PZC Debutant El Himer maakt indruk Jaspers zeurt niet om verlies Van Barneveld wint Masters in eenzijdige finale Ruim twee ton bij benefietwielerronde Wellens laat iedereen achter zich in eerste rit van Superprestige Handbalsters derde in Holland-toernooi Wereldtitel Katoh in kwartliterklasse 19 Fransman duikt in Amsterdam onder de twee uur en zeven minuten Eerste marathonzege Heideman Samsonov wint Duitse Open Rodriguez wint Montjuich Rafter zegt twee toernooien af Radanova scherpt record aan Tops vijfde in WB-springen De Bruijn heerst op vijftig meter maandag 22 oktober 2001 door Alexander van Eenennaam VOLENDAM - Een benefiet wedstrijd met vijftig profwiel renners voor de slachtoffers van de brand in Volendam heeft zondag ruim twee ton op geleverd. De renners, onder wie wereldbekerwinnaar Erik Dekker, spraken na afloop met slachtoffers. „Er is 225.000 gulden opge haald, we hopen dat dat de ko mende dagen nog aangroeit tot 250.000 gulden", aldus organi sator Leo van Etten. De gehele Nederlandse wielertop was aanwezig in Volendam. Actie ve renners, zoals Boogerd, Knaven, Van Bon, Lotz en Hiemstra, maar ook oud-cou reurs als Henk Lubberding, Rob Harmeling, Leo van Vliet en Steven Rooks. Wereld kampioen tijdrijden Jan Ullrich had zijn wereld kampioenstrui beschikbaar gesteld. Ei'ik Zabel, eveneens uit Duitsland, deed hetzelfde met zijn puntentrui uit de Ron de van Spanje. Bij een openba re verkoop leverde het tricot van Ullrich 2500 gulden op, dat van Zabel 1500. De trui die Erik Dekker zaterdagmiddag als winnaar van de wereldbe ker kreeg, veranderde ook van eigenaar: voor 2500 gulden. „Het was geweldig hoe de ren ners met de slachtoffers om gingen na afloop", aldus Van Etten. „Sommigen maakten de afspraak later nog eens terug te keren." De Belgische Raboren- ners Mare Wauters en Geert Verheyen namen brieven van slachtoffers mee naar huis. Zij gaan die persoonlijk afgeven aan chirurgen in Antwerpen en Brussel die na de brand slacht offers hebben geopereerd. Het criterium werd gewonnen door Dekker. Hij won van Ser- vais Knaven in de sprint. Boo gerd werd derde. ANP ioor Pim van Esschoten - Met een vleug ironie stelde Joop Waterreus - van de organiserende stichting - na afloop blij vast: „Er is niks gebeurd dit keer." Geen brandweerauto met loei ende sirene op het parkoers hij voorbeeld, zoals vorig jaar. Maar niks gebeurd? Driss El Hi mer en Josephat Kiprono liepen zo verbluffend snel, dat Amster dam nota bene Londen en Bos ton passeerde in de ranglijst van Snelste marathonsteden (man nen) en nu vierde staat. Pal ach ter Rotterdam. Amsterdam ging dit jaar ge deeltelijk terug naar het oude, olympisch parkoers uit 1928 langs de Amstel richting Ouder kerk, toen de Algerijn onder Franse vlag Boughera El Quafi won. Nu was het een Marok kaan, die zes jaar geleden uit week naar Frankrijk die zege vierde in het aloude stadion. Driss El Himer debuteerde in Amsterdam op de 42.195 meter en maakte optimaal gebruik van Kiprono's vurige wens voor de derde keer in zijn loopbaan ónder de 2 uur 7 minuten te dui ken. El Himer volgde soepel, toen de favoriet uit Kenia in het tweede deel sneller en sneller ging. En juist toen Kiprono in de finale kilometers moest passen, sloeg El Himer toe. Het gaatje van zo'n dertig meter dat hij in het Vondelpark kreeg, bleef tot de finish in stand. Met onbevangenheid als wapen, maakte El Himer diepe indruk met zij n debuuttij d: 2.07,02. Het riep de herinnering op aan Kha- lid Khannouchi die in 1997 in Chicago de destijds snelste de butant ooit was (2.07,10). Juist in Amsterdam doken in 1999 de debutanten William Kiplagat. (2.06,50) en Tesfaye .Tola (2.06,57) onder Khannouchi's 'record'. Amsterdam als ideale bodem voor nieuw talent. Met een rela tief gering budget van 700.000 gulden voor het contracteren van topatleten slaagt race di rector Jos Hermens er jaarlijks in iets moois te regisseren. En met het vlakke parkoex's in de 'aanbieding' weten atleten dat in Amsterdam (net als Rotter dam) een snelle tijd in de markt kan worden gezet. Driss El Himer toonde zich na afloop dan ook verre van een de butant, toen hem de vraag werd gesteld waar zijn volgende ma rathon zal zijn. „Komend voor jaar in Parijs, Rotterdam of Londen", lachte hij breed. „Het hangt van de aanbieding af." El Himer (28) heeft in Laxxrent Boucquillet dezelfde Franse manager als Hicham El Guer- rouj, de Marokaanse topper van de middenafstand. De debutant van gisteren was een prima veldloper en baanatleet, die op de WK in Edmonton finalist was op cle 5000 metex'. Zijn voorbe reiding op .Amsterdam was in feite te kort. En toen hij zich gis- termorgen meldde, bleek hij niet eens de gebruikelijke serie flesjes met eigen di'ankjes bij zich te hebben. El Himer had er niet mee getraind, dus liet het maar achterwege. „Ik heb", ver telde Jos Hermens na afloop, „maar zeven flesjes water extra bij me gestoken om vanaf de motor aan te reiken Afwachten Zaterdagavond at hij een hapje met zijn vriend Larbi Zex-oual en diens manager Michel L uk- De Fransman Driss El Himer (rechts) biedt zijn Ethiopische concurrent Josephat Kiprono een drankje aan. foto Ma reel Antonisse/AN P kien. Gepokt en gemazeld in de marathon kon Lixkkien hem nog de tactiek van het afwachten meegeven. El Himer leefde die nauwkeurig na. Het was ook Lukkien, die El Himer vanuit een volgauto in de slotkilome- tex*s aanspoorde om toe te slaan. „Op het moment dat ik zag dat Kiprono niet lekker zat", aldus Lukkien. Het duurde lang eer de Keniaan weer een glimlach kon laten zien. Zijn hand voor de winnaar was een slappe. Kiprono is de enige atleet ter wereld die ooit twee keer onder de 2 uur 7 minu ten liep. Ondanks de wind, voel de hij dat een derde keer giste ren mogelij k was,Maar"zei de winnaar van Rotterdam eerder dit jaar(2.06,50), „El Himer wil de niet samenwexken." Nee, teleurgesteld was hij niet. Hij weigerde na afloop toe te ge ven dat het zo voelde. „Het is nu eenmaal sport", maakte hij dui delijk. Overtuigend klonk het niet. Bovendien, Kiprono stapte veivolgens op Jos Hermens af en zei: „I'm sorry." Een atleet, die op een winderige dag tot een in ternationale toptijd van 2.07,06 komt en sorry zegt. Het moet in Amsterdam niet gekker wor den. GPD UTRECHT - Jan Maaxden Heideman heeft zaterdagavond in Utrecht zijn eerste marathonzege van dit seizoen behaald. De schaatser uit Oldebroek won de tweede wedstrijd om de Es- sent-cup, nadat hij vorige week bij de eerste wedstrijd was uitgevallen. In Utrecht werd Miel Rozendaal tweede, voor Re- né Ruitenberg. Greta Smit won eerder op de avond de eex'ste marathon van dit seizoen voor de vrouwen. De schaatsster uit Rouveen nam in haar eentje een ronde afstand van het pelo ton. ANP BEYREUTH - Tafeltennisser Vladimir Samsonov heeft de Open Duitse titelstrijd gewonnen. De Wit-Rus versloeg de Oostenrijker Werner Schlager met 4-0. Hij incasseerde voor zijn eindzege een bedrag van ongeveer 36.000 gulden. Het Nederlandse duo Danny Heister en Ti-inko Keen haalde de halve finales van het dubbeltoernooi. Daarin verloren ze van het Joegoslavische koppel Karakasevic en Kreszewski, de uiteindelijk winnaars van het toernooi. De Zuid-Koreaan- se Ryu Ji Hye veroverde de hoofdprijs bij de vrouwen. Ze ver sloeg de Duitse Jie Schopp (4-1). DPA BARCELONA - De Spaanse wielrenner Joaquin Rodriguez heeft zondag de 38e versie van de klimkoex-s op de Montjuich bij Barcelona gewonnen. In de rit in lijn over ruim 24 kilome ter zegevierde de renner uit de ONCE-ploeg met acht secon den voorsprong op zijn landgenoot Joseba Beloki. In de tijdrit over 8,7 kilometer hield hij tegen landgenoot Oscar Sevilla de schade beperkt tot twee tellen. In het eindklassement had Ro driguez een max'ge van vijftien seconden op Beloki. Sevilla eindigde als derde op zestien tellen. ANP STOCKHOLM - Patrick Rafter heeft zich opnieuw voor twee toernooien afgemeld. De Australische tennisser kan de ko mende twee weken door een oude schouderblessure niet aan treden in Stockholm en Parijs. Rafter hoopt wel op tijd fit te zijn voor de finale van de Davis Cup, eind november tegen Frankrijk. RTR CALGARY - De Bulgaarse Jevgenia Radanova heeft bij de wereldbekerwedstxrijden shorttrack in het Canadese Calgary het wereldrecord op de 500 meter aangescherpt. Ze won de fi nale in een tijd van 43,671. Het oude record stond al met 43,873 op haar naam. In de halve finale van de 3000 meter es tafette brachten de Chinese vrouwen het wereldrecord op 4.13,541.D it record stond sinds de Olympische Spelen in 19 9 8 in Nagano met 4.16,260 op naam van de Zuid-Koreaanse vrouwen. ANP/SID HELSINKI - Springruiter Jan Tops is zatex'dag als vijfde ge ëindigd in de tweede wedstxrijd van de wereldbekercyclus. In Helsinki maakte de Nederlander in de barrage met Grande Dame twee springfouten. De winst in de Finse hoof dstad ging naar de Duitser Toni Hassmann, die met Goldika in de barra ge foutloos bleef en de beste tijd neerzette. De Duitser René Tebbel heeft in de West-Europese zone van de wereldbeker strijd de leiding. In het klassement heeft Tebbel 32 punten. De Deen Thomas Velin staat met 3 0 punten tweede, voor J an Tops (24 punten). ANP door Cylia van der Kooy RUDDERVOORDE - Bart Wel lens heeft in Ruddervoorde de eerste wedstrijd van de Super prestige veldrijden gewonnen. De Belgische renner van Spaar- select had op de finish een voor sprong van ongeveer 59 secon den op zijn landgenoot Sven Nijs. Wereldkampioen Erwin Vervecken eindigde als derde voor Richard Groenendaal, de titelverdediger in de cyclus en vorig jaar winnaar in Rudder voorde. Gerben de Knegt werd Groenendaal reed in België pas zijn eerste serieuze veldrit van het seizoen. De Brabander moest zijn voorbereiding we gens gxiep veertien dagen on derbreken. Hij was om die reden best tevreden met zijn vierde plaats. „Het viel niet tegen", concludeerde'de. wereldkampi oen van 2000. „Ik merk wel dat NEW YORK - Drievoudig olympische kampioene Inge de Bruijn heeft tij dens sprintzwemwed strijden in New York de 50 meter vrij en 50 meter vlinderslag gewonnen. De Nederlandse maakte in East Meadow deel uit van het team van Europa dat zwom tegen de selecties uit de Verenigde Staten en de rest van de wereld. Voor de 54 zwemmers lag een prijzengeld van ruim 750.000 gulden klaar, het best gedoteerde zwem- evenement ooit. De Brxzijn won de 50 meter vrij in 24,73. Strone uit de Ver enigde Staten wex'd twee de in 25,06, Alshammer uit Zweden derde in 2 5,2 0 Voor de 50 meter vlinder slag had De Bruijn 26,22 nodig. Ed Moses, wereldkampi oen 100 meter schoolslag, was op de 50 meter schoolslag de eerste Ame rikaan die onder de 27 se conden zwom: 26,92. AFP ik de overdrive nog mis om van kop af weg te rijden. Maar ik denk dat ik daar de komende weken wel de inhoud voor kan opbouwen. Met een vierde plaats is voor het klassement nog niets verloren." Groenendaal maakte vanaf het begin van de wedstxrijd deel uit van een kopgroep van zo'n acht man. Halverwege de koers door glibberige weilanden ontsnapte Wellens bij zijn medevluchters. „Ik wilde de wedstxüjdhai'd ma ken", verklaarde hij zijn actie. „Zeker van de zege was ik pas in de laatste bocht, want ik was vlak daarvoor nog lek gereden. Maar dit is een heel mooi begin." Alleen Nijs kon zijn landgenoot volgen, maar de Raborenner, die vorig seizoen lang kampte met een knieblessure, had pro blemen met de bandenspan ning. Hij wisselde een paar keer van fiets en moest Wellens laten gaan. Groenendaal: „Met Nijs had ik denk ik nog wel meege- kund, maar op het moment dat hij ging zat ik ingesloten. Die aanval van Wellens had ik wel vexwacht. Hij voelt zich thuis op deze parkoersen. Zeker als hij constanter rijdt dan vorig sei zoen, is hij een belangrijke con- current." De inwoner van Sint Michiels gestel streed in het acht'ervol- gende groepje om de derde podi umplaats. Twee ronden voor het einde reed Groenendaal lek. Hij kon wel weer terugkomen, maar deze inhaalslag kostte hem te veel energie. Na een paar stuur fout j es moest hij de derde stek aan Vervecken laten. Niets extra's De Knegt maakte eveneens deel uit van de groep Groenendaal, maar ook hij kon in de slotfase niets extra's brengen. De Til- bui'ger kampte evenals zijn ploeggenoot met fysieke tegen slag in de aanloop naar Rudder voorde. Vorige week ging hij bij een wedstrijd in Frankrijk door zijn rug. „Ik had een redelijke dag, maar ik heb me niet opti maal kunnen voorbereiden, Ik kon mee, maar meer zat er niet in." In de zomer hield zijn rug De Knegt ook al een periode van de fiets. Hij heeft weinig wedstrij den op de weg kunnen lijden. „Voordeel is wel dat ik mentaal fris ben. Het seizoen is nog lang, dus ik houd goede moed. Mijn doel is een podiumplaats bij de Superprestige of wereldbeker." ANP Dick Jaspers feliciteert Torbjörn Blomdahl (links) met zijn overwinning. foto Olaf Kraak/ANP door Alexander van Eenennaam HEILOO - Dick Jaspers sloofde zich gistex'en gedurende drie uur uit aan de biljarttafel, maar stond daarna niet lege handen. Zowel sportief als financieel. Tegenstander Torbjörn Blom dahl had na de partij de handen vol. Hij hield een trofee in de lucht en een cheque ter waarde van 100.000 gulden. Winner takes all, dat was zon dag het principe van de eerste KENM World Gx~and Masters in Heiloo. Het was een confronta tie tussen de nummer één (Jas pers) en twee (Blomdahl) van de wereld. Een initiatief van drie bandenorganisator Dirk Snip, om meer mensen te interesseren voor het driebanden. De opzet slaagde: een volle zaal en volop aandacht. „We hadden zo twee duizend kaarten kunnen verko pen", zei Snip opgetogen. De opzet van de paitij kon al leen slagen als er een extreem element aan wex'd toegevoegd. Daarom: de winnaar ki'eeg een ton, de verliezer niets. Zo was Jaspers degene die in de Nooxxl-Hollandsezaalna afloop sip keek. Hij had zelfs zijn reis van en naar woonplaats Sint Willebrord moeten bekostigen, want ook een reiskostenvergoe ding was er niet bij Het was een vreemde gewaar wording voor een biljarter die normaal voor elke partij wordt betaald. Toch reageerde de re gerend wereldkampioen opval lend monter op de misgelopen superpremie. „Het verschil was vandaag duidelijk, Torbjörn heeft overtuigend gewonnen, ik had geen kans", vexklaarde Jas pers. „Ik had waarschijnlijk wel gehuild als ik de wedstrijd net op een punt had verloren." IJskonijn Dat gebeurde niet. Torbjörn Blomdahl imponeerde met een moyerxne van 2,567 en won ze ven van de tien sets van tien ca ramboles (14-6). Twee sets maakte hij in twee beurten uit. De Zweed, zevenvoudig win naar van de wereldbeker, is een ijskonijn. Last van zenuwen had hij slechts bij de eerste beurt, daarna was dat over. Sterker nog: „Dit was net zoals bij elke andex-e partij tegen Jas- pers. Het is altijd een moeilijke opgave." De 38-jarige driebander zal het na aftrek van belastingen reste- rende bedrag investeren in een nieuw huis. Blomdahl en zijn vrouw verwachten binnen een maand een tweede kind en wil len daarom groter gaan wonen in de Duitse woonplaats Back- nang. „Maar de huizen zijn zo duur dat ik nog wel vier of vijf van die wedstrijden moet win nen." De hoogste geldprijs die Blom dahl ooit won was 50.000 Duitse mark, zo'n twaalf jaar geleden. Jaspers pakte tien jaar terug in Tokio zijn hoogste toernooigage ooit: 40.000 D-nlark. Een nieu we dimensie dus, gisteren voor Blomdahl. Voor Jaspex-s, die een ton zag wegvliegen, resteerde de kater. „Toch valt dat wel mee", zei hij. „Torbjörn is een geniale biljarter, hij is dit jaar in een bloedvonn. Ik heb al veel finales van hem verloren dit jaar." ANP van onze sportredactie EGMOND AAN ZEE - Met enig gevoel voor drama zei Raymond van Barneveld gisteren: „Ik heb mezelf weer teruggevonden en dit is de beloning." De Haagse darter schreef gisteren het Doe- land Grand Masters toernooi op zijn naam. In Egmond aan Zee verpletterde hij aartsrivaal An dy Fordham in een eenzijdige fi nale: 5-1. De twee hadden nog een appel tje met elkaar te schillen. Bar ney en Fordham ruzieden voiig jaar op World Top Darts Tour- nament in Den Haag. Tijdens dat toernooi vocht Van Barne veld zich terug na een 3-0 ach terstand om met 4-3 te winnen. De twee gunden elkaar vervol gens geen hand en dat is in een sport die aan elkaar hangt van tradities, een doodzonde. „Het is traditie om eerst je partij af te sluiten en je tegenstander een hand te geven", meende de En gelsman. „Maar wie moet wie nou feliciteren?", siste Barney. Kortom: de finale gisteren in de sfeerrijke zaal van hotel Zui derduin in Egmond aan Zee was vooraf beladen. Na de afstraf fing door Van Barneveld toonde Fordham zich een gentleman: op het podium kreeg Barney twee handen, in de lounge kwam de 'Viking' nogmaals om de winnaar te feliciteren. „En daar ben ik ontzettend blij om. Van mij mag die kwestie uit de wereld. Je hoeft geen vrienden te zijn, maar we moeten wel een beetje normaal met elkaar kun nen omgaan. Ad (Schoofs, Bar ney's manager) kreeg geen hand van Andy. Ze kunnen het in En geland toch niet helemaal heb ben hoe hij mijn zaakjes regelt. Maar Andy heeft zich naar mij toe heel spoxtief getoond en dat is een opluchting." Barney, die voor Fordham diens landgenoot Baxter (halve eind strijd) en wereldkampioen Mar tin Adams (kwartfinale) ver sloeg, was om meer redenen blij met zijn ovexwinning. „Ik heb de laatste vier maanden puur in mezelf geïnvesteerd. Het was hardlopen, hardlopen en nog eens hax'dlopen, samen met mijn vriend Henk Bollebakker, met wie ik kilometers lang in de dui nen en het bos heb gelopen. Dat heeft zich nu uitbetaald." GPD van onze sportredactie ROTTERDAM - De Nederlandse handbalvrouwen zijn tijdens het twintigste Holland-toernooi in Rotterdam op een derde plaats ge ëindigd. De ploeg van bondscoach Bert Bouwer verloor gisteren de ijfde en laatste wedstxrijd met 29-22 van Denemarken. Nederland werd voor rust overklast door de olympisch kampioen (15-8), maar herstelde zich in de tweede helft. Over anderhalve maand tijdens het WK in Italië treft Oranje de Deense vrouwen ook in de poule. Denemarken won op doelsaldo het Holland-toernooi, wereldkampioen Nooxwegen werd tweede. ANP van onze sportredactie SEPANG - De Japanner Daijiro Katoh is gisteren wereldkampi oen in de 250 cc-klasse gewor den. De motorcoureur van Honda won de Grote Prijs van Maleisië. Katoh bleef op het cir cuit van Sepang zijn aartsrivaal en landgenoot Tetsuya Harada (Aprilia) veertien seconden Harada kan zijn achterstand van 43 punten op Katoh in de Grote Prijs vanBrazilië, de laat ste in de WK-reeks, niet meer goedmaken. De Spanjaard Fon- si Nieto (Aprilia) werd in de tro pische hitte van Maleisië derde. De Japanner Youichi Ui won de wegrace in de 125 cc klasse. De rijder uit de Dex'bi-stal zege vierde eerder dit seizoen in Au stralië en Groot-Brittannië. Ui eindigde voor Manuel Poggiali uit San Marino (Gilera) en de Italiaan Lucio Cecchinello (Aprilia). Poggiali behoudt de leiding in het WK-klassement. Hij begint in Brazilië met 23 punten voorsprong op Ui en 26 op de Spanjaard Toni Eli as (Honda). De Italiaan Valentino Rossi (Honda) maakt zijn status als nieuwe wereldkampioen meer dan waai'. Hij pakte gisteren zijn tiende Grand-Prix-zege dit sei zoen. Team- en landgenoot Lo- ris Capirossi werd tweede, de Australiër Garx-y McCoy (Yaha- ma) derde. De Nederlander Jurgen van den Goorbei'gh startte niet. Hij kwam zatei'dag tijdens de kwa lificatietraining zwaar ten val. Van den Gooi'bergh moest ter observatie naar het ziekenhuis, maar daar bleek dat hij geen let sel had opgelopen. De coureur Voelde zich echter niet in staat om aan de race deel te nemen. ANP,-RTR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 19