op Volksfront Palestina Taliban voeren verdediging op Pinautomaat van banken krijgt Britse concurrent Scotrail bundelt gestuntel Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 27,50 12,48 Palestijnse Autoriteit reageert op moordaanslag Zeevi Brouwers wint literatuurprijs Dertien en laveloos Derde zieke door miltvuur in de VS Tunnelbouw op volle sterkte ning-" 1 n Blomdahl verslaat Jaspers Bush aardig voor Poetin in China Vet genoeg voor de vrijheid Zon Zonnige perioden en droog. Matige, aan zee vrij krachtige zuidwestenwind. Maximumtemperatuur 16 graden. >44e jaargang no. 249 riaandag 22 oktober 2001 os nummer 1,00 2,20) door Cathérine van der Linden RIJSWIJK - Geld opnemen hoeft vanaf volgende maand niet meer per se bij een auto maat van een bank. Het bedrijf Moneybox wil 750 geldautoma ten plaatsen. De consument zal worden gevraagd per transactie een 'gemakstoeslag' van 3,50 gulden te betalen. Volgens een woordvoerder van Moneybox hebben klanten dat er graag voor over. Dat zou zijn gebleken in Groot-Brittannië waar het moederbedrijf Money box Corporation sinds 1999 zes tienhonderd pinmachines in stalleerde en sindsdien beheert. Moneybox wil de geldzuilen op locaties neerzetten die nu zijn verstoken van pinautomaten. Het bedrijf denkt aan buurten waar banken en postagent schappen zich terugtrekken, maar ook aan ziekenhuizen, tankstations, supermarkten en uitgaansgelegenheden. Moneybox kan dankzij de deel neming van de SNS Bank in het bedrijf over papiergeld be schikken. De uitgifte van bank biljetten in Nederland is voor behouden aan banken. Doordat de SNS Bank mede-eigenaar is van Moneybox Nederland kan met De Nederlandsche Bank (DNB) tot een overeenkomst worden gekomen. Een woord voerder van DNB kon gisteren niet melden of dat ook al is ge lukt. Bekend is wel dat de Mo- neybox-automaat alle pinpas sen zal accepteren. De Consumentenbond staat welwillend tegenover de nieuw komer onder de flappentappen. De bond verzet zich weliswaar tegen banken die geld gaan vra gen voor overboekingen en pin nen, maar stelt dat de consu ment in dit geval zelf voor dé toeslag kan kiezen. GPD Advertentie naam:c noteert u mij voor een proefabonnement van voorletters:m/v 6 weken voor 27,50 12,48. straat:nrIk geef daarbij éénmalig toestemming voor auto postcode: matische incasso van onder staand rekeningnummer P'aats(proef geldt eenmalig bin- nen zes maanden) telefoon: o noteert u mij voor een e-mail:abonnement. De eerste twee Voor automatische incasso stem ik toe in weken ontvang ik de krant afschrijving van mijn (post)bankrekening- gratis. Daarna wil ik betalen: nummer: j c per maand met automatische incasso handtekening: 19,25 42,42). c per kwartaal met automatische incasso PZC bv gaat zorgvuldig om met persoonsgege- (€52 - 114 59) vens. In de colofon treft u nadere informatie aan. Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen (postzegel niet nodig) 8 713214 000002 Torbjörn Blomdahl is een ton rijker. De Zweedse driebander won het geldbedrag door Dick Jaspers in de KENM World Grand Masters te verslaan. De experimentele bil jarttweekamp vond plaats in Heiloo en wordt vol- (I gend jaar waarschijnlijk herhaald. radio en televisie: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; zeeland: 7, 9 en 11; gezondheid: 12; sport: 13,14,15,16,17, 18,19 en 20. RODEN - De politie van Roden heeft zaterdagnacht een der tienjarige jongen van de straat geplukt. De jongen was 'smoor bezopen' volgens de dienst doende agenten. De puber hing laveloos tegen een geparkeerde auto aan. Hij zat helemaal onder het braaksel en was niet aanspreekbaar. Na een verblijf van enkele uren in het politiebureau belde de poli tie met de moeder van het kind. Zij heeft hem mee naar huis ge nomen. GPD WASHINGTON - Een postbe ambte uit Washington heeft miltvuur opgelopen via de luchtwegen. Dat is gisteren be kendgemaakt. De beambte is de derde persoon in de VS die deze gevaarlijke vorm van miltvuur heeft opgelopen. De man meldde zich vrijdag in het ziekenhuis met griepachtige verschijnselen. Gisteren werd vastgesteld dat hij miltvuur heeft. De patiënt werkt op het centrale postsorteercentrum van Washington, dat de milt- vuurbrief verwerkte die eerder bij senator Daschle werd be zorgd. Het is niet bekend of de postbeambte via deze brief is blootgesteld aan de bacterie. Besmetting via de longen is ge vaarlijker dan de huidvariant, die zes mensen tot nu toe hebben opgelopen. De postbeambte wordt behan deld met antibiotica en ver wacht wordt dat hij volledig zal herstellen. AP Advertentie Israël oefent sinds de moord zware druk uit op de Palestijnen om de daders van de moord uit te leveren en maatregelen te ne men tegen terroristische activi teiten. De Palestijnse maatregelen ko men na een weekeinde vol ge weld op de Westelijke Jordaan- oever. Het Israëlische leger handhaafde daar de blokkades in en rond zes Palestijnse ste den. Sinds vrijdag vielen er twaalf doden. Vooral in Bethlehem en in Beit Jala kwam het tot confrontaties waarbij zaterdag en gisteren zeven mensen om het leven kwamen. In Jenin werd een Palestijnse tiener gedood. Bij de plaatsen Qualqilya en Tul- karem vielen zaterdag vier doden. Raketten Zatei'dagavond schoot Israël enkele raketten af op Bethle hem. Daarbij raakten zeker vijftien mensen gewond. Vol gens het Israëlische leger werd een huis bestookt van waaruit gewapende Palestijnen op Isra ëlische militairen wilden schie ten. Sinds de moordaanslag op Zee- Het is topdrukte in de Westerscheldetunnel. Om tijd te winnen wordt er al tijdens het boren begonnen met de afbouw. Dat bete kent dat er dagelijks achthonderd man ac tief zijn op het bouw terrein. Een bron van spanning, vertelt KMW-directeur Rob de Leeuw. „Maar ge zonde span- NEELTJE JANS - Zwaar ondervoed spoelden ze deze zomer aan op het strand. Maar inmiddels zijn de zee honden Jannis, Vincent, Gerard, Nini en Loes (ge noemd naar hun vinders) sterk genoeg om zichzelf te redden. Zaterdag werden ze op het vogeleiland bij Neeltje Jans in de Oosterschelde gezet. Dezelfde mensen die zich afgelopen zomer over de jonge dieren ontfermden, waren op het strand verza meld om de vijf vrij te laten uit de kisten, waarin ze vanuit de zeehondencrèche in Pieterburen naar Zee land waren gereisd. De verwachting is dat de dieren zich aansluiten bij de zeehondengroep die op en rond de Roggenplaat leeft. foto Marijke Folkertsma pagina 7: Jannis kiest ruime sop Zeevi op. Jeroen Brouwers heeft met zijn boek Geheime Kamers zater dagavond de Ako Literatuurprijs gewonnen. De 61-jarige schrijver kwam niet opdagen omdat hij niet mee wilde doen aan 'dit commerciële circus'. De principes van Brou wers gingen echter ook weer niet zo ver dat hij de bij A de prijs behorende 50.000 euro afwees. De kou tussen de VS en Rus land over het anti-raketten- verdrag tegen 'schurkensta ten' lijkt uit de lucht. De Amerikaanse president Bush (rechts) en zijn Russische col lega Poetin meldden gisteren vanuit China dat ze vooruit gang hebben geboekt in het overleg hierover. In Shang hai vond afgelopen weekeinde de Apec- top plaats. Terwijl grenswachten schieten, rennen Afghaanse vluchtelingen Pakistan in over een open veld bij Chaman. Eerder slaagden duizenden erin Pakistan te bereiken. foto Jerome Delay/AP van onze redactie buitenland ISLAMABAD - De Talibanre- gering besloot gisteren om wa pens aan te voeren in dorpen en steden om Amerikaanse grond troepen effectiever te lijf te gaan. Dit gebeurde nadat Was hington zaterdag had bevestigd dat grondtroepen twee opera ties op Afghaans grondgebied hebben uitgevoerd. De Taliban lieten weten meer raketwerpers, zware machine geweren en munitie naar dorpen en steden aan te voeren. De Tali- banministers toonden zich te vreden over de manier waarop er tot nu toe op de 'agressieve' Amerikanen is gereageerd. Vol gens hen zijn 20 tot 25 Ameri kaanse militairen gedood. De VS spraken tegen dat er do den bij de inval zijn gevallen. Wel zouden er twee militairen gewond zijn geraakt. De hoog ste militair van de VS, generaal Myers, zei dat de elitetroepen tijdens him nachtelijke inval geen significante tegenwerking ondervonden. De troepen hadden twee loca ties als doelwit, een commando centrum van de Taliban bij Kandahar en een vliegveld dat zich eveneens bij het Taliban- bolwerk bevindt. De grondtroe pen bereiden zich voor op nieu we operaties in het land, zo liet Myers weten. Washington sprak verder tegen dat er een verband zou zijn tus sen de grondoperatie en het neerstorten van een Ameri kaanse helikopter, wij dag in Pakistan. Daarbij kwamen twee Amerikaanse militairen om. Volgens Myers was het een ongeluk. Frontlinies Intussen gingen de Brits-Ame rikaanse luchtaanvallen op Af ghanistan de afgelopen dagen door. Een van de doelwitten was de hoofdstad Kaboel. Ook wer den frontlinies van de Taliban gebombardeerd om de strijders van de oppositionele Noordelij ke Alliantie te ondersteunen. Minister van Buitenlandse Za ken Powell zei gisteren dat de VS de oorlog het liefst nog voor de inval van de strenge winter willen winnen. President Bush heeft de CIA vo rige maand de opdracht gege ven Osama bin Laden en diens Al Qaeda te vernietigen. Daar bij wordt de liquidatie van Bin Laden niet uitgesloten. De vluchtelingenstroom uit Af ghanistan hield dit weekeinde onverminderd aan. Zaterdag zijn ongeveer 5000 mensen bij de plaats Chaman de grens met Pakistan overgestoken. De Pa kistaanse autoriteiten hielden volgens de VN-vluchtelingen organisatie Unhcr gisteren nog zeker 10.000 mensen tegen. Pa kistaanse grenswachten losten schoten om een menigte van honderden Afghanen terug te dringen. Volgens de autoriteiten werd er alleen in de lucht ge schoten, maar een 13-jarige jon gen x-aakte gewond door een ko gel. RTR/DPA/AFP door Harm Harkema LONDEN - Het gestuntel van de als incompetent bekend staan de Britse spoox*wegen lijkt geen grenzen te kennen. Zo is vorige week een nachttrein uit Londen na een aaneenschakeling van blunders en tegenslagen met vijf uur vertraging in het Schot se Edinburgh gearriveerd. De rit, uitgevoerd door Schotse maatschappij Scotrail, begon al met vertraging omdat de machi nist te laat was. Daarna schoot het een aantal uren lekker op, totdat bij het Noord-Engelse Shap gestopt moest worden we gens wei'kzaamheden aan het spoor. Ter plekke gaat het spoor vrij steil een heuvel op en toen het sein weer op groen sprong, weigerde de locomotief in bewe ging te komen. Na een uurtje of twee axriveerde een nieuwe locomotief, maar vei"volgens moest nog even ge wacht worden totdat de politie zich had ontfex-md over een pas sagier die door het lint was ge gaan. Verse kracht Toen de trein zich eindelijk weer in Bewegixig zette, bleek de vi'eugde van korte duur De ma chinist had inmiddels zoveel uren achtei'een gewerkt, dat hij op gi'ond van veiligheidswetge ving vexwangen moest worden door een verse kracht. Die moest met de taxi vanuit Glasgow naar het station in Carlisle wor den gebracht, een rit van zo'n 160 kilometer. Nog was het leed niet geleden. Zo'n vijftig kilo meter voor het eindpunt gaf ook de nieuwe locomotief er de brui aan. De trein arriveexxle uitein delijk na dertien uur, en met een vertraging van vijf uur, in Edin burgh. Eén passagier miste daardoor de begrafenis van zijn broer. De passagiers krijgen hun geld te rug. GPD Erik Dekker is opgelucht na 13 wereldbekerzege van onze redactie buitenland GAZA - De Palestijnse Autoriteit heeft gister avond de gewapende tak van het radicale Volks front voor de Bevrijding van Palestina (PFLP) ver boden. De groepering eis te woensdag de moord op de Israëlische minister vi kwamen bij de Israëlische vei'geldingsactië's in totaal 24 mensen om liet leven. Een deel van de slachtoffers was lid van de Palestijnse veiligheidsdienst of van de radicale beweging Ha mas. De Palestijnse Autoriteit heeft verzocht om een spoedzitting van de VN-Veiligheidsraad. Ook de Organisatie van de Isla mitische Conferentie (OIC) wil dat er een spoedzitting van de raad komt. VN-secretaris-ge- neraal Kofi Annan drong giste ren bij de Israëlische minister van Buitenlandse Zaken Pei'es aan op vredesoverleg. De EU zendt vandaag een on- dex'handelingsteam naar het Midden-Oosten. De VS hebben Israël tot terughoudendheid ge maand. Binnen het land rijst steeds meer verzet tegen het be leid van premier Shax-on. Leden van de Israëlische Arbeidspartij hebben gedreigd de regering van nationale eenheid te vexia- ten als het leger de blokkades van Palestijnse steden hand haaft. Sharon lijkt echter vastbesloten om de militaire acties op de Westelijke Jordaanoever voort te zetten. RTR/AFP extravaganza afterparty ZATERDAG 27 OKTOBER IN THE NIGHTTRAIN, MIDDELBURG Info; 0909-9009009 www.extravaganza.nl Entree Fl. 30.-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 1