Verzet Veere tegen hogere lasten Nieuw onderkomen voor paarden Klepperhoeve 7 Zon brengt waterscouts snelle tijden Virtueel Veere is fracties te saai Daphne grijpt naast titel Miss Nederland Brand bij kapper snel geblust Pasar Malam keert terug in Zeelandhal Raadsfracties wensen geen verhoging onroerende-zaakbelasting Middelburgse vwo weer bij de top Zeiljacht vast op golfbreker Snelheidsduivel gepakt Juliana-beeld van gevel gestolen Doorgereden na aanrijding MHHSaHHHI lil lil lliinm—ll Bromfietser gaat onderuit zeeuwse almanak Ski's Kapels echtpaar achtervolgd PZC MIDDEN maandag 15 oktober 2001 door Ab van der Sluis DOMBURG - De gemeenteraad van Veere wil de onroerende- zaakbelasting niet extra verho gen. Alleen GroenLinks kan zich vinden in het voorstel van burgemeester en wethouders om komend jaar 5,6 procent meer te vragen. Dat blijkt uit de Algemene Beschouwingen. Een ruime raadsmeerderheid vindt dat het college eerst maar eens orde op zaken moet stellen. B en W hebben voor 2002 meer nieuwe plannen dan zij kunnen betalen. Het college komt vierhonderdduizend gul den te kort. Om die punten te kunnen uitvoeren moet de on roerende-zaakbelasting (ozb) omhoog. Het CDA vindt dat het college eerst maar eens plannen moet uitvoeren, waarvoor de ge meenteraad al geld heeft uitge trokken. De christen-democra ten hebben daar vorig jaar ook al over geklaagd. Met af en toe geld laten liggen, heeft de frac tie geen moeite, maar wel als dat een jaarlijks terugkerend pro bleem wordt. „Burgers om extra geld vragen voor plannen die maar ten dele gerealiseerd wor den, acht het CDA ongewenst." De fractie van AOV/Unie 55+ is ronduit tegen de belastingver hoging. De partij vindt dat een overschot van twee ton wel kan worden gebruikt om plannen uit te voeren. Een extra beroeps kracht bij de brandweer kan ook nog wel een jaartje op zich laten wachten. Carillon De ChristenUnie vindt dat het college maar moet snoeien in al lerlei wensen die het heeft. De verhoging van de ozb kan dan achterwege blijven. Een voor beeld om geld uit te sparen is volgens de fractie uitstel van de opknapbeurt van het carillon in Veere, minder onderhoud aan voorzieningen in de duinen en het schrappen van een kluis. „Komend jaar moet gebruikt worden om in te halen en niet al te veel nieuwe dingen op te pak ken.'' Ook D66 vindt clat B en W voor de weg van de minste weerstand hebben gekozen. „Het is ook mogelijk andere prioriteiten stellen ter voorkoming van de lastendruk van onze inwoners." De democraten zijn benieuwd met wat voor oplossingen het college komt. De fractie vindt dat een mindere verhoging van de onroerende-zaakbelasting kan worden opgevangen" door de ambities bij te stellen. De PvdA stelt zich op het stand punt dat de lastendruk komend jaar met vijf procent stijgt, ter wijl veel mensen (uitkeringsge- rechtingen. AOW-ers en beurs studenten) er maar vier procent op vooruit gaan. De sociaal-de mocraten willen dan ook dat de stijging van de ozb beperkt blijft.. Winstuitkering Kritiek op de extra belasting verhoging is er ook van de VVD. De liberalen stellen dat het dan ontstane tekort makkelijk kan worden opgevangen. Voorbeel den daarvan zijn een hogere winstuitkering van Delta Nuts bedrijven, extra inkomsten van het Rijk en het schrappen van een wethouderspost. „Vier wet houders in de eerste periode is een zeer verstandige keuze ge weest." Nu de bouw van het ge meentehuis achter de rug is, kan het werk na de verkiezingen ook door drie wethouders worden gedaan. Als het college ervoor kiest om minder nieuwe plannen aan te pakken, is extra verhoging van de ozb niet nodig, aldus de SGP. De fractie wijst erop dat er de afgelopen jaren veel geld is blij ven liggen, omdat zaken niet werden uitgevoerd. „Een ambi tieus programma dat verwach tingen wekt bij de burger, dat belastingverhoging vraagt maar niet wordt uitgevoerd, werkt zeker niet bevredigend." GroenLinks vindt de extra ver hoging wel gerechtvaardigd. De stijging is volgens de eenmans fractie 'vrij bescheiden'. Boven dien geeft het college volgens GroenLinks goed aan, waar voor het geld moet worden ge bruikt. De roeiers van Zandkreek 1, de Potvis-ploeg van de Karei Doormangroep en Heenetrecht in volle vaart. foto Ruben Oreel door Ab van der Sluis MIDDELBURG - Tweeënvijftig ploegen hebben zaterdag deelgenomen aan de jaar lijkse roeiwedstrijden voor waterscouts in het Arnekanaal te Middelburg. Door het. uitzonderlijk mooie weer waren de 78 wed strijden binnen drie uur en veertig minuten afgerond. De ploegen waren verdeeld in 43 ploegen zeeverkenners (leeftijd tussen de 11 en 16 jaar) en wilde vaart (leeftijd tussen de 16 en 18 jaar) en 9 ploegen in de groepsklasse (geen leeftijdsgrens). Zij moesten elk 212 meter roeien. Er werd gestreden in vier klassen voor zee verkenners en wilde vaart en in een aparte klasse om de groepsprijs. In elke categorie werd vier maal geroeid. De verdeling over de klassen I tot IV hing af van de beste tijd in de eerste twee series, waarbij de snelste ploegen in klasse I terechtkwamen. Voor de einduitslag telde het resultaat van alle wed strijden mee. In de groepsklasse was de laat ste serie de finale voor de drie snelste ploe gen uit de voorafgaande series. „De lol is natuurlijk om zo snel mogelijk te roeien", vertelt organisator Koos van Rijn van de Paul Krügergroep uit Middelburg. „Het komt aan op kracht - geen domme- kracht, want dan breek je je riemen - en lan ge slagen maken. De roeiers moeten alle maal tegelijk roeien." In de 78 wedstrijden braken twee riemen. In klasse I won de wilde vaart van Paul Krü- ger voor de Tijgerhaai-ploeg van de Karei Doormangroep uit Terneuzen. Derde werd de Dolfijn van de Karei Doormangroep. In klasse II ging de wilde vaart van de Water geuzen uit Vlissingen met de eerste prijs aan de haal, gevolgd door de Potvis-ploeg van de Karei Doormangroep en de Zeewolven van de Watergeuzen. In klasse III belandden de Zeearenden van de Watergeuzen op de eerste plek. Tweede werd de Bruinvisploeg van de Karei Door mangroep en derde de wilde vaart van de Lutemgroep uit Middelburg. Klasse IV werd gewonnen door de Zeeotters van de Zandkreekgroep uit Kamperland voor de Krukels van de Lutemgroep en de Wulken van de Lutemgroep. De finale in de groepsklasse werd gewonnen door de Loodsenploeg van de Karei Door mangroep. Zij hadden ook de beste totaal- tijd. MIDDELBURG - Het vwo van de Christelijke Scholenge meenschap Walcheren in Middelburg behoort voor het derde achtereenvolgende jaar tot de beste vwo-opleidingen van Ne derland. Dat blijkt uit het jaarlijkse onderzoek Schoolpresta ties 2001 van het dagblad Trouw. Het vwo van de Christelijke Scholengemeenschap Walcheren kreeg samen met vwo-opleidingen uit Amsterdam, Sittard en Nijmegen een dubbele plus als beoordeling. De informatie waarop Trouw het onderzoek baseerde, heeft betrekking op het jaar 1999/2000 en is afkomstig van de Onderwijsinspec tie. De gegevens van de inspectie bevatten algemene schoolgege vens, informatie over de leerlingen zoals hun etniciteit, het uitgereikte schooladvies, hoe snel en met welk gemiddeld examencijfer het diploma wordt gehaald en een uiteindelijke beoordeling. In totaal werden 1141 middelbare scholen be oordeeld. CADZAND - De Koninklijke Nederlandse Reddings Maat schappij heeft dit weekeinde uit moeten rukken om een vast gelopen zeiljacht voor de radartoren in Cadzand los te trekken. Het pleziervaartuig was zaterdag rond drie uur 's middags op een golfbreker terechtgekomen. Omdat het af gaand water was en het jacht slagzij maakte, vertrokken de vrijwilligers van reddingsboot de Zeemanshoop met gezwin de spoed naar de plaats des onheils. Het ongemak was snel verholpen; één trekpoging was voldoende omhet jacht van de golfbreker los te maken. Na een controle op eventuele lekken voer het schip, met twee man aan boord, op eigen kracht verder naar de haven van Breskens. VLISSINGEN - De politie heeft zaterdagavond om 21.50 uur een 37-jarige Amsterdammer aangehouden op rijksweg A58 bij Vlissingen. De man reed 175 kilometer per uur, waar een maximumsnel heid geldt van 120 kilometer per uur. Hij kreeg een proces verbaal. TERNELTZEN - Onbekenden hebben vrijdagavond of zater dagochtend het borstbeeld van koningin Juliana van de gevel van het Schippersinternaat in Terneuzen gesloopt en meege nomen. Het borstbeeld was bevestigd aan twee ijzeren staven en is bruin van kleur. GOES - Bij een ongeluk op de A. Fokkerstraat in Goes is in de nacht van vrijdag op zaterdag rond tien over twaalf een ze ventienjarige bromfietser uit de gemeente Reimerswaal ge wond geraakt. De jongen reed op zijn scooter op het fietspad van de A. Fok kerstraat in de richting van de Nansenbaan; nadat hij door de fietstunnel onder de Deltaweg was gereden, werd hij door een tegemoetkomende bromfietser geraakt, waardoor hij ten val kwam en enige tijd buiten bewustzijn raakte. De dader is doorgereden. Na ongeveer tien minuten werd het slachtoffer gevonden door een agent. Zijn verwondingen moesten worden behandeld in het ziekenhuis. De scooter raakte licht beschadigd. door Ab van derSluis DOMBLTRG - De website van de gemeente Veere is saai en kleur loos. Dat stelt de ChristenUnie in haar algemene beschouwin gen op de begroting voor ko mend jaar. „Geld dat er tot nu toe is ingestopt, kan voor een groot deel als weggegooid be schouwd worden." Veere heeft sinds mei 2001 een eigen website. Volgens de Chris tenUnie zijn de internetpagina's statisch en niet actueel genoeg. Vergaderingen worden niet op tijd verwijderd van de website, notulen van bijeenkomsten staan ni et vermeld en de uitstra ling is 'verschrikkelijk wit en saai'. De ChristenUnie schrijft dat zij een volgende keer niet zomaar akkoord gaat met een nieuw krediet voor de site. De partij wil eerst een gedegen overzicht van wijzigingen en de data waarop die zijn voltooid. Ook de PvdA is niet echt tevre den over het virtuele Veere. De website moet uitnodigender worden gemaakt. Dat bevordert de communicatie met de inwo ners van de gemeente. De soci aal-democraten vinden overi gens dat het college wel wat beter kan omgaan met de bur gers. Met name de beantwoor ding van brieven laat te lang op zich wachten. NISSE - Een achttienjarige bromfietser uit de gemeente Borsele is gisterochtend even voor vijf uur onder invloed van alcohol ten val gekomen op de Kruiningenpolderwegin Nisse. Hij raakte niet gewond, maar werd wel aangehouden en mee genomen naar het politiebu reau. Daar bleek dat hij ruim drie keer zoveel alcohol had ge dronken als toegestaan. Hij kreeg een rijverbod van acht uur. Zijn brommer bleef voor technisch onderzoek achter op het bureau. door Lilian Dominicus TERNEUZEN - De titel Miss Zeeland houdt ze rest van het jaar nog op zak, maar MisskNe derland is ze vrijdagnacht tij dens de nationale verkiezingen in Gemertniet geworden. De 23- jarige Terneuzense Daphne Goessye kan er niet lang om treuren. „Ik hoefde niet zo nodig Miss Nederland te worden", ver klaart ze na afloop van de schoonheidswedstrijd. „Als je ziet wat daar allemaal bij komt kijken. Dat was niets voor mij geweest." Het was wel een spannende avond, geeft ze toe. „Ik was stiknerveus." De camera's, de jury, het publiek en de lange voorbereidingen bezorgden haar een berg zenuwen. „Bij de verkiezing van Miss Zeeland had ik dat helemaal niet, maar nu was het hartstikke erg. Maar het was een leuke avond, met die meiden heb ik een hele gezellige dag gehad." Vriendinnen voor het leven heeft ze er niet aan overgehou den. „Daarvoor wonen we veel te ver uit elkaar." De eerste aan bieding heeft Daphne al wel binnen: een rol in een film. Waar de film over gaat en welk aan deel ze zou mogen leveren, weet ze niet. „Het ging ook zo snel al lemaal. Ik zal binnenkort eens naar die man bellen, ik heb zijn telefoonnummer." Voorlopig ziet ze haar toekomst nog ge woon bij haar werkgever, een Temeuzens verzekeringskan toor. De titel van mooiste vrouw van Nederland ging dit jaar naar de Zuid-Hollandse Irena Pantelic (20), de tweede prijs was voor de 18-jarige Jaccobijn Slegtkamp uit Noord-Holland en Miss Gel derland Sara-Lynn Dijkhof (18) sleepte de derde prijs in de wacht. MIDDELBURG - Kortsluiting in de transformator van de halogeenverlichting heeft zaterdagmiddag rond half één een kleine brand veroorzaakt in een kapsalon aan het Damplein in Middelburg. Het brandje is geblust met de brandblusser van de zaak. De stadsgewestelijke brandweer rukte uit met een bluswagen en een ladderauto. De klanten in de kapsalon konden na de consternatie terug; sommigen hadden de hand doek nog om het hoofd zitten. foto Ruben Oreel door Ab van der Sluis MIDDELBURG - Kinderboerderij De Klepperhoeve in Middelburg beschikt bin nenkort over een nieuwe stal. Leden van de Lionsclub Walcheren zijn al vier zaterdagen bezig om het onderkomen in elkaar te zet- -ten. Het geld voor de stal, zevenduizend gulden, werd bijeengebracht door sponsors en de bridge-drive. Zaterdag werd het hoogste punt gevierd met pannenbier. De Lionsclub zamelt jaarlijks enkele dui zenden guldens in om goede doelen te steu nen. Na de bouw van een volière bij verzor gingshuis Buitenrust, een geitenschuur bij Ter Valckein Goes en diverse ruimtes bij vo gel- en egelopvangcentrum De Mikke in Middelburg was nu De Klepperhoeve de ge lukkige. „Ik fiets regelmatig langs de kin derboerderij", vertelde J. de Roo, „en ik heb ze gevraagd of wij iets voor hen konden be tekenen. We willen elk jaar iets anders doen." De stal is door de leden zelf ontworpen en gebouwd. „Je maakt zoiets ook goedkoper als je het zelf bouwt", zei C. Landré. „Het is binnen de Lionsclub ook een belangrijk ele ment om actief te zijn. Het is goed voor de onderlinge band. Zelf een stal bouwen is toch veel leuker dan geld overmaken." De Lionsclub Walcheren telt veertig leden. Ongeveer dertig van hen hebben op vier za terdagen de handen uit de mouwen gesto ken. Als de stal gebouwd was door een aanne mer. had het onderkomen zestien- a zeven tienduizend gulden gekost, weet Landré. „En dan had je ook nog een minder luxe uit voering gehad. We hebben nog wel gekeken of prefab mogelijk was, maar dat vonden we niet leuk om te bouwen." Voorzitter Helen van den Boog van De Klep perhoeve zegt ontzettend geholpen te zijn met de nieuwe stal. „Er stond eerst een krakkemikkige stal en die had bij de sloop maar één zetje nodig. Hij stond wel op het lijstje om te worden vervangen, maar dat kon nog wel jaren duren. We zijn hier echt ontzettend blij mee, Uit eigen middelen hadden we dat nooit kunnen financieren of we hadden er jaren voor moeten sparen. Nu wordt niet alleen het materiaal betaald, maar is de stal ook nog eens voor ons neerge zet." Het nieuwe onderkomen is bedoeld voor de paarden en de koeien. door Mieke van der Jaqt GOES - De Stichting Gotong Royong ('wederzijds hulpbe toon') houdt na een stilte van vijf jaar opnieuw een Pasar Ma- lam in de Zeelandhallen in Goes. Gotong Royong is opgericht om via sociale en culturele uitwis seling de banden tussen Indone sië en Nederland levend te hou den. De Pasar Malam is typisch Indonesich cultureel erfgoed, dat ook in Nederland grote po pulariteit geniet. De Pasar Malam kan in de veite worden vergeleken met de Hol landse jaarmarkt. In Indonesië spelen muziek, dans en theater een grote rol in het jaarlijkse feest waar de hele gemeenschap naar toe leeft, en ook naar toe werkt. De Pasar Malam in Goes duurt van vrijdag 19 tot en met zondag 21 oktober. In de kramen zijn Oosterse textiel, kleding, hout snijwerk, zilver, porselein, mineralen, sieraden, krontjong- en gamelanmuziek en verse pro ducten te koop. Het hele weekeinde door zijn er demonstraties en optredens van muziekgroepen, dansgroepen en showgroepen. De openings tijden: vrijdag 13.00-23.00 uur, zaterdag 12.00-24.00 uur en zondag 12.00-21.00 uur. KAPELLE - Een echtpaar uit Kapelle is in de nacht van vrij dag op zaterdag achtervolgd door een onbekende automobi list. Het echtpaar reed vrijdagnacht rond kwart over twaalf over de Heinkenszandseweg richting Nisse, toen een onbekende auto mobilist hen inhaalde. De be stuurder bleef in de berm stil staan en maande het echtpaar te stoppen. De 29-jarige Kapelle- naar en zijn echtgenote gaven hier geen gehoor aan, waarna een achtervolging volgde rich ting de Zak van Zuid-Beveland. Uiteindelijk heeft het echtpaar aangebeld bij een kennis en is daar een poosje binnengeweest om op adem te komen. Nadat de kust weer veilig werd geacht, keerden de man en de vrouw huiswaarts. Bij thuiskomst bel de de kennis echter op met de mededeling dat een ruit van zijn woning was vernield. De politie heeft de zaak in on derzoek. Tim, nu net driejaar, ivas dit voorjaar voor het eerst met z'n ouders op wintersport ge weest. Daar is ie nu helemaal weg van. Maar ja, je bent hier niet in de gelegenheid om elke dag de ski's onder te binden. Tim heeft echter het volgende er op gevonden. Men neme: twee inlegkruis- jes van mama, plakt die on der je sokken (blijven heel goed zitten) en daar ga je dan. O ja, er moet in huis wel par ket of zeil liggen. Leden van de Lionsclub bouwen een stal voor de Middelburgse kinderboerderij. foto Ruben Oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 7