Tjoba verkrampt in tweede helft Dekker boegbeeld van de bank Jubilaris Souburg wint massakamp PZCsport- Johnny de Leeuw neemt revanche 20 Korfballers verspelen tegen Vriendenschaar koppositie in de eerste klasse Goud levert forse bonus op Bart Brentjens wint strandrace de hobby van... Flopbob Vliegverbod Wraak Dubbele aanval van achteren maandag 22 oktober 2001 door Roeland Alders door Rudy Boogert HARDINXVELD-GEESSEN- DAM - Zet Tjoba en Vrienden schaar tegenover eikaar op een korfbalveld en spektakel is ge garandeerd. Voor de tweede keer dit seizoen kraakten de ti telkandidaten elkaar tot op het bot, maar deze zaterdag brak Tjoba (12-10-verlies). En op nieuw was een voorsprong van drie punten in de tweede helft niet voldoende voor de winst. Het duel tussen de nummer twee (Vriendenschaar) en de koplo per (Tjoba) was zaterdag bijna een kopie van de wedstrijd die beide ploegen in het begin van de competitie tegen elkaar af werkten. Het was wederom tak- keweer, opnieuw won de thuis ploeg en evenals enkele weken geleden gaf de verliezende ploeg een marge van drie punten uit handen. Alleen de uitslag ver schilde marginaal: toen 11-10, nu 12-10. Het breekpunt in de wedstrijd van zaterdag viel halverwege de tweede helft. Na een verzorgde en gedisciplineerde eerste helft (6-8-voorsprong) liep Tjoba in SALT LAKE CITY - Ameri kaanse sporters krijgen voor een gouden plak op de Olympische Winterspelen in Salt Lake City een bonus van 62.500 gulden. Dat is bijna het dubbele ten op zichte van de Winterspelen in Nagano (1998). Voor zilver wordt 37.500 gulden betaald, voor brons is er een bedrag van 25.000 gulden. Het Amerikaans Olympisch Comité maakte de bedragen zaterdag bekend. „Voor het najagen van een olympische medailledroom moeten de sporters veel opoffe ringen doen. Dat respecteren we. Met deze bedragen hopen we de sporters een broodnodige stimulans in het vooruitzicht te stellen en ze enigszins tegemoet te komen in de kosten die ze moeten maken", verklaarde woordvoerder Scott Blackmun van het olympisch comité. de tweede helft via een af standsschot van Robert van Schaik zelfs uit naar 6-9. Geen vuiltje aan de lucht zou je zeg gen. Maar Vriendenschaar knokte terug. Via onder meer drie strafworpen werd het bin nen een kwartier 10-10. Maar toen viel het stil. Bij zowel Tjoba als Vriendenschaar. De tijd tikte door, maar het score bord bleef werkeloos. Vijf minu ten, tien minuten, een kwartier. Het bleef maar 10-10. Tjoba- trainer Han Verbeke: „Als je re gelmatig scoort, is er niks aan de hand. Maar als je tien minuten droog staat, dan voelt een speler dat het vastloopt. Hij gaat dan kansen nemen die hij niet moet nemen." Speler Arnold Glaser: „We speelden een prima eerste helft. We waren geduldig en dat werd beloond. Maar in de tweede helft speelden we misschien wel té geduldig. Daardoor ging het schot eruit." Verbeke vulde aan: „De aanvallende impulsen vloeiden weg uit de ploeg. Als je niet scoort, heb je maar weinig nodig om verder weg te zak ken." Geen woord te veel gezegd, want de acht Tjoba-treffers in de eerste helft werden gevolgd door twee miezerige treffers in het tweede deel. De laatste 27 minuten scoorde Tjoba zelfs niet één punt. Verdedigend zat het overigens solide in elkaar. Met name Robert van Schaik (die vorige week Tjoba's 5000e doelpunt op landelijk niveau maakte) onderscheidde zich met tal van onderscheppingen. Acht minuten voor het einde doorbrak Lenny de Rover (dit seizoen samen met Peter Kam steeg overgekomen van hoofd klasser Oranje Wit) echter de doelpuntloze periode. En hoe! Haar afstandsschot raakte de mand, bleef een tel doodstil op de rand liggen en besliste toen naar de goede kant te vallen11 - 10. Met passief aanvalsspel hield de ploeg uit Hardinxveld-Giessen- dam de bal vervolgens minuten lang in de ploeg en speelde de tijd uit. En passant maakt het nog de twaalfde treffer. Geluk De mazzel van Vriendenschaar ontbeerde Tjoba nu net. Een schot van invaller Gerben van Boven twijfelde op de mand eveneens tussen raak en mis, maar koos mis. Een treffer van Jolanda Kole werd vervolgens afgekeurd, omdat haar schot verdedigd zou zijn. „Volgens mij overigens niet", vond Verbeke. „Maar het geluk dat wij in de thuiswedstrijd aan onze zijde hadden, had Vriendenschaar vandaag." Arnold Glaser vond het jammer dat Tjoba door de nederlaag de eerste helft van de veldcompeti- tie niet als herfstkampioen af sloot. „Het doel blijft promotie terug naar de overgangsklasse. We zullen nu alles moeten win nen om de druk op Vrienden schaar hoog te houden." Ook Verbeke sprak van een competi tie die nog volledig open ligt. Vriendenschaar, waarvan drie leden ooit het wereldrecord korfzitten op hun naam schre ven met 22 uur, heeft na acht wedstrijden immers slechts één punt voorsprong op Tjoba. Vriendenschaar - Tjoba 12-10 (6-8). Scores Tjoba: Arnold Glaser 3, As- trid Koole, Jolanda Kole, Robert van Schaik allen 2, Koen Verbeke 1. Scheidsrechter: A. Kayalik (Vlaar- dingen). Aantal toeschouwers: 150. OOST-SOUBURG - Schaaklub Souburg vierde zaterdag haar 25-jarig jubileum. In dat kader werd een massakamp gehou den. Dit hield in dat Souburg het op moest nemen tegen de Rest van Zeeland. De Souburg- se schakers wonnen overtui gend met 32-20. Veel Zeeuwse verenigingen ga ven acte de présence. Zo was Oostkapelle, dat slechts negen leden telt, met twee man aanwe zig en had Zierikzee zelfs vijf man voor de massakamp opge trommeld. Grote afwezigen wa ren Terneuzen, Denk en Zet uit Tholen, De Zwarte Dame (Krui- ningen) en Koudekerke. Al deze verenigingen konden helaas geen mensen op de been krijgen voor de Souburgse massakamp. Spannend De eerste ronde werd om elf uur gestart. Deze ronde beloofde spannend te worden, zeker na dat Vlissinger Paul van Rooijeh en Middelburger Henrik Porte de bezoekers op een 2-0-voor- sprong hadden gezet tegen res pectievelijk Koos Zomer en door Daaf Kasse 's-GRAVENPOLDER - In de tweede ronde van het Zeeuws damkampioenschap heeft Johnny de Leeuw zaterdag in 's-Gravenpolder de belangrijke partij tegen Arjo Kousemaker gewonnen. De 36-jarige Goese- naar, die ook zijn eerste partij in dit toernooi in winst omgezet had, gaat nu met zes uit twee aan de leiding en lijkt de belang rijkste kandidaat voor de Zeeuwse titel. De laatste partij tussen de twee Goesenaren, tijdens het SNS Zeeland Open in juli, eindigde in winst voor Kousemaker. Johnny de Leeuw had zich za terdag zeer goed voorbereid. Lange tijd volgden de spelers Max Toetenel. Souburg kwam echter snel terug door een over winning van Remco Hekhuis op een van de Oostkappelse deel nemers, Dick de Best. Op bord werd Hans Groffen van HWP verrast door de in vorm zijnde Collin Boelhouwer. Op het tweede bord baarde ook Je roen Hekhuis opzien. De Sou- burger won van Landau-speler Peter Kalisvaart. De bezoekers kregen nog een tegenslag te ver werken toen Ger van Rij, twee de-teamspeler van Het Witte Paard, verloor van Marcel Boel houwer. Hierdoor werd de stand voor de pauze 14-9 voor de Sou burgers. In de tweede ronde was Middel burger Johan de Wolf ook van de partij. Na de eerste partij te heb ben overgeslagen, kon hij fris starten tegen Collin Boelhou wer. De Wolf was te sterk voor Boelhouwer zodat die partij voor de Souburgers verloren ging. De middagsessie kende ei genlijk geen spanning meer doordat Cees Rouw, Tom van Gemert, Robin Bosters en Max Toetenel de thuisclub snel op een onoverbrugbare voor sprong zette. een variant uit een partij tussen Kousemaker en voormalig Ne derlands kampioen Erno Pros man. De Leeuw kwam goed uit de opening en na een zwakke ruil van Kousemaker veroverde hij zelfs een schijf voorsprong. Lange tijd leek het of Kousema ker deze schijf kon terugwin nen, maar dankzij sterk spel van De Leeuw moest de jongste van de twee berusten in definitief schijf verlies. De Leeuw slaagde er daarna vlot in de partij in zijn voordeel te beslissen. Zaterdag stonden zes partijen op het programma in de hoofd klasse, maar uiteindelijk von den er slechts twee doorgang. Daniëlla de Vos heeft besloten zich terug te trekken en drie an dere partijen werden om uiteen lopende redenen uitgesteld. SCHEVENINGEN - Oud-wielrenner Gert Jan Theunisse leidt een groepje van drie moutainbikers op het strand van Scheve- ningen. Theunisse reed gisteren de Beach Classic vér achter zijn zwager en de uiteindelijke winnaar Bart Brentjes. Na een race over het strand van Scheveningen naar Noordwijk en terug ver sloeg Brentjens Jan Weevers in de sprint. Bas van Dooren eindig de als derde. De overwinning bij de vrouwen ging naar Leontien Zijlaard-Van Moorsel. Brentjens was in Scheveningen al vier keer als tweede geëindigd. „Het werd wel eens tijd om te win nen", vond hij. „Ik had mezelf voorgenomen me niet meer in een sprint te laten verslaan." Vorig jaar werd Brentjens geklopt door Michael Boogerd. De Goesenaar Dennis Raadtgever eindigde gisteren als negende. foto Ed Oudenaarden/ANP Naam: Jeantien van den Dries (20) Sport: tennisster van Schelde Hobby: masseren Tijdens mijn cios-opleiding was tennis mijn hoofdkeuzevak, maar daarbij kreeg ik ook andere vakken. Eén ervan was sportmassage. Voor dat vak heb ik ook een diploma behaald." „Via mijn vader (Kees van den Dries) die mecanicien is, kon het gebeuren dat ik vo rig j aar twee keer meeging met de wielrenners van Theo Middelkamp voor een club competitie wedstrijd. We gingen naar Groningen en Brabant. Ik mocht mee als ver zorgster. Om de drinkbussen te vullen, de voeding te regelen en etenszakken aan te geven. Voor de koers moest ik de benen van de renners instrijken met olie, en na de wedstrijd was ik er om de jongens te masseren." ,Het lijkt een simpel karwei om spieren te masseren, maar het valt niet mee. Je kunt niet zomaar in het wilde weg masseren, je moet weten welke spieren waar zitten, bo vendien zijn wielrenners behoorlijk gespierd. Als je hier en daar wat harder moet drukken, kost dat best wel veel kracht, dus is het zwaar. Bij één van de wedstrijden moest ik zes renners in mijn eentje masseren. Dat ging niet. Gelukkig kreeg ik toen hulp van andere masseurs." „Ik vind het leuk om te doen. De sfeer in het wielrennen trekt me. Als masseuse ben je onderdeel van het team en werk je mee aan de prestatie van de ploeg." Als iemand blessures heeft, mag ik er niet aankomen. Ik ben alleen bevoegd om los te wrijven. Ik ging een keer met Silvana Bauer mee om naar haar te kijken bij het Nederlands tenniskampioenschap tot en met 18 jaar. Omdat ze wat last had, heb ik haar bovenbeen toen los gewreven. In mijn kennissenkring wordt wel eens ge vraagd of ik wil masseren, dat doe ik dan graag. Dit jaar is het er nog niet van geko men, maar als de mogelijkheid zich voordoet om verzorgster te zijn van de wielren ners, dan ga ik meteen weer mee." dacht aan winnen en was in de veronder stelling dat het de laatste klim was, maar er zouden er nog drie volgen. Rabobank spint garen bij de kwaliteit en populariteit van Dekker. En terecht, want de geldschieter heeft altijd vertrouwen ge houden in de renner die tot voor kort nooit grote wedstrijden wist te winnen. Met vier etappezeges in de Tour, twee overwinnin gen in wereldbekerwedstrijden en nu ook het eindklassement heeft Dekker dat ver trouwen lang en breed terugbetaald. Een stel nieuwe ijzers ter waarde van 20.000 gulden, speciaal gefabriceerde sleecoating voor meer rendement en val helmen die aerodynamischer zijn dan welk ander type hoofddeksel dan ook. Het zijn de ingrediënten die tijdens de Olympische Spelen in Salt Lake City een medaille op moeten leveren voor bobpiloot Arend Glas en zijn remmers. De voorteke nen zijn veelbelovend. Voor de wereldtop draait de Groninger zijn hand niet meer om. En dat is wel eens anders geweest. Jarenlang moest Nederland het doen met een flopbob tussen internationale groothe den. Het woord topbob is tegenwoordig meer op zijn plaats. In het Winterbergse 'Bobhaus' - de thuishaven van bobteam Glas - werd gisteren tijdens de teampre sentatie gretig het mes gezet in een joekel van een Olympische taart. Het aquablau- we gevaarte met daarop de Olympische ringen en het logo van het bobteam symbo liseerde de plannen van Nederlands beste piloot. Als de ambities van de bakker net zo groot zijn als die van Glas, ziet het er allemaal uitstekend uit. Dat gaat eremetaal opleve ren, al is Glas iemand die niet naast zijn schoenen gaat lopen. Hij blijft de nuchter heid zelve. Het woord medaille moet echt uit zijn mond getrokken worden, spontaan komt het nooit over zijn lippen. De reden: hij wil zichzelf en zijn teamgenoten niet onnodig druk opleggen. „Waarom zou ik?", vraagt hij zich af. „Het gaat inderdaad heel goed en het zou fan tastisch zijn als we straks op de Olympi sche Spelen in de buurt van de topdrie kun nen komen, maar als we zesde of achtste worden is het ook al een wereldprestatie voor Nederlandse begrippen. Dat moeten we niet vergeten." Hij kreeg gistermiddag achter de grote ta fel meteen steun van teammanager Mare Leegwater. „We hoeven onszelf geen druk op te leggen, dat doet de buitenwereld wel. Tijdens trainingen in Calgary kwam er een man op ons af. Iemand uit het wereldje. Hij zei in plat Amerikaans: 'There could be one big surprise in Salt Lake and that could be the Dutchmen'. Dat zegt genoeg. We gaan nu al over de tong. We praten zelf niet over medailles, we dromen er alleen wel van." Tijdens de openings- en sluitingscere monie van de Olympische Winterspe len volgend jaar in Salt Lake City wordt op de luchthaven een start- en landingsver bod ingesteld. Veiligheidschef Robert Flo wers heeft deze maatregel bekendge maakt. Het is een reactie op de aanslagen op de VS van 11 september. De Amerikaan se president George W. Bush zal op 8 febua- ri de Spelen open. De kosten voor de bevei liging van Bush in Salt Lake City bedragen 4,5 miljoen dollar. door Ad Pertijs Hoe sensationeel een wielerloopbaan kan verlopen. Vraag het Erik Dekker. In 1998 stond Rabobank op het punt om te stoppen met het sponsoren van het wieler- plan toen de Hoogevener op het WK in Ve rona positief werd bevonden bij een do pingcontrole. Drie jaar later staat dezelfde Dekker op duizenden posters die de bank vanaf vandaag in al haar filialen ophangt. Het is het verhaal van een nuchtere Drent se jongen, die er in de Tour de France van vorig jaar achterkwam dat hij meer was dan een klein coureurtje. Naast de posters (Dekkertje, Dekkertje, wat doe je nu), vrij vertaald naar Timmertje, figureert de 31- jarige Dekker ook nog in een reclamecam pagne van Rabobank. Hij is het boegbeeld geworden van één van 's werelds beste wielerploegen. Hij wordt gevraagd naar zijn mening als het manage ment een nieuwe renner op het oog heeft, want Dekker is een Grote Meneer gewor den. Samen met Michael Boogerd advi- seerthij bondscoach Knetemannbij het sa menstellen van de WK-selectie. Ondanks alle successen is Dekker gewoon Dekker gebleven. Wars van kapsones, al- tij d in voor een geint j e en bovendien de eer- Vier supporters van SC Heeren veen heb ben de middenstip gestolen uit het Oosterparkstadion van FC Groningen. Het kwartet heeft hiermee wraak genomen op de aanhangers van de Groningers die vorig seizoen het standbeeld van Abe Lenstra voor het stadion van Heerenveen in de Gro ningse clubkeuren groen en wit hadden ge verfd. De vier hadden in het stadion een brief wil len achterlaten met de tekst Abe was hier. In hun haast om weg te komen, vergaten ze het schrijven. Ze hebben de middenstip lijkheid zelve. Zo gaf hij zaterdag meteen na de finish ruiterlijk toe zich in het par koers van de Ronde van Lombardije (ge wonnen door de Italiaan Danilo di Luca) te hebben vergist. Boogerd verbaasde zich al dat zijn ploeggenoot in de klim van de Sel- vino als een gek naar boven reed. Dekker van Groningen bij het beeld van Lenstra neergelegd. Volgens de fans kon hij op deze manier de aftrap voor het duel van gisteren tussen FC Groningen en SC Heerenveen verrichten. FC Groningen heeft bij de poli tie een klacht ingediend tegen de actie van de fans. „Het is puur vandalisme", aldus algemeen directeur Hans Nijland. Op de beveiligingscamera's in het stadion zijn beelden van de Friese supporters te zien. FC Groningen hoopt de daders hierop te kunnen achterhalen zodat de schade ver haald kan worden. BURGH-HAAMSTEDE - Voetbal is niet altijd een pretje. Sebastiaan Vaane (rugnummer 4) kreeghet zaterdag in de bekerwedstrijd tus sen DFS en ZSC'62 bijvoorbeeld zwaar te verduren. In één actie kreeg de verdediger van ZSC een knietje in zijn rug en bal op zijn achter hoofd. Enige troost bood de eindstand van het duel, want ZSC won met 2-3. foto Marijke Folkertsma

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 20