IRA levert zijn wapens in Ei u intratuin in de weg gelegd 6?5 Axel keurt vee op beeldscherm M Maxima Blair spreekt van mijlpaal in Noord-Iers vredesproces wordt niets Cassatie van Bouterse afgewezen Koersk weer boven water Antrax op externe afdeling Witte Huis Irian Jaya krijgt zijn autonomie r Feyenoord kansloos in München Traditionele fruitrassen herontdekt Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 27,50 €12,48 ALLÉÉN OP WOENSDAG 24 OKTOBER! VIDEO Sneeuwwitje en de Zeven Dwergen 15' Enkele bui Overwegend bewolkt met af en toe een bui. Matige zuidwestenwind bij maximaal 15 graden 244e jaargang no. 252 woensdag 24 oktober 2001 os nummer 1,00 2,20) KIJK MORGEN IN PE PZC EN MAAK KANS OP EEN PRIJS T.W.V. - '.SCM KAMPERLAND - Om het be zoek van Willem-Alexander en Mdxima aan bungalowpark De Banjaard in Kamperland zo gladjes mogelijk te laten verlo pen, zijn gisteren acht demonta bele verkeersdrempels in het park verwijderd. Het zou voor de inzittenden van de koninklij ke bus te onplezierig zijn om over de hobbels te rijden. De zestien drempels in het park 'zijn al langere tijd onderwerp van discussie. Behendige auto mobilisten slalommen om de 'drempels heen, terwijl de obsta kels voor bussen zeer problema tisch zijn. Een klachtenregen van buschauffeurs en -passa giers was het gevolg. Plezierig Dat een aantal drempels nu spe ciaal wordt weggehaald voor het bezoek dat de kroonprins en zijn verloofde morgen aan Zee land brengen, is volgens de woordvoerder absoluut niet overdreven. „Ze zouden die hobbeltjes natuurlijk best kun nen nemen, maar we vinden dat we er alles aan moeten doen om het bezoek zo plezierig mogelijk te laten verlopen. Wehebbenhet zelf aangeboden en we doen het met plezier", aldus de zegsman. Het verwijderen en weer terug plaatsen van de drempels kost in totaal twee dagen. Tijdens het halfuurtje op De Banjaard krijgen Willem- Alexander en Maxima een toe lichting op het toerisme in Zee land van directeur H. van Koe- Veringe van Roompot Recreatie Beheer en brengt het een bezoek aan het vakantiedialysecen- trum op De Banjaard. Britney Spears jaagt zwijnen op de vlucht TRIER - Duitse boeren zijn erachter wat ze het best kunnen doen tegen een plaag wilde zwijnen: de muziek van tieneridool Britney Spears draaien. Dit meldde de Britse in- ternetnieuwsdienst Ana- Volgens de 'uitvinder van de remedie' Herrmann- Josef Becker kunnen de zwijnen de muziek van Britney niet uitstaan. „Als ik haar hit 'Oops... I did it again' of 'I'm not that innocent' opzette, be gonnen de zwijnen ver achtelijk te snuiven en renden het bos in. In na volging van Becker zijn nu op verschillende akkers in de buurt van de Duitste stad Trier de deuntjes van het tieneridool te horen. Madonna De Duitser had eerst flink geëxperimenteerd met verschillende soorten mu ziek om de dieren te ver drijven. „Madonna had geen effect en als ik Rob bie Williams opzette kwa men er juist meer dieren. Britney is echt perfect. Geen zwijn die haar mu- ziekkan verdragen." ANP door Harm Harkema LONDEN - Het noodlij dende Noord-Ierse vre desproces is gisteren nieuw leven ingeblazen, nadat het verboden Ierse Republikeinse Leger be gonnen is zich te ontwape nen en een deel van zijn omvangrijke arsenaal 'on omkeerbaar buiten ge bruik' heeft gesteld. De Unionistische leider David Trimble reageerde bijzonder positief op de gebeurtenis, die plaatsvond onder toezicht van een onafhankelijke internatio nale ontwapeningscommissie. Trimble zal zijn partij zaterdag adviseren opnieuw te gaan rege ren met Sinn Fein, de politieke tak van het IRA. Hij zei er alle vertrouwen in te hebben dat hij de steun van zijn achterban krijgt. De kleinere, radicale De mocratische Unionistische Par tij van dominee Ian Paisley rea geerde zoals verwacht negatief. Als alles volgens plan verloopt, kan Trimble volgende week op nieuw worden geïnstalleerd als eerste minister van de regionale Noord-Ierse regering. Trimble noemde het feit dat het IRA nu daadwerkelijk afstand neemt van zijn wapens 'van behoorlijk groot belang en het bewijs dat het de republikeinen menens is met het vredesproces.' „We heb ben steeds gezegd: we willen geen woorden maar daden. Wel, die hebben we vandaag gezien." Politiek werkt In Londen zei een opgeluchte Britse premier Blair dat 'dit vre desproces ondanks alles bewijst dat politiek werkt.' Hij noemde dé stap van het IRA een mijl paal, al erkende hij dat Noord- Ierland nog een lange weg te gaan heeft voordat er een gewo ne situatie ontstaat. Blair gaf aan dat de Britse rege ring in ruil voor de door het IRA genomen stap bereid is de domi nante aanwezigheid van het Britse leger in het grensgebied met Ierland, die een doorn in het oog is van republikeinen, tot normale proporties terug te draaien. Het vredesproces stond op het punt van instorten omdat het IRA de afgelopen jaren de door alle democratische partijen ge- eiste buitengebruikstelling van wapens steeds voor zich uit heeft geschoven. Uiteindelijk weigerden de Uni onisten nog langer samen te werken met Sinn Fein, zolang het wapenprobleem niet was opgelost. Trimble trad in juli af als eerste minister, vorige week bliezen de Unionisten de rege ring op door al hun ministers er uit terug te trekken. Had het IRA niet de gewenste actie on dernomen, dan zou morgen vrij wel zeker het directe bestuur vanuit Londen zijn hersteld. Het vredesproces zou dan in duigen liggen. Het IRA deelde gistermiddag mee dat het tot ontwapening is overgegaan om het vredespro ces te redden. Volgens de ontwa peningscommissie heeft het IRA in een 'belangrijke gebeurtenis' een hoeveelheid wapens 'com pleet buiten gebruik gesteld' en is het onmogelijk om ze ooit weer te gebruiken. Het ging, al dus de commissie, om zowel wa pens, munitie als explosieven. Op verzoek van het IRA geeft de commissie geen verdere details. Dit om onrust in de republikein se beweging te voorkomen. Ont wapening ligt daar zeer gevoe lig en wordt al gauw gezien als overgave aan de vijand. GPD MOSKOU - De Russische kernonderzeeër Koersk die door Nederlandse bergers naar een speciaal dok in Moermansk is gebracht, is gisteren losgemaakt van het ponton Giant-4. De onderzeeboot ligt nu vrij in het dok. Ook is begonnen met het wegpompen van het water in het dok waardoor de duikboot voor het eerst sinds au gustus 2000 volledig boven water komt. In de komende weken zullen marineartsen naar de stoffelijke resten zoeken van de 112 achtergebleven opvarenden van het schip. Ook zal worden gezocht naar de oorzaak van de ramp. De Koersk zonk vorig jaar augustus in de Ba- rentszzee. foto RTR Advertentie JAKARTA - Het Indonesische parlement heeft gisteren een wetvoorstel voor autonomie van Irian Jaya aangenomen. Dit houdt in dat de provincie een jroot deel van zijn eigen inkom- ten mag houden. 'ovendien krijgen de lokale be- tuurders meer bevoegdheden, erder mag Irian Jaya voortaan Jar eigen vlag voeren, krijgt it haar eigen volkslied en een iderenaam: Papoea, lgens de Jakarta Post heeft t parlement ermee ingestemd t voortaan 80 pi-ocent van de lomsten van bosbouw en vis lij naar de lokale overheid ht. Wat betreft olie en gas is 170 procent. De overige in- tasten zijn voor Indonesië, lonesië nam in 1963 dit deel J Nieuw-Guinea van Neder- ld over. Seperatistische re ien vechten al jaren voor on- lankelijkheid van hun pro- ;cie. ANP HET GROENE WARENHUIS Heks op bezem, hoogte 35 cm. VanjarW nu voor €3,15 Koudekerke, Galgeweg 5, 0118-551623, donderdag/vrijdag koopavond. (Advertentie) door Ans Bouwmans WASHINGTON - Op een post afdeling van het Witte Huis is gisteren een besmetting met miltvuur ontdekt. Het gaat om een vestiging die niet in het pre sidentiële complex zelf ligt, maar op een militaire basis op kilometers afstand van het Wit te Huis. Dat heeft Ari Fleischer, woordvoerder van president Bush, bekendgemaakt. De bacillen zijn aangetroffen op een machine die brieven open maakt. Personeel van het post- centrum en mensen op de post kamer van het Witte Huis worden nu getest op blootstel ling aan antrax. Het Witte Huis en zijn postafdeling worden sinds 11 september regelmatig onderzocht. Dit was de eerste keer dat er een positieve test uit kwam, aldus Fleischer. De (Advertentie) De meest opwindende erotiek podia! 26 - 27 oktober! H? Zeelandhallen f.Goes - X Theater .VTI'it-ulipfmi - Topless Chanpagrfëbar - Europa's spectJTeufairste erotiek theater^fe: 1 - De Chippên'dalësIXzat'r) EXTRAVAGANZA AFJERPARTY ZATERDAG 27 OKTOBER IN THE NIGHTTRAIN MIDDELBURG "-W? Info: 0909-9009009 www. extravaganza, nl Entree Fl. 30.- woordvoerder gaat ervan uit dat de bacillen zich niet verder ver spreid hebben dan de desbetref fende vestiging. Daar worden brieven eerst gescreend voor ze naar de postkamer van het Wit te Huis gaan. De twee sterfgevallen bij een sorteervestiging in Washington van de Amerikaanse posterijen zijn veroorzaakt door miltvuur. Dat is gisteren definitief vastge steld. Er werd al rekening mee gehouden dat de zondag en maandag overleden mannen waren geïnfecteerd met de bac terie. Op 14 plekken in het Brentwood-gebouw van de Post zijn bacillen aangetroffen. Werknemers en bezoekers van de vestiging worden met anti biotica behandeld. In Trenton, New Jersey, wordt een postme dewerker behandeld voor klachten aan de luchtwegen, mogelijk veroorzaakt door milt- vuur. De besmetting van het postsor- teerbedrijf werd laag ingeschat, mede op basis van ervaringen in Florida en New Jerseyen kwam als een verrassing. Aangenomen wordt dat de besmetting is ver oorzaakt door de brief aan Da schle, maar zeker weten doen de autoriteiten dat niet. Wellicht zijn er meer brieven met antrax- bacillen via het sorteerbedrijf naar het Congres gestuurd. Daar zijn afgelopen weekend ook in een gebouw van het Huis van Afgevaardigden antrax- sporen gevonden. Volgens dr. Ivan Walks, de hoog ste gezondheidsfunctionaris in Washington DC, is de stand van zaken nu: twee doden door een longaandoening veroorzaakt door miltvuur, twee zieken met een longinfectie, vier verdachte ziektegevallen en twaalf zieken die in de gaten worden gehou den. De twee doden uit Was hington zijn slachtoffers nummer twee en drie van de an- traxcrisis in de VS. Beiden had den 'gi-iepachtige' verschijnse len maar wei-den te laat met antibiotica tegen miltvuur be handeld. GPD (Advertentie) De Surinaamse oud-le gerleider Desi Bouterse (foto) moet toch elf jaar de gevangenis in als hij in handen Nederland wordt aangehouden. Gisteren verwierp de Hoge Raad de cassatie tegen zijn veroor deling wegens de drugs- transpoit in 1997 in de haven van Stellendam. Feyenooi'd moet volgende week in de laatste groepswedstrijd van de Champions League tegen Spartak Moskou vol aan de bak om vervolg van Europees voetbal zeker te stellen. De Rot terdammers verloren gisteravond kansloos met 3-1 van Bay- ern München, waardoor de laatste wedstrijd volgen de week beslist of Feyenoord of de Russen naar het O C Uefa Cup-toernooi gaan. De hoogstamfruitboom is terug van (bijna) weggeweest en daarmee zijn ook de oude appel- en pei-enrassen bezig aan een come-back. Mensen met een hoogstamboom op erf of in tuin kunnen zaterdag in het Fruitteeltmuseum in Kapelle terecht met hun appels of peren. Daar kunnen ze dan hoi-en van welk ras hun fruit is. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; buitenland: 4 en 5; va ria: 6; wetenschap: 7; economie: 8; radio en televisie: 9; uit: 11,12 en 13; zeeland: 17,18,19,21 en 23; sport: 24,25 en 26; buitengebied: 27,28,29 en 30 door Sheila van Doorsselaer AXEL - In Axel wordt op don derdag 13 december voor het eerst in Nederland een virtuele jaarmarkt gehouden. Omdat een reguliere jaarmarkt vanwege het gevaar van mond en klauwzeer niet meer gehou den mag worden, bedacht de Stichting Jaarmarkt Axel de virtuele keuring. Een filmploeg gaat samen met keurmeesters en een onafhankelijk verslagge ver langs bij de boerenbedrij ven. De filmploeg maakt opna mes van de keuring van de runderen en de verslaggever geeft uitleg. Vervolgens worden de beelden 13 december ver toond op een groot scherm in een tent op het Szydlowskiplein. In die tent worden dan ook de prijswinnaai-s bekendgemaakt. „Tja, als een gewone jaarmarkt niet mag, moet je toch op zoek naar iets anders", zegt voorzit tervan de stichting J. Kop. „Een virtuele keuring is wel moeilij ker uit te voeren. Op een regulie re veekeuring kun je de runde ren nog eens naast elkaar zetten om te vergelijken. Nu kan dat dus niet." De stichting gaat daarom samen met de keurmeesters een aantal parameters opstellen. Aan de hand van deze criteria worden de dieren dan gekeurd. Kop ziet de virtuele keui-ing als een pilot- project voor Nedeiiand. Succes De virtuele jaarmarkt blijkt nu al een groot succes te zijn. Vol gens Kop hebben zich al zeven bedrijven ingeschreven en zijn er al zestig runderen aange meld. Dat is meer dan bij de laatste reguliere jaarmarkt in Axel. De virtuele keuring valt samen met de kerstmarkt in Ax el. De keuring, oftewel de vi- deovex*toning, zal vermoedelijk in de middaguren worden ge houden. MOOI WEER EURO PA 1U I N (Advertentie) naam:o noteert u mij voor een proefabonnement van voorletters:m/v 6 weken voor 27,50 12,48. straat:nrIk geef daarbij éénmalig toestemming voor auto postcode- matische incasso van onder staand rekeningnummer P'aats(proef geldt eenmalig bin- nen zes maanden) telefoon: noteert u mij voor een e-mail:abonnement. De eerste twee Voor automatische incasso stem ik toe in weken ontvang ik de krant afschrijving van mijn (post)bankrekening- gratis. Daarna wil ik betalen: nummer: j c per maancj met automatische incasso handtekening: 19,25 42,42). a per kwartaal met automatische incasso PZC bv gaat zorgvuldig om met persoonsgege- (6 52 - 114 59) vens. In de colofon treft u nadere informatie aan. 5tuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice 8 "713214il000002" gpSSSSS di do vr za (postzegel niet nodig) Nederlands gesproken |"fl ondertiteld, speelduurSO min. fcwl MM Haagplanten Groenblijvende Prunus of Taxus. Per stuk GOES. 0113-215395, OOSTBURG. 0117-452279, S RENESSE, 0111-461031

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 1