Minister Hermans onder vuur PZC PZC Voor D66 was Paars II goed maar nog niet goed genoeg Gevonden handje vrijwel zeker deel van kinderlijkje D66 oogst positieve reacties met nieuw verkiezingsprogram Bewindsman zou halve waarheid over ESF-gelden hebben verteld Ballroom in de rolstoel Meisje in Haaksbergen verkracht Racistische aanslag in Drachten Extreem-rechtsen aangehouden Chloorgas ontsnapt in Pernis Exploitatie HSL kost 326 miljoen 15 oktober 1951 maandag 15 oktober 2001 van onze redactie binnenland den HAAG - Het CDA en GroenLinks willen een nauw keurig onderzoek door de Alge mene Rekenkamer naar het on eigenlijk gebruik van geld uit het Europees Sociaal Fonds (ESF) bij het ministerie van On derwijs, Cultuur en Weten schappen (OCW). Minister Hermans van OCW kwam afgelopen weekeinde op nieuw onder vuur nadat het dagblad Trouw stelde dat de mi nister op zijn minst economisch met de waarheid is omgegaan. De fracties nemen geen genoe gen met de antwoorden die Her mans tot nog toe heeft gegeven over de wijze waarop zijn minis terie ESF-geld uit Brussel tus sen 1994 en 1998 heeft gebruikt. Hermans ontkende afgelopen week nog in de Tweede Kamer van onze redactie binnenland HARDERWIJK - In het water van het Veluwemeer bij Harder wijk is zaterdagmiddag een kin derhandje gevonden. De politie vermoedt dat het handje hoort bij het rompje en het hoofdje dat in augustus bij respectievelijk strand Nulde (ten zuiden van Harderwijk) en in Hoek van Holland werd aangetroffen. Nader onderzoek door het Ne derlands Forensisch Instituut moet uitwijzen of dit inderdaad het geval is. Het handje verkeert in verre gaande staat van ontbinding. Het lichaamsdeel werd gevon den aan de rand van het water, grenzend aan industrieterrein Lorentz. Twee meisjes van 12 en 13 jaar oud speelden daar met hun hond. Die vond het handje, dat overigens door de kinderen in eerste instantie nauwelijks als zodanig werd herkend. De meisjes waarschuwden hun ouders, die alarm sloegen bij de politie. De technische recherche onderzocht kort na de vondst de omgeving van de vindplaats in dehoop nog meer stoffel ijkeres ten of mogelijke dadersporen te vinden. Vanuit een helikopter zijn opnamen gemaakt. Omdat de zoektocht op zaterdag geen resultaat opleverde, werd het gebied bij het invallen van de dat het geld uit Brussel oneigen lijk besteed is. Verder stelt de minister dat de financiële ver antwoording over de desbetref fende jaren door zowel de ac countant als Brussel reeds is goedgekeurd. Daar heeft men niets onoorbaars geconstateerd en dus is daarmee wat hem be treft de kous af. De Kamerleden G. Verburg (CDA) en M. Rabbae (Groen Links) willen nu de onderste steen boven hebben. Daarom zullen ze de komende week bij de kamercommissies voor OCW en Sociale Zaken en Werkgele genheid (SZW) een verzoek van die strekking indienen. Verburg zei te verwachten dat de commissies zullen instem men met een nader onderzoek door de Algemene Rekenkamer. „Afhankelijk van de resultaten daarvan zullen we kijken of hoorzittingen noodzakelijk zijn", aldus Verburg. Een parle mentaire enquête over de ESF- kwesties bij de ministeries van Onderwijs en Sociale Zaken wil ze niet uitsluiten. Het CDA en GroenLinks zetten ook vraagtekens bij de wijze waarop het ministerie van On derwijs de boekhouding heeft gevoerd inzake de besteding van deESF-gelden. „Die is niet door het ministerie zelf gedaan, maar door een accountantskan toor, zowel de boekhouding vooraf als de afrekening", aldus het CD A-kamerlid. Dat is onge bruikelijk en dus moet de minis ter daarover ook maar eens tekst en uitleg geven, vindt Ver burg. Aanvullend Het Europees Sociaal Fonds is bedoeld voor aanvullende fi nanciering van werkgelegen heidsprojecten. Het ministerie van Onderwijs kreeg via het mi nisterie van Sociale Zaken ESF-geld voor projecten om het aantal vroegtijdige schoolver laters terug te dringen. Het zou gaan om 200 miljoen gulden. Dit project werd opgezet onder het bewind van minister Ritzen, de voorganger van Hermans in het eerste paarse kabinet. Of de praktijk onder Hermans is voortgezet is niet bekend. De af rekening en verantwoording over 1999 (zijn eerste jaar als minister) moet nog plaatsvin den. Wel draagt Hermans de politie ke verantwoordelijkheid voor- het beleid van zijn voorganger. „En daar zullen we hem zeker aan houden", zei Verburg. Vol gens haar moet Hermans in elk geval geweten hebben wat er- speelde. Het ontkennen van on eigenlijk gebruik, zoals de mi nister onlangs deed, bestempel de Verburg als een 'vlucht naar voren.' GPD duisternis afgezet en bewaakt. Gisterochtend werd een groot scheepse zoekactie op touw ge zet. Zo'n 25 politieagenten zijn vanaf negen uur op pad ge weest. Daarbij werden ook hon den ingezet die getraind zijn in het zoeken naar menselijke res ten. Tot in de wijde omgeving van de vindplaats van het hand je liepen de politiemensen met waadpakken de oever van het Veluwemeer langs. De rietkra gen werden minutieus uitge kamd. Ook werd vanaf twee bo ten het ondiepe water langs de kust afgespeurd. De zoekactie leverde echter niets op. De ko mende dagen zal vanaf boten de kust van het Veluwemeer verder worden bekeken. -Over de identiteit van het dode meisje is nog steeds niets be kend. De politie heeft veel tips binnengekregen, maar die heb ben geen bruikbare informatie opgeleverd. De universiteit van Manchester heeft inmiddels een reconstructie gemaakt van het gezicht van het meisje. Deze week beslist de politie of een fo to van het gereconstrueerde ge zicht openbaar wordt gemaakt. De politie aarzelt omdat niet 100 procent zeker is dat de re constructie een waarheidsge trouw beeld geeft. Publicatie van een onj uiste foto kan het he le onderzoek om zeep helpen. GPD ARNHEM - In sportcentrum Papendal in Arnhem zijn zaterdag avond voor het eerst in Nederland de Europese Kampioenschap pen Rolstoeldansen gehouden. Uit tien landen zijn 58 top-rolstoeldansers de strijd om de Euro pese titel met elkaar aangegaan. Op de EK is alleen het onderdeel combi-dans gedanst, waarbij een rolstoeldanser danst met een staande partner. Sandra Kuipers (Rotterdam) en Ed van der Vall (Leiden) werden Europees kampioen rolstoeldansen op het on derdeel ballroom. foto Koen Suyk/ANP HAAKSBERGEN - Een 15-jarig meisje uit Haaksbergen is in de nacht van zaterdag op zondag verkracht. Het meisje fietste even voor middernacht op de Richter- straat/Goorsestraat naar huis. De dader sprong uit de bosjes en trok het meisje van de fiets. Daar werd zij seksueel mis bruikt. Van de dader is geen duidelijk signalement te geven, omdat de man een bivakmuts droeg. Eerder dat weekeinde hield de politie een 30-jarige man uit Enschede aan op verdenking van twee verkrachtingen. ANP DRACHTEN - In de nacht van zaterdag op zondag is gepro beerd de woning van een 48-jarige vrouw van buitenlandse afkomst in Drachten in brand te steken. De motieven achter de brand zijn volgens de politie racistisch. In de tuin van de woning lagen vijf pamfletten met een racistische opmerking. Een woordvoerder van de politie wilde gister niet zeggen wat er precies op de pamfletten stond. De politie wil ook niets kwijt over de nationaliteit van de vrouw. Een voorbijganger ontdekte rond half twee de brand achter de voordeur van het huis. Door te schreeuwen kon hij de be woonster wekken, die daarop het huis uit kwam. ANP DEN HAAG - In Den Haag zijn zaterdagmiddag en in de loop van de avond vier aanhoudingen verricht die waarschijnlijk verband houden met een bijeenkomst van extreem-rechts. Volgens een woordvoerster van de politie was mogelijk zater dagavond een bijeenkomst van extreem-rechts in Den Haag georganiseerd. Een van de vier aangehouden mannen ver klaarde naar die bijeenkomst op weg te zijn. De arrestaties vonden plaats op het Centraal Station en in de binnenstad. Een man werd aangehouden wegens bezit van traangas, en andere omdat die vernielingen aanrichtte. Een derde arrestant werd ingerekend nadat hij de Hitlergroet had gebracht. De vierde aanhouding volgde nadat agenten waren beledigd. ANP PERNIS - Uit een fabriek op het terrein van Shell Pernis is za- termiddag 200 liter chloorgas vrijgekomen door een lekkende pijpleiding. Een medewerker moest met ademhalingsmoei lijkheden naar een ziekenhuis worden gebracht. De milieu dienst Rijnmond (DCMR) heeft circa veertig klachten ont vangen uit Vlaardingen. Mensen hadden last van stank en prikkeling van de luchtwegen, aldus een woordvoerder van Shell Pernis. Het gaat om het bedrijf Resolution dat op het terrein van Shell Pernis is gevestigd. Het maakt grondstof voor kunsthars, maar was tijdens het ongeluk niet in bedrijf. ANP UTRECHT - De vergunning voor de hogesnelheidslijn in Ne derland kost jaarlijks 326 miljoen. Dat zijn KLM en de Ne derlandse Spoorwegen met de overheid overeengekomen in het definitieve contract voor de exploitatie van de HSL. „Het is een hoog, maar haalbaar bedrag", aldus een woordvoerder van de NS. Het contract geldt alleen voor de HSL-Zuid en heeft een loop tijd van 15 jaar! Een nieuw op te richten bedrijf zal in totaal dagelijks 96 treindiensten verzorgen. Daar maken in elk geval KLM en de NS deel van uit. Of het Britse National Expres ook participeert is nog niet zeker, aldus de woordvoerder van de NS. Dat bedrijf werkte wel samen met beide Nederlandse be drijven tijdens de bieding. ANP door Michel Reijns en Yvonne Wiggers DEN HAAG - D66 wil in de ko mende kabinetsperiode ruim 16 miljard gulden extra investe ren, vooral in zorg, onderwijs en natuur. De partij verwacht dat te kunnen financieren door on der meer het aantal arbeidson geschikten te beperken en de efficiency bij de overheid te ver groten. Deze maatregelen zou den samen ongeveer 10 miljard gulden moeten opleveren. D66 presenteerde zaterdag in Den Haag haar conceptverkie zingsprogramma 'Toekomst in eigen hand'. D66 gaat daarin uit van een gemiddelde economi sche groei van 2,25 procent over de jaren 2003 tot 2006. Het Cen traal Planbureau gaat in zijn meest recente voorspellingen ook uit van dit zogenoemde voorzichtige economische sce nario. In de geplande extra uitgaven gaat het grootste deel van de 16 miljard gulden naar onderwijs en wetenschap (6,8 miljard). Andere prioriteiten zijn natuur, milieu en openbaar vervoer (3 miljard), gezondheidszorg (2,9 miljard) en veiligheid (1,6 mil jard). Volgens D66 heeft het paarse kabinet de afgelopen jaren veel bereikt, maar is op veel terrei nen te merken dat de overheid nog' beter kan functioneren. De democraten willen bijvoorbeeld meer aandacht voor verbetering van de arbeidsvoorwaarden in het onderwijs, de zorg en bij po litie en justitie. Vergroening D66 streeft naar een verdere vergroening van het belasting stelsel door onder meer een verhoging van de regulerende energieheffing en heffingen op bouwen in open ruimte en op be- stnj di ngsmiddelen Tegenover deze lastenverzwa ringen van in totaal ruim 6 mil jard gulden zet D66 voor het zelfde bedrag lastenverlaging in, onder meer om het voor uit keringsgerechtigden aantrek kelijker te maken aan het werk te gaan. D66-fractievoorzitter De Graaf noemde het conceptverkie zingsprogramma „liberaal van karakter en sociaal van gevoel". Hij gaf aan dat zijn partij graag aan een nieuwe regering wil deelnemen. „Maar alleen als er een kans is op verandering bij de overheid. We hebben een nieu we overheid nodig die niet alles zelf wil regelen en betuttelen maar mensen ruimte geeft en problemen oplost. Alleen geld is niet meer voldoende, we moeten de overheid anders organise ren." De huidige overheid zit volgens De Graaf vol met ver sleten bureaucratische syste men waar diensten langs elkaar heen werken en niemand ver antwoordelijkheid neemt voor een goede regie. Volgens de fractievoorzitter zijn de plannen van D66 financieel realistisch en ook ambitieus. Mocht de economische groei als gevolg van de internationale onrust tegenvallen, dan zal D66 de geplande uitgaven verlagen. Prioriteiten als onderwijs en zorg blijven volgens De Graaf echter ook dan overeind. „We moeten de prioriteiten dan bij stellen tot wat financieel haal baar is." Coalitiepartner WD toonde zich zaterdag positief over de plannen van D66. Het kost nog tijd om ze nader te bestuderen, maar volgens fractievoorzitter Dijkstal is er vooralsnog geen belemmei'ing om samenwer king in een nieuwe regering te overwegen. De PvdA toonde zich kritischer. Fractievoorzit ter Melkert sprak van een wei nig ambitieus programma. Er is volgens hem te weinig aandacht voor de inkomensgevolgen van grote groepen mensen bij de in voering van het nieuwe zorg stelsel. Verder vinden de soci aal-democraten de visie van D66 op gesubsidieerde arbeid eenzijdig. Volgens Melkert mis kent D66 het nut dat mensen met gesubsidieerd werk hebben voor scholen, ziekenhuizen en de veiligheid in de buurt. Wel is de PvdA blij met de milieuvoor stellen van D66. De PvdA heeft in haar eigen conceptverkie zingsprogramma soortgelijke plannen opgenomen. Verbazen Ook GroenLinks is over de mi lieuvoorstellen van D66 tevre den. Fractievoorzitter Rosen- möller prijst de grote aandacht voor dit onderwerp bij D66. Wel zegt hij zich te verbazen over het grote bedrag dat de stelselver anderingen in de WAO volgens de democraten gaat opleveren. Oppositiepartij CDA wil pas la ter reageren op de plannen van D66. ANP D66 fractieleider Thom de Graaf, zaterdag bij de presentatie van het conceptverkiezingsprogramma Toekomst in eigen hand. foto Robin Utrecht/ANP door Koos van Wees en Erwin Tuil DEN HAAG - 'De overheid is georganiseerd als in het jaar nul', sprak D66-fractieleider Thom de Graaf zaterdag bij de presentatie van het verkiezingsprogramma van zijn partij. Dat programma zelf spreekt over 'modern denken om nieuwe problemen te voorkomen'. En over 'verder gaan waar Paars ophield'. Het is de kern van het nieuwe verkiezings programma van de democraten: deze nieu we tijd vraagt om nieuwe oplossingen. „Het was nog niet goed genoeg, het kan nog veel beter", aldus De Graaf, zeven jaar rege ringsdeelname overziend. En dus komt zijn partij met een ambitieus en assertief pro gramma, dat vaag de rebelsheid uit de be ginperiode van D66 ademt en zich tegelij kertijd richt op de terreinen waar de partij van oudsher sterk mee bezig is: die van over heid en onderwijs. Dat rebelse zit hem in programmapunten over onder meer softdrugs en zelfbeschik king. Softdrugs mogen worden gelegali seerd en de uitzichtloze situatie die als norm geldt bij euthanasie hoeft wat D66 betreft niet altijd voort te komen uit een (psychi sche) ziekte. Ook met de strafbaarstelling van in het buitenland uitgevoerde vrouwen besnijdenis van in Nederland wonende vrouwen steekt de partij zijn nek uit. De rebellie zit voorts in de voorstellen voor 'een nieuwe overheid'. Die voorstellen heb ben de potentie uit te groeien tot de nieuwe kroonjuwelen van de partij nu het referen dum en de gekozen burgemeester zijn bin nengehaald. Zo koerst het verkiezingsprogramma aan op een rechtstreeks gekozen minister-presi dent, op een kernkabinet van hooguit acht ministers, op afschaffing van de Eerste Ka mer, op een verantwoordingsplicht van ambtenaren in het parlement en op verla ging van de referendumdrempels, wat ge zien de moeizame weg die het referendum heeft afgelegd beslist moedig genoemd mag worden. De voorstellen komen voort uit een verlan gen naar een slagvaardiger overheid. Min der ministers maken sneller handelen mo gelijk. Competentiestrijd tussen ministers en tussen hun departementen vergroten de problemen eerder dan dat ze worden aange pakt. De vuurwerkramp in Enschede geldt inmiddels als hét voorbeeld van wat de ge volgen kunnen zijn van verkokering en langs elkaar heen werkende overheidsin stanties. Vertrouwen Volgens D66 is de burger het vertrouwen in de overheid kwijt geraakt. „Iedere keer weer, bij de IRT-affaire, de Bijlmerramp, Enschede en Volendam, blijkt dat iedereen van goede wil is, maar dat niet kan omzetten in beleid", zei De Graaf zaterdag. En hij ver wees naar de overheidsvergunningen die el kaar bij dergelijke gebeurtenissen vaak te genwerkten. Naast die slagvaardiger overheid ligt vol gens De Graaf de prioriteit in het nieuwe verkiezingsprogramma bij de onderwijs- voorstellen. Welke voorstellen je ook doet Dichtbevolkt Nederland is het. cüchtst be volkte land ter wereld. Er wo nen nu 200 inwoners per vier kante meter. Na Nederland komen Engeland en Wales, ge volgd door Japan. Bomen De Stichting Nieuw Walche ren heeft voor zaterdag 3 no vember weer een boomplant- dag georganiseerd. Deze keer gaat het om de beplanting van het openluchttheater op Too- renvliedt en het zomerhuizen- complex te Vrouwenpolder. Agrarische dag Tijdens de Agrarische dag in Goes memoreerde prof. ir. W. de Jong uit Wageningen, dat het de laatste halve eeuw goed is gegaan met de rundveehou derij. Het exterieur ging voor uit en het vetgehalte van de melk nam gemiddeld met een half procent toe. Bij de melk productie werd echter amper vooruitgang geboekt. Ongeval Bij een verkeersongeval in Zuidzande is een bejaarde oud-veldwachter op slag ge dood. De 73-jarige A. Vermeu len reed op zijn fiets over de dijk, toen hij bij Potjes ge schept werd door een Belgi sche auto. Volgens twee medi ci, die spoedig ter plaatse waren, moet hij op slag dood geweest zijn. voor de economie, redeneert het program ma, dé investering met het meeste rende ment is die in scholing. En wat opvalt is dat D66 daar terugdraait wat de paarse coali tie, waarvan de partij zelf deel uitmaakt, heeft ingevoerd. De tweede fase van het stu diehuis moet niet langer verplicht zijn, scholen moeten kleiner en zij moeten hun ei gen lesmethoden kunnen kiezen. Het is een van de punten waarop de demo craten afstand nemen van zeven jaar rege ringsverantwoordelijkheid. Het wordt ook een speerpunt in de komende verkiezings strijd. Het prijskaartje bij het programma vermeldt voor zo'n 7 miljard gulden aan nieuwe investeringen in onderwijs. Voor de andere sectoren is nog eens zo'n 9 miljard beschikbaar. Verpulverd Voor D66 is het van levensbelang dat de kie zer die nadruk op verbetering van overheid en onderwijs herkent, want volgens de hui dige peilingen dreigt de partij bij de verkie zingen van volgend jaar te worden verpul verd. Het is voor D66 momenteel letterlijk erop of eronder. Kiezers lezen echter zelden verkiezingsprogramma's. Het is voor De Graaf c.s. dan ook te hopen dat de nu ver kondigde boodschap de burgers op andere wijze bereikt. De Graaf zelf weigerde zaterdag vergezich ten te ontvouwen over mogelijke coalities na de verkiezingen. Zelfs met dit verkie zingsprogramma beseft de partijleider dat dat wel erg voorbarig zou zijn. GPD Uitgever: J C Boersema Hoofdredactie: A L Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118) 484000 Fax. (0118) 470102 E-mail: redactie@pzc.nl Vlissingen: Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118) 484000 Fax. (0118) 470102 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA Goes Tel, (0113) 273000 Fax (0113)273030 E-mail' redgoes@pzc.nl Terneuzen: Axelsestraat 16 Postbus 51 4530 AB Terneuzen Tel. (0115) 686000 Fax. (0115)610724 E-mail redtern@pzc.nl Hulst: 's Gravenhofplein 4 4561 AJ Hulst Tel. (0114) 373839 Fax. (0114) 373840 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel (01111454647 Fax. (0111) 454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren: Maandag t/m vri|dag van 8.00 tot 17 00 uur Zierikzee, Goes en Hulst: 8.30-17.00 uur Zaterdags in Vlissingen van 8.00 tot 10.30 uur Internet: www pzc nl Internetredactie: Postbus 18 4380 AA Vlissingen E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800 - 0231231 of maandag t/m vrijdag: op de kantoren gedurende de openingstilden, zaterdags tot 13.30 uur: op de kantoren door de klacht in te spreken op de band of de verwijzing op te volgen. Overlijdensadvertenties: tijdens kantooruren en uitsluitend maandag- t/m vrijdagavond van 20.30 tot 22 00 uur en zondagavond van 20.00 tot 22.00 uur. Tel. (0118) 484000. Fax (0118) 470100. Abonnementen (bij acceptgirobetaling geldt een toeslag van 1,- /ƒ2,21) per maand: 19.25 42,42 per kwartaal: 52.-- ƒ114,59 per jaar. 198.- - 436,33 Voor toezending per post geldt een toeslag. E-mail: abo@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voor het einde van de betaalperiode. Losse nummers per stuk: maandag t/m vrijdag. 2,20 zaterdag: 1,50/f 3,30 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties ABN AMRO 47.70 65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties Alle advertentieopdrachten worden uitgevoerd onder toepassing van de algemene voorwaarden van Uitgeverij PZC BV alsmede de regelen voor het advertentiewezen. Tarieven kunnen tijdens kantooruren worden opgevraagd bij de advertentieorderafdeling. Tel: 0118-484321 Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van het Wegener-ci aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in een bestand dat wordt gebruik (abonnementenadministratie en om u te (laten) inlormeren over voor u relevante diensten en pro ducten van de titels en ds werkmaatschappnen van Wegenerot door ons zorgvuldig geselecteerde derden Als u op deze intormatie geen pnjs stelt dan kunt u dit schriftelijk melden b>i PZC. afdeling lezersservice. Postbus 18.4380 AA Vlissingen. i De door u

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 3