Waterschap houdt kiesdistricten PZC Dringen voor Ovezandse skatebaan PZC Byzantijns koor sluit feestweek af Schouwen zonder drinkwater door lek leiding Provinciebestuur wilde districtenstelsel afschaffen Tentoonstelling over oud en nieuw geld Ginsberg directeur kunstuitleen Brand Korczakschool Middelburg Jongens vast voor stelen brommers Motordief loopt tegen de lamp Internationale zwemdriekamp Meisje van fiets geschopt PvdA discussieert op themadag over rol van vrouw in politiek Reddingshonden vinden lichaam vermiste man Auto in sloot maandag 22 oktober 2001 nor Marcel Modde - Een root deel van Schouwen-Dui- cland heeft zaterdagmiddag onder drinkwater gezeten, lorzaak was een breuk in de bij Jaamstede. Het gat was ont- taan bij de aanleg van draina- ebuizen op een landbouwper- eel. A. Parre van Del- a Nutsbedrijven schat dat ze- ;er vijfhonderd kubieke meter vater verloren is gegaan. Die loeveelheid borrelde rond het met gestage snel- heid de sloot langs de Seroos- kerkseweg in. Dat had tot ge volg dat de Kop van Schouwen zonder drinkwater kwam te zit ten. In andere delen van het ei land werd de druk zo laag, dat simpele dingen als het wassen van haren en doortrekken van wc's nauwelijks ging. Dat leidde onder meer tot problemen bij diverse (kappers)bedrijven en dorpshuizen. Zo werd het mul tifunctioneel centrum MFC in Zierikzee geplaagd door een pe netrante stank uit het toiletten- gedeelte, omdat de watercapa citeit onvoldoende was om de behoefte van publiek en deelne mers aan de overdekte rommel markt door te spoelen. Aanvoer Voor de aanleg van drainage op het landbouwperceel bij Haam stede moeten diepe sleuven in de klei worden gegraven. Bij die werkzaamheden is de hoofd transportleiding van het Schouwse drinkwater geraakt. Aan die buis zitten tal van dis tributieleidingen gekoppeld, die de aanvoer naar de diverse delen van het eiland regelen. Een goed uur nadat het wegval len van de druk bij Delta Nuts bedrijven was gemeld, kon het gat worden afgestopt. De verde re reparatie heeft tot half vier in beslag genomen. Tot dat mo ment was het na enige aanpas singen mogelijk de regio via een omleiding van een beperkte hoeveelheid drinkwater te voorzien, aldus Parre. Na half vier was de situatie op Schou- wen-Duiveland weer normaal. Volgens Parre heeft het stokken van de watertoevoer tot een aantal verontruste telefoontjes geleid in verband met de inter nationale crisis rond Afghanis tan. „Sommige mensen waren bang dat er iets met het drink water was gebeurd. Ze brachten het in relatie met het feit dat wij uit veiligheidsoverwegingen onze waterwingebieden voor publiek hebben gesloten. Ik kan dat soort angsten in deze tijd best begrijpen. Stromend drinkwater is in Nederland toch iets vanzelfsprekends. Wanneer dat plotseling wegvalt, moet er dus wel iets aan de hand zijn. Bijna altijd is dat (gelukkig) een breuk in een leiding." Delta Nutsbedrijven zal de ma teriële schade verhalen op de landbouwer die de breuk heeft veroorzaakt. Volgens Parre staat de ligging van de leiding duidelijk op de gebruikelijke kaarten aangegeven. Mocht het energiebedrijf claims krijgen van derden die zaterdag zijn be nadeeld, dan wordt nog beke ken of die eveneens voor reke ning van de directe veroorzaker kunnen worden gebracht. joor Rolf Bosboom - Waterschap Zeeuwse kan bij de verkiezin voorlopig blijven werken kiesdistricten. Gedeputeer de Staten (GS) hebben besloten hun voornemen de districten af te schaffen, vooralsnog te laten varen. Dat gebeurt naar aanlei ding van forse kritiek van Zeeuwse Eilanden, die werd ge deeld door een meerderheid in de Statencommissies. Het dagelijks provinciebestuur vindt het werken met kiesdis tricten achterhaald. Het stelt dat de kiezer zijn stem moet kunnen uitbrengen op de vol gens hem beste kandidaat uit het totale gebied van het water schap en niet alleen uit zijn ei gen district. Vasthouden aan het verschijn sel kiesdistricten past volgens Gedeputeerde Staten niet bij een 'zich als modern presente rend en als zodanig respecte rend waterschap'. Verzetten Een forse meerderheid van de hoofdingelanden in het alge meen bestuur van het water schap verzet zich echter tegen de afschaffing van de kiesdis tricten. Zij zijn van mening dat de districten een optimale sprei ding van het bestuur garande ren. Als die worden afgeschaft, zouden vooral de dunbevolkte gebieden er bekaaid vanaf kun nen komen. Ook de diverse Statencommis- IJZENDIJKE - Nog maar ze ventig dagen en dan is het zover: dan doet de euro zijn intrede. Alles over geld, duiten en gul dens maar ook over andere be taalmiddelen zoals schelpen en beenderen, is te zien in het Streekmuseum van IJzendijke. Zaterdagmiddag werd onder grote belangstelling de tentoon stelling Van duit tot euro ge opend, samengesteld door leden van de werkgroep Amateur Ar cheologen West-Zeeuws- Vlaanderen. In de vele vitrines zijn voorbeelden van alle soor ten betaalmiddelen en een groot aantal bijzondex'e munten ten toongesteld, ter beschikking ge steld door verzamelaars en ar cheologen uit de regio. Veel van deze munten zijn gevonden tij dens opgravingen in Sluis, Aar denburg en andere West- Zeeuws-Vlaamse plaatsen. Naast alle oude betaalmidde len, is er ook over de euro van al les te vinden. De tentoonstelling Van duit tot euro loopt tot april 2002. Het museum is geopend van dinsdag tot en met zaterdag tussen 13.00 en 17.00 uur. REDACTIE MIDDEN-ZEELAND Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax:(0118)470102 E-mail: redwalch@pzc.nl A. A. van der Sluis (chef) N. F. C. Berkelder E. L. Ramakers M. J. van den Broek K. L. de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118) 470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl sies waren eind vorige en begin deze maand niet enthousiast over de voorgenomen afschaf fing. Zij zagen niet de noodzaak om op dit moment te tornen aan de bevoegdheid van het alge meen bestuur van het water schap. Bovendien wezen de Statenle den op de nog te voeren discus sie óver een andere bestuurs- opzet bij de waterschappen, waarbij het huidige personen- stelsel zou moeten worden vervangen door een lij stenstel sel. Pas dan wil de provinciale poli tiek ook het werken met kiesdis tricten ter discussie stellen. GS komen, gezien de kritiek, nu op hun standpunt terug, al is het duidelijk niet van harte. Zij zeggen dat ze nog steeds 'goede termen aanwezig achten' om nu al cle kiesdistricten ten grave te dragen. Om 'pragmati sche redenen' hebben zij echter besloten daar voorlopig van af te zien. Provinciale Staten ne men vrij dag 2 6 oktob er een defi nitief besluit. Bij Zeeuwse Eilanden staat het onderwerp deze week ander maal op de agenda van de diver se commissies, die morgen en woensdag vergaderen. Voor Zeeuws-Vlaanderen is de discussie oyerigens niet van be lang. Daar wordt al zonder kies districten gewerkt. De skatebaan, die zaterdag officieel geopend werd, is populair. foto Willem Mieras door Rolf Bosboom OVEZ ANDE - De officiële opening was zaterdag, maar de nieuwe skatebaan in Ovezande heeft haar bestaansrecht al bewezen. Sinds de toestellen bij het sportterrein zijn geplaatst, is het er ge regeld dringen. Zelfs uit omliggende dorpen zoals Ellewoutsdijk en Driewe gen trekt de baan skaters. Het idee van een skatebaan werd al en kele jaren geleden geopperd tijdens een jeugddebat van de gemeente Borsele. Die stelde er een bedrag voor beschik baar, waarna de speeltuinvereniging in Ovezande voor de concrete invulling moest zorgen. Dat had nogal wat voeten in aarde. Het vinden van een goede locatie was bij voorbeeld lastig. De inwoners van het dorp hadden geen bezwaar tegen een skatebaan, als die maar niet bij hen voor de deur kwam. Daarom werd uit geweken naar de rand van de kern. Vervolgens moest de vereniging kijken welke toestellen konden worden ge plaatst met het beschikbare budget. De opzet legde het bestuur vervolgens voor aan de jeugd. Die had een heldere me ning, zette er een streep doorheen en stelde dat het allemaal anders moest. Funbox Dat leidde tot de huidige uitvoering, met een streetramp, een jumpramp en een funbox. „Het is nu precies zo gewor den als zij wilden", aldus voorzitter J. Huybrechts van de speeltuinvereni ging. Een hekwerk rond de baan zorgt ervoor dat de skaters niet zomaar de weg kunnen oprijden. Wethouder F. Tollenaar verrichtte za terdag de officiële opening, al waagde hij zich zelf niet op de skates. De wet houder riep, gezien de populariteit van de baan, de jeugd op elkaar de ruimte te gunnen, zodat vooral ook de kleineren voldoende aan bod komen. door Rolf Bosboom KWADENDAMME - Met een drukbezochte bijeenkomst in verenigingsgebouw De Burcht heeft de rooms-katholieke pa rochie in Kwadendamme giste ren haar feestweek afgesloten. Uitbundig werd de afgelopen dagen zowel het tweehonderd jarig bestaan van de parochie als het honderdjarig bestaan van het kerkgebouw gevierd. De festiviteiten werden vorige week zondag ingeluid met een mis met - zoals nog maar zelden gebeurt - 'drie heren', onder wie bisschop Muskens. Doorde weeks waren er diverse activi teiten, veelal gericht op bepaal de 'doelgroepen', zoals de ouderen, de vrouwen of de kin deren. Zaterdag werd het kerk gebouw opengesteld voor pu bliek, 's avonds gevolgd door een drukbezocht concert van het Utrechts Byzantijns Koor. Gisteren was de afsluiting met een eucharistieviering in de kerk en een feestelijk samenzijn in De Burcht, dat net op tij d ver bouwd was Piet Beulens, voorzitter van het jubileumcomité en vice-voor- zitter van het parochiebestuur, sprak van een 'schitterende week'. „Het is allemaal heel goed verlopen." Ook Marga van de Plasse, die veel werk heeft verzet binnen het jubileumco mité, blikte tevreden terug. „We hebben geprobeerd alle gele dingen bij de festiviteiten te be trekken en dat is gelukt. Ik denk dat iedereen het gevoel heeft dat het goed was." De viering van het jubileum kon op touw worden gezet dankzij de inzet van veel vrijwilligers. Als dank werden zij zaterdag avond laat in het parochiehuis verrast door het Byzantijns Koor, dat speciaal voor hen nog een nummer zong. Burgemeester J. Mandos van de gemeente Borsele was gisteren aanwezig bij de eucharistievie ring en de receptie. Hij wees op de positie van de kerk, die meer dan ooit midden in de samenle ving moet staan. Als (symbo lisch) cadeau heeft de gemeente de parochie verlichting van het gebouw geschonken, een lang gekoesterde wens van de dorps raad. „De kerk komt in het licht te staan, want die mag worden gezien. De kerk hoort bij Kwa dendamme, maar Kwadendam me hoort ook bij de kerk." Het optreden van het Utrechts Byzantijns Koor in de katholie ke kerk van Kwadendamme werd druk bezocht. foto Dirk-Jan Gjeltema MIDDELBURG - Kathrin Ginsberg (38) is de nieuwe direc teur van de Stichting Kunstuitleen Zeeland. Zij treedt met in gang van 1 november in functie. Ginsberg zal in de komende jaren werken aan de omvorming van de Stichting Kunstuit leen tot het Centrum Beeldende Kunst Zeeland. Het dagelijks bestuur van de provincie stelde onlangs voor dat doel 270.000 gulden beschikbaar. Ginsberg is kunsthistoricus. Als directeur van Living Art was ze verantwoordelijk voor onder andere de publicatie van de 'Jaargids, 100 jonge Nederlandse schilders'. Ook organiseer de ze talrijke tentoonstellingen en projecten en ze adviseerde verzamelaars en bedrijven. Ginsberg woont sinds ruim een jaar in Zeeland. MIDDELBURG - Een uitslaande brand heeft zaterdagnacht een bijgebouw van de Korczakschool in Middelburg in de as gelegd. De brandweer vermoedt dat de brand is aangestoken. Rond drie uur werd de brandweer gealarmeerd door buurtbe woners. Toen de brandweer arriveerde brandde het houten gebouw volop. Het lukte de brandweer te voorkomen dat het vuur oversloeg naar het hoofdgebouw. Daar waren inmiddels enige ramen gesprongen door de hitte. In het gebouwtje ston den wat machines en enkele fietsen. De schade wordt geschat op 25.000 gulden. KRUININGEN - De politie hield zaterdagmiddag in Krui- ningen drie jongens in de leeftijd van dertien tot zestien jaar aan wegens diefstal. Zij worden ervan verdacht in de nacht van vrijdag op zaterdag twee brommers te hebben gestolen op de Markt in Kruiningen. Het drietal, afkomstig uit de ge meenten Kapelle en Reimerswaal, is in verzekering gesteld. SINT-MAARTENSDIJK - Een 53-jarige man uit Steenber gen werd in de nacht van vrijdag op zaterdag aangehouden in Sint-Maartensdijk wegens diefstal. Een getuige had gezien dat de man eerder die nacht de motor van een boot in de jacht haven van Stavenisse had gestolen. De motor werd terugge vonden in de auto van de verdachte. OOSTBURG - Uit Zeeland en uit Oost- en West-Vlaanderen wai'en 150 zwemmers gisteren naar de sporthal De Eenhoorn in Oostbux-g gekomen voor een internationale zwemdrie kamp. Jonge zwemmers tussen 1985 en 1993 geboren moch ten aan deze wedstrijd deelnemen. Het werd een hai-de strijd voor de vijftig door de kring Zeelandgeselecteerde zwemmers en zwemsters. Alleen Tekla van Gils en Kevin de Jong slaag den er in een serie te winnen. „We doen dit al voor de dertiende keer", wist Adrie Vinke van zwemvex-eniging Scheldestroom uit Breskens. „Tot nu toe is het de selectie van Zeeland niet ge lukt tegen van Oost- en West-Vlaanderen te winnen, maar het blijft een leuk evenement." Winnaar van de Driekamp werd West-Vlaanderen. MIDDELBURG - Op het fietspad van het Vlissings Bolwei-k in Middelburg is zatei'dagochtend omstreeks half elf een twaalfjarig Middelbux-gs meisje zonder aanwijsbare x-eden van haar fiets geschopt. De onbekend gebleven dader is doox'- gefietst. Het meisje verwondde haar heup en bovenbeen. LOON OP ZAND - Vier red dingshonden van de reddings hondenwerkgroep Zeeland zijn zondag ingezet bij een zoekactie naar een vermiste man in de Loonse- en Drunense duinen. Het lichaam van de man (31) werd na twee uur gevonden. De man werd sinds 27 septem ber vermist. Omdat zijn auto op de pai'keerplaats van het dui nengebied was aangetroffen, zocht de politie het natuurge bied af. Dit had echter geen re sultaat. Ook een zoektocht met tweehonderd vrijwilligers le- vei'de niets op. Gisteren wexxl een speuractie met honden opgezet. Omdat het gebied zo groot is, werd hulp ge vraagd uit andere regio's. Van uit Zeeland vertrokken vier hondenteams (hond plus bege leider) en drie man ondersteu ning naar Noord-Brabant. Bij de actie wax^en vijf reddings hondenverenigingen betrok ken, met in totaal twintig hon den. Volgens A. Heij van de Reddingshondenwerkgx-oep wordt er vaak een beroep op de Zeeuwse honden gedaan. Ge middeld worden de honden tien tot twaalf keer per jaar ingezet. De werkgroep traint ook hon den om in het water naar ver misten te speuren. De verwach ting is dat deze diex-en op korte tei'mijn inzetbaar zijn. door Edith Ramakers MIDDELBURG - Te vaak blijkt dat politiek een nxannenaange- legenheid is. Zeker op hoog ni veau. De politieke deelname van vrouwen stagneert. Die conclusies wei'den zaterdag genoteei'd tijdens de themadag 'Vrouwen en Politiek versus Po litiek en Vrouwen' van de PvdA. Er werd in Middelburg een lans gebi'oken voor de oprichting van een netwex-k om meer vrou wen in de politiek te interesse ren. Ook moet de beloning voor het raadswerk verbetex-d worden, Bij de oprichting van een vrouwennetwerk in Zeeland, waaivoor intussen financiële middelen vanuit het PvdA-par- tijbestuur zijn gex*eseiveerd, zal ook scouting een permanenter worden. Mariëtte Hamer, Twee de-Kamerlid voor de PvdA: „Ex- zijn genoeg vrouwen met kwali teit, maar we zullen ze moeten vinden. De combinatie zoi'g en arbeid vx-aagt om een andere dagindeling. Vergaderingen moeten niet op onmogelijke tij den worden gehouden. Anders is het tobben voor de man of vrouw met zorgtaken en politie ke ambitie." Zij zei vroeger niet anders ge hoord te hebben dan dat ze moest kiezen tussen de politiek of kindei'en. „Nu heb ik een dochtertje en ik zit toch in de politiek." Ze kan dat doen omdat zij 'het geluk heeft goede kinderopvang te kunnen betalen; dat zij een goe de man heeft die meezorgt en een moeder die in de buurt woont'. Reactie Ellie Walrave, PvclA-raadslid van de gemeente Vlissingen, reageerde dat politieke partici patie ook heel hard werken be tekent. „Dat moet ook verteld worden als vrouwen voor poli tieke functies gepolst worden. Als je naast het raadswerk een baan hebt, zorg hebt voor ande ren, dan kun je organiseren wat je wilt, maar het betekent opof fering van een deel van het pri- véleven." Walrave vond dat het gemeente raadswerk beter door het Rijk beloond moet worden. Haar op merking kx-eeg bijval. „Als ik nu opnieuw voor de poli tiek zou kiezen, zou ik er finan cieel op achteruit gaan", zei het Vlissingse ex-GroenLinks- raadslid Coos Huisman. „Ik ben fulltime kostwinster en heb drie jonge kinderen. Kinderopvang is duur. Om ook jonge vrouwen aan te spx-eken, zal de vergoe ding moeten verbeteren." Dilemma Maatje van Stel, een ex-Rooie Vrouw die zich in de gemeente Box-sele voor de vrouweneman cipatie heeft ingezet, sprak over het dilemma van de wens om economisch onafhankelijk te zijn en de zorg voor kindex-en niet te kunnen of willen delen. De modex-ne vrouw lijkt soms weieens alles te willen hebben en als vanzelfsprekend te erva ren. „Ze willen een goede positie vex-werven, een mening over van alles hebben uit het terechte ge voel mee te willen tellen, en ze willen ook zorgen. Maar wat ontbi'eekt is voldoende energie en armslag daax-voor. Ook de omstandigheden zijn er nog niet op ingericht." Die leefwijze put erg uit. „Wat ovex-blijft is dat je na verloop van tijd alleen in het eigen huis een rooie vrouw kunt blijven. Zo is het mij tenminste vergaan. Misschien zijn de Rooie Vrouwen wel te vi-oeg op geheven? Want een rechtvaardi ge verdeling tussen mannen en vrouwen -en dan heb ik het over geld en macht- is er nog lang niet." Mai-iëtte Hamer speelde daarop in. Zij heeft in het laatste bestuur van de Rooie Vrouwen gezeten. „Ik heb in veel nai-e besturen ge zeten, maar dat bestuur sloeg werkelijk alles. Het wax-en alle maal heel aardige vrouwen, maar we zaten toen, in 1995, aan een dood paax-d te trekken. We moesten stoppen en op een meer eigentijdse manier de discussie over vrouwenparticipatie voe ren." MELISKERKE - Een 18-jarige automoblist uit de gemeente Veex-e is in de nacht van vrijdag op zaterdag in Meliskerke in de sloot beland. Drie inzittenden zijn met lichte verwondingen overgebracht naar het zieken huis in Goes. De automobilist reed over de Meliskerkseweg en wilde rechtsaf slaan. Hij nam de bocht te laat, remde, maar schoot door het vettig wegdek x-echtdoor en gleed in de sloot. De vijf inzit tenden kwamen allen uit de ge meente Veere.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 21