Indonesië botst met moslims PZC Fregat Hr. Ms. Van Nes is multifunctioneel inzetbaar Miltvuurbacterie voor terrorist moeilijk om te zetten in wapen Ruim 20.000 Afghanen naar Iran gevlucht Jakarta treedt hard op tegen anti-VS-betogers Kaper maakte proefvluchten Golfclubs taboe in toestellen VS Londen levert verdachte uit Arrestaties in Ierland en Bosnië Franse journalist opgepakt woensdag 10 oktober 2001 TEHERAN - Sinds het begin van de Amerikaanse aanvallen op Afghanistan zijn al ruim 20.000 Afghanen naar hun buurland Iran gevlucht. Dat heeft het Iraanse persbureau IRNA gisteren gemeld. Volgens de Iraanse minister Ak- bari van Volksgezondheid zijn de vluchtelingen de grens over gestoken naar de zuidoostelijke provincie Sistan-Baluchistan. De minister zei bezorgd te zijn over de gezondheidsproblemen die de stroom vluchtelingen zal veroorzaken. Hij vreest dat de Afghanen ziekten met zich mee brengen die in zijn land tot een epidemie leiden. Iran sloot zijn grenzen met Afghanistan na de terreuraanslagen in de Verenig de Staten op 11 september. In het land waren voor de aansla gen al zo'n twee miljoen Af ghaanse vluchtelingen. Kampen Langs de Afghaanse grens zijn zeven kampen die samen onge veer 200.000 vluchtelingen kunnen opvangen nog niet ge heel op orde. Volgens de VN- vluchtelingenorganisatie Unchr kunnen tussen de 300.000 tot 400.000 Afghanen tijdens de Amerikaanse aanval len naar hun buurland vluch ten. Volgens de VN-vluchtelingen organisatie Unhcr hebben de militaire aanvallen nog niet ge leid tot een extra grote vluchte lingenstroom richting Pakistan. AFP van orize redactie buitenland JAKARTA - Na twee dagen van aanhoudende demonstraties door radicale moslims voor de Amerikaanse ambassade in de Indonesische hoofdstad Jakarta kwam het gistermiddag tot een botsing met de politie. Er werd traangas gebruikt en er werden waarschuwingsschoten afgevuurd. Er vielen een paar rake klappen, maar van een veldslag was geen sprake. Uit eindelijk ruimden de demon stranten het veld. Ook in andere steden deden zich kleine scher mutselingen voor. In Makassar op Sulawesi werd door betogers een Amerikaanse vlag verbran- dln Bandung op Java gingen minstens 2000 mensen voor een betoging de straat op en ook in Medan op Sumatra en in Sura baya werd gedemonstreerd. De politie greep in toen met stok ken bewapende demonstranten aan het prikkeldraad begonnen te trekken waarmee de weg voor de ambassade was afgezet. Eer der werd niet ingegrepen toen de demonstranten vlaggen ver brandden en dreigden buiten landers eigenhandig het land uit te zetten. De politie was in groten getale aanwezig voor de VS-ambassa- de aan het Merdeka of Vrij heidsplein in het hart van de In donesische hoofdstad, schuin tegenover het paleis van presi dent Megawati Soekarnoputri. JÉI&ÉI Voor de Amerikaanse ambassade in Jakarta demonstreren radicale Indonesische moslims met een por tret van Osama bin Laden. foto Choo Youn-Kong/Epa Na de botsing trok een deel van de demonstranten, met T-shirts waarop het portret prijkte van terroristenleider Osama bin La den. naar het paleis waar ze op nieuw werden verdreven. Veel Indonesische moslims hebben moeite met de aanvallen van de Amerikanen op de moslim- broerders in Afghanistan. Tege lijkertijd heeft het gros van de Indonesiërs weinig op met de radicalen en noemt hen ronduit 'idioten'. Vandaag loopt het ul timatum af dat het Front tot Verdediging van de Islam de overheid stelde. Het eist dat In donesië de banden met de VS doorsnijdt. De regering maakte gisteren duidelijk, dat daarvan geen sprake kan zijn. Zonder Amerikaanse hulp is vrijwel uitgesloten, dat Indonesië de diepe crisis, waar het al vier j aar in verkeert, te boven komt. Het was rustig gisteren in Ja karta, maar veel buitenlanders bleven thuis uit angst voor de radicale moslims. Zij dreigden met 'sweepings', acties om'bui- tenlanders aan te vallen en ei genhandig het land uit te gooi en. De politie in Jakarta houdt de vinger aan de pols bij kwetsbare plekken als ambassades, inter nationale scholen en buiten landse bedrijven. Radicale mos lims toerden eerder deze week 's avonds met motoren door de stad in kennelijke pogingen doelwitten uit te zoeken. Nederlandse school In tegenstelling tot de Ameri kaanse was de Nederlandse ver tegenwoordiging gisteren open. Ook de Nederlandse school had gewoon les, zij het dat die wat eerder dicht ging. Buitenlan ders blijven voorzichtig en wa gen zich mondjesmaat in de winkelcentra, waar zij normaal veelvuldig heen gaan. Ook mel den zich bij de ambassades op vallend veel toeristen die zich door de gebeurtenissen overval len voelden. GPD/AP van onze redactie binnenland CADIZ - De Hr.Ms. Van Nes, die momenteel opstoomt naar het oosten van de Middeland- se Zee in het kader van de strijd tegen het terrorisme, is een zogeheten multipurpose fregat uit de Karei Doorman klasse. Het schip is uitgerust met de fensieve luchtafweersyste- men, inclusief het goalkeeper snelvuurkanon, en offensieve raketten tegen oppervlakte doelen. Daarnaast is het fre gat in staat torpedo's af te vu ren op onderzeeboten. Aan boord bevinden-zich circa 160 bemanningsleden, inclu sief een bemanning voor de Lynx-helikopter. De helikop ter kan worden ingezet voor verkenningsmissies of opspo ring van schepen. De Van Nes is voorlopig het enige Nederlandse marine schip dat op verzoek van de VS wordt ingezet in het ooste lijk deel van de Middellandse Zee via het Navo standaard vlootverband voor de Middel landse Zee (Stanavformed). Wat het preciese doel is van de verplaatsingsoperatie blijft vooralsnog onduidelijk. Nederland heeft naast de Van Nes ook nog het amfibisch transportschip de Rotterdam in de Middellandse Zee lig gen. Het schip neemt met een kleine compagnie van circa honderd mariniers deel aan een internationale oefening voor de kust van het Spaanse Cadiz. De oefening duurt nog tot 23 oktober. De Rotterdam behoort overigens niet tot een Navo-vlootverband. Het luchtverdedigingsfregat Hr.Ms. Jacob van Heemskerck met 169 bemanningsleden maakt wel deel uit van een Navo-vlootverband, de per manente Navo-zeemacht in de Atlantische Oceaan (Stanavforlant). Het schip is gespecialiseerd in de lucht verdediging van meerdere schepen die tot een dergelijk verband behoren en kan ook de leiding van de luchtverde diging van een vlootverband op zich nemen. Daarnaast wordt het L-fregat gebruikt om Nederlandse marinesche pen als de Rotterdam, die slechts licht bewapend zijn, te escorteren. Mijnenjager Tot slot neemt Nederland nog deel aan de Navo-mijnenve- gersvloot, MCM-North. Op dit moment maakt de Willem stad met een 42 koppige be manning deel uit van dit vlootverband. De mijnenjager l igt momenteel in Den Helder. Er is door de VS nog geen be roep gedaan op de mijnenve- gerscapaciteit van de Navo. ANP van onze redactie binnenland UTRECHT - De miltvuurbacte rie kan in handen van een terro ristische groepering een uiterst dodelijk wapen zijn. De ziekte verwekker kan in grote hoeveel heden worden gekweekt en leent zich goed voor versprei ding door de lucht. Zonder dat iemand het merkt, kan een wolk zich door een ge bouw of over een stad versprei den. Het percentage doden kan oplopen tot 90 procent. Toch is het niet eenvoudig milt vuur, ook wel anthrax genoemd, om te zetten in een bruikbaar wapen. De Japanse religieuze terreurgroep De Hoogste Waar heid, die in 1995 een aanslag met het gifgas sarin pleegde in de metro van Tokio, heeft tussen 1990 en 1995 acht keer, zonder succes, gepoogd anthrax en botulisme in de Japanse hoofd stad te verspreiden. Miltvuur wordt veroorzaakt door sporen van de miltvuurba cil en komt voornamelijk bij dieren voor. De sporen zijn zeer goed bestand tegen allerlei on gunstige omstandigheden en worden in een droge of stoffige omgeving na negentig jaar nog steeds als infectueus be schouwd. Via een huidwondje of door inademing kunnen de spo ren van de bacil binnen enkele dagen bij de mens miltvuur ver oorzaken. De aandoening begint met klei ne verhevenheden op de huid die zich tot zweertjes met een zwarte korst ontwikkelen. Het inademen van de sporen kan lei den tot long- of hersenvliesont steking. Ontdekking Onlangs hebben wetenschap pers van de Harvard Medical School in Boston de oorzaak ontdekt van de dodelijke wer king van de miltvuurbacterie. Het nieuwe inzicht moet leiden tot een geneesmiddel voor men sen die de bacterie al enige tijd onder de leden hebben. Het middel zou volgens de Ameri kaanse wetenschappers in de toekomst terroristen met plan nen voor een biologische aan slag van een gevaarlijk wapen kunnen beroven. Maar het me dicijn kan nog lang op zich laten wachten. Momenteel is de dodelijke bac terie alleen met antibiotica te bestrijden, als de ziekte wordt ontdekt nog voordat de sympto men zichtbaar worden. De praktijk leert dat dat het grote probleem is. Artsen blijken de eerste tekenen van anthrax-be- smetting namelijk vaak voor een griepje aan te zien. Wetenschappers hebben lang niet begrepen hoe het komt dat witte bloedlichaampjes, het im muunsysteem van mensen, niet in staat zijn af te rekenen met de bacterie. Uit de Amerikaanse studie blijkt nu, dat de anthrax-bacte- rie in staat is zich in cellen te verstoppen en zo onaantastbaar voor de witte bloedlichaampjes is. GPD ST AUGUSTIN - De kaper die het tweede vliegtuig in hel World Trade Center in New York joeg, maakte proefvluchten bij een vliegschool in Duitsland voordat hij les nam in de Ver enigde Staten. Dat heeft de Duitse federale recherche BKI gisteren meege deeld. Volgens een vlieginstructeur in Bonn maakte Marwan Al-Shehhi als beginnend piloot twee proefvluchten van een uur boven de stad, maar nam hij daarna geen les. Aangenomen wordt dat Al-Shehhi en twee andere studenten uit het Midden-Oosten die in Hamburg woonden, Mohammed Atta en Ziad Samir Jarrah, de twee vliegtuigen bestuurden die het World Trade Center vernietigden en een derde vlieg- i tuig dat in Pennsylvania neerstortte. RTR/DPA WASHINGTON - De Federal Aviation Administration (FAA) I heeft gisteren nieuwe maatregelen bekendgemaakt om het vliegen binnen de Verenigde Staten veiliger te maken. Kurkentrekkers, golfclubs en skistokken zijn uit den boze, wandelstokken mogen nog wel. Passagiers mogen nog maar een in plaats van twee stuks! handbagage mee aan boord nemen. Ook moeten de passagiers j zich bij de slurf voordat ze het vliegtuig instappen nog een keer legitimeren. Reizigers moeten voor vertrek eerst de maatschappij waarzij mee vliegen bellen om te horen hoe laat ze zich op het vlieg veld moeten melden. Ook KLM heeft de incheck-tijd voor vluchten naar de VS en Canada vervroegd. Reizigers moeten zich drie uur voor vertrek op Schiphol melden. ANP LONDEN - Groot-Brittannië heeft besloten aan Frankrijk een man uit te leveren die een belangrijke rol speelde bij een reeks aanslagen in Parijs en Lyon, zes jaar geleden. Het gaal j om Rachid Ramda, die eind 1995 werd aangehouden. Dal' heeft het Britse ministerie van Binnenlandse Zaken gisteren bekendgemaakt. Parijs en de omgeving van Lyon waren in 1995 doelwit van een reeks aanslagen door moslimfundamentalisten. Bij een daarvan op een metrostation vielen acht doden en tientallen gewonden. Ramda wordt ervan verdacht de terreurdaden te hebben gefinancierd. Frankrijk had om zijn uitlevering ge vraagd. Ramda zal in Parijs worden berecht voor het beramen van minstens drie aanslagen, waaronder die in de metro. De uitlevering volgt na zes jaar juridische strijd tussen Groot- Brittannië en Frankrijk. De Franse minister van Justitie Le- branchu zei dat dit een voorbeeld was van een verbeterdesa-! menwerking tussen de EU-landen. ANP/AFP/RTR DUBLIN - De afdeling Midden-Oosten van de Ierse politie heeft vier niet-Ierse mannen gearresteerd in verband met de internationale strijd tegen het terrorisme. De politie weigerde te zeggen welke nationaliteit de vier heb benZe zijn tussen 24 en 3 9 jaar oud en zitten vast ergens in het zuiden van Dublin. In Bosnië is een vermoedelijke aanhanger van Osama bin La den gearresteerd. Dat meldde Radio B-92 in Belgrado giste-, ren. De man is waarschijnlijk afkomstig uit Algerije of Jemen en had volgens de correspondent van B-92 een Bosnisch pas poort dat op 21 juli was verlengd. De belangrijkste reden voor zijn aanhouding was dat hij het telefoonnummer bij zich droeg van Al Kaida Abu Al Maida, een van Bin Ladens topmensen. AFP/ANP ISLAMABAD - Een als vrouw verklede Franse journalist is gisteren in het oosten van Afghanistan opgepakt, samen met twee Pakistaanse begeleiders, heeft het persbureau Afghaan- se Islamitische Pers gemeld. De drie werden gearresteerd op ongeveer 35 kilometer ten oosten van Jalalabad. Ze zijn naar deze stad overgebracht om te worden verhoord, meldde de Afghaanse Islamitische Pers. In de Pakistaanse grensstad Peshawar zeiden familieleden van de beide Pakistanen dat ook zij journalisten zijn. Vorige maand werd de Britse journaliste Yvonne Ridley in Af ghanistan opgepakt en beticht van spionage. Maandag werd zij door de Taliban-autoriteiten vrijgelaten en naar de Pakis taanse grens gebracht. AP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 4