Dietrich en Riefenstahl gebundeld in Marleni Eliane Rodrigues bij de open haard 11 woensdag 24 oktober 2001 Marie Louise Stheins (links) en Sacha Bulthuis. Marleni. Het is een tref fend voorbeeld van een naam met een groot Siamese tweeling-gehalte. De jonge Duitse Thea Dorn koppelde Mariene Dietrich en Leni Rie fenstahl aan elkaar voor het toneelstuk Marleni. Het zijn twee iconen uit de Duitse filmgeschiedenis die ook in het gewone leven van zich doen spreken in de vorige eeuw. Filmster Dietrich brengt het hoofd van menig man op hol. Riefenstahl laat het hoofd van menig man en vrouw schudden. Dat is een understatement. Want het is Riefenstahl die in de jaren dertig van de vorige eeuw markante aspecten van het Der de Rijk op film vastlegde. Ze oogst er lof mee van filmdes kundigen. Maar ze verbijstert ieder weldenkend mens doordat ze na de Tweede Wereldoorlog geen afstand neemt van de denkbeelden en praktijken van Adolf Hitler, de man die haar vanwege zijn charismatische optreden inpalmt. Ze handelde in die tijd, vindt ze, in naam van de kunst, in naam van schoon heid. In het geval van Dietrich is het de Oostenrijks-Amerikaanse filmregisseur Josef von Stern berg die een groot deel van haar leven bepaalt. Hij neemt haar mee naar de Verenigde Staten en draagt er aan bij dat Dietrich een ster in Hollywood wordt. Met een salaris van een heden daagse profvoetballer en grote luxe. Raakvlakken Riefenstahl filmt de pracht en praal van het Derde Rijk in bij voorbeeld Triumph des Willens. De Duitse Dietrich daarentegen treedt aan het eind van de Twee de Wereldoorlog op voor de ge allieerde troepen. Beide wou wen lijken eikaars tegenpolen, maar de levenslijnen van beide diva's hebben raakvlakken. Thea Dorn laat in het stuk Dietrich zeggen: „Alles in het leven hangt er van af aan welk front je je benen gespreid hebt." Beide dames genieten een zor geloze jeugd in Berlijn en het is vooral het medium film dat hen bindt. Daarom is het niet vreemd dat in de enscenering van het toneelstuk Marleni film een prominente rol speelt. Film verduidelijkt situaties, zet de ene waarheid naast een andere. Het toneelstuk van Dorn speelt in Parijs, waar Dietrich haar laatste dagen onder weinig ver heffende omstandigheden slijt. Het is mei 1992 als Riefenstahl op bezoek gaat bij Dietrich, die aanbelandt is op haar laatste dag. De negentigjarige regis seuse wil echter nog een film maken met de even oude Dietrich. Ze brengen prikkelen de opinies en meningen te berde. Over macht, kunst en de positie van de vrouw in een door kerels bepaalde wereld. In de Neder landse versie van Marleni zijn de gelouterde actrices Sacha Bulthuis en Marie-Louise St- foto Pan Sok heins te zien in een stuk dat ge regisseerd is door Agaath Witte- man. René Megens Marleni, toneelstuk van Thea Dorn: zaterdag om 20 uur in de Stadsschouwburg Middelburg. De serie Openhaard concer ten in Porgy Bess in de Noordstraat in Terneuzen be gint zondag 28 oktober aan een nieuw seizoen met een optre den van Eliane Rodrigues. De Openhaard-serie, die tot dit jaar in het Zuidlandtheater werd gepresenteerd, wordt het komende seizoen in Porgy Bess gegeven. Een groep van muziekliefhebbers die het bij zondere van de concerten niet verloren wilde laten gaan heeft een serie van zes recitals vast gelegd. Het doel van de recitals is de muziekliefhebbers een aange name middag bezorgen met klassieke en licht klassieke muziek. Naast gerenommeerde musici komen ook jonge talen ten en musici uit de streek aan bod. De commissie bestaat uit Maya Lemmen, Hanna Zuiderbaan, Jan Willem van Nieuwkerk, Arie Karreman en Jeanette Vergouwen. De in Rio de Janeiro geboren pianiste Eliane Rodrigues ver zorgt zondag het eerste con cert. Haar muzikaal talent werd vroeg ontdekt: als zes-ja rige trad ze op als soliste met een Mozartconcerto samen met het Nationaal Orkest van Bra zilië. Speciale prijs Zij behaalde in de Verenigde Staten de speciale prijs tijdens het Van Cliburn concours en kwam daarna naar België waar zij zich aan het conservatorium in Antwerpen verder speciali seerde. Zij werd een opmerkelij ke laureate op het Internatio naal Elisabeth concours waar zij het vierde pianoconcerto van Ludwig van Beethoven vertolk te als keuzewerk. Haar repertoi re omvat meer dan vijftig piano concerten en vele kamermuziek composities. In 1998 startte het jaarlijkse 'Musica Romantica' in Saas-Fee (Zwitserland) waar Eliane Rodrigues de leidende artieste is met Russische en Ne derlandse Symfonische orkes ten. Zij treedt daar op als piano soliste, componisteen dirigente. In 2000 ging in Saas-Fee haar eerste pianoconcert in première. Het tweede wordt verwacht in 2002. Deze zomer verzorgde zij met veel succes de concerto's van Prokofiev met het St.-Pe- tersburg Philharmonisch Or kest in St. Petersburg. Zij treedt regelmatig op in grote zalen in Nederland (Amsterdam, Rot terdam en Utrecht) en België. In Porgy Bess speelt Eliane Rodrigues werk van Chopin, Debussy. Saint Saens, Liszt en Ravel. Concert Eliane Rodrigues: zon dag 28 okt. om 15 uur in Porgy Bess Terneuzen. Eliane Rodrigues verzorgt het eerste van de nieuwe serie Open haard concerten in Porgy Bess Terneuzen. 24t/m 30 oktober WOENSDAG Rosita en Herman Dewit Het Belgische duo treedt op voor de jeugd van 6 tot 12 jaar. Rosita en Herman maken deel uit van de volksmuziekgroep 't Kliekske, maar daarnaast richten zij zich ook tot kinderen. Daarbij maken ze gebruik van zo'n twintig muziekinstrumen ten. Om deze herkenbaar te maken, worden er verhalen bij ver teld en poppen gebruikt. De kinderen worden bij de voorstelling betrokken. De Vroone, Kapelle, 14.00 uur Sim Bolus De koning is bloot, leve de koning. Het betreft een vrije bewerking van Hans van der Haar van het sprookje van H. C. Andersen. Alexander, een ijdele jonge ko ning, is de traditionele hofkleding beu. Daarom geeft hij een ze kere Alfredo Mafiosi de opdracht bijzondere kleding te maken. Dat wordt het inderdaad... Hans van der Haar speelt de koning en bespeelt de poppen. Elles Punt gaf regie-adviezen. Poppentheater Ambachtscentrum, Goes, 15.00 uur Boudewijn Büch Boudewijn Büch brengt zijn programma Op Reis. In zijn vierde theaterprogramma gaat Boudewijn Büch op zoek naar het raadsel van het buitenland. Waarom wil hij steeds weer weg? Waarom bleef hij de afgelopen jaren niet gewoon thuis, met de kachel op tien en een mooi boek op schoot? Per slot van reke ning is reizen helemaal niet leuk. Stadsschouwburg, Middelburg, 20.00 uur Desafinado Regelmatig zijn er concerten in Desafinado. Deze keer wordt er opgetreden door de Jazzsessieband. Jazz en Blues Eetcafé Desafinado, Middelburg, 20.30 uur DONDERDAG Gustavo Toker Gustavo Toker is een befaamde bandoneon-speler. In zijn programma Toker y la Milonga, Part Two gaat hij op zoek naar een synthese van de diverse Argentijnse muziekstijlen die hij de laatste jaren heeft gespeeld. Toker wordt daarbij begeleid dor de Argentijse concertpianiste Carina Juni. Samen brengen ze een warmboedige mix van populaire Argentijse muziek, tra ditionele tango en de rijke ritmes van Milonga en Malambo. Concertzaal, Middelburg, 20.00 uur Night of Comedy Verschillende artiesten werken mee aan de Night of Comedy. Een spot en een microfoon, dat is waar stand-up comedy om draait. Met de Master of Ceremonies (MC) als gastheer betreden vier of vijf comedians de arena en strijden om de gunsten van het publiek. Arsenaaltheater, Vlissingen, 20.15 uur Rob Urgert Cabaretier Rob Urgert brengt zijn tweede programma Fuik. Fuik is een voorstelling over ijdele hoop en doodlopende wegen, maar ook een stripverhaal over heldendom Podium 't Beest, Goes, 20.30 uur VRIJDAG Surrender De Stenge staat in het teken van een echte Surrender-avond. Om 19.00 uur treedt de Zeeuwse dialectband op voor jongeren tot 14 jaar met een aangepast repertoire en gastmuzikanten, ge volgd door enkele solo-artiesten, onder wie Marion van Iwaar- den. Vanaf 21.00 uur is er een optreden van de supportact Big Chief Sugar en omstreeks 22.00 uur is Surrender wederom te be luisteren, maar nu voor alle leeftijden. De Stenge, Heinkenszand, 19.00 uur Eine Nacht in Venedig Het Staatsmuziektheater Sofia brengt Eine Nacht in Venedig. Deze operette van Johann Strauss neemt het publiek mee naar de betoverende wereld van het gemaskerde carnaval in Venetië. Stadsschouwburg, Middelburg, 20.00 uur Oude muziek Concert van het Koninklijk Conservatorium Met medewerking van Tini Mathot op klavecimbel worden uit sluitend werken van Johann Sebastiaan Bach ten gehore ge bracht. Burgerzaal stadhuis, Middelburg, 20.00 uur Rockbands Twee Zeeuwse rockbands staan op het programma. De groep Anchor werd in 1996 opgericht onder de naam Wolfs- head en heeft inmiddels een eigen stijl en geluid ontwikkeld. Upside Down is een hardcore band die ruim een jaar bestaat. De Walk-Inn, Vlissingen, 20.00 uur La Violetta La Violetta geeft een licht klassiek concert. La Violetta bestaat uit accordeoniste Annemarie Jobse en violis te Clara Brouwer. Op het programma staan klesmer, volksmu ziek uit Zui-Amerika en de Balkan en oude volksmelodieën uit Frankrijk, Duitsland en Nederland. Aanvankelijk zou het Scal- dis Kwartet deze avond optreden, maar dat concert is wegens omstandigheden verplaatst naar later in het seizoen. Hervormde kerk, 's-Heer Abtskerke, 20.00 uur Danceparty Soos de Klomp orgaiseert een danceparty. Medewerking verlenen vier top-dj's uit Midden-Zeeland, die hun sporen verdiend hebben in de Zeeuwse dancescene (El Toro, Wallstreet, Nighttrain), maar ook ver daarbuiten: dj Scorpion, dj Danny V., dj Sim en dj Remon. De Klomp, Ovezande, 20.00 uur Gé Reinders Gé Reinders brengt zijn nieuwe programma Kump good. Kump good is Roermonds voor 't Komt goed. De voorstelling biedt een selectie van oude en nieuwe liedjes in het Limburgs. De rode draad in de komische verhalen (in het Nederlands) tussen de liedjes door is Kump good. De begeleiding is in handen van Mar cel Broersma (gitaren) en Lucas Beukers (bas). Ledeltheater, Oostburg, 20.00 uur Popnacht Voor het eerst wordt een Bergse Popnacht gehouden. Er treden zes groepen voor het voetlicht. De bands Fizzgig, Fud ge en Mr Sloane leggen zich toe op uiteenlopende covers, Kitsch speelt Nederlandstalig eigen werk, Nodal Point komt met En gelstalig eigen werk en 666 is een (Glam)Rockformatie met re- pertoire van onder meer Alice Cooper, Queen en Abba. De Stoelemat, Bergen op Zoom, 20.00 uur Het Verhoor Het Verhoor is een toneelstuk van Ronald Harwood. Het stuk speelt zich af in 1946 in Berlijn. De Amerikaanse ijzer vreter Steve Arnold (gespeeld door Theo Pont) zet zijn tanden in het vlees van zijn prooi Wilhelm Furtwangler (Bram van der Vlugt), een van de meest invloedrijke dirigenten van de twintig ste eeu w. Uit een diepgewortelde liefde voor de muziek bleef deze 'foute bandleider' in Duitsland, terwijl collega'suit protest tegen Hitier emigreerden. Schouwburg De Maagd, Bergen op Zoom, 20.15 uur Verdomde Lowietje Het Middelburgs Theater speelt het toneelstuk Een dag uit de dood van verdomde Lowietje. Een echtpaar van midden dertig heeft een dubbel-gehandicapte dochter. Het leven is hierdoor totaal veranderd, maar beiden proberen 'ermee te leven'. Ze doen dat door middel van het spe len van cabareteske schetsen en het maken van cynische grap pen. Het stuk van Peter Nichols wordt gespeeld door Léjon van Es, Anke Tanihatu, Merel VerspuyWillem van de Endt, Marian ne Minnaard en Brigitte.van Klinken, in de regie van Peter Adri- aanse. Minitheater, Middelburg, 20.30 uur Romeo en Julia Gedanst door het Bolshoi Ballet zaterdag in Bergen op Zoom Boudewijn Büch Brengt zijn program ma Op Reis - Een dia voorstelling zonder dia's vanavond in Middel burg Toneelstuk Het Verhoor Met Theo Pont en Bram van der Vlugt vrijdag in Bergen op Zoom Discovery of Heaven Verfilming van De Ontdekking van de Hemel van Harry Mulisch Te zien in Vlissingen en Hulst Mieke Giga's New Swing Show Mieke Stemerdink zingt dinsdag in Bergen op Zoom

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 11