m OVINCIALE ZEEUWSE COURAN Vrees voor miltvuur groeit Covra bouwt in Borssele depot voor opslag radioactief schroot 20% korting* op liw internettikken Milieucontrole op zeevaart is lek VS zoeken via VN invloed op nieuw bestuur Afghanistan Hr Piasstampen om 't verst in Miniatuur 11 Man vermist na kapseizen baggerschip bij Hoofdplaat Postcentrum Nieuwegein ontruimd, loos alarm in Almelo en Zwaag Loonmatiging niet voor ambtenaar Arafat vandaag in Nederland Verzoek om eerherstel Mata Hari What a site! Borst steunt hoger tarief en nieuw pakket tandartsen Treinstakingen Parijs en Brussel Delta sluit drinkwatergebied PSV speelt loopgravenvoetbal 19 Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 27,50 €12,48 Af en toe zon Vooral vanmiddag af en toe zon en meest droog. Middagtemperatuur 17 graden en weinig wind. 244e jaargang no. 245 dinsdag 16 oktober 2001 los nummer 1,00 2,20) internet: www.pzc.nl BRESKENS - Een tiental sche pen en een helikopter van de Belgische kustwacht zijn van nacht op de Westerschelde op zoek geweest naar een opvaren de van een gekapseisde zand zuiger. Twee andere opvarenden, onder wie de kapitein, konden worden gered. De 1711 ton metende Boogy, varend onder Neder landse vlag, kapseisde gister avond rond half elf ter hoogte van Hoofdplaat. Toen duidelijk was dat iemand werd vermist, werd groot alarm Duikers van de brandweer stel den vast dat de man zich niet meer in het schip bevond. De reddingboot Zeemanshoop uit Breskens, slepers van Multra ship en Van den Akker en van de kustwacht zochten in het don ker naar een teken van leven. Rond half twee vannacht had de zoektocht nog niets opgeleverd. Slepers waren vannacht bezig het vaartuig tegen een zand bank vast te zetten. Het schip vormt geen hinder voor de scheepvaart. DEN HAAG - De Palestijnse leider Jasser Arafat bezoekt vandaag Nederland. Premier Kok en minister Van Aartsen van Buitenlandse Zaken spre ken vanochtend met hem in het Torentje aan het Binnenhof in Den Haag. Het bezoek van de Palestijnse leider is een verrassing. Nor maal gesproken wordt de komst van een buitenlandse regerings leider ruim van tevoren aange kondigd. ANP PARIJS - Een Nederlandse stichting heeft gisteren bij het Franse ministerie van Justitie formeel eerherstel gevraagd voor Mata Hari, de Nederlandse danseres die in 1917 op beschul diging van spionage voor Duits land terecht werd gesteld. Het verzoek werd namens de Mata Hari-stichting ingediend door de Franse advocaat Thi- bault de Montbrial. Het verzoek is gebaseerd op onderzoek van de historicus Léon Schirmann, die Franse, Britse en Duitse mi litaire archieven heeft nageplo zen en heeft vastgesteld dat Ma ta Hari het slachtoffer was van een complot van de Duitse ge heime dienst. Mata Hariin 187 6 in Leèuwarclen geboren als Margaretha Geertruida Zelle, bracht Parijs voor de Eerste We reldoorlog in vervoering met exotische dansen en liefdesaf faires. Zij had contacten in de hoogste Franse kringen, maar werd beschuldigd van spionage, door een krijgsraad schuldig verklaard en op 15 oktober 1917 gefusilleerd. AP Advertentie www.meliesteglas.nl van onze redactie binnenland DEN HAAG - In Nieuwegein is gisteravond een postsorteercen- trum ontruimd na de vondst van een enveloppe waar poeder op zat. Bij bedrijven in Almelo en het Noord-Hollandse Zwaag zijn gis teren verdachte enveloppen in de bus gevallen. De vrees voor milt vuur neemt wereldwijd toe. Na het alarm in Nieuwegein werden gis teravond tweehonderd medewerkers van het postsorteercentrum onderge bracht in een bijgebouw. Ruim twintig mensen, die in de directe nabijheid van de enveloppe waren geweest, werden di rect ontsmet. De stof is voor nader onder zoek overgebracht naar het onderzoeks instituut ID-Lelystad. De enveloppe in Zwaag bleek in plaats van ziekmakende bacteriën verpulverde wierook te bevatten. Het ging om een re clamebrochure met een blokje wierook dat waarschijnlijk onder de frankeerma chine is geplet. De eerste onderzoeksre sultaten van het geval in Almelo tonen ook geen sporen van miltvuur. Overal ter wereld rinkelen de alarmbel len als er een verdenking van miltvuur besmetting is. Dat gebeurde onder meer in het Belgische Sint-Pieter-Woluwe waar een klant van een bank in de stress schoot toen hij poeder aantrof op de ba lie. Het bleken sporen van de vorige klant, die een koekje had gegeten met poedersuiker. De hulpdiensten kwamen gisteren blik semsnel in actie nadat een oude man in het Duitse Chemnitz meldde dat hij een postpakketje had gekregen met daarop het woord 'gift', Duits voor vergif. Des kundigen in chemische en biologische rampenbestrijding spoedden zich al naar de plek des onheils toen een politieman plots op de gedachte kwam dat 'gift' in het Engels cadeautje betekent. Het post stuk bevatte een mooie poster. Tot nu toe zijn in Nederland drie gevallen van 'postterreur' in de openbaarheid ge komen. Maar het onderzoeksinstituut ID-Lelystad heeft sinds donderdag avond al vijftien postpakketjes in onder zoek genomen, meldt een woordvoerder van het ministerie van Volksgezondheid. De helft is onderzocht en bevat geen ge vaarlijke stoffen. Dat laatste was onder meer het geval met het pakketje dat don derdag werd bezorgd bij de Amerikaanse ambassade in Den Haag. Voor zover nu bekend, is alleen in de VS de miltvuurbacterie werkelijk op de post gedaan. Gisteren ontving de leider van de Demo cratische meerderheid in de Amerikaan se Senaat, Tom Daschle, een brief met miltvuurbacterieën. In de VS is één per soon, een journalist, aan miltvuur over leden. Nucleaire wapens De terreurorganisatie Al Qaeda zou de Russische maffia hebben gevraagd nu cleaire wapens te leveren. Dat zei wapendeskundige Friedrich Steinhaüsler gisteren in het Duitse tele visieprogramma Report Mainz. Volgens Report Mainz heeft de politie in Praag enkele kilo's uranium in beslag ge nomen en heeft de Russische maffia met Al Qaeda samengewerkt. GPD/ANP Brandweermannen in gaspakken overleggen in een speciale tent bij het mediabedrijf in Zwaag over behandeling van het postpakketje met poeder. foto MartinMooij/GPD door Jeffrey Kutterink BORSSELE - Er komt een op slagplaats voor radioactief schroot bij de Covra in Borssele. Het ministerie van VROM en de Covra hebben daarover een ak koord bereikt. Om het materiaal te kunnen opslaan wordt een loods gebouwd. De verwachting is dat het depot eind 2002 in ge bruik kan worden genomen. De aanleg van de opslagplaats heeft te maken met de aanscher ping door het Rijk van de regels voor schrootverwerking. Die wil dat er strenger wordt gecon troleerd op radioactief besmet materiaal. Schrootverwerken- de bedrijven moeten afval met detectiepoorten doormeten, zo staat in nieuwe richtlijnen. Ais schroot, meestal opgeslagen in zeecontainers, is besmet moet het straks direct naar het depot bij de Covra worden gebracht. Daar wordt het handmatig doorzocht om het besmette ma teriaal eruit te halen. Dat blijft definitief bij de Covra achter, de rest kan terug naar het schroot- verwerkend bedrijf. „Ruwweg zijn er twee soorten radioactief materiaal in schroot", legt M. Bak van schrootverwerker Jewometaal uit Rotterdam uit. „Grotere 'Advertentie bronnen, zoals afgedankte meetapparatuur uit ziekenhui zen, of heel licht radioactief be smet materiaal, zoals pijplei dingen." Als meetapparatuur radioactiviteit regisseert bij een container begint het zoeken naar een speld in een hooiberg. „Daarom is het goed als er een depot komt waar dat schroot tij delijk kan worden opgeslagen en uitgesorteerd", vindt Bak. Tijd Rotterdamse schrootverwer- kers zijn fel tegen een depot in Borssele. In de havenstad zijn ongeveer vijf grote en twintig kleinere afvalverwerkers geves tigd. Bak: „Het depot is vooral bedoeld voor Rotterdamse schrootbedrijven. In Zeeland zijn geen grote schrootverwer- kers. Het inrichten van een plek bij de Covra betekent veel heen- en-weer rijden met schroot. Dat kost veel tijd en geld. Een op slagplaats in Rotterdam ligt meer voor de hand Covra-directeur H. Codée vindt dat de Rotterdammers kroko dillentranen huilen. „Het is kennelijk wel interessant om te handelen in schroot van de an dere kant van de wereld komt. Maar het transport naar Borsse le zou te ver zijn? Bedrijven pas sen een vertragingstactiek toe. Voor het inrichten van zo'n de pot zijn vergunningen nodig in het kader van de kernenergie wet. De schrootbedrijven weten heel goed dat er lange procedu res voor staan en dat vergunnin gen niet snel worden afgegeven. Als bedrijven echt zo bezorgd zijn controleren ze het afval op de plek waar het vandaan komt. Laten we blij zijn dat het in Ne derland goed is geregeld en dat er één plek is waar radioactief materiaal wordt opgeslagen." DEN HAAG - Het ziet ernaar uit dat de tandartsen minister Borst van Volksgezondheid overtuigd hebben om tot een an der pakket voor tandartszorg te komen en het tandartstarief met 18 gulden te verhogen. De minister vraagt het College Tarieven Gezondheidszorg (CTG) nieuwe beleidsregels op te stellen. Daarna zal ze een be sluit nemen, zo heeft ze gisteren aan de Tweede Kamer geschre ven. De tandartsen en de zorgverze keraars willen dat tandsteen verwijdering in de aanvullende verzekering komt. Omgekeerd worden dan enkele behandelin gen aan het gewone pakket toegevoegd: een incidenteel consult bij pijnklachten, rönt- gendiagnostiek, trekken en de behandeling van voortanden bij jongeren. Controle wordt voor volwassenen een keer per jaar. ANP 'GebasëCM<l op KPN BelBusis en bij betaling van EUR 3,95 (NIG 8,70) pet maand Geef de tikken een tik terug op www.hetnet.nl door Koos van Wees DEN HAAG - De controle op vervuiling door zeeschepen schiet tekort. Niet alleen wordt er slechts willekeurig gecontroleerd, door gebrek aan mankracht wordt ook zelden vervolgd. De Scheepvaartinspectie doet te weinig en stelt zich te veel op als adviseur van de zeescheep vaart. De samenwerking met het openbaar mi nisterie is slecht. Tot, die conclusies komt de Algemene Rekenka mer, na een onderzoek van ruim een jaar. De bevindingen werden gisteren naar de Tweede Kamer gestuurd. De Rekenkamer uit ook har de verwijten in de richting van de minister van Verkeer en Waterstaat. Zij slaagde er niet in voorzieningen te treffen in de zeehavens voor opvang van afval. Volgens internationale af spraken is ze dat wel verplicht. Dergelijke in stallaties voorkomen dat schepen op zee lozen, benadrukt de Rekenkamer. Kritiek heeft de Algemene Rekenkamer ook op het zoeken naar vlekken op zee vanuit vliegtui gen. Het aantal uren in de lucht blijkt altijd veel lager te zijn dan eerder was begroot. De effecten van de bestrijding van de vervui ling ter plekke is volgens de onderzoekers be perkt. Vaak duurt het te lang voordat het be- strijdingsvaartuig ter plekke is. De Rekenkamer verwijt de Directie Noordzee van Rijkswaterstaat, verantwoordelijk voor signalering en opruimen van verontreiniging, te veel met de korte termijn bezig te zijn. Verder signaleren de onderzoekers dat de Scheep vaartinspectie, die op schepen de milieuvoor schriften controleert, en het openbaar ministe rie langs elkaar heen werken. GPD Loonmatiging is voor rijksambtenaren nog niet aan de orde, zegt AbvaKabo-onderhandelaar A. Viskil. Zijn bond sloot gisteren een CAO-akkoord met minister De Vries van Binnenlandse Zaken. In dat akkoord zit een loonsverhoging van 4,1 procent. Spoorwegpersoneel in België en Frankrijk staakt. De acties bleven gisteren beperkt tot de hoofdsteden Parijs en Brussel (foto). In België zijn vandaag Antwerpen, Henegouwen en Limburg aan de beurt. In Frankrijk blijven de sta kingen niet beprekt tot het spoor, ook andere ambte naren en vrachtwagenchauffeurs doen mee. Delta Nutsbedrijven heeft gisteren het terrein rond haar drinkwaterstations in Zeeland, West-Brabant en op Goeree- Overflakkee gesloten voor het publiek. De maatregel houdt verband met de mogelijkheid van terroristi sche aanslagen. Met 'loopgravenvoetbal' zal PSV vanavond in Rome Lazio tegemoet treden voor het vierde Champions League-duel. Yuri Nikiforov speelt waarschijnlijk achter Ernest Faber en Kevin Hofland als extra slot op de deur bij de Eindhovenaren. Trainer Erik Gereis hoopt zo de angel uit het peperdure, Italiaanse sterrenensemble te halen en op vreemde bodem een kostbaar punt te bemachtigen. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; economie: 6; gezondheid: 7; radio en televisie: 9; zeeland: 11 13,15 en 17; sport: 18 en 19. Washington heeft formeel al leen gezegd dat alle etnische groepen van Afghanistan een rol moeten spelen in een toe komstig bestuur. Vooral Pakis tan is beducht voor een nieuwe regering waarin geen Pathanen meer zitten. De Taliban vinden in deze bevolkingsgroep hun machtsbasis en vooral in de Pa- kistaans-Afghaanse grens streek wonen veel Pathanen. Powell zei dat hij al driemaal met de secretaris-generaal van de VN, Kofi Annan, over de toe komst van Afghanistan heeft gesproken. Hij zei niet uit te sluiten dat ook de 'elementen van de Taliban' enige rol kun nen spelen in een nieuw bestuur. De Amex-ikaanse staatssecreta ris van Buitenlandse Zaken Ar- mitage repte overigens eerder van een federatievorm met re gionale autonomie. RTR/ANP pagina 5: staking Pakistan draagvlak acties neemt af door Patrick Selbach ISLAMABAD - De Amerikaan se minister van Buitenlandse Zaken Powell heeft een speciale gezant aangewezen die met de Verenigde Naties moet overleg gen over een Afghaans bestuur na de eventuele val van de Tali ban. De minister maakte gister avond tijdens een vlucht van Pakistan naar India bekend dat hij de huidige beleidsdirecteur van zijn ministerie, Richard Haass, heeft opgedragen die taak te vervullen. President Bush zei eerder al een rol weggelegd te zien voor Ver enigde Naties in een toekomstig Afghanistan. De president heeft evenwel ook steeds gezegd zich niet met het toekomstig bestuur van het land te willen bemoeien, maar in toenemende mate wordt duidelijk dat de VS actief zijn op dat vlak. (Advertentie) naam o noteert u mij voor een proefabonnement van voorletters:m/v 6 weken voor 27,50 12,48. straat:nr-Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor auto postcode: matische incasso van onder staand rekeningnummer P'aats(proef geldt eenmalig bin- nen zes maanden) telefoon:M O: noteert u mij voor een e-mail:abonnement. De eerste Voor automatische incasso stem ik toe in twee weken ontvang ik de afschrijving van mijn (post)bankrekening- krant gratis. Daarna wil ik nummer: II II I I I I I I I I betalen: o per maand met handtekening: automatische incasso 19,25/ 42,42). u per kwartaal met PZC b» gaat zorgvuldigom mat persoonsgege- automatische incasso vens. n de co ofon treft u nadere informatie (€52,-/114,59). Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice 8 "713214"000002li di wo do vr ia (postzegel niet nodig)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 1