ROVINCIALE ZEEUWS! CD'S m Mogelijk meer doelen VS Grondtroepen klaar voor jacht op Osama bin Laden Woon Brugman TEGEN BODEM PRIJZEN mishandelingen op bio-terrorisme Ghanese kunst in Den Haag SAMEN34.95 i 15% EXTRA KORTING OP ALLE KEUKENS TER INTRODUCTIE VAN ONZE BRUGMATIC LIJN! iBrugmotic7 Van NS-treinen rijdt 20 procent niet op tijd Ook terroristen in Maleisië, Indonesië, Filipijnen en Irak in het vizier DaimlerChrysler moet flink boeten Aardbeving treft Bergen aan Zee Tiener bekent Nederland voorbereid reeks ernstige Feyenoord gelijk tegen Bayern Prins: gevoel van vrijheid raakte gewond Gifbeleid dicht bij rest Europa 17' ZW 4 Later wat zon Eerst motregen, 's middags droog met wat zon. Maxima rond 17 graden bij een matige zuidwestenwind. 244e jaargang no. 241 donderdag 11 oktober 2001 los nummer 1,00 2,20) PZC internet: www.pzc.nl Advertentie André Hazes Nu Prince The very best of Sarah Brightman The very best of Live V Various Fox Kids hits 3 K3 Alle kleuren Herman Brood My Way Various (2CD) De 40 bekendste Franse liedjes Helmut Lotti Latino love songs Volumia! Puur èSr&Z 39^5 39^5 3935" 4935 4735 4935 4935" Nu één van deze CD's met de CD-single 'E ritorno da te' van Laura Pausini Actie geldig t/m 17 oktober 2001 KEUKENS t BADKAMERS Voor meer informatie: www.brugman.nl of bel 0800-0234560. Vraag naar de actievoorwoarden in de showroom Velcome to DaimlerChrysler rrrrrmrmrr't'wmrmm UTRECHT - Steeds minder trei nen rijden op tijd. Dat blijkt uit het driemaandelijkse onder zoek naar de klanttevredenheid en punctualiteit dat de Neder landse Spoorwegen (NS) giste ren naar buiten hebben ge bracht. Meer dan.20 procent van de trei nen vertrok niet volgens het spoorboekje. Nog nooit sinds de invoering van het onderzoek scoorde de NS zo slecht. In het derde kwartaal van dit jaar reed 79,1 procent van de treinen op tijd, tegen 81 procent vorig kwartaal. Bij de invoering van het onderzoek, derde kwar taal 2000, gold dat nog voor 86,7 procent. Ook de gerealiseerde aansluitingen hebben het laag ste niveau bereikt: 88,7 procent. Het aantal treinen dat niet reed, is gestegen tot 2,8 procent. De NS voert samen met consu mentenorganisaties en de over heid het onderzoek elk kwartaal uit. Een NS-woordvoerster beaamt dat de klanten niet te spreken zijn over de dienst ver lening.,,Maar dat zijn wij zelf ook niet." Een duidelijke ver klaring heeft de NS niet voor de slechte prestaties. „Het gaat om een combinatie van factoren. Een tekort aan personeel en ma terieel. Storingen, dat soort za ken." Met de herfst -storm, vallende bladeren en slagregens- op komst voorspelt dat weinig goeds. De NS heeft inmiddels voor twee miljard aan nieuwe treinen besteld, maar die komen pas vanaf volgend jaar op de rails. Ook hebben de Spoorwegen veel nieuwe mensen aangeno men, maar het effect daarvan wordt deels tenietgedaan door vertrekkende medewerkers en een hoog ziekteverzuim onder het rijdend personeel. ANP WIÊÊÊÊÊ van onze redactie buitenland WASHINGTON - De Ver enigde Staten concentre ren hun toekomstige aanvallen waarschijnlijk mede op terroristen in Ma leisië, Indonesië en de Fili pijnen. Dat meldde The New York Times gisteren. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Collin Po well zei dat de VS zich 'voorlo pig' richten op aanvallen op Af ghanistan en het Al-Qaeda-net- werk van Osama bin Laden. We doen alles één voor één, zo zei hij. The New York Times baseert zich op functionarissen van het ministerie van Defensie, die overigens geen tijdschema noemden. Een ander land waar de Amerir kanen zich op zouden kunnen richten is Irak. De VS hebben Bagdad laten weten dat het zich niet met de Amerikaanse aan vallen op Afghanistan moet be moeien. Bovendien is de Iraakse regering te verstaan gegeven dat ze van de huidige crisis geen misbruik moet maken door buurlanden of minderheden in Irak zelf aan te vallen. Steun van de Navo Ook de Navo en de Britse pre mier Blair lieten gisteren door schemeren dat andere doelwit ten dan alleen Afghanistan niet zijn uitgesloten. Mochten er aanvallen volgen in andere lan den, dan kunnen de Amerika nen daarbij eventueel steun van de Navo krijgen. Dat zei secre taris-generaal Robertson giste- van onze redactie buitenland KABOEL - Het Amerikaanse leger staat klaar om bij de jacht op Osama bin Laden grondtroe pen in te zetten, nu de luchtaf weer van de Taliban na drie dagen van aanvallen flink is uit gedund. De Taliban stellen zich desondanks strijdlustig op en hebben laten weten dat Bin La den vrij is om de heilige oorlog tegen de VS te voeren. Volgens de Amerikaanse televi siezender ABC trekt een groot contingent elitetroepen 'de re gio' momenteel binnen. Kleine re teams worden binnen een week in Afghanistan verwacht, aldus ABC, dat zich baseert op bronnen bij het Amerikaanse ministerie van Defensie. Ook zullen gevechtshelikopters worden gebruikt tegen de guer rillastrijders van Bin Laden. Aan zulke operaties kleven gro te risico's omdat de toestellen laag vliegen. Ze kunnen worden beschoten door klein, mobiel luchtafweergeschut, waarvan wordt aangenomen dat de Tali ban en Bin Laden dat nog wel hebben. Bij de aanvallen op Afghanistan wei-den gisteren onder meer doelen bestookt in de regio's Kandahar, Jalalabad, Logar, Hérat en Shomali bij Kaboel. Een ooggetuige in de Afghaanse hoofdstad beschreef de situatie daar als normaal. De markten worden goed bezocht en de mensen gaan door met hun da gelijkse bezigheden. Videomateriaal De Nationale Veiligheidsadvi seurvan de VS, Condoleezza Ri ce, heeft Amerikaanse televisie zenders gevraagd voorzichtig" te zijn met het uitzenden van vi deomateriaal met Osama bin Laden. In telefoongesprekken met televisiebonzen zei Rice dat de uitspraken van Bin Laden gecodeerde aanwijzingen kun nen bevatten die zijn aanhan gers elders in de wereld tot ter roristische acties kunnen aan sporen. „De bezorgdheid is gericht op het voorkomen dat terroristen boodschappen ontvangen van Osama bin Laden", aldus Ari Fleischer, woordvoerder van het Witte Huis. ANP/AFP/DPA (Advertentie) (Advertentie) ren in Washington, waar hij een ontmoeting had met de Ameri kaanse president Bush. Blair zei dat er met de Navo- bondgenoten overlegd zal wor den, voordat er in andere landen militaire acties plaatsvinden. Groot-Brittannië levert na de VS de meeste troepen voor het internationale offensief tegen teiTorisme. Blair waarschuwde ook dat elk land dat terreur blijkt te stimu leren, doelwit kan worden van de Amerikaans-Britse campag ne tegen terrorisme. Blair be zocht gisteren Oman, een bond genoot van Groot-Brittannië, waar hij sprak met Sultan Qa- boos. Oman heeft geen commentaar gegeven op de aanvallen die de VS en Groot-Brittannië zondag inzetten op Afghanistan.Een medewerker van Qaboos zei dat Blair de sultan heeft uitgelegd waarom de aanvallen op Afgha nistan plaatsvinden. Verder spraken de leiders over het Pa lestijns-Israëlische conflict, Irak en de militaire betrekkin gen tussen Oman en Groot-Brit tannië. Blair bezocht ookBritse troepen die vanaf zondag in Oman deel nemen aan een militaire oefe ning met het Omaanse leger. De 20.000 Britse militairen die op het moment in Oman zijn, zullen als het nodig is worden ingezet bij de terrorismebestrijding, zei de Britse minister van Defensie Geoff Hoon vorige week. Tegen China heeft zich er gisteren te gen uitgesproken dat de door de Verenigde Staten geleide mili taire campagne tegen terroris me zich uitbreidt tot andere lan den dan Afghanistan. Minister van Buitenlandse Zaken Tang Jiaxuan zei dit in een telefoon- geprek met zijn Britse ambtge noot, Jack Straw. RTR/AP pagina 2: space-man Myers vecht vreemde oorlog pagina 5: moslimlanden tegen terreur in VS ALKMAAR - Tussen Bergen en Bergen aan Zee heeft zich giste ren om 08.41 uur een lichte aardbeving voorgedaan. Volgens het KNMI had de aard schok een kracht van 2,7 op de Schaal van Richter. Bij de poli tie zijn acht meldingen binnen gekomen. De gemeente Alk maar kreeg twee telefoontjes. De regio werd in september ook al opgeschrikt door aardschok ken. ANP Premier Blair sprak gisteren de Britse troepen toe die gelegerd zijn in het noorden van Oman. Op deze basis zijn 20.000 Britten paraat oin aan de aanvallen op Afghanistan deel te nemen. foto Sinead Lynch/AP WAALRE - Een 16-jarige jon gen uit Valkenswaard heeft de afgelopen maanden minstens tien mensen zwaar mishandeld, nadat hij ze expres had aangere den met zijn bromfiets. De verdachte werd gisteroch tend aangehouden bij een bromfietscontrole in Waalre. In een eerste verhoor bekende hij tien zaken. De jongen verklaar de het fijn te vinden om mensen te mishandelen. De politie ver wacht dat er nog meer mishan delingen aan het licht komen. Maandag heeft hij nog een 42- jarige vrouw uit Valkenswaard aangevallen. Zij brak daarbij vermoedelijk een ruggenwer- vel. De jongen wordt er ook van verdacht dat hij op 2 oktober in Waalre een 15-jarig meisje van haar fiets trapte, aanrandde en mishandelde. GPD van onze redactie binnenland DEN HAAG - Nederland be reidt zich voor op een terroristi sche aanval met biologische wapens als miltvuur of het pok- kenvirus. Directe aanleiding zijn de twee dodelijke slachtof fers van miltvuur in de Ameri kaanse staat Florida. Die uit braak van de bacterie kan volgens Nederlandse experts geen toeval zijn. Het ministerie van Volksge zondheid heeft in Nederland een groep van deskundigen op het gebied van infectieziekten in hoogste staat van paraatheid gebracht. Dit outbreak-manan- gementteam moet zo goed mo gelijk voorbereidingen treffen om zo snel en zo goed mogelijk te kunnen handelen bij een even- Advertentie tuele bio-terroristische aanval op Nederland. „Het leek ons in ieder geval goed om hier alvast een team van deskundigen sa men te stellen", zegt een woord voerder van het ministerie. De Rotterdamse viroloog prof. dr. Osterhaus is lid van het out- breakteam, dat onder leiding staat van de Landelijke Coördi natiestructuur Infectieziekten. Volgens hem is Nederland 'be hoorlijk adequaat' voorbereid op een aanval met biologische wapens. Bayer De Duitse farmaciegigant Bay er voert de productie van anti biotica met een kwart op. Vooral in de Verenigde Staten, waar de vrees voor een terreuraanval met miltvuurbacillen groot is, is de vraag naar antibiotica sterk gestegen. Een antibioticakuur kan de miltvuurbacterie doden, mits de .patiënt er vroeg bij is. Het Bayer-antibioticum Cipro is door de Amerikaanse gezond heidsdienst FDA goedgekeurd als middel tegen miltvuur. Afgelopen week overleed een man in Florida aan de ziekte. Ook bij een kantoorgenoot van de man zijn sporen van antrax gevonden. Omdat de dodelijke bacterie relatief gemakkelijk is te isoleren en te kweken, is ze voor terroristen een aantrekke lijk biologisch wapen. GPD/AP (Advertentie) 8 713214 000002 maandag 1/m vriidan Autofabrikant DaimlerChrysler heeft bij de verkoop van Mercedes-personenwagens de regels van Europese Commis sie overtreden. Daarvoor moet het bedrijf stevig bloeden: maar liefst 72 miljoen euro legde commis- 'ij saris Monti als boete op aan DaimlerChrysler. Een meerderheid in de Tweede Kamer vindt dat Nederland met een strenger bestrijdingsmiddelenbeleid niet te ver af moet komen te staan van andere Europese landen. Dat zou fu nest zijn voor de concurrentiepositie van de Nederlandse landbouw. De Kamer reageert hiermee op het bericht uit Brussel dat een bestrijdingsmiddelenbeleid voor de Europese Unie nog vijf jaar op zich laat wachten. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; radio en televisie: 7; economie: 9 en 11; sport: 13 en 14; zee land: 15,16,17 en 19; kunst cultuur 23, 24,25 en 27 Benieuwd of u in de prijzen valt? Kijk zaterdag naar de StaatsloterijShow op RTL4 om 20.30 uur. Meer kans, meer geld, in de Staatsloterij. (Advertentie) LEEUWARDEN - „Op 11 sep tember zijn we allemaal gewond geraakt in ons gevoel voor vrij heid." Dat zei Willem-Alexander gis teren aan het slot van het bezoek met Maxima aan Friesland. „In een week waarin onze gedach ten zijn bij de mensen in Afgha nistan en elders in die regio, zijn de warmte en gastvrijheid hier toch overdonderend." ANP Feyenoord heeft opnieuw ge lijkgespeeld in groep H van de Champions League. Het duel met Bayern München eindigde in Rotterdam in 2-2. Sparta Praag won met 2-0 van Spartak Moskou. Feyenoord staat nu drie punten achter op Bayern en vijf op Spar ta Praag. Korendijk 34 Tel. (0118) 62 36 32

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 1