Uitbreiding Grijpskerke in zicht Partyboerderij in ere hersteld Stadsgewestelijke brandweer zoekt tien vrijwilligers Nieuw bestemmingsplan Thoolse SGP tegen pontje op zondag Nachtdieren in Zeeuws Biologisch Museum Wtfrd donateur en ipaak k autiful Day' c/c 2-i'c/io/u/e/ic/H'c/n' f>e,staaf ttOjata* mag dit jaar eike zeehoïsdeincrèche p i e t e r Anderhalf jaar na de brand zit er weer een rieten kap op de boerderij. foto Dirk-Jan Gjeltema door Esme Soesman WEMELDINGE - Bijna uitda gend bollen de cijfers 2001 op in het rieten dak. De vorig jaar afgebrande monumentale partyboerderij Schoudee in Wemeldinge wordt herbouwd. In oude stijl, maar voorzien van een nieuw jaartal. Oorspronkelijk zat het origi nele bouwjaar van de schuur, 1752, in het klein verwerkt in het rieten dak aan de achter zijde van het pand. Nu is voor grote cijfers gekozen. Zij zijn in het riet verwerkt aan de voorzijde. Een klus waar een rietdekker een week lang zoet mee is geweest. Maar dat is niets vergeleken bij de lange adem die de eigenaren, Sjaak en Ali Rottier, moeten opbren gen. Boerderij Schoudee ging 6 april 2000 in vlammen op. Volgend jaar rond deze tijd hoopt de familie de tent weer volop draaiende te hebben. In ieder geval is het de bedoeling, vertelt Ali Rottier, open huis te houden op 6 april 2002. Als af sluiting van twee jaar overwe gend ellende. Drie weken voor de brand was net de laatste renovatie afge rond aan het pand, dat de fa milie drie jaar daarvoor had betrokken. Van dat werk mochten ze maar kort genie ten. Een hevig vuur in de nach telijke uren verwoestte nage noeg de gehele schuur. Alleen het in steen opgetrokken woongedeelte van de boerderij bleef bewaard. Hoewel ook daar fikse schade werd opge lopen. ,,Je loopt als een kip zonder kop rond. We hebben ook allemaal grote hiaten in de beleving van die tijd. Het is één grote waas, clat is niet te gelo ven", blikt Rottier terug. De eigenaresse wist echter één ding direct zeker. De boerderij moest worden herbouwd, in oude stijl. Het was mijn le venswerk, verklaart ze haar gedrevenheid. Begonnen met acht bruiloftboekingen, groei de Schoudee in één jaar tijd naar vijftien geboekte bruilof ten. Op het moment dat de brand uitbrak, zat de eigena resse met maar reser veringen in haar maag. Touwtrekken Herbouw willen was één ding. Het ook kunnen bleek een an der verhaal. Negen maanden lang moest er worden touw ge trokken met de verzekering. En hoewel uiteindelijk niet naar tevredenheid van de We- melcüngse familie afgerond, zijn zij toch met herbouw be gonnen. „Dan probeer je zelf maar zoveel mogelijk het gat te dichten. Door bijvoorbeeld te bezuinigen op de inrichting van je keuken." De boerderij komt er echter weer in oude stijl te staan. Compleet met houten balken en rieten dak en, als het aan Ali Rottier ligt, ook weer met die zelfde nostalgische sfeer. Dus bijvoorbeeld ingericht met ou- '■e gereedschappen. De buitenkant nu bekijkend lijkt het alsof de boerderij nooit is weggeweest. Binnen wordt nog druk gewerkt aan de afronding. Hoewel er nog het één en ander te regelen valt, druppelen de eerste boe kingen alweer binnen. In de agenda voor volgend jaar staan nu al tien bruiloften ge noteerd. Bang om in te storten als 'haar levenswerk' uiteindelijk weer staat, is Ali niet. „Ik heb juist het gevoel dat als alles straks klaar is, ik eindelijk weer eens tot rust kan komen." door Ditty Nieuwenhuize GRIJPSKERKE - In Grijpsker ke wordt, na goedkeuring van het nieuwe bestemmingsplan, begonnen met de bouw van een aantal nieuwbouwwoningen. Sinds 1996 wil de gemeente het dorp uitbreiden, maar moest daarvoor een stuk grond kun nen kopen. De toenmalige gemeente Marie- kerke had al in 1992 plannen om Grijpskerke uit te breiden. Om het bestemmingsplan Nimmer- dor te kunnen uitvoeren, moes ten zowel een kippenboer als een varkenshouder verdwijnen. Na de herindeling nam de nieu we gemeente Veere het plan over. De kippenboerderij was toen al opgekocht. De varkenshouder wilde zijn bedrijf uitbreiden met een nieu we loods. Dat plan is in eerste instantie door de gemeente en SINT-MAARTENSDIJK - Het opnieuw leven inblazen van de veerpont Anna Jacobapolder- Zijpe wordt door alle Thoolse politieke partijen toegejuicht. De SGP gaf echter gisteravond, in de vergadering van de com missie gemeentelijke ontwikke ling, een negatief advies af. Van wege het feit dat het pontje ook op zondag vaart. De zondagsrust staat bij ons hoog in vaandel, gaf deze partij te kennen. Inspreker J. Kempe- neers liet, als SGP'er, een wat ander geluid horen. „Het is een prachtig idee", is hij van me ning. „En ik juich toe dat men sen met het pontje naar de over kant varen. Anders rijden ze over de Philipsdam." later door de Raad van State af gewezen. De huidige grootte van het bedrijf vormt geen pro bleem voor nieuwbouw. De loods van Louws stond het plan wel nog in de weg. Op basis van de milieuwetgeving mogen er rondom een onderneming zo als een transportbedrijf, binnen een bepaalde afstand geen wo ningen gebouwd worden. De oplossing was het bedrijf te ver plaatsen of te beëindigen. In overleg met Louws is - mede gelet op zijn leeftijd - voor de laatste optie gekozen. Het colle ge van burgemeester en wet houders wil het stuk grond en de loods kopen voor ruim 966.000 gulden plus nog eventuele bij komende kosten. Louws gaat met dit bedrag akkoord. De ge meenteraad neemt 12 november een beslissing. Als het trans portbedrijf is opgekocht, zijn er volgens het gemeentebestuur geen andere milieubeperkingen meer. De gemeente heeft inmiddels stedebouwkundig bureau RDH uit Goes de opdracht gegeven om het oude bestemmingsplan Nimmerdor te actualiseren. Het plan moet aangepast worden aan de nieuwe situatie die ont staat na aankoop van het stuk grond. Als het aangepaste be stemmingsplan goedgekeurd wordt, kan de planologische procedure beginnen. „Hiermee wordt de problema tiek van woningbouw voor de kern Grijpskerke opgelost", zegt het college in het voorstel. „En daarmee wordt de discussie over het eerder beoogde be stemmingsplan afgesloten." Het lijkt het college een goed plan met een schone lei te begin nen en het bestemmingsplan een nieuwe naam te geven. Het voorstel om het perceel en de loods voor ruim negen ton te kopen, wordt donderdag 25 ok tober besproken in de commis sie ruimtelijke ordening. woensdag 24 oktober 2001 door Matthew Gideonse MIDDELBURG - De Stadsge westelijke Brandweer Vlissin- gen/Middelburg is op zoek naar vrijwilligers. Het gaat om de brandweerposten aan de Over loper in Middelburg-Zuid, aan de Araestraat in Arnemuiden en in Oost-Souburg. Er zijn tien vrijwilligers nodig. Sollicitatie brieven kunnen tot 15 novem ber gestuurd worden. Op dit moment bestaat de Stadsgewestelijke Brandweer uit 35 beroeps- en 115 vrijwilli ge medewerkers. „Dat is vol doende", zegt hoofd technische dienst D. te Paske. „We werven eigenlijk met het oog op de toe komst." De brandweer wil ruimte creëren in het vrijwillige personeel. Om uit te mogen ruk ken zijn zes brandweermensen nodig. Als die er niet zijn, ont staat een probleem. Volgens Te Paske is dat bij de genoemde posten niet het geval. „Bij ziekte of vakantie van vrij willig personeel moeten we toch zorgen dat we genoeg mensen achter de hand hebben. In de toekomst stoppen uiteraard ook een aantal medewerkers van wege hun leeftijd. Door nieuwe mensen aan te nemen proberen we dat op te vangen", zegt Te Paske. Kandidaten worden niet zo maar aangenomen bij de vrij willige brandweer. De sollici tanten moeten over een aantal basisvaardigheden beschikken. De lichamelijke en geestelijke conditie moet in orde zijn. Vrij willigers moeten gevoel hebben voor techniek en tussen de 18 en 35 jaar oud zijn. Te Paske: „Daarnaast is het handig dat de woon- of werkplek in de nabij heid is van de brandweerposten. Maar daarin zijn we wel afhan kelijk van het aanbod." Vrouwen De brandweer richt zich ook op vrouwelijke vrijwilligers. Vol gens Te Paske weten veel vrou wen niet dat ze bij de vrijwillige brandweer kunnen. Wanneer iemand wordt aange nomen bij de vrijwillige brand weer, mag nog niet meteen ge werkt worden. „Het eerste jaar wordt één avond per week een cursus gevolgd, om het vaktele- ren. Pas na een jaar zullen nieu we mensen mee gaan draaien. In het tweede j aar worden nog cur sussen gevolgd in het kader van de hulpverlening", zegt Te Pas ke. Een vrijwilliger ontvangt een jaarvergoeding, een vergoeding tijdens brandweeractiviteiten en is verzekerd tegen ongeval len. In principe worden leden van de vrijwillige brandweer al leen gealarmeerd buiten de nor male werktijden. OOSTKAPELLE - Voor alle kinderen die wel eens bang zijn in het donker - maar ook voor kinderen die niet bang zijn - houdt het Zeeuws Biologisch Museum in Oostkapelle een ex positie. De tentoonstelling met de naam Over Nachten, is van 3 november tot en met 27 januari te zien. Bij binnenkomst in het museum komen de j onge bezoekers in een ruimte die is omgetoverd tot een holle boom. Zittend op een boomstam kunnen ze luisteren naar een hoorspel over een eek- hooi'n die op zoek is naar verlo ren hazelnoten. Tijdens deze zoektocht komt de eekhoorn al lerlei nachtdieren tegen. Deze dieren komen de kinderen na derhand zelf tegen in de ten toonstelling. Het gaat onder meer om een vos, een reekalf, een bunzing, vleermuizen en ui len. Voor kinderen die al kunnen le zen, zijn er eenvoudige teksten over de levenswijze van de nachtdieren. Voor kinderen die dat nog niet kunnen, zijn er spelletjes waardoor ze over de dieren leren. Ook kunnen de kinderen in een boomhut klim men en door een molshoop krui pen. maand een gelukkige, fluisterstille winnaar en een introducé met ons mee het Wad op, tijdens de komende uitzettingsacties. De wedstrijd loopt van juli t/m december 2001Nog geen donateur? Dit is het moment. Doe een dagje Pieterburen en doe mee! Of vul de bon in. Het wordt een 'Beautiful Day' zoals je die nooit U F 6 II weer meemaakt! //.S' Cl ')C(t/f//ylfï ci(tfj Het is elke keer een feest, als we de zeehonden na maandenlange verzorging weer kunnen vrijlaten in de Waddenzee. Dankzij de steun van duizenden mensen vieren we dit feest nu 30 jaar. Hoog tijd dus voor nóg een feestje! In stilte, mét onze dona- teurs. Want bij hoge uitzondering 'O-V-r/. Met zorg worden de herstelde zeehonden uitgezet op het Wad. Een uniek moment en het hoogte punt van de verzorgde 'Beautiful Day' voor 2 personen met ontbijt, lunch en speciale Crèche-tour. Ja, ik WOrd donateur! Stuur mij het wedstrijdformulier met eenmalige machtiging. Als ik meedoe met de wedstrijd maak ik kans op een van de 6 'Beautiful Days' voor twee personen. naam □m Qv (aankruisen) leeftijd adres postcode en plaats telefoon Vul de bon in en stuur deze in een envelop zonder postzegel naar Stichting Zeehondencrèche, Antwoordnummer 959, 9950 WL Pieterburen. Alles over onze Zeehondencrèche en de wedstrijd vind je ook op www.zeehondencreche.nl.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 22