Bod op stadhuis bespreekbaar PZC PZC Middelburg koopt kussend meisje Onderzoeksinstituut houdt open huis in W etenschaps week Gemeente steunt VVV met extra bijdrage Concurrenten tegen komst benzinepomp in Nieuwerkerk Gemeente wil pand Brouwershaven overdoen aan Stichting Renesse 19 Brouws Museum druk bezocht Aanrijding met een vlieger Aanhangwagen overbeladen GS willen veiliger bushaltes Rijverbod vrachtwagenchauffeurs Citroënbusjes bijeen op camping Goes Jaarlijkse Fruitteeltdag afgeblazen Gemeente controleert koninklijke route Zierikzee woensdag 10 oktober 2001 De Stichting Renesse hoopt het binnen enkele maanden met de gemeente eens te worden over de aankoop van het voormalige stadhuis in Brouwershaven. foto Marijke Folkertsma BROUWERSHAVEN - Het Brouws Museum in Brouwersha ven voorziet in een behoefte. De in april dit jaar geopende voorziening denkt binnenkort de duizendste bezoeker te ver welkomen. Ook de belangstelling voor een rondleiding door Brouwershaven neemt toe, aldus de initiatiefnemers. Het museum is een overeenkomst aangegaan met een bank in Zierikzee. Wie daar gebruik maakt van de geldautomaat, ont vangt op vertoon van de transactiebon twee gratis toegangs bewijzen voor het museum. Het Brouws Museum blijft ook tijdens de wintermaanden open voor publiek, behalve op maandagen en feestdagen. SCHARENDIJKE - Een motorrijder uit Haamstede is gister middag gevallen op de Boutlaan in Scharendijke. Een 14-ja- rige jongen uit het Duitse Mohnesee-Volli was op de dijk bij de jachthaven aan het vliegeren met een stuntvlieger. Plotseling viel de vlieger naar beneden. De 27-jarige motorrijder uit Haamstede raakte de vlieger met zijn voorwiel en kwam ten val. Zijn motorfiets en zijn kleding raakten beschadigd, de vlieger werd vernield. WESTENSCHOUWEN - Een 43-jarige automobilist uit Ouddorp is in de nacht van maandag op dinsdag aangehou den op de Oosterscheldekering bij Westenschouwen. De be stuurder had een aanhangwagen achter zijn auto hangen die meer dan de helft zwaarder was dan toegestaan. De overbela den vracht kwam hem op een bekeuring van bijna vijfhon derd gulden te staan. MIDDELBURG - Buspassagiers is Zeeland moeten zich beter op hun gemak kunnen voelen wanneer ze bij een halte staan. Dat betekent dat aandacht moet worden besteed aan de lig ging van de halte, de looproute erheen, de inrichting en de ver lichting. Het dagelijks provinciebestuur wil het geld dat het ministerie van Verkeer en Waterstaat beschikbaar stelt voor verbetering van de sociale veiligheid in het openbaar vervoer voor dit doel gebruiken. Volgens Gedeputeerde Staten wijkt de sociale veiligheidspro blematiek in Zeeland qua omvang en karakter sterk af van die in stedelijke gebieden. Agressie en vandalisme spelen nauwe lijks een rol. Uit gegevens van busondernemingen blijkt dat het aantal gevallen sterk is verminderd sinds de invoering van camera's in de bussen (van 30 in 1999 tot 2 in 2000). Daarom willen GS de nadruk leggen op de looproute naar een bushalte en de halte zelf. Zijn die aanleiding voor gevoelens van onbehagen dan kan dat belemmerend werken op het ge bruik van het openbaar vervoer, vooral bij vrouwen en oude- VLISSINGEN-Bij een grootscheepse controle van vrachtau to's in het havengebied van Vlissingen-Oost zijn gisteren 25 processen-verbaal opgemaakt voor overtredingen van de iij- tijdenwet, technische gebreken of een verkeerde lading. Twee vrachtwagenchauffeurs kregen een rijverbod opgelegd om dat zij te lang achter het stuur hadden gezeten. Bij de controle, die een gezamenlijke actie was van opspo ringsambtenaren van de politie Zeeland, de Koninklijke Ma rechaussee, het Korps Landelijke Politiediensten unit Zeeuwse Stromen, units transport- en milieucontrole en de douane van Roosendaal en Vlissingen, zijn in totaal 170 vrachtwagens aangehouden. door Marcel Modde BROUWERSHAVEN - De over name van het voormalige stad huis in Brouwershaven door de Stichting Renesse is een stap dichterbij gekomen. De ge meente Schouwen-Duiveland heeft de particuliere organisatie laten weten het uitgebrachte bod op het laat-middeleeuwse pand bespreekbaar te vinden. Daarbij gaat het om meer dan een miljoen gulden. De stichting wil het jongste ge deelte van het pand verhuren als kantoorruimte. Voor invulling van de monumentale vertrek ken wordt nog een passende oplossing gezocht, aldus voor zitter E. Geluk. Wel wordt uit gegaan van een openbare func tie. Het overnamebod dat de Stich ting Renesse heeft uitgebracht op het beeldbepalende pand aan de Markt in Brouwershaven, dateert al van afgelopen voor jaar. Nadien werd het stil rond het stadhuis. Wethouder G. van de Velde-de Wilde zou, zo was de opzet, nog voor de zomervakan tie duidelijkheid geven of de aanbieding de moeite waard was om serieus op in te gaan. Die termijn werd niet gehaald, maar desondanks heeft de gemeente GOES - Het Citroen HY-Team Holland, een vereniging van ei genaren van golfplaten Citroen- busjes, houdt van vrijdag 12 tot zondag 14 oktober een meeting op de camping achter Sport- punt Zeeland in Goes. De HY-busjes zijn gebouwd tus sen 1950 en 1980 en er rijden er in Nederland nog vierhonclei'd van rond. De bussen werden vroeger veel gebruikt door de politie, de dienst Bescherming Bevolking en door bedrijven. Veel werden er ook omgebouwd tot frietkraam. De eigenaars hebben zich in een club ver enigd, die regelmatig meetings houdt. Komend weekeinde is dat voor het eerst in Goes. door Arjan Schuiling NIEUWERKERK - Binnen en kele weken maakt de Raad van State in Den Haag bekend of B en W van Schouwen-Duiveland terecht een milieuvergunning hebben gegeven aan aanne mersbedrijf Wandel Infrabouw BV, voor een tankstation aan De Weel in Nieuwerkerk. De ver gunning is gisteren tijdens een spoedprocedure bij het Haagse rechtscollege aangevochten door concurrenten Johs Berk man BV uit het Zuid-Hollandse Barendrecht, W. Luiting en Au tobedrijf Mol uit Nieuwerkerk en Mol Schuddebeurs BV uit Schuddebeurs. De gemachtigde namens de con currenten, W. Mulder, merkte op dat al zijn cliënten flink in de buidel hebben moeten tasten om te voldoen aan cle milieu-ei sen van het landelijk geldende besluit tankstations milieube- REDACTIE NOORD-ZEELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: (0111) 454647 Fax: (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl M. Modde (chef) P. Kleemans F. F. A. M. van Loon A. M. L. Pankow R. H. N. Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax:(0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl nu toch laten weten het bod van meer dan een miljoen gulden 'bespreekbaar' te vinden. „Het is nu aan de stichting om ja te zeggen. Wat mij betreft zou er in dat geval morgen al gesproken kunnen worden over de details van de koopovereenkomst", al dus Van de Velde. De stichtingsvoorzitter tempert het plotseling enthousiasme van de wethouder enigszins. Hoewel ook Geluk verwacht dat het eerste overleg nog dit jaar kan plaatsvinden, laat hij dui delijk blijken dat de aankoop van het leegstaande stadhuis momenteel niet bovenaan de prioriteitenlijst van zijn be stuur prijkt. Eerst moeten de verwikkelingen rond de hout- loodsen en het sportcentrum Onderdak in Zierikzee worden afgerond. Geluk gaat er vanuit dat het de finitieve besluit de gemeentelij ke sporthal over te dragen-aan de stichting en om te vormen tot een besloten vennootschap, nog voor de jaarwisseling wordt ge nomen. De overdracht hangt nog op een statutenwijziging die blijvend gemeentelijk toe zicht op de exploitatie moet ga randeren. Na de besluitvorming wordt de personele invulling ge regeld. Vast staat dat de mede werkers er in de nieuwe situatie niet op achteruit mogen gaan. Voor wat betreft de houtloodsen wacht de stichting op een offici ële subsididietoezegging van de Rijksdienst voor de Monumen tenzorg. Onder die voorwaarde bereikten gemeente en Stich ting Renesse onlangs een princi pe-akkoord over aankoop van de houtloodsen en de vestiging van een museale scheepswerf in het complex. Meerdere ijzers „We hebben dus meerdere ijzers in het vuur en kunnen nu een maal niet alles tegelijk aanpak ken", verklaart Geluk de af wachtende houding van zijn bestuur ten aanzien van het Brouwse stadhuis. Hij gaat er vanuit dat 'binnen een paar maanden' duidelijk is of beide partijen tot overeenstemming kunnen komen over een overna me. Twee eerdere belangstellen den voor het gebouw slaagden er niet in met cle gemeente een heer (btm). Wandel heeft met medewerking van het gemeen tebestuur een kunstgreep uitge haald door te werken met een pasjessysteem, waardoor geen sprake zou zijn van een open baar tankstation en de eisen van de btm niet gelden. Mulder vindt het een doorzichtige truc en waarschuwt dat binnen de korste keren een tankpasje van Wandel van hand tot hand zal gaan. Al snel is dan toch sprake van een openbaar tankstation. Mulder stelt ook een formele te kortkoming vast. Er is een zoge heten uitbreidingsvergunning verleend door B en W van Schouwen-Duiveland aan Wandel, die een aannemersbe drijf bezit en dat bedrijf uit breidt met een tankstation. Volgens Mulder zal het tanksta tion echter worden geëxploi teerd door een ander bedrijf: WLB. Geluidsnormen Verder bestrijden de concurren ten dat Wandel/WLB kan vol doen aan de geluidsnormen die zijn opgelegd door het gemeen tebestuur. Mulder gaf aan dat die normen zijn gebaseerd op een aanrijsnelheid van 50 kilo meter per uur. In werkelijkheid zal die snelheid veel lager lig gen. Het aanrijden duurt dus langer en daardoor wordt lan ger geluid geproduceerd door de klanten. Namens zijn cliënten verzocht Mulder de Raad van State de vergunning voor Wan del/WLB te schorsen. Vertrouwen De gemachtigde namens Schouwen-Duiveland, C. IJde- ma, zegt niet te twijfelen dat het tankstation zal worden geëx ploiteerd door Wandel en dus is terecht een uitbreidingsvergun ning verleend aan het aanne mersbedrijf aan De Weel. Het gemeentebestuur heeft even eens vertrouwen in het pasjes systeem. Weliswaar is niet uit te sluiten dat het pasje af en toe aan vrienden en familie wordt uitgeleend, maar het aantal' klanten dat het tankstation be zoekt is aan een maximum ge bonden. De geluidsvoorschrif ten zijn immers gebaseerd op een maximaal aantal vervoers- bewegingen. IJdema verzocht de Raad van State het schor- singsverzoek af te wijzen en werd daarin bijgevallen door H. van Nieuwenhuizen namens Wandel. akkoord te bereiken. Het voor malig stadhuis staat al ruim een jaar leeg. Na concentratie van alle gemeentelijke vergaderin- door Luc Oggel YERSEKE - Het Nederlands In stituut voor Oecologisch On derzoek (NIOO) aan de Kor- ringaweg in Yerseke houdt open huis op vrijdagavond 12 en za terdagmiddag 13 oktober, in het kader van de landelijke Weten- schaps- en Techniekweek. Het thema van de Wetenschaps- en Techniekweek is 'voeding.' Het NIOO heeft dat vertaald naar 'Eten in de zee'. De mens haalt veel voedsel uit de zee, maar wie eet wie of wat onder water? Om dat te laten zien stelt het NIOO onder meer de zeven door Famke van Loon ZIERIKZEE - Vertegenwoordi gers van het Schouwse gemeen tebestuur, de politie Zeeland, de provincie en de binnenlandse veiligheidsdienst (BVD) hebben gen in Zierikzee, trokken ook de WV en het natuur- en recreatie schap De Grevelingen uit het pand. Vanaf dat moment kwam tien meter lange 'stroomgoot', het onderzoeksschip 'Luctor' en het Zuidpoollab open voor het publiek. In de stroomgoot wordt een zeebodem nagebootst. Daarin te zien is welke invloed de zeestroming heeft op mosse len en andersom. Verder is er een documentaire te zien over on- gistermiddag de route geïnspec teerd die prins Willem-Alexan- der en Maxima bij hun bezoek aan Zierikzee zullen lopen. Volgens loco-burgemeester G. van de Velde-de Wilde is 'heel globaal' naar het traject geke- er ook een einde aan de exposi ties die regelmatig in de histori sche omgeving werden gehou den. Vanuit de stadsraad derzoek op Antarctica. De open dagen omvatten niet alleen de monstraties en een film, het is de bedoeling dat bezoekers zelf ook actief zijn en onderzoeken doen. Daarvoor is een uitge breid programma opgezet. Voor kinderen vanaf negen jaar is er een 'speurtocht voor jonge on- ken. Welke route het toekomsti ge paar precies zal nemen, wil Van de Velde nog niet kwijt. De gemeente is ondertussen druk bezig alles in gereedheid te brengen voor het koninklijke bezoek op 25 oktober. De week- Brouwershaven wordt regelma tig aangedrongen op een snelle invulling van het karakteristie ke gebouw. derzoekers' uitgezet. „We wil len op een toegankelijke manier laten zien wat-we hier doen", zegt F. Rienks van het NIOO. Overigens houdt niet alleen het NIOO open dag. Ook bij de buren, het Centrum voor Schelpclieronderzoek van het Nederlands Instituut voor Vis serij onderzoek (RIVO-CSO) kunnen belangstellenden bin nen lopen. Daar is het thema 'Schelpdieren als onuitputtelij ke bron voor mens en dier. Belangstellenden kunnen in het NIOO terecht op vrijdag 12 ok tober van 19.00 tot 22.00 uur en op zaterdag 13 oktober van 12.00 tot 17.00 uur. markt wordt die dag verplaatst naar De Balie. Daarnaast zijn al 'kilometers dranghekken' be steld om de route af te zetten. Ook het vinden van voldoende parkeergelegenheid vraagt nog enig puzzelwerk. door Famke van Loon ZIERIKZEE - Het college van Schouwen-Duiveland wil de WV volgend jaar voor één keer negentigduizend gulden extra geven. Op die manier wordt het gat in de begroting gedicht dat ontstaat door het nieuwe con tributiesysteem. De Schouwse bestuurders zetten wel vraagte kens bij de keuze voor deze 'evenredige lastenverdeling'. Na röerige tijden met het nodige interne gekrakeel heeft het inte rim-bestuur van de WV Schou wen-Duiveland een toekomst voor de organisatie uitgestip peld. Zo wordt de vereniging omgevormd tot stichting om het bestuur meer slagkracht te ge ven. Een ander belangrijk on derdeel van de nieuwe koers is het veranderde contributiesys teem om meer leden te werven. Dit gaat uit van een basiscontri butie van 75 euro. Naar gelang de extra diensten die een onder nemer van de WV verlangt, kan het lidmaatschap opgewaar deerd worden naar 'basisplus' van 130 euro of 'superplus' van 350 euro. Levensbelang Tot nu toe heeft het Schouwse college zich - naar buiten toe - grotendeels afzijdig gehouden van de ontwikkelingen binnen de vereniging. „Wij vonden én vinden een WV in de eerste plaats een levensbelang van on dernemers", verklaart wethou der C. Veerhoek van recreatie en toerisme dit stilzwijgen. Zolang die groep zich niet in meerder heid achter de organisatie schaarde, hielden ook de be stuurders afstand. „Want je moet mensen niet gelukkig wil len maken tegen hun zin in." Nu het voorstel voor de toe komst inclusief financieel plan goed is ontvangen door de on dernemers en de WV weer per spectief heeft, willen ook de bestuurders een standpunt in nemen. De gemeente wil de ver eniging helpen de overgangspe riode, zoals het jaar 2002 wordt gezien, door te komen. „Voorlo pig willen we als gemeentebe stuur de schouders onder de WV zetten om te voorkomen dat de zaak gaat kantelen", al dus de wethouder. Eenmalig Concreet betekent dit dat het college naast de jaarlijkse sub sidie van ruim vier ton komend jaar éénmalig nog eens negen tigduizend gulden extra aan de WV geeft. In haar begroting voor 2002 komt de vereniging dat bedrag tekort. Dit gat wordt veroorzaakt door het nieuwe contributiesysteem, dat met de huidige zevenhonderd leden minder geld in het laatje brengt. Omdat volgens Veerhoek niet verwacht mag worden dat de 'extra diensten' voor onderne mers geld opleveren, wordt dat tekort op termijn niet vanzelf opgelost. Een éénmalige dona tie, die gedekt wordt met een (eenmalige) verhoging van de toeristenbelasting met twee cent, is daarom in zijn ogen ge rechtvaardigd. Tegenover de extra subsidie staat dat het college op korte termijn overleg wil met het VW-bestuur. Want de gemeente zet vraagtekens bij de gekozen 'evenredige lastenverdeling' van het nieuwe contributiesys teem. Kleine ondernemers beta len eenzelfde basisbedrag als de grote jongens, die naar verhou ding meer profijt van het werk van de toeristenorganisatie hebben. „De basisdienst in het kantoor is meer voor het grote bedrijf dan voor het kleine." Verder moeten die gesprekken ook de relatie tussen gemeente en WV voor de komende jaren bepalen. Volgens de wethouder staat als een paal boven water dat er voor de gemeente, die be lang heeft bij de 'gastvrouw functie', altijd een plaats is in de vereniging. De subsidie-ver houding staat niet ter discussie. Veerhoek: „Op welke wijze en in welke omvang willen we de WV straks subsidiëren. Die discus sie willen we deze winter aan gaan." KAPELLE - Vanwege de weinig rooskleurige situ atie in de fruitteelt heeft de Nederlandse Fruitte lers Organisatie (NFO), in overleg met andere be trokkenen, besloten de jaarlijkse Zeeuwse Fruit teeltdag te annuleren. De ze beurs wordt elk jaar op de tweede vrijdag van ja nuari in het veilingge bouw in Kapelle gehou den. De bedoeling iS in 2003 opnieuw een Fruitteelt dag te organiseren. Bij de onthulling van het kunstwerk in Middelburg gaf wethouder Visser het beeld een kus, onder toezicht van de maker Sjer Jacobs. foto Ruben Oreel door Ditty Nieuwenhuize MIDDELBURG - Het beeld van het kus sende meisje op de Vismarkt in Middel burg blijft staan. Het bronzen beeldje was in bruikleen en zou deze maand ei genlijk teruggaan naar kunstenaar Sjer Jacobs. Gisteren heeft het college van B en W van Middelburg besloten om het beeldje van Jacobs te kopen voor een bedrag van 25.000 gulden. In de Middelburgse nota 'Kunst Binnenste Buiten' is afgesproken dat bij dergelijke aankopen de SBKM (Stichting Beeldende Kunst Middelburg) adviseert. De stichting gaf een negatief advies over de aankoop. Het kussende meisje pastte niet binnen het Cultureel Profiel Middelburg 2001-2005. Volgens dit profiel moet kunst in Middelburg ex perimenteel en cultuurhistorisch zijn. Het beeld van het kussende meisje voldoet in de ogen van de SBKM niet aan deze eisen. Het bronzen meisje is intussen een ware toeristische trekpleister geworden. Ieder een wil met haar op de foto. De SBKM zegt in haar advies dat 'de potentie die het beeld heeft om geliefd te raken geen reden is vooraankoop'. Een van de aanbidders van het meisje is wethouder R. Visser van Middelburg. Na de onthulling op 12 juni was hij direct van haar gecharmeerd. „Ik ben heel blij metde aankoop. Ik heb per slot van rekening het voorstel, gedaan om het te kopen. Het beeldje is misschien niet vernieuwend en zal geen landelijke belangstelling krijgen. Maar onder de buurtbewoners en toeris ten is het meisje wel populair geworden", zegt Visser. „.Wellicht dat we een volgende keer wel iets experimenteels aanschaffen. De Mid delburgse podiumkunst bestaat ook voor tachtig procent uit normale optredens en voor twintig procent uit vernieuwende shows. Zoiets moet voor openbare kunst toch ook mogelijk zijn."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 43