PZC Topdrukte in Westerscheldetunnel MANER "DANK U" m FAMILIE BERICHTEN Veel belangstelling voor expositie over alternatieve uitvaart IP 10 Tunnelbouwers winnen tijd door tegelijkertijd te boren en af te bouwen FAMILIEBERICHTEN GEBR. D0MINICUS BV VAN KANKERBESTRIJDING maandag 22 oktober 2001 door Wout Bareman TERNEUZEN - Het is spitsuur in de Westerscheldetunnel. Het aantal tun nelbouwers is nu het grootst. Dagelijks zijn op de bouwterreinen in Terneuzen en Ellewoutsdijk én in de tunnel zelf 800 mensen aan het werk. Terwijl het boorproces in volle gang is, is ook de af bouw begonnen. „Af en toe spettert het tussen de verschillende bouwteams", zegt directeur Rob de Leeuw van Kora- binatie Middelplaat Westerschelde (KMW). De tunnelbouwers proberen met een tot in detail uitgekiende planning en kele maanden tijdwinst te boeken door al tijdens het boorproces met de af bouw van de tunnel te beginnen. „Vooral voor de Duitsers, die een enor me ervaring hebben in de tunnelbouw, is dat nieuw. Die zijn gewend eerst het boorproces af te maken en dan pas met de afbouw te beginnen. Nu we het an ders aanpakken, leidt dat inderdaad tot spanningen. Maar het is wel een ge zónde spanning. Iedereen vecht voor zijn deel van het werk, dat vindt men het belangrijkste. Dan is het van 'weg jij met die trein en die kraan!'. En dan spettert het, ja. Je kunt alles nog zo mooi plannen - en dat is op zich al een enorme klus - maar soms loopt het mis." Zodra de boormachines Ellewoutsdijk hebben bereikt - naar verwachting eind februari, begin maart - neemt het aantal tunnelbouwers weer snel af. Binnenkort begint ook het aftellen voor de medewerkers in de betonfa- briek. Eind november worden de laat ste van de 53.000 tunnelsegmenten af geleverd. Het is de tunnelbouwers ingepeperd waar de prioriteiten liggen. De volgor de is: boren, dwarsverbindingen, af bouw. Zo, en niet anders. Hoewel dat flexibiliteit eist, leidt het toch tot sche ve gezichten. Hoofduitvoerder afbouw Ton Sens: „Er is een duidelijk verschil in opstelling tussen Nederlanders en Duitsers. Wij Nederlanders zijn als het ware opgegroeid met het poldermodel, het rekening met elkaar houden En directeur De Leeuw: „Wat we nu aan het doen zijn is natuurlijk waanzinnig complex en, bij mijn weten, nergens eerder vertoond. Misschien leidt dat bij sommigen tot een cultuurschok." Volle toeren Tunnelboor Neeltje Suzanna, die ruim twee weken geleden stil werd gezet voor vervanging van de onverwacht snel slijtende snijtanden, kwam dins dag weer op gang en draaide gisteren weer op volle toeren. Gemiddeld bou wen de machines veertien tot zestien meter tunnel per etmaal met nu en dan een uitschieter naar meer dan twintig meter. Sara, die de oostbuis boort, wordt over drie weken van nieuwe snij tanden voorzien. De Leeuw: „De be langrijkste problemen met de boorma chines hebben we nu wel achter de rug. Al hoor je mij nu niet zeggen dat er he lemaal niets meer fout zal gaan. Nieu we vervormingen van het boorschild van de machines, zoals onder de Pas van Terneuzen, zijn tot nu toe uitgeble ven. De slijtage van de snijtanden ho pen we te ondervangen met een margi nale aanpassing van de vorm. Daarbij hebben we dankbaar gebruik gemaakt van de ervaringen in de baggersector." De slijtage was vooraf moeilijk in te schatten. Dat het veel scherpere zand voor extra slijtage zou zorgen, was in gecalculeerd, net als de extra proble men, die zich zouden voordoen in de overgang tussen de Boomse klei onder de Middelplaat en het zand onder de Everingen. DeLeeuw: „Maar het moei lijke in dit vak is, dat je heel erg afhan kelijk bent van de soort grond, waar mee je geconfronteerd wordt. Bij beton en staal is alles gemakkelijk te bereke nen, maar werk je met grondsoorten dan wordt het allemaal veel ingewik kelder." Werktreinen Hij' zegt het in zijn kantoor op het bouwterrein. Terwijl er om de zoveel minuten werktreinen voorbij dende ren, die mensen en 'bouwstoffen' aan- en afvoeren. Terwijl op vijf kilometer - mwbm» Directeur Rob de Leeuw: „Ik probeer de spanning om te zetten in gezonde spanning." foto Charles Strijd afstand, onder de Schelde, de boren draaien, de dwarsverbindingen wor den uitgehakt en afgewerkt, de kabel kanalen, elektra-, verbindings- en pompkelders worden geplaatst en in gericht en de bewapening van de hitte- werende bekleding wordt aange bracht. De robots, die de hittewerende bekleding van de tunnelwand moeten aanbrengen, draaien -na kinderziektes in de beginfase - opnieuw op proef. „De logistiek én de lengte van de tunnel beginnen ons nu parten te spelen", stelt De Leeuw vast. Én dus zet hij alles op alles om logistieke problemen op te los sen en worden koeltorens op het bouw terrein geplaatst om de temperaturen in de tunnel - die bij de machines vaak tropisch zijn - terug te brengen tot aan vaardbaar ARB O-niveau. De na velstreng, die permanent frisse lucht in de tunnelbuizen blaast, blijkt onvol doende. De Leeuw: „Dat probleem is opgelost zodra we een opening aan de Bevelandse kant hebben." Een tunnel bouwer, eerder deze week op één van de werktreintjes: „Ja lekker, tocht. Kun nen we allemaal aan de snotdoek." Te gelde KMW wordt, nu de bouw van de tunnel in het eindstadium komt, geconfron teerd met nog een ander, voorspelbaar, probleem. De tunnelbouwers kijken uit naar nieuwe projecten, waar ze hun schat aan informatie straks te gelde kunnen maken. De Leeuw: „Dat ge beurt bij ieder groot project. Aan de ene kant streelt het je - onze mensen zijn kennelijk zeer gewild - anderzijds pro beer je dat te ondervangen door de mensen continuïteit te bieden." Daar voor moeten de aannemers, die samen de Kombinatie Middelplaat Wester schelde vormen, nu zorgen. Over 'de centen' wil De Leeuw niet pra ten. Iedereen weet inmiddels dat de tunnelbouwer voor iedere dag dat de tunnel eerder klaar is dan de geprikte veertiende november 2003, er een bo nus van 150.000 gulden wordt opge streken. Bij zijn aantreden verklaarde hij dat hij zou pogen guldens terug te winnen. Minister Netelenbos van Ver keer en Waterstaat sprak twee weken geleden, in de tiende voortgangsrap portage, van een dreigende claimcul tuur. De tunnelbouwer zou proberen al financiële tegenvallers te verhalen op de opdrachtgever, de NV Westerschel detunnel. De Leeuw na een korte stilte: „Ik heb een brede rug! "Ook over de op- leveringsdatum spreekt hij zich niet uit. „Pas op de dag dat de boren de overkant hebben bereikt, zeg ik: Pats, die datum is het!" Een grafzerk hoeft geen rechthoek te zijn en een rouwbloemstukis niet per definitie een krans, bleek op de uitvaartexpositie. foto Willem Mieras door Rolf Bosboom GOES - Een erg opwekkend evenement was het niet, maar wie zich wilde verdiepen in wat er allemaal mogelijk is bij een uitvaart had een leerzame mid dag. De eendaagse tentoonstel ling Afscheid kan anders, die zaterdag in de Grote Kerk in Goes werd gehouden, bleek in een behoefte te voorzien. Zodra de deuren open gingen, was er volop belangstelling. De expositie was eigenlijk een kleine beurs van ondernemers die direct of indirect met dood en uitvaart te maken hebben. De gezamenlijke gedachte achter het initiatief was mensen te in formeren welke keuzes er zijn op dat gebied. Een persoonlijk ingevuld afscheidsritueel, in plaats van de geijkte gang van zaken bij een uitvaart, kan na bestaanden ook veel troost bie den, aldus de organisatie. Zo liet 'gedenksteenstylist' Sjaak van de Walle uit Nisse zien dat een zerk meer kan zijn dat een rechthoekige steen met een naam erop. Hij presenteerde diverse ontwerpen, zoals een hart, de boeg van een schip en meer abstracte vormen. Even verderop was het de Goese 'bloemsierkunstenaar' Han Meerhoff die aantoonde dat rouwbloemwerk meer omvat dan kransen. Uiteraard waren ook grafkisten in alle soorten, maten en kleuren aanwezig. De firma P. van Wij k& Zoon uit Ca- pelle aan de IJssel, maakt zelfs 'designkisten', met naar eigen zeggen een luxe uitstraling e: een 'zeer hoge constructiewaar- de'. Voor de juridische en finan ciële kwesties waren notarissen en een verzekeringsadviseur aanwezig. Francois van Balkom en Natha lie Meeuwsen vertelden aan ge- interesseerden hoe zij 'body re constructions' doen: het weer toonbaar maken van mensen die aan zwaar lichamelijk letsel zijn overleden. Ter illustratie hadden zij een ta fel vol materialen uitgestald, met onder meer mesjes, injectie spuiten, garen en scharen. Wie dat wat al te confronterend vond, kon bijvoorbeeld naar het rustgevende harpspel van 'uit- vaartmusicus' Anna van Avalon luisteren. De Goese burgemees ter Van der Zaag, die de ten toonstelling aan het begin van de middag opende, sprak van een 'niet alledaagse gebeurte nis'. Hij prees het initiatief, om dat het de dood 'uit het sche merlicht' haalt. „De dood hoort bij het leven. Deze expositie probeert ons dat te laten besef fen. Ik hoop dat we daarmee een stapje dichterbij komen in het doorbreken van het taboe." sjaak van de walle gedenksteenstilist iu ;s||iisua9}s>iuep86@0ju! neui-a IN GEDACHTEN NABI). Uw gedachten over een uniek gedenkteken geven wij gestalte in natuursteen. Vraag naar het fotoboek met vele voorbeelden. Goes: "De Goese Poort" "Rotonde Ri ngbaan-West Telefoon (0113) 216555 Middelburg: Arnesteinweg 40 Telefoon (0118) 612579 ZANDEE DE KUtJPËR NATUURSTEEN kunt u tijdens kantooruren afseven bij de volgende PZC-kantoren: Oostsouburgseweg 10 Vlissingen: Zierikzee: Voorstad 22 I Axelsestraat 16 's Gtavenhofplëin 4 Grachtweg 23 Kantooruren; maandag t/m vrijdag van i 8;0Ótot17i0Öuur. Zierikzee en jjülst;ÏO tot 17 00 uur. Zaterdags in Viissingen van 8.00 tot 10.30 uur. Bellen of faxen kan ook. Tijdens kantooruren én (uitsluitend voor overlijdens-Zgeboorte advertenties; maandag t/m vrijdagavond van 20.30 tot 22.00 uur en zondagavond van 20.00 tot 22.00 uur. FAX: (0118)470100 "Specialist in gedenkstenen" fswU vVCf IJ Oude Zandweg 2 - 4361 SK Westkapelle - Tel. 0118- 571436 Er zijn heel wat manieren van kankerbestrijding. Verpleegkundigen, artsen, onderzoekers, diëtisten en vrijwilligers zijn permanent in de weer. Allemaal op hun manier. Wij collectanten doen dat deze week op onze manier. Uw manier is geven. Alvast bedankt! Ziet, des HEEREN oog is over degenen die Hem vrezen, op degenen die op Zijn goedertierenheid hopen. Psalm 33 vers 18 Met droefheid geven wij u kennis dat, op de geze gende leeftijd van 99 jaar, is overleden onze geliefde schoonzuster en tante JERINA DE KORTE Meliskerke Goes 20-05-1902 20-10-2001 Wij zijn dankbaar voor de liefdevolle verzorging die zij in 'De Zwaluw' te Goes heeft ontvangen. Haar zwager; Gouda: J. Koppejan De kinderen van haar zusters: Middelburg: A. C. Munter C. Munter-Sluiter Middelburg: A. J. Louws-Munter M. C. Louws Goes: H. B. Klok Haarlem: M. den Besten-Geluk Capelle a/d/ IJssel: J. Geluk P. Geluk Doetinchem: A. Colenbrander-Geluk D. J. Colenbrander Zelhem: C. Geluk J. Geluk-Hansum Gorinchem: f. J. Geluk J. Geluk-van den Heuvel Waddinxveen: L.Geluk Waddinxveen: J. den Engelsman-Geluk M. den Engelsman Houten: C. de Gier-Geluk P. J. de Gier Utrecht: J. van Nimwegen-Geluk T. van Ninrwegen Utrecht: J. L. Geluk Apeldoorn: A. de Vries-Geluk H. de Vries Ermelo: M. Geluk P. Geluk-Ariese Goes: M. K. de Jonge Meliskerke: A. Dekker-Mijnders K. Dekker Gouda: M. Beekman-Koppejan E. Beekman Correspondentieadres: M. K. de Jonge, Emmastraat 6, 4461 KW Goes. De rouwdienst, waarbij u wordt uitgenodigd, zal worden gehouden D.V. woensdag 24 oktober om 11.15 uur in de aula van rouwcentrum 'De Bevelan- den', Geldeloozepad 20 (naast de Alg. Begraaf plaats) te Goes. Voorafgaand aan de dienst is er vanaf 10.30 uur ge legenheid tot afscheid nemen. Aansluitend zal om plm. 12.00 uur de begrafenis plaatsvinden op de Algemene Begraafplaats te Goes. De begrafenis wordt besloten in de aula van boven genoemd rouwcentrum, waarna er gelegenheid is tot ontmoeting in de condoléanceruimte. Geen bloemen We zijn erg verdrietig dat onze tante JER1EN is overleden. We zullen haar heel erg missen. Manny en Riet Goes, 20 oktober 2001. Het Nationaal Reumafonds bestaat 75 jaar. Dat is ook 75 jaar steun van hulpvaardige mensen. Mensen die geld geven, collecteren of anderszins ons werk steunen. Tijdens ons jubileum is dit een boodschap aan al die honderdduizenden die de reumabestrijding helpen. Namens anderhalf miljoen mensen met reuma: "DANK!!!". Reuma is een ziekte met beperkingen, pijn en onzekerheid. En is nog altijd niette genezen. Blijf het Nationaal Reumafonds helpen. REUMABESTRIJDING Nationaal Reumafonds Voor vragen over (leven met) reuma: De Nationale Reumalijn 0900 - 2030300 (22 cpm) www.reumafonds.nl - De amandelboom bloeit - Prediker 12:5 Een bijzondere wijze vrouw, onze lieve schoonzus en tante, is overleden. CATHARINA VAN KEULEN-DE BUCK weduwe van van Keulen 09-12-1902 20-10-2001 Krabbendijke: E. de Buck-Pieterse neven en nichten Op hoge leeftijd nam de Heere tot Zich onze altijd meelevende lieve tante CATHARINA VAN KEULEN-DE BUCK Koudekerke Sommelsdijk 09-12-1902 20-10-2001 Koudekerke: neven en nichten de Buck Dankbetuiging Wij willen een ieder bedanken voor het getoonde mede leven na het overlijden van onze broer DAVID JILLE Namens familie: K. Jille Kamperland, 20 oktober 2001 Danltbetuiging Voor uw blijk van belangstelling en medeleven, ontvan gen na het overlijden van mijn man, vader en opa ADRIAAN DE VISSER betuigen wij. onze oprechte dank. T. de Visser-Pladdet Anja Natasja, Dennis, Sanne Terneuzen, oktober 2001. docoToitS 1 Bi '3

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 38