver manend toegesproken. „En je weet het", klonk het dan, „Geen gerotzooi bij de bouw!". Afgelopen weekend vond het paar de ingang tot het bouw terrein met stevige hekken afgesloten. De woning-in- aanbouw bleek nog slechts bereikbaar via een modderig, i braakliggend stuk grond. j Man en vrouw keken elkaar even aan en besloten toen maar de stoute stappen te on dernemen. Ze hadden niet voor niets laarzen aan. Al na vijf meter zakten ze weg in de prut, zo diep dat ze uiteinde lijk muurvast in de derrie stonden. Eén been uitgraven lukte nog wel, maar zodra ze aan het tweede begonnen, zakte het eerste net zo snel weer terug. Het zou slecht met ons Mid delburgs echtpaar zijn afge lopen wanneer zich uiteinde lijk niet een redder in nood had aangediend. Met behulp van veel planken, graaf- en trekwerk, kreeg hij het paar weer op het droge. De thuiskomst, verfomfaaid en vuil, was smadelijk. De zo nen hoorden het verhaal zon der mededogen aan. „Jullie toeten het toch", reageerden ze met een vals lachje om de mond. „Geengerotzooi bij de bouw!" door Matthew Gideonse KAMPERLAND - Directeur J. Bakker van internetaanbieder ZeelandNet noemt de manier waarop de automatische incas so's in oktober zijn geïnd 'niet netjes'. Zonder het te melden zijn de abonnementsprijzen voor twee maanden afgeschre ven. De aanbieder heeft sinds deze maand een nieuw afrekensys- teem, waarbij het geld niet lan ger aan het eind, maar aan het begin van de abonnementspe riode wordt afgeschreven. Bakker is niet gelukkig met de gang van zaken. „Dit verdient geen schoonheidsprijs. We had den onze abonnees van te voren op de hoogte moeten stellen van de veranderingen en dat is niet gebeurd." Tot vorige maand be taalden abonnees van de inter netaanbieder uit Kamperland altijd de rekening van de voor bije maand, sinds oktober ge beurt dat aan het begin van de periode. Eind vorige week inde de aanbieder de automatische incasso's van twee abonne mentsperioden. Pas begin deze week werd via een e-mail gemeld dat dit ge beurd was. „We hebben de wijzigingen nu in één keer door gevoerd. Alles is in één keer rechtgetrokken, maar dat neemt niet weg dat de manier waarop niet netjes is", zegt Bak ker. Het nieuwe afrekensysteem waar ZeelandNet nu gebruik van maakt heeft een aantal voordelen voor cle klanten. Zo kunnen de specificaties van de rekeningen vanaf oktober op in ternet worden bekeken, dat was tot nog toe niet het geval. KOUDEKERKE (S) - De Plom pe Toren bij hel verdronken Schouwse doi-p Kouderkerke is in ere hersteld. De witte plakletters waarin de naam van het bouwwerk op een bord van de Vereniging Natuur monumenten wordt aangeduid, worden regelmatig door onver laten verwijderd. Tot vandaag stond het Middeleeuwse over blijfsel daardoor te boek als lompe ore. En in die stijl kun je geen koninklijke gasten verwel komen, beseft ook beheerder A. Boon. In verband met het bezoek van de prins en zijn verloofde maakt de vereniging nu haast met uit gestelde opknapbeurt aan de to ren en omgeving. woensdag 24 oktober 2001 door Famke van Loon RENESSE - Schouwen-Duive land wil maximaal vijf perma nente strandtenten toestaan. Het college van B en W heeft hiervoor "vijf plekken langs de Schouwse kust aangewezen. Komend jaar wordt het bestem mingsplan verder uitgewerkt, evenals het eisenpakket dat de gemeente aan de exploitatie van deze paviljoenen stelt. Deze winter zijn er daarom nog geen permanente paviljoenen. De kogel is door de kerk. Na ja ren van steggelen tussen ge meente en ondernemers wil het Schouwse college jaarrond- vergunningen voor strandten ten beperkt toestaan. Uit het rapport van adviesbureau Rou te IV blijkt dat deze paviljoenen 'in toeristisch-recreatief op zicht' een meerwaarde voor de gemeente betekenen. Met ruimtelijke eisen als een goede bereikbaarheid voor het verkeer en de ligging dichtbij een zogeheten recreatie-con centratie-gebied blijven vol gens Route IV en het college vijf duinovergangen langs de Schouwse kust over, waar de ondernemingen zomer en win ter mogen blijven staan: de Ro tonde in Westenschouwen, de Jan van Renesseweg, De Laöne en de Ramp weg bij Renesse en de overgang aan de voet van de Brouwersdam bij Scharendijke. Koers Hoewel het college zich groten deels kan vinden in het advies van Route TV vaart het in zijn beslissing een eigen koers. Zo laat het adviesbureau ruimte voor meer permanente paviljoe nen. Wethouder C. Veerhoek van re creatie en toerisme vindt dat er 'nu en in de toekomst helder heid' in deze kwestie moet zijn. Gekozen is daarom voor een 'maximum-stelsel'. „Behalve dat we het op vijf locaties willen toestaan, willen we er ook maar één per locatie", aldus de wet houder. In de praktijk betekent dit dat de eigenaren van De Schaar, Blasa Bloesa, de Bran door Famke van Loon RENESSE - De gemeente Schouwen-Duiveland onder zoekt in overleg met de provin cie en het Rijk de mogelijkheid om het vervoer van het Renesser Transferium naar het strand on der te brengen in een stichting. Omdat deze stichting los zal staan van de gemeente, komt een fikse openbaar vervoers- subsidie van het Rijk alsnog in zicht. De gemeente puzzelt op een ma nier om een OV-subsidie van tweeënhalve ton van Den Haag los te peuteren. Een eerste po ging om de rijksbijdrage binnen te halen op grond van een deel van de toeristenbelasting, dat jaarlijks in de exploitatie van het Transferium wordt ge pompt, is inmiddels gestrand. Het ministerie van Verkeer en Waterstaat wil niet dat de over heid (Rijk en gemeente) een pro ject dubbel financiert. De Schouwse bestuurders is er alles aan gelegen het Rij k alsnog over de streep te trekken. Het gratis Transferium drukt zwaar op de begrotingspost parkeren: in de begroting voor 2002 blijft de teller met ruim twee gulden nét in de plus staan. Een krappe speelruimte, die de politieke discussie over het wel of niet gratis houden opnieuw kan aanwakkeren. Om dat scenario MIDDELHARNIS - Een 51-ja- rige kraanmachinist uit Som- melsdijk is gisterochtend om zeven uur verdronken in de Bin nenhaven in Middelharnis. De man was aan het wei'k op het terrein van een zand- en grind- bedrijf aan de Westhavendijk. Door nog onbekende oorzaak kantelde de kraan tijdens het nemen van een bocht op de kade en viel het gevaarte met daarin de bestuurder in het water. Het slachtoffer werd kort daarna door collega's op de kant ge haald. Reanimatie door de GGD mocht echter niet meer baten. De arbeidsinspectie en de politie stellen een onderzoek in naar de toedracht van het be drijfsongeval. foto Pieter Honhoff „Dat betekent dat het nog wel even doorsleept. Het is daarom nog de vraag of volgend jaar al paviljoenen kunnen blijven staan. Ik denk dat het ook in het belang van de paviljoenhouders is dit zo zorgvuldig mogelijk aan te pakken; dat we zonder kleer^- scheuren de eindstreep kunnen halen." door Jacques Cats VLISSINGEN- In Vlissingen bestaat er binnenkort gelegen heid voor een terugblik op het oorlogsverleden. Dat gebeurt met een open dag op 3 novem ber, de .dag van de bevrijding van Vlissingen, in een bunker bij de Oranjemolen. Het verdedigingswerk is on langs vrijgekomen bij werk ter versterking van de zeewering. Rijkswaterstaat vond het object interessant genoeg om het te be houden. Juist in deze dagen wordt betreden van de bunker, die 57 jaar niet toegankelijk is geweest, vergemakkelijkt door de aanleg van een trap. De bun ker bevindt zich op een voor de Zeeuwse oorlogsstrijd markant punt, waar op 1 november 1944 de geallieerde landingen plaats vonden. Van de voor de observa tie bestemde bunker is altijd al leen maar de zwaar gepantserde stalen koepel zichtbaar ge weest, waar een periscoop uit stak. Vanuit deze post moeten de Duitsers de invasievloot pas op het laatste moment hebben zien naderen, want de aanval was een volslagen verrassing. Vanuit deze bunker werd ook het achterland op de hoogte ge bracht van het onheil. De be manning kon vrij snel door geal lieerde commando's worden uitgeschakeld. Hun inzet alleen al gaf veel commotie. De Stichting Bunkerbehoud wil de artilleriewaarnemingspost na restauratie semi permanent gaan openstellen. Tot het her stel behoort de constructie van het ventilatiesysteem. Het is de bedoeling om te zijner tijd in formatie over de landingen in het betonnen bouwsel onder te brengen. In verband met de te veiwachten grote toeloop wordt een expositie over de landingen niet in de bunker maar in de Oranjemolen gehouden. De open dag op zaterdag 3 novem ber duurt van 10 tot 16 uur en wordt georganiseerd in nauwe samenwerking met Rijkswater staat en het gemeen terarchief. ding, de Zomerzon en Duin Strand in aanmerking komen voor de felbegeerde vergunning. Veerhoek benadrukt dat het col lege nu een 'voorlopig stand punt' heeft ingenomen. Want al zijn vijf duinovergangen aange wezen, voordat het eerste pavil joen ook in de winter op het strand mag blijven, moeten be stuurlijk nog tal van knopen worden doorgehakt. Zo zal de gemeente de perma nente strandtenten moeten in passen in haar bestemmings plannen. Tevens willen de bestuurders voorkomen dat met de vergunning voor het hele jaar een goedkope winterstalling voor de paviljoenen ontstaat. Tenslotte moeten het komend jaar op het gebied van welstand en bouwverordeningen eisen op papier gezet worden, waaraan een jaarrond paviljoen moet voldoen. Gezien deze lange weg is het volgens de wethouder niet mo gelijk deze winter al een soort gedoogbeleid te voeren. Voor de ondernemers betekent het dat zij over ruim een week van het strand moeten zijn. Het college gaat ervan uit dat in deze raadsperiode wellicht een start gemaakt kan worden met de benodigde aanpassing van het bestemmingsplan, maar dat dit nog voortduurt tot in de vol gende raadsperiode.Veerhoek: te vermijden zint cle gemeente op 'een andere structuur' voor de toeristische voorzieningen in Renesse, zo gaf wethouder C. Veerhoek van verkeer en ver voer eerder aan. Omdat de rijkssubsidie voor het vervoer geldt, wordt een oplos sing in die hoek gezocht. „We bekijken nu of we het natrans port eruit kunnen halen. Dan wordt het openbaar vervoer en kunnen we er subsidie voor krij - gen", legt beleidsmedewerker T. van de Ketterij uit. Op dit mo ment draagt de gemeente de verantwoordelijkheid voor het gratis vervoer. In overleg met het ministerie en de provincie, die de subsidies namens het Rijk verdeelt, wordt nu onderzocht of deze in een op te richten (on afhankelijke) stichting onder gebracht kan worden. Volgens provinciaal beleidsmedewerker K. Lindenberg kan op deze ma nier de OV-subsidie alsnog bin nen handbereik komen voor Schouwen-Duiveland. „Wan neer je het natransport onder brengt in een stichting, neem je de directe invloed van de ge meente weg." Budget Een bijdrage van de gemeente uit de toeristenbelasting en de Haagse toelage vormen dan sa men het budget, waarmee de nieuwe organisatie het Transfe- riumvervoer kan organiseren. Voordat het natransport in een stichting kan worden onderge bracht zal de gemeente eerst af spraken moeten maken met Rijk, provincie en Taxi-centrale Renesse, die het vervoer nu ver zorgd. De vervoersambtenaar van de provincie ziet perspectief in de huidige plannen. Linden- berg: „Voor ons is het een optie mits het Rijk met extra geld voor het openbaar vervoer komt." Schouwse ouderen streden gisteren om de eilandelijke koersbalbeker. foto Marijke Folkertsma door Andrea Bolle BURGH-HAAMSTEDE - In zorgcentrum Duinoord in Burgh-Haamstede is gister middag het eilandelijke koersbaltoernooi gehouden. Vierentwintig bewoners van de Schouwse zorginstellingen bonden onder ling de strijd aan om de Schouwse cup Tijdens het toernooi waren bewoners van zorgcentra In 't Opper, Duinoord, De Wie ken en het verpleeghuis Cornelia stichting druk in de weer met het spel dat lijkt op het Franse jeu de boules. Van elk zorgcentrum waren zes senioren vertegenwoordigd. Zorgcentrum Borrendamme moest vanwe ge andei'e activiteiten afzien van deelname. Het toernooi is een initiatief van de Stich ting Welzijn Ouderen (SWO) Schouwen- Duiveland, en werd in 1994 voor het eerst gehouden. De eerste jaren deden ook oude renbonden mee aan de competitie, maar in 1997 werd besloten er een specifiek toernooi voor de zorginstellingen van te maken. „De groepen werden te groot en bovendien zit ten er in de ouderbonden jongere mensen die veel beter ter been zijn dan onze bewo ners", verduidelijkt activiteitenbegeleid ster O. Immerzeel van Duinoord de huidige opzet. De leeftijd van de deelnemers varieërt tus sen de 75 en 90 jaar. Twee keer in de week worden in Duinoord onderlinge oefenwed strijdjes gespeeld. De bijna 82-jarige J. van Engelen begeleidt de thuisspelende groep. „Het is leuk om te doen en de hele dag bin nen zitten schiet ook niet op." Tijdens het toernooi haalt Van Engelen een meetlint uit zijn zak. „De spelers zijn heel fanatiek. Ik moet vaak op m'n knieeën om de centime ters op te meten, ze zijn heel precies wat dat betreft", lacht hij. Na 36 wedstrijdjes te hebben gespeeld kon de uiteindelijke winnaar worden aangewe zen. De bewoners van het Bruinissers zorg centrum In 't Opper vergaarden de meeste punten en mochten de wisselbeker mee naar huis nemen. Het team van De Wieken ein digde als tweede, voor Duinoord en de Cor nelia. De Zomerzon bij Renesse is één van de vijf paviljoenen die in aanmerking komen voor de jaarrond-vergunning.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 39