Rechter verbiedt hoogbouw Brit PZC Straten en stoepen op de schop PZC Ik dacht, daar gaat mijn hofje Christelijk onderwijs in Serooskerke viert honderdjarig bestaan Natuurliefhebber mag niet protesteren tegen kaalslag op Walcheren College Middelburg wil halve ton voorschot voor vrijwilligerswerk ,21 Vergunning onrechtmatig door procedurefout gemeente Vlissingen Kruising Vlissingen afgesloten Boete voor negeren politiebevel Twee auto's opengebroken Dief rijdt verkeersbord omver Bestelbus ramt auto Jongeman doet greep uit kassa Vrouw gewond bij botsing op A58 Travestie-avond COC Middelburg Koorconcert in Jacobskerk JtóniriHwtttr i Open dag aquariumclub Laatste kans voor Souburger woensdag 24 oktober 2001 door Edith Ramakers VLISSINGEN - De gemeente Vlissingen had geen vergunning mogen afgeven voor de verbou wing en uitbreiding van hotel Britannia aan de boulevard Evertsen in Vlissingen. Belang rijke reden daarvoor is dat de bouwaanvraag getoetst is aan een bestemmingsplan, dat nog niet was goedgekeurd. Die uit spraak heeft de meervoudige kamer bestuursrecht van Mid delburg gedaan. De rechtszaak tegen de bouw vergunning was door twee groe- pen omwonenden van het nu verpauperde hotel aangespan nen. Zij maakten bezwaar tegen de bouwvergunning die de ge meente begin november 2000 verstrekte. Omwonenden hebben van meet ai aan gezegd te vrezen voor schaduw en windoverlast en verlies van uitzicht. Zij vinden het bouwplan te volumineus. In het plan wordt uitgegaan van een stapsgewijs gebouw dat tot zestien verdiepingen reikt, circa 52 meter hoog. Het oude Britan nia was 25 meter hoog. In totaal zijn 160 luxe hotelkamers inge tekend. In deze jongste rechtszaak strafte de bestuursrechter de gemeente Vlissingen af op een procedurefout. De gemeente heeft de bouwaanvraag getoetst aan een bestemmingsplan waarover de Raad van State zich nog moest uitspreken. De rechtbank vindt dat de ge meente had kunnen verwachten dat het bestemmingsplan niet als toetsingkader mocht dienen voor de bouwvergunning. De gemeentelijke commissie voor bezwaar- en beroepsschriften en ook de adviescommissie van door Ditty Nieuwenhuize SEROOSKERKE - Het christe lijk basisonderwijs in Seroos kerke bestaat dit jaar honderd jaar. De eerste school voor gere formeerd onderwijs werd op 1 januari 1901 geopend. De Weg wijzer houdt op 10 november een reünie om het jubileum te In 1931 een school voor open baar onderwijs omgezet in de school voor Christelijk Volks onderwijs, de CVO-school. Bo vendien was er in die tijd ook een kleuterschool op christelij ke basis. Uiteindelijk hebben de verschillende scholen besloten om te fuseren. Er werd een nieu we vereniging opgericht voor protestants-christelijk Onder wijs. Deze school is tegenwoor dig bekend als basisschool De Wegwijzer en telt op dit moment ruim 180 leerlingen. Alle oud-leerlingen, (oud-)be de Raad van State hadden al eerder opgemerkt dat er een windtunnelonderzoek verricht had moeten worden. Op 7 no vember oordeelde de Raad van State inderdaad dat er onvol doende windhinderonderzoek is geweest en daarmee werd het bestemmingsplan van 1998 ver nietigd. Een week voor die uit spraak gaf de gemeente een bouwvergunning af. A. Neels, de advocaat van een groep omwonenden, legde gis teren uit dat de gemeente er lang vanuit is gegaan dat het bestem mingsplan 'wel goedgekeurd zou worden'. „Op die basis is de bouwvergunning verleend. De gemeente dacht tijdwinst te boeken door de bouwvergun ning snel af te geven, maar heeft daarbij fouten gemaakt. Haast werk heeft tijd gekost. Dat heb ben de drie bestuursrechters ge oordeeld." D e gemeente heeft nu een ge wij - zigd bestemmingsplan ter goed keuring voorgelegd aan Gede puteerde Staten. Daarop volgt spoedig antwoord. Volgens Neels zijn er enkele angels uit gehaald. „Maar er kan weer be zwaar gemaakt worden. Dat kan betekenen dat we weer een paar jaar verder zijn voordat er gebouwd wordt. De bouwver gunning moet straks getoetst worden aan het nieuwe bestem mingsplan." stuursleden en (oud-)perso- neelsleden zijn welkom op 10 november. Tijdensdereüniezijn er oude spullen te bekijken zoals foto's, boekjes en schriften. Spe ciaal voor het honderdjarige bestaan van het christelijk on derwijs is er een jubileum- schoolkrant gemaakt. Boven dien kunnen bezoekers deze dag het boekje 100 jaar Christelijk Onderwijs bestellen dat door Frans van den Driest geschre ven is. Om praktische redenen wordt de reünie in twee delen gehou den. De mensen die de basis school tussen 1910 en 1960 ver laten hebben, kunnen van 13.00 tot 15.00 uur terecht in De Weg wijzer. Voor de mensen die na 1960 de school verlaten hebben, begint de bijeenkomst om 15.30 uur en duurt deze tot 17.30 uur. Bezoe kers moeten zich van tevoren opgeven bij de school aan de Wilgenlaan in Serooskerke. door Matthew Gideonse VLISSINGEN - Veel straten en trottoirs in de Vlissingse wijk Paau- wenburg gaan de komende maanden op de schop. Tot het eind van het jaar wordt onder andere in de Burgemeester Van Woelderenlaan (foto) de bestrating opnieuw gelegd. Bij de werkzaamheden wordt gebruik gemaakt van de bestaande stenen en tegels, alleen kapotte exemplaren worden vervangen. In de De Visserstraat, de Ruys en Beerenbroeckstraat en op de Paau- wenburgweg wordt het trottoir hersteld. Werk aan de trottoirs en grote delen van de weg wordt uitgevoerd in de Van Beethovenlaan, De Mey van Streefkerklaan en de Burgemeester Van Woelderen laan. De inwoners van de diverse straten hebben van de gemeente bericht ontvangen over de werkzaamheden, foto Lex de Meester VLISSINGEN - De kruising Singel-Brouwenaarstraat-Bo- nedijkestraat in Vlissingen is van 29 oktober tot en met 2 no vember afgesloten voor verkeer. Dit is nodig omdat er ge werkt wox-dt aan de riolering op de kruising. Omleiding wor den aangegeven met borden. De werkzaamheden zijn onder deel van de rioleringswerkzaamheden op de Singel en de maatregelen ter verbetering van de aangrenzende Schuit- vaartgracht. Alle omleidingsroutes worden ruim voor de kruising aangegeven. MIDDELBURG - E en 5 0-j arige inwoner van Vlissingen kreeg gisteren van de politierechter in Middelburg een boete opge legd van vierhonderd gulden voor het herhaaldelijk negeren van een politiebevel. De Vlissinger was op 16 augustus van dit jaar in zijn woonplaats tot drie keer toe bevolen om zich te verwijderen van een incident, maar het antwoord was tel kens: „Dan kan je lang wachten." VLISSINGEN - In de nacht van maandag op dinsdag zijn in Vlissingen twee auto's opengebroken. Dieven stalen in de Glacisstraat uit een auto een cd-speler en twintig ccl's. Aan de Duinpoortweg werd eerder op de avond een fles wijn uit een auto weggenomen. MIDDELBURG - Een bestuurder van een gestolen auto heeft in de nacht van maandag op dinsdag een verkeersbord aan de Walensingel in Middelburg omver gereden. Het verkeersbord verdween daarna door het raam van een gebouw. Vervolgens is de bestuurder ervandoor gegaan. De auto is gisterochtend rond half elf zwaar beschadigd teruggevonden op de Mais- baai. De politie zoekt getuigen van de aanrijding. De automo bilist is volgens de politie vanaf het Seisplein gekomen. Na de bocht zou hij zijn gaan slingeren en verloor hij de macht over het stuur. Vermoedelijk kwam hij tegen het bord tot stilstand. VLISSINGEN-OOST - Een 29-jarige man uit Heerhugo- waard is dinsdagochtend op de Europaweg in Vlissingen- Oost met zijn bestelbus tegen zijn voorligger gebotst. Een 51- jarige automobilist uit Borsele remde voor een trekker die achterwaarts de kruising met de Europaweg-Oost en Europa- weg-Zuid opreed. RENESSE - Een onbekende man heeft maandag in een win kel van een vakantiepark bij Renesse een greep uit de kassa gedaan. De jongeman liep de winkel in, pakte enkele honder den guldens en verliet direct de winkel. Vervolgens reed hij in een donkergrijze auto richting het dorp. OOST-SOUBURG - Een 23-jarige vrouw uit Halsteren is gis terochtend op de A58 ter hoogte van Oost-Souburg gewond geraakt bij een aanrijding. De vrouw reed richting Vlissingen. Het verkeer dat voor haar reed, remde. Zij kon niet meer op tijd stoppen en botste tegen de auto van een 40-jarige vrouw uit Middelburg. De vrouw uit Halsteren is met onbekende verwondingen naar het ziekenhuis in Vlissingen gebracht. door Miriam van den Broek MIDDELBURG - De Middel burgse boom- en houtdeskundi- ge P. Fraanje is geen direct be trokkene bij de bomenkap op het Walcherse platteland. Hij kan daardoor geen bezwaar aantekenen tegen het rooiplan van het waterschap Zeeuwse Eilanden. Dat bleek gisteren tij dens een kort geding bij de rechtbank in Middelburg. De zaak strandde op de betrok kenheid. „Het is een groot zwaktebod als de zaak alleen hierop wordt afgeketst", rea geerde Fraanje teleurgesteld. De Middelburger wilde dat de vergunning die de gemeente Veere verleende aan het water schap, geschorst werd. Het wa terschap wil bomen en struiken op het Veers grondgebied kap pen. Door de schorsing zou Fraanje tijd krijgen om met beide in stanties rond de tafel te gaan zitten. „We kunnen dan kijken of we tot een beter beleid ko- REDACTIE MIDDEN-ZEELAND Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax:(0118)470102 E-mail: redwalch@pzc.nl A. A. van der Sluis (chef) N. F. C. Berkelder E. L. Ramakers M. J. van den Broek K. L. de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl men", aldus de Middelburger. Zo ver kwam het niet. De toon van de zitting werd al gezet bij de eerste vraag die bestuurs rechter T. Damsteegt stelde. „Bent u wel belanghebbende?", vroeg hij. De Middelburger leg de uit waarom hij vond van wel. „Ik ben inwoner van Walcheren. Dat houdt niet op bij de ge meentegrenzen. Verder ben ik fietser, natuurliefhebber, voor zitter van de net opgerichte stichting Tuin van Zeeland en deskundige." Want behalve au teur van het standaardwerk 'Natuurlijk bouwen met hout', werkt Fraanje bij TNO Bouw op cle afdeling Houttoepassingen. Volgens R. Waverijn van de ge meente Veere is de natuurlief hebber geen direct betrokkene. „Jurisprudentie geeft aan dat afstand en het gezichtsveld de criteria zijn voor belangheb benden." Een belanghebbende moet van uit de woning zicht hebben op de betreffende beplanting of wonen op honderd meter af stand, legde hij uit. „Ik denk dat dit een probleem is", zei Damsteegt tegen Fraan je. „Als u hier had opgetreden namens de stichting, werd u wellicht wel als belanghebben de erkend. Maar op eigen titel als inwoner van Middelburg niet." Fraanje vroeg de rechter of hij nog een kans kon krijgen om ook in de jurisprudentie te zoeken. „Ik denk het niet", zei de bestuursrechter. „En als ik denk van wel?", vroeg de Mid delburger. „U kunt wel opnieuw bezwaar aantekenen waarin die jurisprudentie wordt betrok ken, maar dat kan niet in deze voorlopige voorziening", aldus Damsteegt. De rechter doet vandaag offici eel uitspraak maar zei gisteren aan het einde van de zitting dat Fi-aanje al wel kon aanvoelen welke richting die uitspraak zou opgaan. MIDDELBURG - Het COC Midden-Zeeland in Middelburg houdt zaterdag 27 oktober een avond met travestie-optredens. Tussen 22.00 en 2.00 uur treden Miss Maxi uit Roosendaal en Miss Michelle de la Serra uit Rotterdam op. Het COC-café is te vinden in de Lange Noord straat. Lien Laven in 'haar' hofje: de minst kwade. „Het hofje wordt niet gesloopt en het staat op de monumentenlijst. De bewoners die er nu nog wonen, mochten blijven. Meer zat er niet in." foto: R u ben Oreel door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Na zeven jaar actievoeren is het voorbij. De gemeenteraad nam maan dag het besluit om in het Hofje onder de To ren te verbouwen voor winkels en horeca. Lien Laven zat op de publieke tribune. Ze heeft zich zeven jaar ingezet voor behoud van de huizen. Ze kan zich, weliswaar met lichte tegenzin, vinden in de plannen. „Ik dacht maandagavond: daar gaat mijn hof." Hoewel ze niet op het hofje woont, heeft ze zich altij d namens de bewoners ver weerd tegen de sloop van de huizen. Ze blij ven nu behouden, maar krijgen wel een an dere bestemming. De gemeenteraad stond er niet lang bij stil, maar voor Laven en de drie nog resterende bewoners van de huisjes was het een emotioneel moment. „Ik ben toch tevreden", zegt Laven de dag ema. „Ik heb mijn best gedaan, meer kon ik niet doen." Lien Laven vindt de oplossing de minst kwade. „Het hofje wox-dt niet gesloopt en het staat op de monumentenlijst. De bewo ners die er nu nog wonen, mochten blijven. Meer zat er niet in. Het meest karakteristie ke van het hofje blijft toch behouden." Alle procedures die de afgelopen jaren zijn ge voerd hebben veel tijd en geld gekost. „Veel mensen waren al vertrokken. Voor mij werd het als buitenstaander steeds moeilijker om de stem te laten horen." Na zeven jaar was de rek enxit. Laven kan zich neerleggen bij het besluit, maar ze maakt zich zichtbaar di'uk over de reactie die ze kreeg na afloop van de raad- .„Na de vergadering heb ik wethouder Bruinooge gefeliciteei'd. We stonden even te praten, toen H. Akdag van Leefbaar Mid delburg naar me toe kwam. Hij beet me toe dat ik de vex-raadster van het hofje was en dat ik honderdtachtig graden was gedraaid. Dat sneed me dwars door mijn ziel. Ik ben altijd voor de bewoners en tegen de winkel tjes geweest. Als je diep in mijn hart kijkt, ben ik ook niet blij met Ixet besluit. Het liefst had ik gehad dat alle mensen er waren blij ven wonen." Contact „In het vexdeden is het contact met de ge meente niet goed verlopen", vertelt Laven. „De laatste jaren is dat veranderd. Toen we hoox-den dat Woongoed plannen had met het hofje zijn we rond de tafel gaan zitten. Er is regelmatig contact geweest met Bruinooge en Erik de Ceuster van Woongoed. Zij heb ben uitgelegd wat de plannen waren. Daar was ik in eerste instantie niet blij mee." La ven vroeg haar advocaat of er nog een kans bestond om door een nieuw gevecht te win nen. „We hebben alles op een rijtje gezet en besloten om te stoppen." In de huisjes in het hofje komen winkels en horecabedrijven. Woongoed opent er een woonwinkel, waar mensen zich kunnen la ten informeren over het huizenaanbod. Aan de buitenkant blijven de huisjes zoals ze nu zijn. De binnentuin blijft voor het grootste deel behouden. Onder de gevelsteen aan de kant van het Koorkerkhof komt een nieuwe toegangspooi't. Op de plaats waar nu de tuinmuren staan, komen moderne, tx-anspa- rante gebouwen. Woongoed hoopt de ver bouwing van het complex over een jaar te hebben afgerond. Laven is tevreden. „Als het Woongoed straks niet bevalt, kunnen ze er zo weer woningen van maken." Ze is ook tevreden over de manier waarop het overleg is gevoerd. „Woongoed toonde zich een goede gesprekspartner. Er is grote bereidheid geweest om een oplossing te vin den. Dat wil niet zeggen dat we nu onze mond houden over het bouwplan. Ik rust niet voordat het klaar is. Als er aanpassin gen gedaan moeten worden, gaat het alleen zoals wij het willen. Ik heb er wel vertx'ou- wen in dat het zox-gvuldig zal gebeux-en." Het is niet voor niets geweest, concludeert ze, hoewel de uitkomst andex-s is dan ze had gehoopt. „Ik heb aangetoond dat je met goed overleg dingen ten goede kan kefèni Je kan niet altijd je zin krijgen, je moet ook wa terbij de wijn doen. Als je als burger wilt on derhandelen, moet je er moeite voor doen." Met al haar ervaring is haar regelmatig ge vraagd om zich kandidaat te stellen voor de gemeenteraad. „Maar dat is toch een zware klus en je moet kiezen voor een bepaalde partij. Ik vind het leuker om de politiek vanaf de tribune vol gen, commentaar te geven en af en toe een pluim uit te delen." door Matthew Gideonse MIDDELBURG - Het college van B en W in Middelburg heeft een voorschot van vijftigdui zend gulden aangevraagd bij het ministerie van VWS. Het geld is bedoeld voor verbetering van het vrijwilligerswerk. Daarmee maakt Middelburg ge bruik van de Tijdelijke Stimule ringsmaatregel Vrijwilligers werk van het ministerie. De PvdA-fractie in Middelburg vroeg het college eind septem ber of de gemeente gebruik zou gaan maken van de regeling. Sa men met de raad en de betrok ken ox-ganisaties gaat het colle ge een plan ontwex-pen om meer vrijwilligers te werven. Ook wordt het huidige beleid verbe terd. Het college overlegt ook met de raad of de plannen daadwerke lijk aan het ministerie van VWS wox-den voorgedragen. Dat moet gebeux-en voor 1 juli 2002. De voorschotaanvx-aag leidt nog niet tot financiële vex-plichtin- gen voor de gemeente. Die zijn er wel als het project wox-dt voox-gedx-agen. De subsidie die VWS verstrekt, bedraagt vijftig VLISSINGEN - Het Marnix- koor uit Vlissingen en het Zeeuws Reformatorisch Sym- phonisch Ensemble Con Vocare uit Kapelle houden zaterdag 27 oktober een concert in de Sint- Jacobskex-k in Vlissingen. Het koor en het ensemble treden zowel gezamenlijk als solistisch op. Tijdens het concert wox-den onder meer De Deutsche Messe van Franz Schubert en Het Ge bed van Gabriel Fauré ten geho re gebx-acht. Ook kan het publiek op veel momenten mee zingen. Van de avond wordt een cd-opname gemaakt. Het con cert begint omstx-eeks 19.30 uur. De kerk is een half urn- van te vo ren open. (Advertentie) Voor al uw fotoreportages en inlijstwerk. Nieuwe Kerkstraat 3, Yerseke Tel (0113) 572518 tax 572141 procent van de totale project kosten. Het maximum is hon derd vijftigduizend gulden over de periode 2002-2004. Middel burg zal hetzelfde bedrag op ta fel moeten leggen. Het college heeft van de cliën tenraad al een suggestie ontvangen voor de wervings plannen. Deze zal in de vex-dex-e ontwikkeling van de plannen wox-den betrokken. MIDDELBURG - De groene aquariumvereniging Barbus Conchonius in Middelburg houdt 27 oktober een open dag. Tijdens de open dag kunnen be langstellenden vragen stellen over him aquaria. Bovendien kunnen zij het water uit him aquax-ia laten testen. De dag duux-t van 10.00 tot 17.00 uur en vindt plaats aan de Hex-engx-acht 52 in Middelburg. MIDDELBURG - De Middel burgse politierechter A- Gaakeer gaf gisteren een 40-ja- rige inwoner uit Oost-Souburg nog een kans om zijn werkstraf te voltooien en aan zijn versla ving te werken. De man had 154 van de hem op gelegde 180 uur taaksti-af vol bracht. Door omstandigheden thuis had hij de restex-ende 26 uur laten schieten. De politie rechter vond dat vex-dachte als nog de mogelijkheid moest krij gen om de werkstx-af af te maken. Bij een andere veroor deling was een van de voox-- waarden het afkicken. Anders hing hem een gevangenisstraf boven het hoofd. Een opname in De Reilof was geen succes, omdat de Soubur ger in de eerste dagen in de kli niek drugs gebx-uikte. De Sou burger werd daarop door de leiding weggestuurd. Officier van justitie J. Groen vond dat de verdachte genoeg kansen had gekregen. „Het strafproces is geen loterij. Er is geen volgende ronde en er zijn geen hieuwe kansen". Omdat de man zich niet had gehouden aan de voor- waarden, eiste de officier viex-enhalve maand gevangenis straf. De politierechter besliste anders. mm v.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 21