Plan concentratie bedrijvigheid Partyboerderij in ere hersteld 17 Tholen stelt eretitel voor vrijwilligers in Slechthorenden bepleiten behoud van praatpalen Zeelandnet trekt het boetekleed aan Bureau komt met toekomstvisie voor Kamperland en Kortgene GroenLinks wil provincie leiding geven over waterschap Kraanmachinist verdrinkt bij ongeval in haven Middelharnis Bord Plompe Toren hersteld zeeuwse almanak Modder PZC MIDDEN woensdag 24 oktober 2001 doorMieke van der Jagt KAMPERLAND - Voorzienin gen en bedrijvigheid moeten in Kortgene en Kamperland een meer geconcentreerde plaats krijgen. In Kortgene moet de centrumfunctie zich gaan con centreren op het stuk Hoofd straat vanaf de Nieuwstraat en de Kaaistraat. Bedrijvigheid zou naar de Torendijk moeten verhuizen voorzover die daar nog niet zit. In Kamperland zou het zwaartepunt van winkel- en horecavoorzieningen moeten komen te liggen op het eind van de Veerweg en de havenkom. Voor bedrijven is in Kamper land in de discussienot a die Rot huizen Van Doorn 't Hooft maakte, geen plaats ingeruimd. Het Rip ligt buiten het gebied dat ter discussie staat. Het ad viesbureau maakte voor beide kernen een nota met een streef beeld voor de ruimtelijke ont wikkeling. Voor beide dorpen betekent dat, dat er bedrijven, winkels en horecavoozieningen moeten verhuizen of verdwij nen. Maar ook dat er in de dor pen ruimte vrijkomt voor woningbouw, de zogenaamde inbreidingslocaties. Zolang nog niet bekend is waar de grenzen van de bebouwde kommen ko men te lopen, zijn inbreidings- lokaties de enige plekken waar met zekerheid woningbouw kan worden gepland. Pas bij een nieuwe landelijke nota voor de ruimtelijke ordening, kan wor den uitgevochten hoe de con touren van de dorpen worden plannen die ouder zijn dan tien jaar, maar heel moeizaam kun nen worden gevolgd. De meest in het oog lopende ont wikkeling in Kortgene is de voorgestane verplaatsing van landbouwbedrijven aan de Hoofdstraat en in de Kaai straat. Die passen milieutech nisch niet meer in de woonom geving". Het terrein aan de Hoofdstraat zou kunnen wor den bestemd voor de super markt die samen met het bedrijf De Looff de ontwikkelingen in de Nieuwstraat, Achterstaat en Hoofdstraat in de weg zit. Ver plaatsing van het boerenbedrijf aan de Kaaistraat geeft ruimte voor centrumontwikkelingen en het doorzetten van de karak teristieke lintbebouwing. Woningbouw Ter hoogte van de Van Heestraat in Kamperland zouden de Veel weg en de Ruiterplaatweg met elkaar moeten worden verbon den. Aan de Van Heestraat zou een aantal bedrijven moeten verdwijnen ten behoeve van woningbouw. Ook in Kamper land liggen de supermarkten niet op een ideale plaats. Twee hebben al laten weten te willen uitbreiden. In de nota wordt in dat opzicht terughoudendheid bepleit. Het Havenplateau zou een gezellige mengeling moeten worden van kantoren, winkel tjes, horeca en woningbouw. Als Pitbeton daar zou verdwijnen, moet de bebouwde-komgrens opnieuw worden bepaald. Bedrijvigheid aan de Van Heestraat in Kamperland zou moeten verdwijnen voor woningbouw e Ruiterplaatweg. doorsteek van foto de Veerweg naar de Dirk-Jan Gjeltema Het is hoog tijd dat er in de ker nen van Noord-Beveland pla nologische spijkers met koppen worden geslagen. Voor grote de len van de bebouwde kommen in geldt niet eens een bestem mingsplan. In andere delen zijn de plannen niet actueel. Dat maakt het voor de gemeente ui terst ingewikkeld om sturend op te treden. Bovendien wordt het steeds moeilijker om gewenste ontwikkelingen van een deug delijk planologisch kader te voorzien omdat wijzigingspro- cedurers voor bestemmings door Esme Soesman SINT-MAARTENSDIJK - Ge ïnspireerd door het feit dat vrij willigers dit jaar volop in de schijnwerpers staan, heeft de gemeente Tholen de eretitel 'Vrijwilliger van het jaar' in het leven geroepen. Verenigingen en individuen kunnen kandidaten aangeven. Een benoemingscomité buigt zich over de inzendingen en draagt één van de genomineer den voor aan burgemeester en wethouders. Het comité bestaat uit twee leden van het Lokaal Comité Vrijwilligers Tholen, een collegelid en - vanaf vol gend jaar - dé Thoolse Vrijwilli ger van het voorafgaand jaar. Kandidaten kunnen worden op gegeven via een formulier, dat op te vragen is bij Diana Pilas- zek. Alle organisaties waar - voor zover de gemeente weet - vrijwilligers werken zijn al via een brief op de hoogte gesteld. De benoeming moet een jaar lijks terugkerend evenement worden. Tijdens een feestavond (vrijdag 7 december in de Meul- vliet in Tholen-stad) wordt de winnaar van 2001 bekend ge maakt. De Vrijwilligersavond is eveneens nieuw. Aanvankelijk was het plan een vrijwilligers- dag te organiseren, waar de hele Thoolse bevolking de gelegen heid zou krijgen kennis te ma ken met alle vormen van vrij willigerswerk die er op Tholen zijn. Voor dat idee bestond ech ter weinig animo, omdat de mensen om wie gaat in deze op zet eigenlijk alleen maar meer tijd kwijt zijn aan hun vrijwilli gerswerk. Plet Lokaal Comité Vrijwilli gerswerk Tholen, in het leven geroepen omdat dit jaar het In ternationaal Jaar van Vrijwilli gers is, heeft daarom het plan bedacht een feestavond te orga niseren. Een avond met muziek en sketches, voor de vrijwilli gers zelf. In het comité zitten mensen uit de hulpverlening, verenigingsleven, kerken, be drijfsleven en gemeente. Als ex traatje publiceert de gemeente de komende tijd korte inter views met vrijwillgers in de ge meentelijke rubriek Tholender- wijs. doorMaurits Sep MIDDELBURG - De Staten fractie van GroenLinks vindt dat het provinciebestuur ook de leiding moet krijgen over de Zeeuwse waterschappen. Dat zou de spanningen wegnemen tussen de makers van het water beleid, zijnde de provincie, en de uitvoerders van dat beleid, de waterschappen. GroenLinks vindt dat de inhoud van het waterbeleid centraal moet staan. Omdat dat steeds meer raakvlakken krijgt met ruimtelijke ordening en de pro vincie op dat terrein een belang rijke rol vervult, ligt een over dracht van de bestuursmacht over het waterschap volgens de partij voor de hand. De GroenLinks-fractie wijst er bovendien op dat voor het stroomgebied van de Schelde meerdere overheden verant woordelijk zijn: Vlaanderen, de Nederlandse provincies Noord- Brabant, Zeeland, Zuid-Hol land, en dan ook nog eens meer dere waterschappen. GroenLinks wil die bestuurlijke drukte vereenvoudigen. Zij dient daarvoor vrijdag in de Statenvergadering een initia tiefvoorstel in. Aan de taakverdeling tussen provincie (beleid) en water schap (uitvoering) hoeft volgens de partij niets te veranderen. MDDELHARNIS - Een 51-ja rige kraanmachinist uit Som- melsdijk is gisterochtend om zeven uur verdronken in de Bin nenhaven in Middelharnis. De man was aan het werk op het terrein van een zand- en grind- bedrijf aan de Westhavendijk. Door nog onbekende oorzaak kantelde de kraan tijdens het nemen van een bocht op de kade en viel het gevaarte met daarin de bestuurder in het water. Het slachtoffer werd kort daar na door collega's op de kant ge haald. Reanimatie door de GGD mocht echter niet meer baten. De arbeidsinspectie en de poli tie stellen een onderzoek in naar de toedracht van het bedrijfson geval. Anderhalf jaar na de brand zit er weer een rieten kap op de boerderij. foto Dirk-Jan Gjeltema door Esme Soesman WEMELDINGE - Bijna uitdagend bol len de cijfers 2001 op in het rieten dak. De vorig jaar afgebrande monumentale partyboerderij Schoudee in Wemeldin- ge wordt herbouwd. In oude stijl, maar voorzien van een nieuw jaartal. Oorspronkelijk zat het originele bouw jaar van de schuur, 1752, in het klein verwerkt in het rieten dak aan de ach terzijde van het pand. Nu is voor grote cijfers gekozen. Zij zijn in het riet ver werkt aan de voorzijde. Een klus waar een rietdekker een week lang zoet mee is geweest. Maar dat is niets vergeleken bij de lange adem die de eigenaren, Sjaak en Ali Rottier, moeten opbren gen. Boerderij Schoudee ging 6 april 2000 in vlammen op. Volgend jaar rond deze tijd hoopt de familie de tent weer volop draaiende te hebben. In ieder ge val is het de bedoeling, vertelt Ali Rot tier, open huis te houden op 6 april 2002. Als afsluiting van twee jaar over wegend ellende. Drie weken voor de brand was net de laatste renovatie afgerond aan het pand, dat de familie drie jaar daarvoor had betrokken. Van dat werk mochten ze maar kort genieten. Een hevig vuur in de nachtelijke uren verwoestte nage noeg de gehele schuur. Alleen het in steen opgetrokken woongedeelte van de boerderij bleef bewaard. Hoewel ook daar fikse schade werd opgelopen. „Je loopt als een kip zonder kop rond. We hebben ook allemaal grote hiaten in de beleving van die tijd. Het is één grote waas, dat is niet te geloven", blikt Rot tier terug. De eigenaresse wist echter één ding di rect zeker. De boerderij moest worden herbouwd, in oude stijl. Het was mijn levenswerk, verklaart ze haar gedre venheid. Begonnen met acht bruiloft boekingen, groeide Schoudee in één jaar tijd naar vijftien geboekte bruilof ten. Op het moment dat de brand uit brak, zat de eigenaresse met maar liefst 42 reserveringen in haar maag. Touwtrekken Herbouw willen was één ding. Het ook kunnen bleek een ander verhaal. Negen maanden lang moest er worden touw getrokken met cle verzekering. En hoe wel uiteindelijk niet naar tevredenheid van de Wemeldingse familie afgerond, zijn zij toch met herbouw begonnen. „Dan probeer jezelf maar zoveel moge lijk het gat te dichten. Door bijvoor beeld te bezuinigen op de inrichting van je keuken." De boerderij komt er echter weer in ou de stijl te staan. Compleet met houten balken en rieten dak en, als het aan Ah Rottier ligt, ook weer met diezelfde nostalgische sfeer. Dus bijvoorbeeld in gericht met oude gereedschappen. De buitenkant nu bekijkend lijkt het alsof de boerderij nooit is weggeweest. Binnen wordt nog druk gewerkt aan de afronding. Hoewel er nog het één en an der te regelen valt, druppelen de eerste boekingen alweer binnen. In de agenda voor volgend jaar staan nu al tien brui loften genoteerd. Bang om in te storten als 'haar levens werk' uiteindelijk weer staat, is Ali niet. „Ik heb juist het gevoel dat als al les straks klaar is, ik eindelijk weer eens tot rust kan komen." door Esme Soesman GOES - Door een verande ring in de overeenkomst tus sen Rijkswaterstaat en KPN is het onduidelijk wie ver antwoordelijk is voor de on derhoudskosten van de praatpalen langs de weg tus sen Goes en Zierikzee. Het is mogelijk dat de provincie de jaarlijkse rekening van 60.000 gulden gepresenteerd krijgt. De provincie voelt voorals nog niets voor het betalen van deze extra kosten. Zo blijkt uit een briefwisseling tussen provinciebestuur en de in Houten gevestigde Ne derlandse Vereniging voor Slechthorenden (NWS). De ze club trok in september bij de provincie aan de bel om dat ze gehoord heeft dat de elf praatpalen die op het tra ject N256 - met uitzondexring van de Zeelandbrug en het stukje weg tussen Goes en de Rijksweg A58 - te vinden zijn, wellicht verdwijnen. Voor slechthorenden een on gunstige ontwikkeling, meldt de Houtense vereni ging. „Want zij kunnen veel al geen gebruik maken .van mobiele telefoons. Een alter natief is er dus niet voor hen", schrijft directeur R. Plomp van de NWS. Of de praatpalen daadwer kelijk zullen verdwijnen, is niet zeker. De hoofddirectie van Rijkswaterstaat in Den Haag moet zich nog uitspre ken over wie zij verantwoor delijk voor de kosten stelt. Deze instantie is eigenaar van het bekabelingsnetwerk van het praatpalensysteem. In het verleden was er de af spraak met KPN dat repara ties die de KPN uitvoerde door Rijkswaterstaat wer den betaald. Begin 1999 is een nieuwe overeenkomst tussen beide partijen gesloten. Sindsdien betaalt Rijkswaterstaat, ongeacht reparaties, een vast bedrag per praatpaal. Bij deze nieu we afspraak is echter geen rekening gehouden met de praatpalen van de provincie die ook op dit netwerk aan gesloten zijn. In Zeeland heeft deze wijziging alleen gevolgen voor de praatpalen die langs het traject Goes- Zierikzee staan. Met uitzon dering overigens van de acht palen op de Zeelandbrug, want daar betaalt de provin cie al voor. Mocht de provincie voor de extra kosten moeten op draaien, dan zal ze een be slissing nemen over het al dan niet verwijderen van de servicepalen. Daarin zal ze het standpunt van de slechthorendenver eniging betrekken, is toege zegd. Er zal in ieder geval een nieuwe afweging moeten worden gemaakt. Ofwel zal er meer geld voor de praatpa len beschikbaar moeten ko men, ofwel zal er in het aan tal palen moeten .worden geschrapt. Vervangen Wat dat laatste betreft is het, aldus een medewerker van de provincie, een optie om de acht palen op de Zeeland brug te vervangen door de exemplaren die langs de weg staan. De palen op de brug, die stammen uit 1977, zijn sowieso aan vervanging toe. Deze voorziening wordt, vanuit het oogpunt van vei ligheid, vooralsnog als nood zakelijk beschouwd. Langs de rest van de weg staan nieuwe palen. Daar is, voor automobilisten met pech, ge noeg mogelijkheid om in de berm te parkeren. Daar zou den - een aantal van - de praatpalen wellicht kunnen worden geschrapt. Naast de acht palen op de Zeeland brug telt het traject Goes- Zierikzee elf praatpalen. Op het stukje weg tussen Goes en de A58 staan er nog eens vier. door Matthew Gideonse KAMPERLAND - Directeur J. Bakker van internetaanbieder ZeelandNet noemt de manier waarop de automatische incas so's in oktober zijn geïnd 'niet netjes'. Zonder het te melden zijn de abonnementsprijzen voor twee maanden afgeschre- De aanbieder heeft sinds deze maand een nieuw afrekensys- teem, waarbij het geld niet lan ger aan het eind, maar aan het begin van de abonnementspe riode wordt afgeschreven. Bakker is niet gelukkig met de gang van zaken. „Dit verdient geen schoonheidsprijs. We had den onze abonnees van te voren op de hoogte moeten stellen van de veranderingen en dat is niet gebeurd." Tot vorige maand be taalden abonnees van de inter netaanbieder uit Kamperland altijd de rekening van de voor bije maand, sinds oktober ge beurt dat aan het begin van de periode. Eind vorige week inde de aanbieder de automatische incasso's van twee abonne mentsperioden. Pas begin deze week werd via een e-mail gemeld dat dit ge beurd was. „We hebben de wijzigingen nu in één keer door gevoerd. Alles is in één keer rechtgetrokken, maar dat neemt niet weg dat de manier waarop niet netjes is", zegt Bak ker. Het nieuwe af rekensysteem waar ZeelandNet nu gebruik van maakt heeft een aantal voordelen voor de klanten. Zo kunnen de specificaties van de rekeningen vanaf oktober op in ternet worden bekeken, dat was tot nog toe niet het geval. KOUDEKERKE (S) - De Plom pe Toren bij het verdronken Schouwse dorp Kouderkerke is in ere hersteld. De witte plakletters waarin de naam van het bouwwerk op een bord van de Vereniging Natuur monumenten wordt aangeduid, worden regelmatig door onver laten verwijderd. Tot vandaag stond het Middeleeuwse over blijfsel daardoor te boek als lompe ore. En in die stijl kun je geen koninklijke gasten verwel komen, beseft ook beheerder A. Boon. In verband met het bezoek van de prins en zijn verloofde maakt de vereniging nu haast met uit gestelde opknapbeurt aan de to ren en omgeving. Een nieuwe woning, direct aan het water. Ze hadden ei- vaak over gedroomd, die twee echtelieden uit het Mid delburgse. En nu was het dan bijna werkelijkheid. Met gro te regelmaat gingen ze kijken hoe het stond met de bouw. Hun vier zonen waren al even ongeduldig. En omdat die bo vendien nogal ondernemend waren, werden ze vaak ver manend toegesproken. „En je weet het", klonk het dan, „Geen gerotzooi bij de bouw!". Afgelopen weekend vond het paar de ingang tot het bouw terrein met stevige hekken afgesloten. De ivoning-in- aanbouw bleek nog slechts bereikbaar via een modderig, braakliggend stuk grond. Man en vrouw keken elkaar even aan en besloten toen maar de stoute stappen te on dernemen. Ze hadden niet voor niets laarzen aan. Al na vijf meter zakten ze weg in de prut, zo diep dat ze uiteinde lijk muurvast in de derrie stonden. Eén been uitgraven lukte nog wel, maar zodra ze aan het tweede begonnen, zakte het eerste net zo snel weer terug. Het zou slecht met ons Mid delburgs echtpaar zijn afge lopen wanneer zich uiteinde lijk niet een redder in nood had aangediend. Met behulp van veel planken, graaf- en trekwerk, kreeg hij het paar weer op het droge. De thuiskomst, verfomfaaid en vuil, was smadelijk. De zo nen hoorden het verhaal zon der mededogen aan. „Jullie weten het toch", reageerden ze met een vals lachje om de mond. Geen gerotzooi bij de bouw!"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 33