ROVINCIALE ZEEUWSE COURAN Irak volgens VS achter miltvuur I PZC Verenigde Staten verwerpen uitleveringsaanbod Taliban Warm voor groot en klein A Zeeuwse zomer op herhaling 17.52 ijS=opi 2 5.- Centrum van kamp Westerbork met nazi-leuzen beklad Israël voert weer liquidaties uit 5 Op diverse plaatsen in de wereld verdachte postpakketten onderschept Marokkaanse organisaties tegen aanvallen op Afghanistan Verzekeraars leggen klant aan leugendetector Baas busbedrijf in de knoei na declaratie bordeelbezoeken f| £tos m '9 Fracties willen onderzoek bij OCW Inspiratie tot luchten van de ziel Hoogtijdagen Hoek en Kloetinge Tweede titel Oscar Freire Neem nu een proefabonnement Zes weken voor f 27,50 €12,48 Vrij warm Half tot zwaar bewolkt en vrijwel overal droog. Matige zuidelijke wind. Middagtemperatuür rond 20 graden. 244e jaargang no. 244 maandag 15 oktober 2001 los nummer 1,00 2,20) internet: www.pzc.nl van onze redactie buitenland WASHINGTON - Irak zit achter de besmettingen met miltvuur in de Ver enigde Staten. Dat hebben functionarissen van de Amerikaanse veiligheids diensten die betrokken zijnbijhetonderzoeknaar de besmettingen aan de Britse zondagskrant The Observer verteld. Inmid dels zijn in totaal mogelijk dertien mensen met an thrax besmet. AMSTERDAM - Twaalf Marok kaanse organisaties hebben gis teren in een verklaring de aanvallen op Afghanistan ver oordeeld. In de verklaring uiten zij hun af keer van ,,de huidige oorlog die Amerika tegen het Afghaanse volk voert". Wel zijn de organi saties voor het berechten en be straffen van de daders van de aanslagen in de VS. De oorlog die nu gevoerd wordt, zou volgens hen voeding zijn voor het terrorisme. De organisaties zeggen de ko mende week Marokkanen te gaan mobiliseren zodat ze aan staande zaterdag aan de de monstratie tegen de 'nieuwe oorlog' in.Amsterdam deelne men. ANP LONDEN - Britse verzeke ringsmaatschappijen willen leugendetectoren inzetten in de strijd tegen valse claims. Dit jaar nog zal Highway Insu rance, een grote autoverzeke ringsmaatschappij, het systeem introduceren. Twee andere be drijven hebben de detectoren ook al aangeschaft. Volgens de Britse verzekeringsbranche wordt er jaarlijks in Groot-Brit- tannië bijna 8 miljard gulden te veel geclaimd. De apparaten analyseren toon hoogte en toonfluctuaties van bellers. Als de machine denkt dat iemand liegt, gaat er op het telefoontoestel een rood lampje branden. ANP Dat Irak verantwoordelijk zou zijn voor de besmettingen, lei den de functionarissen af uit het feit dat de meeste slachtoffers besmet zijn door inademing van de miltvuurbacterie. Irak be schikt volgens bronnen van The Observer over fabrieken die an thrax in poedervorm kunnen maken. Het land levert dit vol gens hen aan terroristen. „Je kunt aannemen dat ze die spullen niet in grotten in Afgha nistan maken", zei een Cl A-me dewerker. Hij zei dat duidelijk is dat bij de productie van de in de VS gebruikte anthrax op zijn minst de geheime dienst van een land betrokken moet zijn. „Mis schien kan Iran het, maar dat is niet erg waarschijnlijk. Dan blijft Irak over." Tot nu toe is bij zeker zeven mensen in de Verenigde Staten de diagnose miltvuur gesteld. Zes anderen zijn vermoedelijk eveneens geïnfecteerd met de bacterie. Eén man is overleden aan de gevolgen aan de ziekte. De anderen staan onder dok tersbehandeling en zullen het vermoedelijk wel redden. Bij de Amerikaanse nieuwszen der NBC werden sporen van miltvuurbacteriën aangetrof fen op een verdachte brief. De brief was gericht aan presenta tor Tom Brokaw. Een mede werkster, Erin O'Connor, open de het poststuk en raakte via de huid besmet. Later bleek nog een tweede werknemer sympto men van miltvuur te vertonen. Vijf medewerkers van Ameri can Media Inc. zijn vermoede lijk eveneens besmet met de miltvuurbacterie. Nevada Gisteravond bleken in New York nog eens drie mensen te zijn geïnfecteerd met de milt vuurbacterie. Ook in de staat Nevada dook een verdachte brief op. Na onderzoek bleken ook hier miltvuurbacteriën in te hebben gezeten. Het poststuk was naar een kantoor van Mi crosoft gestuurd. Ook de rest van de wereld voelt de dreiging van een mogelijke aanval met bioterreur. Her en der worden verdachte postpak ketten onderschept. Sorteer ders en postbodes krijgen extra veiligheidsinstructies. In België werden het afgelopen weekend zelfs acht poststukken met poeder gevonden. Uit zorg dat ze mogelijk anthrax bevat ten, zijn ze in beslag genomen. De vondsten werden gedaan in Brussel en Luik. De eerste test resultaten wijzen volgens de Belgische minister van Volksge zondheid Aelvoet niet op sporen van de miltvuurbacterie. In de toiletten aan boord van een vlucht Helsinki-Brussel werd eveneens verdacht poeder aan getroffen. Ook op het vliegveld nabij de Australische stad Sydney is gis teren een pakje met wit poeder gevonden. De luchthaven werd enige tijd deels afgesloten, maar nader onderzoek wees uit dat het poeder geen gevaar vormde. In een vliegtuig van de Lufthan sa dat op de luchthaven van het Braziliaanse Rio de Janeiro stond, dook ook een verdachte substantie op. Deze vondst wordt nog nader onderzocht. RTR/AFP/ANP door Ab van der Sluis konden voor even uit de kast worden gehaald. De ter rasjes deden goede zaken. Zelfs het Vlissingse bad- VLISSINGEN - Het leek zaterdag nog even zomer in Zeeland, met temperaturen boven de twintig graden. De inmiddels opgeborgen t-shirts en korte broeken zonnige najaarsweer duurde slechts één (zater)dag. Gisteren overheerste bewolking, maar werd het 's mid dags toch nog achttien graden. van onze redactie binnenland HEERLEN - Oud-topman F. Severnstern van busbedrijf Conncxxion heeft in de jaren negentig zijn bordeelbezoe ken laten betalen door doch terbedrijf Hermes in Weert. Dat heeft accountantsonder zoek van Ernst Young aan getoond. Severnstern was tussen 1982 en 1992 direc teur van autofabriek Ned- Car. De huidige top van Hermes is door deze onthulling in op spraak geraakt. Directeur G. van Zoelen van Hermes hangt ontslag boven het hoofd, omdat hij de escapa des van Severnstern zou heb ben afgeschermd. De kwestie kwam aan het licht door toedoen van de fi nanciële topman van Con- nexxion, J. van den Ochtend. Hij hing de vuile was buiten door de commissarissen, on der wie de Kerkraadse bur gemeester J. Som, in te lich ten over de buitensporige declaraties van Severnstern. De commissarissen gelastten daarna een uitgebreid onder zoek. Connexxion en dochterbe drijf Hermes zijn staatsbe drijven. Het bedrijf ontvangt jaarlijks een rijksbijdrage van 800 miljoen gulden op een totale omzet van twee miljard gulden. Het is niet voor het eerst dat Severnstern gekapitteld wordt. Al in 1999 werd hij door Van den Ochtend op het matje geroepen vanwege buitensporige declaraties. Het ging toen om een bedrag van iets minder dan een ton. Severnstern werd onder cu ratele gesteld en hij moest voortaan declaraties via de accountant indienen. Maar uit het nieuwe onderzoek blij let dat hij zich hier niet aan zou hebben gehouden. Machtsstrijd De rekeningen kwamen voortaan terecht bij dochter bedrijf Hermes in Weert. Het ging dit keer om 35.000 gul den. Severnstern zou dat geld wel hebben terugbe taald. Maar Van den Ochtend moest na de machtsstrijd het veld ruimen. Hij kreeg circa anderhalf miljoen mee. Ernst Young heeft ontdekt dat de laatste jaren nog meer topmensen van Connexxion een gouden handdruk is be loofd. Zo zou G. van Zoelen een vertrekpremie van vier miljoen zijn beloofd, maar de huidige bestuursvoorzitter H. Koerhuis weigert deze te betalen. De voorganger van Severnstern, C. Nyqvist, kreeg een miljoen gulden bij zijn vertrek. GPD van onze redactie buitenland- KABOEL - De Talibanleiders van Afghanistan zijn bereid Osama bin Laden voor berech ting over te dragen aan een der de land, als zij afdoende bewijs krijgen dat hij was betrokken bij de aanslagen in de Verenigde Staten. De VS, die Bin Laden zelf willen berechten, hebben het aanbod afgewezen. President Bush voegde daaraan toe dat er met de Talibanleiders niet wordt on derhandeld. Ondertussen vielen Ameri kaanse bommen afgelopen weekeinde onophoudelijk op Afghanistan. De aanvallen (Advertentie) Fleece sweater in diverse kleuren maat 122 t/m 164 per stuk van 35.- naar maat M t/m XXL per stuk van 49.95 naar Waar haal je de energie vandaan? gaan nu de tweede week in. Veel doelen werden getroffen, maar ook een woonwijk werd geraakt door een afzwaaier. Het terro ristennetwerk van Osama bin Laden, al-Qaeda, heeft gezwo ren aanvallen uit te voeren op Amerikaanse en Britse doelen als vergelding op de aanvallen op Afghanistan. De Amerikanen begonnen zaterdag met aanvallen op ra darstations van de Taliban in Afghanistan in de provincie Bag'hlan en in de westelijke stad Herat. Later werd ook het vlieg veld van Herat zeven keer aan gevallen. Ook een militaire stelling in het noordoostelijke deel van Kandahar en de luchthaven werden gebombardeerd. Mili taire doelen in Jalalabad, in het oosten van Afghanistan, moes ten het eveneens ontgelden. En kele projectielen zouden huizen in de omgeving hebben geraakt. Zes gewonden zouden naar een ziekenhuis zijn overgebracht. Woonwijk Ook de Afghaanse hoofdstad Kaboel lag het gehele weekein de onder vuur. Bij een van deze (Advertentie) In de prijzen gevallen? Zie de trekkingsultslag van de Staatsloterij verderop in deze krant. srj if 4gJ| - De Tweede Kamerfracties CDA en GroenLinks wil len een onderzoek naar het oneigenlijk gebruik van ESF-gelden door het ministerie van Onderwijs, Cultuur en Wetenschap pen. Minister Luuk Her mans (links)zou niet de waarheid daar over hebben ver- teld. Zeeland heeft een heleboel plekken die zich lenen voor het op doen van aparte indrukken en het luchten van de ziel. Het project Zeeuwse zoektochten zet deze bijzondere plaatsen op een rijtje. Van de kale polders in Zeeuws-Vlaanderen tot de pijlers van de Zeelandbrug: een zoektocht naar het ultieme Zeelandgevoel. Hoek en Kloetinge beleven hoogtijdagen in de hoofdklasse. Hoek versloeg zaterdag Dovo met 5-1terwijl Kloetinge niets heel liet van Barendrecht: 2-6. Door deze forse over winningen staan beide ploegen nu in de top van het I] m klassement. Oscar Freire Gomez heeft zijn kunststukje van 1999 herhaald. De Spanjaard werd gisteren in Lissabon voor de tweede keer we reldkampioen. Eerder pakte hij 'u O de titel in Verona. I O radio en televisie: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; zeeland: 7, 9 en 11: wetenschap; 12; sport: 13,14,15,16,17, 18,19, 20,21 en 22 strand mocht zich verheugen in zonaanbidders. De Ook de komende dagen blijft het zacht voor de tijd van vreugde was van korte duur. Het uitzonderlijk mooie, het jaar. foto Ruben Oreël van onze redactie binnenland HOOGHALEN - Het herinne ringscentrum Voormalig Kamp Westerbork is het afgelopen weekeinde beklad met neona- zistische tekens en leuzen. Met zwarte verf zijn op tientallen plekken rond het herinnerings centrum hakenkruizen, white powertekens en davidssterren gespoten. Ook zijn er stickers geplakt met daarop de leus 'Juden raus'. Vooral verkeersborden, bomen, bankjes en de betonnen blokken voor het centrum kregen een spuitbeurt. Het gebouw zelf en het kampterrein zijn gespaard gebleven. De bekladding moet in de nacht van vrij dag op zater dag hebben plaatsgevonden. Er zijn nog geen aanwijzingen omtrent de daders. De beklad dingen zijn volgens een woord voerster van het centrum te om vangrijk om ze louter toe te schrijven aan een daad van ver veling van de lokale jeugd. De directie van het herinne ringscentrum spreekt van een 'afschuwelijke daad'. Directeur D. Mulder is direct na de ont dekking zaterdagmorgen aan het schoonmaken geslagen. Wat niet weg te poetsen was, is met plastic zakken aan het zicht onttrokken in afwachting van een schoonmaakploeg Ook het personeel van het cen trum heeft geschokt gereageerd, juist omdat de herinnering aan Kamp Westerbork levend wordt gehouden als een waarschu wing tegen nazisme. Het is de eerste keer dat het her inneringscentrum doelwit is ge weest van neonazistische prak tijken. De politie neemt de zaak hoog op en stelt een onderzoek in naar de daders. GPD aanvallen werd per ongeluk een woonwijk getroffen. De Belgische premier Verhof- stadt, huidig voorzitter van de Europese Unie, wil met andere EU-regeringsleiders de Ameri kaanse actie evalueren. Dit moet komende vrijdag gebeuren op een informele top van EU-re geringsleiders in Gent. „We moeten er voor waken niet te vervallen in een wereldoorlog." Ondertussen bedreigt een diep gaande onenigheid tussen de Verenigde Staten en Pakistan de voortgang van de door de VS ge leide campagne tegen de terro rist Osama bin Laden en het Ta- libanregime in Afghanistan. Pakistan wil niet dat de Ameri kaanse strijdkrachten op dit moment militaire steun geven aan de tegenstanders van de Ta liban, die een offensief op de hoofdstad Kaboel voorberei den. Dit meldt de Britse krant The Sunday Times. „De slag om Kaboel is uitge steld", zei een diplomatieke bron in Islamabad tegen de krant. De Pakistaanse president Musharraf zou zelfs hebben ge dreigd een eind te maken aan het gebruik door de Amerika nen van zijn militaire bases en zijn luchtruim voor de bombar- dementsvluchten. Hij zou tot el ke prijs willen voorkomen dat de Noordelijke Alliantie Kaboel inneemt, voordat een besluit is genomen over de vervanging van het Talibanregime. ANP/RTR/AFP (Advertentie) naam:noteert u mij voor een proefabonnement van voorletters:m/v 6 weken voor 27,50 12,48. straat:nr-Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor auto postcode: matische incasso van onder staand rekeningnummer P'aats(proef geldt eenmalig bin- nen zes maanden) telefoon: noteert u mij voor een e-mail:abonnement. De eerste twee Voor automatische incasso stem ik toe in weken ontvang ik de krant afschrijving van mijn (post)bankrekening- I gratis. Daarna wil ik betalen: nummer: j. per maand met automatische incasso handtekening: 19,25 42,42). D per kwartaal met automatische incasso PZC bv gaat zorgvuldig om met persoonsgege- 52 - 114 59) vens. In de colofon treft u nadere informatie aan. Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice ll7YQÖT4"||riririririÖ" Antwoordnummer 123 i 14 uuuuuzi 4380 VB V|issjngen di wo do vr za (postzegel niet nodig) 4

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 1