Idyllisch beeld Veere Strijd en storm tekenen Zeeuwse Deltawateren Pront symbool van burgerlijke macht ii de voirige eeuw Nieuwe Raadkaart 4/ woensdag 24 oktober 2001 ke. Verschillende inzenders ma ken er gewag van dat ze de an sichtkaart in groter formaat en in kleur in bezit hebben. DVaarzon Morel uit Goes haalt herinneringen op aan de nestor van de Veerse schilders, haar grootvader Willen Vaarzon Mo rel, overleden in 1954. De groot ouders woonden in het huis De Werf, links op de foto en voor zien van drie schoorstenen, met hun drie kinderen Willem, Mar- celisenPetronella. „Twee schil ders leverde dit op, alleen Mar- celis werd piloot. Later, omstreeks 1915, woonden ze rechts op de Kaai, in het middel ste huis met het puntje. Alle ver halen van vroeger weet ik van mijn vader (geboren in 1910Hij schreef ook het boekje Bie ons op 't durp, om juist die oude ge schiedenissen vast te leggen. Deze inzendster wijst erop dat de aanwezigheid van twee meis jes in Arnemuidse klederdracht op de foto geen toeval is: de vloot uit Arnemuiden had im mers Veere als thuishaven, tot de Deltawerken daar een einde aan maakten. Er wordt een lan ge muts gedragen, een staart- muts noemt Vaarzon Morel die. „Vrouw Luyk van de bakker in de Kapellestraat vertelde mij eens hoe verschrikkelijk voor haar moeder de touwtje spring- tijd was. Met het vaak natte, modderige touw over de muts met de lange 'staart', dat bete kende iedere dag een schone muts, blinkend wit, stijf gestre ken en met strik." Hoogaarzen Het huis met het rieten dak is volgens Vaarzon Morel een oude boerderijdie afgebroken werd en waar de schilder Erkelens er gens in de jaren twintig een hou ten huisje liet bouwen, dat er nu nog staat. „De Verenaren noem den dat het kot van Oom. Naast het huis De Werf van mijn groot ouders was nog een kleine werf voor hoogaarzen, de werf van Taal. En een klein kotje waar meen ik eens de vis ingezouten werd, genaamd de Twistappel." Er was één foute oplossing: Middelburg met de Lange Jan op de achtergrond. De winnaars van de waardebonnen zijn: R. Klaasse, Aardenburg, A. Maas, Haarlem en C. de Nood, Veei'e. Rinus Antonisse De Westerschelde met op de achtergrond Breskens. Tegenstand voor een ver dere verdieping van de Westerschelde kan wel eens uit een onverwachte hoek komen. Het Europees Hof van Justitie bepaalde in no vember 2000 dat landen de economische belangen niet zwaarder mogen laten we gen dan de ecologische waarden, als ze natuurgebie den moeten aanwijzen voor Natura 2000. Dat is het Eu ropese netwerk van be schermde gebieden. Die uitspraak kan gevolgen hebben voor de lidstaten die te weinig gebieden hebben voorgedragen voor Natura 2000 bij de Europese Commissie. Ne derland heeft wel een flink aan tal gebieden genomineerd, waaronder de Westerschelde. Daarbij is echter de vaargeul van de zeearm om economische redenen uit de voordracht ge houden. Dat is in strijd met de uitspraak van het Europees Hof en er kan nog een aardig robber tje om gevochten worden. Dit schrijft Robbert Jan Swiers in zijn nieuwe boek Het grote blauw, dat gaat over de natuur in de Zeeuwse Deltawateren. Het is deel twee in de nieuwe na tuurhistorische reeks van de provincie Zeeland. Dat er in de Westerschelde naast economi sche belangen ook ecologische waarden in het geding zijn, is onbetwist. Volgens Swiers kent de zeearm de meeste natuur waarden in vergelijking met de andere Deltawateren (Greve- lingen, Veerse Meer, Krammer- /Volkerak. Zoommeer, Markie- zaatsmeer en Oosterschei de). Dat komt vooral omdat de Wes terschelde een open verbinding heeft behouden met de Noord zee, stelt Swiers. Weliswaar is de waterkwaliteit nog altijd niet in orde (door vervuiling van de Schelde in België en Frank rijk), maar de natuur lijkt zich daar niet al te veel van aan te trekken. Zeehonden komen weer voor, het Verdronken Land van Saeftinge kent weinig ver ontreiniging met zware metalen (die overigens wel veel voorko men in de bodem van de rivier). Soorten als de lepelaar komen voor in Saeftinge en nemen toe, er zijn vis- en zeearenden gesig naleerd. Op de Hooge Platen is volop leven te bewonderen. Aan de andere kant blijkt uit proeven met mosselen, dat deze beestjes het al na een dag voor gezien houden in het water van de Westerschelde. Ook vissen vertonen allerlei zichtbare aan doeningen. Van de rapporten over de hoeveelheid en de aard van de verontreinigingen die vanuit de Antwerpse bocht het Zeeuwse eilandenrijk binnen stromen, word je niet vrolijk, vindt Swiers. ,,Wie houdt nu ei genlijk wie voor de gek? Dat er economische motieven ten grondlag liggen aan het camou fleren van sommige gegevens, lijkt een logische verklaring." Allemaal hogere politiek en daar gaat het in feite niet om in Het grote blauw. Centraal staat de natuur en daarover weet Swiers op toegankelijke wijze heel veel te melden. De foto's en vele fraaie illustraties van teke naar Adri Karman maken de ruime hoeveelheid informatie compleet. Van ieder Deltawater wordt kort de geschiedenis geschetst en daaruit blijkt nog eens dat de veranderingen in de wateren eeuwenlang nooit stil hebben gestaan. Invloed van de natuur en later ook de mens is daar de bet aan. Tekenen van strijd - stormvloeden, oorlogen - zijn overal in de Delta te vinden. Ba sis voor de huidige situatie in de wateren is het Deltaplan, dat na de stormramp van 1953 is uitge voerd. Bedijkingen Er zijn in het verleden méér D el- taplannen in de Zeeuwse archi pel geweest. Zo hebben de wa tersnoden van 1014 de aanzet gegeven tot een defensieve reac tie vanuit de toenmalige bevol king. De overstromingen van 1134, waarbij de Honte (de hui dige Westerschelde) zodanig werd verbreed dat er sprake was van een zee, vormden een nieu we aanleiding om bedijkingen uit te voeren, nog altijd defen sief. Vele dorpen en eilanden (als Waterdunen, Schoneveld, Koe zand, Wulpen en Orisant) zijn verdronken. In de loop van de eeuwen gingen de mensen meer in het offensief en werd veel nieuw land gewon nen. Maar per saldo is er meer land verloren gegaan dan ver overd op het water. In 2003 vindt de vijftigjarige herden king van de watersnoodramp 1953 plaats. Swiers besteedt te recht aandacht aan de nog altijd niet afgeronde discussie over de oorzaak. Lange tijd is daarover gezwegen. Ontdaan van emoties geven de feiten toch aan dat menselijk falen bij het beheer van de dijken mede de februa- riramp heeft veroorzaakt. Ook dat is niet nieuw, constateert Swiers. De Braakman was niet ontstaan als de abt van het klooster dat belast was met het dijkonderhoud, de gelden daar voor niet ten eigen bate had aangewend. Het Land van Rei- merswaal was niet zo verdron ken geweest als de heer van Lodijke verstandiger had opge treden. Menselijke tekortkomingen mogen niet onder het tapijt wor den geveegd, vindt Swiers, ook niet als het om de ramp van 1953 gaat. „Wat is er mis mee om toe te geven dat het in de jaren na de oorlog, volop in de wederop bouw met nog weinig financiële middelen, moeilijk was om alle dijken in waterrijke provincies tot een veilige hoogte op te trek ken?" De ramp leidde in elk ge val tot uitvoering van het D elta- plan en tot sanering van het waterschapsbestel (van 2500 naar 57 waterschappen in Ne derland). De discussie over de oorzaak van de februariramp is inmiddels achterhaald door die over ontpoldering: het gecon troleerd toelaten van water in polders. Het is zowel in Zeeland als Vlaanderen een beladen on derwerp, dat volgens Swiers met respect voor de bewoners nuchter benaderd moet worden. Er wordt aan gedacht om van het Deltagebied weer een echt estuarium te maken. Want al blijkt uit Het grote blauw dat de natuur zich goed weet te hand haven, het kan nog altijd beter. Rinus Antonisse Het grote blauw. Natuur in de Zeeuwse Deltawateren: Rob bert Jan Swiers, met tekeningen van Adri Karman. Deel twee in de natuurhistorische reeks van de provincie Zeeland. Prijs 12,50. Verkrijgbaar vanaf 26 oktober. De Westerschelde kent de meeste natuurwaarden in vergelijkingmet de andere Deltawateren, zo schrijft Robbert Jan Swiers in zijn nieuwe boek Het grote blauw. foto's Dirk-Jan Gjeltema De haven van Veere met zicht op de Campveerse toren en die van het stadhuis: dat was te zien op de raadkaart die vorige week in Buitengebied stond. Het beeld werd door veel lezers herkend. De twee rechter meis jes op de voorgrond zijn Johan na en Dien Verton, schrijft T. Wondergem-Breel uit Oost- Souburg. Het zijn haar moeder en tante. De naam van het linker meisje weet ze niet, aan de dracht te zien is het iemand uit Arnemuiden. J. Verton uit Veere brengt klaarheid. Het is Geertje Schroevers, meldt deze inzen der. Verton voegt eraan toe dat het water links de toenmalige spui- kom is. Het huis rechts met het rieten dak is waarschijnlijk de weegbrug. F. Bustraan-Mat- thijsse uit Middelburg atten deert erop dat er vroeger, tot de afdamming van het Veerse Gat, vissersschuiten achter de spui- kom lagen (de masten zijn vaag te zien). Er lag ook de vismijn, waar nu het clubhuis van de wa tersportvereniging gevestigd is. „Een prachtig idyllisch beeld van het vooroorlogse Veere", vindt C. J. Flipse uit Koudeker- Uit de collectie van Hans Lindenbergh een nieuwe opgave, met als vraag: in welk dorp is de foto op de kaart geno men? Bijzonderheden over de afbeel ding zijn welkom bij de redactie vandePZC. Oplossingen kunnen tot en met uiterlijk maandag 29 oktober worden gezonden aan de redac tie PZC Buitengebied, postbus 18, 4380 AA Vlissingen, fax 0118-470102, e-maüredac- tie@pzc.nl. Onder de inzenders van goede oplossingen worden drie waar debonnen verloot. Ze gaan er prat op in Sluis. Op dat machtige bouwwerk in het midden van de kleine stad. Het stadhuis met zijn monu mentale rechthoekige toren die ver boven de bebouwing uit steekt. Het Belfort, de enige klokkentoren in Nederland, symbool van de burgerlijke macht. De S'luisse toren staat in de schaduw van de bijna honderd meter hoge toren in de Vlaamse buurstad Brugge, maar dat is op zich niet vreemd. Brugge was tussen 1250 en 1450 een ware metropool, een echte - zoals ze in België zeggen - grootstad. Kooplieden uit Italië, het tegen woordige Polen, Engeland en Zweden deden in Brugge gou den zaken. De Hanze-handel Naam: Belfort Sluis bracht goederen uit het noor den, uit de Oriënt belandden er door toedoen van Venetianen en Genuanen totaal andere pro ducten in Brugge. In die stad werden de goederen verhan deld. Sluis liftte op Brugges welvaart mee toen de zeearm Het Zwin, de toegang tot de handelsstad, langzaam aan begon dicht te slibben. De grote volbeladen koggen en kraken konden Brug ge niet meer bereiken en moes ten noodgedwongen hun ladin gen in Sluis en Muude (het latere Sint-Anna-ter-Muiden) over slaan op kleinere schuiten. Voor niets ging de zon op, maar de Sluissenaren wisten prima munt te slaan uit die overslag- praktijken. Brugge had daar niet altijd vrede mee, maar de grootstedelingen konden niet voorkomen dat de ingezetenen van het kleine Sluis hun beur zen flink spekten. Sluis kreeg in 1290 stadsrech ten, groeide en bloeide. Meer dan een eeuw achtereen. Op het eind van de veertiende eeuw meende het stadsbestuur dat de stad zijn welvaart ook moest etaleren in steen. In 1390 werd dan ook begonnen met de bouw van het stadhuis met zijn fiere toren. Drie jaar later was het ge bouw klaar. In de plompe toren hingen zware klokken die de be volking moesten waarschuwen voor oorlogszuchtige vreemden en brand. In 13 97 galmde het ge luid van de torenklokken door de stad, maar vijanden bleken nergens te bekennen. Sterker, het stadhuis stond in lichter laaie. Na de brand werd het gebouw opnieuw opgetrokken, inclusief een poorthuis, waarin de sche penzaal werd ondergebracht. Eeuwenlang zou de toren met zijn vier kleine arkeltorens bo ven de stad uitprijken. Tot okto ber 1944, toen ging wijwei het hele pand bij bombardementen verloren. Tussen 1950 en 1960 werd het complete gebouw in oude luister hersteld. Na de res tauratie werd het uit 1424 date rende beeldje van het klokken- mannetj e Jantj e van Sluis weer hoog boven in de toren geplaatst. Conny van Gremberghe Ligging: In het centrum van Sluis Ontstaan: Stadhuis met ingebouwde toren, het belfort, werd opgetrokken in de periode 1390-1393. Na een brand werd het ge bouw in 1423 herbouwd. Na de Tweede Wereldoorlog werd het complex volledig gerestaureerd Functie: Klokkentoren illustratie Adri Karman

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 28