Gemeente betaalt mee aan Scaldis PZC PZC Uitwassen in nieuwbouw blijven uit College houdt vast aan Masterplan Thoolse SGP tegen pontje op zondag Schoonmaker beboet voor mishandeling Hansweert krijgt toch JOP in meetstation Nationaal Park Oosterschelde steekt ton in multifunctioneel centrum Jody Bernal in Haestinge Boete voor negeren politiebevel Tien weken cel voor diefstal Twee auto's opengebroken Dief rijdt verkeersbord omver Bestelbus ramt auto Jongeman doet greep uit kassa Vrouw gewond bij botsing op A58 Blusgroep Tholen houdt wedstrijd nieuwe klasse Jfatolekmnp Rechter verbiedt uitbreiding van hotel Britannia Rijgedrag af te lezen aan thermometer b21 woensdag 24 oktober 2001 door Esme Soesman SINT-MAARTENSDIJK Het dagelijks bestuur van het Na tionaal Park Oosterschelde (NPO) en de raadscommissie ge meentelijke ontwikkeling van de gemeente Tholen komen bei de met geld over de brug voor het multifunctioneel centrum Scaldis Naturalis in Sint-Maar tensdijk. Daarmee lijkt een vroegtijdige ondergang van dit initiatief afgewend. Het dagelijks bestuur van het NPO heeft maandag een positief besluit genomen over de subsi dieverstrekking van een ton. Eerder kwam dit bedrag op de helling te staan, omdat de orga nisatie een degelijk beleids- en meerjarenplan eiste. En, omwil le van de continuïteit, de aan stelling van een coördinator. Aan beide voorwaarden is in middels voldaan. Dat was ook reden voor de leden van de com missie gemeentelijke ontwikke ling om gisteravond unaniem een positief advies uit te bren- gen over een gemeentelijke bij drage. Jaarlijks subsidieert de gemeente, voor een periode van vijf jaar, een bedrag van 12.500 gulden. De voorgeschiedenis van het centrum maakt dat er wel veel bedenkingen werden geuit. Want hoe, zo was een vraag die herhaaldelijk klonk, heeft het SINT MAARTENSDIJK - Jody Bernal treedt op vrijdagavond 30 november op in de sportzaal van Partycentrum Haestinge in Sint Maartensdijk. De zanger is vooral bekend ge worden met zijn zomerhit 'Que Si, Que No', die wekenlang op de nummer 1-positie van de Top-40 vertoefde. De zaal biedt plaats aan 700 mensen. Kaarten kosten twintig gulden in de voorverkoop en zijn te ver krijgen bij de VVV-kantoren in Sint Maartensdijk, Yerseke en Goes. zover met dit project kunnen komen? Voorzitter G. de Leeuw van Platform Leefbaar Platte land Tholen, initiatiefnemer van het project, lichtte een tipje van de sluier op. Er is heel veel tijd gestoken in het realiseren van het gebouw. Waardoor het ontplooiien van activiteiten on dergesneeuwd is geraakt, gaf hij als inspreker te kennen. Wet houder R. Ravensteijn voegde daar zijn visie op de gemeente lijke inbreng aan toe. Het feit dat het om een particulier initi atief ging, was voor het gemeen tebestuur reden zo lang moge lijk aan de zijlijn te blijven staan. Voorschot Zaak is, stelden diverse fracties, dat de gemeente van nu af aan nauwlettend de vinger aan de pols houdt. Niet alleen door middel van een financiële, maar ook door middel van een inhou delijke evaluatie. De commissie gaf aan bevreesd te zijn voor de gevolgen voor de gemeente Tholen als het onver hoopt niet goed met de exploita tie van het centrum zal gaan. PvdA en D66 namen alvast een voorschot op de discussie die kan worden verwacht als Scal dis Naturalis binnen vijf jaar geen levensvatbaar initiatief blijkt. Het project, dat een mil joen heeft gekost, moet in ieder geval in stand worden gehouden vindt D66. Dat betekent, vindt deze partij, begeleiding en vroegtijdig ingrijpen waar no dig. Zondag „Aan mooie woorden hebben we niets", reageerde PvdA-er M. van der Linde. „Hoeveel heeft D66 er voor over om het gebouw in stand te houden als het niet lukt?" Beide partijen betreuren het overigens, onder andere vanwege de exploitatie, dat het multifunctionele gebouw inclu sief omliggend teiTein op zon dag gesloten zijn. Dat laatste is een element van het project dat wel in de smaak valt bij Chris tenunie en SGP. Ravensteijn adviseerde niet vooruit te lopen op doemdenken. „We gaan er van uit dat het goed gaat. Zo niet komen we terug naar deze commissie", beloofde hij. J§KÉÉS« De gemeente is tevreden over het experiment van welstandsvrij bouwen in Hansweert. foto Dirk-Jan Gjeltema door Rob Paardekam HANSWEERT - Een mintgroene kubus woning of een pimpelpaarse paalwoning. Het had zomaar gekund op de Kanaalarm in Hansweert, want daar mag sinds ruim een jaar welstandsvrij worden gebouwd. Toch staan er allemaal keurige huizen. De gemeente spreekt dan ook van een ge slaagd project. Welstandsvrij bouwen komt erop neer dat mensen het huis van hun dromen kunnen bouwen zonder de plannen eerst voor te leggen aan de gemeentelijke welstands commissie. Het werd vorig jaar ingevoerd op uitdrukkelijk verzoek van de gemeen teraad van Reimerswaal. Het college wil de in eerste instantie niet verder gaan dan welstandsarm bouwen, maar de raad wil de dat ook de eisen voor bij voorbeeld dak goot en dakhelling kwamen te vervallen. Het college ging daarmee akkoord en zo doende wercl het nieuwe wijkje op de Ka naalarm in Hansweert aangewezen als 'proefgebied'. Van de zeven vrijstaande woningen die er gebouwd worden, zijn er inmiddels vier nagenoeg gereed. In haar evaluatie concludeert de gemeente dat er geen buitensporige ontwerpen zijn gerea liseerd. Burgemeester en wethouders zijn dan ook tevreden met het resultaat. Lof Ook de bewoners van de Kanaalarm zelf zijn vol lof over het initiatief, zo blijkt uit een mini-enquête. Een overgroot deel geeft aan bewust voor de Kanaalarm te hebben gekozen, omdat er welstandsvrij gebouwd mag worden. Ze tonen zich ver der bewust van het feit de buren best wel eens een ongewone woning hadden kun nen bouwen. Honderd procent van de on dervraagden geeft aan dat ze in dat geval niet bij de gemeente zouden hebben ge klaagd. Als eindoordeel voor het experi ment noemen de bewoners termen als 'goed' en 'heel tevreden'. Het project kan volgens hen zeker navolging krijgen. Daar denkt de gemeente niet anders over, want in het nieuwe beeldkwaliteitplan wordt de mogelijkheid opengelaten om ook in toekomstige woonwijken wel- standsvrije gebieden aan te wijzen. Voor zichtigheid blij ft volgens de gemeente wel op zijn plaats, want het zou best eens kun nen dat er in de toekomst wél uitspringen de woningen verrijzen. Daarom zullen er periodieke evaluaties over het gevoerde beleid plaatsvinden. MIDDELBURG- Een 50-jarige inwoner van Vlissingen ki'eeg gisteren van de politierechter in Middelburg een boete opge legd van vierhonderd gulden voor het herhaaldelijk negeren van een politiebevel. De Vlissinger was op 16 augustus van dit jaar in zijn woonplaats tot drie keer toe bevolen om zich te verwijderen van een incident, maar het antwoord was tel kens: „Dan kan je lang wachten." MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter heeft giste ren een 31-jarige man uit Rotterdam veroordeeld tot tien weken cel. De voormalig inwoner van Terneuzen stal 19 juli vorig jaar in Sluis een Mercedes. Twee weken daarvoor had hij 150 gulden weggenomen bij het Churchill Hotel in Terneuzen. Verder werd hem opzetheling verweten van een auto van een- Terneuzenaar. De celstraf komt overeen met de eis VLISSINGEN - In de nacht van maandag op dinsdag zijn in Vlissingen twee auto's opengebroken. Dieven stalen in de Glacisstraat uit een auto een cd-speler en twintig cd's. Aan de Duinpoortweg werd eerder op de avond een fles wijn uit een auto weggenomen. De daders forceerden de deur van de auto. MIDDELBURG - Een bestuurder van een gestolen auto heeft in de nacht van maandag op dinsdag een verkeersbord aan de Walensingel in Middelburg omver gereden. Het verkeersbord verdween daarna door het raam van een gebouw. Vervolgens is de bestuurder eivandoor gegaan. De auto is gisterochtend rond half elf zwaar beschadigd teruggevonden op de Mais- baai. De politie zoekt getuigen van de aanrijding. De automobilist is volgens de politie vanaf het Seisplein ge komen. Na de bocht zou hij zijn gaan slingeren en verloor hij de macht over het stuur. Vermoedelijk kwam hij tegen het bord tot stilstand. VLISSINGEN-OOST - Een 29-jarige man uit Heerhugo- waard is dinsdagochtend op de Europaweg in Vlissingen- Oost met zijn bestelbus tegen zijn voorligger gebotst. Een 51- jarige automobilist uit Borsele remde voor een trekker die achterwaarts de kruising met de Europa weg-Oost en Europa- weg-Zuid opreed. De man van de bestelbus kon niet meer tij dig remmen. Beide voertuigen raakten beschadigd. RENESSE - Een onbekende man heeft maandag in een win kel van een vakantiepark bij Renesse een greep uit de kassa gedaan. De jongeman liep de winkel in, pakte enkele honder den guldens en verliet direct de winkel. Vervolgens reed hij in een donkergrijze auto richting het dorp. OOST-SOUBURG - Een 23-jarige wouw uit Halsteren is gis terochtend op de A58 ter hoogte van Oost-Souburg gewond gei-aaktbij een aanrijding. De vrouw reed richting Vlissingen. Het verkeer dat voor haar reed', remde. Zij kon niet meer op tijd stoppen en botste tegen de auto van een 40-jarige vrouw uit Middelburg. De vrouw uit Halsteren is met onbekende verwondingen naar het ziekenhuis in Vlissingen gebracht. door Aector Dooms MIDDELBURG - Een 36-jarige inwoner van Goes is gisteren in Middelburg voor mishandeling op het werk veroordeeld tot vijf honderd gulden boete. Hier naast vond politierechter A. Gaakeer dat hij het slachtoffer vijfhonderd gulden smarten geld moet betalen. Het slachtoffer was op 10 de cember 1999 in 's-Gravenpolder in een bedrijfshal aan het schoonmaken, toen ze werd te gengewerkt door de Goesenaar. Er ontstond ruzie over het af voeren van een grote plas water. „Ik hielp tegen het einde van de dienst collega's in de andere hal het water naar een putje af te voeren, teiwijl hij het water pre- cies naar de andere kant weg werkte. Daardoor geraakte ik geïrriteerd. Ik heb eerst de trek ker weggegooid, voordat ik ben weggelopen", vertelde de schoonmaakster gisteren op zit ting. Dit was voor de verdachte een aanleiding om achter haar aan te gaan. Ze vertelde dat ze een stomp in haar rug kreeg, REDACTIE MIDDEN-ZEELAND Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113) 273000 Fax: (0113) 273030 E-mail: redgoes@pzc.nl R. Bosboom M. E. de Bruijn I. Huibers A. M. van der Jagt R. J. A. Paardekam E. Soesman K. L. de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118) 470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl waardoor viel. Toen ze op de grond lag werd ze door hem ge schopt. De man ontkende de mishande ling. Hij gaf wel toe daarna op de werkvloer nog te hebben ge vochten met een man. Officier van justitie J. Groen eiste ne genhonderd gulden boete. Raadsvrouw J. Jansen stelde nadrukkelijk dat haar cliënt het slachtoffer met geen vinger heeft aangeraakt. „Hij heeft al leen op haar schouder getikt". De advocate pleitte ervoor de man vrij te spreken of hem an- ders een voorwaardelijke boete op te leggen. De Goesenaar is door het incident zijn werk kwijtgeraakt. THOLEN - In het kader van een landelijk proefproject verzorgt de blusgroep Tholen van de Thoolse brandweer zaterdag 27 oktober een brandweerwed- strijd in de nieuwe wedstrijd klasse 1-1-2. Landelijk worden vijf van der gelijke try-outs gespeeld. Aan de blusgroep van Tholen-stad de taak er één van te organise- ren. Andex'e korpsen zijn Mid- delharnis, Borger, Elspeet en Beesel-Reuver. De wedstrijd klasse houdt in dat elk scenario aan de deelnemers kan worden voorgelegd, mits het een situatie betreft die met materieel op de tankautospuit kan worden be streden. De brandweerlieden kunnen dus geconfronteerd worden met brand, hulpverle ning, gevaarlijke stoffen, red ding of een combinatie van deze elementen. Deze opzet komt overeen met de werking van het alarmnummer 1-1-2. Aan de wedstrijd doen tien ploegen mee, waaronder Heinkenszand en Haamstede/Renesse. Het eerste korps mag om acht uur 's ochtends aan de bak, de laatste om 16.35 uur. De prijsuitreiking vindt plaats in de Meulviet in Tholen-stad, om 19.00 uur. Advertentie Voor al uw fotoreportages en inlijstwerk. Nieuwe Kerkstraat 3, Yerseke Tel. (0113) 572518 fax 572141 De plek achter de Stenge waar de jeugd een plaats moet krijgen, foto Dirk-Jan Gjeltema door Mieke van der Jagt HEINKENSZAND - Het gemeentebe stuur van Borsele is beslist niet van plan om iets in de uitgangspunten van het Mas terplan Heinkenszand te wijzigen. Dat betekent een plaats voor iedereen in het gebied rond de Stenge en het gemeente huis: het nieuwe centrum van het dorp. In middels is de uitvoering zo ver gevorderd dat een groot deel van de groepen al een plekje heeft. De Stenge is bijna klaar, de schoolpleinen zijn ingericht, er wonen mensen in het plan Over de Dijk en ook het woonzorg- complex Dijkstede zit vol ouderen. Alleen de jongeren, die in De Stenge het veld moesten ruimen en met soos De Prange tijdelijk naar een kotje aan de Heinkens- zandseweg vex-huisden, hebben nog geen voorziening. Het is de bedoeling dat die tussen De Stenge en de Kraaijendijk komt maar in het wozoco wordt daarover hard op gemonkeld. Burgemeester J. Mandos, die zich meermalen als pleitbezorger voor de jeugd heeft opgeworpen, kreeg van de oudei'e dame de vraag of hij het zo leuk zou vinden als er een j eugdsoos In zijn tuin zou komen. Mandos kon antwoorden dat de Prange zich momenteel dichter bij zijn huis bevindt dan hij ooit bij Dijkstede zal komen. Overigens hebben sommige bewoners van Watervliet wel enige overlast van de Prange. Ze x'eclameren niet omdat ze er van uit gaan dat de huisvesting in het kot je tijdelijk is. Dat is wel zo, maar de soos zal er langer zitten dan aanvankelijk de bedoeling was. De bewoners worden aan gespoord eventuele overlast toch aan de orde te stellen zodat de buurt er samen met de jeugd wat aan kan doen. Het gemeentebestuur blijft weliswaar vasthouden aan een plek voor de jeugd bij de Kraaijendijk, maar dat het op die plaats nu een puinhoop is werd volmondig toegegeven. Problemen zijn er er voox'al omdat automobilisten verbodsborden ne geren. Alleen bussen mogen over over de Kraaijendijk, maar toch wordt er veel over gereden. Wethouder P. Vollaard zeg de toe dat daarop beter zal worden gecon troleerd. Een ander px-obleem wat op zeer korte ter mijn moet worden aangepakt is de achter uitgang van de Roofvogelbuurt. Er komt daax*voor een apart masterplannetje, bij de opzet waarvan de bewoners nauw zul len worden betrokken. door Rob Paardekam HANSWEERT - Er komt een jongerenontmoetingsplaats (JOP) in het voormalige meet station van Rijkswaterstaat aan de Zijpe in Hansweert. Omwo nenden zijn niet bijster positief over het plan, maar burgemees ter en wethouders geven de jeugd een kans. De gemeente px-esenteerde haar plannen al voor de zomer, maar wilde omwonenden van de Zij pe eerst de kans geven hun zegje te doen. Dat gebeurde eind au gustus op een hoorzitting in dorpshxiis Kaj Munk. De mensen toonden zich zeer sceptisch over een JOP in hun buurt. Ze vinden de plaats onge schikt en hebben er weinig ver trouwen in dat de jongeren zich zonder toezicht zullen gedra gen. De gemeente wil de jeugd toch een kans geven en zet haar plan nen door-. Om de omwonenden enigszins tegemoet te komen zal er een toezichthouder worden aangesteld. De gemeente moet nog op zoek naar deze man of vrouw. Ook moet er nog een vrijstel lingsprocedure gevolgd wor den, want het huidige bestem mingsplan biedt geen ruimte voor een JOP. De gemeente be taalt Rijkswatei'staat tiendui zend gulden voor het voox-mali- ge meetstation. doorEsme Soesman SINT-MAARTENSDIJK - Het opnieuw leven inblazen van de veerpont Anna Jacobapolder- Zijpe wordt door alle Thoolse politieke partijen toegejuicht. De SGP gaf echter gisteravond, in de vergadering van de com missie gemeentelijke ontwikke ling, een negatief advies af. Van wege het feit dat het pontje ook op zondag vaart. De zondagsx'ust staat bij. ons hoog in vaandel, gaf deze partij te kennen. Inspreker J. Kempe- neers liet, als SGP-er, een wat ander geluid horen. „Het is een prachtig idee", is hij van me ning. „En ik juich toe dat men sen met het pontje naar de over kant varen. Anders rijden ze over de Philipsdam." De Chris tenunie is evenmin blij met de zondagsvaarten. Maar gaat, al les afwegende, desalniettemin met het plan akkoord. Steiger Om het fietsveer te kunnen af meren, moet een steiger worden gebouwd. Van de circa twee ton die hiervoor nodig is, wil de ge meente Tholen 65.000 gulden voor haar rekening nemen. Wa- tei-schap Zeeuwse Eilanden draagt 15.000 gulden bij. Het overige geld moet uit subsidie- potten (Vitaal Platteland: 80.000 gulden en Stimulerings gelden Fietsinfrastructuur: VLISSINGEN - De gemeente Vlissingen had geen vergunning mogen afgeven voor de verbou wing en uitbreiding van hotel Britannia aan de boulevard Evertsen in Vlissingen. Belangrijke reden daaxvoor is dat de bouwaanvraag getoetst is aan een bestemmingsplan, dat nog niet was goedgekeurd. Die uitspraak heeft de meervoudige kamer bestuursrecht van Mid delburg" gedaan. De rechtszaak tegen de bouwvergunning" was door twee groepen omwonen den van het nu verpauperde ho tel aangespannen. Zij maakten bezwaar tegen de bouwvergun ning die de gemeente begin no vember 2000 verstrekte. Omwonenden vrezen voor scha duw en windoverlast en verlies van uitzicht. 35.000 gulden) komen. Beide subsidieaanvragen zijn zo goed als rond. Motox-schip Arend van L. de Brouwer gaat de diensten draai en. Hij is ook betrokken bij de veex-dienst tussen Middelharnis en Hellevoetsluis. Dagelijks wordt veertien keer heen en weer gevaren tussen het Thoolse land en Schouwen-Duiveland. Sint-Annaland wordt vier keer per dag aangedaan. COLIJNSPLAAT - In het kader van de Snelheidscampagne Zeeland voeren Waterschap Zeeuwse Eilanden en de Provin cie van vandaag tot en met vrij dag actie op de Colijnsplaatse- weg tussen Colijnsplaat en Kortgene. Er is een zogeheten 'thermometerbord' geplaatst, waarop weggebruikers de ge middelde snelheid van de dag ervoor kunnen aflezen. De Colijnsplaatseweg, waar tachtig kilometer per uur mag worden gereden, blijkt zeer on veilig. Gisteren, de eerste actie dag, bleek slechts 42 procent zich aan de snelheidslimiet te houden. Bovendien blijkt bijna een derde har-der dan negentig kilometer per uur te rijden en ruim dertien procent harder dan honderd. Doel van het thermo meterbord, dat steeds op een an dere locatie wox-dt geplaatst, is om weggebruikers inzicht te ge ven in hun eigen rijgedrag. Dat het boi'd op tachtig-kilome terwegen wordt ingezet, is geen toeval. In Zeeland valt tachtig procent van de verkeersdoden op die wegen. Volgens het Re gionaal Orgaan Verkeei'sveilig- heid Zeeland (ROVZ) speelt snelheid, direct of indirect, al tijd een rol bij ongevallen. Het thermometerbord stond vo rige week op de Stolpweg bij Nieuwerkerk. Dat bleek effect te hebben. Het percentage weg gebruikers dat zich op die weg aan cle maximumsnelheid houdt, steeg binnen drie dagen tijd van 50 naar 59 procent. We gen als de Stolpweg en de Co lijnsplaatseweg zijn door de keur van gebruikers - auto's, fietsers en landbouwvex-keer - extra gevaarlijk, omdat de snel heden van de diverse gebx-uikers „onderling sterk verschillen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 35