Terpstra terug aan front VVD PZC Video's Pentagon in Aviodome Fluitjes, kaarten en ballonnen tegen de oorlog Pronk bereidt VN-top voor over duurzame ontwikkeling Vierde plaats op de kieslijst en kandidaat-Kamervoorzitter Opnieuw onderzoek naar ramp Hercules Bredanaar verklaart niets te weten van verdachte inzameling Ik bezorg mijn gezin een gezellige uakantie. ...ik bezorg PZC Snackbars lappen regels aan laars Twaalf dode katten opgevist Ter Veld wil einde aan aanvallen Doodgeschoten bij verkeersruzie Illegale prostituees aangehouden 22 oktober 1951 maandag 22 oktober 2001 4nnr Margit Kranenburg SCHIPHOL - Alsof ze allemaal in de uitverkoop gaan. Zo worden de vliegtuigen van de Amerikaanse lucht macht aangeprezen in een videopre sentatie in luchtvaartmuseum Aviodo- me. Bezoekers krijgen uitgebreid te zien en te horen wat de verschillende toestellen kunnen om vanuit de lucht terreur te bestrijden. Een opzwepend muziekje geeft het geheel nog iets extra spannends. De film is onderdeel van cle index-haast ingerichte presentatie 'Luchtwapen tegen terreur' die sinds afgelopen weekeinde is te zien in het Aviodome. Het museum speelt met de expositie handig in op de actualiteit. Het beeld materiaal is speciaal beschikbaar ge steld door onder meer het Pentagon. Het Aviodome op Schiphol besloot tot de presentatie omdat er sinds de aan slagen in New York en Washington van 11 september en de acties tegen Afgha nistan veel vragen binnenkomen over terrorismebestrijding vanuit de lucht. Echte beelden uit ooi-logen of van luchtacties tegen terrorisme krijgen de bezoekers niet te zien. „Het materiaal is door de Amerikanen speciaal gese lecteerd, je ziet geen toestellen neer storten", zegt expositiemanager Peter van de Noort die benadrukt dat het Aviodome niet gespecialiseerd is in mi litaire vliegtuigen. „Maar we vonden toch we in dit geval iets moesten doen. Je kunt moeilijk alle vi-agenstellei-s het telefoonnummer van het Pentagon ge ven." Als inleiding op de film zijn enkele vi trines ingericht met modellen van bommenwerpers, gevechtshelikopters en andere militaii-e toestellen. Daarbij wordt uitgelegd hoe de traditionele 'ta pijten' van bommen op doelen meer en meer hebben plaats gemaakt voor pre cisiebombardementen, Sommige mo dellen had het museum zelf in huis, maar vele zijn uitgeleend door gespeci aliseerde modelbouwers. Opvallend is dat nergens het woord Af ghanistan wordt genoemd. Terwijl de grootste vitrine een bergachtig woes tijngebied toont. Met daarbij de uitleg dat bommenwerpers een trainings kamp van terroristen vernietigen na dat speciale elitetroepen op de grond dit hadden ontdekt. Zonder veel fanta sie een verwijzing naar de kampen van Osama Bin Laden in Afghanistan. Volgens Van de Noort is uitgebreid na gedacht over de presentatie. „Het doel is achtergrondinformatie geven aan het publiek", zegt hij. „We proberen zo neutraal mogelijk te blijven ook al to nen we materiaal van de Amerikanen en Britten. Aan het einde van de film zeggen we ook dat terreurbestrijding een noodzakelijk kwaad is. We willen het absoluut niet verheerlijken. Hoe lang 'Luchtwapen tegen terreur' nog te zien blijft, hangt af van de inter nationale ontwikkelingen. GPD doorLianne Sleutjes en Hans van Soest DEN HAAG - Oud-staatssecre taris Erica Terpstra staat op de vierde plaats op de kandidaten lijst van de WD. Ze wordt bin nen de partij genoemd als moge lijke opvolger van Kamervoor zitter Jeltje van Nieuwenhoven (PvdA). Dit voor het geval dat de liberalen dè verkiezingen als grootste partij afsluiten. Het WD-partijbureau presen teert vanmiddag de concept kandidatenlijst. In de top 35 van de lijst staan louter bekende ge zichten. Boven aan de lijst prijkt fractievoorzitter Hans Dijkstal. Op de tweede plek staat vice- premier Annemarie Jorritsma, gevolgd door minister Zalm van Financiën. De eerste nieuwkomer staat pas op nummer 36: Arno Visser, een huidig beleidsmedewerker van de Tweede-Kamerfractie. Vol gens partijvoorzitter Bas Een hoorn is het logisch dat er zo weinig nieuwe namen worden gepresenteerd. „De WD-frac- tie heeft vier jaar geleden al zo'n grote vernieuwing doorge maakt, dat er geen noodzaak was veel nieuw bloed aan de top van de lijst toe te voegen." Dat Dijkstal de lijst aanvoert, werd al door iedereen verwacht. Hij gaf gistermiddag aan dat het geen uitgemaakte zaak is dat hij als politiek leider van de WD in de Kamer blijft zitten mocht zijn partij na de verkiezingen weer in de regering komen. De laatste jaren gold bij de libera- van onze redactie binnenland DEN HAAG - Er komt wederom een onderzoek naar de Hercu lesramp die in 1996 aan 34 men sen het leven kostte op vliegveld Eindhoven. Het kabinet zal de Raad voor de Transportveilig heid hiertoe opdracht geven. Het onderzoek moet in kaart brengen wat er precies is ge beurd in de twintig minuten die verstreken tussen de crash van het vliegtuig op de vliegbasis Eindhoven en de eerste evacua tie van slachtoffers. Het besluit tot een nieuw onder zoek is opvallend, omdat de Tweede Kamer in een eerder ei gen onderzoek concludeerde dat nog meer onderzoeken geen nieuwe feiten meer boven tafel zouden kunnen brengen. Onder druk van de nabestaanden be sloot de Tweede Kamer vlak voor de zomer toch om het kabi net om een nieuw onderzoek te vragen. De Raad voor de,Transportvei ligheid, onder voorzitterschap van mr. Pieter van VolleriRöven, heeft alleen de bevoegdheid om civiele ongevallen te onderzoe ken. De Raad krijgt nu, speciaal voor deze gelegenheid, het recht zich over dit ongeval te buigen. De nabestaanden verwachten veel van de Raad. „Het is het eerste onafhankelijke on derzoek naar de ramp", verklaart voorzitter Kempen van de Sichting Herculesramp 1996. De Kamer wil vooral weten waarom de basisbrandweer niet direct heeft geprobeerd om de 41 inzittenden van de Belgische Hercules te redden. Het toestel vloog in brand na een mislukte landing. Hierbij kwamen 34 in zittenden om het leven. GPD len als vuistregel dat de politiek leider tevens fractievoorzitter- was in de Tweede Kamer. „Dat is dit keer echter geen uitge maakte zaak", aldus Dijkstal. Als de WD de grootste partij wordt, zal Dijkstal naar ver wachting de nieuwe premier worden. Waarschijnlijk zal dan of Jorritsma of Zalm zijn functie in de Kamer overnemen. „Maar veel hangt af van de for matie", aldus Eenhoorn. „Als de WD meedoet aan een nieuw ka binet en bepaalde ministerpos ten binnenhaalt waar- bepaalde personen geknipt voor zijn, kan het eventueel toch nog Dijkstal zelf worden die fractievoorzit ter-blijft." In cle top tien van cle lijst staan verder merendeel bewindslie den. Op 5 staat onderwijsminis ter Loek Hermans, op 6 minister Benk Korthals van Justitie, op 7 minister Frank de Grave van Defensie en op 8 minister Jozias van Aartsen van Buitenlandse Zaken. Op plaats 9 staat het Ka merlid Hella Vohte en op 10 staatssecretaris Johan Remkes van Volkshuisvesting. De Zeeuwse Kamerleden Jan te Veldhuis en Jan Geluk staan respectievelijk op de 23ste en 33ste plaats. De lijst wordt pas definitief vastgesteld op het le dencongres van de WD in janu ari. Het is echter- niet de ver wachting dat er nog veel in de rangorde zal -veranderen.De Tweede-Kamerverkiezingen worden volgend jaar op 15 mei gehouden. GPD pagina 7: Zeeuwen blij met plek De vredesdemonstratie zet zich in beweging op het Rokin in Amsterdam. foto Evert Elzinga/GPD door Margit Kranenburg AMSTERDAM - 'Bommen brengen geen vrede'. Zo'n vijfduizend mensen protesteerden zaterdag met dergelijke leuzen op spandoeken en borden tegen de militaire acties in Afghanistan. Voor de tweede keer binnen een maand was de Dam in Amsterdam het toneel van een vredesdemonstratie. De bijeenkomst trok veel actieve leden en sympathisanten van vredesgroepe- ringen. Maar ook spontane actievoer ders waren op de oproep van het 'Platform tregen de nieuwe oorlog' af gekomen. Zoals de 22-jarige Nicole. „Ik zag op de televisie iets over deze de monstratie en daarom ben ik hier", ver telde ze. „Ik weet niet wat het middel tegen terrorisme is, maar wat Amerika nu doet, lost niets op." Ook een moeder van twee kleine kinderen vond dat ze moest komen, met kroost. „Ik wil dat zij later in een veilige èn vredige wereld le ven." In plaats van bommen gooien, moeten de Verenigde Staten praten met tegen standers, betoogde het platform bij monde van schrijver Karei Glastra van Loon. Door massaal op fluitjes te bla zen onderstreepten de actievoerders hun afkeer van de bommen. Met een minuut stilte herdachten zij de slacht offers van het geweld. Na enkele sprekers, onder wie ook vertegenwoor digers van Afghaanse organisaties, volgde een tocht van een uur door het centrum van Amsterdam. Terug op de Dam gingen duizenden gekleurde bal lonnen de lucht in waarop actievoer ders zelf hun vredesboodschap hadden geschreven. Magertjes Onder de aanwezigen waren de menin gen verdeeld over cle opkomst. De poli tie had aanvankelijk moeite het juiste aantal demonstranten op cle Dam te schatten. „Het kan net zo goecl ook om winkelend publiek gaan", aldus een po litiewoordvoerder wijzend op de men senmassa. Twee vertegenwoordigsters van 'Vrouwen voor wede' vonden het aantal aanwezigen maar magertjes: „Maar ja, het is herfstvakantie en dan hebben mensen andere plannen."Bij het platform hebben zich inmiddels een kleine tweehonderd maatschappelijke bewegingen en groeperingen aangeslo ten. Maar op de kamerfractie van GroenLinks zitten de vredesactivisten niet meer te wachten. De uitnodiging aan vice-fractievoorzitter Marijke Vos om te spreken tijdens de demonstratie werd de avoncl van tevoren ingetrokken omdat de partij de militaire acties niet keihard afwijst. GPD BREDA - De Bredanaar die vo rige week in het nieuws kwam als vermeend bestuurslid van de stichting Muwafaq, een stich ting die geld zou inzamelen voor Osama bin Laden, zegt absoluut niets te maken te hebben met terrorisme. Hij staat officieel te boek als be stuurslid. Maar de man, die gis teren halsoverkop terugkeerde uit Marokko, is ervan overtuigd dat iemand zijn persoonsgege vens heeft misbruikt. Muwafaq kwam afgelopen week in opspraak. Deze organi satie wordt genoemd in cle lange rij van 'liefdacligheidsdoelen' waar het netwerk van Osama bin Laden financieel op drijft. De verdachte Bredanaar is ge schokt. Hij zegt nooit contact te hebben gehad met de door cle Verenigde Staten gezochte be stuursleden. Muwafaq is hem alleen bekend van acceptgiro's van de Kamer van Koophandel die jaarlijks bij hem thuis aan de Columbusstraat in cle bus vie len. Burgemeester C. Rutten van Breda heeft een onderzoek ge last naar de banden tussen Muwafaq en de gemeente Bre da. GPD Advertentie Bent u geïnteresseerd? Bel gratis 0800-0231 231. door Hans van Soest DEN HAAG - Milieuminister Jan Pronk (PvdA) gaat voor de Verenigde Naties de internatio nale milieuconferentie in het Zuid- Af rikaanse Johannesburg voorbereiden. De conferentie over duurzame ontwikkeling is volgend jaar september en gaat onder meer over hoe landen met hun na tuurlijke hulpbronnen, zoals het regenwoud, moeten om gaan. Zijn functie als speciaal VN-gezant voor duurzame ontwikkeling gaat Pronk uit oefenen naast zijn minister schap. Lof Eerder dit jaar oogstte Pronk veel lof als voorzitter van de in ternationale Klimaatconferen tie. Op deze VN-bijeenkomst van Milieuministers in Bonn wist hijop de Verenigde Staten na, alle landen tot een akkoord te dwingen over onder meer de uitstoot van broeikasgassen. De VN hebben Pronk gevraagd cle top van volgend jaar voor te bereiden, omdat hij zowel ver stand heeft van milieu als van ontwikkelingssamenwerking. Pronk gaat de conferentie niet zelf voorzitten. Wel moet hij een dialoog op gang weten te bren gen tussen het Westen en de Derde Wereld, zodat de arme landen beter met hun natuurlij ke hulpbronnen omgaan. Dit kan als de rijke landen meer be talen voor producten uit cle Der de Wereld. Pronk is geen onbekende bij de VN. Begin jaren tachtig werkte hij er als adjunct secretaris-ge- DEN HAAG - Vier op de tien snackbars en cafetaria's houden zich niet aan de Warenwet. Vooral het bewaren van slaatjes en gekoelde snacks en de behandeling van frituurvet gaat nogal eens niet volgens de regels. Dat blijkt uit onderzoek van de Keuringsdienst van Waren. De dienst onderzocht zo'n driehonderd cafetaria's en snack bars. Het is voor het eerst dat een specifieke sector onder de loep wordt genomen. De keuringsdienst probeerde ook te achterhalen waarom cle regels niet worden nageleefd. Behalve dat de regels bij veel ondernemers simpelweg niet bekend zijn, acht men de pak kans laag. „We doen het al jaren zo", was een veelgebruikt ar gument voor de gang van zaken bij veel uitbaters. ANP LANGER AAR - De dierenbescherming van Alphen aan den Rijn heeft het afgelopen weekeinde opnieuw dode katten uit het water van de Langeraarse Plassen gevist. Op aanwijzing van omwonenden werden ditmaal vier katten aangetroffen. Eerder deze maand trof de dierenambulance in hetzelfde wa tergebied acht katten dood aan. De beestjes zijn allemaal op dezelfde manier om het leven ge bracht: met een touw en steen om de nek. De dierenambulance spreekt van een kattenmoordenaar en heeft van alle vondsten aangifte gedaan bij de politie. Zowel de politie als de dierenbescherming houdt de omgeving al enige weken scherp in de gaten. ANP AMSTERDAM - Eerste-Kamerlid Ter Veld van de PvdA vindt dat de Amerikaans/Britse aanvallen op Afghanistan moeten stoppen. Ze is daarmee de eerste parlementariër van een van de regeringspartijen die zich zo duidelijk uitspreekt voor een einde aan de bombardementen. Ter Veld zei gisteren in het televisieprogramma Buitenhof dat de Amerikanen nooit met cle bombardementen hadden moe ten beginnen. „Dit is niet de manier om terrorisme te bestrij den. Het probleem los je niet op met het bombarderen van een land. Dit soort cowboyacties kunnen niet", aldus Ter Velcl. Ze zei dat ër binnen de Eerste-Kamerfractie van de PvdA meer collega's zijn die er zo over denken. „Er is grote onrust binnen delen van de PvdA.ANP AMSTERDAM - Een 23-jarige man is gisterochtend overle den bij een schietpartij in cle Reguliersdwarsstraat in Amster dam. De 21-jarige schutter is door de politie aangehouden. Het slachtoffer reed om omstreeks half zes door de Reguliers dwarsstraat. Hij zag een bekende en stopte. Dit leidde tot een woordenwisseling met de inzittenden van een achteropko mende auto. Plotseling trok een van hen een vuurwapen en schoot. Het slachtoffer overleed ter plaatse aan zijn verwon dingen, aldus de politiewoordvoerder. ANP ROTTERDAM - In een Rotterdamse seksclub zijn vrijdag avond twaalf prostituees aangehouden. Dat gebeurde tijdens een controle bij verschillende seksinrichtingen in cle stad. De exploitant van de seksclub heeft een proces-verbaal ge kregen voor het werken met vrouwen die volgens de politie il legaal zijn. Ook de portier kreeg een proces-verbaal omdat hij zonder de vereiste papieren bij de deur- stond. De vrouwen zijn bijna allemaal afkomstig uit Oost-Europa en beschikten geen van allen over een verblijfsstatus. GPD Staking afgelast Belgische arbeiders zien af van staking, nu de regering te gemoet komt aan de eisen van de vakbonden. Handarbeiders krijgen voortaan een halve franc per uur meer betaald, andere «.werknemers krijgen honderd franc per maand ex tra. Omdat de werkgevers te gen loonsverhoging zijn, heeft de regering besloten de maat regel perwetopte leggen Wapenstilstand De strijdende partijen in Ko rea hebben een overeenkomst bereikt over neutrale zones. Daardoor kunnen communis ten en geallieerden vandaag cle besprekingen over een wapen stilstand beginnen. Overigens zijn cle geallieerden aan het centrale front gisteren opge rukt tot bij Koemsong, een be langrijk verbindingsknoop punt van de communisten. Schoolvervoer Kinderen uit Westelijk Schou wen kunnen weer met de bus naar school in Zierikzee. De RTM zal hen vervoeren, maar over de prijs is nog geen over eenstemming bereikt. Voorlo pig betalen ze per maand twin tig keer cle prijs van een enkeltje. De actie tegen ver voersmaatschappij RTM breidt zich uit. Schouwse mid denstanders dreigen het goe derenvervoer te boycotten. Deze week wordt massaal ge protesteerd. Minister Pronk wordt de speciaal gezant bij de Verenigde Naties voor duurzame ontwikkeling. foto Hans Steinmeier/ANP neraal bij de Unctad (de VN-or- ganisatie voor ontwikkelings samenwerking) en later als assistent secretaris-generaal van de Verenigde Naties. Vorig jaar ging de post van com missaris bij de VN-vluchtelin- genorganisatie Unhcr aan zijn neus voorbij. In zijn plaats werd oud-premier Ruud Lubbers be noemd. GPD Uitgever: J C. Boersema Hoofdredactie: A L. Oosthoek D Bosscher (adjunct) A L Kroon (adiunct) Centrale redactie: Ooslsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118)484000 Fax:(0118)470102 E-mail: redactie@pzc nl Vlissingen: Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118)484000 Fax (0118)470102 E-mail' redwalch@pzc.nl Goes: Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113) 273000 Fax (0113)273030 E-mail. redgoes@pzc nl Terneuzen: Axelsestraat 16 Poslbus 51 4530 AB Terneuzen Tel. (0115) 686000 Fax. (0115) 610724 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: 's Gravenhofplein 4 4561 AJ Hulst Tel (0114)373839 Fax. (0114) 373840 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel. (0111) 454647 Fax. (0111) 454657 E-mail' redzzee@pzc.nl Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur Zierikzee, Goes en Hulst: 8.30-17.00 uur Zaterdags in Vlissingen van 8.00 tot 10.30 uur Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van het Wegener-concern De door u aan ons verstrekte gegevens hebben wi| opgenomen in een bestand dat word! gebruikt voor onze (abonnementen)admïnistratie en om u te (laten) informeren over voor u relevante diensten en pro ducten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener of door ons zorgvuldig geselecteerde derden. Als u op deze informatie geen prijs stelt dan kunt u dit schriftelijk melden bij: PZC. afdeling "3. Postbus 18.4380 AA Vlissingen Internet: www pzc.nl Internetredactie: Poslbus 18 4380 AA Vlissingen E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800 - 0231231 of maandag t/m vrijdag: op de kantoren gedurende de openingstijden: zaterdags tol 13.30 uur: op de kantoren door de klacht in te spreken op de band of de verwijzing op te volgen. Overlijdensadvertenties: tijdens kantooruren en uitsluitend maandag- t/m vrijdagavond van 20.30 tot 22 00 uur en zondagavond van 20 00 tot 22.00 uur: Tel. (0118)484000. Fax (0118) 470100. Abonnementen (bij acceptgirobetaling geldt een toeslag van 1.-1 f 2,21) per maand 19,25 42.42 per kwartaal: 52.-- 114,59 per jaar: 198,- - 436,33 Voor toezending per post geldt een toeslag. E-mail: abo@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voor het einde van de betaalperiode. Losse nummers per stuk: maandag t/m vrijdag: /,-- 2,20 zaterdag 1,50ff 3,30 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties ABN AMRO 47.70.65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties Alle advertentieopdrachten worden uitgevoerd onder toepassing van de algemene voorwaarden van Uitgeverij PZC BV alsmede de regelen voor het adverlentiewezen Tarieven kunnen tijdens kantooruren worden opgevraagd bij de advertentieorderafdeling, Tel: 0118-484321

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 3