Zeeland heeft de boel aan kant Pronk positief over aanleg WCT PZC Snelheidsduivel Kessen opent politiebureau Handelskamer moet tarieven verhogen Homo/lesbisch filmfestival Middelburg Vijftiende Historische Studiedag Theaterbon voor elke Goesenaar Minister stelt maatschappelijke kosten/baten-analyse als voorwaarde dinsdag 23 oktober 2001 door Wout Bareman IJZENDIJKE - De tarieven van de Kamer van Koophandel voor Zeeland gaan volgend jaar met 4,5 procent omhoog. Dat is nodig om een tekort van 310.000 gulden op de begroting weg te werken en om bijvoorbeeld het omvangrijke handelsregis ter om te zetten in computerbe standen. Ook de personeelslas ten stijgen. Daarom wordt het personeelsbestand bevro- Momenteel telt de Kamer van Koophandel 57 werknemers. Die zullen in de toekomst meer werk moeten gaan verrichten, maar krijgen daarbij wel de be schikking over een goed compu tersysteem. Het algemeen bestuur, dat gisteren in een ver gadering in IJzendijke de begro ting voor 2002 goedkeurde, stemde in met de constatering van het dagelijks bestuur dat 'stringentere maatregelen ter verhoging van de productiviteit en efficiency' én limitering van de activiteiten nodig zijn om de stijgende bedrijfslasten de baas te blijven. De suggestie vanuit het alge meen bestuur om de stijging van de heffingen te beperken door het eigen vermogen (van ruim vier ton) aan te spreken, werd weggewuifd. Directeur R. van Renterghem voelde niets voor het al te veel 'interen' op eigen vermogen, temeer daar met name de investering in computerapparatuur en -syste men eenmalig is en daarbij ove rigens ook al geput is uit dat ver mogen. Te vlijtig Algemeen bestuurslid J. van Harn wees erop dat verhoging van de heffingen vooral 'zijn' branche, het midden- en klein bedrijf treft. Uit die hoek komt tweederde van de opbrengst. Van Harn vroeg zich af of de Ka mer wel zo nodig voorop moet lopen bij het digitaliseringspro ces en daaraan verbonden in formatievoorziening. „Is de Ka mer niet al te vlijtig bezig en nemen we niet al teveel taken over van de brancheorganisa ties?", vroeg hij zich af. Van Renterghem verzekerde hem dat het absoluut niet de be doeling is anderen de loef af te steken; de investeringen zijn louter gericht op een beter func tioneren van de Kamer. Het invoeren van het handelsre gister in de computer wordt een omvangrijke klus. Er moeten minstens 28.000 'actieve dos siers' worden verwerkt. Jaar lijks komen er zo'n 2000 in schrijvingen bij. Dat plaatst de Kamer overigens voor een di lemma. Enerzijds is alles erop gericht administratieve hande lingen zoveel mogelijk via de computer te verrichten, ander zijds dient te worden gewaakt voor frauduleuze handelingen bij zowel inschrijvingen als aanpassingen van bestaande gegevens. En juist om die fraude uit te bannen, is het nodig dat strenger wordt gecontroleerd op overlegde (mogelijk valse) legi timatiebewijzen en dat mensen zich daarom lijfelijk aan de ba lie legitimeren. Om de drukte aan de balie terug te dringen, moeten andere zaken dan weer anders worden aangepakt. MIDDELBURG - Cinema Mid delburg houdt voor de negende keer het homo/lesbisch filmfes tival in het Schuttershoftheater in Middelburg met de naam Het Andere Verlangen. Het festival is georganiseerd in samenwerking met de homobe langenvereniging COC Midden- Zeeland. Tussen 14 en 21 no vember draaien er zeven verschillende films met een ho mo/lesbisch thema. De ope ningsfilm, Presque Rien, was in Nederland slechts één keer eer der te zien tijdens een filmfesti val in Utrecht. Een andere film, Liefde Zit Van Binnen, gaat tij dens dit festival in première. Het is de filmversie van het to neelstuk End of my lifegeschre ven door de zeventienjarige Patrick van den Dorpel uit Vlis- singen. De andere films die draaien tij dens deze week zijn Bound Chutney Popcorn, Beefcake, Gohatto en Fucking Amal. De tijden waarop de films te zien zijn staan op de website van het COC Midden-Zeeland. door René Hoonhorst HULST - „Levensgevaarlijk", bromde een politieman gisteren toen de snelheidsduivel rake lings langs hem heen zoefde op de Van der Maelstedeweg in Hulst. Hij maakte echter geen aanstalten om de hardrijder te verbaliseren, want de chauf feur, burgemeester A. Kessen, zat in een politiewagen. De ervaren rallyrijder Kessen was als beheei-der van het Hul ster politiekorps uitgenodigd het nieuwe politiebureau offici eel te openen. Hij deed dat door met behoorlijke snelheid door een papieren afzetting te rijden. De plechtige opening kwam rij kelijk laat, want het bureau is al dik een half jaar open. Onder meer door ziekte van de burge meester - die volgens de politie niet gemist kon wox-den bij de opening - was nog niet eerder stilgestaan bij de officiële inge bruikname van het bux-eau. Kessen verhulde niet dat som mige Hulstenaars niet blij zijn met het nieuwe gebouw. Zij vin den de sloop van het voormalige max-echausseekantoor uit 1932 een aanslag op het beschermde stadsgezicht van Hulst. De bur gemeester onderschreef echter de woorden van de Hulster poli- MIDDELBURG - De werk groep historie en archeologie van het Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der Wetenschap pen en het Zeeuws Archief hou den vrijdag 26 oktober in Middelburg een Historische Studiedag. Het thema is 'Zeeu wen onder het Mes'. De bijeenkomst vindt plaats in de filmzaal van de provincie op het Abdijplein. Vanaf 13.00 uur worden er verschillende lezin gen gehouden. Elke lezing gaat over de Zeeuwse gezondheids zorg in het verleden. Tijdens het eex-ste gedeelte spreken J. Kool- Blokland, M. Verschuyl en G. Maat. Na de pauze komen J. Pel en E. van Rijssel aan bod. Vanaf 17.00 uur is er een receptie om het lustrum van de Historische Studiedag te vieren. tiechef E. Kint dat zowel de po litiemensen als de inwoners van Hulst blij mogen zijn met het nieuwe bureau. Het gebouw is voorzien van de nieuwste appa ratuur en ingesteld op klant vriendelijkheid. Het begrip voor de politie is niet altijd even gx-oot, constateerde Kessen. Ook gemeentebestuur der-s maken zich daar schuldig aan. Zo wordt bij het op touw zetten van gx-ote festijnen de po litie vaak pas op het allerlaatste moment gevraagd een oogje in het zeil te houden. De politie moet ook altijd teveel doen met 'beperkt, beschikbare midde len', wist de kox-psbeheex-der. Kessen zei daarom nog meer te hopen dat het 'mooie' politiebu- x-eau de politiemensen 'veel ple zier en levensvreugde' schenkt. GOES - Iedere inwoner van de gemeente Goes zou een theater bon van tien euro (22 gulden) moeten krijgen, om op een goed kope manier een voorstelling in de toekomstige schouwburg van Goes te kunnen bezoeken. GroenLinks stelt dat voor in haar algemene beschouwingen bij de gemeentebegroting voor volgend jaar. Het theater gaat waax-schijnlijk medio 2003 open. „Gx-oenLinks vindt een chique openingsbij eenkomst voor een select gezel schap VIP's geen goed idee", schrijft de partij. „De eerste stap over de drempel van het nieuwe theater moet zo gemak kelijk mogelijk worden ge maakt, voor iedereen." De PvdA is van oordeel dat de gemeenteraad de laatste tijd verdacht weinig hooit over de voorbereidingen voor de bouw. Wel moest de partij in de krant lezen dat het begin van de bouw niet dit najaar begint, maar waarschijnlijk pas in januari. „Wanneer gaan we echt begin nen met de bouw?" De sociaal-democraten doen een grappig bedoelde suggestie voor de naam van het theater: Chaxtotte. „Het lot van Char les", veiwijzend naar verant woordelijk wethouder Chai'les Linssen. door Jacques Cats VLISSINGEN - Naast de fophondjes die op de hoeden- plank van de auto zo levens echt met hun kopje kunnen schudden, had je in vroeger ja ren ook handjes die door een vernuftig aangebracht spiraal veertje gingen zwaaien. Maxi ma, straks van Oranje, zou er in de krachttoer door Nederland veel gemak van kimnen heb ben. Aangebracht in de deftige auto waarmee mevrouw Zorre- guieta en haar toekomstige ge maal deze weken stad en stx-eek afreizen zou zo'n handje hel pen een rsi-kwaal te voorko men. De armen van het prinselijk stel wox-den al genoeg geteis terd tijdens het voorstellen van autoriteiten en mindere goden. Het draaiboek voor het Zeeuw se bezoek vooi-ziet alleen al in het schudden van een zestigtal handen, de dirigent van het koor, de voox-zitter van de mu ziekvereniging en de kindex-en die met de onvei-mijdelijke rui ker komen aansjouwen even nietmeegex-ekend. En dan heb ben we het nog niet eens gehad over het volk achter de dx-ang- hekken. Dat wil ook graag het genoegen smaken van zo'n bin nen de grenzen der wellevend heid vallend lichamelijk con tact. Voor een enkeling is dat niet genoeg. Die dringt, zoals vorige week nog eigens ge beurde, naar voren om te pro beren Maxima een ferme pak- kerd te geven. Niet zozeer als uiting van oppex-ste aanbid ding maar eerder uit een po ging om de weddenschap met vrienden om een kratje bier te winnen. door Rinus Antonisse MIDDELBURG - Minister Pronk van Ruimtelijke Orde ning en Milieu is voor aanleg van de Westerschelde Container Terminal in het Sloe. Wel moet er een maatschappelijke kos- ten/baten-analvse komen en mag de onveiligheid in de regio - met name door de scheepvaart - niet groter worden. Hij zei dit maandag tijdens een PvdA-bij- eenkomst in Middelburg. De bewindsman was ervan oveituigd dat een bi-ede analyse positief zal uitpakken voor de WCT. Hij zag de komst juist als een goede kans om de veiligheid op de Westerschelde te verbete ren, omdat er een 'nieuwe poli tieke situatie' ontstaat. Die opent mogelijkheden om over het scheepsvex-voer, vooi-al van ammoniak, afspx-aken te ma ken. Pronk achtte een nieuw totaal plan voor het ammoniaktrans- port mogelijk. Door dat plan zou het transpox-t kunnen ver minderen en wellicht tot nul wox-den teruggebracht. Ook is het aanlanden van containers in Vlissingen-Oost gunstig omdat er minder grote schepen lich ting Antwerpen varen. „Jehoeft dan niet toe te geven aan de wens van België om de Wester schelde iedex-e keer maar verder te verdiepen. Dat moeten we met de Belgen afspreken", aldus de minister Hij toonde zich 'geen gi-oot voorstander' van een verdere verdieping, maar waai-schuwde ervoor dat in Ne- dexiand en België 'vele krach ten' zijn die daar wél voor ijver en. Perspectieven „Ik heb altijd stex-k gehamerd op de economische betekenis van Vlissingen-Oost", stelde Pronk. „De economische pei-spectieven zijn fantastisch. Tussen de Del tametropool en de Vlaamse ruit - waar heb je elders in Neder land zo'n gebied?" Hij onderstreepte dat de kosten- /baten-analyse nodig is voor een goede ondex-bouwing van het plan en om een zo groot mo gelijk di-aagvlak te verkrijgen. „We sjoemelen niet, we zijn transparant." De minister gaf aan dat de aan wezigheid van de WCT ook van invloed kan zijn op de verdere ontwikkeling van de Tweede Maasvlakte. Hij vond dat een beslissing over een tweede fase van de voorgenomen uitbx-ei- ding pas genomen kan worden tegen de achtergrond van de grote ruimtelijke ontwikkelin gen in heel Zuid-Nederland. „Misschien dat de Maasvlakte ietsje kleiner kan wox-den als de WCT er komt." Pronk was in Middelburg om zijn Vijfde Nota voor de Ruimte lijke Ordening toe te lichten. Hij bevestigde dat Zeeland samen met Goeree-Overflakkee een Nationaal Landschap wordt, om de kwaliteit van het lande lijk gebied te behouden. De ont wikkeling' van de mensen die er wonen en werken wordt niet stopgezet, vex-zekerde hij. In dit verband noemde hij de land bouw 'de belangrijkste moge lijkheid die we hebben' om het open landschap in stand te hou den. Het i-egionale stedennetwerk Goes, Middelburg, Tex-neuzen en Vlissingen krijgt voldoende mogelijkheden voor woning bouw en economische activitei ten. „De steden moeten dan wel samenwex-ken. Dus geen con currentie tussen Middelburg en Vlissingen", aldus Pronk. Daar- naast kan de provincie zelf een aantal opvangkernen aanwij zen waar beperkte groei moge lijk is. Voor de overige kernen zullen de groeimogelijkheden beperkt zijn. Gedeputeex-de De Kok merkte op dat bij de benoe ming van Zeeland tot Nationaal Landschap er geen intensieve veehouderij meer mogelijk is en evenmin vestiging van groot schalige kassencomplexen. Hij uitte kritiek op de (verplichte) samenwex-king van Zeeland met de provincies Nooi-d-Bx-abant en Limbui-g in de zogenaamde Zuidelijke Alliantie. Hij zei dat meer naar Zeeland gekeken moet wox-den vanuit de ligging tussen de Randstad en Vlaande ren. Minister Pronk was het daar mee eens. Hij liet weten dat Zee land zelf werk moet maken van uitbi-eiding van het Nationaal Landschap tot (delen van) Vlaanderen. Glimp Het publiek dat ei-op uit is een glimp en een glimlach van het hoge bezoek op te vangen, dient de ogen goed de kost te geven, wantje kijkt even de an dere kant op en het spektakel heeft zich al voltrokken. Tus sen de aankomst om 12.30 uur in Yerseke en het afscheid in Middelbui'g om 17.50 .uur moe ten er heel wat plekken en ge sprekken worden afgewex-kt, dus opzij, opzij, opzij, we heb ben zo'n verschrikkelijke haast. Niet dat elke seconde telt maar de klok tikt wel dooi-. Het aan te houden tempo heeft ook weer z'n beperkingen want de karavaan wordt begeleid door Zeeuwse politiemensen die in hun dagelijkse doen moeten letten op te hardrijden. De bebrilde oude man met het zwarte alpinopetje wijst in Yerseke de weg naar het on handig ver buiten de kex-n gele gen dorpshuis. Van daaruit zal het per wentelwiek arriveren- de bezoek zich een middagje laten bezichtigen. Nee, meneer gaat zelf niet kijken: „Niet dat ik een hekel heb aan die men sen. Maar het interesseert me niet zo. En ze zijn toch maar even gewoon als wij. Ze zullen net zo goed als ik toch een keer gaan sterven." Voor een praatje met repi-esen- tanten van de Yersekse vissers vloot is de keuze op vader en zoon Verschuui-e van de YE20 gevallen. Dat heeft volgens de 31-jarige André stellig te ma ken met het gegeven dat zijn oude heer voorzitter is van de plaatselijke vissersvereniging. „We zullen het wel over de be drijfstak gaan hebben", denkt junior. „Er is een kwartier uit getrokken voor een bezoek aan boox-d." Oranjegezind „Er wordt wel erg veel over hoop gehaald", vindt de me vrouw die de balie van het stadhuismuseum in Zierikzee beheert. „En dat zeg ik niet om dat ik niet Oranjegezind zou zijn. Ik ben zelfs secretaris van de Or an j e vereniging geweest. Maar ik vind het zonde dat al die gezelschapppen als de har monie, de stichting historische spelen en de stx-eekdrachtver- eniging voor een paar minuten paraat worden gehouden." Heeft het draaiboek wel voox-- zien dat er een ijskoud was handje op die plek moet liggen? Voor op het voorhoofd? En mag er ook even gegild worden? Het is dat Maxima en prins Willem Alexander hun kennis making met Zeeland na de herfstvakantie hebben laten vallen. Andex-s zouden ze zich bij het aandoen van het vakan- tiedorp Noordzee Résidence van toerismegigant Roompot bij de toegang tot de storm vloedkering op buitenlands bezoek hebben gewaand, met al die Duitsers die er toen za ten. Directeur Henk van Koe- veringe heeft zijn schoenen al gepoetst. Hij is zeer content dat de branche die hij vex*tegen- woordigt blijkbaar de moeite waard is om aan het Koninklijk Huis voor te stellen. „En als be drijf vinden wij het natuurlijk ook plezant." Gedrochten Van Koeveringe kent de 'zure' ingezonden stukjes in de krant over het park en de daarin uit gesproken verbazing dat de hoge bezoekers juist tereqjit moeten komen bij die 'voor de beter gesitueerde wanstaltige gedrochten'. „We zijn een beet je gewend aan de kritiek", i*ea- geert de baas van De Roompot laconiek. „Dat is een typisch Nederlandse reactie als je din gen doet die in het oog lopen." Natuurlijk zijn er de laatste dagen ook in Middelburg nog vlug wat zaken gekuist en voorzieningen aangepast. Op het bordes van het stadhuis be vindt zich een opstapje. Om straks de variant op de bal konscène van paleis Noordein de goed uit de verf te laten komen is er een extra treetje aangebracht. „Zo zijn de hoge gasten nog beter te zien", ver foto Lex de Meester klaart de gemeenteambtenaar plechtig. Wie de behoefte voelt een spandoek te ontvouwen waar in plaats van de van aan hankelijkheid getuigende tekst 'leve het koningshuis' het afkeui-ende opschrift 'weg met het koningshuis' op staat, dient deze wens tot demonstreren 48 uur tevoi-en bij de gemeente van doorkomst aan te melden. Vervolgens wox-dt in overleg met Justitie en politie bekeken of een bepaalde voorgenomen betoging qua vorm en inhoud door de beugel kan. „Bij de be oordeling staat het recht op vrije meningsuiting vooi-op", verklaart een gemeenteambte naar*. „Het is ja, tenzij." Gareel Zeeland heeft de boel aan kant. Nu nog het Oranjegezinde volk in het gareel houden. Daaxwoor komt 150 man/vrouw politie op de been. Omdat de Middel burgse weekmarkt naar elders is verschoven is het mogelijk op de Markt met dranghekken een slingerpad af te bakenen. „Op die manier kunnen we meer publiek kwijt", licht de markt meester toe. „En zo doen de gasten ook wat langer over de wandeling dan wanneer ze re gelrecht van de Abdij naar het stadhuis zouden lopen." Die Middelburgse moeder en haar dochter weten nog niet of ze zich langs de route zullen opstellen. Bij een bezoek aan de afhaalchinees hebben ze net in een van de x-oddelbladen ge lezen dat Willem Alexander dezer dagen nog even thuis was weggeglipt om zijn vroegere vlam Emily, die het in deze tij den zo moeilijk schijnt te heb ben, te gaan troosten. Moeder en dochter zijn het hartgrondig met elkaar eens: ze vinden dat dat niet kan! Een demonstratie van aanhankelijkheid in Middelburg'. Tijdens de tocht per koets en te voet is van alles te beleven. Eén van de leden van het Bruinisser visserskoor heeft speciaal voor deze gelegenheid een tekst ge schreven. Wat erin staat? „Dat vertellen we niet", reageert de voorzitter onvei'biddellijk, „want anders is de verrassing eraf. Maar het is op de wijze van een in het hele land bekend Zeeuws lied." De voorbereiders van de fees telijkheden in Zierikzee heb ben het er maar druk mee. Er moet op van alles worden gelet. En weet de buitenwacht wel dat het tot de regels van het pi'otocol behoort dat er in het meest nabije hospitaal opera tiecapaciteit gei-eed moet wor den gehouden voor het 'geval dat'? Voor een ander 'geval dat' dient er ook een fris toilet voor- handenzijn. Het opschrift van een box-d bij de middeleeuwse tox-en van het door de zee verzwolgen Schouwse dorp Coudekerke zou, voor wie kwaad wil den ken, straks kunnen worden uit gelegd als een milde vorm van majesteitsschennis: 'lompe ox-e', staat er te lezen. Een fiet send echtpaar houdt even halt, ziet de tekst met de weggeval len letters en stelt onderling vast: „Komt Pieter van Vollen hoven dan ook mee?" Een opa beklimt met zijn klein dochter de meer dan hondex-d ti'eden die tot boven in de Plompe Toren voeren. „Hier loopt Maxima straks ook', zegt opa, met zijn nageslacht op waarts wentelend, „dan ben jij er maar vast geweest, Joanna! Eigenlijk is het geen doen om mevrouw Zori'eguieta al die ti'appen op naar boven te stu- x-en, bedenkt de man. Dat van haar gebroken been is nog maar zo kort geleden. „Maar Het bord bij de toren van het verdronken Schouwse dorp Coude kerke zou, voor wie kwaad wil denken, straks verkeerd kunnen worden uitgelegd. foto Marijke Folkertsma het uitzicht is wel mooi. Je ziet de Zeelandbrug en de storm- vloedkering. Als het tenminste niet zo diezig is als vandaag." Al die informatie die je als ver- loofd paar-van-het-jaar on derweg te vermalen krijgt: je zou er tureluurs van worden. Laten die twee nou bij de Plompe Toren ook nog uitleg krijgen over het natuuront wikkelingsplan Tureluur-.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 11