Aanklacht Milosevic uitgebreid maar waajen et OA Koersk vandaag in droogdok afgemeerd Aanvraag octrooi op levende cellen mag Amnestie Albanese rebellen Verrassend...C&A Ex-president Joegoslavië staat nu ook terecht voor misdaden in Kroatië Tribunaal legt Bosnische moslims tot 18 jaar cel op China wil sonde naar de maan Reddingshelikopter verongelukt Burundi arresteert ooievaar Nobelprijs drie natuurkundigen 34." 99." 39." jM woensdag 10 oktober 2001 doorSimone van Priel DEN HAAG - Ex-president Slobodan Milosevic van Joego slavië is behalve voor misdaden in Kosovo ook aangeklaagd voor misdaden tegen de mense lijkheid en oorlogsmisdaden in Kroatië. Rechter Almiro Rodrigues van het Joegoslavië-tribunaal be vestigde gisteren de 64 pagina's lange aanklacht, waarin Milo sevic wordt beschuldigd van deelname aan een 'gezamenlij ke criminele onderneming' die tot doel had eenderde van het Kroatisch grondgebied etnisch te 'zuiveren'. Hoewel de term 'vernietiging' wordt gebruikt, maakt de aan klacht geen melding van de zwaarste misdaad van genoci de. Die ontbrak ook in de eerde re aanklacht die betrekking heeft op Kosovo. Waarschijnlijk zal Milosevic wel van volkeren moord worden beschuldigd in de aanklacht over zijn betrok kenheid bij misdaden in Bosnië die nog in de maak is. Eind au gustus verklaarde hoofdaan klager Carla del Ponte. althans voor de Amerikaanse zender CNN, clat Milosevic genocide ten laste zal worden gelegd. In één adem met Milosevic wor den in cle aanklacht als partici panten in 'de onderneming' onder anderen genoemd ex-pre sident Momir Bulatovic van Montenegro, de radicale Servi sche politicus Vojislav Seselj en militieleider Zeljko 'Arkan' Raznatovic. Tegen Arkan liep een - geheime - aanklacht, maar hij werd vermoord voor het Joe goslavië-tribunaal hem kon be rechten. Ook de naam van de Rroatische-Servische 'presi dent' Milan Martic kwam al op de verdachtenlijst van het tri bunaal voor. Superieur De ervaring leert, dat tegen per sonen die worden genoemd in aanklachten tegen anderen, ook (geheime) beschuldigingen be staan. Maar de aanklagers hou den Milosevic sowieso als supe rieur verantwoordelijk voor misdaden die onder zijn gezag staande troepen en politici heb ben gepleegd. Milosevic was volgens de aan klagers tussen 1 augustus 1991 van onze redactie buitenland MOERMANSK - De sleepope ratie van de gezonken kernon derzeeër Koersk was gistermid dag tot halverwege de haven van Moermansk gevorderd. Het bergingsponton Giant-4 en de Koersk bereiken vrijwel zeker vandaag aan het eind van de ochtend het eindstation van de laatste reis van de Koersk. De Russische marine heeft gis teren besloten dat op de plek waar de Koersk vorig jaar zonk een marmeren plaquette wordt geplaatst op de zeebodem. Dui kers zullen afdalen om het ge denkteken te plaatsen. Na het vertrek van de Giant-4 van de rampplek op de Ba- rentszzee, hebben Russische zeelieden een bloemengroet ge bracht op het water. Vanaf het dek van vlaggenschip Peter de Grote van de Russische noorde lijke vloot lieten zij bloemen kransen te water. Russische media berichtten gisteren uit voerig over de succesvolle ber ging. Dat topman Frans van Seumeren van hijs- en trans portbedrijf Mammoet uit De Meern in tranen was uitgebar sten na het huzarenstuk, leverde in de media talloze sympathieke reacties op. Ook maakten zij melding van een groep dolfijnen die kort na het wegvaren van de Giant-4 zou zijn opgedoken. De dieren brachten volgens de Rus sen 'een eresaluut' aan de ber gers en de omgekomen beman ning van de Koersk. De Russische vice-premier Ilja Klebanov prees de Nederlandse bergers. Zij hebben hun klus 'professioneel en met verant woordelijkheidsgevoel' ge klaard, aldus Klebanov giste ren. De Giant-4 loopt naar verwach ting vanochtend de Kola Baai bij Moermansk binnen en heeft dan nog een paar uur nodig om cle haven Rosljakovo te berei ken. Na het afmeren gaat een ploeg aan het werk om de Koersk uitvoerig te onderzoe ken op eventuele radioactieve lekken. Zeemijn en juni 1992 een van cle drijven de krachten achter de deporta tie van ten minste 17.000 Kroa- ten en andere niet-Servisehe inwoners van de 'autonome' ge bieden die cle Serviërs voor een 'Groot-Servië' in gedachten hadden, waaronder cle Krajina en West-Slavonië. De 'verove ring' geschiedde volgens een vast stramien: leger, politie en milities omsingelden dorpen en steden en eisten van de inwo ners dat ze hun wapens inlever den. Aanvallen volgden om de inwoners tot vluchten te dwin gen; wie achterbleef, werd gede porteerd of vermoord. Honderden mensen werden ge dood, duizenden werden onder 'onmenselijke' omstandigheden opgesloten en gemarteld in cen tra in Servië, Bosnië en Mon tenegro. GPD De Bosnische moslim Hazim Delic hoort in Den Haag het vonnis van het Joegoslavië-Tribunaal, dat hem in hoger beroep 18 jaar cel oplegt. foto Paul Vreeker/EPA van onze redactie buitenland DEN HAAG - Het Joegoslavië- Tribunaal heeft gisteren in ho ger beroep 18 jaar cel opgelegd aan de Bosnische moslim Hazim Delic voor zijn rol in het concen tratiekamp Celebici in 1992. Es- ad Landzo, eveneens een Bosni sche moslim, kreeg 15 jaar; Zdravko Mucic, een Bosnische Kroaat, negen jaar. Het Celebici-proces is het enige proces tot nu toe voor het VN- hof in Den Haag waarbij het gaat om moslimverdachten en Servische slachtoffers. Celebici was een kamp in Centraal-Bos- nië waar moslims en Kroaten Serviërs opsloten. Er werd ge moord, gemarteld en verkracht. Kampcommandant Mucic kreeg in 1998 in eerste aanleg zeven jaar cel opgelegd. Zijn plaatsvervanger Delic kreeg toen twintig jaar cel; kampbe waker Landzo vijftien jaar. In februari van dit jaar sprak de Kamer van Beroep de verdach ten op enkele punten van de ten lastelegging vrij. Daarnaast volgden de rechters de redenering van de aankla gers dat zeven jaar voor Mucic te weinigis, gelet op zijn functie. De zaak werd ter strafbepaling terugverwezen naar een straf kamer. Delic gaat tegen de veroordeling in hoger beroep, zo liet zijn ad vocaat, Tom Moran, na de zit ting weten. Delic is er verbolgen over, dat hij tijdens de hoorzit tingen ter strafbepaling in sep tember geen verklaring mocht afleggen. Landzo's advocate, Cynthia Si natra, liet eveneens weten in ho ger beroep te gaan. Volgens de Amerikaanse juriste had Landzo een lagere straf moeten krijgen dan in 1998, om dat de Kamer van Beroep hem op enkele punten vrijsprak. ANP PEKING - China is van plan om een sonde naar de maan te sturen, heeft het officiële persbureau Xinhua gisteren ge meld. De sonde zal worden gelanceerd met een Chinese raket, zei Xinhua, die citeerde uit een voordracht van het hoofd van de Chinese Nationale Ruimte Organisatie, Luan Enjie. Maanon- derzoek zou China de kans geven 'te vechten voor een belang rijkere plaats in de wereld op het gebied van ruimteonderzoek en de Chinese ruimtetechnologie naar een hoger plan tillen', zei Luan volgens Xinhua. Er waren verder geen details be kend. China lanceert geregeld satellieten en heeft zich ten doel ge steld aan het einde van dit decennium een bemand ruimte- vaarttuig te lanceren. AP GROSSETO - Een reddingshelikopter is gistermorgen in Toscane neergestort. Alle vijf inzittenden zijn daardoor om het leven gekomen. De helikopter had een zwaargewonde opgehaald van de plaats van een zwaar verkeersongeval. 'Op weg naar het zie kenhuis stortte de helikopter neer in de omgeving van de plaats Grosseto. Het verkeersslachtoffer, een arts en een ver pleegkundige en de beide piloten van de helikopter vonden de dood. DPA BUJUMBURA - De politie in de Afrikaanse staat Burundi heeft een Zuid-Afrikaanse ooievaar achter slot en grendel ge zet wegens spionage. Dat meldde de Britse omroep BBC giste ren. Op het dier, dat in een dorp in het noordoosten van Burundi was geland met een gewonde vleugel, was een elektronisch apparaat vastgebonden. Dorpelingen vertrouwden de zaak niet en waarschuwden de politie, die het dier 'in hechtenis nam'. Volgens de BBC gaat het om een vogel van een universiteit in het Zuid-Afrikaanse Kaapstad en is het 'spionage-apparaat' een zender die de vlucht van de ooievaar registreert. De uni versiteit had vijf van deze ooievaars uitgezet; de vier anderen waren eerder om het leven gekomen tijdens noodweer in Mo zambique. ANP STOCKHOLM - De Nobelprijs voor natuurkunde is dit jaar toegekend aan de Amerikanen Eric Cornell en Carl Wieman en de Duitser Wolfgang Ketterle. Dit heeft de Zweedse Aca demie van Wetenschapen gisteren in Stockholm bekendge maakt. Het drietal wordt onderscheiden voor hun werk op het gebied van onderzoek naar de aggregatietoestand van de materie, waardoor minimale afstanden tussen objecten precies kun nen worden gemeten. De nieuwe materie staat bekend als het Bose-Einstein con densaat. Deze verschijningsvorm (naast vast, vloeibaar, gas vormig en plasma) is gecreëerd door atomen in het laboratori um tot een nieuwe minimumtemperatuur af te koelen. Cornell (39) en Wieman (50) werken aan de universiteit van Boulder in de Amerikaanse staat Colorado. Ketterle (43). ge boren in Heidelberg, is hoogleraar aan het Massachusetts In stitute of Technology in Cambridge in de VS. ANP Aan de prijs is dit jaar een bedrag van 2,2 miljoen gulden ver bonden. De drie wetenschappers moeten dat bedrag delen. Twee jaar geleden ging de belangrijkste wetenschapsprijs naar twee Nederlanders, Gerard 't Hooft en Mai-tinus Velt- De Russen hopen nu snel met antwoorden te kunnen komen op de vraag waarom de Koersk zonk. De mogelijkheid van een zeemijn uit de TWeede Wereld oorlog doet de laatste dagen op geld in marinekringen. Ook het ontploffen van een torpedo aan boord van de Koersk of een aan varing met. een onbekende on derzeeër, staan nog op het lijstje van mogelijkheden. ANP door Hetty van Rooij BRUSSEL - Nederlands is ver plicht biotechnologische be drijven toe te staan octrooi aan te vragen op genetisch gemani puleerde producten. Dat heeft het Europese Hof in Luxemburg gisteren bepaald. De uitspraak betekent een ne derlaag voor de Nederlandse re gering, die het aanvragen van octrooi op levende cellen op ethische gronden verbiedt. Zij is nu gedwongen de wet te veran deren. De Nederlandse wet maakt het nu onmogelijk octrooi te ver krijgen op levende planten, die ren of delen van het menselijk li chaam. Volgens Nederland is dat in strijd met het fundamen tele recht op de onaantastbaar heid van de persoon. Het Hof van Justitie is echter van me ning dat de huidige Europese regels de 'menselijke waardig heid' voldoende garanderen- .Het hoogste Europese rechts college wijst erop dat het aanvragen van octrooi op delen van het menselijk lichaam niet mogelijk is. Verder is het alleen mogelijk patent aan te vragen wanneer een industriële toepas sing dat noodzakelijk maakt. De uitspraak betekent een over winning voor de biotechnologi sche sector in Nederland, ver enigd in de NIABA. Onderzoek op het terrein van biotechnolo gie krijgt meer kansen, wanneer het mogelijk wordt om uitvin-1 dingen te beschermen die ver band houden met de manipula tie van levende cellen, is de opvatting van de NIABA. GPD SKOPJE - De regering van Macedonië heeft gisteren inge stemd met het verlenen van amnestie aan de etnisch-Albane se rebellen. Dit is een van de voorwaarden van het na internationale be middeling tot stand gekomen vredesakkoord tussen de Mace donische regering en de rebellen. Het parlement heeft gisteren zij n steun uitgesproken voor een verklaring van president Boris Trajkovski waarin hij aan kondigde dat er algemene amnestie aan de rebellen verleend wordt, met uitzondering voor oorlogsmisdaden. Vertegenwoordigers van de etnische Albanezen eisen nu nog dat de amnestieregeling bij wet wordt vastgelegd. AP Opeens wil je weer eens lekker naar buiten... Een frisse neus bij weer of geen weer... Als je dan zo'n heerlijk jack van C&A aantrekt, dan doet niemand je wat.En de Margriet mode-redactie heeft een selectie gemaakt om u te helpen bij het kiezen van de leukste jacks of jassen. U vindt ze in de winkel gemerkt met het margrietje. Trui. 122-176 Goudkleuric donsjack 122-176. Overdyed ■ZZ32EJ3 ff?! 76. 7; &V tÉïfÊfl Jack met 1 C O - uitritsbare 1 J7g fleece binnenvoering. Katoenen QO95 stretchbroek, O

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 5