CD A-fractie voorzitter niet op lijst 17 Slechthorenden bepleiten behoud van praatpalen Bomen krijgen gezicht Iedereen met genoeg eigen grond mag minicamping starten Zeelandnet trekt het boetekleed aan GroenLinks wil provincie leiding geven over waterschappen Vlissingse bunker na 57 jaar weer open Bord Plompe Toren hersteld zeeuwse almanak Modder Joke de Coninck Geers ontevreden over selectie voor komende verkiezingen Kraanmachinist verdrinkt bij ongeval in haven MIDDEN woensdag 24 oktober 2001 door Ab van der Sluis MIDDELBURG - Ook niet- boeren mogen in het stadsge west Vlissingen/Middelburg een kleinschalige camping beginnen. Belangrijke voor waarde is wel dat het terrein een minimumoppervlakte heeft van twee hectare. Dat staat in de beleidsvisie van de twee colleges van B en W. In het stadsgewest komen 75 lo caties in aanmerking voor kleinschalig kamperen. De twee gemeenten hebben op dit moment geen regels of voorwaarden waarop zij kunnen terugvallen als een inwoner een kleinschalig camping wil beginnen. De nota, opgesteld door het ruimtelijk adviesbureau RBOI, geeft aan op welke plaatsen 'kamperen bij de boer' is toegestaan, hoe groot de campings mogen zijn en of ook niet-boeren een camping mogen beginnen. Zes jaar geleden ti'ad de nieuwe wet op de Openlucht recreatie (OR) in werking, die de oude Kampeerwet ver ving. In de Wet OR is de kop peling losgelaten tussen kleinschalig kamperen en een boerenbedrijf. Gevolg daarvan is dat iedereen een kleine camping mag begin nen. Het stadsgewest telt op dit moment veertien mini- campings, drie in Vlissingen en elf in Middelburg. In een aantal gebieden in het stadsgewest mogen geen mi- nicampings komen uit een oogpunt van natuur en mi lieu. Voorbeelden daarvan zijn in de directe omgeving van de kust, Vlissingen-oost, binnen de risicocontour van de Westerschelde. spoorweg en het vliegveld Midden- Zeeland. De twee colleges willen ook duidelijke voorwaarden stel len aan nieuwe minicam- pings. Ze mogen niet ver spreid in het buitengebied komen. De terreinen moet ruim van opzet zijn. Het stadsgewest kiest voor een minimale oppervlakte van twee hectare, de afstand tot de buren moet minstens vijf tig meter zijn en als zich in de directe omgeving een gewo ne camping bevindt, moet de afstand ten minste tweehon derd meter zijn. De tenten en caravans mogen niet in het zicht staan, maar afge schermd worden door een be- plantingsstrook van vijf me ter. Daarnaast willen de twee colleges geen stacaravans toestaan. Op de minicam- pings mogen maximaal tien kampeermiddelen staan en in het hoogseizoen vijftien eenheden. In het gebied waar in princi pe nieuwe minicampings zijn toegestaan (Ritthem, Nieuw en Sint-Joosland, omgeving Abeelseweg en Veerseweg, Sint-Laurens en het groene gebied tussen Vlissingen en Middelburg) zijn 72 agrari sche bedrijven te vinden en drie kavels die minimaal twee hectare groot zijn. Veel geld De twee colleges denken niet dat er opeens een enorme be langstelling komt van (niet-) boeren die een minicamping willen beginnen. Het stads gewest wijst in de beleidsvi sie op een aantal factoren: een camping beginnen kost relatief veel geld, de markt voor 'kamperen bij de boer' lijkt verzadigd en ten westen van het Kanaal door Walche ren rond Middelburg zijn maar heel weinig kleine cam pings te vinden, terwijl dat altijd is toegestaan. „Blijk baar is deze zone niet zoda nig aantrekkelijk dat dit leidt tot een groot aanbod aan kleinschalig kamperen." De twee colleges denken dan ook dat de groei vooral 'theo retisch' is. De gemeenteraden vair Vlis singen en Middelburg spre ken zich komend voorjaar uit over de beleidsvisie. door Matthew Gideonse KAMPERLAND - Directeur J. Bakker van internetaanbieder ZeelandNet noemt de manier waarop de automatische incas so's in oktober zijn geïnd 'niet netjes'. Zonder het te melden zijn de abonnementsprijzen voor twee maanden afgeschre- De aanbieder heeft sinds deze maand een nieuw afrekensys- teem, waarbij het geld niet lan ger aan het eind, maar aan het begin van de abonnementspe riode wordt afgeschreven. Bakker is niet gelukkig met de gang van zaken. „Dit verdient geen schoonheidsprijs. We had den onze abonnees van te voren op de hoogte moeten stellen van de veranderingen en dat is niet gebeurd." Tot vorige maand be taalden abonnees van de inter netaanbieder uit Kamperland altijd de rekening van de voor bije maand, sinds oktober ge beurt dat aan het begin van de periode. Eind vorige week inde de aanbieder de automatische incasso's van twee abonne mentsperioden. Pas begin deze week werd via een e-mail gemeld dat dit ge beurd was. „We hebben de wijzigingen nu in één keer door gevoerd. Alles is in één keer rechtgetrokken, maar dat neemt niet weg dat de manier waarop niet netjes is", zegt Bak ker. Het nieuwe af rekensysteem waar ZeelandNet nu gebruik van maakt heeft een aantal voordelen voor de klanten. Zo kunnen de specificaties van de rekeningen vanaf oktober op in ternet worden bekeken, dat was tot nog toe niet het geval. KOUDEKERKE (S) - De Plom pe Toren bij het verdronken Schouwse dorp Kouderkerke is in ere hersteld. De witte plakletters waarin de naam van het bouwwerk op een bord van de Vereniging Natuur monumenten wordt aangeduid, worden regelmatig door onver laten verwijderd. Tot vandaag stond het Middeleeuwse over blijfsel daardoor te boek als lompe ore. En in die stijl kun je geen koninklijke gasten verwel komen, beseft ook beheerder A. Boon. In verband met het bezoek van de prins en zijn verloofde maakt de vereniging nu haast met uit gestelde opknapbeurt aan de to ren en omgeving. Een nieuwe woning, direct aan het xoater. Ze hadden er vaak over gedroomd, die twee echtelieden uit het Mid delburgse. En nu was het dan bijna werkelijkheid. Met gro te regelmaat gingen ze kijken hoe het stond met de bouw. Hun vier zonen waren al even ongeduldig. En omdat die bo- vendien nogal ondernemend waren, werden ze vaak ver manend toegesproken. „En je weet het", klonk het dan, „Geen gerotzooi bij de bouw!". Afgelopen weekend vond het paar de ingang tot het bouw terrein met stevige hekken afgesloten. De woning-in- aanbouw bleek nog slechts bereikbaar via een modderig, braakliggend stuk grond. Man en vrouw keken elkaar even aan en besloten toen maar de stoute stappen te on dernemen. Ze hadden niet voor niets laarzen aan. Al na vijf meter zakten ze weg in de prut, zo diep dat ze uiteinde lijk muurvast in de derrie stonden. Eén been uitgraven lukte nog wel, maar zodra ze aan het tweede begonnen, zakte het eerste net zo snel weer terug. Het zou slecht met ons Mid delburgs echtpaar zijn afge lopen wanneer zich uiteinde lijk niet een redder in nood had aangediend. Met behulp van veel planken, graaf- en trekwerk, kreeg hij het paar weer op het droge. De thuiskomst, verfomfaaid en vuil, was smadelijk. De zo nen hoorden het verhaal zon der mededogen aan. „Jullie weten het toch", reageerden ze met een vals lachje om de mond. Geen gerotzooi bij de bouw!" flnorMauritsSep MIDDELBURG - De Statenfractie van GroenLinks vindt dat het provinciebe stuur ook de leiding moet krijgen over je Zeeuwse waterschappen. Dat zou de spanningen wegnemen tussen de ma kers van het waterbeleid, zijnde de pro vincie, en de uitvoerders van dat beleid, de waterschappen. GroenLinks vindt dat de inhoud van het waterbeleid centraal moet staan. Omdat dat steeds meer raakvlakken krijgt met ruimtelijke ordening en de provincie op dat terrein een belangrij ke rol vervult, ligt een overdracht van de bestuursmacht over het waterschap volgens de partij voor de hand. De GroenLinks-fractie wijst er bovendien op dat voor het stroomgebied van de Schelde meerdere overheden verant woordelijkzijn: Vlaanderen, de Neder landse provincies Noord-Brabant, Zeeland, Zuid-Holland, en dan ook nog eens meerdere waterschappen. GroenLinks wil die bestuurlijke druk te vereenvoudigen. Zij dient daarvoor vrijdag in de Statenvergadering een initiatiefvoorstel in. Aan de taakverdeling tussen provincie (beleid) en waterschap (uitvoering) hoeft volgens de parti j niets te verande ren. doorEsme Soesman GOES - Door een verandering in de overeenkomst tussen Rijkswaterstaat en KPN is het onduidelijk wie verantwoorde lijk is voor de onderhoudskos ten van de praatpalen langs de weg tussen Goes en Zierikzee. Mogelijk krijgt de provincie de jaarlijkse rekening van 60.000 gulden gepresenteerd. De provincie voelt vooralsnog niets voor het betalen van deze extra kosten. Zo blijkt uit een briefwisseling tussen provin- cier en de Nederlandse Vereni ging voor Slechthorenden (NWS). Deze club trok aan de bel omdat ze gehoord heeft dat de elf praatpalen op het traject N256 - met uitzondering van de Zeelandbrug en het stukje weg tussen Goes en de A58 - wellicht verdwijnen. Voor slechthoren den een ongunstige ontwikke ling, meldt de Houtense vereni ging. „Want zij kunnen veelal geen gebruik maken van mobie le telefoons. Een alternatief is er dus niet voor hen", schrijft di recteur R. Plomp van de NWS. Of de praatpalen verdwijnen is niet zeker. Rijkswaterstaat moet zich nog uitspreken over wiezij verantwoordelijk voor de kosten stelt. Deze instantie is ei genaar van het bekabèlingsnet- werk van het praatpalensys- 'eem. In het verleden was er de afspraak met KPN dat repara ties die de KPN uitvoerde door Rijkswaterstaat werden be taald. Begin 1999 is een nieuwe overeenkomst gesloten. Sinds dien betaalt Rijkswaterstaat, ongeacht reparaties, een vast bedrag per praatpaal. Bij deze nieuwe afspraak is echter geen rekening gehouden met de praatpalen van de provincie. In Zeeland heeft deze wijziging al leen gevolgen het traject Goes- Zierikzee. Met uitzondering overigens van de acht palen op de Zeelandbrug, want daar be taalt de provincie al voor. Mocht de provincie voor de ex tra kosten moeten opdraaien, dan zal ze een beslissing nemen over het al dan niet verwijderen van de servicepalen. Eén optie is om de acht palen op de Zeelandbrug te vervangen door de exemplaren die langs de weg staan. De palen op de brug, die stammen uit 1977, zijn so wieso aan vervanging toe. Deze voorziening wordt, vanuit het oogpunt van veiligheid, voor alsnog als noodzakelijk be schouwd. Langs de rest van de weg staan nieuwe palen. Daar is, voor automobilisten met pech, genoeg mogelijkheid om in de berm te parkeren. Daar zouden enkele praatpalen wel licht kunnen worden geschrapt. Naast de acht op de Zeeland brug telt het traject Goes-Zie- rikzee elf praatpalen. Op het stukje weg tussen Goes en de A58 staan er nog eens vier. 'door Edith Ramakers VLISSINGEN - Het Vlissingse CDA presenteerde gisteren vier nieuwe gezichten bij de top zes met wie de partij campagne zal voeren voor de gemeenteraads verkiezingen van 6 maart 2002. Opmerkelijk was dat op die lijst de naam van de huidige fractie voorzitter Joke de Coninck- Geers ontbreekt. Zij is ontevre den over de manier waarop de selectie heeft plaatsgevonden. DeConinck-Geers, die op 9 sep tember 1999 fractievoorzitter werd, heeft de eer aan zichzelf gehouden. Zij wenste niet op de lijst terug te komen. Zij vindt dat het CD A-bestuur en de kan- didatencommissie, die tot een voordracht moest komen, de huidige fractie onheus hebben behandeld. „De drie zittende fractieleden, inclusief het lid van de steunfractie, zijn gedis kwalificeerd. Zo voel ik het. We hebben lage plaatsen toebe deeld gekregen. Daaruit con cludeer ik dat het bestuur en de commissie niet tevreden met ons zijn. Dan kun je alleen nog maar wijs zijn en jezelf terugtrekken. Het CD A wil waarsch ij nlij k met andere mensen en op een andere voet doorgaan." Volgens CDA-bestuurssecreta- ris Gerard de Rijke heeft het huidige raadslid Carin Postma- Willemse zich uit eigen bewe ging teruggetrokkenZ i j zou het na veertien j aar raadswerk wel letjes hebben gevonden. Schikken Huidig raadslid Lau Waterman keert terug op plaats zes van de kandidatenlijst: „Ik had liever op een hogere plaats gestaan, MEDDELHARNIS - Een 51-ja- rige kraanmachinist uit Som- melsdijk is gisterochtend om zeven uur verdronken in de Bin nenhaven in Middelharnis. De man was aan het werk op het terrein van een zand- en grind- bedrijf aan de Westhavendijk. Door nog onbekende oorzaak kantelde de kraan tijdens het nemen van een bocht op de kade en viel het gevaarte met daarin de bestuurder in het water. Het slachtoffer werd kort daarna door collega's op de kant ge haald. Reanimatie door de GGD mocht echter niet meer baten. De arbeidsinspectie en de politie stellen een onderzoek in naar de toedracht van het be drijfsongeval. VLISSINGEN - Bomen zijn net mensen. De negenjarige Roosje Meulendijks, die afgelopen weken in de omgeving van de Badhuisstraat in Vlissingen actie voerde tegen de kap van bomen, zei deze week in de PZC: „Wij zouden het ook niet leuk vin den als ze onze vriendjes doodmaken." Drie bomen aan de Sloeweg lijken daad werkelijk vriendjes. Vlak achter het tank station richting Koudekerke, ter hoogte van de wijk Bossenburgh zijn de drie bo men door onbekenden voorzien van ge zichtjes. Van een afstand zien automobi listen vier witte vlekken op de stammen. Maar dichterbij wordt duidelijk dat het gaat om twee ogen, een neus en een mond. Wellicht dat de makers net als de jonge ac tievoerster, willen dat er 'menselijker' wordt omgesprongen met het rooien van bomen. foto Lex de Meester maar we zijn een vereniging dus heb ik me maar te schikken. We zullen stevig campagne moeten voeren om met zijn zessen door te schuiven", zegt Waterman. Bovenaan de lijst prijkt Leny Poppe-de Loof, de huidige wet houder. Zij is sinds 1990 wet houder. Het CDA probeert opnieuw een plaats in het dage lijks gemeentebestuur te krij gen. Poppe-de Looff waardeert de voordracht. Zij vindt dat het CDA-bestuur juist zijn nek heeft durven uitsteken. „Het wil vernieuwen en verjongen. Dat blijkt uit deze lijst met nieuw komers. We willen een frisse start maken." Het Vlissingse CDA heeft hon derdvijftig leden. Bij de laatste vergadering waarin de kandi datenlijst werd gepresenteerd waren veertig leden aanwezig. Secretaris De Rijke: „De kandi- datencommissie heeft acht ses sies sollicitatiegesprekken ge voerd voordat de lijst aan de leden is gepresenteerd. De leden hebben in de jongste vergade ring nog veranderingen aange bracht in de volgorde." Op plaats twee staat Conny Seijbel. Zij is momenteel lid van de Raad voor Kimst en Cultuur Vlissingen. Tussen 1994 en 1998 maakte zij deel uit van de steun fractie van het CDA. „Toen heb ik gemerkt dat het raadswerk leuk is, maar dat het tegelijker tijd ook veel tijd vraagt. Daar aan ontbrak het me. Binnenkort heb ik weer meer ruimte." Op plaats drie staat Rijnco-Jan Suurmond, lid van het CDA-be stuur. Mark Geilenkirchen staat genoteerd op plaats vier. Hij is sinds vijf jaar bestuursvoorzit ter. Marianne Kloosterboer staat op de plaats vijf. Zij volgt als lid van de steunfractie regelmatig de commissievergadering van de gemeenteraad. door Jacques Cats VLISSINGEN- In Vlissingen bestaat er binnenkort gelegen heid voor een terugblik op het oorlogsverleden. Dat gebeurt met een open dag op 3 novem ber, de dag van de bevrijding van Vlissingen, in een bunker bij de Oranjemolen. Het verdedigingswerk is on langs vrijgekomen bij werk ter versterking van de zeewering. Rijkswaterstaat vond het object interessant genoeg om het te be houden. Juist in deze dagen wordt betreden van de bunker, die 57 jaar niet toegankelijk is geweest, vergemakkelijkt door de aanleg van een trap. De bun ker bevindt zich op een voor de Zeeuwse oorlogsstrijd markant punt, waar op 1 november 1944 de geallieerde landingen plaats vonden. Van de voor de observa tie bestemde bunker is altijd al leen maar de zwaar gepantserde stalen koepel zichtbaar ge weest, waar een periscoop uit stak. Vanuit deze post moeten de Duitsers de invasievloot pas op het laatste moment hebben zien naderen, want de aanval was een volslagen verrassing. Vanuit deze bunker werd ook het achterland op de hoogte ge bracht van het onheil. De be manning kon vxij snel door geal lieerde commando's worden uitgeschakeld. Hun inzet alleen al gaf veel commotie. De Stichting Bunkerbehoud wil de artilleriewaarnemingspost na restauratie semi permanent gaan openstellen. Tot het her stel behoort de constructie van het ventilatiesysteem. Het is de bedoeling om te zijner tijd in- foto Lex de Meester formatie over de landingen in het betonnen bouwsel onder te brengen. In verband met de te verwachten grote toeloop wordt een expositie over de landingen niet in de bunker maar in de Oranjemolen gehouden. De open dag op zaterdag 3 novem ber duurt van 10 tot 16 uur en wordt georganiseerd in nauwe samenwerking met Rijkswater staat en het gemeenterarchief

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 17