Waterschap houdt kiesdistricten PZC WKÊÊmKÊMÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊ PZC ■■n Hoge schommel verhuist van Dommelrode Scouts chatten via radio en internet Skatepark viert tweejarig bestaan Reddingshonden vinden lichaam man bij zoekactie Provinciebestuur wil stelsel veranderen Tentoonstelling over oud en nieuw geld Kop Schouwen zonder water Ginsberg directeur kunstuitleen Auto's rijden de sloot in Brand Korczakschool Middelburg Autokraker steelt zaklamp Aanhoudingen na stelen brommers Meisje van fiets geschopt Byzantijns koor besluit feestweek rk-parochie maandag 22 oktober 2001 dot door Anita de Jong LOON OP ZAND - Vier red dingshonden van de reddings- hondenwerkgroep Zeeland zijn zondag ingezet bij een zoekactie naar een vermiste man in de Loonse- en Drunense duinen. Aan de actie deden in totaal zo'n twintig honden mee. Het lichaam van de man (31) werd na twee uur gevon den. De man werd sinds 27 septem ber vermist. Omdat zijn auto op de parkeerplaats van het duinengebied was aangetrof fen, zocht de politie het na tuurgebied af. Dit had echter geen resultaat. Ook een zoek tocht met tweehonderd vrij willigers leverde niets op. Gisteren werd een speuractie met honden opgezet. Omdat het gebied zo groot is, werd hulp gevraagd uit andere re gio's. Vanuit Zeeland vertrok ken vier hondenteams (hond plus begeleider) en drie man ondersteuning naar Noord- Brabant. Zij gingen vanuit Udenhout het gebied in. Bij de actie waren vijf reddingshon denverenigingen betrokken, met in totaal twintig honden. Volgens A. Heij van de Red dingshondenwerkgroep wordt er vaak een beroep op de Zeeuwse honden gedaan. ,,Als we zouden willen, kunnen we elke week wel in actie komen." Gemiddeld worden de honden tien tot twaalf keer per jaar in gezet. De werkgroep traint sinds een half jaar ook honden om in het water naar vermisten te speuren. door Rolf Bosboom GOES - Waterschap Zeeuwse Eilanden kan bij de verkiezin gen voorlopig blijven werken met kiesdistricten. Gedeputeer de Staten (GS) hebben besloten hun voornemen de districten af te schaffen, vooralsnog te laten varen. Dat gebeurt naar aanlei ding van forse kritiek van Zeeuwse Eilanden, die werd ge deeld door een meerderheid in de Statencommissies. Het dagelijks provinciebestuur vindt het werken met kiesdis tricten achterhaald. Het stelt .dat de kiezer zijn stem moet kunnen uitbrengen op de vol gens hem beste kandidaat uit het totale gebied van het water schap en niet alleen uit zijn ei gen district. Vasthouden aan het verschijnsel kiesdistricten past volgens GS niet bij een 'zich als modern presenterend en als zo danig respecterend water schap'. Spreiding Een forse meerderheid van de hoofdingelanden in het alge meen bestuur van het water schap verzet zich echter tegen de afschaffing van de kiesdis tricten. Zij zijn van mening' dat de districten een optimale sprei ding van het bestuur garande ren. Als die worden afgeschaft, zouden vooral de dunbevolkte gebieden er bekaaid vanaf kun nen komen. Ook de diverse Statencommis sies waren eind vorige en begin deze maand niet enthousiast over de voorgenomen afschaf fing. Zij zagen niet de noodzaak om op dit moment te tornen aan de bevoegdheid van het alge meen bestuur van het water schap. Bovendien wezen de I.TZENDLJKE - Nog maar ze ventig dagen en dan is het zover: dan doet de euro zijn intrede. Alles over geld, duiten en gul dens maar ook over andere be taalmiddelen zoals schelpen en beenderen, is te zien in het Streekmuseum van IJzendijke. Zaterdagmiddag werd onder grote belangstelling de tentoon stelling Van duit tot euro ge opend, samengesteld doorleden van de werkgroep Amateur Ar cheologen West-Zeeuws- Vlaanderen. In de vele vitrines zijn voorbeelden van alle soor tenbetaalmiddelen en een groot aantal bijzondere munten ten toongesteld, ter beschikking ge steld door verzamelaars en ar cheologen uit de regio. Veel van deze munten zijn gevonden tij dens opgravingen in Sluis, Aar denburg en andere West- Zeeuws-Vlaamse plaatsen. Naast alle oude betaalmidde len, is er ook over de euro van al les te vinden. De tentoonstelling Van duit tot euro loopt tot april 2002. Het musetim is geopend van dinsdag tot en met zaterdag tussen 13.00 en 17.00 uur. redactie midden-zeeland Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA vlissingen Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redwalch@pzc.nl A. A. van der Sluis (chef) N. F. C. Berkelder E. L. Ramakers M. J. van den Broek K. L. de Vries (sport) centrale redactie Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA vlissingen Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Statenleden op de nog te voeren discussie over een andere be- stuursopzet bij de waterschap pen, waarbij het huidige perso- nenstelsel zou moeten worden vervangen door een lij stenstel sel. Pas dan wil de provinciale politiek ook het werken met kiesdistricten ter discussie stel len. GS komen, gezien de kritiek, nu op him standpunt terug, al is het duidelijk niet van harte. Zij zeg gen dat ze nog steeds 'goede ter men aanwezig achten' om nu al de kiesdistricten ten grave te dragen. Om 'pragmatische re denen' hebben zij echter beslo ten daar voorlopig van af te zien. Provinciale Staten nemen vx-ijdag 26 oktober een definitief besluit. Bij Zeeuwse Eilanden staat het onderwerp deze week andermaal op de agenda van de diverse commissies, die morgen en woensdag vergaderen. Voor Zeeuws-Vlaanderen is de dis cussie overigens niet van be lang. Daar wordt al zonder kies districten gewerkt. - 7" WÈr&iÊ-ê mnrnmBmvsBuJfM, Buurtbewoners klagen dat schommelende kinderen bij hen binnen kunnen kijken. foto Ruben Oreel door Miriam van den Broek KOUDEKERKE - De speeltoestellen in de Koudekerkse wijk Koningshof wor den verplaatst. Een familie uit de buurt was ontevreden over de toestellen ach ter haar tuin. Al jaren staan de speel plekken voor de jonge, kinderrijke wijk hierdoor ter discussie. Het gemeente bestuur denkt dat er nu een oplossing is gevonden. De schommel die aan de Dommelrode staat, wordt weggehaald en gaat naar het schelpenpad aan het Binnenhof. Op de plaats van de huidige schommel komt een ander toestel. Wat voor toestel dat wordt, bepalen de bewoners. Voor de bijna 2,5 meter hoge schommel is een bouwvergunning nodig. De ver gunning en de bijbehorende vrijstelling vanwege de hoogte, wordt niet ver leend. Dat komt omdat het college 'mi nimaal één bezwaar verwacht'. „Wij willen een lang slepende rechtsproce dure met de nodige tijdsinvestering en kosten vermijden. De kosten die wij be sparen, kunnen we beter besteden aan een ander toestel op deze plaats", aldus het gemeentebestuur. Klachten Het nieuwe toestel aan de Dommelrode wordt niet hoger dan twee meter. Veere hoopt dat er dan geen klachten meer binnenkomen over spelende kinderen die in andermans tuin of huis kunnen kijken. De bestaande schommel gaat naar het schelpenpad omdat het toestel een hoge speelwaarde heeft. Het speelplezier van kinderen zou worden aangetast als de schommel helemaal verdwijnt. Op deze plek worden geen bezwaren ver wacht. Omdat er voor deze verhuizing een paar bouwvergunningen nodig zijn, kan het nog zeker drie maanden duren voordat de speeltoestellen ver plaatst worden. Tot die tijd blijft alles zoals het nu is, zodat kinderen niet maandenlang zonder speeltoestellen komen te zitten. door Marcel Modde BURGH-HAAMSTEDE Speuren naar elkaar via de ether en over het internet. Pro beren zo veel en - als het even kan - zo ver mogelijk contacten op te doen met scouts elders in Nederland of daarbuiten. Of wel: communicatie als inzet van een wereldwijde scoutingdag. Het verst over de grens dat de le den van de Westerschouwse Ka- ninefatengroep tot dusver heb ben gehoord, klonk Spaans en hier en daar was wat Russisch te hoi-en. Van echt contact kon echter niet worden gesproken, want de antenne in de bossen bij Burgh is te zwak om over derge lijke afstanden radiosignalen te beantwoorden. De omgeving van Utrecht is vooralsnog de echte score die tot stand werd gebracht. Lang niet slecht, vindt scoutsleider Olaf Lansu. Maar ook de ervaringen die werden uitgewisseld met de col lega's uit Middelburg, Veere en Arnemuiden, worden gekoes terd. Jamboree on the air (Jota) of in ternet (Joti) heet het evenement dat afgelopen weekeinde voor de 44ste keer werd gehouden. Alleen al in Nederland deden er 309 groepen mee. Twee dagen achtereen leren scouts spelen derwijs kennismaken met de mogelijkheden en het belang van goede onderlinge commu nicatie. De Kaninefaten van de Scouting Westerschouwen had den zaterdag de beschikking over de zware zender van Cees de Bruin (PA3CMQ) uit Rotter dam. De amateur speurt de ether af naar signalen van ande re scoutinggroepen, waarna de kinderen aan weerszijden gege- De bevers van de Kaninefatengroep met een nieuwe halsdoek tijdens de Jamboree. foto Marijke Folkertsma. vens met elkaar uitwisselen. Deze traditionele methode wordt gaandeweg verdrongen door de computer. Lansu: „Noem het maar microfoon vrees. Het chatten via internet is toch een stuk onpersoonlijker. Je zit achter een toetsenbord en tikt gewoon wat in. Dat geeft ook even de tijd om na te den ken." De computerverbinding biedt eveneens de gelegenheid voor het spelen van een nationaal codekraakspel. De Kaninefaten staan te boek als 96NE2331. De kunst is door onderlinge con tacten zo veel mogelij k codes uit te wisselen, legt Lansu uit. „Daai'uit rolt de sleutel die toe gang geeft tot een verrassende website. Om daar te komen ben je al met al toch wel een week einde bezig." De internetcontacten worden door de begeleiders ter plekke en webmasters gecontroleerd op taalgebruik en gedrag. „Het moet wel leuk blijven." De bevers, welpen en verken ners van de Kaninefaten werden er ook op uitgestuurd om in de omgeving van het Burghse club huis opdrachten te voltooien. De scoutinggroep telt momen teel zo'n zestig jeugdleden en zit daarmee na een tijdelijke dip weer in de lift, aldus Lansu. „Het mooie van scouting boven andere verenigingen is dat je al lerlei thema's kunt oppakken, zoals dit keer communicatie. De volgende keer pakken we een bal en gaan we een partijtje voetballen." BURGH-HAAMSTEDE - Een groot deel van Schouwen-Dui- veland heeft zaterdagmiddag zonder drinkwater gezeten. Oorzaak was een breuk in de hoofdtransportleiding bij Haamstede. Het gat was ont staan bij de aanleg van draina gebuizen op een akker. Het gevolg was dat de Kop van Schouwen zonder drinkwater kwam te zitten. Op andere delen van het eiland was de druk veel te laag. Dat leidde onder meer tot problemen bij diverse be drijven. Het multifunctioneel centrum MFC in Zierikzee ge plaagd door een penetrante stank uit de toiletten omdat er onvoldoende water was om de behoefte van het publiek van de overdekte rommelmax*kt door te spoelen. Voor de aanleg van drainage op de akker bij Haamstede moeten diepe sleuven worden gegraven. Bij die werkzaamheden is de hoofdtx'anspoxfleiding van het Schouwse drinkwater geraakt. Een goed uur nadat het wegval len van de druk bij Delta Nuts bedrijven was gemeld, was het gat dicht. De verdere reparatie heeft tot half vier in beslag ge nomen. Daarna was de situatie op Schouwen-Duiveland weer normaal. Volgens Parre heeft het stokken van de watertoe voer tot verontruste telefoontjes geleid in verband met de inter nationale crisis rond Afghanis tan. „Sommige mensen waren bang dat er iets met het drink water was. Ze brachten het in verband met het feit dat wij uit veiligheidsoverwegingen onze watex*wingebieden voor publiek hebben gesloten." Delta Nuts bedrijven zal de schade verha len op de landbouwer. MIDDELBURG - Kathrin Ginsberg (38) is de nieuwe direc teur van de Stichting Kunstuitleen Zeeland. Zij treedt met in gang van 1 november in functie. Ginsberg zal in de komende jax-en werken aan de omvorming van de Stichting Kunstuit leen tot het Centrum Beeldende Kunst Zeeland. Het dagelijks bestuur van de provincie stelde onlangs voor dat doel 270.000 gulden beschikbaar Ginsberg is kunsthistoricus. Als direc- teur van Living Art was ze verantwooi'deli jk voor onder ande- x-e de publicatie van de 'Jaargids, 100 jonge Nederlandse schilders'. Ook ox-ganiseerde ze talrijke tentoonstellingen en projecten en ze adviseex'de verzamelaars en bedrijven. Gins- bex-g woont sinds ruim een jaar in Zeeland. MELISKERKE - Een achttienjarige automoblist uit de ge meente Veere is in de nacht van vxüjdag op zaterdag van de Meliskerkseweg gereden en in de sloot terecht gekomen. Drie inzittenden zijn met lichte vexwondingen overgebracht naar et ziekenhuis in Goes. Het ongeluk gebeurde in Meliskerke vlakbij de Hogelandseweg. De automobilist reed over de Me- liskei-kseweg en wilde i'echtsaf slaan. Hij nam de bocht te laat, remde, maar schoot door het vettig wegdek rechtdoor en gleed in de sloot. De inzittenden, allen uit de gemeente Veex-e, waren dx-ie vijftienjarigen, een zestienjarige en de bestuurder. Een 49-jarige automobiliste uit de gemeente Veere is in de zelfde nacht ook in de sloot beland. Het ongeval gebeui'de op de Zuiverseweg in Aagtekerke. De bestuurster, die ongedeerd bleef, had drie keer te veel gedronken. Ze kx-eeg een rijverbod van acht uur en een proces-verbaal. MIDDELBURG - Een uitslaande brand heeft zaterdagnacht een bijgebouw van de Korczakschool in Middelburg in de as gelegd. De brandweer vermoedt dat de bx-and is aangestoken. Rond drie uur werd de brandweer gealarmeerd door buurtbe woners. Toen de brandweer arriveei'de bx-andde het houten gebouw volop. Het lukte de brandweer te voorkomen dat het vuur oversloeg naar het hoofdgebouw. Daar waren inmiddels enige ramen gespx'ongen door de hitte. In het gebouwtje ston den wat machines en enkele fietsen. De schade wordt geschat op 25.000 gulden. MIDDELBURG - Op de pax-keerplaats achter het NS Station xn Middelbux-g zijn dit weekeinde drie auto's opengebroken. De buit bedroeg slechts een verbandtrommel en een zaklamp. Bij een van de auto's is tevergeefs geprobeei'd de geluidsappa ratuur weg te nemen. KRUININGEN - De politie hield zaterdagmiddag in Krui- ningen drie jongens in de leeftijd van dertien tot zestien jaar aan wegens diefstal. Zij worden ex*van verdacht in de nacht van vrijdag op zaterdag twee brommers te hebben gestolen in Kruiningen. Het drietal, afkomstig uit de gemeenten Kapelle en Reimerswaal, is in vei'zekering gesteld. MIDDELBURG - Op het fietspad van het Vlissings Bolwerk in Middelbux-g is zaterdagochtend omstreeks half elf een twaalfjarig Middelbux-gs meisje zonder aanwijsbare reden van haar fiets geschopt. De onbekende dader is doorgefietst. Het meisje bezeerde haar heup en bovenbeen. Zeeuwse Kxxnstbende is erbij betrokken. „Het klinkt goed en het is ook een goed idee. Met el kaar hebben we meer draagvlak en kunnen we vaker leuke din gen voor jongeren organiseren. Jongeren kunnen in een groot gebouw ook van de ene naar de andere activiteit overlopen. Ze kunnen elkaar gemakkelijker voor verschillende vrijetijdsbe stedingen stimuleren." Meker heeft in twee jaar tijd haar bestaansrecht afgedwon gen. Brouwer is de enige betaal de kracht. Met de hulp van ze ventien vrijwilligers en een aantal bestuux'sleden kan Me ker 'z'n hoofd boven water hou den'. „We doen het denk ik niet slecht. De jongeren weten ons te vinden en af en toe organisex-en we activiteiten die heel erg in de smaak vallen. Dat valt niet al tijd mee, want ze zijn kritisch. Vinden jongeren iets een keer niet leuk. dan haken ze af." door Edith Ramakers MIDDELBURG - Het skate park Meker in Middelburg mag nog ten minste een jaar open zijn. Maar waar jongeren na au gustus 2002 overdekt kunnen skaten en skateboarden is nog een groot vraagteken. „We ho pen maar dat het initiatief, de culturele vrijplaats, een groot succes wordt. Dan zijn we ge red", zegt Sander Brouwer van skatepark Meker. Meker vierde zatei'dag zijn tweejarige bestaan met een open dag. Twee jaar geleden kreeg het toestemming om tot de herfst 2001 het skatepark aan de Nadorstweg te runnen. „Op deze plaats wox'den huizen ge bouwd", merkt Brouwer op. Maar Meker kreeg een jaar res pijt. „We moeten nu alles op al les zetten om een nieuw onder komen te vinden. Misschien dat er in Middelburg een groot nieuw jongerencentrum komt waar de cultux*ele vrijplaats zich kan ontwikkelen. D aai*o ver wordt nagedacht." Het expei'iment van de culturele vrijplaats voor jongex-en werd onlangs gepresenteei'd. Mede- werkei'S aan het initiatief zijn Scoop, jongex'encentrum Mid- gard, skatepark Meker en de multiculturele jongerenoi'gani- satie Ujung. In het plan moeten jongerenonder pi'ofessionele begeleiding him creatieve plan nen kunnen realiseren. Ook de Workshops Een van de eerste vragen voor de culturele vrijplaats is dan ook: wat willen jongex-en? Ze kunnen zich opgeven voor workshops over muziek, zang, streetdance, hiphop en rap, breakdance, graffiti, video en multimedia. De workshops zullen plaatsvin den tot het einde van dit jaar. Daarna gaan ze gezamenlijk werken aan een productie die moet leiden tot de Zeeuwse vooxTonde van de Kunstbende in juni 2002. door Rolf Bosboom KWADENDAMME - Met een drukbezochte bijeenkomst in verenigingsgebouw De Burcht heeft de rooms-katholieke pa rochie in Kwadendamme giste ren haar feestweek afgesloten. Uitbundig werd de afgelopen dagen zowel het tweehonderd jarig bestaan van de parochie als het honderdjarig bestaan van het kerkgebouw gevierd. De festiviteiten werden vorige week zondag ingeluid met een mis. Zaterdag werd het kerkge bouw opengesteld voor publiek, 's avonds gevolgd door een drukbezocht concert van het Utrechts Byzantijns Kooi-. Gis teren was de afsluiting met een eucharistieviering in de kerk en een feestelijk samenzijn in De Burcht. Piet Beulens, voorzitter van het jubileumcomité en vice-voor- zitter van het parochiebestuur sprak van een 'schitterend! week'. „Het is allemaal hee goed verlopen." Ook Marga vai de Plasse van het jubileumco mité blikte tevreden terug. „W hebben geprobeerd alle gele dingen bij de festiviteiten te be trekken en dat is gelukt." Bui'gemeester J. Mandos vai Borsele was gistei-en aanwezi bij de eucharistieviering en d receptie. Hij wees op de positi van de kei-k, die meer dan ooi midden in de samenleving moe staan. Als cadeau heeft de ge meente de parochie verlichtin van de kerk geschonken, ee lang gekoesterde wens.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 9