Drie ton voor bibliotheek 't Spui PZC Lutherse kerk in de steigers PZC Een extra wafel voor War Child Veere vraagt hulp burgers bij opsporen van springputten Woningbouw Koudekerke mag van rechter Tabak centraal op kunstbeurs Brugge 17 Ministerie subsidieert uitbreiding onderzoeksbureau Domburg herdenkt bevrijding Veer Perkpolder uit de vaart Te Roller voert lijst VVD aan Gewond na rijden zonder licht Steunpoot op rijksweg Sociale recherche grijpt fraudeurs Gebedsdiensten voor vrede Tentoonstelling V ogelliefhebbers Geld weg Lampionoptocht BpoypppB, donderdag 11 oktober 2001 Hoor Edith Ramakers VLISSINGEN - De Vlissingse bibliotheek 't Spui heeft drie ton subsidie gekregen van het mi nisterie van Onderwijs Cultuur en Wetenschappen voor het uit breiden van haar onderzoeks bureau. Deze subsidie is eenma lig, maar krijgt wel een vervolg. Jaarlijks kan de bibliotheek een beroep doen op maximaal 117.000 gulden. Deze bijdrage komt van de overkoepelende vereniging van de openbare bi bliotheken in Nederland, het NBLC. De bibliotheek heeft al geruime tijd een onderzoeksafdeling. Deze zogenoemde stadsmonitor kan zich nu verder ontwikkelen tot een bureau dat onderzoeken uitvoert in opdracht van de ge meente Vlissingen, bibliothe- DOMBURG - Het Comité Herdenking Domburgse Oorlogsslachtoffers houdt op 1 november een herdenking van de bevrij ding en de gevallenen. De bijeenkomst begint om 14.00 uur in Het Schut tershof in Domburg. Na een toespraak door een lid van het college van B en W en vertoning van de film 'Commando's strike at Westkapelle', gaat het te voet naar de begraaf plaats. Daar leggen verte genwoordigers van de ge meente, het voormalig verzet Zeeland en het Ko ninklijk Verbond der Bel gische Oorlogskruisen kransen. Schoolkinderen leggen bloemen. Bij het Belgische herdenkings monument aan de Boule vard van Schagen wordt een minuut stilte gehou den. Ook hier worden kransen gelegd. ken en non-profit organisaties. Daarnaast zal 't Spui informa tie rangschikken en verzamelen die nuttig is voor andere biblio theken. „Ik stel me zo voor dat een bibliotheek in Delfzijl in formatie wil hebben over de mogelijke gevolgen van aanpas singvan tarieven", merkt direc teur C. Hamann van 't Spui op. „Wij hebben op dat gebied in tussen veel ervaring opgebouwd en er al regelmatig onderzoek voor verricht. Die resultaten spelen wij door aan de ander en onderzoeken desnoods wat de invloed van lokale verschillen kan zijn." De bibliotheek heeft met het binnenhalen van de subsidie de ze onderzoekspoot weer levens vatbaar gekregen. In maart van dit jaar gaf de gemeenteraad van Vlissingen aan de gemeen telijke bibliotheek de opdracht dat de stadsmonitor gecontinu eerd kon worden, mits het risi coloos zou gebeuren. „We werk ten te veel van opdracht naar opdracht. Daardoor was er een ongewisse financiële basis", verklaart Hamann. De biblio theek zou zonder deze start- en structurele subsidie alleen de onderzoeksopdrachten voor de gemeente, zoals enquêtes, het statistisch jaarboek, hebben kunnen uitvoeren. Wethouder L. Poppe-de Looff vindt dat 't Spui weer op het juiste spoor zit. Begin dit jaar ging de gemeenteraad akkoord met het in een klap vereffenen van een tekort van 't Spui dat in de loop der jaren was opgelopen tot circa 1 miljoen gulden. Tege lijkertijd werd ingestemd met een jaarlijkse verhoging van het budget tot ruim 3 miljoen gul den. „De bibliotheek had de laatste tien jaar zelfs geen prijs compensatie gekregen. Dat hebben we die keer recht ge trokken", zegt Poppe-de Looff. Uit een bedrijfsanalyse dit voorjaar bleek verder dat de bi bliotheek weer gezond gemaakt kon worden. Daarvoor moesten enkele taken afgestoten worden en de controle op de financiële huishouding moest vergroot worden. „De bedoeling was ook om de directeur vrij te maken voor de inhoudelijke taken voor de bibliotheek als informatie verstrekker." Volgens Poppe-de Looff blijkt uit een tussenrapportage waar in de financiële huishouding van 't Spui onder de loep werd genomen dat de bibliotheek ruimschoots binnen het budget blijft. „Ik kan het stuk nog niet volledig openbaar maken, om dat de bibliotheekcommissie zich er nog over moet buigen. Maar dit rapport geeft alle ver trouwen." Serveerster Kristel aan het werk bij koffiehuis 't Geveltje, één van de deelnemende horecagelegenheden aan Feast for Peace. foto Willem Mieras door Luc Ogqel GOES - Feast for Peace, ofwel eten en drinken voor de vrede. Gisteren vond de landelijke horeca-actie voor de derde keer plaats. De bedoeling is dat alle deelne mende café's en restaurants een deel van hun dagomzet schenken aan de stichting War Child; die biedt hulp aan kinderen in (voormalige) oorlogsgebieden. Koffiehuis 't Geveltje aan de Kreukel- markt in Goes is een van de Zeeuwse hore cagelegenheden die deelnemen aan Feast for Peace. Op deramen hangen affiches en op debar staat een collectebusje. In tegen stelling tot de Randstad, waar bekende Nederlanders voor het goede doel even voor kok of bediende spelen, wordt er in het Zeeuwse weinig aan de actie gedaan. „Dat is jammer", zegt eigenaar R. Saaman van 't Geveltje. Hij schenkt een vijf de van zijn dagomzet aan War Child. Hoeveel dat is, kon hij gistermiddag nog niet zeggen. „In elk geval een aardig bedrag, want het is druk." Serveester Kristel staat haar fooien af. Buiten op het terras zitten vier vriendinnen uit IJzendijke bij te komen van een dagje winkelen in Goes. Of ze we ten dat ze koffie drinken voor een goed doel? Dat niet, maar ze vinden het wel een prima initiatief. „Er had wel wat meer aandacht aan gegeven mogen worden", vinden de dames. „We bestellen straks nog wel een wafel." In totaal namen elf Zeeuwse horecagele genheden deel aan de actie. KRUININGEN - Het veer Kruiningen-Perkpolder is in de weekeinden van 20 en 21 oktober en 3 en 4 november van 23.00 uur op zaterdag tot 13.00 uur op zondag uit de vaart. Rijkswaterstaat, eigenaar van de aanleginrichtingen van de veerboten aan weerskanten van de Westerschelde, gaat dan de staalkabels vervangen die voor het evenwicht in de aanleg inrichtingen zorgen. Bij een inspectie is gebleken dat de staal kabels niet goed genoeg meer zijn. De vervanging wordt opzettelijk in het weekeinde uitgevoerd om het wegverkeer zo min mogelijk te hinderen. Veergebrui- kers zijn in de betreffende weekeinden aangewezen op het veer VÏissingen-Breskens of op een omweg via de Liefkens- hoektunnel. Voetgangers moeten zich met het reguliere open baar vervoer van en naar het veer VÏissingen-Breskens laten brengen. Het eerste weekeinde worden de kabels in Kruinin- gen vervangen en in het tweede gebeurt hetzelfde aan de over kant, in Perkpolder. DOMBURG - Wethouder M. te Roller van de gemeente Veere voert de kandidatenlijst van de WD aan voor de komende ge meenteraadsverkiezingen. De kandidaatstellingscommissie heeft de ontwerpkandidatenlijst samengesteld. De huidige fractievoorzitter R. Boot stapt uit de politiek wegens te druk ke werkzaamheden. De twee overige raadsleden, P. Overmeen en K. Huiszoon, staan respectievelijk op nummer twee en drie. Op 1 november wordt de lijst definitief vastgesteld. KOUDEKERKE - Een 17-jarige jongen uit Vlissingen is dins dagavond rond half elf gewond geraakt bij een aanrijding op de Duinstraat in Koudekerke. Hij reed zonder licht met zijn brommer op de rijbaan en passeerde een auto. Hij botste tegen een 29-jarige automobilist uit de gemeente Veere die hem te gemoet kwam. De bromfietser schoof dertig meter naar rechts en kwam in de berm terecht. Hij is met onbekende verwondin gen overgebracht naar het ziekenhuis. De bromfiets is geheel vernield, de auto raakte beschadigd. ZIERIKZEE - De auto van een 69-jarige man uit Zierikzee is gisteravond beschadigd geraakt op de rijksweg N59 bij Zie rikzee, toen een stuk staal van een vrachtwagen viel. De be stuurder reed over de rijksweg, komende vanaf de kruising met de N256. Uit tegenovergestelde richting reed een vracht wagen. Van de laadbak viel een stuk staal op het wegdek. De bestuurder van de personenauto kon dit niet meer ontwijken, enreed er overheen. Hierbij raakte de onderkant van zijn auto zwaar beschadigd. Het stuk staal bleek een steunpoot ter on dersteuning van een stacaravan. TERNEUZEN - De sociale recherche heeft afgelopen jaar in Zeeuws-Vlaanderen 97 maal onderzoek verricht; in 60 pro cent van de gevallen was er sprake van fraude. Bovendien zijn bij de zeven gemeenten in totaal 61 keer boetes opgelegd aan uitkeringsgerechtigden, terwijl bij 159 personen de uitkering gekort werd omdat cliënten him verplichtingen niet nakwa men. In totaal werd vorig jaar in Zeeuws-Vlaanderen voor ruim vijf ton gefraudeerd met uitkeringen. Koploper was de gemeente Hulst, waar voor meer dan 180.000 gulden onterecht werd uitgekeerd. In Terneuzen was dat bedrag anderhalve ton. Toch vertonen de fraudebedragen en het aantal overtredin gen een dalende lijn. door Matthew Gideonse VEERE - De gemeente Veere heeft de hulp van burgers inge roepen om mogelijke springput ten op te sporen. Dat zijn plek ken waar restanten munitie aan het einde van de Tweede We reldoorlog tot ontploffing zijn gebracht. De gemeente ver moedt dat bij Vrouwenpolder springputten aanwezig zijn. Vorig jaar werd op het strand bij Zandvoort munitie aangetrof fen. Uit onderzoek bleek dat het daarbij ging munitie die waar schijnlijk aan het einde van de Tweede Wereldoorlog in spring putten tot ontploffing was ge bracht. Daarbij ontplofte niet altijd alles. „Na die vondsten kregen we het vermoeden dat ook in andere kustplaatsen dergelijke putten zouden liggen", zegt H. Davidse van de gemeente Veere. Uit ar chieven is volgens Davidse ge bleken dat de aanwezigheid van springputten aannemelijk is. REDACTIE MIDDEIM-ZEELAND Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redwalch@pzc.nl A. A. van der Sluis (chef) N. F. C. Berkelder E. L. Ramakers M. J. van den Broek K. L. de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Maar de precieze plaats is on duidelijk omdat de gebieden in de loop der tijd veranderd zijn. „We gaan nu verder spitten in archieven en hebben de hulp van de burgers ingeschakeld. Die twee zaken moeten matchen en er voor zorgen dat de mogelij ke putten worden getraceerd", zegt Davidse die nog geen reac ties heeft ontvangen op het ver zoek om hulp aan de bevolking. MIDDELBURG - De wekelijkse gebedsdiensten voor vrede en gerechtigheid in de Doopsge zinde kerk in Middelburg wor den voorlopig voortgezet. In de vredesweek na de aanslagen in de Verenigde Staten werd daar voor het initiatief genomen. Na de inval in Afghanistan wordt het gebed extra nodig geacht. Iedereen is uitgenodigd voor de bijeenkomsten, ook leden van andere godsdiensten en in het bijzonder de leden van de mos limgemeenschap in Middel burg. De voorgangers zijn: op 17 oktober dominee C. Bakker van de Hoeksteengemeente, op 24 oktober dominee A. Rijken van de doopsgezinde gemeente, op 31 oktober dominee R Zaadstra van de gereformeerde gemeente in Sint Laurens en op 7 novem ber dominee J. Buller van de Evangelisch-Lutherse gemeen te. De bijeenkomsten beginnen om 19.00 uur in de Doopsgezinde kerk aan de Lange Noordstraat in Middelburg. VLISSINGEN - Vogelvereni ging De Vogelliefhebbers uit Vlissingen houdt morgen en za terdag een tentoonstelling. De ze vindt plaats in de blauwe zaal van speeltuinvereniging De Lammerenburcht aan de Zuid- beekseweg 4 in Vlissingen. Mor gen is de zaal 's avonds open van half acht tot tien uur. Op zater dag is de tentoonstelling van tien tot vijf uur te bezichtigen. Er zijn deze dagen veel verschil lende vogels te zien, zoals par kieten, dwergpapegaaien en ka ketoes. door Matthew Gideonse MIDDELBURG - De Lutherse kerk aan de Middelburgse Zuidsingel staat in de stei gers. Delen van het dak van de kerk moeten vervangen worden. De blauwgrijze leien zijn slecht bevestigd en vertonen scheuren. De slechte staat van het dak leidde tot lek kages. Begin dit jaar adviseerde de kerken raad van de Evangelische Lutherse kerk de DEN HAAG - De Raad van Sta te is akkoord met de bouw van veertien appartementen op de plaats van het voormalige hotel Walcheren aan de Brouwerij straat in Koudekerke. Met deze uitspraak wijst het rechtscolle ge de bezwaren van het echt paar De Ridder af dat naast het braakliggende terrein woont. Vorige maand voerde het echt paar een rechtszaak bij de hoog ste bestuursrechtbank. De buren klagen er over dat hun woongenot zal verminderen als het gebouw er eenmaal staat. In hun huis zal minder licht vallen en ze kijken straks tegen een ge vel aan. Ook vrezen ze inkijk vanuit de flats in hun woning. De Ridder vindt het geplande gebouw veel te massaal en dien de een alternatief plan in. De ge- door Conny van Gremberghe BRUGGE - Liefhebbers van ro- coco-kastjes, Louis XVI-tafels, negentiende-eeuwse schrijfta fels en andere antiquiteiten doen er goed aan om tussen 27 oktober en 4 november de acht tiende internationale kunst- en antiekbeurs in Brugge te bezoe ken. In de stadshallenzalen, in het Belfort, laten tientallen antiek en kunsthandelaren te zien wat zij aan waardevols in huis heb ben. De beurs heeft de voorbije zeventien jaar een zekere faam weten op te bouwen in België, maar vooral ook in de buurlan den. De organisatoren werden het voorbije jaar dan ook gecon fronteerd met grote belangstel ling van buitenlandse handela ren. De beurs is dit jaar opgehangen aan het thema 'de vlam in de pijp', dat wil zeggen aan tabak en rookattributen. In de stadshallen zullen tal van voorwerpen tentoongesteld worden die het tabaksverhaal OOSTKAPELLE - Een winke lende vrouw is gisteren in de Dorpsstraat in Oostkapelle van haar portemonnee beroofd. De ze werd weggepomen uit een tas die in een boodschappenwagen- tje stond. De portemonnee be vatte enkele tientjes. op uitgebreide wijze illustreren. Zo zijn er schilderijen te zien van Te nier s, Steen en Brouwer waarop oude rokerskroegen af gebeeld staan, woi'den er tontel dozen, koperen tabaksdozen en grote collecties (meerschuimen) pijpen geëxposeerd. Ook wordt in de expositie uitge legd hoe het bruine goud uit Amerika zich via pruimen en snuiven ontwikkelde tot de he dendaagse sigaret. De meeste aandacht gaat uit naar de ge bruiksvoorwerpen door de eeu wen heen. De kunstbeurs in Brugge is dagelijks geopend van 13.00 tot 19.00 uur. DOMBURG - De Stichting Eve nementen Domburg Aktief houdt vanavond een lampion optocht. De tocht begint om half negen vanaf het centrumplein op vakantiepark Hof Domburg onder muzikale begeleiding van de 'Deudouwers'. Om ongeveer half tien is er vuurwerk op de Hoge Hil. Bij de start zijn lam pions te koop. Ook in Westkapelle wordt van avond een optocht gehouden. Om half acht vertrekt de Was- schappelse Evenementen Stich ting met lampionnen vanaf de Markt onder muzikale begelei ding van Muziekvereniging OKK. Ook hier zijn bij de start lampions te koop. (Advertentie) leien te vervangen. Ook wordt een aantal dakgoten vernieuwd. Als het weer meezit zijn de werkzaamheden binnen anderhalve maand afgerond. foto Lex de Meester meente Veere is hier niet op in gegaan. Volgens de gemeente sluit het gekozen ontwerp aan bij de schaal van de kern Koude kerke. De Raad van State ziet in de ingediende bezwaren geen aanleiding om de bouw tegen te houden. PZC nodigt u, als lezer van deze krant, uit voor de 5e H. M. van Randwijk Lezing. Mevrouw Leona Detiège, burgemeester van Antwerpen, verzorgt dit jaar de lezing met als titel "Gelijkwaardigheid: sleutel tot democratie" De thematiek van de van Randwijk Lezing sluit nauw aan bij de discussie over de grenzen en de mogelijkheden van een weerbare samenleving van burgers. Centraal staat de noodzaak om in de samenleving ruimte te creëren en te handhaven voor de verdediging van essentiële burgerlijke rechten en vrijheden tegenover de macht van overheden en markt krachten. De lezing vindt plaats op donderdag 11 oktober, aanvang 19.30 uur in de St. Jacobskerk te Vlissingen. Gratis kaarten voor deze lezing kunt u bestellen bij de organisatie: Zomeruniversiteit Zeeland telefoon: 0118 - 489 207

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 17