Rijk beziet budgetten zorgsector Sparen met een bonusrente, PZC Ouderen op de barricaden Provincie oefent in betrekken burger bij maken nieuw beleid Kinderopvang blijft groeimarkt Plan Delta Energie door GroenLinkser weer gepropageerd 19 Sector wijst bezuiniging af Ruim een ton voor fittere senioren Vaarverbod voor brommobiel ZMF eist verbod vlamvertrager Geen langer dienstverband PSD ING BANK EUROSPAARREKENING Sparen met een aantrekkelijke bonusrente. Koren zingen voor Roemenië ING») BANK woensdag 24 oktober 2001 sbw HnorClaudia Sondervan MIDDELBURG - Het ministe rie van Volksgezondheid gaat alsnog onderzoeken of de Zeeuwse ouderen in verzor gingshuizen zoveel meer zorg nodig hebben dan in andere landsdelen. Provincie Zeeland en Zorgnet, de Zeeuwse koepel van verzorgingshuizen hopen dal het onderzoek de dreigende snoei in de budgetten van vijf tien verzorgingshuizen in Zee land afwendt. De Wet op de Bejaardenoorden wordt ontmanteld. Het ministe rie werkt aan een herverdeling van het geld voor alle verzor gingshuizen in Nederland, zo dat deze ongeveer op gelijk fi nancieel niveau geraken. Bij die herverdeling let het ministerie met op de hoeveelheid zorg die bewoners van verzorgingste huizen vragen. Onterecht, vindt de provincie Zeeland: juist omdat Zeeland zoveel oude inwoners telt, is de zorg die Zeeuwse huizen moeten verlenen zwaarder dan elders. Öm die reden voerde de provin cie de afgelopen jaren het beleid dat het geld voornamelijk be steed werd aan zorg, met name aan professionele verpleegkun digen. Daardoor tellen de Zeeuwse verzorgingshuizen meer personeel dan gemiddeld in Nederland. „Zeeland heeft gekozen niet te investeren in steen maar in mensen. Waar andere provin cies nieuwe tehuizen lieten bou wen, hebben Zeeuwse verzor gingstehuizen relatief oude huisvesting maar wel meer per soneel. Daardoor liggen de bud getten hoger dan elders in het land. Het is onterecht dat het ministerie de provincie daar nu op afrekent", zegt directeur F. cle Bruin van Zorgnet. Bij de start van de herverdeling in 1999 berekende Zorgnet dat de herverdeling de 43 Zeeuwse verzorgingstehuizen circa tien miljoen gulden gaat kosten. Een deel daarvan is inmiddels inge leverd doordat de tehuizen van het ministerie niet langer de ex tra gelden krijgen voor de werk- drukregeling. Door die verreke ning lopen de Zeeuwse tehuizen nu al zo'n tweehonderd verzor genden mis, schat De Bruin. „Intussen zijn de budgetten be vroren, dus krijgen de verzor gingstehuizen door de inflatie al jaarlijks veel minder geld." De budgetten van de vijftien Zeeuwse verzorgingshuizen die in 2002 nog meer dan tien pro cent boven de budgetmeetlat van het ministerie zitten, drei gen nu daadwerkelijk gekort te worden. Het pi'otest dat de pro vincie begin deze zomer daarte gen aantekende, noemt de staatssecretaris 'overtrokken'. Vliegenthart weigert eveneens de bevriezing van de budgetten ongedaan te maken zolang" het aanvullende onderzoek loopt. Dat is buitengewoon teleurstel lend, reageert de provincie deze week. De verzorgingstehuizen kampen al met een gebrek aan vakkundig personeel. De ver traging betekent dat de 'onac ceptabele situatie in de Zeeuw se verzorgingstehuizen verder zal verslechteren in plaats van verbeteren', stellen gedeputeer de staten. „Er komt een moment dat je geen goede zorg meer kan verlenen. Dat het gewoon op is. Dat moment is niet ver meer", zegt Zorgnet-directeur De Bruin. MIDDELBURG - Het aantal kinderop vangplaatsen in Zeeland groeit sterk. Vraag en aanbod zijn goed in balans. Bij de opvang door gastouders bestaat wel meer vraag dan er plaatsen geboden kun nen worden. De komende drie tot vijf jaar blijft het aanbod aan kinderopvang in Zeeland sterk groeien, parallel aan de vraag die ontstaat nu er steeds meer vrouwen buitenshuis gaan werken. Dat concludeert Scoop, Zeeuws instituut voor zorg en welzijn in haar rapportage over de stand van zaken in de Zeeuwse kinderopvang. Het onderzoek beperkt zich nog tot de gesubsidieerde kinderopvangvormen. Bij de volgende meting, in 2003, wil Scoop ook gegevens verzamelen over particuliere kinderopvang (de kinderop vang waaraan gemeenten niet bijdragen In 2003 moet de nieuwe Wet Basisvoor ziening Kinderopvang in werking tre den. De particuliere kinderopvang lijkt in Zeeland een sterk groeiende sector, die mogelijk een even snelle ontwikkeling doormaakt als de gesubsidieerde op vang, vermoedt Scoop-onderzoeker Wim van Gorsel. De vijf Zeeuwse kinder opvangorganisaties hebben in 2001 635 plaatsen. Dat is bijna twintig procent meer dan bij de vorige meting in 1999. Ongeveer twaalfhonderd Zeeuwse kin deren maken gebruik van gesubsidieerde kinderopvang. Dat is ruim vijftien pro cent meer dan twee jaar geleden. Bij cle buitenschoolse opvang kunnen nu 475 Zeeuwse kinderen terecht: hier is de groei sinds 1999 ruim 67 procent. Bedrijfsplaatsen, plaatsen die bedrijven voor de kinderen van hun werknemeres reserveren, bepalen ruim driekwart van het totale aantal opvangplaatsen, schat Van Gorsel. De inkomsten uit die con tracten zijn bepalend geworden voor de financiële armslag van de kinderop vanginstellingen. Het aantal gesubsidi eerde opvangplaatsen bij de instellingen is sterk aan het dalen. Dit j aar wordt 13,4 procent van alle Zeeuwse opvangplaat Vraag en aanbod zijn in de Zeeuwse kinderopvang goed in balans. sen door één of meerdere gemeenten be taald. In 1999 was dat nog 23 procent van de capaciteit. In totaal besteden de Zeeuwse gemeen ten dit jaar 7,5 miljoen gulden aan opvangsubsidie. Daarvan neemt de ge meente Vlissingen zowel absoluut als per inwoner de grootste portie voor haar rekening: 1,6 miljoen gulden, met Mid delburg als tweede met 1,3 miljoen gul den. Hulst doet de kleinste duit in het zakje: de gemeente reserveerde voor 2 0 01 iets minder dan een ton voor kinderop vang. De Zeeuwse kinderopvanginstellingen telden per begin dit j aar samen 153 werk plekken. De groei in personeel hield ge lijke tred met de groei aan kinderen bij de opvanginstellingen. Omgerekend heb ben de Zeeuwse instellingen nu al twee jaar 0,24 arbeidsplaats per opvangplaats ter beschikking. foto Peter Nicolai In de opvang van gastouders tekent zich een nieuwe trend af: steeds vaker worden gastouders gezocht voor de oudere kin deren, in de leeftijd van twaalf tot zestien jaar. Van Gorsel denkt dat dit komt door dat ook steeds meer oudere moeders zich op de arbeidsmarkt begeven. „En wel licht speelt er een veranderende opvat ting bij de opvoeding; dat deze kinderen toch ook een steunplaats nodig" hebben na school", vermoedt Van Gorsel. MIDDELBURG - De Zeeuwse Sportraad krijgt 110.000 gul den van de provincie Zeeland om ouderen over te halen aan sport te gaan doen. De sportraad gebruikt de eenmalige subsi die om het fitheids- en bewegingsprogramma Het Galmt door Zeeland in 2004 voor alle Zeeuwse gemeenten beschikbaar te hebben. Meer dan de helft van de Zeeuwse 55-plussers beweegt onvol doende. De provincie Zeeland vindt Galm positief omdat het past in het gezondheidsbeleid en omdat het sociaal isolement op latere leeftijd kan tegengaan. Het bewegingsprogramma voor ouderen is opgezet door de Rijkuniversiteit Groningen. Galm staat voor Groninger Actief Leven Model, door de Zeeuwse Sportraad vertaald naar Gezond Actief Leven Mo del. Het programma biedt fitheidstests en een groepssport naar keuze voor een duur van anderhalfjaar. De ervaring leert dat zestig tot tachtig procent van de Galm-deelnemers daar voor nauwelijks actief was. MIDDELBURG - Het toekomstige fietsvoetveer over de Wes- terschelde blijft verboden terrein voor de brommobiel. On danks herhaalde verzoeken van de ouderenbond ANBO wei gert het provinciebestuur een uitzondering te maken voor deze vierwielers. Een fietsvoetveer is volgens de wet slechts toegankelijk voor tweewielers. Als betrouwbare provincie moet ook Zeeland zich aan die wet houden, vinden Gedeputeerde Staten. Bo vendien zou de provincie miljoenen guldens subsidie mislo pen als aan het verzoek van de ANBO wordt tegemoetgeko men. Brommobielen mogen evenmin door de Westerscheldetunnel. Gedeputeerde Staten beloven de AN BO in een brief die gisteren is geschreven, dat ze zich maxi maal in zullen zetten om gehandicapten zo comfortabel mogelijk over te zetten met het fietsvoetveer. TERNEUZEN - De Zeeuwse Milieufederatie (ZMF) wil een verbod op de productie van een nieuwe vlamvertrager door Broomchemie in Terneuzen. Volgens de ZMF bestaat een ge grond vermoeden dat die zeer schadelijk is voor mens en mi lieu. Zolang niet vaststaat dat de vlamvertrager niet schade lijk is, moet de productie ei-van worden verboden, vindt de federatie. De ZMF wijst er daarbij op dat Broomchemie nabij de Westerschelde ligt. De Westerschelde is aangewezen als speciale beschermings zone vanwege de vogels die er leven. In de vergunningsaan vraag om de vlamvertrager te mogen makenheeft Broomche mie niets geschreven over eventuele schadelijkheid, aldus de milieuorganisatie. Die vindt daarom dat de provincie en Rijkswaterstaat de aanvraag niet in behandeling hadden mo gen nemen. Dat dat wel is gebeurd, verbaast de ZMF. MIDDELBURG - De medewerkers van de PSD staan op straat zodra de veerdiensten uit de vaart worden genomen. Gedeputeerde Staten hebben besloten vast te houden aan die collectieve ontslagdatum. De Statenfractie van D66 pleitte eerder dit jaar voor een jaar uitstel. Het personeel zou in dat jaar cursussen kunnen volgen om nieuw werk te vinden. Het voordeel zou zijn, aldus D66, dat de medewerkers dan tot de laatste dag gewoon hun werk kunnen blijven doen. De PSD heeft namelijk steeds meer moeite voldoende opgeleid perso neel te vinden. Het provinciebestuur vreest echter dat uitstel van de ontslagdatum de 'financiële prikkel' bij het personeel wegneemt om zo spoedig mogelijk een andere baan te zoeken. Bovendien voorziet het sociaal statuut in bemiddeling voor scholing en studie. door Claudia Sondervan VLISSINGEN - Ouderen in heel Zeeland gaan bij elke sluiting van een postkantoor of bankbalie protestacties voeren. Dat hebben de Zeeuw se afdelingen van de katholie ke ouderenbond KBO, de alge mene ouderenbond ANBO en de christelijke bond PCOB af gesproken. De ouderen willen de teruglopende service van Postkantoor en banken aan de kaak stellen omdat zij zich be nadeeld voelen. i Eén van de eerste acties wordt gehouden tegen de sluiting van het Terneuzense post agentschap in winkelcentrum Serlippenspolder. In de ko mende ledenbladen van de bonden zit een protestformu lier dat naar Postkantoren NV kan worden verzonden. Met vergelijkbare acties willen de ouderenbonden voortaan overal in Zeeland hun stem la ten horen waar lokale post- en bankvoorzieningen verdwij nen. De Zeeuwse acties komen voort uit de landelijke actie van de drie ouderenbonden en de federatie Blinden en Slechtziendenbelang. Zij roe pen alle ouderen en visueel ge handicapten in het land op om dinsdag 13, woensdag 14 en donderdag 15 november hun klachten en ervaringen met de dienstverlening in postkanto ren en banken te melden op een speciaal telefoonnummer. De bonden willen zo nagaan of de argumenten van banken om vestigingen en balies te sluiten wel kloppen met de beleving van oudere klanten. Het meld- nummer is 030-2330066. De bonden enquêteren hun leden ook schriftelijk over de dienst verlening. Een voorbeeld van een veelge hoorde klacht van ouderen is volgens KBO Zeeland-vice- voorzitter D. Dijkgraaf dat banken mensen voor geldop namen onder de duizend gul den verwijzen naar de pinau tomaat. „Veel oudere mensen hebben grote problemen met pinnen. Zij voelen zich ook niet veilig bij zo'n machine op straat. Enkel voor bedragen van meer dan duizend gulden kun je nog aan een bankbalie terecht. Maar wie neemt er nu zoveel op als je er nog mee over straat moet?" In Zoutelande heeft het post kantoor, zoals in zoveel dor pen, plaatsgemaakt voor een agentschap. foto Ruben Oreel door Maurits Sep MIDDELBURG - „Iedereen zit le kermen en te kwaken over de energiebelasting, wethouders snikken dat zij het ook niet kun nen helpen, maar als wi j dan een oplossing aanreiken, willen ze die niet." Marten Wiersma van GroenLinks is hevig teleurge steld, maar zo gemakkelijk ko men de gemeenten niet van hem af. Hij gaat zijn plan voor ener giebesparing opnieuw indie- februari van dit jaar lanceer de Wiersma zijn plan voor de eerste keer in Provinciale Sta- W- 'Sympathiek' luidde het oordeel. Zo sympathiek zelfs dat er nog eens uitgebreid naar gekeken moest worden. Een maand later was het nog steeds tympathiek, maar ook nogal duur. Gedeputeerde T. Poppelaars PA, energie) beloofde alvast het draagvlak te peilen. Hij is \an een koude kei-mis thuisge- komen. Gemeenten, Delta Nutsbedrijven, de ecoteams van het Centrum voor Natuur- en Milieu Educatie (CNME) rea geerden net als de Staten: sym pathiek, maar... Menskracht Maar we hebben er de mensen niet voor, zeiden de gemeenten. Ze wezen ook op de het milieu beleid dat ze al uitvoeren. En ze vonden het niet hun taak om mensen te mobiliseren om zui- nigertezijnmetenergie. Gebrek aan menskracht was ook voor de ecoteams het obstakel om mee te doen. Delta Nutsbedrij ven 'wenst geen deelname' om dat het bedrijf zelf de burgers gaat benaderen met tips voor energiebesparing. „Persoonlijk vind ik dit erg jam mer ja", beaamt Poppelaars. „Het was een heel aardig plan van GroenLinks en ik heb me er sterk voor gemaakt." Hij heeft het nog niet helemaal afge schreven. „Ik maak hooguit pas op de plaats." Na de gemeente raadsverkiezingen in 2002 zal hij de gemeentebesturen weder om proberen te interesseren. De medewerking van de lokale overheden is volgens hem na melijk wel cruciaal. De bedenker zelf geeft de moed ook nog niet op. Wiersma: „We gaan het plan opnieuw aanbie den, maar dan aan de politieke partijen die meedoen aan de gemeenteraadsverkiezingen." 'Iedereen wil meer milieuvrien delijke energie en iedereen wil besparen op het energiever bruik, redeneert hij. Groene stroom en een lager verbruik drukken namelijk ook de belas ting die betaald moet worden op energie. „Nou", concludeert Wiersma, „danmoet je doen wat wij voorstellen." Het energiebesparingsplan Del ta Energiek is er vooral op ge richt de bekendheid met ener giebesparende maatregelen te vergroten. Bij de introductie er van zei Wiersma dat er veel meer maatregelen mogelijk zijn dan de meeste mensen zich realise ren. Delta Energiek beoogt die mo gelijkheden bekend te maken door overal kleine groepjes mensen te formeren die daar mee aan de slag gaan en anderen proberen over te halen ook mee te doen. door Maurits Sep MIDDELBURG - De kloof tus sen burger en politiek blijft de overheden zorgen baren. Om het gat te dichten, willen de provin cies het komende anderhalf jaar verschillende ideeën in de prak tijk uitwerken en zien wat werkt en wat niet. Zeeland heeft zich aangemeld om te oefenen in het betrekken van de burgers bij het maken van nieuw beleid. Het Zeeuwse provinciebestuur verwacht veel heil van wat in overheidstermen 'interactieve beleidsvorming' heet en in de volksmond vertaald kan wor den met: de boer op om te horen wat jan-met-de-pet ervan vindt. Dat komt omdat het te vreden is over de manier waarop het Zeelanddebat is verlopen. Daarin zijn nieuwe middelen gebruikt om de stem van de bur ger te laten klinken in de toe komstvisie voor de provincie, die overigens komende vrijdag door Provinciale Staten wordt vastgesteld. Met name het ge bruik van internet en een speci ale vrachtwagen (Zeelandtrai ler) die door de provincie toerde, zijn de politici goed bevallen. Internet Het provinciebestuur denkt dat deze ervaringen nog meer vruchten zullen afwerpen naar mate het publiek ermee ver trouwd raakt. „We zijn sowieso van plan om op deze manier door te gaan", vertelt gedepu teerde T. Poppelaars (CDA, be stuurszaken). „De trailer gaan we bij veel meer onderwerpen gebruiken en we gaan ook meer met internet doen." Poppelaars hoopt echter dat Zeeland als proeftuin mag die nen om nog meer vormen van in teractieve beleidsvorming te ontdekken. Het Interprovinci aal Overleg (IPO)waar alle pro vincies bij zijn aangesloten, be slist daar binnenkort over. Op 1 december moet het project van start gaan. Als Zeeland een pi- lotproject wordt, krijgt het daarvoor subsidie. Interactieve beleidsvorming is slechts één van de manieren die bedacht zijn om de politiek dichter bij de burger te brengen. Ook een andere rolverdeling tussen de gedeputeerden en de Statenleden is zo'n idee. Nu ho ren de gedeputeerden bij hun fractie. Door dat te scheiden, wordt duidelijker wie het beleid uitvoeren (gedeputeerden) en wie het controleren (Statenle den). „We hadden er ook voor kunnen kiezen om deze ontvlechting van Gedeputeerde Staten en Provinciale Staten uit te wer ken, maar wat merkt de burger er nu van of ik bij de vergade ringvan mijn fractie zit of niet", vraagt Poppelaars zich af. Hij vindt dat wel belangrijk, maar vermoedt dat die 'technische as pecten minder spraakmakend zijn voor de burgers'. (Advertentie) TERNEUZEN - Kinderkoor Zingen Maakt Blij uit Terneu zen, gospelkoor Marthyria uit Eindhoven en Revelation uit Axel houden zaterdag in de Le vensbron aan de Sloelaan in Terneuzen een benefietavond voor Roemenië. De avond is bedoeld om geld in te zamelen voor de bouw van een werkplaats voor in Victoria voor jongeren vanaf 18 jaar die het kindertehuis moeten verla ten. Het concert begint om 19.30 uur. U beschikt over financiële reserves die u niet direct nodig heeft. Maar als u wél over dal geld wilt beschikken, dan moet het probleemloos en zonder B kosten kunnen worden opgenomen. En natuurlijk verwacht u dat uw spaargeld flink wat rente oplevert. In dat geval is de ING Bank Euro spaarrekening een product dat aan al uw voorwaarden voldoet. Over uw inleg van minimaal 5.000 en maximaal 500.000 euro kunt u - wanneer u maar wilt - kosteloos en zonder opzegtermijn beschikken. Op uw ING Bank Eurospaar rekening ontvangt u altijd een hoge basisrente, maar dal is nog niet alles. U kunt bovendien rekenen op een aantrekkelijke bonusrente. Die bonusrente wordt berekend over het laagste spaarsaldo in een kalenderjaar Dus hoe hoger het laagste saldo, hoe hoger het bedrag aan bonus rente. Basis- en bonusrente zorgen zo samen voor een hoog rendement. Kijk voor meer informatie op w\ bel 0800-7011 voor het aanvragen v v.ingbank.nl of ri een brochure. Uw ING Bank: Kantoor Goes, telefoon (0113) 24 1500. Kantoor Middelburg, telefoon (0118) 68 44 00. Kantoor Terneuzen, telefoon (0115) 63 61 00. Kantoor Vlissingen, telefoon (0118) 42 00 10. Kantoor Zierikzee, telefoon (0111) 41 81 00. door Claudia Sondervan

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 19