Schouwen zonder water Wegdromen bij Molukse picknick Waterschap houdt districtenstelsel bij verkiezingen Crea-rommelmarkt druk bezocht Veertig klaverjassers strijden om Schouwse titel Ginsberg directeur kunstuitleen Auto's rijden de sloot in Inbraak in woningen Burgh Brand Korczakschool Middelburg Internationale zwemdriekamp Breuk in hoofdtransportleiding PvdA discussieert op themadag over rol van vrouw in politiek MIDDELBURG - Kathrin Ginsberg (38) is de nieuwe direc teurvan de Stichting Kunstuitleen Zeeland. Zij treedtmet in gang van 1 november in functie. Ginsberg zal in de komende jaren werken aan de omvorming van de Stichting Kunstuit leen tot het Centrum Beeldende Kunst Zeeland. Het dagelijks bestuur van de provincie stelde onlangs voordat doel 270.000 gulden beschikbaar. Ginsberg is kunsthistoricus. Als direc teur van Living Art was ze verantwoordelijk voor onder ande re de publicatie van de 'Jaargids, 100 jonge Nederlandse schilders'. Ook organiseerde ze talrijke tentoonstellingen en projecten en ze adviseerde verzamelaars en bedrijven. Gins- bei'g woont sinds ruim een jaar in Zeeland. MELISKERKE - Een achttienjarige automoblist uit de ge meente Veere is in de nacht van vrijdag op zaterdag van de Meliskerkseweg gereden en in de sloot terecht gekomen. Drie inzittenden zijn met lichte verwondingen overgebracht naar het ziekenhuis in Goes. Het eenzijdige ongeluk gebeurde in Meliskerke vlakbij de Hogelandseweg. De automobilist reed over de Meliskerkseweg en wilde rechtsaf slaan. Hij nam de bocht te laat, remde, maar schoot door het vettig wegdek rechtdoor en gleed door in de sloot. De inzittenden, allen uit de gemeente Veere, waren drie vijftienjarigen, een zestienja rige en de bestuurder. Een 49-jarige automobiliste uit de gemeente Veere is in de zelfde nacht ook in de sloot beland. Het eenzijdig ongeval ge beurde op de Zuiverseweg in Aagtekerke. De bestuurster, die ongedeerd bleef, had drie keer de toegestane hoeveelheid al cohol gedronken. Ze kreeg een rijverbod van acht uur en een proces-verbaal. De auto is aan de voorzijde licht beschadigd. BURGH-HAAMSTEDE - In Burgh-Haamstede is zaterdag op twee verschillende plekken ingebroken. Uit een woning aan de Burgemeester M. Bollelaan werden geld en sierraden weggenomen. De eigenaar werd voor enkele duizenden gul dens gedupeerd. Bij een inbraak in een huis aan de Hogeweg verdween een paar honderd gulden. MIDDELBURG - Een uitslaande brand heeft zaterdagnacht een bijgebouw van de Korczakschool in Middelburg in de as gelegd. De brandweer vermoed dat de brand is aangestoken. Rond drie uur werd de brandweer gealarmeerd door buurtbe woners. Toen de brandweer arriveerde brandde het houten gebouw volop. Het lukte de brandweer te voorkomen dat het vuur oversloeg naar het hoofdgebouw. Daar waren inmiddels enige ramen gesprongen door de hitte. In het gebouwtje ston den wat machines en enkele fietsen. De schade wordt geschat op 25.000 gulden. OOSTBURG - Uit Zeeland en uit Oost- en West-Vlaanderen waren 150 zwemmers gisteren naar de sporthal De Eenhoorn in Oostburg gekomen voor een internationale zwemdrie kamp. Jonge zwemmers (tussen 1985 en 1993 geboren) moch ten aan deze wedstrijd deelnemen. Het werd een harde strijd voor de vijftig zwemmers die door de kring Zeeland waren ge selecteerd. Alleen Tekla van Gils en Kevin de Jong slaagden er in een serie te winnen.We doen dit al voor de dertiende keer" vertelt Adrie Vinke van zwemvereniging Scheldestroom uit Breskens. „Tot nu toe is het de selectie van Zeelandniet gelukt te winnen, maar het blijft een leuk evenement." Winnar van de Driekamp werd West-Vlaanderen. maandag 22 oktober 2001 ioor Marcel Modde - Een deel van Schouwen-Dui- veland heeft zaterdagmiddag zonder drinkwater gezeten. Oorzaak was een breuk in de hoofdtransportleiding bij Haamstede. Het gat was ont slaan bij de aanleg van draina gebuizen op een landbouwper- ceel. Woordvoerder A. Parre van Del ta Nutsbedrijven schat dat ze ker vijfhonderd kubieke meter water verloren is gegaan. Die hoeveelheid borrelde rond het middaguur met gestage snel heid de sloot langs de Seroos- kerkseweg in. Dat had tot ge volg dat de Kop van Schouwen zonder drinkwater kwam te zit ten. In andere delen van het ei land werd de druk zo laag, dat simpele dingen als het wassen van haren en doortrekken van wc'snauwelijks ging. Dat leidde onder meer tot problemen bij diverse (kappers)bedrijven en dorpshuizen. Zo werd het mul tifunctioneel centrum MFC in Zierikzee geplaagd door een pe netrante stank uit het toiletten- gedeelte, omdat de watercapa citeit onvoldoende was om de behoefte van publiek en deelne mers aan de overdekte rommel markt door te spoelen. Voor de aanleg van drainage op hetlandbouwperceel bij Haam stede moeten diepe sleuven in de klei worden gegraven. Bij die werkzaamheden is de hoofd transportleiding van het Schouwse drinkwater geraakt. Aan die buis zitten tal van dis tributieleidingen gekoppeld, die de aanvoer naar de diverse delen van het eiland regelen. Een goed uur nadat het wegval len van de druk bij Delta Nuts bedrijven was gemeld, kon het gat worden afgestopt. De verde re reparatie heeft tot half vier in beslag genomen. Tot dat mo ment was het na enige aanpas singen mogelijk de regio via een omleiding van een beperkte hoeveelheid drinkwater te voorzien, aldus Parre. Na half vier was de situatie weer nor- maal. Volgens Parre heeft het stokken van de watertoevoer tot een aantal verontruste telefoon tjes geleid in verband met de in ternationale crisis rond Afgha nistan. „Sommige mensen wa ren bang dat er iets met het drinkwater was gebeurd. Ze brachten het in relatie met het feit dat wij uit veiligheidsover wegingen onze waterwingebie den voor publiek hebben geslo ten. Ik kan dat soort angsten in deze tijd best begrijpen. Delta Nutsbedrijven zal de materiële schade verhalen op de landbou wer die de breuk heeft veroor zaakt. Volgens Parre staat de ligging van de leiding duidelijk op de gebruikelijke kaarten aangegeven. Mocht het energie bedrijf claims krijgen van der den die zaterdag zijn benadeeld door het wegvallen van de wa tertoevoer, dan wordt nog beke ken of die eveneens voor reke ning van de directe veroorzaker kunnen worden gebracht. De kapotte leiding op een landbouwperceel bij Haamstede wordt hersteld. foto Marijke Folkertsma door Edith Ramakers MIDDELBURG - De verhalen kwamen los tijdens het eten van tal van typisch Molukse gerech ten. De makan patita, de picknick, die zaterdag in woon zorgcentrum Tabadila in Mid delburg werd gehouden, was een groot succes. Er was zoveel belangstelling dat er te weinig Moluks eten was en er een be roep gedaan moest worden op de plaatselijke Chinees. „Maar voor ons en onze ouders is het een onvergetelijke dag", zegt Evie Malawauw van de Stich ting Tabadila. „Jong en oud en bruin en blank, iedereen praat met elkaar over toen en nu", merkt Malawauw op. De picknick en het vertoon van enkele video's van vroeger en nu staan in het teken van vijf tig jaar Molukkers in Zeeland. „Dit doet onze ouders denken aan hoe het vroeger was. Net hebben nog twee jongens hier vissen gegrild. Op de Molukken gebeurde dat ook." Bij de muziek van de Salamony zusters en oom Boet Seluta droomden de ouderen weg. „Ze hebben nog steeds verdriet. Ze denken vaak met weemoed te rug aan hun geboorteland. Toen ze vijftig jaar geleden hier aan kwamen, dachten ze zo weer te rug te keren." Maar die hoop hebben ze min of meer laten varen. „Maar dro men mag wel. Dat doen ze van daag een beetje." En ze horen verhalen van Molukkers die net nog in Indonesië zijn geweest. Malawauw vertelt dat er on langs nog een tante uit de Mo lukken naar Middelburg is overgekomen. „Zij is 77 jaar. Haar huis was afgebrand en ze was ziek van ellende. Nu komt ze hier een beetje op krachten. Maar in Middelburg is zij ook niet op haar gemak, want haar zus zit nog daar, midden in het geweld." Van de ene kant willen de oude ren precies weten hoe erg het ge weld op de Molukken is, maar aan de andere kant grijpt het hen te veel aan. „Dat werkt ook door op mijn dochtertje van ne gen jaar. Zij merkt dat haar oma, heel haar familie, te veel verdriet heeft van de oorlog op de Molukken. Zij bidt elke avond dat de boeven daar weg gaan, of dat ze op andere, betere gedachten komen." De belangstelling voor de makan patita in woonzorgcentrum Tabadila was groot. foto Lex de Meester door Rolf Bosboom GOES - Waterschap Zeeuwse Eilanden kan bij de verkiezin gen voorlopig blijven werken met kiesdistricten. Gedeputeer de Staten (GS) hebben besloten hun voornemen de districten af te schaffen, vooralsnog tg laten varen. Dat gebeurt naar aanleiding van forse kritiek van Zeeuwse Eilandendie werd gedeeld door een meerderheid in de Staten commissies. Het dagelijks provinciebestuur vindt het werken met kiesdis tricten achterhaald. Het stelt dat de kiezer zijn stem moet kunnen uitbrengen op de vol gens hem beste kandidaat uit het totale gebied van het water schap en niet alleen uit zijn ei gendistrict. Vasthouden aan het verschijnsel kiesdistricten past volgens GS niet bij een 'zich als modern presenterend en als zo- redactie noord-zeeland Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB zierikzee Tel: (0111) 454647 Fax: (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl M. Modde (chef) P. Kleemans F. F. A. M. van Loon A. M. L. Pankow R. H. N. Boogert (sport) centrale redactie Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA vlissingen Tel: (0118) 484000 Fax: (0118) 470102 E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl danig respecterend water schap'. Een forse meerderheid van de hoofdingelanden in het alge meen bestuur van het water schap verzet zich echter tegen de afschaffing van de kiesdis tricten. Zij zijn van mening dat de districten een optimale sprei ding van het bestuur garande ren. Als die worden afgeschaft, zou den vooral de dunbevolkte ge bieden er bekaaid vanaf kunnen komen. Enthousiast Ook de diverse Statencommis sies waren eind vorige en begin deze maand niet enthousiast over cle voorgenomen afschaf fing. Zij zagen niet de noodzaak om op dit moment te tornen aan de bevoegdheid van het alge meen bestuur van het water schap. Bovendien wezen de Statenleden op de nog te voeren discussie over een andere be- stuursopzet bij de waterschap pen, waarbij het huidige perso- nenstelsel zou moeten worden vervangen door een lij stenstel sel. Pas dan wil de provinciale politiek ook het werken met kiesdistricten ter discussie stel len. GS komen, gezien de kritiek, nu op hun standpunt terug, al is het duidelijk niet van harte. Zij zeg gen dat ze nog steeds 'goede ter men aanwezig achten' om nu al de kiesdistricten ten grave te dragen. Om 'pragmatische re denen' hebben zij echter beslo ten daar voorlopig van af te zien. Provinciale Staten nemen vrij dag 2 6 oktober een definitief be sluit. Bij Zeeuwse Eilanden staat het onderwerp deze week andermaal op de agenda van de diverse commissies, die morgen en woensdag vergaderen. Voor Zeeuws-Vlaanderen is de dis cussie overigens niet van be lang. Daar wordt al zonder kies districten gewerkt. Een kleine vierhonderd geinteresseerden kwamen af op de crea-rommelmarkt. foto Marijke Folkertsma door Marcel Modde ZIERIKZEE - De gemeente zou wat toeschietelijker moeten zijn in haar steun van specifieke wijkactiviteiten. Dat vinden de organisatoren achter de over dekte 'crea-rommelmarkt' in het multifunctioneel centrum MFC in Zierikzee. De kosten voor een dergelijk evenement lopen met de zaal- huur en het aanvragen van de nodige vergunningen al snel op tot vijfhonderd gulden, aldus C. de Wit. „Wil je dat er uit ha len, dan ontkom je er dus niet aan per tafel huur te vragen, net als een klein entreebedrag voor het publiek. Maar het zou allemaal een stuk goedkoper kunnen voor ieder een als de gemeente wat schik- kelijker was. De buurtvereni ging wordt zeker de helft min der in rekening gebracht. Waar om kan dat bij dit soort evene menten ook niet? Ook wij doen dit in eerste instantie voor de mensen van Malta. Er gebeurt hier al zo weinig, dus moet je zo'n i-ommelmarkt vooral als een gezellige gelegenheid zien, waarbij de buurtbewoners el kaar treffen. Het is heus niet zo dat we er bakken met geld aan verdienen. Als het meezit, hou den we er net een lekkere chi nees aan over. Maar daar ben je dan ook wel aan toe ook, na zo'n volle dag sjouwen", aldus De Wit. Tafelhuur noch de piek entree geld vormden zaterdag een gro te drempel voor deelname aan of bezoek van de overdekte rom melmarkt. Met 45 tafels aan uiteenlopende spullen was de grote zaal van het MFC vol. Ook waren De Wit en zijn mede-organisatoren M. de Wit en J. Adriaanse niet onte vreden over de kleine vierhon derd belangstellenden die kwa men neuzen of er nog iets van hun gading bijzat. De 'crea- rommelmarkt' in Malta wordt sinds 2000 twee keer per jaar ge houden. BURGH-HAAMSTEDE - De nieuwe klaverjaskampioen van Schouwen-Dui- veland komt uit Burgh-Haamstede en heet A. Breedveld. Hij won de thuiswedstrijd met een royale voorsprong in punten op Zierikzeeënaar J. Leurs en mevrouw Duinhouwer uit Brouwershaven. In totaal trok het jaarlijkse toernooi van de ouderenbond Anbo Westerschouwen zaterdag veertig deelnemers. Verdeeld over tien tafels, geflankeerd door een rij kelijk uitgedoste prijzentafel, bonden ze in dorpshuis De Schutse de strijd tegen elkaar aan. Het toernooi ondervond, al dus afdelingsbestuursleden J. Jonker- Iiart en J. Schetselaar, de nodige compe titie van evenementen elders in de regio, waaronder een concert van het Zeeuws seniorenorkest in Dreischor. Deson danks overheerste de tevredenheid over de belangstelling. „Gemiddeld hebben we twee tafels meer, dus dat valt nog he lemaal niet tegen." Opvallend is dat het Anbo-toernooi nauwelijks leden van de ouderenbond trekt. Schetselaar: „De meesten die vandaag meedoen, komen van 'buiten'. Daar is niks mis mee. Je kunt het ook zien als een stukje klanten binding. Als er daar straks een paar van blijven hangen, dan is dat ook weer mooi meegenomen." door Edith Ramakers MIDDELBURG - Te vaak blijkt dat politiek een man- nenaangelegenheid is. Zeker op hoog niveau. De politieke deelname van vrouwen stag neert. Die conclusies werden zater dag genoteerd tijdens de the madag 'Vrouwen en Politiek versus Politiek en Vrouwen' van de PvdA. Er werd in Middelburg een lans gebroken voor de op richting van een netwerk om 'meer vrouwen in de politiek te interesseren. Ook moet de beloning voor het raadswerk verbeterd worden. Bij de oprichting van een vrouwennetwerk in Zeeland, waarvoor intussen financiële middelen vanuit het PvdA- partijbestuur zijn gereser veerd, zal ook scouting een permanenter worden. Ma- riëtte Hamer, Tweede-Ka merlid voor de PvdA: „Er zijn genoeg vrouwen met kwali teit, maar we zullen ze moe ten vinden. De combinatie zorg en arbeid vraagt om een andere dagindeling. Verga deringen moeten niet op on mogelijke tijden worden ge houden. Anders is het tobben voor de man of vrouw met zorgtaken en politieke ambi tie." Zij zei vroeger niet anders gehoord te hebben dan dat ze moest kiezen tussen de poli tiek of kinderen. „Nu heb ik een dochtertje en ik zit toch in de politiek." Ze kan dat doen omdat zij 'het geluk heeft goede kinderop vang te kunnen betalen; dat zij een goede man heeft die meezorgt en een moeder die in de buurt woont'. Reactie Ellie Walrave, PvdA-raads- lid van de gemeente Vlissin- gen, reageerde dat politieke participatie ook heel hard werken betekent. „Dat moet ook verteld worden als vrou wen voor politieke functies gepolst worden. Als je naast het raadswerk een baan hebt, zorg hebt voor anderen, dan kun je organiseren wat je wilt, maar het betekent opof fering van een deel van het privéleven." Walrave vond dat het ge meenteraadswerk beter door het Rijk beloond moet wor den. Haar opmerking kreeg bijval. „Als ik nu opnieuw voor de politiek zou kiezen, zou ik er financieel op achteruit gaan", zei het Vlissingse ex- GroenLinks-raadslid Coos Huisman. „Ik ben fulltime kostwinster en heb drie j onge kinderen. Kinderopvang is duur. Om ook jonge vrouwen aan te spreken, zal ook de vergoeding moeten verbete ren." Dilemma Maatje van Stel, een ex- Rooie Vrouw die zich in de gemeente Borsele voor de vrouwenemancipatie heeft ingezet, sprak over het di lemma van de wens om eco nomisch onafhankelijk te zijn en de zorg voor kinderen niet te kunnen of willen de len. De moderne vrouw lijkt soms weieens alles te willen heb ben en als vanzelfsprekend te ervaren. „Ze willen een goede positie verwerven, een mening over van alles hebben uit het te rechte gevoel mee te willen tellen, en ze willen ook zor gen. Maar wat ontbreekt is voldoende energie en arm slag daarvoor. Ook de om standigheden zijn er nog niet op ingei'icht." Die leefwijze put erg uit. „Wat overblijft is dat je na verloop van tijd al leen in het eigen huis een rooie vrouw kunt blijven. Zo is het mij tenminste vergaan. Misschien zijn de Rooie Vrouwen wel te vroeg opge heven? Want een rechtvaar dige verdeling tussen man nen en vrouwen -en dan heb ik het over geld en macht- is er nog lang niet." Mariëtte Hamer speelde daarop in. Zij heeft in het laatste be stuur van de Rooie Vrouwen gezeten. „Ik heb in veel nare besturen gezeten, maar dat bestuur sloeg werkelijk alles. Het waren allemaal heel aar dige vrouwen, maar we zaten toen, in 1995, aan een dood paard te trekken. We moes ten stoppen en op een meer eigentijdse manier de discus sie over vrouwenparticipatie voeren."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 27