m Winstbelasting moet op één lijn Kabinet is voor windmolens langs Afsluitdijk Bl0f keert met nieuwe drummer terug op podia Computernetwerk Buitenlandse Zaken onveilig en te oud tï3 Voorstel eurocommissaris Bolkestein Onrust miltvuur neemt af Spoor naar Bin Laden via Breda Daders moord op Zeevi niet uitgeleverd Wereldbeeld KPN verkoopt deel KPNQwest Dutchtone zet mensen op straat Een draaiboek voor Maxima Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 27,50 €12,48 Doelpuntloos gelijkspel voor Ajax 18 Af en toe zon Vooral sluierbewolking, in de avond bewolkt. Maximumtemperatuur rond de 18 graden. Matige zuidoostenwind. 244e jaargang no. 248 vrijdag 19 oktober 2001 los nummer 1,00 2,20) Hnnr Mare Peeperkorn BKUSSEL - De winstbe lasting voor bedrijven moet overal in de Europe se Unie op dezelfde wijze worden berekend. Euro pees commissaris Bolke stein komt volgende week met voorstellen. Bolkestein (Interne Markt) pre senteert zijnplannen na een uit gebreide studie waaruit blijkt BREDA - Een Saudische liefda digheidsinstelling met een ves tiging in Breda is volgens de Amerikaanse krant Wall Street Journal een dekmantel voor de Al Qaeda-organisatie van Bin Laden. De instelling heet Muwafaq en is gevestigd aan de Columbus- straat. Volgens de Newyorkse krant zijn de twee bestuursle den in Breda, Yasin Q. en Chafiq A.. betrokken bij het inzamelen van geld voor Bin Laden. Yasin Q. geldt als een invloed rijk zakenman. Zijn naam dook enige tijd geleden op in de Britse krant The Guardian. Daar werd hij neergezet als een financier van het terrorisme. Hij ontken de dit later met kracht. Bij de BVD is Muwafaq bekend als een groepering' die de islami tische strijd steunt. GPD TEL AVIV - Het Palestijnse be stuur heeft een Israëlisch ulti matum voor de uitlevering van de daders van de moord op mi nister Rechavam Zeevi van de hand gewezen. „Als de moordenaars inderdaad in Palestijns gebied verblijven, dan zal Arafat hen laten arres teren en berechten, maar uitle vering aan Israël is uitgesloten" zei gisteren de Palestijnse mi nister Ziyad Abu Zayad. Beide partijen in het Israëlisch- Palestijnse conflict probeerden gisteren de gunst te winnen van het Westen, en met name de Ver enigde Staten. Arafats adviseur Nabil Abu Rudeineh zei dat Is- raëls antwoord op de moord op Zeevi is bedoeld om een Ameri kaans vredesinitiatief te torpe deren. Hij doelde vooral op het binnendringen van het Israëli sche leger, gisterochtend, in de buitenwijken van de Palestijnse steden Ramallah en Jenin. Twee leden van de Palestijnse politie macht en een 10-jarig school meisje kwamen daarbij om het leven. Vooralsnog lijkt het Palestijnse Bestuur in de kwestie van de moord op Zeevi de Amerikanen niet aan zijn kant te hebben. „Amerika zal Israël niet voor schrijven hoe het zich moet ver dedigen", zei gisteravond Dan Kurtzer, de Amerikaanse am bassadeur in Tel Aviv. In een vraaggesprek met de Is raëlische televisie noemde hij Israëls eis tot uitlevering van de moordenaars 'juist en terecht'. gpd/afp dat de huidige lappendeken van belastingstelsels internationale ondernemingen hindert. Ier land hanteert het laagste tarief (10 procent), terwijl Duitse on dernemers worden aangeslagen voor ruim 40 procent. In Neder land bedraagt de winstbelas ting 35 procent. Niet alleen de tarieven lopen sterk uiteen, ook de definitie van winst varieert. Bolkestein wil eerst het pro bleem van de dubbele belasting aanpakken. Als de winst van een dochteronderneming elders is belast, moet dat in het thuis land niet nog eens gebeuren. De bestaande regels schieten daar voor tekort. De commissaris wil daarnaast meer mogelijkheden om verliezen in één land te ver rekenen met de winst in een andere lidstaat, waardoor de uiteindelijke belastingafdracht lager uitvalt. Bolkesteins onderzoekers bena drukken dat een echte oplossing voor de fiscale problemen van bedrijven, een veel drastischer ingreep vereist. Multinationals zijn meer gediend met één Euro pese winstbelasting voor al hun dochterondernemingen. Dat gaat Bolkestein echter te ver. Hij stuurt aan op een een duidige Europese berekenings wijze van de winstbelasting. De grondslag is dan overal gelijk, maar de EU-landen stellen zelf de hoogte van het tarief vast. Of de EU-landen de voorstellen overnemen, is zeer de vraag. In menging vanuit Brussel wordt absoluut niet op prijs gesteld. GPD CARACAS - De maker van deze muurschildering in de Venezolaanse hoofdstad Caracas schuwt het grote gebaar niet. Hij laat Jezus en Maria treuren over de terreuraan slagen in New York en Washington. Daarnaast staat de president van Venezuela Hugo Chavez pontificaal voor het Vrijheidsbeeld en Uncle Sam. foto Juna Barret/EPA Gisteravond speelde Blof voor het eerst voor publiek met de nieuwe drummer Norman Bonink in de gelederen. foto Lex de Meester door Ernst Jan Rozendaal WESTKAPELLE - Bief is weer volop in bedrijf. Voor het eerst in zeven maanden trad de pop groep gisteravond weer op, in de met zeshonderd man afgeladen Hooizolder in Westkapelle. Op 17 maart werd de toen lopende theatertournee van Blof bruusk afgebroken toen drummer Chris Götte met zijn motor veronge lukte. In Westkapelle kon het publiek voor het eerst kennis maken met zijn opvolger, de 38- jarige Norman Bonink. Zanger/gitarist Paskal Jakob- sen, toetsenist Bas Kennis en bassist Peter Slager stonden niet nadrukkelijk stil bij de ge beurtenissen van het afgelopen jaar, maar de eerste nummers van het concert hadden wel ex tra betekenis. De opener was 'Welkom thuis': 'Welkom in ons midden, welkom in ons huis, nu je eindelijk weer hier bent.' Een boodschap die gericht was aan het publiek en ongetwijfeld ook aan Bonink. Direct daarop volg den de nieuwe nummers 'Weg gaan' en de aan Götte opgedra gen nieuwe single 'Dichterbij dan ooit', met zinsneden als: 'Dat weggaan van jou doet veel te veel pijn' en: 'Hoe het komt dat ik nu merk, jij bent weg, DEN HAAG - KPN heeft een stapje gezet in het verminderen van de schuldenlast. Het telecombedrijf verkoopt 10 procent van zijn aandeel in KPNQwest aan partner Qwest. De overeenkomst levert direct ƒ222 miljoen op die KPN ge bruikt om de schuldenlast terug te brengen. Tegelijkertijd kan het door de nieuwe eigendoms verhoudingen 946 miljoen aan schuld uit de boeken schrappen. KPN heeft een schuld van 22 miljard gulden. ANP maar dichterbij dan ooit.' Tus sendoor merkte Jakobsen op: ,,Ja, dit is voor ons therapie, hoor." Maar toen de moeilijke kop eraf was, volgde een energiek en bij vlagen vrolijk optreden. Jakob sen: ,,We hebben dit zo ver schrikkelijk gemist. We zijn zo blij dat we hier weer terug zijn. Het optreden in Westkapelle was het eerste in een reeks van try-out-concerten. Tot eind de cember wordt in totaal achttien keer proefgedraaid in de nieuwe bezetting, eerst vooral in kleine zalen. Vervolgens begint 9 janu ari de dag dat het nieuwe album Blauwe Ruis verschijnt, in Am sterdam de Concerttour Blauwe Ruis. In het kader van die tour nee wordt 9 februari de Vlis- singse sporthal Baskensburg aangedaan. De twee try-outs die nog in Zee land staan gepland - vanavond in Brogum in Zierikzee en don derdag 29 november in het Ar senaaltheater in Vlissingen - zijn uitverkocht. door Jaco van Lambalgen en Hans van Soest DEN HAAG - Het kabinet is het eens over de bouw van een windmolenpark aan beide zijden van de Afsluitdijk. De meest betrokken bewindslieden heb ben daar gisteren overeenstemming over bereikt. De bouw van het park is omstreden omdat het langs de rand van het natuurgebied de Waddenzee komt. De mogelijkheid bestaat dat Brussel het besluit nog doorkruist, omdat de bouw in tegenspraak kan zijn met de internationale afspraken over be schermde gebieden voor trek- en broedvogels. De aanleg van het windmolenpark is een plan van de provincies Friesland en Noord-Holland. Het omvat de bouw 109 windmolens van 60 a 70 meter hoog, aan weerszijden van de Afsluit dijk. De opgewekte elektriciteit (300 megawatt) is voldoende voor 250.000 huishoudens. Tot nu toe waren minister Pronk (Mi lieu) en staatssecretaris Faber (Na tuurbeheer) tegen de aanleg van het park in het omstreden gebied. In een overleg met minister Jorritsma (Eco nomische Zaken) hebben ze echter als nog ingestemd met de plannen. Naar verwachting stemt vandaag het voltal lige kabinet in met het voornemen. „Het is het een of het ander," zei Jor ritsma gisteren na afloop van het be raad. „Of je wil duurzame energie, dat is wind of biomassa. Maar dan moet je het wel willen." Achterstand Jorritsma wilde zo graag instemming met het plan, omdat het kabinet ach terloopt met zijn plannen voor het aan tal te bouwen windmolens de komende jaren. Van het geplande windvermogen op het land van 1000 megawatt was vo rig jaar nog niet de helft gehaald. Om hier meer vaart achter te zetten, sloot het Rijk onlangs een overeenkomst met de meest winderige provincies over de bouw van voldoende windmolens om in 2010 1500 Megawatt aan windenergie op het land te kunnen opwekken. Deze plannen staan los van het voornemen om ook voor de kust bij Egmond aan Zee een groot windmolenpark aan te leggen. Politiek verdeeld Hoewel het kabinet vandaag instemt met de plannen van het park aan de Af sluitdijk, is de Tweede Kamer nog erg De mannen met de vreem de pakken duiken nog hier en daar op. Gisteren wa ren ze aan het werk bij het kantongerecht in Delft nadat daar een verdachte brief aankwam. Maar het aantal meldingen van mo gelij ke miltvuurbrieven neemt af. De brandweer is zo langzamerhand poe dermoe. Tweehonderd gedwongen ontslagen en vijfhonderd arbeids plaatsen weg: Dutchtone reorganiseert. In totaal verdwijnt een kwart van het personeel bij deze aanbieder van mobiele telefonie. KPN maakte al eerder bekend 8000 banen te schrappen. Ben, Telfort en Libertel zeggen geen 1 reorganisatieplannen te hebben. Natuurlijk, Maxima moet varen als ze in Zeeland is. Maar met de laarzen door de modder van het ver dronken dorp Valkenisse banjeren, of zomaar op een dijk staan om van het uitzicht te genieten was ook leuk geweest. Maar dat staat niet in het draai boek. Ajax heeft zich in Denemarken verzekerd van een redelijke uitgangspositie voor het bereiken van de derde ronde van de Uefa Cup. De Amsterdammers speelden gisteravond gelijk tegen FC Kopenhagen: 0-0. FC Utrecht en FC Twente zijn vrijwel kansloos om de tweede te overleven. Ze ver- loren respectievelijk van Parma (1-3) en Grasshop- O V' per (4-1). feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; economie: 6; radio en televisie: 7; trends: 9,10,11 en 13; zee land: 15,16,17,19,21 en 22; sport: 23,24,25 en 27. van onze redactie binnenland DEN HAAG - De beveiliging van het computernetwerk van Buitenlandse Zaken is onvol doende. De apparatuur, die wordt gebruikt voor het uitwis selen van informatie tussen het ministerie en de ambassades in het buitenland, is sterk verou derd. Dat heeft staatsecretaris Van Hoof (Defensie) de Tweede Ka mer laten weten. Volgens de be windsman gaat het om de cryp- tografische apparatuur voor de beveiliging van informatie. Bij de communicatie met de ambas sades maakt het ministerie ge bruik van gecodeerde berich ten. Een project om nieuwe appara tuur te ontwikkelen is mislukt. Philips Crypto heeft aan die op dracht van de ministeries van Buitenlandse Zaken, Binnen landse Zaken, Justitie en De fensie vier jaar gewerkt. Het was de bedoeling dat te verzen den vertrouwelijke informatie zou worden beschermd door een zogeheten V-kaart. Die moest berichten 'versleutelen', waar na ze ongecodeerd in de compu tervan de ontvanger zouden ko men. De overheid heeft met het pro ject 17,5 miljoen gulden ver speeld. Zijn ministerie heeft de complexiteit van het probleem onderschat, erkent Van Hoof. Maar volgens Buitenlandse Za ken hoeft niemand bang te zijn dat staatsgeheime berichten op straat komen te liggen. Wel moet Nederland binnen vijfjaar coderingsprogramma's hebben die voldoen aan de Navo-stan- daard. Vanaf dat moment mag Nederland niet meer via de oude apparatuur met andere bondge noten communiceren. ANP (Advertentie) verdeeld. CDA, WD en SGP zijn voor, D66, GroenLinks, ChristenUnie en de SP tegen. De PvdA moet de doorslag geven, maar die partij wil de uitkomst van een milieueffectrapportage af wachten. De tegenstanders krijgen steun van de Vogelbescherming, het Wereld Natuur Fonds en de Waddenvereniging. Vol gens hen zullen jaarlijks tussen de 10.000 en 15.000 vogels te pletter vlie gen in de wieken van de hoge windtur bines. Volgens het WNF is het beter de molens op zee te plaatsen, enkele kilometers buiten de kust. GPD naam:o noteert u mij voor een proefabonnement van voorletters:m/v 6 weken voor 27,50 12,48. straat:nr-Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor auto postcodematische incasso van onder staand rekeningnummer p'aa*s(proef geldt eenmalig bin- nen zes maanden) telefoon: D' noteert u mij voor een e-mail:abonnement. De eerste Voor automatische incasso stem ik toe in twee weken ontvang ik de afschrijving van mijn (post)bankrekening- krant gratis. Daarna wil ik nummer: 1 I I I I I 1 I I betalen: per maand met handtekening: automatische incasso 19,25//42,42). D per kwartaal met PZC b» gaat zorgvuldig om met persoonsgege- automatische Incasso vens. In de colofon treft u nadere informatie aan. 52,-/114,59). PZCafdebng°lezeiaservice 8 "713214 000002 ^ts™ "3 di wo do yr za (postzegel niet nodig)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 1