Israël liquideert opnieuw PZC Franse Groenen richting de afgrond door tumult in partij mi Bin Laden-cellen planden aanval met gif in Europa Zeker 23 doden bij nierdialyse Kroatië Berging van Koersk weer stapje verder Vele doden bij betoging tegen VS in Nigeria Moord op Hamas-lid gevoelige klap voor vredesproces Steun Sabena zou rond zijn Turkse agenten doodgeschoten Vier Filipijnse gijzelaars ontsnapt Filipijnen doen grote drugsvangst Giuliani mogelijk ridder Zoon zegt dat Bin Laden nooit wordt gepakt /f 30.o 9een maandag 15 oktober 2001 JIOERMANSK - De Russische marine is er zaterdagmiddag in geslaagd de helft van een drij vend droogdok onder de onder zeeër Koersk te schuiven. De operatie duurde aanzienlijk langer dan was gedacht, maar maakt wel de weg vrij voor de definitieve drooglegging van de Koersk. De finale fase van de berging be staat uit het binnenbrengen van het bergingsponton Giant-4, die de Koersk onder de kiel heeft hangen. Omdat de combinatie niet in een keer in het droogdok kan vanwege de diepgang, wor den eerst twee halve hulp droog dokken onder de Giant- 4/Koersk geschoven. Die tillen de combinatie een stukje op, waarna de hulpdroogdokken in het grote droogdok worden ge manoeuvreerd. De leiding over de operatie is in handen van de Russische mari ne. De Nederlandse bergers zijn nog wel met een ldeine beman ning aanwezig, maar hebben met het binnenvaren van de Giant-4 de leiding overgegeven aan de marine. De Koersk werd een week geleden geborgen door bergingsbedrijf Smit Interna tionale en hijs- en transportbe drijf Mammoet. De onderzeeër verging in augustus 2000 na een aantal explosies aan boord. Alle 118 Russen aan boord kwamen om. ANP KANO - Bij een betoging in de Nigeriaanse stad Kano tegen de Amerikaanse aanvallen op Af ghanistan zijn gisteren zeker tweehonderd mensen om het le ven gekomen. Dat hebben oog getuigen gemeld. Duizenden mensen ontvlucht ten de stad in het noorden van het land nadat militante groe peringen in de nacht van zater dag op zondag aan het moorden sloegen. Een van de meest ge troffen gebieden was het district Zangon, waar vooral moslims wonen en een kleine minderheid van de bevolking christen is. Ook in het district Brigade zou den mensen zijn gedood. RTR/DPA van onze redactie buitenland JERUZALEM - Israël heelt na een onderbreking van zes weken weer een liquidatie uitgevoerd. Een prominent lid van de isla mitische verzetsorganisatie Ha rnas werd gisteren door sluip schutters doodgeschoten. Een dag eerder besloot Israël de blokkades van de Palestijnse gebieden te versoepelen. De 35-jarige Abdel Rahmad Hamad werd gisteren doodge schoten toen hij op het dak van zijn huis stond, in Qalqilya op de Westelijke Jordaanoever. Een woordvoerder van het Israëli sche leger bevestigde de moord. In een verklaring van pi-emier Sharon stond dat Hamad ver antwoordelijk was voor het la ten uitvoeren van een zelf moordaanslag in Tel Aviv, waarbij in juni 22 mensen wer den gedood. Israël heeft sinds het begin van de Palestijnse opstand in sep tember vorig jaar tientallen ra dicale Palestijnen geliquideerd die verdacht werden van aan slagen of het beramen daarvan. Deze politiek is internationaal fel veroordeeld en lijkt nu weer van stal te zijn gehaald. De moord komt op een gevoelig moment. Washington heeft bei de partijen in het Midden-Oos ten onder druk gezet het conflict bij te leggen. Begin deze maand bevestigden de VS het recht van de Palestijnen op een eigen staat. Washington hoopt zo de Arabische wereld te winnen voor de steun tegen het terroris me. Misdrijf Hamad werd gisteren onder be langstelling van zo'n achtdui zend woedende aanhangers van Harnas begraven. In een reactie op zijn dood sprak de Palestijn se minister van Informatie Yas ser Abed Rabbo van een misdrijf. ,,Het toont aan dat de Israëlische beloftes dat de rust zal weerkeren weinig voorstel len en dat we Israël niet kunnen vertrouwen." Harnas heeft gedreigd de moord op Hamad te zullen vergelden. De beweging voerde de afgelo pen weken verscheidene aan slagen uit op de Westoever en in de Gazastrook, in weerwil van het staakt-het-vuren dat Israël en Palestijnen vorige maand on dertekenden. Harnas erkent dit bestand niet. De Israëlische mi nister van Buitenlandse Zaken Peres voerde gisteren overleg over het bestand met twee be langrijke Palestijnse onderhan delaars. Het geweld in het Midden-Oos ten is volgens Israël afgelopen tijd wel minder geworden. Om die reden besloot de regering in Jeruzalem zaterdag de militaire blokkade van de Palestijnse ge bieden te versoepelen. Daar door kunnen duizenden Pales tijnse arbeiders weer de grens over om aan het werk te gaan. Ook zullen militairen worden teruggetrokken uit de Palestijn se delen van de stad Hebron op de Westelijke Jordaanoever. In de stad wonen enkele honder den joodse kolonisten temidden van meer dan honderdduizend Palestijnen. Universiteit Zaterdag openden twee univer siteiten in de Gazastrook hun deuren opnieuw. De Palestijnse Autoriteit had de universiteiten drie dagen gesloten, wegens ge welddadige demonstraties voor Osama bin Laden, waarbij twee mensen om het leven kwamen. ANP/DPA/RTR/AFP Een Israëlische soldaat staat nabij Tekoa, op de Westoever, tegenover Palestijnse en Israëlische vredesactivisten. Zij kwamen in het geweer, nadat het leger Tekoa afsloot van wege de moord op een joodse vrouw. foto Musa al-Shaer/EPA BRUSSEL - De Europese Commissie zal deze week akkoord gaan met een krediet van 12 5 milj oen euro dat de Belgische re gering de noodlijdende luchtvaartmaatschappij Sabena wil verstrekken. Dat meldt de Belgische krant De Standaard. De krant haalt een nog geheim advies aan van Eurocommis saris voor Transport Loyola de Palacio aan de Europese Commissie aan waarin De Loyola zou concluderen dat het noodkrediet dat België de voormalige nationale vliegmaat schappij wil verstrekken, niet in strijd is met de Europese me dedingingsregels. De Belgische regering, die 50,5 procent van de aandelen van Sabena bezit, heeft gezegd dat Sabena binnen vier maanden na de verstrekking van het krediet aanzienlijk ingekrompen of verkocht zal worden. AP ISTANBUL - In een voorstad van Istanbul hebben onbeken den gisteren twee politieagenten doodgeschoten, aldus het Turkse persbureau Anatolia. Een derde agent raakte levens gevaarlijk gewond. De agenten werden in de voorstad Kucukcekmece door zeker twee gewapende mannen in hun auto onder vuur genomen. De verantwoordelijkheid voor de aanslag is nog door nie mand opgeëist. AP Z AMBOANGA - Vier Filipijnse gijzelaars die op het Filipijn se eiland Basilan door de militante moslimgroepering Abu Sayyaf werden vastgehouden, zijn gisteren ontsnapt. Het Fi lipijnse leger zou vervolgens tien rebellen hebben gedood. De ontsnapte Filipijnen meldden dat het eveneens gegijzelde Amerikaans echtpaar Burnham er slecht aan toe is. Volgens Joel Guillo, een van de ontvluchte Filipijnen, wordt Martin Burnham elke nacht geboeid. „Hij is de enige die iedere nacht wordt bewaakt. Zijn wouw Gracia huilt de hele nacht. Beide zijn zeer zwak", aldus Guillo. De Burnhams werden eind mei samen met achttien anderen op het eiland Palawan ontvoerd. DPA/ANP/AFP MANILLA - De Filipijnse politie heeft 498 kilo verdovende middelen ontdekt die mogelijk uit China zijn gesmokkeld. De politie heeft vier verdachten aangehouden, onder wie ook een burgemeester. De vangst heeft een waarde van bijna vijftig miljoen gulden. Volgens een woordvoerder zijn de drugs waarschijnlijk met een schip vanuit China gesmokkeld en vervolgens op zee overgeladen op kleinere boten. De verdovende middelen werden ontdekt toen de politie een ambulance en een vrachtwagen aanhield waar de lading in werd vervoerd. RTR LONDEN - De burgemeester van New York zal in Groot-Brit- tannië worden geridderd voor zijn optreden na de aanslagen op het World Trade Center op 11 september. Premier Blair zou de burgervader hebben voorgedragen bij Buckingham Pala ce, zo meldde de BBC. Als reden voor het eren van Giuliani wordt ook genoemd dat hij zich zeer medelevend heeft opgesteld tegenover Britse slachtoffers van de teri'euraanslagen, aldus de BBC. Een offi ciële bevestiging van de voordracht door Blair is er evenwel nog niet. Giuliani zou in het geval dat hij wordt geridderd, uitgenodigd worden op Buckingham Palace. ANP/RTR van onze redactie buitenland LONDEN - Volgelingen van de terrorist Osama bin Laden wa ren van plan in Europa aansla gen te plegen met een gifgas, vermoedelijk cyanide. Dat blij kt volgens de Britse zon dagskrant The Sunday Times uit de bandopnamen die de Ita liaanse politie heeft gemaakt in LONDEN - De Saoedische ter rorist Osama bin Laden zal nooit gegrepen worden door de Verenigde Staten of Groot-Brit tannië. Dat zegt althans de 18- jarige zoon Abdullah van Bin Laden in een vraaggesprek met het Britse boulevardblad Sun day Mirror. „Amerika en Groot-Brittannië zullen mijn vader nooit te pak ken krijgen." Abdullah ver klaarde daarnaast dat zijn va der op de dag van de aanslagen in de Verenigde Staten in Af ghanistan is verdwenen met zestig vrachtwagens vol satel- lietapparatuur. De Verenigde Staten zien de ter rorist als het brein achter de aanslagen van 11 september in New York en Washington. De Sunday Mirror zou Abdullah in de Pakistaanse stad Peshawar hebben geïnterviewd. Abdullah meldde dat zijn vader veilig is weggekropen in een grot en dat hij de overwinning voorbereidt op de Noordelijke Alliantie en de speciale eenhe den die er op worden uitge stuurd om hem gevangen te ne men. „Ik ben niet bang dat ze mijn vader te pakken krijgen. Hij is de Amerikanen al vele ja ren te slim af geweest. Hij zit nu op de veiligste plaats ter wereld. De Afghaanse grond zal mijn vader nooit opgeven", aldus Ab dullah. Volgens de jongen hebben zijn jongere broertje en zusje en hun moeder een veilig heenkomen gevonden in de Pakistaanse hoofdstad Islamabad toen de aanvallen van Amerika en Groot-Brittannië op Afghanis tan begonnen. AP een woning die in gebruik was bij een teiToristische groepe ring. Vijf leden van de bende zijn in april gearresteerd, drie anderen afgelopen woensdag. De band opnamen maken deel uit van het bewijsmateriaal van de open baar aanklager tegen de vij fdie volgens hem deel uitmaken van de Salafistische Groepering voor Prediking en Strijd, een militante afsplitsing van de Al gerijnse Gewapende Islamiti sche Groepen (GIA). De leden van de terroristische cel onder hielden banden met het Islami tisch Cultureel Instituut in Mi laan, dat volgens de Verenigde Staten de belangrijkste basis van Bin ladens organisatie Al- Qaeda in Europa is. De opnamen in het appartement zijn volgens The Sunday Times in maart en april van dit jaar ge maakt, vlak voor de aanhou ding van de vijf verdachten. Uit de gesprekken in het apparte- ment blijkt volgens de krant dat de volgelingen van Bin Laden van plan waren blikken toma ten te gebruiken voor het ver voeren van 'een vloeistof die mensen laat stikken'. De uitvoe ring van het voornemen werd verhinderd door de aanhouding van een Libiër, afgelopen woensdag in München. Opgelost De bendeleden, die zich onbe spied waanden, bespraken de mogelijke aankoop van tien li ter gif. De conservenblikken zouden gebruikt worden om de cyanidekristallen te vervoeren alvorens ze opgelost zouden worden in een vloeistof die in ventilatieschachten zou worden verspreid. De dampen die daar door in de gebouwen zouden ko men, zouden binnen tien minu ten tijd vele mensen het leven kunnen kosten. Op een van de banden is te horen hoe de woensdag in München opgepakte Libiër en een 31-ja rige Tunesiër - de vermoedelijke leider van het terroristische groepje in Milaan - praten over het effect van een aanslag met gif. De Tunesiër drong er bij de Libiër op aan contact op te ne men met de 'sjeik' - vermoede lijk Bin Laden - over het recru- teren van aanvallers. „Praat met de sjeik. Ik heb twee mensen in gedachten. Zij moeten het gas verspreiden en vaarwel zeg gen." ANP door Henk Glimmerveen) PARIJS - „Een zelfmoord die zijn weerga in de Franse politie ke geschiedenis niet kent." Zo karakteriseerde een deelnemer aan de partijraad van de Franse Groenen het afgelopen week eind de tumultueuze ontwikke lingen binnen de op een na grootste linkse partij in Frank rijk. De partijraad besloot zaterdag de enkele maanden geleden ge kozen Groene presidentskandi daat Alain Lipietz te wippen maar de door velen gewenste opvolger, Noël Mamère, weiger de vervolgens de plaats van Li pietz in te nemen. Hij had zijn beslissing diezelfde dag in de krant Le Monde al toegelicht. „Onherroepelijk", noemde Mamère zijn standpunt. „Niets kan me van mening doen veran- deren." Een dag later bleek Mamère een draai van 180 graden te hebben gemaakt en vond hij zich ineens weer wel geschikt. Een opge luchte partijraad wees hem gis teren vervolgens aan als kandi daat. Mamère had in juni een duel met Lipietz om de verkiezing van presidentskandidaat nipt ver loren (50,3 tegen 49,7 procent). De nieuwbakken kandidaat kreeg evenwel van het begin af aan te maken met forse kritiek uit de eigen geledingen. Lipietz lokte die kritiek ook uit door een pleidooi voor algehele amnestie voor gevangen zittende Corsi- caanse terroristen. Al vrij snel kwam naar buiten dat hij in zijn maoïstische jaren een sociaal- economische paragraaf had ge schreven voor een van de rnili- tantste afscheidingsbewegin gen op Corsica. Tegelijkertijd kwamen ook ge schriften van zijn hand met een toegeeflijk karakter jegens de Baskische terreurgroep ETA in de publiciteit. Ondanks de druk die op hem werd uitgeoefend weigerde Lipietz evenwel de handdoek in de ring te gooien. „Ik geef niet op", bleef hij tot aan de partijraad van het afge lopen weekeind zeggen. Dat hij zaterdag vervolgens door 65 procent van de afgevaardigden het bos werd ingestuurd was volgens Lipietz geen afgang maar 'een eervolle nederlaag'. Door de bocht In tegenstelling tot wat werd verwacht, handhaafde de ge doodverfde opvolger Mamère vervolgens zijn uitspraken in Le Monde. Maar de volgende och tend al was de binnen de Groe nen populaire burgemeester uit Blèges in de Gironde door de bocht. De Groenen hebben zich tot dusver, met wisselend succes overigens, weten te onttrekken aan het voorspelbare gedrag van de politieke partijen in Frankrijk. Het heeft hen geen windeieren gelegd. Bij de eerder dit jaar gehouden gemeente raadsverkiezingen ontpopten de Groenen zich als de tweede partij binnen links. Het stem- van onze redactie buitenland BOEDAPEST - Ten minste 23 patiënten zijn in amper een week tijd in Kroatië overleden na het ondergaan van nierdialy se. Minister Stavljenic Rukavi- na van gezondheidszorg bood gisteren haar ontslag aan, dat echter door premier Racan werd geweigerd. Sommige patiënten overleden tijdens de behandeling, anderen kort daarna. Doodsoorzaak was hartstilstand of verstikking. De sterftegevallen deden zich voor in verschillende ziekenhuizen in het land. Premier Racan zei gisteren dat een voorlopig onderzoek had doen vermoeden dat de filters van de dialyseapparaten on deugdelijk waren. Die filters hadden de ziekenhuizen be trokken van Baxter, een Ameri kaans bedrijf. Dialysatorenzijn filters die bij kunstmatige nierspoeling worden gebruikt. De spoelstof die daarbij nodig is wordt in Kroatië gefabriceerd door de firma Pliva. Gezond heidsfunctionarissen zeiden dat deze was geanalyseerd en in or de bevonden. In augustus stierven in Spanje tien nierpatiënten na behande ling met apparaten van Baxter. Een onderzoek wees echter uit dat de sterfte niet was veroor zaakt door ondeugdelijke Bax ter-filters. Het eerste sterfgeval in Kroatië was vrijdagavond in een zieken huis in Pozega, Midden-Kroa- tië. Zaterdagavond was het sterftecijfer opgelopen tot 23. Nadat het ministerie de zieken huizen had bevolen de Baxter filters uit roulatie te nemen, overleed geen enkele patiënt meer. Kroatië heeft 2700 nierpatiën ten die dialyse ondergaan. GPD De voormalige televisiepresentator Noël Mamère in gesprek met journalisten nadat hij zich alsnog bereid toonde presidentskandidaat voor de Groenen te worden. foto Philippe Desmazes/AFP menaantal overtrof dat van de communisten ruimschoots. Volgens de Groenen moest dat resultaat consequenties hebben voor de verhoudingen binnen de linkse regering. Premier Jospin weigerde daar evenwel aan ge hoor te geven, maar binnenska mers liet h j weten dat er voor de Groenen een grotere rol was weggelegd als de formatie bij de volgend jaar te houden parle- ments- en presidentsverkiezin gen zou weten te scoren. Een goed verkiezingsresultaat in de eerste ronde zou de animo van Groene kiezers om in de tweede ronde (als er nog maar twee rivalen over zijn) op de so cialistische kandidaat te stem men, doen toenemen. Een laag stemmenpercentage voor de Groenen zou evenwel catastro- faalzijnvoor Jospin. Opiniepei lingen hebben uitgewezen dat de meerderheid van Groene kie zers in een tweede ronde dan op een rechtse kandidaat gaat stemmen. GPD (Advertentie) De Ford Transit ,1 Bestelauto van het Jaar 2002 De Ford Transit: robuust, duurzaam en betrouwbaar. Staat voor een complete serie bedrijfsvoertuigen op maat. Niet voor niets uitgeroepen tot 'International Van of the Year 2001' en nu ook "Bestelauto van het Jaar 2002'*! Verkrijgbaar in meer dan 200 varianten. Ford introduceert nu de extra aantrekkelijke Ford Transit Business Edition. Kom langs voor een proefrit en overtuig uzelf. voor f? Transit Business Edition 260S 75 pk (55 kW) TDdi motor stuurbekrachtiging bestuurdersairbag 8-weg verstelbare en vèrwarmbare bestuurdersstoel Inclusief lenden- t 6.6 rn3 laadruimte mobillteitsgarantie (Ford Assistance) vanaf f 29.992 (€13.610,-) Financial Lease vanaf f495,- 224,62) per maand op basis van het aantrekkelijke rentepercentage van 6,9%] Ford Transit biedt dan 200 verschillende uitvoeringen. Kijk op de nieuwe site www.ford.nl of bel voor de Ford Dealer vÊKnWÊm bij u in de buurt: 0800-0516 www.ford.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 5