PI OVINCIALE 1 CDU RANT Detailhandel voorziet euro-chaos www.pronov .nl Amerika herdenkt de slachtoffers rn rtn rn Paniek over mogelijke miltvuurbesmetting in ambassade van VS Nobelprijs literatuur naar V.S. Naipaul Pronk dreigt lpg uit Nederland te weren A Geldautomaten zullen in januari niet aan vraag kunnen voldoen Geweld in Colombia laait weer op FBI verwacht in VS nieuwe aanslagen Militaire aanval Afghanistan kan tot zomer duren HR-Dubbelglas TOT goedkoper uit met de NIEUWE autoverzekering van OHRA! Beste site is van Z@ppelin Ullrich wereldkampioen tijdrijden WÊÊÊÊÊÊÊ^M Neem nu een proefabonnement Zes weken voor f 27,50 €12,48 Z 3 Vrij zonnig Maxima rond 18 graden bij een matige zuidelijke wind. Behoorlijk wat zon. 244e jaargang no. 242 vrijdag 12 oktober 2001 los nummer 1,00 2,20) PZC over UQ3SH op ISöBtiïSsi van onze redactie economie DEN HAAG - De detail handel voorziet grote cha os bij de geldautomaten in de eerste week van janua ri. Na invoering van de eu ro, op 1 januari 2002, zul len de geldautomaten in de muur niet in staat zijn aan de waag naar euro's te voldoen. Oplossing is eer dere verspreiding van eu robankbiljetten of open stelling van de loketten van de banken voor het opnemen van eurogeld. WASHINGTON - De Ameri kaanse recherche, de FBI, zegt over informatie te beschikken, die erop wijst dat er binnen en kele dagen opnieuw aanslagen gepleegd kunnen worden in de VS of op Amerikaanse doelen in het buitenland. De informatie bevat geen aan wijzingen over doelwitten. De politie in de VS is gevraagd waakzaam te zijn en de bevol king is opgeroepen bedacht te zijn op verdachte activiteiten. Afgelopen zondag maande de FBI de politie ook al tot waak zaamheid in verband met moge lijke aanslagen. Toen werd ech ter niet gezegd dat dat binnen enkele dagen zou zijn. AP LONDEN - De Brits-Ameri kaanse militaire acties in Af ghanistan kunnen wel eens tot de komende zomer duren. Dat heeft de Britse chefstaf Michael Boyce gisteren gezegd. „We zijn daar voor de lange duur", aldus Boyce, die aante kende dat tot dusver meer dan veertig doelen in het land zijn geraakt. Volgens Boyce spelen de Britse troepen een 'vitale ondersteun de rol' in de aanvallen die afge lopen zondag begonnen. Britse onderzeeërs hebben kruisraket ten afgevuurd en de Britse luchtmacht voert verkennings missies uit. Ook voorziet zij Amerikaanse vliegtuigen in de lucht van brandstof. De Britse minister Hoon van Defensie zegt te weten dat de voortdurende aanvallen tot scheuren hebben geleid binnen het Talibanregime. Hij sprak van overlopers en van 'een im pact op de cohesie binnen de Ta liban', aldus de BBC. Bij de Amerikaanse aanvallen op doelen in Afghanistan is gis teren de zuidelijke stad Kanda har zwaar onder vuur genomen. Dat hebben vluchtelingen ge zegd die in de Pakistaanse grensplaats Chaman aankwa men. Volgens de heersende Tali ban zijn in Kandahar zeker achttien mensen omgekomen, terwijl bij aanvallen op de oos telijke stad Jalalabad nog eens vijftien doden vielen. Ameri kaanse straaljagers bestookten ook doelen bij de hoofdstad Ka- bul. Volgens de Taliban zijn bij de Amerikaanse en Britse aan vallen sinds zondag zeventig burgers omgekomen. AFP/ANP/AP De Raad Nederlandse Detail handel RND, die deze angst uit spreekt op basis van onderzoek, heeft minister Zalm gevraagd het distributiescenario aan te passenWordt de distributie van euro's via de geldautomaten in de muur niet anders georgani seerd, dan zullen zich de eerste dagen van januari lange rijen vormen voor de geldautomaten. De RND realiseert zich dat eer der verspreiden van euro-bank biljetten niet kan, omdat president Duisenberg van de Europese Centrale Bank (ECB) dat verbiedt. Maar de andere oplossing is mogelij k als de ban ken bereid zijn bij wijze van uit zondering hun loketten op 1 ja nuari open te stellen voor het opnemen van europapiergeld. De RND vraagt Zalm om de banken hiertoe te bewegen. Het huidige distributiescenario gaat ervan uit dat op 2 januari de helft van de burgers al met euro's kan betalen. Volgens de RND klopt dat niet. Eigen on derzoek toont aan, dat dan maar 15 procent van de burgers ge noeg euro's heeft om te kunnen betalen. „Je kunt je voorstellen dat dat veel ergernis geeft en lange rijen wachtenden voor de geldautomaten", zegt RND's woordvoerder P. van der Kolk. „Dat kan worden voorkomen, maar dan moeten we nu het sce nario aanpassen. We hebben nog maar 80 dagen te gaanT Minister Zalm van Financiën, die een soortgelijk onderzoek heeft laten uitvoeren, is inmid dels van de nieuwe uitkomsten op de hoogte gebracht. „Er zijn nog tachtig dagen om het distri butiescenario aan te passen", stelt de RNDHet ministerie van Financiën vindt het te vroeg voor alarm. „Het onderzoek van de RND is ondermaats"laat een woordvoerder weten. „De som berheid is volkomen ten onrech te." Volgende week komt het mi nisterie met de resultaten van het eigen onderzoek. „Ik kan nu al zeggen dat daaruit een totaal ander beeld ontstaat." GPD/ANP De Amerikaanse minister van Defensie Donald Rumsfeld is te zien op een groot beeldscherm tijdens de herdenkingsplechtigheid bij het Pentagon in Washington. foto Tim Sloan/EPA van onze redactie buitenland NEW YORK - In New York en Washing ton zijn gisteren de aanslagen herdacht, die precies een maand geleden door is lamitische extremisten met gekaapte passagiersvliegtuigen werden ge pleegd. Op cle plek waar ooit de twee wolken krabbers van het World Trade Center stonden, werd het bergingswerk voor een vijftien minuten durende plechtig heid stilgelegd. Uit de puinhoop steeg nog steeds rook op toen om 08.48 uur - het tijdstip waarop op 11 september het eerste vliegtuig zich in de noordelijke toren boorde - een ogenblik stilte in acht werd genomen. „Het vuur brandt nog steeds, maar daaruit is een krachti ger geest ontsproten", zei burgemeester Rudolph Giuliani. „De terroristen heb ben geprobeerd onze geest te breken, maar hebben die in plaats daarvan ver sterkt." Tijdens de plechtigheid werden eerst de 343 brandweerlieden en 23 politieman nen herdacht die zijn omgekomen, daarna alle slachtoffers. Het totaal aantal slachtoffers staat sinds gisteren op 5160, waaronder 4776 vermisten en 384 geïdentificeerde doden. Er zijn 442 lichamen geborgen. Bij het Pentagon in Washington, waar 11 september 189 mensen de dood von den, zei president George Bush dat de plegers van de zelfmoordaanslagen „werktuigen van het kwaad waren, die voor niets zijn gestorven". Hij beloofde dat de strijdkrachten „elk middel en elk wapen" zullen ki'ijgen om in de wereld wijde oorlog tegen terrorisme te kun nen triomferen. Al-Qaeda en andere terreurnetwerken zullen geïsoleerd, opgejaagd en omsingeld worden, tot zij nergens meer heen kunnen. „De terro risten vinden in geen enkel land, cul tuur of geloof een thuis. Zij wonen in de donkere uithoeken van de aarde en daar zullen wij hen vinden", zei Bush. Na afloop van de plechtigheid bij het WTC overhandigde een Saoedische prins, Alwaleed bin Talal, als blijk van medeleven een cheque van tien miljoen dollar voor de nabestaanden van de slachtoffers aan burgemeester Giulia ni. Maar de stad New York weigerde de gift aan te nemen. Aanleiding vormde een verklaring waarin de prins het Amerikaanse beleid in het Midden- Oosten gedeeltelijk de schuld geeft van de aanslagen. De Amerikaanse rege ring zou een „evenwichtiger houding ten aanzien van de Palestijnse zaak" moeten aannemen, zei hij,Onze Pales tijnse broeders worden door de Israë liërs afgeslacht terwijl de wereld de an dere kant op kijkt." Giuliani zei dat verklaringen als die van de prins „deel van het probleem" achter de aanslagen vormen. AP pagina 5: DNA-onderzoek kan jaren duren (Advertentie) /y\ Glashandel W MELIESTE Bezoek onze showroom! Advertentie 25% www.ohra.nl (026)400 40 40 COED CERICELD van onze redactie binnenland DEN HAAG - Het bericht dat drie bewakers van de Ameri kaanse ambassade in Den Haag besmet zouden zijn met de an- thrax-bacterie, heeft gister avond voor grote opschudding gezorgd bij de betrokken in stanties. De mogelijkheid van een bio- terroristische aanslag met de miltvuur veroorzakende bacte rie kon echter al binnen twee uur door onderzoekslaboratori um ID-Lelystad ontzenuwd worden, zo meldde een woord voerder van de gemeente. Volgens het ministerie van Volksgezondheid hadden drie bewakers van de ambassade in de postkamer van het gebouw een envelop geopend waarin wit poeder zat. De drie vertoonden voor zover bekend geen ziekte verschijnselen. Uit voorzorg kregen ze antibiotica tegen de anthrax-bacterie toegediend, om miltvuur te voorkomen. Het verontrustende bericht werd naar buiten gebracht door burgemeester Deetman van Den Haag, die er verbolgen over was, dat de Amerikaanse ambassade hem niet op de hoogte had ge steld. Deetman moest het be richt vernemen van de plaatse lijke GGD en politie. In Amerika heerst de laatste da gen grote onrust vanwege drie bevestigde gevallen van an- thrax-besmetting in de staat Florida. Eén Amerikaan is in middels aan miltvuur overle den.Koeriersdienst UPS heeft inmiddels zijn werknemers ge waarschuwd voor blauwe pak jes, waarin volgens een bericht uit Saoedi-Arabië een giftige stof zit. Daarvan is er echter nog geen aangetroffen. Ook de douane, in Nederland verant woordelijk voor de internatio nale post, is inmiddels extra waakzaam. Van PTT Post komt een vergelijkbaar signaal. GPD pagina 3: Borst maant medici alert te zijn van onze redactie buitenland STOCKHOLM - De Nobelprijs voor literatuur is dit jaar toege kend aan de in Trinidad geboren Britse auteur Sir Vidiadhar Su- rajprasad Naipaul. Dat heeft de Zweedse Academie in Stock holm bekendgemaakt. Naipaul is bekend door onder meer het boek Among Believers (Onder de gelovigen) waarin hij ingaat op de islam. Naipaul wordt geprezen voor het verenigen in zijn werk van „scherpzinnige vertelkunst en een onkreukbaar kritische blik, die ons dwingen om het heden van het onderdrukte verleden te zien". De schrijver wordt verder omschreven als een „literaire zeezeiler, die eigenlijk alleen in zichzelf thuis is, in zijn onavolg- bare stem". De laureaat laat zich niet beïn vloeden door literaire modes en modellen. Hij heeft bestaande genres in zijn eigen stijl omge vormd, waarin de gebruikelijke verschillen tussen fictie en non fictie van ondergeschikt belang In Colombia is het fragiele vredesakkoord verder onder druk komen te staan, doordat rechtse paramilitairen zeker dertig landarbeiders hebben vermoord. De rebellen van de marxis tische beweging FARC executeerden op hun beurt twee agenten. Die zouden lid zijn geweest van een rechtse paramilitaire beweging. De leerlingen van de twee hoogste klassen van basisschool De Springplank in Aagtekerke hebben hun oordeel geveld: de website vanZ@appelin, de kinderprogramma's op Nederland 3, is de beste. De stem van de Aagtekerkse scholieren telt mee in de landelijke verkiezing van de Gouden Apenstaart. De Duitse wielrenner Jan Ullrich heeft tijdens in Lissabon de wereldtitel tijdrijden veroverd. Hij legde het 38,2 kilometer lange tra j ectafin51.50en was daarmee zes secon den sneller dan de Brit David Millar. De Colom biaan Santiago Botero pakte het brons. Beste Ne derlander was Remco van derVen. Net als zijn land genoot Voskamp eindigde hij niet in de topdertig. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; financiën en economie: 6; radio en televisie: 7; gezondheid: 8; trends: 9,10,11 en 12; zeeland: 15,16,17,19 en 21; sport: 23,24,25 en 27 van onze redactie binnenland DEN HAAG - Minister Pronk van Milieu wil af van lpg. Auto- gas is te gevaarlijk en moet uit Nederland verdwijnen. Dat be tekent geen auto's meer die op lpg rijden, geen tankstations meer die lpg verkopen en geen productie meer van lpg. Pronk laat dit najaar onderzoe ken of lpg binnen tien a vijftien jaar kan worden verboden, schrijft hij in een brief aan de Tweede Kamer. Nu stimuleert de overheid juist gebruik van lpg, omdat het minder slecht is voor het milieu dan benzine. Automobilisten worden via la gere accijns aangemoedigd op gas te rijden. Enschede Het lpg-gevarenonderzoek is een gevolg van de vuur werkramp vorig jaar in Ensche de. In de brief schrijft Pronk dat van de drie 'zeer gevaarlijke en veelgebruikte stoffen' lpg, chloor en ammoniak de hele ke ten van productie, transport en opslag aan een grondig onder zoek wordt onderworpen. Lpg is het eerst aan de beurt. Volgens de minister worden de risiconormen voor lpg over schreden bij transport via enke le belangrijke spoorwegempla cementen en bij opslag in de bebouwde kom. Momenteel mag lpg worden opgeslagen, als een minimale afstand van 80 meter tot de dichtstbijzijnde huizen in acht wordt genomen. De Bovag, belangenbehartiger van de automobielbranche, heeft geen goed argument tegen lpg gehoord. Woordvoerder Boon: „Verbieden is onzin. In Nederland rijden ruim 323.000 auto's op lpg. Er is nog nooit een ongeluk gebeurd waarvan lpg de oorzaak was. De veiligheid is enorm goed." De kosten-baten-analyse moet de veiligheid van omwonenden afwegen tegen de milieuvrien delijkheid. GPD pagina 17: verbazing Advertentie voorletters:m/v straat:nr postcode: plaats: telefoon: e-mail: V.S. Naipaul zijn, aldus de Zweedse Acade mie. De 69-jarige Naipaul is auteur van meer dan twintig boeken en geldt als een van de belangrijk ste schrijvers van reisliteratuur in de Engelse taal. ANP/DPA pagina 4: werk IMaipaul vaak pessimistisch Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post)bankrekening- n™me,: 1 1 1 1 1 11 11 1 1 handtekening: PZC bv gaat zorgvuldig om met persoonsgege vens. In de colofon treft u nadere informatie aan 8"713214 000002 O noteert u mij voor een proefabonnement van 6 weken voor 27,50 12,48. Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor auto matische incasso van onder staand rekeningnummer (proef geldt eenmalig bin nen zes maanden) D noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische incasso 19,25//42,42). per kwartaal met automatische incasso (€52,-// 114,59). Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen (postzegel niet nodig)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 1