Grondtroepen VS komen in actie Maxima negeerde verbodsbord en nam vorstelijke sluiproute Inzet Afghanistan volgens Washington beperkter dan Golfoorlog Poederalarm bij belasting in Terneuzen Gemoedelijk protest in Gent GroenLinks niet welkom Maat 247 Woordenboek Middeleeuwse taal na vier jaar werk in handel AutoZeeMuf Kabinet niet verbaasd over Breda Blunders in Brits bse-onderzoek Toerisme werkt aan nieuwe ideeën Popkensburg verdient navolging Voorzitter parlement Suriname Lachmon in Den Haag overleden Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 27,50 12,48 mtm Zo groot is Zeeland toch niet? 19' Afwisseling Eerst wisselend bewolkt,later toenemende I bewolking gevolgd door regen. Maximumtemperatuur rond 19 graden. 244e jaargang no. 249 zaterdag 20 oktober 2001 los nummer 1,50 3,30) van onze redactie buitenland KABOEL - Het Ameri kaanse leger heeft op beperkte schaal grond troepen Ingezet tegen de Mban. Uit Afghanistan worden rechtstreekse ge vechten gemeld. Het Amerikaanse tv-station CBS berichtte vannacht dat Amerikaanse soldaten een Tali- ban-doel in zuid-Afghanistan hebben aangevallen. Het zou gaan om een actie van 200 Ame rikaanse soldaten. In Noord-Afghanistan coördi neren Amerikaanse grondtroe pen logistieke steun aan de Noordelijke Alliantie. De oppo sitie wordt door de VS voorzien van voedsel, munitie en geld. In het zuiden van Afghanistan zouden Amerikaanse militairen de geheime dienst CIA steunen bij pogingen het Taliban-be- wind te ondermijnen. De Taliban daagden de Verenig de Staten uit 100.000 militairen te sturen, zodat het een echt ge vecht kan worden 'tussen onze soldaten en die van hen'. De zegsman bij de Amerikaanse regering zei dat de inzet van grondtroepen de komende da gen aanzienlijk kan worden uit gebreid. Maar er wordt geen grote troepenmacht opgebouwd zoals in de Golfoorlog, bena drukte hij. Dat een nieuwe fase in de strijd is aangebroken, bleek gisteren ook uit het gelei delijke afzwakken van de be schietingen op Taliban-doelen, na de onafgebroken aanvalsgol ven van de afgelopen dagen. In woners van Kaboel en Kanda har maakten van de aanvals- luwte gebruik om een veilig TERNEUZEN - De be lastingdienst in Terneu zen heeft gisteren de postkamer van het kantoor aan de Rose- gracht gesloten, nadat er een verdacht postpak ketje was binnengeko men. Politie, GGD en brandweer zijn van het geval op de hoogte ge steld. Volgens R. van Koperen, voorlichter van de belas tingdienst, krijgt de dienst de laatste dagen overal met dit soort voor vallen te maken. De procedure' die dan door medewerkers van de rijksdienst gevolgd wordt is standaard. ,,We nemen geen risico's, verdachte poststukken worden geïsoleerd, we vergewissen ons ervan of mensen al dan niet met de stukken in aanraking zijn geweest. Is dat het geval, dan worden er maatregelen getroffen. Zo kan het dus ook ge beuren dat er bepaalde ruimtes ontruimd wor den. In Terneuzen is besloten de postkamer tijdelijk dicht te doen. Het ver dachte poststuk gaat naar het onderzoekbu reau ID-Lelystad. Als na onderzoek blijkt dat er verdere maatregelen ge troffen moeten worden, zullen we dat zeker doen", zei Van Koperen. Den Haag Ook het Binnenhof in Den Haag is gisteren aan het eind van de ochtend en het begin van de mid dag enkele uren afgeslo ten geweest na de vondst van een verdachte enve lop bij het ministerie van Algemene Zaken. De en velop bevatte wit poeder, aldus het Openbaar Mi nisterie. De Rijksvoor lichtingsdienst meldde later dat onderzoek bij ID-Lelystad heeft uitge wezen dat het poeder geen antraxbacteriën be vatte. Alleen de ruimte waar de envelop werd opengemaakt, is ont ruimd geweest. Om 13.15 uurishetBinnenhofweer vrijgegeven. GPD heenkomen te zoeken. Alleen al vanuit het zuidelijke Kandahar, waar de Taliban hun machts centrum hebben ingericht, stroomden duizenden Afgha- nen naar de grens met Pakistan. De VN- vluchtelingenorganisa tie UNHCR spreekt van een chaotische situatie. Een Pakistaanse legerwoord- voerder bevestigde dat Ameri kaanse militairen zich op Af- ghaans grondgebied hebben begeven. De speciale eenheden zijn in Taliban-gebied gedropt voor 'hit-and-run'-operaties, korte aanvalsacties die gericht zijn op een specifiek doelwit, zei hij. Ook de Amerikaanse defen sieminister Rumsfeld bevestig de gisteren de acties. „Ge vechtsvliegtuigen kunnen niet over de grond kruipen en men sen vinden." In Washington maakte minister Ridge van Binnenlandse Veilig heid gisteren bekend dat de an- thraxbacillen die zijn ontdekt in Florida, New York en Was hington niet van elkaar te zijn onderscheiden. Dat wijst erop dat ze van dezelfde leverancier komen, maar het hoeft niet te betekenen dat ze door dezelfde bron zijn verspreid. Het aantal miltvuurgevallen in de VS is gisteren opgelopen tot acht. Bij een tweede medewer ker van een postkantoor in Trenton, New Jersey, is anthrax vastgesteld. Eerder al werd be kend dat een vrouwelijke post- besteller een huidinfectie had opgelopen door miltvuurbacte riën. AFP/RTR/AP/GPD GENT - Anti-globalisten trekken door de straten van Gent, waar de regeringsleider van de Europese Unie bijeen waren om te spreken over het terrorisme en over Europe se financiële kwesties. De EU-top gisteravond weinig glamour. Door de vele veilig heidsmaatregelen veranderde Gent aanvankelijk in een spookstad. Gisteravond zorgden zo'n tienduizend betogers nog voor wat sfeer. De demonstratie verliep over wegend gemoedelijk. foto Olivier Matthy/EPA pagina 5: als op een eerste kerstdag EU eist lagere bankkosten door Axel Veldhuijzen DEN HAAG - Als Maxima Zor- reguieta en de 48-jarige Wasse- naarse man zich aan de ver keersregels hadden gehouden, was er donderdag waarschijn lijk geen ongeluk gebeurd. Aan beide uiteinden van het stille stuk van de Leidse Straatweg in Den Haag hangt duidelijk een verbodsbord voor motorvoer tuigen. Beide auto's mochten er de bewuste vooravond dus niet rijden. Maar Maxima en de Wassenaar der deden wat daags erna tien tallen andere automobilisten deden; ze negeerden zonder blikken of blozen het verbods bord en reden over de lommer rijke klinkerweg die langs Pa leis Huis ten Bosch voert. Uitrit Voor Maxima was de Leidse Straatweg een makkelijke uitrit om haar tijdelijke residentie in het paleis van haar aanstaande schoonmoeder te verlaten. Ze sloeg van de oprijlaan van het paleis linksaf richting Haagse binnenstad en de woning van haar aanstaande aan het Noordeinde, toen vanaf die kant juist de Wassenaarder aan kwam rijden. Hij gebruikte de verboden weg waarschijnlijk als een snel alternatief voor de permanent overbelaste Benoor- denhoutseweg. Buurtbewoners en Haagse taxichauffeurs weten dat de bijna vergeten weg door het Haagse Bos een vorstelijke sluiproute is om de spits te om zeilen. Maxima was dan formeel fout bij het negeren van het verbods bod, ze kreeg eerder waar schijnlijk wel het voorbeeld van zo'n beetje de hele koninklijke familie. Het verboden stuk van de Leidse Straatweg wordt vol gens de RVD door alle Oranjes gebruikt om het paleis in en uit rijden. En tot nu toe heeft nie mand daar ooit iets over gezegd. De verloofde van kroonprins Willem-Alexander bleef onge deerd. Zij zat alleen in haar au to. De bestuurder van de andere auto liep een beenbreuk op en is voor onderzoek naar het Haagse Bronovo-ziekenhuis gebracht. Beide auto's hebben 'aanzienlij ke schade' opgelopen, meldt de RVD. Op de plek van het onge luk is te zien dat er sprake moet zijn geweest van een flinke klap. De krijtstrepen van de politie doen vermoeden dat een van de auto's gedeeltelijk in de berm te recht is gekomen. De andere au to is waarschijnlijk met de neus richting paleis tot stilstand ge komen. De politie onderzoekt de toedracht van de botsing. Maxima is volgens de regels aan een blaastest onderworpen, maar de Argentijnse bleek niets te hebben gedronken. GPD DEN HAAG - Viee-fractievoor- zitter Marijke Vos van Groen Links mag vandaag in Amster dam de demonstranten van het Platform tegen de Nieuwe Oor log niet toespreken, hoewel dat aanvankelijk wel de bedoeling was. Volgens Vos vinden de organisa toren dat het standpunt van GroenLinks over de bombarde menten op Afghanistan te ver afligt van dat van de demon stranten. ANP HAUENSTEIN - Schoenmaker Heinz Plate showt voor de deur van het schoenenmuseum in het Duitse Hauenstein een paar reusachtige stappers. Het paar is 1,65 meter lang en zou in de winkel als 'maatje 247' in de rekken staan. Plate maakte de schoenen speciaal voor het museum. Hij werkte er twee jaar aan en kreeg er 30.000 mark voor. Het Guiness Book of Records heeft de schoenen erkend als grootste ter wereld. foto EPA LEIDEN - Het eerste Vroegmid- delnederlands Woordenboek komt volgende maand op de markt voor een prijs van onge veer 1700 gulden. Een minder luxe uitgave gaat ongeveer 1400 gulden kosten. Aan het woordenboek met ruim 26.000 woorden en 6000 pagi na's is sinds 1988 gewerkt door het Instituut voor Nederlandse Lexicologie uit Leiden met een team van vier redacteuren. Het woordenboek is gebaseerd op een bestaande verzameling handschriften uit de dertiende eeuw. Het gaat vooral om amb telijke stukken, zoals schenkin gen van land aan de kerk, maar ook over andere transacties. Ook de oudste Nederlandstalige bijbel op rijm zit in die verzame ling. Het woordenboek geeft niet al leen woordbetekenissen, maar is meteen een duik in de wereld van de dertiende eeuw. Zo staan allerlei rechtstermen uitgebreid toegelicht, aldus redacteur T. Schoonheim. Bij planten wordt niet alleen vermeld wat voor plant het is, maar ook waarvoor die werd gebruikt. Het laatste woord werd al in 1998 toegevoegd aan het con ceptwoordenboek, maar het omzetten van de woorden met hun dertiende eeuwse spelling- in de nu gebruikelijke alfabeti sche volgorde vergde veel tijd. De redacteuren hadden per the ma gewerkt. Schoonheim: „Dat was makkelijker dan dat je van een vogel moet overstappen naar een muntje." ANP (Advertentie) De occasionsite van Zeeland Dat er in Breda mogelijk een organisatie is gevestigd die geld inzamelt voor terroristische organisaties, verbaast het kabi net niet. Dat zegt vice-premier Jorritsma. Nederlandse isla mitische charitatieve instellingen ontkenden giste ren in alle toonaarden dat zij met deze praktijken van doen hebben. Vijf jaar lang hebben we tenschappelijke onder zoekers in het Schotse Edinburgh gedacht dat ze schapenhersens op bse hadden onderzocht. Maar nu blijkt dat ze materiaal van koeien hebben getest. Er lag al een noodplan klaar om veertig miljoen schapen af te maken. 'Een afschuwelijke fout', zegt voorzitter prof essor Smith van de landelijke bse-commissie. Kamperen in een boomzak, paalwoning, strandtent of een campinglodge. Recreatieondernemers richten de blik op de toekomst en constateren dat een deel van hun publiek op zoek is naar nieuwe belevingen. De pas opgerichte Stichting Wo nen van Senioren op Boerderij en ziet 't Hof Popkensburg in Sint Laurens, waar al vijftien jaar een woongemeenschap voor ou deren is, als lichtend voorbeeld voor heel Nederland. Per dag stoppen in Nederland elf boeren met hun bedrijf. De boerderijen die leeg komen te staan, zouden door groepen ouderen moeten worden bevolkt. Dat is goed voor de senioren én de leefbaarheid van het platteland. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; wetenschap: 6; economie: 7; radio en televisie: 8 en 9; zee land: 11,12,13, 15 en 17; sport: 18 en 19; reportage: 21,22,23, 25 en 27; reizen: 29,31 en 33; mobiel: 35; wonen: 37 en 39. van onze redactie buitenland DEN HAAG - De voorzitter van het Surinaamse parlement, Ja- gernath Lachmon, is op 85-jari- ge leeftijd in Den Haag overle den. De parlementsvoorzitter werd gisterochtend dood aan getroffen in zijn hotelkamer. Lachmon verbleef in Nederland als leider van een parlementaire delegatie die Nederland be zoekt. De delegatie kwam 7 ok tober in Nederland aan en sprak behalve met politici ook met vertegenwoordigers van het be drijfsleven en maatschappelij ke organisaties. Als oprichter en leider van de hindoestaanse VHP en als voor zitter van het parlement heeft hij een halve eeuw lang mede de Surinaamse politiek bepaald. Volgens mr. T. Bissessur, voor zitter van de VHP Nederland, zal de Surinaamse gemeen schap Lachmon vandaag her denken. Het stoffelijk overschot wordt morgen per vliegtuig naar Suriname overgebracht. De president van Suriname Ronald Venetiaan noemde Lachmons overlijden 'een ver schrikkelijke klap' voor de sa menleving. De leden van de par lementaire delegatie in Den Haag waren gisteren geschokt over het heengaan van de voor zitter. Fractieleider Otman Rodgers van het regerende Nieuw Front was aangedaan en wilde niet speculeren over de gevolgen voor de Surinaams po litiek. Het Nederlandse kabinet en verschillende Kamerleden heb ben gisteren Lachmon gepre zen, waarbij zijn democratische gezindheid naar voren is ge bracht. ANP pagina 2: Jagernath Lachmon streefde naar verbroedering Advertentie naam:O noteert u mij voor een proefabonnement van voorletters:m/v 6 weken voor 27,50 12,48. straat:nr.geef daarbij éénmalig toestemming voor auto postcode: matische incasso van onder staand rekeningnummer P'aats(proef geldt eenmalig bin- nen zes maanden) telefoon: noteert u mij voor een e-mail abonnement. De eerste twee Voor automatische incasso stem ik toe in weken ontvang ik de krant afschrijving van mijn (post)bankrekening- gratis. Daarna wil ik betalen: nummer: o per maand met automatische incasso handtekening: 19,25 42,42). per kwartaal met automatische incasso PZC bv gaat zorgvuldig om met persoonsgege- (€52 - 114 59) vens. In de colofon treft u nadere informatie aan. Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen (postzegel niet nodig) 8 713214 00001 Kom eerst eens bij ons kijken. Echt alles voor de beginnende muzikant en de professional! DEN DEKKER MUZIEK v/b Biltlaan 69, Kapelle, 0113-330330 www.dendekkermuziek.com

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 1