p Gemeente int dubbel belasting #5 Bejaard echtpaar uit huis gezet Werkstraf voor Vlissinger met vals Duits geld Ecoscope mogelijk in stichting 15 Maker trucfoto meldt zich College steunt boeren in strijd voor behoud bestrij dingsmiddelen Reimerswaal keert dividend Delta uit Vandaag mogen alle kinderen gratis met de trein! Storing treft duizenden Actievoerders vrijgesproken zeeuwse almanak Reclame waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844 - 1998 NOORD woensdag 10 oktober 2001 door Ali Pankow ZIERIKZEE - De gemeente Schouwen-Duiveland heeft bij ruim drieduizend inwoners de ze maand dubbel belasting ge- ind. Het euvel is veroorzaakt door een storing in de automatise ring. Ruim 13.000 inwoners ma ken gebruik van de mogelijk heid tot gespreide betaling in maandelijkse termijnen. Bij 3117 mensen is het deze maand misgelopen met de automati sche inning door de gemeente. De gedupeerden krijgen het te veel afgeschreven geldpas na 22 oktober teruggestort. Volgens ambtenaar A. Broek huizen van de afdeling financi eel beheer is er iets verkeerd gegaan met het bestand van de gespreide betalingen. „Tijdens het proces van de automatische inning is dat bestand vastgelo pen en bij de poging tot herstel is eriets misgegaan", zegt Broek huizen. Volgens hem zijn er op de nieuw gemaakte lijst ruim drieduizend namen vanuit het vastgelopen bestand blijven hangen, waardoor er bij hen be gin oktober twee maal belasting is geïnd. De ambtenaar laat we ten dat het gaat om zeer uiteen lopende bedragen. „De meeste maandelijkse termijnen varië ren tussen de honderd en drie honderd gulden. Er was echter ook een inning bij van de toeris tenbelasting van ongeveer een ton. Daar is inderdaad twee ton afgetrokken. Dat is heel verve lend. De betrokkene maakte er echter geen probleem van en heeft direct een stornering (op dracht om een betaling onge daan te laten maken, red.) naai de bank gestuurd, zodat het geld direct wordt teruggestort." De afdeling financieel beheer krijgt heel wat telefoontjes van inwoners die uitleg vragen over de dubbele afschrijving. „De meesten tonen wel begrip voor de situatie. Als mensen erdoor in de problemen dreigen te ra ken, geven we aan dat ze dan maar een stornering naar de bank moeten sturen, zodat ze eerder hun geld terug hebben", zegt Broekhuizen. De gemeente zelf kan de terugbetaling pas na 22 oktober regelen. Volgens de ambtenaar is het betreffende bestand nu opgestuurd naar het automatiseringsbedrijf om ge corrigeerd te worden. Het zal tot de genoemde datum duren voordat dit karwei gereed is. Broekhuizen verzucht dat deze storing in de automatisering de afdeling handen vol werk kost. Alle 3117 dubbele inningen worden teruggeboekt, ook de bedragen die via stomeringen al weer aan de betrokkenen zijn terugbetaald. „Dat kan niet an ders omdat het één volledig be stand is waar we geen afzonder lijke wijzigingen in kunnen aanbrengen", luidt de toelich ting. In de praktijk houdt het in dat er na 22 oktober dus ook weer bedragen ten onrechte worden teruggeboekt, die ver volgens weer moeten worden geïnd. Als dat allemaal is gere geld, wordt het weer tijd voor de normale maandelijkse inningen van november. Informatie De betrokken inwoners zijn niet persoonlijk op de hoogte gesteld van het probleem. „Meer dan drieduizend brieven versturen zou ons minstens twee maanden tijd kosten. Voordat de mensen op de hoogte zijn gesteld, is alles alweer geregeld", aldus de amb tenaar van financieel beheèr. Medewerkers van een verhuisbedrijf halen onder politietoezicht de woning aan het Haeskenshof in Burgh-Haamstede leeg. foto Marijke Folkertsma door Ali Pankow BURGH-HAAMSTEDE - De uitzetting van een bejaard echtpaar uit zijn woning aan het Haeskenshof in Burgh-Haamstede is een schrijnend voorbeeld van verborgen ar moede. Volgens wethouder D. van der Wekken en maatschappelijk werkster A. Jansen waren er talrijke mogelijkheden geweest om de uitzetting te voorkomen, als de betrokke nen eerder om hulp hadden gevraagd. Het echtpaar werd gistermiddag uit hun huis gezet, op initiatief van woningbouwvereni ging Zeeuwland. „Alleen als het bittere noodzaak is gaan we tot uitzetting over", zegt directeur Ph. van Doorne van Zeeuwland. Hij laat weten dat het echtpaar zes jaar in het Haeskenshof woonde en dat al na een jaar een forse huur schuld was ontstaan. Volgens hem is er toen een incassoregeling opgesteld die de afgelo pen vijf jaar echter geen verbetering in de situatie heeft gebracht. „Uiteindelijk moe ten we drastisch optreden, al is het dan met pijn in het hart, maar we kunnen niet het he le systeem van een huurovereenkomst on deruit halen en de één wel huur laten beta len en de ander niet", aldus Van Doorne. Hij geeft aan dat er een lange procedure is afge werkt met de huurder en dat diverse malen is gewezen op mogelijkheden van huursub sidie en steun via de gemeentelijke sociale dienst. Uiteindelijk is het echter aan de be trokkenen zelf daar al of niet een beroep op te doen. „Wij kregen de indruk dat er in dit geval sprake was van onwil aan de huur- plicht te voldoen. Daarom hebben we de kantonrechter gevraagd de huurovereen komst te ontbinden", zegt de directeur van Zeeuwland. De uitvoering van de gerechtelijke uit spraak gebeurde gistermiddag. Deurwaar der, politie en verhuisbedrijf maakten om één uur him opwachting bij de woning van het echtpaar. Hulpofficier van justitie A. de Regt zei wel vaker ontruimingen mee te ma ken, maar uitzetting van mensen van ruim zeventig jaar vond hij wel een opmerkelijk schrijnende gebeurtenis. Verzwegen Het echtpaar heeft geen kinderen of naaste familieleden in de omgeving. Eén van de weinigen die zich hun lot aantrok, was M. Sweep uit Waddinxveen. Hij hoorde pas twee dagen geleden van de voorgenomen uitzetting en heeft via woningbouwvereni ging, maatschappelijke werk en sociale dienst nog geprobeerd de uitzetting te voor komen. Volgens Sweep heeft de 72-jarige man zijn financiële problemen veel te lang verzwegen, zelfs voor zijn vrouw. Wethouder Van der Wekken spreekt van een tx-eurig vooiheeld van verborgen armoede. De gemeente heeft net het project De Brug afgesloten, dat het doel had inwoners met financiële zorgen zo goed mogelijk te infor meren over de mogelijkheden liun zaken weer op de rails te krijgen, via sociale dienst en volkskredietbank. „Ondanks deze po gingen blijven sommige mensen onbereik baar", constateert Van der Wekken. Volgens hem blijft het uiteindelijk toch aan de men sen zelf de stap te nemen om een beroep te doen op de sociale hulpverlening. Woning bouwvereniging Zeeuwland is volgens de wethouder 'vrij straight' in het uitvoeren van de procedures. Volgens maatschappe lijk werkster A. Jansen is het vaak een com binatie van schaamte en blijven hopen op een wonder dat mensen him problemen blij ven verzwijgen. Het uitvoeren van de uit zetting kon in dit geval niet worden voorko men. Er is wel gezoi'gd voor noodopvang voor het bejaarde echtpaar. door Famke van Loon ZIERIKZEE - De petitie van be langenorganisatie Agrarisch Schouwen-Duiveland (ASD) tegen het verbod op bepaalde bestrijdingsmiddelen wordt on dersteund door het Schouwse college. Afhankelijk van de reactie van de gemeenteraad willen de be stuurders deze steun onderstre pen met een brief aan de provin cie en de Tweede Kamer. De Nederlandse overheid dringt het gebruik van chemische ge- wasbeschermingsmiddelen steeds verder terug. Binnen de Europese Unie neemt Neder land volgens de boeren zelfs een 'koppositie' in. Boerenorgani- saties zijn bang dat daardoor hun concuiTentiepositie op de Europese markt verslechtert. Met petities kaarten organisa ties als ZLTO en ASD hun pro bleem aan bij provincie en ge meenten en vragen ze de lokale bestuurders hen te steunen in hun strijd. Het Schouwse college wil de pe titie van ASD graag steunen. „Het betreft een petitie van een eigen organisatie van Schou wen-Duiveland", verklaart wethouder C. Veerhoek van landbouw deze keuze. Het plan is de brieven te bespre ken met de gemeenteraadsle den. Afhankelijk van hun reac tie wordt al dan niet besloten met brieven aan de volksverte- genwoordigers in Middelburg en Den Haag het pleit actief te steunen. Voor de wethouder spreekt het voor zich dat de gemeente haar boeren hierin bijstaat. „Op Schouwen-Duiveland willen we een gezonde landbouw." Met de Nieuwe Economische Dra gers voor het buitengebied, de mogelijkheden voor nevenacti viteiten en kleinschalig platte- landstoerisme moet de agrari sche sector zich kunnen ontwikkelen. Oneerlijke con currentie kan de Schouwse landbouw weinig goed doen. denkt Veerhoek. Het gemeentebestuur is niet van plan zich te mengen in de Haag se discussie. De wethouder legt uit dat de gemeente zich welis waar 'verantwoordelijk voelt voor de ondernemers en werk nemers' in de sector maar dat zij zich niet met andermans zaken wil bemoeien. pagina 17: Europees gifbeleid uitgesteld door Mieke van der Jagt KRUININGEN - De inwo ners van Reimerswaal kun nen aan het einde van het jaar een leuk extraatje ver wachten. Niet alleen de Zalmsnip wordt uitbetaald, Reimers waal keert ook de helft van het dividend van Delta Nuts bedrijven aan de inwoners uit. Dat komt dit jaar neer op 47,50 euro, zo'n honderd gul den, per huishouden. Rei merswaal schenkt voor het derde jaar de helft van wat er binnenkomt uit de Delta aandelen aan de inwoners. Die betalen tenslotte met hun gas-, water- en lichtre- kening mee aan de winst die het nutsbedrijf maakt. De di videnduitkering is dit jaar hoog, omdat Delta veel winst heeft gemaakt. Het voorstel om een deel van het dividend door te sluizen naar de inwoners wordt be handeld tijdens de raadsver gadering. door Aector Dooms MIDDELBURG - Een 38-jarige inwoner van Vlissingen is giste ren in Middelburg voor het uit geven van vals geld veroordeeld tot een taakstraf van honderd Politierechter G. Nomes achtte bewezen dat verdachte in korte tijd dertien valse bankbiljetten van honderd Duitse Mark heeft uitgegeven. De dupe van de wis selpraktijken werden horecage legenheden, voornamelijk kof fieshops, in Vlissingen en Middelburg. De man bestelde meestal een biertje, dat hij be taalde met een (vals) briefje van 100 DM. Hij verzekerde zich op die manier van een behoorlijk bedrag aan Nederlands wissel geld. De Duitse marken werden tussen juli vorig jaar en februari dit jaar uitgegeven. De Vlissin ger hing een mysterieus verhaal op rond de afkomst van het vals geld. „Duitsers hebben me vier honderd gulden gegeven om er wiet voor te kopen. Voor de deal kreeg ik als dank een pakketje Duits geld. Ik wist niet dat het vals was." De politierechter vroeg of hij het niet i-aar had ge vonden zoveel geld te krijgen. „Heeft u zich niet afgevraagd of dit wel zuivere koffie was?" De man zei dat hij het in het begin ook raar had gevonden, maar niet had geweten dat het geld vals was. Officier van justitie J. de Graaf telde zeven incidenten van betalen met vals geld in kof fieshops en cafés. „Uw verhaal klinkt ongeloofwaardig. Waar om bent u dan niet gewoon naar de bank gegaan in plaats van het geld zo snel uit te geven? Als men dertienhonderd Duitse marken ontvangt moet dat toch argwaan wekken." Ook zag de officier als steun voor het bewij s dat de man niet de normale koers had gehanteerd door hon derd gulden voor honderd mark te rekenen, terwijl de mark aan zienlijk meer waard is dan de gulden. Claim De Graaf meende dat er veel schade aan mensen was berok kend. „Dit is niet goed voor de economie. De horeca is de dupe geworden. Hier staat maximaal negen jaar gevangenisstraf en een ton boete op"gaf ze de emst van valsemunterij aan. Een aantal gedupeerden dienden te zamen een schadeclaim in van 800 gulden. Dat bedrag moet de Vlissinger terugbetalen aan de rechtmatige eigenaren. (Advertentie) NS steunt de Kinderboekenweek. En die een kinderboek bij zich hebben, mee. Wat de bestemming ook wordt, Dit aanbod geldt alleen vandaag, woensdag 10 oktober 2001, binnen Nederland voor kinderen van 4 t/m 11 jaar, onder begeleiding van een betalende volwassene. Maximaal drie kinderen per volwassene. Goede reis en veel leesplezier! daarom mogen alle kinderen vandaag gratis met de trein een kaartje kopen hoeft niet. Tijd voor lezen e» MIDDELBURG - De Middel burgse politierechter G. van Unnik heeft gisteren 23 actie voerders van 'Onkruid vergaat niet' vrijgesproken. Volgens de politierechter had den de milieuactivisten 9 mei dit jaar niet de intentie om een kerntransport van Borssele naar Frankrijk te blokkeren waarbij de veiligheid van perso nen of goederen in gevaar zou worden gebracht. Daarwan wer den ze beschuldigd door het Openbaar Ministerie. De poli tierechter achtte wel aanneme lijk dat de actievoerders het nucleaire transport wilden be lemmeren of vertragen en dat ze met de actie de publiciteit wil den zoeken. „De kans op een treinongeluk is daarom te ver waarlozen, mede doordat er bij dergelijke demonstraties veel politie op de been is", was de motivatie tot vrijspraak. Ook was er volgens de politie rechter geen wettig en overtui gend bewijs ten aanzien van het overtreden van de verbodsbe paling van de Noodverordening nucleaire transporten Reimers waal. „De activisten zijn met busjes in de ochtend gesigna leerd bij het station in Kruinin- gen. Ze hebben de gemeente Reimerswaal verlaten, omdat ze kennelijk niet de intentie had den om daar actie te gaan voe ren. Er is geen enkel aankno pingspunt tot bewijs hiervan. Later zijn de verdachten aange houden in de gemeente Kapel- Ie." Twee weken geleden eiste offii- cier van justitie G. Rip tegen elk van de verdachten 500 gulden boete, omdat hij bewezen vond dat de activisten van plan waren geweest om zich vast te ketenen aan het spoor waarover interci- tytreinen rijden, met gevaar voor ongelukken. (Advertentie) PZC nodigt u, als lezer van deze krant, uit voor de 5e H. M. van Randwijk Lezing. Mevrouw Leona Detiège, burgemeester van Antwerpen, verzorgt dit jaar de lezing met als titel "Gelijkwaardigheid: sleutel tot democratie" De thematiek van de van Randwijk Lezing sluit nauw aan bij de discussie over de grenzen en de mogelijkheden van een weerbare samenleving van burgers. Centraal staat de noodzaak om in de samenleving ruimte te creëren en te handhaven voor de verdediging van essentiële burgerlijke rechten en vrijheden tegenover de macht van overheden en markt krachten. De lezing vindt plaats op donderdag 11 oktober, aanvang 19.30 uur in de St. Jacobskerk te Vlissingen. Gratis kaarten voor deze lezing kunt u bestellen bij de organisatie: Zomeruniversiteit Zeeland telefoon: 0118-489 207 De Vlissingse fotohandelaar wijdde er een grote adverten tie aan. Digitale camera's te koop voor een aantrekkelijke prijs. Een Souburgse had er wel oren naar en stapte goedge mutst naar de winkelier. De verkoper deed zijn best en prees de ene na de andere ca mera aan. Alleen die aanbie ding, die was er niet bij. Na enig aandringen wilde hij ook wel verklaren waarom. „Wij verkopen liever goede door Famke van Loon RENESSE - De gemeente Schouwen-Duiveland onder zoekt de mogelijkheid om Eco scope BV onder te brengen in een stichting voor natuur- en milieu-educatie. foto Marijke Folkertsma De op te zetten stichting moet meer omvatten dan Ecoscope alleen. De gemeente wil hierin diverse organisaties samen brengen die zich bezig houden met scholing op het gebied van natuur- en milieu. In dat kader wordt aan de Werkgroep School Biologie gedacht. Coördinator van de werkgroep, A. Lilipaly, benadrukt dat dit plan 'nog in ontwikkeling' is. Het idee van de gemeente ligt nu in de week bij de werkgroep. Totdat over het voorstel een besluit is geno men, houdt de coördinator haar kiezen op elkaar. Bedenktijd „Ecoscope heeft nu de handen vrij en we kijken samen met de werkgroep of we iets voor el kaar kunnen betekenen. Zij wil len dat eerst intern overwegen en daar hebben ze tijd voor ge vraagd", legt Van de Velde uit. Gezien de gevraagde bedenk tijd zal de gemeente er niet in slagen voor 1 november een de finitieve oplossing voor Ecosco pe op tafel te leggen. De wethouder wil een beslissing van de werkgroep niet forceren. Ter overbrugging gaat de ge meente opnieuw op zoek naar een interim-manager. Volgende week worden gesprekken ge voerd met mensen die zich al eerder hadden gemeld voor het management. Van de Velde: „Voor drie of vier maanden stel len we een interim-manager aan. Stel dat het wat wordt met de stichting, dan kunnen we in die tijd rustig naar de structure le oplossing toewerken." Gesprekken met andere partij en, zoals de Werkgroep School Biologie, zijn nog in volle gang. Naar verwachting zijn deze op 1 november, als Waterland Neel- tje Jans zich terugtrekt, nog niet afgerond. De gemeente, mo menteel de enige aandeelhou der, moet dan een nieuwe inte rim-manager aanstellen voor het recreatief milieucentrum Ecoscope in Renesse. Vanwege tegenvallende resultaten in het eerste seizoen werd directeur L. Jacobs vorig jaar aan de kant gezet. De directie van Water land Neeltje Jans, die dit jaar het interim-management voor haar rekening nam, heeft rust gebracht maar trekt na afloop van het contract op 1 november haar handen van Ecoscoop af. Daarom houdt de gemeente de bestuurlijke opzet van Ecosco pe tegen het licht. Bij de ontwik keling is destijds gekozen voor de structuur van een BV. De Schouwse bestuurders wilden andere partijen via de uitgifte van aandelen bij het milieucen trum betrekken. „Tot op heden De gemeente bezint zich op de toekomst van Ecoscope. is dat niet gelukt", moet wet houder G. van de Velde-de Wil de toegeven. De gemeente is nu de enige aandeelhouder. Het plan is nu een Stichting Na tuur- en Milieu-educatie voor Schouwen-Duiveland op te zet ten. Het stichtingsbestuur moet het beheer gaan voeren over Ecoscope. Bij het opstellen van de statuten heeft het Schouwse college nog een flinke vinger in de pap. Maar is de stichting een feit, dan kan de gemeente zich beperken tot de rol van subsi diegever. door Nadia Berkelder en Edith Ramakers MIDDELBURG - Het Openbaar Ministerie heeft de politie gevraagd een onderzoek in te stellen naar de herkomst van foto's van de Sardijntoren in Vlissingen die sinds enkele dagen via e-mail worden rondgestuurd. Gisteravond laat meldde de maker van de foto's zich bij de PZC. De Vlissin ger Barry Volmer betuigde spijt en heeft zich in tussen bij de politie gemeld. Op één van de foto's is een vliegtuig te zien dat zich in de toren boort. Op de andere foto stort de toren in. De foto's zijn bewerkingen van de Sardijntoren en de aanslag op het WTC in New York. Volmer verklaart dat hij met de foto's niemand heeft willen kwetsen. Hij manipuleerde de foto van de Vlissingse boulevard met het computer programma Photoshop. „Voor photoshoppen kunnen ze me 's nachts wakker maken. Ik heb het geleerd bij de drukkerijIn de stille uurtjes oefen de ik.Hij zegt dat hij alleen maar 'een mooi resul taat' wilde bereiken. „Ik vind dat de foto's goed gelukt zijn. Van anderen heb ik complimentjes ge kregen. Het moment is slecht gekozen, dat besef ik. Maar het was bedoeld als een grap. Achteraf moet ik toegeven dat het misschien een ziekelijke grap is." De Vlissinger heeft zichzelf gisteravond bij de politie aangegeven. „Ik schrok van de com motie. De politie heeft mijn computer in beslag genomen, om een kopie van de harde schijf te ma ken."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 39