PZC Clubs vrezen willekeur subsidie Jannis en vrienden kiezen het ruime sop ,7 Christian snijdt recordschilletje Roosendaler komt om bij ongeval Provincie strijdt nog voor erkenning Zeeuws als streektaal Zeeuwse VVD'ers blij met plek op lijst Ravage in Hulst zeeuwse almanak Treiteren Verenigingen krijgen meer maar vinden regels onduidelijk Reddingshonden vinden lichaam man bij zoekactie mm ZEEUWS-VLAANDEREN maandag 22 oktober 2001 door Rolf Bosboom KAPELLE - Het provinciebe stuur blijft strijden voor de er kenning van het Zeeuws als Europese streektaal. Volgens gedeputeerde G. de Kok zijn daar, ondanks het negatieve ad vies dat de Nederlandse Taal unie heeft gegeven, voldoende steekhoudende argumenten voor. Hij zei dat zaterdag tijdens de Zeeuwse Dialectdag, die de Zeeuwsche Vereniging voor Dialectonderzoek hield in Ka- pelle. Gedeputeerde Staten hebben begin dit jaar een officieel ver zoek ingediend bij staatssecre taris G. de Vries (Binnenlandse Zaken) om het Zeeuws erkend te krijgen als streektaal, volgens de definitie van het Europees Handvest voor Streek- en Min derheidstalen. De bewindsman laat zich adviseren door de Ne derlandse Taalunie, voordat hij een beslissing neemt. De Taal unie raadt De Vries aan het Zeeuwse verzoek af te wijzen. De Kok noemde het oordeel van de Taalunie zaterdag 'bijzonder teleurstellend en ook onte recht'. Volgens de gedeputeerde sluit het handvest geen enkele regionale taal uit en moet voor een erkenning niet alleen wor den gekeken naar taalkundige argumenten, zoals de Taalunie doet, maar ook naar psychoso ciale en politieke aspecten. „De Nederlandse Taalunie is niet de aangewezen instantie om daar over te oordelen. Het handvest gaat ook expliciet uit van de verantwoordelijkheid van de regering." Als het Zeeuws niet wordt er kend, betekent dat volgens De Kok een bedreiging van de streektaal. „Dan bestaat de kans dat het wordt gezien als een taal die nog maar door enke len wordt gesproken en waarop wordt neergekeken." Het hand vest beoogt juist te voorkomen dat streektalen dreigen te ver dwijnen. De gedeputeerde wees er ook op dat het Fries, het Ne- dersaksisch en het Limburgs wél zijn erkend, zonder advies van de Taalunie. „Er is dus een precedent." Gesprekken hebben De Kok ge leerd dat de Taalunie bij haar standpunt blijft. Daarom pro beert hij via andere wegen de beslissing van de staatssecreta ris te beïnvloeden, onder meer door te lobbyen bij de Zeeuwse Kamerleden. Verder gaat hij er van uit dat De Vries geen besluit neemt zonder eerst met het da gelijks provinciebestuur te heb ben gesproken. De Kok meldde de aanwezigen op de Dialectdag verder dat de provincie 'acties' van verenigingenter ondersteu ning van het behoud van het Zeeuws 'absoluut zal onder steunen'. „Ik hoop dat onze ge zamenlijke inspanningen ertoe leiden dat het Zeeuws algemeen wordt erkend." Zeeland heeft sinds kort ook een eigen streektaalconsulente: Marjolein de Visser van de Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland. Zij introduceerde zichzelf op de Dialectdag. Ver der was er uiteraard veel streek taal te horen. Cees Maas las voor uit eigen werk in het Domburgs en Bouwen Breeman zong, be geleid door dochter Renske, liedjes in de streektaal van Flakkee. De drukbezochte dag werd afgesloten met een optre den van de bekende cabaretier en chansonnier Adrie Ooster ling uit Groede, die tussen de grappen door wees op het be lang van de streektaal. „Dialect is onze baarmoeder, ons vrucht water, onze wortels." HULST - Een 33-jarige drankrijder uit Terneuzen heeft vrijdagavond in de Steenstraat in Hulst voor een ravage ge zorgd. De man verloor vlak voor de kruising met de Frans van Waesberghestraat de controle over zijn auto. De auto ramde verschillende paaltjes (Hul stenaartjes) en een lantaarn paal. Hij bleek viereneenhalf keer te veel gedronken te heb ben. Hij kreeg een rijverbod van elf uur en een proces-verbaal. door Harmen van der Werf DEN HAAG - De Zeeuwse VVD-Kamerleden A.J. te Veld huis en J. Geluk zijn dit week einde zo hoog op de kandidaten lijst voor de Tweede Kamer geplaatst, dat hen een nieuwe periode in Den Haag nauwelijks kan ontgaan. Te Veldhuis uit Middelburg staat drieëntwintigste. Geluk uit het Schouwse Schuddebeurs drieëndertigste. „Ik ben hartstikke tevreden", laat Geluk (51) zaterdag weten. Hij is net over zijn plaats op de lijst ingelicht. „Ik verwachtte een plek tussen de dertig en vijf endertig. Dat is precies uitgeko men." Vier jaar geleden, toen Geluk voor het eerst kandidaat was, stond hij achtentwintigste. Hij is dus iets gezakt. Hij zit er niet mee. „Het is altijd een kwestie van rekenen. De WD-bewinds- lieden gaan voor, dan de top van de kamerfractie. Er wordt ook gekeken naar de verhouding man-vrouw en de regionale ver deling. Zeeland heeft al twee kandidaten. Drieëndertigste op de lijst vind ik mooi." Geluk voert vooral het woord over ak kerbouw- en Zeeuwse zaken. Waardering Te Veldhuis (54) is één plaats op de lijst gestegen in vergelijking met de vorige verkiezingen, van vierentwintig naar drieëntwin tig. ,Ik zie er een blijk van waar dering in." Al sinds 1982 zit hij in de Kamer. Weinig Kamerle den hebben zoveel ervaring. Zijn klassering op de Kamerlijst geeft aan dat de WD dat be langrijk vindt. „Ik heb steeds verschillende dingen gedaan", verklaart Te Veldhuis zijn moti vatie door te gaan. „Elke vier, zes jaar iets anders, maar steeds met dezelfde baas, het Neder landse volk." De laatste jaren trad Te Veld huis niet zo op de voorgrond. Als woordvoerder over de gekozen burgemeester (WD tegen) en over uitbreiding van Schiphol haalde hij wel de pers. „Colle ga's moeten ook een kans krij gen", vinclt hij. „Ik doe meer intern als fractiecoördinator binnenlandse zaken en justitie. En sinds een half jaar ben ik voorzitter van de Vaste Kamer commissie voor Europese Za ken." Te Veldhuis ambieert geen post in een volgend kabinet met de WD. „Ik kan nu frank en vrij mijn mening geven over van al les en nog wat. Als staatssecre taris en minister mag je alleen iets zeggen over je portefeuille of je volledig aan het kabinets standpunt houden," Op de WD-groslijst stond nog een Zeeuw, gemeenteraadslid M. Beverwijk uit 's Heerenhoek. Hij heeft het niet gehaald. Ex- waren veel meer liefhebbers voor een plekje op de lijst dan plaatsen. Het veerplein in Breskens op zondagmiddag. Wachten, wachten, wachten. De jonge man in PSD-uniform heeft net weer het gebaar gemaakt dat alles vol is. Het portier van de auto vooraan in de rij zwaait met een harde klap dicht. „Ze zijn kampioen in treite ren", zegt de Brabantse vromo die net na het middag uur met haar gezinnetje op het halfvolle veerplein was aangeschoven. Ze had het mededelingenbord nog zo goed gelezen. „Afvaart nor maal", stond er, vlakvoorhet oprijden naar het boothokje. „Dan bel je dus naar huis om te zeggen datje over een uur tje thuis bent." I Maar de boot is al vol als er nog vijftig auto's staan te wachten. De krakerige stem uit de luidsprekers klinkt hoopvol. „Dames en heren, er vaart een tussenboot, dus u hoeft maar een halfuurtje te wach ten." Weer bellen naar huis. Half uurtje later thuis." Tien mi nuten verder, weer die mono tone stem.. „Dames en heren, we hebben een vergissing ge maakt, de tweede boot vaart niet, dus toch weer een uur ivachten..." Dat is net iets te veel voor de Brabantse. Ze kijkt woedend naar het kantoortje van de bootmannen en roept boos: „Ik kom hier nooit meer te rug. Jullie zijn er alleen om mensen te treiteren." Hoor Edith Ramakers GRIJPSKERKE - „Wordt het champagne of een gewoon ho- ningbiertje?" Champagne na tuurlijk, straalden de tweeling broers Christian en Ferdinand Kesteloo uit Middelburg. In Im kerij Poppendamme slaagden zij er zaterdag in om de langste appelschil ooit uit één appel te schillen. De broers schilden met haast chirurgische precisie elk een forse jonagold en brachten het Nedeiiandse recox-d 'langste ap pelschil' meters verder. Tot za terdag stond het op naam van Wim Brandwijk met een lengte van 17.10 meter. Christian maakte een lange flinterdunne schil van 26 meter en 7 centime ter, Fei-dinand kwam tot 22 me ter en 93 centimeter. Het appel schilrecord van Christian wordt opgenomen in het Guiness Books of Recoi-ds. Bezoekers van de Apple Days bij de imkerij vroegen zich ver baasd af wat die twee jongens aan het doen waren. Er zijn toch snellere manieren om een appel tje te schillen. De twee lieten zich niet afleiden, en draaiden de scalpel stug door. De broers (22) trainden de laat ste weken hun vaardigheid ap pelschillen. Ze begonnen met vei-trouwen aan hun poging, want bij de tests was het goed gegaan. „Ik schil al zo'n jaar of drie", zei Christian, tijdens een korte onderbreking. „Ferdi nand is later begonnen. Ik zat een keer op het strand, had een mesje in mijn hand en begon mijn eerste appeltje te schillen met het idee een zo lang mogelij ke schil te ki'ijgen. Zo is het be gonnen. Uit een aardigheidje." Chi'istian schilde vorig jaar 13 meter bij elkaar, maar toen brak de schil. Ook zatex-dag waren er enkele kritieke momenten. Maar dan legde hij de appel even neer, dacht aan iets anders en ging even later fris weer ver der. Bij fruitkweker Roelse in Kou- dekei'ke vonden ze de ideale ap pels. Het werden forse, rode jo- nagolds met een stevige schil. Volgend jaar gaan ze proberen het wereldrecord te verbeteren. „Dat moet rond de 55 meter lig gen. Als we grote appels kunnen plukken, moet dat lukken." door Marcel Modde NEELTJE JANS - Ze zijn ge noemd naar hun redders: Jan nis, Vincent, Gerard, Nini en Loes. De jonge zeehonden wer den deze zomer gevonden op de stranden van Cadzand, Vlissin- gen, de Banjaard, Haamstede en Ouddorp. Zaterdag waren ze sterk genoeg om weer de Ooster- schelde in te gaan. Na een lange reis vanuit het op vangcentrum Pietei-buren, wor den de vijf kisten met daarin de zeehonden zaterdag op een tien tal meters van de laagwaterlijn neergezet. Een beetje zenuw- wachtig van alle plotselinge aandacht, wachten de dieren op de volgende ingrijpende erva ring in hun pas enkele maanden jonge leven. Wanneer de schui ven van de kratten omhoog worden geschoven, is er een kort moment van vertwijfeling. Maar dan, aangetrokken door de weidse Oosterschelde en de zilte zeelucht, schuifelt het vijf tal - de één iets overtuigender dan de ander - de branding in. Al snel duiken ze kopje onder en verdwijnen in de veite. Sociaal De stroming van het opkomend water zal hen verder meenemen de Oosterschelde op. Daar zul len ze zich aansluiten bij het dertigtal soortgenoten dat rond de Roggenplaat leeft, vei*wacht Jaap van der Hiele van de Eerste Hulp bij Zeezoogdieren Zee land. „Ze zullen elkaar eerst even van een afstandje bekijken en vervolgens besnuffelen, maar wanneer dat ritueel achter de Met chirurgische precisie snijden Ferdinand (1) en Christian Keste loo de schil tot een lang smal lint. foto Lex de Meester door Pascalle Cappetti AARDENBURG - De nieuwe subsidieverordening in de ge meente Sluis-Aardenburg is voor veel vei-enigingen ondui delijk. Zij vrezen voor willekeur bij de vaststelling van de bedra gen. Ineen brief aan het college en de raadsleden maken twaalf ver enigingen uit Aardenburg hun ongenoegen duidelijk over de op handen zijnde veranderingen in de subsidieregeling. De bezwa ren van de vei-enigingen, zoals de muziekvereniging, caraa- valsstichting, tennisclub, EHBO en het handbooggilde, richten zich niet zozeer op de hoogte van de subsidie. Want in bijna alle gevallen mogen de verenigingen in hun handen wrijven over het toegekende be drag. De bijdx-age van cle ge meente pakt volgend jaar in sommige gevallen enkele hon derden guldens hoger uit dan het jaar daarvoor-. Volgens M. Moens, secx-etaris van de Koninklijke Muziekso- ciëteit Aax-denbux-gsche Fanfa ren, hoox-t de gemeente de clubs daarover dan ook niet klagen. Kern van het probleem is vol gens hem dat in de nieuwe ver ordening 'het instrument van de subsidiegrondslagen' is verla- door Anita de Jong LOON OP ZAND - Vier red dingshonden van de reddings hondenwerkgroep Zeeland zijn zondag ingezet bij een zoekactie naar een vermiste man in de Loonse- en Drunense duinen. Het lichaam van de man (31) werd na twee uur gevonden. De man werd sinds 27 septem ber vermist. Omdat zijn auto op de parkeerplaats van het dui nengebied was aangetroffen, zocht de politie het natuurge bied af. Dit had echter geen re sultaat. Ook een zoektocht met tweehonderd vrijwilligers le verde niets op. Gisteren werd een speuractie met honden opgezet. Omdat het gebied zo groot is, werd hulp ge- Na enige aarzeling gaan dezeehondjes richting open water. rug is, worden ze in de groep op genomen. Wat dat betreft zijn zeehonden heel sociaal." Bij Jannis en zijn lotgenoten is een chip geïmplanteex'd, zodat de dieren te hex-kennen zijn mochten ze later nogmaals aan spoelen. Met datzelfde doel zijn ze ook uitgerust met een merk teken tussen de vinnen, vertelt Van der Hiele. De vijf zeehonden strandden af gelopen zomer ernstig vei-zwa kt op de Zeeuwse en Zuid-Hol landse stranden. Twee van hen waren zogeheten huilers, slechts enkele weken oud. Ook de drie andere zeehonden waren hun moeder kwijtgeraakt en nog niet in staat voor zichzelf te zorgen. Toen ze door hun red- ders werden binnengebracht, wogen ze tussen de tien en vijf tien kilo. „Sindsdien zijn ze flink aangestex-kt. Ze zitten nu met pakweg 45 kilo op het nor male gewicht voor hun leeftijd", aldus Van der Hiele. Tegen de tijd dat een zeehond volwassen is, weegt hij het drievoudige. Strandpaviljoenhouder Jannis van de Voorde uit Retranche- ment is blij dat 'zijn' zeehond het angstige avontuur goed is doorgekomen. Hij vond het uit geputte dier in de buurt van de Zwinmonding. „Je kon duide lijk zien dat hij ondervoed was. Maar aan de andere kant was-ie nog mans genoeg om - letterlijk - van zich af te bijten. Ik heb hem in een wasmand gekiept en achterin de auto gezet, maar ik was nog niet aan het rijden of hij stond al bij me." Van de Voorde en zijn vrouw hebben de zee hond voor een bedi-ag van dui zend gulden geadopteerd. Het geld wordt gebruikt voor finan- ciei'ing van de opvang in Pieter- buren. „We hebben thuis al een paar schapen, paarden en de foto Marijke Folkertsma veeax-ts kost ook al snel een paar duizend gulden per jaar. Dan kan een beetje steun voor zo'n zeehondje er nog wel bij. Je krijgt er een mooi certificaat voor terug. Dat is leuk om op te hangen in het paviljoen." De kans dat ze hun adoptiedier ooit nog eens terugzien, lijkt ni hil. „Ik zie nu al het ver-schil niet meer met Gerard en die drie an- deren. Maar daar doe je dit soort dingen ook niet voor." ten. Met andere woorden, de verenigingen weten niet meer waar ze aan toe zijn, betoogt hij Voorheen werd de hoogte van de subsidie vastgesteld aan de hand van het aantal leden. Zo kon elke club eenvoudig bereke nen op welk geldbedrag zij recht had. Met de invoering van een nieu we regeling, die overigens nauw aansluit bij de verordening die in Oostburg geldt, wordt dit sys teem losgelaten en zijn de kos ten van een club, gemeten over de afgelopen jaren, bepa lend. Bovendien woi-den de be dragen niet meer jaarlijks vast gesteld, maar één keer in de vier jaar. Moens wijst erop dat dit een erg lange pexriode is en dat vei-eni gingen in het ongewisse worden gelaten over wat er gebeurt bij tussentijdse veranderingen of kostenstijgingen, bijvoorbeeld als een club opeens veel meer le den telt of, zoals een muziekver eniging, nieuwe uniformen no dig heeft. Die onzekerheid maakt het volgens hem lastig om activiteiten te organiseren. De secretaris van de fanfare be- giijpt niet waar de subsidies straks op gebaseerd worden. „Ze zeggen op de gemiddelde kosten in de afgelopen jaren. Maar zoveel als we nu krijgen, hebben we nog nooit gehad. Dus dat klopt niet." De overlegsitu atie die in de subsidieverorde ning is gecreëei'd, leidt in de ogen van de briefschrijvende oi'ganisaties 'per definitie tot een willekeurige behandeling of subsidie' „Dan worden we af hankelijk van een ambtenaar of wethouder." Het college van burgemeester en wethouders geeft aan dat de nieuwe verordening nodig is om een einde te maken aan de oude, omslachtige en arbeidsintensie ve procedure rondom de bereke ning. De nieuwe verordening beoogt juist een eenduidig be leid te scheppen, omdat er ge werkt wordt met vaste subsidies voor meerdex-e jaren die wel jaarlijks woi-den geïndexeerd. Moens hoopt dat de raadsleden er donderdag 25 oktober tijdens de ï-aadsvergadei'ing alsnog van ovei-tuigd zijn dat deze verorde ning niet door de beugel kan. De vergadering begint om 19.30 uur. vraagd uit andere regio's. Van uit Zeeland vertrokken vier hondenteams (hond plus bege leider) en drie man ondersteu ning naar Noox-d-Brabant. Zij gingen vanuit Udenhout het ge bied in. Bij de actie waren vijf reddingshondenverenigingen betrokken, met in totaal twintig honden. Volgens A. Heij van de Reddingshondenwerkgroep wordt er vaak een bex-oep op de Zeeuwse honden gedaan. „Als we zouden willen, kunnen we elke week wel in actie komen." Gemiddeld worden de honden tien tot twaalf keer per jaar in gezet. De werkgroep traint sinds een half jaar ook honden om in het water naar vermisten te speuren. De verwachting is dat deze dieren op korte termijn inzetbaar zijn. Met groot materieel werden de gekantelde wagens van de N61 verwijderd. foto Peter Nicolai door Barend Pelgrim IJZENDIJKE - Op de N61 tussen Biervliet en IJzendijke is zaterdagochtend tegen half acht een 32-jarige man uit Roosendaal om het leven gekomen bij een verkeersongeval. De ravage op de weg was zo groot, dat een deel van de N61 lange tijd afgesloten bleef voor verkeer. De oorzaak en toedracht van de botsing zijn de politie nog niet duidelijk. Het slachtoffer rced in een bestelbus, komende uit de rich- ting' van IJzendijke. Hij raakte met zijn linkex-voorkant de voorzijde van een tege moetkomende vi'achtwagencombinatie. De aanrijding zou veroorzaakt zijn doordat de Roosendaler een inhaalmanoeuvre had ge maakt. Mogelijkheeft hij daarbij de afstand tot de naderende vrachtwagen verkeerd in geschat. Na de aanrijding kwam de bestel bus ondersteboven in de sloot terecht. Het slachtoffer was al uit het wrak geslingex-d en kwam onder het voertuig terecht. De 50-ja- rige Hulster chauffeur van de vrachtwagen met aanhanger kon door de de klap zijn combinatie niet onder controle houden. De vrachtwagen kwam op zijn kant terecht en de aanhanger met bietenpulp belandde in de sloot. De bestuurder werd naar het zie kenhuis gebracht. Het had nogal wat voeten in aarde voor de weg was vrijgemaakt. Bei de sloten waren vervuild met bx-andstof en olie en moesten worden schoongemaakt door een speciale wagen van Verstraeten- Verbruggen. Voorts moest er zwaar materi eel aan te pas komen om de bietenpulp over te laden in een andex-e vrachtauto. Tegen half drie 's middags werd de weg vrijgege ven. De politie is op zoek naar getuigen van het ongeval om de toedracht te achterhalen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 35