SPD op winst, drama voor CDU in Berlijn EU is zwak als het erop aankomt Verdachte van aanval Toenadering Rusland en VS over rakettenkwestie Vandaag besluit over heikel plan voor Swissair Rockconcert voor helden van New York Koersk eindelijk in dok Paniek door liefdesgroet Scharping Olifant trapt verzorger Zoo dood BA en KLM praten weer Fran^aise en Russen naar ISS Joden vliegen niet met Arabieren Roden en groenen hebben derde partij nodig Bank biedt compleet personeel oprotbonus Acht doden in Sulawesi Dijkbreuk in Rijkevorsel Dubrovnik onderwerpt zich aan Tribunaal door Ans Bouwmans NEW YORK - David Bowie begon met 'America' en Paul McCartney eindigde met 'Let it be'. Een reeks grote namen stond dit weekend op het po dium van Madison Square Garden in New York. Ze zon gen de helden toe van 11 sep tember: de mensen die pro beerden levens te redden uit de brandende Twin Towers. De organisatoren van het be nefietconcert hadden ruim vijfduizend brandweerlie den, politieagenten, red dingswerkers en nabestaan den uitgenodigd. Ruim viereneenhalf uur duurde het 'Concert for New York' met optredens van on der anderen Mick Jagger, Billy Joel en Elton John. Tus sendoor werden er filmpjes uitgezonden over de bijzon dere betekenis van New York en de veerkracht van zijn in woners. Verwacht wordt dat het be nefietconcert vele miljoenen dollars zal opleveren. Alleen al de kaartverkoop bracht veertien miljoen dollar op. In het Nederlandse Hai'den- berg is zaterdag een klein schalig benefietconcert gehouden. De opbrengst be draagt zesduizend gulden. Jody Bernal. Arne Jansen en de Zware Jongens traden be langeloos op. Het concert was het initiatief van de 14- jarige Wiljan Ramaker uit Dedemsvaart. GPD/ANP MOERMANSK - De Russische kernonderzeeër Koersk is giste ren na meer dan veertien maan den na de ondergang in de Ba- rentszzee eindelijk in dok ge bracht. Het bergingsponton Giant-4, met daaronder de Koersk, maakte gisteren vast in een drij vend dok inMoermansk. De komende dagen zullen de 26 stalen kabels waarmee de Koersk vastzit worden losge maakt, waarna vexwolgens de Giant-4 uit het dok wordt ge sleept. Pas dan kan de duikboot voor het eerst sinds augustus 2000 boven water vex'schijnen. In de weken daarna zullen mari ne-artsen in de romp van de Koersk naar de stoffelijke res ten zoeken van de 112 achterge- leven opvarenden van het schip. Ook kunnen marinedeskundi- gen aan het werk die moeten achterhalen wat precies de oor zaak van de ramp is geweest. Het op het droge brengen van de Koersk gaf meer problemen dan verwacht. De grote diepgang van de Giant-4 maakte het bin nenbrengen van de onderzeeër niet mogelijk. Eerst moest er 500 ton van het bergingsponton worden verwijderd om de diep gang te verminderen. D PA/ANP FRANKFURT - De Duitse minister van Defensie Scharping heeft zaterdag voor commotie gezorgd door een doos wijn te laten bezorgen bij zijn minnares, gravin Pilati. Scharping had ergens een goede rode wijn gedronken en be sloot daarop een hele doos ervan te laten bezorgen bij de gra- vin. Die vertrouwde het echter niet toen de post een pakket zonder afzender afleverde bij haar woning in Fx-ankfurt. De gravin dacht aan een bom en belde de politie die tot een groot- scheepse actie overging. Scharping kwam eerder in het nieuws omdat hij herhaalde lijk op kosten van cle belastingbetaler naar de gravin zou zijn gevlogen met militaire toestellen. ANP LONDEN - Een dierenverzorger is zaterdag in de Londense Zoo doodgetrapt door een olifant. Het is de derde keer in nog geen twee jaar tijd dat een olifant een verzorger doodt. Het slachtoffer van zaterdag, de 44-jarige Jim Robson, wex-d door één van de drie Aziatische vrouwtjesolifanten die hij verzox-gde doodgetrapt na te zijn gesti'uikeld. Hij overleed kort na met een helikopter te zijn ovex-gebracht naar het zie kenhuis. Robson werkte 26 jaar in de dierentuin, waarvan zestien jaar als olifantenverzorger. De Britse dierentuin was uit respect voor het slachtoffer gis teren gesloten. AP LONDEN - De Britse luchtvaartmaatschappij British Air ways (BA) praat weer met KLM over een mogelijke alliantie. De gespx-ekken leiden mogelijk tot een fusie, meldde de za kenkrant Sxinday Business gisteren. BA-baas R. Eddington gaf in een programma van de BBC toe metKLM in gesprek te zijn. Hij zei ook een consolidatie van de Europese luchtvaartsector te voorzien. ,,We praten met KLM en met andere maatschappijen om te zien of er gebieden zijn waarop we kunnen samenwerken." Een woordvoerder van KLM laat weten dat dat laatste voor alsnog het enige is waar zijn bedrijf momenteel met BA over praat. Gezien de crisis in de luchtvaart is het volgens hem zaak zoveel mogelijk samen te werken om de kosten te druk ken. „Fusiegesprekken zijn niet aan de orde." RTR/ANP MOSKOU - Een Sojoez-capsule met aan boord drie astronau ten is gisterochtend opgestegen vanaf de basis Bajkonoer in Kazachstan. De drie, twee Russen en de Francaise Claudie Haigneré, zullen het internationale ruimtestation ISS bezoe ken. Haigneré wordt de eerste Europese bezoekster van het ruim testation. De Sojoez brengt ook voedingsmiddelen en appara tuur voor wetenschappelijke experimenten naar het ISS, waar de capsxile dinsdagmiddag moet aankomen. DPA JERUZALEM - Zestig Israëlische joden die vanuit Brussel met de Belgische luchtvaartmaatschappij naar huis zouden vliegen, hebben vrijdag geweigerd aan boord te gaan omdat zich ook vier Israëlische Arabieren onder de passagiers be vonden. De joden waren bang dat het vliegtuig gekaapt zou worden en eisten dat de vier Arabieren zouden woi*den verwijderd, aldus Sabena-woordvoerder Remans. Sabena weigerde op de eis in te gaan, waarna de Israëlische luchtvaartmaatschappij El Al een toestel naar Brussel stuur de om de passagiers op te halen. AP maandag 22 oktober 2001 doorWierd Puk BERLIJN - Het politieke krach tenveld in Berlijn is gisteren ruw opgeschud. Bij vervroegde Senaatsverkiezingen boekte de SPD van bondskanselier Ger hard Schroder een duidelijke overwinning. Verrassender dan de voorziene winst van de soci aal-democraten, onder leiding van interimburgemeester Klaus Wowereit (48), is de historische nederlaag van de CDU. De christen-democraten, die worden achtervolgd door een bankschandaal, stortten- ineen van40,8 naar 23,7 procent. Gis teravond was nog niet duidelijk of de CDU de tweede plaats in de uiteindelijke rangschikking zal moeten afstaan aan de ex- communisten van de PDS. De SPD wordt met i'ond 31 pixxcent van de stemmen (in 1999: 22,4) de grootste partij. Het 'drama van Berlijn' is de grootste verkiezingsnederlaag uit de geschiedenis van de CDU. Lijsttrekker Frank Steffel, een 35-jarige ondernemer die blunderde door München de 'mooiste stad van Duitsland' te noemen, krijgt van veel com mentatoren de schuld. De gemeenteraadsverkiezingen waren noodzakelijk geworden nadat. Wowereit in juni de in dis krediet geraakte 'gi'ote coalitie' van SPD en CDU, onder leiding van de christen-democratische burgemeester Eberhard Diep- gen (CDU), opblies. Met de Groenen als nieuwe coalitie partner en met gedoogsteun van de PDS lukte het Wowereit om in korte tijd een degelijk per soonlijk imago op te bouwen. Zijn bekentenis dat hij homo is ('En dat is goed zo') bracht het zelfs tot SPD-slogan. Schuldenlast Wowereit zei voorafgaande aan de verkiezingen te hopen op een rood-groene meerderheid. Maai de Groenen blijven rond de 9,6 procent steken. Wowereit zal dus op zoek moeten naar een derde coalitiepartner in een re gering voor de Duitse hoofd stad, die kampt met een schul denlast van bijna 60 miljard mai'k. Doox-dat zowel de PDS als de liberale FDP goede resulta ten boekten, ligt de race om de posities in de nieuwe deelstaat regering open. Op de achter-grond van de coali tiebesprekingen spelen de in ternationale ontwikkelingen een i-ol. De PDS keei't zich als enige partij fel tegen de Ameri kaans/Britse militaire aanval len in Afghanistan. Die worden door de SPD juist met 'onvoor waardelijke solidariteit' ge steund. Een zogenoemde 'stop lichtcoalitie' van rood-groen met de (gele) liberalen lijkt daarom de voorkeur te hebben. Stoiber Gisteravond werd de vi-aag op geworpen of de CDU op bonds- niveau consequenties zal ver binden aan de afstx-affing in de hoofdstad. De roep om het ver trek van voorzitster Angela Mei-kei zal aanzwellen. Merkel wordt gezien als veel te zwak om volgend jaar bij de bonds dagverkiezingen de strijd aan te gaan met Gerhard' Schroder-. Binnen de CDU neemt de druk toe op Edmund Stoiber, minis ter-president van de deelstaat Beieren, om de leiding van voorzitster Merkel over te ne men. GPD Gewapend met mondkapjes en handschoenen tellen medewerkers van een Berlijns stembureau de poststemmen voor de plaatselijke ver kiezingen. De angst voor miltvuurbesmetting noopt de organisatoren tot grote voorzichtigheid. foto Kay N ietfeld/EPA van onze redactie buitenland SHANGHAI - De presidenten van Rusland en de Verenigde Staten hebben gisteren gezegd dat zij vooruitgang hebben ge boekt in het overleg over het ABM-verdrag van 1972. Zij spraken elkaar na afloop van de Apec-conferentie in Shanghai. De Amerikanen willen af van het antirakettenverdrag, dat volgens hen u it de tij d isB oven dien is het raketschild dat zij te gen aanvallen van zogeheten schurkenstaten als Noord-Ko- rea en Irak willen ontwikkelen, ermee in strijd. De Russen wil len de overeenkomst handha ven. NEW YORK - De Ameri kaanse zakenbankMerrill Lynch biedt al zijn perso neel vandaag aan om met een gouden handdruk te vertrekken. Die kan in veel gevallen neerkomen op een vol jaarsalaris. Het aanbod geldt, volgens de krant Financial Times, voor alle cix-ca 66.000 werknemers mits zij be- x'eid zijn begin november al te vei-trekken. Vorige week liet de bank weten dat de winst in het derde kwartaal zakte van netto 885 miljoen dollar naar 442 miljoen dollar. Ook werd bekend dat ex- wereldwijd 10.000 banen moesten verdwijnen, wat een kostenbespax-ing van 1,4 tot 1,7 miljard dollar zou moeten opleveren. In het derde kwartaal schrapte de zakenbank al 2300 banen. De bank kampt, net als zijn con currenten, met tegenval lende resultaten door de dalingen op de aandelen markten. Volgens de Fi nancial Times zijn 'vrij willige ontslagen' op Wall Street dit jaar schering en inslag. Tot nu toe zijn zij echter niet van de omvang van het Merrill Lynch- aanbod geweest. ANP Bush prees in een gezamenlijke pex-sconferentie de steun van Rusland aan de campagne tegen het terrorisme. Poetin noemde de Amerikaanse acties in Af ghanistan 'gematigd en ade quaat'. De leiders van de landen aan de Stille Oceaan die zijn vei-enigd in de Apec hebben zich gisteren zich onthouden van een expli ciete steunverklaring aan de Amex-ikaanse militaii-e campag ne tegen Aighanistan. Politieke gevoeligheden in Maleisië en In donesië stonden een dergelijke steunbetuiging bij de jaarlijkse top in de weg. Beide overwe gend islamitische landen heb ben hun zorg uitgesproken over cle mogelijke slachtoffers onder de burgerbevolking van Aigha nistan en hebben aangedrongen op stopzetting van cle bombar dementen. Zij vrezen een reactie in de moslimwereld die instabi liteit zal verbreiden. Vooral tij dens de ramadan, de heilige vas tenmaand die 17 november gint, verwacht de Indonesische mi nister van Buitenlandse Zaken Hasan Wirayuda dat de situatie explosief kan worden. In de verklaring veroordelen de Apec-leiders terrorisme 'in al Het begon zo veelbelovend. Vol trots presenteerde pre mier Verhofstadt in juni het ambitieuze werkpro gramma voor het Belgische EU-voorzitterschap. Het pak papier, met niet min der dan achttien 'beleids prioriteiten', is na 11 sep tember niet meer dan een echo uit het verleden. Het terrorisme en de strijd in Afghanistan hebben niet al leen de hele lijst onderste boven gegooid, ze vormen bovendien een onverwachte beproeving voor de kracht en saamhorigheid van de Europese Unie. door Hetty Van Rooij BRUSSEL - Tijdens de Europe se top in Gent werd vrijdag dui delijk hoeveel moeite het kleine België heeft om als voorzitter de zijn vormen en uitingen' als een ernstige 'bedreiging voor de vrede, welvaart en veiligheid van alle volkeren, van alle reli gies en van alle naties'. RTR/AP JAKARTA - Bij gevechten tus sen bendes christenen en mos lims in Midden-Sulawesi zijn zaterdagavond zeker acht men sen om het leven gekomen. Dat hebben de Indonesische po litie en getuigen gisteren ge meld. Zo'n honderd christenen over vielen zaterdagavond een mos limdistrict in een buitenwijk van Poso. Troepen openden ver volgens het vuur op de aanval- lei's. Daarbij zijn zeker zes do den gevallen. Kort daarop doodde de politie twee leden van de paramilitaire moslimorganisatie Laskar Ji had die op weg waren naar de bewuste wijk van Poso. Tegen de ochtend ontplofte een bom bij een kerk in de stad. AP gelederen gesloten te houden. Groot-Brittannië, Frankrijk en Duitsland bepalen hun eigen agenda, zo is pijnlijk duidelijk geworden. Blair, Chirac en Schroder besloten om de hoofd zaken te bedisselen in een apart onderonsje. De Fi'anse presi dent Chirac was niet te beroerd om na afloop het mes in de rug van het Belgische voorzitter schap nog even om te draaien. ,,Wij spraken over militaire za ken die alleen ons aangaan." Dat soort taal viel vóór de aan slagen van 11 september niet te hoi*en; Europa was volop in de weer met zijn eigen buitenland en veiligheidsbeleid. Het is de kinderschoenen weliswaar nog niet ontgroeid, maar toch: dankzij het gezag en de onver moeibaarheid van EU-topdi- pl o maat Javier S ol a n a is h et een en ander bereikt. Over de Bal kan spreken de vijftien landen tegenwoordig met één stem. Dankzij de Europese inspan ningen is een burgei'oorlog in Macedonië tot nu toe voorko men. Over Israël en het recht van de Palestijnen op een eigen staat hebben de lidstaten een gemeenschappelijk standpunt, al klonken de woorden van voorzitter Verhofstadt vrijdag avond in Gent wel erg hol toen hij beweerde dat de EU 'de vei ligheid van de staat Israël zal garanderen'. Zolang de EU geen middelen heeft om wat dan ook te garanderen of af te dwingen, speelt ze in het conflict in het Midden-Oosten geen rol van be tekenis. analyse De aanslagen van 11 september hebben onbarmhartig blootge legd waar de grenzen van de Eu ropese samenwerking liggen en hoezeer de grote landen binnen de gemeenschap de macht in handen hebben. De veelge plaagde Romano Prodi, voorzit ter van de Europese Commissie en de hoeder van de Europese afspraken, moest vlak voor de top in Gent toegeven dat de mo gelijkheden van Brussel zeer be perkt zijn. „We hebben alles ge daan wat we konden", zei hij. En hij heeft gelijk: Europese mi nisters en ambtenaren hebben de afgelopen weken overuren gedraaid. Er ligt een breed pak ket maatregelen om de veilig heid van de burger te vergroten en het terrorisme wereldwijd te bestrijden. De besluitenlijst omvat twintig kantjes en ziet er indi'ukwekkend uit, maar in de kantlijn is niimte voor heel veel vraagtekens. „Er staan erg veel mooie woorden op papier", zo drukt een ervaren diplomaat het fijntjes uit. Ondanks de onmiskenbare snel heid van werken, en ondanks de onverminderd eensgezinde op stelling achter Amerika, blijft de EU op het wei'eldtoneel een reus op lemen voeten. In tijden van oorlog kan Brussel de com petitie met afzonderlijke hoofd steden niet aan. De top in Gent heeft geleerd dat Frankrijk, Groot-Brittannië en Duitsland niet van plan zijn om op militair gebied iets uit handen te geven - zo iemand in Brussel op dat ge bied al enige illusie mocht koes teren. Romano Prodi getuigde van een gezonde realiteitszin toen hij de militaii'e bevoegd heden voor Brussel een zaak 'voor de héél verre toekomst' noemde. Maar tegelijkertijd heeft de Unie wel de pretentie om in de oorlog tegen het terrorisme een grote diplomatieke rol te spelen. Daai'om werd het minitopje van Blair, Chirac en Schroder om wille van de lieve vrede collec tief gebagatelliseerd tot 'tech nisch overleg' - iets wat de eenheid per definitie niet in ge vaar kan brengen en de illusie laat leven dat de Europese Unie de i-egie voert. Alleen Chirac viel even uit zijn rol. Een diplomaat uit een klein zui delijk EU-land weet wel beter. „De Europese Unie is altijd be zig om zich voor te bereiden op de volgende crisis. De zeggen schap in de huidige crisis heb ben we al lang uit handen gege ven." GPD door Bob Kroon GENÈVE - Vandaag valt de be slissing over de failliete boedel van de Swissair Holding, eens het juweeltje van het Europese luchtverkeer. Regering en bedrijfsleven heb ben het hele weekeinde verga derd over het reddingsplan 'Phoenix'waarbij uit de as van Swissair een deel van het vlieg bedrijf moet herrijzen onder de vleugels van de regionale ver voerder en ex-Swissair dochter Crossair. In Nederlandse termen zou dit neerkomen op een redding van de KLM door Transavia; een in alle opzichten heikele economi sche formule. Naam Volgens het herstructurerings plan zou Crossair op 28 oktober 26 Airbussen van Swissair toe gevoegd krijgen aan zijn eigen vloot van 82 toestellen voor kor te afstanden. Onder welke naam dat alles gaat vliegen is nog niet zeker. Crossair-president André Dosé, die maar matig gelukkig door Cees van Zweeden BOEDAPEST - De gepensio neerde Joegoslavische generaal Pavle Strugar heeft zich giste ren gemeld bij het Joegoslavië Tribunaal in Den Haag, dat hem heeft aangeklaagd wegens oor logsmisdaden. Strugar (68) wordt verantwoor delijk gehouden voor de aanval op de oude Kroatische haven stad Dubrovnik, waarbij tien jaar geleden 43 burgers omkwa men. Strugar vloog naar Den Haag aan de vooravond van een bezoek van Carla Del Ponte, de hoofdaanklaagster van het tri bunaal, aan de Servische hoofd stad Belgrado. Ziekenhuis Hij is de eerste Joegoslaaf die zich vrijwillig meldt bij het tri bunaal. Strugar, die onlangs is met zijn opgedrongen aan winst, spreekt van 'Crossair Plus'. Een andere suggestie is 'Air Switzeiiand.' In Maart 2002 krijgt Crossair er nog 26 Swissair jumbo's bij, die tot dan een sterk gereduceerde intercontinentale dienstrege ling blijven vliegen dank zij 2,5 miljai'd gulden overbruggings- krediet van de overheid. Knooppunt Het is nu al zeker dat de inter continentale luchthaven Coin- tiin van Genève het kind van de rekening wordt. Behalve een dagelijkse dienst Genève -New York wordt bijna alles naar het knooppunt Zürich verlegd. De Zürichse luchthaven Kloten is inmiddels herdoopt in het niet minder merkwaardige 'Unique Aixport.' Het i-eddingspi-ogramma Ci-oss- air-Swissair vergt 5,8 miljard Zwitserse franc. Volgens be richten in de Zwitserse media is inmiddels 2,5 miljard franc bij elkaar gebracht. Onder meer Nestlé, Roche en Swiss Re zou den hun steun hebben toege zegd. GPD/ANP van Belgrado naar de Mon- tenegrijnse hoofdstad Potgori- ca verhuisde, had begin dez< maand al gezegd zich te zullex aangeven. Hij liet zich echte: eerst in een ziekenhuis behan delen aan een ernstige nieraan doening. Bij vertrek uit Potgori ca waste Strugar gisteren zij) handen in onschuld. „Ik ben 4! jaar soldaat geweest", zei hij oj de luchthaven. „Ik heb mij: land altijd op waardige en hu rnane wijze vertegenwoordigt: Ik ben geen misdadiger. Ik ver wacht dat een eerlijk proce mijn onschuld zal tonen." Behalve Strugar heeft het tribu naai nog drie andere officiere aangeklaagd wegens misdade in Dubrovnik. Admiraal Mie dreg'Jokic (66), admiraal Mila Zee (58) en kapitein Vladim: Kovacevic (40) zouden zich ecl ter schuil houden, waarschijr lijk hi Servië. GPD BRUSSEL - In het Belgische Rijkevorsel, ten noordoosten van Antwerpen, is gisterochtend een dijk van het kanaal Dessel-Schoten door gebroken. Er ontstond een gat van vijftien me ter lengte. Enkele tientallen huizen en een paar boerdei'ijen kwamen onder water te staan. Na snel herstelwerk begon het water al na enkele uren te zakken. De oorzaak van de dijkbreuk is nog niet bekend. Het kanaal is honderd jaar oud. foto Wim Hendrikx/EPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 5