Inburgering immigrant soberder m Alle aandacht voor binnentuinieren Artsen moeten euthanasie baby voortaan melden Beatrix reist naar Roemeense heldenstad Vrouwonvriendelijke golfbal wekt wrevel Helft van personeel in jeugdzorg vreest zijn pensioen niet te halen Vermeende terrorist door rechtbank in Haarlem vrijgelaten Verdachten geven moord op Ermelose journalist toe Wetenschappelijke raad voor Regeringsbeleid adviseert flink te snoeien Hoogbegaafde leerlingen komen tekort Verdachten van roof Schiphol gearresteerd Moeder mag niet roken EU ROPAIUIN Kind met boek reist gratis Recordaantal illegalen opgepakt Pony Godfried naar hospitaal Campagne tegen werkstress Vandaag treinstaking in België woensdag 10 oktober 2001 van onze redactie binnenland UTRECHT - Smakeloos en vrouwonvriendelijk, oordeel de Virginia Jessurun bij het zien van de opdruk op het golf balletje. Twee getekende bor sten, daaronder de tekst 'Blij dat ik snij B.V.' plus een tele foonnummer. De Amersfoort- se vond het balletje bij golf club De Hoge Kleijop de grens van Amersfoort en Leusden. „Tekst en afbeelding zijn kwetsend voor vrouwen." Het telefoonnummer op de golfbal is van het secretariaat van twee plastisch chirurgen van het Diakonessenhuis in Utrecht. Chirurg P. Poesch- mann erkent dat het balletje van hem is. Hij werkt zowel in het Diakonessenhuis als in het Amersfoortse Ziekenhuis. Hij zegt dat hij de ballen regelma tig weggeeft en dat ze 'met en thousiasme' worden ontvan gen. „Ik zie het probleem niet. Ik ben vrij om op een golfbal te drukken wat ik wil. Het onder werp is te triviaal om mij druk te maken." P. de Vries van de Koninklijke Nederlandsche Maatschappij tot bevordering der Geneeskunst (KNMG): „Wij kunnen ons nauwelijks voorstellen dat dit iets anders is dan een ongepaste grap. Als het geen grap is, dan is het ronduit smakeloos. De raden van bestuur van zowel het Diakonessenhuis als Zieken huis Eemland 'betreuren' de zaak. Poeschmann zal worden gevraagd het gebruik van de golfballetjes te stoppen. GPD Het gewraakte golfballetje foto Marco Hofste/GPD ZUTPHEN - Twee verdachten van de moord op de Ermelose journalist Henk van den Berg hebben gisteren voor de recht bank in Zutphen bekend bij die moord betrokken te zijn ge weest. De twee Algerijnen, 24 en 28 jaar oud, moesten pro forma voorkomen. Ze gaven na voorlezing van de dagvaardingen aan veel spijt van hun daden te hebben. Offi ciervan justitie A. Zuil vroeg om aanhouding van de zaak tot dinsdag 30 oktober. Er loopt nog een rechtshulpver zoek met België. Het Openbaar Ministerie (OM) heeft de Belgen verzocht enkele huiszoekingen te verrichten en een getuige te horen. Bovendien is het wach ten op het rapport van het For- rensisch Instituut met de resul taten van DNA-onderzoek. Ook moeten nog verschillende getui gen worden gehoord. Een derde verdachte zit, na een uitleveringsprocedure met Bel gië, inmiddels in een Neder landse cel. Geprobeerd wordt of ook hij op 30 oktober berecht kan worden. Op 18 februari werd de 54-jari- ge journalist Henk van den Berg van het Puttens Nieuwsblad be roofd en vermoord. Hij werd doodgeslagen en levenloos aan getroffen in het water nabij par keerplaats Riebroek op Strand Horst in Ermelo. Van den Berg bleek te zijn overleden aan di verse bloedingen aan hoofd en hersenen en een breuk in het strottehoofd. De drie verdach ten werden begin mei in België aangehouden. ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - De inburgering van immigranten moet worden versoberd. Het kabinet zou flink moeten snoeien in allerlei ad hoe maatregelen om de integra tie van nieuwkomers te bevor deren. In plaats daarvan zouden zij bij binnenkomst een individueel, toegesneden pakket moeten krijgen om zo snel mogelijk de Nederlandse taal en gewoonten te leren. Alleen op die manier kunnen buitenlanders succes-" vol een plek veroveren. Dat staat in het advies Neder land als immigratieland van de Wetenschappelijke Raad voor het Regeringsbeleid aan het ka binet. Het invoeren van steeds nieuwe maatregelen, zoals voorschoolse programma's, cri minaliteitspreventie onder allochtonen of speciale werk projecten, leidt te veel af van de beperkte rol die de overheid moet hebben bij bevordering van integratie. De WRR vindt dat niet de landelijke maar de lokale overheid een belangrijke rol moet spelen bij het totstand- brengen van integratie, omdat NIJMEGEN - Op basisscholen is een 'schreeuwend' tekort aan leermiddelen om hoogbegaaf den passend onderwijs te kun nen bieden. Bovendien is er een groeiende behoefte aan cursus sen voor slimme kinderen die een uitdaging zoeken, omdat ze die in het reguliere onderwijs niet vinden. Dit stelt dr. W. Peters, coördina tor van het Centrum voor Be- gaafdheidsonderzoek (CBO) in Nijmegen. Peters vindt dat sinds het vertrek in 1989 van staatssecretaris Ginjaar-Maas van Onderwijs weinig meer is gedaan aan hoogbegaafdheid. „Onder Ginjaar-Maas is nog wel een inventarisatie gemaakt van de problemen, maar daar is verder niets mee gedaan." Ook het adviesplatform Hoogbe gaafden dat onder staatssecre taris Wallage werd gevormd en waar ook Peters deel van uit maakte, heeft uiteindelijk tot niets geleid, zegt Peters. Ondertussen is de honger bij de ouders en scholieren naar ge schikt lesmateriaal niet gestild. Ouders en leerkrachten hebben zelf initiatieven ontplooid. „Als er dan iets extra's voor deze kin deren werd gedaan, was het op hobby-niveau." Peters juicht die lokale initiatieven toe, maar vindt dat het nu ook de beurt is aan het ministerie om van bo venaf te investeren. Zo'n 2 tot 3 procent van de ba sisschoolleerlingen in Neder land is hoogbegaafd. ANP SCHIPHOL - De Koninklijke Marechaussee heeft vijf ver dachten aangehouden in ver band met een geruchtmakende overval in april op een expedi tiebedrijf op Schipliol-Zuid- oost. Onder de verdachten bevinden zich een werknemer en een ex- werknemer van het bedrijf. De aanhoudingen blijken al vorige maand te zijn verricht door een speciaal arrestatieteam van de marechaussee. Alle verdachten hebben de Ne derlandse nationaliteit en zijn afkomstig uit Amsterdam. Op 13 april om half vier 's ochtends stond alles open en konden zij binnendringen. De twee aanwezige werknemers werden bedreigd met vuurwa pens en gekneveld. GPD gemeenten een directer en prak tischer contact hebben met de nieuwe Nederlanders. Vooral gezinsherenigers, rela tief een grote groep nieuwko mers, krijgen nu te weinig aandacht wanneer zij de Neder landse grens oversteken. Omdat zij de taal vaak niet goed leren, geven zij die achterstand door aan hun kinderen. De WRR vindt dat het kabinet partners moet dwingen goed beslagen ten ijs te komen. De sancties die nu al opgelegd kunnen worden, wanneer iemand zijn inburge- ringscursus niet afmaakt, zou den vaker opgelegd moeten worden. Om de integratie te la ten slagen, is het daarnaast be langrijk dat het accent komt te liggen op de eigen verantwoor delijkheid van immigranten. Nu gebeurt het nog te vaak dat zij als (allochtone) groep worden aangesproken, terwijl de onder linge verschillen vaak zeer groot zijn. Om deelname te be vorderen moeten nieuwe Ne derlanders makkelijker toe gang kunnen krijgen tot instan ties als scholen, woningbouw verenigingen of politieke partij en. Verder denkt de WRR dat het invoeren van een dubbele natio naliteit voor allochtonen de integratie kan bevorderen. Wanneer nieuwe Nederlanders hun oorspronkelijke nationali teit zouden kunnen behouden, zijn migranten wellicht eerder bereid ook de Nederlandse na tionaliteit aan te nemen. Dit be vordert onder meer de politieke participatie, omdat zij dan stemrecht laijgen. Het is niet noodzakelijk dat buitenlanders him eigen culturele identiteit opgeven, zolang zij de grondsla gen van de Nederlandse recht staat maar accepteren, vindt de raad. Conflicten tussen bevol kingsgroepen moeten niet blij ven sluimeren, maar worden uitgesproken. ANP AMSTERDAM - Een bodypainter legt de laatste hand aan een beschilderde buik van een zwangere vrouw voor de nieuwe campagne van de kankerbestrijding tegen het roken tijdens zwangerschap, Ben je moeder of wil je moeder worden? stop dan met roken! foto Phil Nijhuis/GPD Advertentie van onze redactie binnenland GRONINGEN - Er moet een eind komen aan de situatie waarbij kinderneurologen bij overleden baby's een natuurlij ke doodsoorzaak vermelden, daar waar zij het kind bewust hebben laten sterven. Dat bepleitte de nieuwe Gro ningse hoogleraar kinderneuro logie O. Brouwer gisteren in zijn inaugurele rede. Het probleem speelt vaak bij baby's met ern stige aangeboren afwijkingen (zoals spina bifida, een open ruggetje). Ongeveer honderd baby's sterven op deze wijze. Brouwer vindt dat er een lande lijke toetsingscommissie moet komen die alle gevallen van op zettelijke levensbeëindiging van pasgeboren baby's en zuige lingen registreert. Hoewel er strikt genomen vaak geen spra ke is van actieve levensbeëindi ging, hebben de toegediende pijnstillers en verdovingsmid delen wel hetzelfde effect. Uit angst voor mogelijke juridische gevolgen vullen artsen op het overlijdensformulier in dat het kindje een natuurlijke dood is gestorven, terwijl dit niet het geval is. Wanneer artsen naar waarheid zouden invullen dat een baby is overleden aan de ge volgen van medicatie, lopen zij én de ouders - met wie de beslis sing wordt genomen - het risico van een strafrechtelijke veroor deling. Als een baby een niet- natuurlijke dood sterft, moet er lijkschouwing worden verricht en moet de officier van justitie worden ingeschakeld. Volgens Brouwer zijn er officie ren die zo'n zaak graag voor de rechter willen brengen om juris prudentie te kunnen vormen. Een toetsingscommissie kan de strafrechter buitenspel zetten en er tegelijkertijd voor zorgen dat er meer openheid komt. „Er blijft nu veel onder de opper vlakte." GPD Herfstf tijd voor een sprokkeltöcht bij EuropaTuin. Allés om het binnen extra gezellig te maken. Van kamerplanten tot herfsttafets. We gaan binnen gewoon verder met tuinieren. MOOI WEER GOES. NIEUWE RIJKSWEG 2D, 0113-215395 door Hans Jacobs DEN HAAG - Koningin Beatrix brengt volgende maand tijdens haar staatsbe zoek aan Roemenië een bezoek aan de 'heldenstad' Timisoara. Daar werd in december 1989 het start sein gegeven voor de omwenteling die toen vlak voor kerst leidde tot de val van dictator Ceaucescu. De koningin bezoekt in de zuidwestelijke Roemeen se stad de Roemeens-orthodoxe kathe draal waar plaquettes aan de muur her inneren aan de schietpartijen die daar in december 1989 plaatsvonden. Betogers tegen Ceaucescu hadden zich bij die kerk verzameld, waarna de staatsveiligheidstroepen het vuur openden op de menigte. Veel jongeren kwamen daarbij om het leven. Het staatsbezoek begint op dinsdag 13 november met een ontvangst in Boeka rest door president Iliescu en een kranslegging bij het graf van de onbe kende soldaat in de hoofdstad. Daarna is de vorstin aanwezig bij de opening van het onderzoeks- en informatiecen trum van de Hoge Raad. Op de tweede dag van haar bezoek komt de koningin ook in het monsterlijke marmeren pa leis dat 'conductator' Ceaucescu in de j aren tachtig ten koste van een hele wi j k in Boekarest liet aanleggen. Nu huist in dit gebouw, dat nooit helemaal is afge maakt, het Roemeense parlement. Ver der staat daar onder meer een kinder opvangcentrum gepland, 's Middags zijn er een gesprek met premier Adrian Nastase en de gebruikelijke ontvangst van de Nederlandse gemeenschap. Voor de zogenoemde contraprestatie, het avondje dat de koningin aanbiedt aan haar gastheren, reist het Loeki Stardust Kwartet naar Boekarest. Op het officiële programma staat geen on derhoud met de voormalige Roemeense koning Mihai, die tegenwoordig weer in Roemenië woont en voor zijn land be middelt bij het verkrijgen van het lid maatschap van de Navo. Mihai, die eind deze maand 80 jaar wordt, werd in 1948 door de communis ten het land uitgezet. Ook na de ommekeer was hij lange tijd niet welkom. GPD RIJSWIJK - In het kader van de Kinderboekenweek mogen vandaag alle kinderen tot twaalf jaar gratis met de trein rei zen. Ze moeten dan wel een kinderboek bij zich hebben. Dat heeft de organisatie van de Kinderboekenweek gisteren laten weten. De actie staat l,os van het Railrunnerkaartje dat in elk boe kenweekgeschenk is bijgesloten. Volgens een een woordvoer ster speelde de organisatie al langer met het idee om op één dag jeugdboeken als treinkaartje te laten fungeren, maar werden pas onlangs de puntjes op de i gezet. Daarom wordt de actie pas één dag vantevoren bekendgemaakt. ANP SCHIPLUIDEN - Het Westland Interventie Team (WIT) heeft maandag in Schipluiden 110 illegalen aangehouden. Dat heeft het ministerie van Sociale Zaken en Werkgelegenheid gisteren bekendgemaakt. Nog niet eerder hield het WIT, ac tief sinds 1999, tijdens een actie zoveel illegalen aan. Op het moment van de inval in de kassen waren in totaal onge veer 170 mensen aan het werk. Aan de controle deden 56 in specteurs en controleurs en 40 agenten van de Vreemdelin genpolitie Haaglanden mee. In het Westland Interventie Team werken de Arbeidsinspec tie, de Belastingdienst, het Openbaar Ministerie, de vreemde lingenpolitie en uitvoeringsinstellingen samen. ANP DRUNEN - Het dierenhospitaal in Den Haag ontfermt zich over pony Godfried. De drie maanden oude hengst is in au gustus als vondelingetje achtergelaten bij het Land van Ooit in Drunen. Het beestje was met een touwtje aan het hek van een fietsen stallinggebonden. Het had een briefje bij zich met daarop zijn naam en de mededeling dat zijn vroegere baasje niet meer voor hem kon zorgen. ANP UTRECHT - Een derde van de beroepsbevolking werkt regel matig onder hoge tijdsdruk, terwijl een kwart te kampen heeft met lichamelijke of psychische klachten. Van de bezoe ken aan de huisarts heeft 8 procent te maken met stressklach ten. Deze cijfers zijn afkomstig van het Nationaal Fonds Geeste lijke Volksgezondheid (NFGV). Het CBS voegt daaraan toe dat 10 procent van de Nederlandse beroepsbevolking last heeft van burn-outverschijnselen. Tijd voor een campagne, vindt het NFGV. Die start vandaag onder de noemer 'Gek op je werk?'. Het fonds wil daarmee werkstress en psychische klachten proberen te voorkomen. Op de grote stations in Nederland wordt vandaag een thema krant uitgedeeld. GPD UTRECHT - Treinreizigers naar België kunnen vandaag te maken krijgen met vertragingen door een staking in dat land. De Belgische Spoorwegen leggen waarschijnlijk het werk neer tussen tien en elf uur 's morgens, maar hoe lang de werk onderbreking uiteindelijk echt duurt, is niet duidelijk. Vanuit Nederland rijden de Beneluxtrein (Amsterdam-Ant- werpen-Brussel) en deThalys (Amsterdam-Parijs) gedurende die uren door België. Railverkeersleiding Nederland ver wacht dat de Thalys gewoon kan rijden, maar houdt een slag om de arm wat betreft de Beneluxtrein. Ook volgende week zijn stakingen aangekondigd bij de Belgi sche spoorwegen. ANP door Bernice Breure DEN HAAG - Bijna de helft van het aantal werknemers in de jeugdzorg denkt het werk niet vol te kunnen houden tot aan het pensioen. Dat blijkt uit niet eerder gepubliceerde resultaten van een onderzoek onder jeugd zorgmedewerkers aan tachtig instellingen. Te vaak en te snel doorgevoerde veranderingen, fusies en reor ganisaties maken het werk on rustig, vinden veel mensen in de sector. De lage honorering leidt ooktot veel klachten. 47 procent van de ondervraagden heeft 'niet het idee dit werk tot aan het pensioen te kunnen volhou den'. De uitkomsten van het schrifte lijke onderzoek worden morgen gepresenteerd aan staatssecre taris Vliegenthart (Welzijn) tij dens het Jeugdzorgfestival in Utrecht. Het festival maakt deel uit van een landelijke campagne om 2500 man extra personeel voor de jeugdzorg aan te trek ken. De organisatie van de cam pagne is zelf niet verbaasd over de uitkomst van het onderzoek. „Het valt ons eigenlijk nog mee", zegt voorlichter van het jeugdzorgfestival E. Snabel. „Het werk is vooral zo zwaar door het hoge personeelste kort." Uit dezelfde enquête blijkt verder dat bijna 70 pro cent trots is op zijn werk in de jeugdzorg. Eenzelfde percenta ge vindt het werk echt nuttig. Zestig procent van de onder vraagden kan binnen het werk zijn kwaliteiten kwijt, 17 pro cent vindt nadrukkelijk van niet. In de jeugdzorg is met name een enorm tekort aan personeel op hbo-niveau, zoals activiteiten begeleiders, ambulante hulp verleners, gezinshuisouders en pedagogisch medewerkers. Ongeveer 80 procent van de jeugdinstellingen heeft een of meer vacatures openstaan. Dit jaar heeft zich bij de SPH-oplei- dingen ongeveer een kwart min der leerlingen aangemeld dan vorig jaar. Daarnaast keren veel leerlingen de zorg al direct na hun studie de rug toe. GPD van onze redactie binnenland ROTTERDAM - De vreemdelin genkamer van de rechtbank in Haarlem heeft vrijdag een ille gale Algerijn vrijgelaten die door justitie wordt verdacht van het beramen van terroristische aanslagen. Dat heeft een woordvoerster van het Open baar Ministerie (OM) in Rotter dam gisteren bevestigd. De Algerijn werd twee dagen na de aanslagen in de VS met nog drie extremistische moslims in Rotterdam opgepakt. De vier worden verdacht van betrok kenheid bij een internationale organisatie die een aanslag op een Amerikaans doel in Europa voorbereidde. De moslims zouden paspoorten, rijbewijzen en creditcards heb ben vervalst die vermoedelijk bestemd waren om bij aansla gen te worden gebruikt. Omdat tegen de Algerijn onvol doende bewijs was om hem nog langer vast te houden, werd hij na een week overgedragen aan de vreemdelingenpolitie. Die had de man naar zijn geboorte land moeten uitzetten. De rechtbank in Haarlem heeft echter vrijdag bepaald dat de man vrijgelaten moet worden. Uit het vonnis blijkt dat de rechtbank tot vrijlating van de man heeft besloten vanwege een vormfout door justitie. In strijd met de regels is de Algerijn drie dagen na zijn arrestatie niet voorgeleid aan een rechter commissaris. Dat betekent dat geen rechter de rechtmatigheid van de arrestatie heeft getoetst, wat in strijd is met het Europees Verdrag van de Rechten van de Mens. Omdat de illegaal onterecht tien dagen in een politiecel vastzat en ook nog vijf dagen in een huis van bewaring, kende de recht bank hem een schadevergoe ding toe van 2750 gulden. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 3