Ziekenhuis Goes uit rode cijfers Jannis en vrienden kiezen het ruime sop Christian snijdt recordschilletje Wegdromen bij Molukse picknick Provincie strijdt nog voor erkenning Zeeuws als streektaal Roosendaler komt om bij ongeval IJzendijke Zeeuwse VVD'ers blij met plek op lijst Jaar 2000 afgesloten met positief saldo van 3,2 miljoen Ravage in Hulst zeeuwse almanak Treiteren WM MIDDEN bw maandag 22 oktober 2001 Hoor Edith Ramakers GRIJPSKERKE - „Wordt het champagne of een gewoon ho- ningbiertje?" Champagne na tuurlijk, straalden de tweeling broers Christian en Ferdinand Kesteloo uit Middelburg. In Im kerij Poppendamme slaagden zij er zaterdag in om de langste appelschil ooit uit één appel te schillen. De broers schilden met haast chirurgische precisie elk een forse jonagold en brachten het Nederlandse record 'langste ap pelschil' meters verder. Tot za- terdag stond het op naam van Wim Brandwijk met een lengte van 17.10 meter. Christian maakte een lange flinterdunne schil van 26 meter en 7 centime ter, Ferdinand kwam tot 22 me ter en 93 centimeter. Het appel schilrecord van Christian wordt opgenomen in het Guiness Books of Records. Bezoekers van de Apple Days bij de imkerij vroegen zich ver baasd af wat die twee jongens aan het doen waren. Er zijn toch snellere manieren om een appel tje te schillen. De twee lieten zich niet afleiden, en draaiden de scalpel stug door. De broers (22) trainden de laat ste weken hun vaai'digheid ap pelschillen. Ze begonnen met vertrouwen aan hun poging, want bij de tests was het goed gegaan. „Ik schil al zo'n jaar of drie", zei Christian, tijdens een korte onderbreking. „Ferdi nand is later begonnen. Ik zat een keer op het strand, had een mesje in mijn hand en begon mijn eerste appeltje te schillen met het idee een zo lang mogelij ke schil te krijgen. Zo is het be gonnen. Uit een aardigheidje." Christian schilde vorig jaar 13 meter bij elkaar, maar toen brak de schil. Ook zaterdag waren er enkele kritieke momenten. Maar dan legde hij de appel even neer, dacht aan iets anders en ging even later fris weer ver der. Bij fruitkweker Roelse in Kou- dekerke vonden ze de ideale ap pels. Het werden forse, rode jo- nagolds met een stevige schil. Volgend jaar gaan ze proberen het wereldrecord te verbeteren. „Dat moet rond de 55 meter lig gen. Als we grote appels kunnen plukken, moet dat lukken." Met chirurgische precisie snijden Ferdinand (1) en Christian Keste loo de schil tot een lang smal lint. foto Lex de Meester door Rolf Bosboom GOES - De Stichting Ooster- scheldeziekenhuizen is weer uit de rode cijfers. Werd in 1999 nog een verlies van zes ton geleden, 2000 werd afgesloten met een positief saldo van 3,2 miljoen gulden. Dat blijkt uit het jaar verslag 2000 van de ziekenhui zen in Goes en Zierikzee, dat pas nu is verschenen. De gunstige ontwikkeling is voor een belangrijk deel te dan ken aan de uitbreiding van het budget dat de stichting voor de specialisten krijgt. Dat gaat om een bedrag van 2,9 miljoen gul den. Verder is een grote winst behaald door in het ziekenhuis in Goes de verpleegafdelingen efficiënter in te delen. Uiteraard wordt in het jaarver slag stilgestaan bij de sluiting van de verpleegafdeling in Zie rikzee. Een 'pijnlijke beslissing', zo on derstreept de Raad van Bestuur nog eens, maar ook een noodza kelijke. Verder lopen de voorbe reidingen van een mogelijke fu sie met het Ziekenhuis Walche ren als een rode draad door het verslag heen. In het algemeen ziet de Raad van Bestuur 2000 als een 'goed jaar'. Er is veel gedaan op het gebied van zorgvernieuwing, door de komst van steeds meer gespecialiseerde verpleegkun digen en poliklinieken, en er zijn veel veranderingen doorge voerd. Daardoor zijn 'veel nieu we perspectieven voor de toe komst' ontstaan. De Oosterscheldeziekenhuizen hebben vorig j aar wel veel moei te moeten doen om vacatures in te vullen, als gevolg van de krapte op de arbeidsmarkt. Het gaat daarbij vooral om specia listisch personeel. Als gevolg daarvan zijn de kosten van de werving van nieuwe mensen aanzienlijk opgelopen. De stichting heeft in 2000 ook veel werk gehad aan de bestrij ding van de MRSA-bacterie, die in april voor het eerst opdook op de verpleegafdeling in Goes. Uiteindelijk duurde het tot juli voordat de zaak onder controle was. De laatste patiënt kon pas in januari van dit jaar volledig MRSA-vrij worden verklaard. De totale kosten van de epide mie voor de stichting worden geraamd op een half miljoen gulden. Een andere zorg voor de Raad van Bestuur was de aanhouden de stijging van het ziektever zuim, dat vorig jaar opliep tot 8,1 procent. Uit gesprekken met vertrekkend personeel kwam naar voren dat veel medewer kers door de hoge werkdruk het gevoel hebben hun werk nooit goed te doen en dat de werkbe leving laag is. Ook is er onvol doende begeleiding', waardoor ze onzeker zijn over hun taken en verantwoordelijkheden. De Raad van Bestuur constateert dat binnen de stichting wel wordt gecommuniceerd, maar niet goed genoeg. Inmiddels is een 'arboplatform' gevormd om oplossingen te vinden. De klachtenfunctionaris van de Oosterscheldeziekenhuizen kreeg vorig jaar 149 meldingen van patiënten die niet tevreden waren. De klachten richtten zich op vrijwel alle afdelingen en disciplines binnen de stich ting en hadden vaak 'een hoog tip- en suggestiegehalte', aldus het jaarverslag. De meeste za ken konden door bemiddeling worden opgelost. Uiteindelijk gingen slechts vier klachten naar de vertrouwenscommissie, die er éénniet-ontvankelijk, één ongegrond, één gegrond en één deels gegrond verklaarde. Ver der werden er in 2000 vijf scha declaims ingediend, waarvan er één is afgewezen, twee met een schikking werden afgedaan en twee nog in onderzoek zijn. door Rolf Bosboom KAPELLE - Het provinciebe stuur blijft strijden voor de er kenning van het Zeeuws als Europese streektaal. Volgens gedeputeerde G. de Kok zijn daar, ondanks het negatieve ad vies dat de Nederlandse Taal unie heeft gegeven, voldoende steekhoudende argumenten voor. Hij zei dat zaterdag tijdens de Zeeuwse Dialectdag, die de Zeeuwsche Vereniging voor Dialectonderzoek hield in Ka- pelle. Gedeputeerde Staten hebben begin dit jaar een officieel ver zoek ingediend bij staatssecre taris G. de Vries (Binnenlandse Zaken) om het Zeeuws erkend te krijgen als streektaal, volgens de definitie van het Europees Handvest voor Streek- en Min derheidstalen. De bewindsman laat zich adviseren door de Ne derlandse Taalunie, voordat hij een beslissing neemt. De Taal unie raadt De Vries aan het Zeeuwse verzoek af te wijzen. De Kok noemde het oordeel van de Taalunie zaterdag 'bijzonder teleurstellend en ook onte recht'. Volgens de gedeputeerde sluit het handvest geen enkele regionale taal uit en moet voor een erkenning niet alleen wor den gekeken naar taalkundige argumenten, zoals de Taalunie doet, maar ook naar psychoso ciale en politieke aspecten. „De Nederlandse Taalunie is niet de aangewezen instantie om daar over te oordelen. Het handvest gaat ook expliciet uit van de verantwoordelijkheid van de regering." Als het Zeeuws niet wordt er kend, betekent dat volgens De Kok een bedreiging van de streektaal. „Dan bestaat de kans dat het wordt gezien als een taal die nog maar door enke len wordt gesproken en waarop wordt neergekeken." Het hand vest beoogt juist te voorkomen dat streektalen dreigen te ver dwijnen. De gedeputeerde wees er ook op dat het Fries, het Ne- dersaksisch en het Limburgs wél zijn erkend, zonder advies van de Taalunie. „Er is dus een precedent." Gesprekken hebben De Kok ge- leei'd dat de Taalunie bij haar standpunt blijft. Daai'om pro beert hij via andere wegen de beslissing van de staatssecreta ris te beïnvloeden, onder meer door te lobbyen bij de Zeeuwse Kamerleden. Verdergaat hij er van uit dat De Vries geen besluit neemt zonder eerst met het da gelijks provinciebestuur te heb ben gesproken. De Kok meldde de aanwezigen op de Dialectdag verder dat de provincie 'acties' van verenigingen ter ondersteu ning van het behoud van het Zeeuws 'absoluut zal onder steunen'. „Ik hoop dat onze ge zamenlijke inspanningen ertoe leiden dat het Zeeuws algemeen wordt erkend." Zeeland heeft sinds kort ook een eigen streektaalconsulente: Marjolein de Visser van de Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland. Zij introduceerde zichzelf op de Dialectdag. Ver der was er uiteraard veel streek taal te horen. Cees Maas las voor uit eigen werk in het Domburgs en Bouwen Breeman zong, be geleid door dochter Renske, liedjes in de streektaal van Flakkee. De drukbezochte dag werd afgesloten met een optre den van de bekende cabaretier en chansonnier Adrie Ooster ling uit Groede, die tussen de grappen door wees op het be lang van de streektaal. „Dialect is onze baarmoeder, ons vrucht water, onze wortels." HULST - Een 33-jarige drankrijder uit Terneuzen heeft vrijdagavond in de Steenstraat in Hulst voor een ravage ge zorgd. De man verloor vlak voor de kruising met de Frans van Waesberghestraat de controle over zijn auto. De auto ramde verschillende paaltjes (Hul stenaartjes) en een lantaarn paal. Hij bleek viereneenhalf keer te veel gedronken te heb ben. Hij kreeg een rijverbod van elf uur en een proces-verbaal. door Barend F IJZENDIJKE - Op de N61 tus sen Biervliet en IJzendijke is za terdagochtend tegen half acht een 32-jarige man uit Roosen daal om het leven gekomen bij een verkeersongeval. De ravage op de weg was zo groot, dat een deel van de N61 lange tijd afge sloten bleef voor verkeer. De oorzaak en toedracht van de botsing zijn de politie nog niet duidelijk. Het slachtoffer reed in een bestelbus, komende uit de richting van IJzendijke. Hij raakte met zijn linkervoorkant de voorzijde van een tegemoet komende vrachtwagencombi natie. De aanrijding zou veroor zaakt zijn doordat de Roosen daler een inhaalmanoeuvre had gemaakt. Mogelijk heeft hij daarbij de afstand tot de nade rende vrachtwagen verkeerd in geschat. Na de aanrijding kwam de bestelbus ondersteboven in de sloot terecht. Het slachtoffer was al uit het wrak geslingerd en kwam onder het voertuig te recht. De 50-jarige Hulster chauffeur van de vrachtwagen met aanhanger kon door de de klap zijn combinatie niet onder controle houden. De vrachtwa gen kwam op zijn kant terecht en de aanhanger met bietenpulp belandde in de sloot. De be stuurder werd naar het zieken huis gebracht. Beide sloten waren vervuild met brandstof en olie en moesten worden schoongemaakt. De belangstelling voor de makanpatita in woonzorgcentrum Tabadila was groot. door Edith Ramakers MIDDELBURG - De verhalen kwamen los tijdens het eten van tal van typisch Molukse gerechten. De makan patita, de picknick, die zaterdag in woonzorgcentrum Tabadila in Middelburg werd gehouden, was een groot succes. Er was zoveel belangstelling dat er te weinig Moluks eten was en er een beroep gedaan moest worden op de plaatse lijke Chinees. „Maar voor ons en onze ou ders is het een onvergetelijke dag", zegt Evie Malawauw van de Stichting Tabadila. „Jong en oud en bruin en blank, iedereen praat met elkaar over toen en nu", merkt Malawauw op. De picknick en het vertoon van enkele video's van vroeger en nu staan in het teken van vijftig jaar Molukkers in Zeeland. „Dit doet onze ouders denken aan hoe het vroeger was. Net hebben nog twee jongens hier vissen gegrild. Op de Molukken gebeurde dat ook." Bij de muziek van de Salamony zusters en oom Boet Seluta droomden de ouderen weg. „Ze hebben nog steeds verdriet. Ze denken vaak met weemoed terug aan hun geboorte land. Toen ze vijftig jaar geleden hier aan kwamen, dachten ze zo weer terug te ke ren." Maar die hoop hebben ze min of meer laten varen. „Maar dromen mag wel. Dat doen ze vandaag een beetje." En ze horen verhalen van Molukkers die net nog in Indonesië zijn foto Lex de Meester geweest. Malawauw vertelt dat er onlangs nog een tante uit de Molukken naar Middel burg is overgekomen. „Zij is 77 jaar. Haar huis was afgebrand en ze was ziek van ellen de. Nu komt ze hier een beetje op krachten. Maar in Middelburg is zij ook niet op haar gemak, want haar zus zit nog daar, midden in het geweld." Van de ene kant willen de ouderen precies weten hoe erg het geweld op de Molukken is, maar aan de andere kant grijpt het hen te veel aan. „Dat werkt ook door op mijn doch tertje van negen jaar. Zij merkt dat haar oma, heel haar familie, te veel verdriet heeft van de oorlog op de Molukken. Zij bidt elke avond dat de boeven daar weggaan, of dat ze op andere, betere gedachten komen." door Marcel Modde NEELTJE JANS - Ze zijn ge noemd naar hun redders: Jan nis, Vincent, Gerard, Nini en Loes. De jonge zeehonden wer den deze zomer gevonden op de stranden van Cadzand, Vlissin- gen, de Banjaard, Haamstede en Ouddorp. Zaterdag waren ze sterk genoeg om weer de Ooster- schelde in te gaan. Na een lange reis vanuit het op vangcentrum Pieterburen, wor den de vijf kisten met daarin de zeehonden zaterdag op een tien tal meters van de laagwaterlijn neergezet. Een beetje zenuw- wachtig van alle plotselinge aandacht, wachten de dieren op de volgende ingrijpende erva ring in him pas enkele maanden jonge leven. Wanneer de schui ven van de kratten omhoog worden geschoven, is er een kort moment van vertwijfeling. Maar dan, aangetrokken door de weidse Oosterschei de en de zilte zeelucht, schuifelt het vijf tal - de één iets overtuigender dan de ander - de branding in. Al snel duiken ze kopje onder en verdwijnen in de verte. Sociaal De stroming van het opkomend water zal hen verder meenemen de Oosterschei de op. Daar zul len ze zich aansluiten bij het dertigtal soortgenoten dat rond de Roggenplaat leeft, verwacht Jaap van der Hiele van de Eerste Hulp bij Zeezoogdieren Zee land. „Ze zullen elkaar eerst even van een afstandje bekijken en vervolgens besnuffelen, maar wanneer dat ritueel achter de Na enige aarzelinggaan de zeehondjes richting open water. rug is, worden ze in de groep op genomen. Wat dat betreft zijn zeehonden heel sociaal." Bij Jannis en zijn lotgenoten is een chip geïmplanteerd, zodat de dieren te herkennen zijn mochten ze later nogmaals aan spoelen. Met datzelfde doel zijn ze ook uitgerust met een merk teken tussen de vinnen, vertelt Van der Hiele. De vijf zeehonden strandden af gelopen zomer ernstig verzwakt op de Zeeuwse en Zuid-Hol landse stranden. Twee van hen waren zogeheten huilers, slechts enkele weken oud. Ook de drie andere zeehonden waren hun moeder kwijtgeraakt en nog niet in staat voor zichzelf te zorgen. Toen ze door hun red ders werden binnengebracht, wogen ze tussen de tien en vijf tien kilo. „Sindsdien zijn ze flink aangesterkt. Ze zitten nu met pakweg 45 kilo op het nor male gewicht voor hun leeftij d" aldus Van der Hiele. Tegen de tijd dat een zeehond volwassen is, weegt hij het drievoudige. Strandpaviljoenhouder Jannis van de Voorde uit Retranche- ment is blij dat 'zijn' zeehond het angstige avontuur goed is doorgekomen. Hij vond het uit geputte dier in de buurt van de Zwinmonding. „Je kon duide lijk zien dat hij ondervoed was. Maar aan de andere kant was-ie nog mans genoeg om - letterlijk - van zich af te bijten. Ik heb hem in een wasmand gekiept en achterin de auto gezet, maar ik was nog niet aan het rijden of hij stond al bij me." Van de Voorde en zijn vrouw hebben de zee hond voor een bedrag van dui zend gulden geadopteerd. Het geld wordt gebruikt voor finan ciering van de opvang in Pieter buren. „We hebben thuis al een paar schapen, paarden en de door Harmen van der Werf DEN HAAG - De Zeeuwse WD-Kamerleden A.J. te Veld huis en J. Geluk zijn dit week einde zo hoog op de kandidaten lijst voor de Tweede Kamer geplaatst, dat hen een nieuwe periode in Den Haag nauwelijks kan ontgaan. Te Veldhuis uit Middelburg staat drieëntwintigste, Geluk uit het Schouwse Schuddebeurs drieëndertigste. „Ik ben hartstikke tevreden", laat Geluk (51) zaterdag weten. Hij is net over zijn plaats op de lijst ingelicht. „Ik verwachtte een plek tussen de dertig en vijf endertig. Dat is precies uitgeko men." Vier jaar geleden, toen Geluk voor het eerst kandidaat was, stond hij achtentwintigste. Hij is dus iets gezakt. Hij zit er niet mee. „Het is altijd een kwestie van rekenen. De WD-bewinds- lieden gaan voor, dan de top van de kamerfractie. Er wordt ook gekeken naar de verhouding man-vrouw en de regionale ver deling. Zeeland heeft al twee kandidaten. Drieëndertigste op de lijst vind ik mooi." Geluk voert vooral het woord over ak kerbouw- en Zeeuwse zaken. Waardering Te Veldhuis (54) is één plaats op de lijst gestegen in vergelijking met de vorige verkiezingen, van vierentwintig naar drieëntwin tig. ,Ik zie er een blijk van waar dering in." Al sinds 1982 zit hij in de Kamer. Weinig Kamerle den hebben zoveel ervaring. Zijn klassering op de Kamerlijst geeft aan dat de WD dat be langrijk vindt. „Ik heb steeds verschillende dingen gedaan", verklaart Te Veldhuis zijn moti vatie door te gaan. „Elke vier, zes jaar iets anders, maar steeds met dezelfde baas, het Neder landse volk." De laatste jaren trad Te Veld huis niet zo op de voorgrond. Als woordvoerder over de gekozen burgemeester (WD tegen) en over uitbreiding van Schiphol haalde hij wel de pers. „Colle ga's moeten ook een kans krij gen", vindt hij. „Ik doe meer intern als fractiecoördinator binnenlandse zaken en justitie. En sinds een half jaar ben ik voorzitter van de Vaste Kamer commissie voor Europese Za ken." Te Veldhuis ambieert geen post in een volgend kabinet met de WD. „Ik kan nu frank en vrij mijn mening geven over van al les en nog wat. Als staatssecre taris en minister mag je alleen iets zeggen over je portefeuille of je volledig aan het kabinets standpunt houden." Op de WD-groslijst stond nog een Zeeuw, gemeenteraadslid M. Beverwijk uit 's Heerenhoek. Hij heeft het niet gehaald. Er waren veel meer liefhebbers voor een plekje op de lijst dan plaatsen. foto Marijke Folkertsma veearts kost ook al snel een paar duizend gulden per jaar. Dan kan een beetje steun voor zo'n zeehpndje er nog wel bij. Je krijgt er een mooi certificaat voor terug. Dat is leuk om op te hangen in het paviljoen." De kans dat ze hun adoptiedier ooit nog eens terugzien, lijkt ni hil. „Ik zie nu al het verschil niet meer met Gerard en die drie an deren. Maar daar doe je dit soort dingen ook niet voor." Het veerplein in Breskens op zondagmiddag. Wachten, wachten, wachten. De jonge man in PSD-uniform heeft net weer het gebaar gemaakt dat alles vol is. Het portier van de auto vooraan in de rij zwaait met een harde klap dicht. „Ze zijn kampioen in treite ren", zegt de Brabantse vrouw die net na het middag uur met haar gezinnetje op het halfvolle veerplein ivas aangeschoven. Ze had het mededelingenbord nog zo goed gelezen. „Afvaart nor maal", stond er, vlak voor het oprijden naar het boothokje. „Dan bel je dus naar huis om te zeggen datje over een uur tje thuis bent." Maar de boot is al vol als er nog vijftig auto's staan te wachten. De krakerige stem uit de luidsprekers klinkt hoopvol. „Dames en heren, er vaart een tussenboot, dus u hoeft maar een halfuurtje te wach ten." Weer bellen naar huis. „Half uurtje later thuis." Tien mi nuten verder, iveerdie mono tone stem. „Dames en heren, we hebben een vergissing ge maakt, de tweede boot vaart niet, dus toch weer een uur wachten..." Dat is net iets te veel voor de Brabantse. Ze kijkt ivoedend naar het kantoortje van de bootmannen en roept boos: „Ik kom hier nooit meer te rug. Jullie zijn er alleen om mensen te treiteren." -'S-V-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 7