Onrust over dorpshuizen Kapelle 'Als je kind e 1 nieuwe wl keukens2002 PZC Hulp voor Zambiaans kippenproject nierziekte heeft, zet da je leven op z'n ko jnBpj'i j 111 jliQQii AR Dl KEUKENS Iedereen met genoeg eigen grond mag minicamping starten .22 Commissie zet vraagtekens bij procedures rond privatisering gemeenschapscentra Fractievoorzitter CDA-Vlissingen niet op lijst Ome showroom wordt aangeveegd om plaats te maken voor de SIEMENS APPARATEN Ceciliaweg 4 - Sint-Annaland - Tel. 0166-653448 woensdag 24 oktober 2001 door Luc Oggel KAPELLE - De commissie On derwijs en Welzijn van de gemeente Kapelle heeft gister avond de nodige vraagtekens gezet bij de gang van zaken rond de privatisering van de drie dorpshuizen in de kernen Kapelle, Wemeldinge en Scho- Enkele commissieleden deelden de zorg van inspreker H. Phaff, voorzitter van de Algemene Ne derlandse Bond voor Ouderen (ANBO) in Wemeldinge. Hij zei namens de Bond te vrezen dat als gevolg van de privatisering de huurprijzen zullen verdub belen. Het plan om de dorpshuizen bij particulieren onder te brengen speelt al een paar jaar binnen de gemeente Kapelle, omdat de ge meenschapscentra jaarlijks aanzienlijke tekorten in de be groting hebben. De gemeente is dat beu. De privatiseringsplan nen zijn al in een vergevorderd stadium, maar enkele commis sieleden kwamen gisteravond naar eigen zeggen nog voor ver rassingen te staan. Bruggeman Zo wilden zowel M. de Jong (PvdA) als P. Ganseman (Ge meentebelang) wel eens van wethouder J. Herselman weten hoe het mogelijk is dat de ge meente al in zee is gegaan met het bedrijf Bruggeman Be drijf smakelaardij om het on derzoek uit te voeren zonder daar eerst toestemming voor te vragen. Daarnaast wilde I. Bal kenende (CDA) meer duidelijk heid over het hoe en waarom van het als 'package deal' aan bieden van dorpshuis De Vroone in Kapelle en het dorpshuis van Schore. Die vraag hield ook Ganseman bezig, die bovendien stelde dat privatisering nooit ten koste mag gaan van de activiteiten in de dorpshuizen. Wethouder Herselman deelde de mening dat de constructie om De Vroone samen met het dorpshuis van Schore aan te bieden verrassend is, niet. Volgens hem vallen bei de dorpshuizen onder dezelfde stichting en is het dorpshuis Schore op zichzelf staand nau welijks levensvatbaar. Ook zeg de hij toe dat de sociaal-cultu rele functie van de dorpshuizen gewaarborgd blijft. De dorps huizen mogen volgens Hersel man ook na privatisering wel tekorten op de begroting verto nen, mits behelsbaar. De antwoorden van Herselman bleken nog niet naar tevreden heid, met als gevolg dat het er in tweede termijn iets feller aan toe ging. De Jong en Ganseman wilden nog antwoord op him vraag over het feit dat er nog geen toestemming was gegeven om met Bruggeman in zee te gaan. Bovendien, zo kaartte De Jong aan, is niet eens besloten om Wemeldinge en Schore te privatiseren. „Ik krijg het ge voel dat het we het door de strot geduwd krijgen", aldus De Jong. Herselman probeerde de ge moederen te bedaren met de uitleg dat Bruggeman slechts opdracht heeft gekregen de ge gevens van de dorpshuizen te inventariseren, omdat de des kundigheid daarvoor binnen het gemeentehuis ontbreekt. Ook zei hij dat de voorwaarden om tot privatisering over te gaan uiteraard nog moeten wor den vastgesteld, desnoods door middel van een raadsvoorstel. De eindconclusie luidde dat zo wel PvdA als Gemeentebelang nog niet akkoord gaan met het voorstel zoals dat er nu ligt en dat de meerderheid van de com missie eerst meer duidelijkheid wil voordat er verdere stappen worden ondernomen. door Mieke van der Jaqt NIEUWDORP - Ontwikkelingshulp, dat is heel wat anders dan met een zak geld een beetje liefdadig gaan doen in een ver land. A. van Liere en A. de Kok van Zee land voor Zambia hebben dat al lang in de gaten. En ook dat van het één het an der komt. Want de duwtjes in de rug die ze een lagere landbouwschool in Chi- pembi geven, leiden telkens opnieuw naar meer mensen die willen helpen om met zo min mogelijk middelen een zo groot mogelijk effect te sorteren. Omdat ze de contacten met Zambia niet meer uit eigen zak konden bekostigen, richtten ze de stichting Zeeland voor Zambia op. Een benifietconcert leverde vorig jaar genoeg geld op om kippen aan te schaffen voor de pluimvee-afdeling van de school. Daaruit volgde het idee om Winter Siluyele over te laten komen voor een internationale cursus pluim veehouderij in Barneveld. Winter leidt de opleidingen voor de levende halve in Chipembi. De Kok en Van Liere zagen kans een beurs voor hem te regelen. In middels is de cursus begonnen en de gast uit Zambia logeert in Nieuwdorp tijdens de herfstvakantie. Van Liere: „We zijn door verschillende pluimveehouders en andere veehouders uitgenodigd voor een werkbezoek. Winter is hier ook op de ba sisschool de Octopus geweest en daaruit is het plan voor een klassencorrespon- dentie geboren met de lagere school uit Chipembi." Autootje Gai'agehouder van Liere ruilde intussen ook een Volkswagen pick-upje in, wat ui terst geschikt is voor de landbouw school, die geld moet verdienen voor leermiddelen door eigen producten op de markt te verkopen. „Maar, benadrukt De Kok, aan een autootje alleen heb je niets. Je moet het kunnen onderhouden." Om dat beide heren geen gelegenheid onbe nut laten om een beroep te doen op de A^'ÏÖtjiSSE Winter Siluyele, A. van Liere en A. de Kok (vlnr) bij de spullen die ze inmiddels voor Zambia bijeen hebben gesprokkeld. foto Dirk-Jan Gjeltema Zeeuwen, duurde het niet eens lang voor dat ook dat probleem was opgelost. Het AOC uit Vlissingen schonk een complete werkplaatsuitrusting, waarmee ook de tractoren in Zambia kunnen worden on derhouden. Van de AutoUnie kwamen er nog banden bij, van Heerema overalls en werkschoenen en van alle kanten kwam gebruikt gereedschap. „Nu moet het al leen nog naar Zambia worden ver scheept. We proberen het geld voor de reis per schip nu bijeen te krijgen. De au to moet, met een kist vol spullen, naar Tanzania of naar Durban, Zuid-Afrika. Van daaruit kan een chauffeur uit Chi pembi hem ophalen." Op alle mogelijke manieren proberen Van Liere en De Kok het geld voor de ver scheping bijeen te krijgen. Intussen zoe ken ze ook naar mogelijkheden om de watervoorziening op te krikken. Vanuit de Wilde Ganzen is al hulp toegezegd voor waterpompen, maar dat zit nog in de molen. „Nu is drie weken geleden de laatste pomp stuk gegaan, dus zitten ze daar, de kliniek en de scholen, zonder water. Eigenlijk is dat de grootste zorg van dit moment"', aldus Van Liere. Winter Siluyele heeft inmiddels al een heleboel geleerd. Als hij de cursus heeft afgerondprobeert hij ook nog een cursus te volgen voor het verbouwen en verwer ken van diervoeders. door Ab van derSluis MIDDELBURG - Ookniet-boe- ven mogen in het stadsgewest Vlissingen/Middelburg een kleinschalige camping begin nen. Belangrijke voorwaarde is wel dat het terrein een mini mumoppervlakte heeft van twee hectare. Dat staat in de be leidsvisie van de twee colleges van B en W. In het stadsgewest komen 75 locaties in aanmer king voor kleinschalig kampe ren. De twee gemeenten hebben op dit moment geen regels of voor waarden waarop zij kunnen te rugvallen als een inwoner een kleinschalig camping wil begin nen. De nota, opgesteld door het ruimtelijk adviesbureau RBOI, geeft aan op welke plaatsen 'kamperen bij de boer' is toege staan, hoe groot de campings mogen zijn en of ook niet-boe- ren een camping mogen begin nen. Zes jaar geleden trad de nieuwe wet op de Openluchtrecreatie (OR) in werking, die de oude Kampeerwet verving. In de Wet OR is de koppeling losgelaten tussen kleinschalig kamperen en een boerenbedrijf. Gevolg daarvan is dat iedereen een klei ne camping mag beginnen. Het stadsgewest telt op dit moment veertien minicampings, drie in Vlissingen en elf in Middelburg. In een aantal gebieden in het stadsgewest mogen geen mini- campings komen uit een oog punt van natuur en milieu. Voorbeelden daarvan zijn in de directe omgeving van de kust, Vlissingen-oost, binnen de risi cocontour van de Westerschel- de, spoorweg en het vliegveld Midden-Zeeland. De twee colleges willen ook dui delijke voorwaarden stellen aan nieuwe minicampings. Ze mo gen niet verspreid in het buiten gebied komen. De terreinen moet ruim van opzet zijn. Het stadsgewest kiest voor een mi nimale oppervlakte van twee hectare, de afstand tot de buren moet minstens vijftig meter zijn en als zich in de directe omge ving een gewone camping be vindt, moet de afstand ten min ste tweehonderd meter zijn. De tenten en caravans mogen niet in het zicht staan, maar afge- scherm.d worden door een be- plantingsstrook van vijf meter. Daarnaast willen de twee colle ges geen stacaravans toestaan. Op de minicampings mogen maximaal tien kampeermidde len staan en in het hoogseizoen vijftien eenheden. In het gebied waar in principe nieuwe minicampings zijn toe gestaan (Ritthem, Nieuw- en Sint-Joosland, omgeving Abeelse weg en Veerseweg, Sint- Laurens en het groene gebied tussen Vlissingen en Middel burg) zijn 72 agrarische bedrij ven te vinden en drie kavels die minimaal twee hectare groot zijn. Veel geld De twee colleges denken niet dat er opeens een enorme be langstelling komt van (niet-) boeren die een minicamping willen beginnen. Het stadsge west wijst in de beleidsvisie op een aantal factoren: een cam ping beginnen kost relatief veel geld, de markt voor 'kamperen bij de boer' lijkt verzadigd en ten westen van het Kanaal door Walcheren rond Middelburg zijn maar heel weinig kleine campings te vinden, terwijl dat altijd is toegestaan. „Blijkbaar is deze zone niet zodanig aan trekkelijk dat dit leidt tot een groot aanbod aan kleinschalig kamperen." De twee colleges denken dan ook dat de groei vooral 'theoretisch' is. De gemeenteraden van Vlissin gen en Middelburg spreken zich komend voorjaar uit over de be leidsvisie. VLISSINGEN - De fractievoor zitter van de Vlissingse CDA- fractie, Joke de Coninck-Geers, heeft bedankt voor een plaats op de lijst voor de komende ge meenteraadsverkiezingen. De Coninck-Geers stond niet in de top van de lijst en hield daar om de eer aan zichzelf. Het CDA presenteerde gisteren vier nieu we gezichten bij de top zes. Het is heerlijk toeven in deze stijlvolle woonkeuken. Met keramische kookplaat, vrieskast, afzuigkap, inclusief eettafel, werkblad met spoelbak en kraan. met diverse Moderne, praktische keuken met RVS-accenten, glasdeuren, schouwkap en keramische tiptoets kookplaat, werkblad met spoelbak en kraan. Open: Ma t/m Do. 09.30-18.00 uur. Vr. 09.30-21.00 uur. Za. 09.30-17.00 uur (Tevens 's avonds geopend op afspraak) Erkend door de Centrale Branchevereniging Wonen ERKEND

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 36