PZC Tweede brug moet N59 ontlasten Jongen (15)gevonden in gezonken schip Provincie laat zien wat ze doet in serie tv-programma's Schouwen wil vrije doorgang ambulance Zeelandbrug terug Melka Belaagd busbedrijf blijft voetbalfans vervoeren Rijk trekt een miljoen uit voor noodoplossingen Studie naar ander spoor goederentrein Negen gewonden bij botsing drie auto's Werkstraf voor diefstal met geweld bij Aldi Zierikzee zeeuwse almanak Piesen IMOORD waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844 - 1998 woensdag 17 oktober 2001 door Miriam van den Broek MIDDELBURG - Het busbe drijf Zeeland Tours uit Middel burg dat zondag belaagd is door voetbalsupporters van het Arnhemse Vitesse, zal de Arnhemse fans een volgende keer gewoon vervoeren. „Ne gen van de tien keer gaat het goed", zegt eigenaar Dick Val kenier. Zeeland Tours was door een ander vervoersbedrijf inge schakeld om de Arnhemmers te rijden. Er zijn niet veel bus maatschappijen meer die voet balsupporters willen vervoe rden. De wedstrijd NEC-Vitesse eindigde in 1-0 en er ontston den rellen. Twee van de drie Middelburgse bussen werden vernield. „Ik reed zelf ook. Van die bus werden negen ruiten in geslagen en het interieur ver dween eigenlijk helemaal zo'n beetje", zegt Valkenier. Het is de eerste keer dat het busbe drijf met een dergelijke mate van vandalisme geconfron teerd is. „Het was wat dat betreft een hele ervaring. Maar we wisten waar we aan begonnen. Dit ri sico loop je nu eenmaal als je fanatieke supporters vervoert. Maar eigenlijk lopen wij altijd wel risico. Als we een bus be jaarden vervoeren, loop je de kans dat iemand het loodje legt in de bus, om het zo maar even te zeggen. We wisten welke ri sico's we liepen en hebben toch besloten de rit aan te nemen. Er zijn vooraf duidelijke afspra ken gemaakt met Vitesse en we hebben alles op voorhand doorgesproken met de politie. Negen keer gebeurt er dan niks en de tiende keer wel. Zo gaat dat. Deze gebeurtenis is voor ons absoluut geen reden de Vi- tesse-fans voortaan te weren. Nee hoor, de volgende keer rij den we ze weer. We blijven een vervoersmaatschappij. Let wel, ik praat niet goed wat er gebeurd is." Ondanks de chaos is de afwik keling goed verlopen, vindt de eigenaar. „Vitesse stond borg en het collegabedrijf waarvoor we reden heeft alles de volgen de ochtend al gerepareerd." Hoewel het de eerste keer was dat Valkenier in zo'n extreme situatie terecht kwam, voelde hij zich niet persoonlijk be dreigd. „Juist het tegenovergestelde, zou ik zeggen. Toen ik door de mensenmassa moest rijden, voelde ik me beschermd door de supporters." doorFamke van Loon BRUINISSE - De gemeente Schouwen-Duiveland en de di rectie Zeeland van Rijkswater staat willen een tweede brug met bypass bij de Grevelingen- sluis in Bruinisse aanleggen. Een speciale werkgroep zal dit idee - samen met andere plan nen om de verkeersveiligheid en de doorstroom op de N 5 9 defini tief te verbeteren - verder uit werken. Lange wachttijden bij de Gre- velingensluis, filevorming bij de stoplichten van Nieuwerkerk en onoverzichtelijke kruispunten. Dat zijn in vogelvlucht de knel punten van de Schouwse ver keersader, de N59. Deze zorgen niet alleen voor het nodige on gemak, maar maken de weg ook verkeersonveilig. Ernstige on gelukken leveren hiervoor jaar lijks het bewijs. De Schouwse bestuurders heb ben herhaaldelijk bij het minis terie van Verkeer en Waterstaat aangedrongen op maatregelen. Als gevolg hiervan is een werk groep in het leven geroepen. Vertegenwoordigers van de ge meente, Rijkswaterstaat, het waterschapprovincie en politie Zeeland zullen hierin oplossin gen voor de knelpunten zoeken. Doorstroom Eén van de plannen die deze werkgroep uitwerkt, is de aan leg van een tweede brug met by- GOES - De provincie Zeeland en havenschap Zeeland Sea ports laten onderzoeken of het goederenspoor om Goes en Ka- pelle geleid kan wórden. In die gemeenten is grote weerstand ontstaan tegen de aanleg van de Westerschelde Container Ter minal in Vlissingen-Oost, om dat die veel meer goederentrei nen door de kernen zal sturen. „Wij nemen de geluiden vanuit Zuid-Beveland zeer serieus. Daarom laten we uitzoeken of het mogelijk is te voorkomen dat goederentreinen Goes en Kapelle binnenrijden en hoe veel dat zou kosten"verklaarde gedeputeerde en havenschap voorzitter D. Bruinooge giste ren in Middelburg. Provincie en havenschap betalen ieder de helft van het onderzoekskosten, die in totaal 150.000 euro (330.000 gulden) bedragen. Bruinooge noemde het onder zoek een 'verkennende quick- scan' naar de mogelijkheid om de overlast van het goederen vervoer in Goes en Kapelle te niet te doen. „Ik hoop dat we binnen een half jaar duidelijk heid hebben, zodat we weten of een alternatief tracé geheel of gedeeltelijk haalbaar is." Om te benadrukken dat de Zuid-Bevelandse angst voor de overlast van het goederenver voer per spoor serieus wordt ge nomen, merkte de gedeputeerde op dat daar nu drie onderzoeken naar worden gedaan. „We heb ben minister Netelenbos van Verkeer en Waterstaat gewaagd nog eens te kijken naar de tril- lingshinder, de geluidsoverlast en de veiligheid op de bestaande lijn. Daarnaast hebben we met Goes overeenstemming bereikt om de problemen te inventarise ren, mocht er geen alternatief tracé mogelijk zijn. En daar komt nu dus dit onderzoek bij (Advertentie) pass bij de Grevelingensluis. Zowel de gemeente als Rijkswa terstaat willen met deze drasti sche ingreep de doorstroom van het autoverkeer verbeteren. De herinrichting van het kruispunt bij Nieuwerkerk en het verleg gen van de N59 tussen Zierikzee en Serooskerke zijn andere grootscheepse projecten die de ze werkgroep onder handen zal Op welke termijn deze plannen gerealiseerd kunnen worden, is onzeker. Volgens wethouder Veerhoek van verkeer en ver voer gaat het voornamelijk om 'plank-plannen': een idee wordt in de werkgroep zo ver mogelijk uitgewerkt, zodat het uitge voerd kan worden zodra er geld voor is. Voor een tweede brug bij Brui nisse is een flinke schep geld uit het rijkspotje van de Inter departementale Commissie voor Economische Structuur versterking (ICES) nodig en aanleg komt pas inzicht als de minister hiervoor een 'planstu die' start. „En zulke grote ingrepen moe ten in het Meerjarenprogramma Infrastructuur Transport- en Vervoer (van het Rijk, red.) wor den opgenomen", maakt de wet houder de lijst van hindernissen langer. Gezien de lange weg voor de structurele oplossingen, willen gemeente en Rijkswater staat met kleinere maatregelen op korte termijn de hoogste nood op de N59 wegnemen. Hiervoor is door het Rijk voor 2002 een miljoen gulden uitge trokken. Een (tweede) werk groep zal zich met dat budget voornamelijk richten op het kruispunt bij Nieuwerkerk. Volgens F. Roskam, die namens rijkswaterstaat in dit overleg zit, moet snel duidelijk zijn op welke manier de situatie op de N59 verbeterd kan worden. Roskam: „Voor het einde van dit jaar komt deze werkgroep met voorstellen en weten we wat we gaan doen. Begin volgend jaar kunnen we dan tot uitvoering overgaan." Sleepboten houden de Bo/Gywaarvan de onderkant boven water uitsteekt, op zijn plaats tegen een zandbank. HOOFDPLAAT - Duikers heb ben gisteravond het lichaam van de Terneuzense jongen ge vonden in het zandschip dat maandagavond op de Wester schelde kapseisde en zonk. Het gaat om de vijftienjarige zoon van de schipper. Maandagavond hadden dui kers ook al in het gezonken beunschip Bo/Gy gekeken, maar toen niemand aangetrof fen. Daarop begonnen schepen en helikopters een zoektocht rond de plaats des onheils. Ook gisteren zochten politie en red dingsbrigade de hele dag te vergeefs, totdat bij laag water omstreeks half acht voor een tweede maal in het schip werd gekeken. Het ongeluk met de Bo/Gy ge- beurde tussen Breskens en Hoofdplaat. De Raad van de Transportveiligheid stelt een onderzoek in naar de toe dracht. De oorzaak van het ongeval is nog steeds niet duidelijk. Het schip had ter hoogte van Hoofdplaat op de Westerschel de een lading zand aan boord genomen van de zandzuiger Interballast III. Op het mo ment dat de trossen van de 1711 ton metende Bo/ Gy wer den losgegooid ging het fout en keerde het schip zich plots om. De schipper en zij n vrouw kon den, evenals hun hond, onmid dellijk uit het water worden gehaald door de opvarenden van de zandzuiger. Vervolgens bleek dat de zoon van het schippersechtpaar vermist werd. Direct daarop werd de helikopter van de Belgische kustwacht van Koksijde ge alarmeerd en rukten tiental duikers van de brandweer uit. Gisterochtend werd een poli- tiehelikopter ingezet voor een zoekactie op de Westerschelde. Voorts zochten aan de dijken mensen van Rijkswaterstaat en de regiopolitie naar het slachtoffer. De zoekactie werd echter ernstig bemoeilijkt door de werking van eb en vloed op de Westerschelde. Inspectie Het gezonken schip is door sleepboten tegen een zand bank bij het natuurgebied De Hooge Platen bij Hoofdplaat gelegd. De politie heeft nog geen aanwijzing voor het zin ken van het schip. Woordvoer der E. Kraszewski zegt dat in- foto Peter Nicolai spectie moet uitwijzen wat er verkeerd ging en dat kan pas wanneer het schip gelicht is. Aan de constructie van het beunschip of een mogelijk schuiven van de lading kan het volgens Kraszewski niet lig gen. „Een dergelijk schip heeft dubbele wanden en is speciaal ingericht voor dit werk. Er kan van alles gebeurd zijn waar door het drijvend vermogen blijkbaar is verminderd." Een bergingscombinatie van Multraship en Smit Union zal met twee bokken het wrak lichten en drijvend opleveren. De voorbereidingen voor deze klus zijn in volle gang, maar L. Muller van Multraship kon nog niet zeggen wanneer de ber ging zal plaatsvinden. Het wrak van de Bo/Gy wordt op zijn plaats gehouden door drie sleepboten. Grand Hotel Arion Tel.: 0118-410502 door Ali Pankow SEROOSKERKE (S) - Negen mensen zijn gisterochtend ge wond geraakt bij een aanrijding tussen drie personenauto's. Dat gebeurde omstreeks kwart over elf op de kruising van de N57 met de Stolpweg ter hoogte van Serooskerke op Schouwen- Duiveland. Een 44-jarige man uit Den Haag reed over de N57 komende uit de richting Serooskerke. Voor hem in dezelfde richting reden een 40-jarige man uit Eindhoven en een 23-jarige vrouw uit Breda. Ter hoogte van de kruising stond een auto stil om linksaf de Stolpweg in te slaan. De 23-jari- ge vrouw remde voor deze stil staande auto. De automobilist uit Eindhoven bracht eveneens zijn auto tot stilstand achter de automobiliste uit Breda. De derde achterop komende be stuurder uit Den Haag was niet meer in staat op tijd te stoppen en botste op de achterzijde van de auto van de man uit Eindho ven. Deze schoot op zijn beurt weer door tegen de achterkant van het voertuig van de vrouw uit Breda. Hulpverleners zijn in touw om de gewonden uit hun benarde posities te bevrijden. In de auto van de man uit Den Haag zaten nog drie passagiers. Dat waren een 83-jarige man, een 49-jarige vrouw en een 79- jarige vrouw. Deze drie mensen werden met diverse verwondingen overge bracht naar het Oosterschelde- ziekenhuis in Goes. De 44- jarige bestuurder is met nek- klachten naar hetzelfde zieken huis vervoerd. In de auto van de man uit Eind hoven zaten ook drie passagiers. Dat waren een 39-jarige vrouw en twee 7-jarige meisjes. Ook zij werden allen met nekklachten naar het ziekenhuis gebracht. De 23-jarige bestuurster uit Breda had ook nekklachten maar hoefde niet naar het zie kenhuis. Twee voertuigen raak ten ernstig beschadigd. De brandweer had geruime tijd door Maurits Sep MIDDELBURG - De provincie: wie of wat is dat eigenlijk? Wie werken daar, wat doen ze de he le dag en vooral, voor wie doen ze wat ze doen? Een paar vragen die beantwoord worden in een serie informatieve program ma's, die over een jaar op Om roep Zeeland worden uitgezon den. „We kruipen met de camera naar binnen", kondigt provin ciewoordvoerder S. van der Linde aan. Een Teleac-achtige serie, kwali ficeert de voorlichter het plan van de provincie. „Met veel hu- man interest. Wie gaat er schuil achter de milieu-inspecteur en wat houdt dat werk eigenlijk in? De bedoeling is om het werk dat wij doen, inzichtelijker te ma ken." Het idee voor een televisieserie is opgedaan tijdens de tournee met de Zeelandtrailer, ten tijde van de strategische visie voor de provincie tot 2015. „In die één- op-ééngesprekken stelden veel mensen de vraag: wat doet de provincie nu precies?" vertelt Van der Linde. Gedeputeerde D. Bruinooge maakte gisteren bekend dat het provinciebestuur bereid is 160.000 euro (350.000 gulden) te besteden aan de programma's. Die worden mede met het oog op de Provinciale-Statenverkie- zingen van maart 2003 ge maakt. Bij de verkiezingen in 1999 nam slechts iets minder dan de helft van de stemgerech tigde Zeeuwen de moeite maar de stembus te komen. Zeeland was toen overigens geen uitzon dering, de opkomst was overal zeer laag. Geen promotie De serie moet de kiezers een concreet antwoord geven op hun vragen over de provincie. De programma's worden opge bouwd rond thema's als econo mie en toerisme. Het zullen geen promotiefilmpjes worden voor partijen, aldus Bruinooge. De afleveringen worden uitgezon den op Omroep Zeeland, maar een ander bedrijf zal de produc tie verzorgen. Bruinooge presenteerde het plan gisteren na de najaarscon ferentie van Gedeputeerde Sta ten. Die hebben besloten vier miljoen gulden te verdelen over twintig projecten. Het meeste geld gaat naar het opruimen van een enorme stapel oude banen in het havengebied van Terneu- zen. Andere grote doelen zijn het tien-puntenplan voor cultuur historie, rampenbestrijding, de uitvoering van de onderwijsno ta, het provinciaal verkeer- en vervoersplan, de huisvesting van de Stichting Cultureel Erf goed Zeeland en een aanvullend onderzoek naar de herstructu rering van de jeugdzorg in Zee land. Provinciale Staten moeten in de begrotingsvergadering van 9 november nog instemmen met deze voorstellen. MIDDELBURG - De Middel burgse politierechter heeft gis teren een 28-jarige man uit Burgh-Haamstede veroordeeld tot 120 uur werkstraf. De man stopte op 17 juli dit jaar bij de Aldi in Zierikzee twee videore corders in zijn tas. Nadat hij was betrapt, bedreig de hij het personeel met een stanleymes. De politie moest een hond inzetten om de dief aan te houden. Officier van justitie M. Kappey- ne van de Coppello tilde zwaar aan de diefstal met geweld en eiste vier maanden cel. Politiei'echter A. Janssens-van Kampen bood de man de kans om 120 uur alternatieve straf te verrichten. door Ali Pankow ZIERIKZEE - Schouwen-Dui veland wil dat de mogelijkheid voor een vrije doorgang van am bulances op de Zeelandbrug na der wordt besproken. Zij neemt geen genoegen met het eenzijdi ge besluit van de provincie de tijdelijke maatregel van die vrije baan voor ziekenwagens terug te draaien. De regeling was vorig jaar van kracht tij dens de renovatie van de brug, maar is uit veiligheidsoverwe gingen afgeschaft. De oude afspraak, de bascule- brug gesloten houden voor de scheepvaart in geval van spoed eisende ritten van de ambulan ce, is wel gehandhaafd. De slag bomen worden echter niet meer voor het overige verkeer geslo ten gehouden totdat de ambu lance arriveert. Volgens gede puteerde De Kok levert dit in de praktijk 'heel gevaarlijke situa ties' op. Mensen die staan te wachten en de brug niet omhoog zien gaan, stappen uit om te kij ken wat er aan de hand is. Op zo'n moment kan er met hoge snelheid een ambulance voorbij komen. Vertragingen De andere kant van de zaak is dat de ambulance nu meemoet in de vaak aanzienlijke ver keersstroom. Volgens het ambu lancepersoneel kan dat fikse vertragingen opleveren. Het gemeentebestuur vindt het pertinent onjuist dat het neerla ten van de slagboom slechts een tijdelijke regeling betrof. De ge meente erkent dat de maatregel in eerste instantie inderdaad bedoeld was voor de periode van de renovatie. Maar vervolgens werd die regeling structureel, op advies van de werkgroep die zich bezighield met de gevolgen van het sluiten van het zieken huis in Zierikzee. Schouwen-Duiveland stelt voor die breed samengestelde groep wederom in het leven te roepen, dit keer onder voorzitterschap van burgemeester Asselbergs of wethouder Van der Wekken. De gemeente pleit ervoor om naast vertegenwoordigers van ge meente en provincie de stem uit de praktijk flink te laten door klinken. Daartoe moeten twee vertegenwoordigers van het ambulancepersoneel zitting in de groep krijgen. Ook zou de werkgroep aangevuld kunnen worden met een brugwachter, vindt de gemeente. (Advertentie) fotoPieterHonhoff werk om diverse slachtoffers uit hun benarde positie te bevrijden voordat de ambulances hen naar het ziekenhuis konden ver voeren. De weg was in beide richtingen tot even na enen afgesloten. Keepertje van acht, veel te grote handschoenen en een slobberende broek. Mooi ge zicht is dat, in die veel te gro te goal bij Terneuzense Boys. Hij droomt ervan om ooit zp goed te worden als Dudek, die hij tot de grote helden van zijn nog jonge leventje re kent, maar hij heeft nog een lange weg te gaan. Meestal staat hij nog wat dromerig in de goal. Zijn trainer noemt dat onvolwassen. Cruijff zou zeggen dat dat logisch is. Zaterdag heeft hij zijn eerste grote blunder gemaakt. De bal was al heel lang niet meer in zijn buurt geweest, omdat zijn elftal veel beter ivas en het spel zich op de helft van de tegenstander afspeelde. Toen kwam die ene ver dwaalde bal op zijn doel af. De trainer wilde nog roepen, maar keek tot zijn schrik in een lege goal. Keepertje van acht was net even weggelo pen. „Ik moest piesen, trai- WAmvvt

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 37