Plan Palestijnse staat in de maak DAKO WONEN Stilte voor storm bij Pakistaanse grens Vierde geval van miltvuur in VS KU Niimeqen Ziekenhuis De Honte populair in Randstad Il4° Verenigde Staten bereiden vredesinitiatief Midden-Oosten voor Sabena lijkt nog één maand gered Meer overvallen door langere openingstijden Kofi Annan ziet in Nobelprijs erkenning VN OPHEFFINGS UITVERKOOP narnpeerfii Caravan FV1I 19-24 oktober Autol6el9nd.nl ËficuM a&lzxjeh, f Algemene voorbcnfmgscfeg Reve wil geen gasten bij prijsuitreiking Vleesprijzen niet omlaag PSV wint duel met Roda JC Gebroken geweertje op scherp Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 27,50 12,48 121° ZW3 Nazomers Flink wat zon en vanmiddag met rond de 21 graden warm. Zwakke tot matige zuidwestelijke wind. 244e jaargang no. 243 zaterdag 13 oktober 2001 los nummer 1,50 3,30) PZC van onze redactie buitenland JERUZALEM - De Ver- enigde Staten zijn bezig een vredesplan voor het Midden-Oosten op te stel len, dat in een Palestijnse staat voorziet met vaste voet in Jeruzalem. Dat heeft de Palestijnse minis ter van planning, Nabil Shaath, gisteren gezegd. DEN HAAG - In Nederland vin den per jaar 25 extra overvallen op supermarkten plaats, van wege de langere openingstijden. Deze conclusie melden de on derzoekers P. van Koppen, J. de Keijser en C. de Poot in het Tijd schrift voor criminologie. Overvallers hebben volgens de auteurs de neiging vooral in het donker hun overvallen te ple gen. In 1996 werd het vanwege de wijziging van de Winkelslui tingswet voor supermarkten mogelijk om ook 's avonds open te zijn. Veel zaken zijn sindsdien geopend als het donker is. Tot 1996 schommelde het aantal overvallen op supermarkten in de avond rond de negen. In 1996 steeg dit getal al tot 25. In de ja ren daarna zette de toename zich door, met als resultaat 57 overvallen in 1999. De helft van deze stijging, 25, kan worden toegeschreven aan de ruimere openingstijden. ANP NEW YORK - Secretaris-gene raal Kofi Annan van de Verenig de Naties heeft gisteren gezegd dat het 'fantastisch' is dat hij en de VN de Nobelprijs voor de Vrede hebben gewonnen. Vol gens de 63-jarige Ghanees is het een belangrijke erkenning voor de volkerenorganisatie. „Het is een fantastisch gevoel en een enorme stimulans voor ons en de organisatie en voor het werk dat we tot nu toe hebben gedaan. „Het is een belangrijke erkenning voor de medewerkers en voor het feit dat de VN een belangrijke organisatie is waar in wij allen moeten samenwer ken", aldus Annan. Annan zei dat de prijs een grote verantwoordelijkheid geeft in deze moeilijke tijd, maar dat het hem en zijn collega's aanmoe digt in de zoektocht naar vrede. „Het tijdstip van de toekenning kon niet beter zijn gekozen", al dus Annan. Het Noorse Nobel Comité prees de 189 leden tellende volkeren organisatie en Annan voor hun inzet voor de vrede in de wereld. Annan heeft de VN weer nieuw leven ingeblazen en strijdt voor de mensenrechten en tegen aids en internationaal terrorisme, aldus het comité. RTR pagina 2: Annan bezorgde VIM beter imago (Advertentie) - Banken - Verlichting - Fauteuils - Salontafels - Chinese kasten - Kisten - Afrikaanse stenen beelden etc. Keizersdijk 4 Goes 0113-227174 (Advertentie) 2001 van 11.00 tot 18.00 uur www.kampeercaravanrai.nl De Israëlische minister Dan Na- veh zei de inhoud van het voor stel niet te kennen, maar ver klaarde dat de regering fel is gekant tegen „ideeën die de ves tiging van een Palestijnse staat met Jeruzalem als hoofdstad omvatten". Een Amerikaanse functionaris in Washington bevestigde dat een vredesvoorstel in de pen zit. Het plan is volgens hem over on geveer een maand klaar. Het is de bedoeling dat het openbaar wordt gemaakt op de Algemene Vei-gadering van de Verenigde Naties, die voor half november staat gepland. De functionaris wilde niet ingaan op de inhoud van het voorstel. De VS hebben hun ideeën tot nu toe niet besproken met Israël en de Palestijnen, maar volgens Palestijnse functionarissen wel met een aantal Arabische lan den, die de Palestijnen hebben bijgepraat. Volgens Shaath wordt in het Amerikaanse plan het recht van de Palestijnen op een eigen staat bekrachtigd, evenals het princi pe van land in ruil voor vrede en de VN-resoluties 242 en 338, die Israël oproepen zich terug te trekken uit in 1967 veroverd ge bied. Volgens de Amerikanen zou het lot van Jeruzalem vastgesteld moeten worden in vredesonder handelingen en islamitische en christelijke heilige plaatsen in de stad onder Palestijns beheer moeten komen te staan. Clinton Het voorstel zou grotendeels overeenkomen met een voorstel van Israël en de Amerikaanse oud-president Bill Clinton, dat vorig jaar door de Palestijnen van de hand werd gewezen. Struikelblok vormde toen de Is raëlische weigering om het recht op terugkeer te erkennen van Palestijnse vluchtelingen naar de gebieden waaruit ze in 1948 werden verdreven. De Amerikaanse president Bush zei donderdagavond in een persconferentie dat hij voorstander is van de vorming van een Palestijnse staat. Voor waarde is dat een begin ge maakt wordt aan het uitvoeren van het Mitchell-vredesplan, aldus Bush. Het Mitchell-Plan, genoemd naar de voormalige Amerikaan se senator George Mitchell, voorziet onder meer in een on middellijk staakt-het-vuren, een afkoelperiode van zes we ken tussen de Palestijnen en Is raëliërs en een aantal vertrou wenwekkende maatregelen waaronder het bevriezen van de bouw van joodse nederzettin gen in bezet Palestijns gebied. De Palestijnse onderhandelaar Erekat verklaarde gisteren dat de Amerikaanse regering nu haar woorden in daden moet omzetten. De VS zouden het po litieke initiatief moeten nemen om Israël te dwingen gevolg te geven aan VN-resoluties en het principe van land voor vrede te hanteren, aldus Erekat. AP/ANP Afghaanse mannen en hun kinderen rijden op ezels in de stad DashtiKola, in hetnoorden van Afghanistan, terwijlhun vrouwen lopen. foto Gleb Garanitsj/RTR doorHarald Doornbos PESHAWAR - Soms is goed nieuws slecht nieuws. Want terwijl de hele wereld een enorme vluchtelingenstroom had verwacht vanuit Afgha nistan richting het buurland Pakistan vanaf het moment dat de Amerikaanse aanval zou beginnen, blijft het aan de Pakistaanse kant van de grens relatief rustig. Geen vluchte lingen? Goed nieuws dus. Of toch niet helemaal? De Afghanen zijn wel op de vlucht geslagen, maar ze be vinden zich nog bijna allemaal in Afghanistan zelf. Sjokkend door de bergen, weg van de ste den, op de vlucht voor de bom men. Veelal zonder eten of drinken. Geld heeft niemand. Ver weg voor het oog van de wereld. Onzichtbaar voor de lens van de televisiecamera. Niemand weet precies hoeveel het er zijn. Schattingen lopen uiteen van honderdduizend tot een paar miljoen. Niemand die het zeker weet. „Ze zijn er wel, maar je ziet ze hier in Pakistan nog niet mas saal arriveren", aldus woord voerder Peter Kessler van de VN-vluchtelingenorganisatie UNHCR in Peshawar. „De au toriteiten in Pakistan zijn van goede wil, maar ze houden de grens potdicht. De Afghanen kunnen niet naar buiten." De Pakistaanse president Per- vez Musharraf heeft deze week zijn grenstroepen de opdracht gegeven geen Afghanen meer door te laten. „Alleen gewon den, vrouwen en kinderen kunnen we opnemen. Mannen niet", aldus Musharraf. En wanneer je geen mannen toe laat in een gebied waar de cul tuur bepaalt dat de vrouw vol ledig gesluierd gaat zich nooit alleen op straat begeeftdan is het logische gevolg dat er hele maal niemand de grens over komt. Een Afghaanse vrouw reist met haar man of reist niet. Zo simpel is het. Speciale Pakistaanse eenhe den, bestaande uit twintig man, patrouilleren intensief langs de tweeduizend kilome ter lange grens tussen beide landen. Vluchtelingen die ge pakt worden tijdens de illegale oversteek, worden terugge stuurd of in elkaar geslagen en dan teruggestuurd. Tot nu toe zijn sinds de gebeurtenissen van 11 september zo'n 30.000 Afghanen erin geslaagd Pakis tan te bereiken. Maar sinds het begin van de Amerikaanse aanval, zondagnacht, komt er zo goed als niemand meer bin nen. Musharrafs grenstroepen zijn veel strenger geworden en draaien overuren. Pakistan, zelf een zeer arm land, heeft internationale hulpverleners wel toegestaan om een twintigtal kampen te bouwen op zo'n acht kilometer met de grens van Afghanistan. In deze haastig opgezette kam pen is plaats voor 200.000 mensen. De omstandigheden zijn bar en boos. Zo is er niet genoeg drinkwater. Dit wordt door de Pakistanen bewust ge daan. „Want", zei Mussharaf enkele dagen geleden tijdens een televisietoespraak, „als de vluchtelingen Pakistan berei ken, dan gaan ze nooit meer te rug naar Afghanistan." Mus harraf kondigde gisteren aan dat zijn land een 2000 kilome ter lang hek wil bouwen langs de grens om de buren beter te gen te kunnen houden. GPD pagina 3: meer Afghanen op komst (Advertentie) NEW YORK - In de Verenigde Staten is een vierde geval van miltvuur gemeld. Het gaat om een medewerkster van de televi siezender NBC in New York. Zij heeft volgens de zender de aan doening opgelopen, nadat ze 'verdachte' post had behandeld. Volgens een verklaring van de leiding van NBC wordt de me dewerkster met antibiotica be handeld en zal ze naar verwach ting volledig herstellen. Alle NBC-medewerkers zijn onder zocht, nadat de verdachte post in het hoofdkwai-tier van NBC in Rockefeller Center binnen (Advertentie) De occasionsite van Zeeland was gekomen. De afdeling ge zondheidszorg van New York en de FBI hadden aanvankelijk het poststuk op sporen van milt vuur (anthrax) onderzocht en niets gevonden. Maar gisteren bleek de medewerkster toch po sitief op een test te reageren. AFP/ANP Boby-kinder- speciaalzaak kerkplein 8 0 Yerseke 0113-574210 \www.bruundebeer.nl (Advertentie) Zaterdag 3 november 2001 Informatie en/of aanmelden: www.gaan-studeren.nl 024 - 361 23 45 MACHELEN - De schrijver Gerard Reve wil niet dat er gasten verschijnen als hij op 21 november uit handen van de Belgi sche koning Albert de Prijs der Nederlandse Letteren ont vangt. Volgens zijn levenspartner Joop Schafthuizen is Reve 'ver- ontwaardigd' dat de koning zou aarzelen de prijs uit te reiken, omdat Schafthuizen zelf in België verdacht wordt van aan randing van een minderjarige jongen. Reve heeft lucht gekregen van de vermeende aarzeling van de koning door een bericht in de Belgische krant Het Laatste Nieuws van 8 september. Hij heeft daarop de Nederlandse Taalunie, die de prijs organiseert, schriftelijk verzocht geen uitnodigingen te versturen aan zijn persoonlijke gasten. Reve had de Taalunie eerder een lijst van circa vijftig perso nen gegeven die een invitatie zouden moeten ontvangen. Het gaat vooral om schrijvers en uitgevers, aldus Schafthuizen. Hij wil geen namen noemen. Schafthuizen, die samen met de schrijver in het Belgische Ma- chelen woont, zegt dat Reve en hij geen pogingen hebben on dernomen om het bericht in Het Laatste Nieuws te checken. „Dat is een taak van de Taalunie."Een woordvoerder van de Taalunie zegt de brief van Reve te hebben doorgestuurd aan het Belgische Hof. „Dat is verantwoordelijk voor de uitnodi gingen." Volgens de woordvoerder is er geen aanwijzing dat koning Albert de prijs niet aan Reve wil uitreiken. ANP Het overbruggingskrediet voor één maand dat de Belgische overheid aan het noodlijdende Sabena wil schenken, zal ko mende week worden goedgekeurd door Eurocommissaris De Palacio. Dit tot ongenoegen van verschillende ande re Europese luchtvaartmaatschappijen die spreken van ongeoorloofde staatssteun. Het lijkt erop dat de vleesprijzen ergens tussen boer en slager kunstmatig hoog worden gehouden. Het runderlapje en het karbonaadje zijn niet goedkoper geworden, terwijl boeren een dramatisch laag bedrag voor hun slacht- 1 vee krijgen. PSV weet weer wat win nen is. De landskampioen won gisteravond met 1-0 bij Roda JC. Het enige doelpunt kwam op naam van John de Jong. Roda JC kwam door de zevende competitienederlaag in negen duels vas ter op de laatste plaats te staan. De aanval op Afghanistan heeft in Nederland slechts weinig vredesactivisten in het geweer gebracht. Een bonte menge ling van 'grijze vredesvrouwen', antikapitalistische jongeren en zwijgende migranten met een gemeenschappelijke arg waan tegen Amerika rolde het spandoek uit. De tijd van mas sale demonstraties tegen Vietnam en de neutronen bom ligt ver achter ons. Maar het gebroken geweertje is niet verdwenen. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; financiën en economie: 7; radio en televisie: 9 en 11zeeland: 13,14,15,17 en 19; sport: 20 en 21reportage: 23,24,25,27 en 29; wonen: 33 en 35; reizen: 39,40 en 41mobiel: 43 en 45 door René van Stee TERNEUZEN - Vanwege de be perkte wachtlijsten van één tot drie weken behandelt zieken huis De Honte in Terneuzen jaarlijks honderden patiënten van buiten de regio. Met name randstedelingen weten de weg naar het ziekenhuis te vinden. Ze komen vaak voor niet- spoedeisende hulp aan bijvoor beeld de galblaas of een lies breuk. Ook is er veel belangstel ling voor kleine poliklinische ingrepen en voor het orthope disch herstelplan, waarbij pati ënten na hun operatie onder intensieve begeleiding revali deren in het ziekenhuis. Spreekuur „Die toestroom is op gang geko men na publicaties over ons zie kenhuis in het Algemeen Dag blad. We worden al geruime tijd intensief gebeld door zowel pa tiënten van buitenaf als ziekte kostenverzekeraars. Om deze laatste groep fatsoenlijk te woord te kunnen staan, hebben we zelfs een apart spreekuur moeten instellen", vertelt direc teur patiëntenzorg J. van der Heiden van ziekenhuis Zeeuws- Vlaanderen. Hij noemt de korte wachtlijsten een gevolg van ,de aanwezigheid vanveelBelgischeziekenhuizen in de grensstreek. Deze klinie ken kennen nauwelijks wacht lijsten. „Om te voorkomen dat Zeeuws-Vlamingen uitwijken naar ziekenhuizen over de grens, moeten we onze wacht lijsten dus zo beperkt mogelijk houden. Dit is vooral een kwes tievan goede planning, scherpte en alertheid. Er is dus geen spra ke van overcapaciteit in ons zie kenhuis", legt Van der Heiden uit. Van der Heiden verwacht de ko mende tijd een nog grotere toe loop. De zorg voor mensen uit de regio komt hierdoor volgens hem niet in gevaar. „Zeeuws- Vlamingen gaan altijd voor." (Advertentie) naam:'noteert u mij voor een proefabonnement van voorletters:m/v 6 weken voor 27,50 12,48. straat nr.|k geef daarbij éénmalig toestemming voor auto postcodematische incasso van onder staand rekeningnummer P'aats(proef geldt eenmalig bin- nen zes maanden) telefoon: noteert u mij voor een e-mail:abonnement. De eerste Voor automatische incasso stem ik toe in twee weken ontvang ik de afschrijving van mijn (post)bankrekening- krant gratis. Daarna wil ik nummer: I I I I I I I I II I 1 betalen: p per maand met handtekening: automatische incasso 19,25// 42,42). per kwartaal met PZC bv gaat zorgvuldig om met persoonsgege- automatische incasso vens. In de colofon treft u nadere informatie aan. (g 52 114 59) Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice 8 "713214"ÖÖÖÖ19" ',mummer 123 4380 VB Vlissingen di wo do vr ia (postzegel niet nodig)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 1