Rondweg Nieuw-West in zicht PZC PZC Goes krijgt er weer rotonde bij Woningbouw op sportveld school Goes nog onzeker Raad Kapelle steunt voorstel inrichting recreatieterrein PvdA Tholen pleit voor ambassadeur Ter Weel presenteert zorgaanbod met kraampj esmarkt Onderzoeksinstituut houdt open huis 19 Goes begint met aanleg verkeersader en herinrichting Fluitekruidstraat GS willen veiliger bushaltes Vrachtwagen ramt viaduct Goesenaar beboet voor slaan Rijverbod vrachtwagenchauffeurs Aanrijding met een vlieger Schrijver praat met Borselse basisscholieren woensdag 10 oktober 2001 door Rolf Bosboom GOES - Nog dit jaar begint zo wel de aanleg van de rondweg om de Goese wijk Nieuw-West als de herinrichting van de na bijgelegen Fluitekruidstraat. De rondweg wordt op korte ter mijn aanbesteed. De plannen voor de Fluitekruidstraat wer den gisteravond gepresenteerd aan de omwonenden. Beide langverwachte projecten vormen de afronding van een groot deel van de nieuwbouw wijk Nieuw-West. De rondweg, die het doorgaande verkeer uit de wijk moet weren, ontstaat door het doortrekken van de Ringbaan-West tussen het Tien denplein en het Marconigebied. Het bestek van het project, dat de gemeente zo'n vier miljoen gulden kost, is inmiddels nage noeg gereed. Dat betekent dat binnenkort de aanbesteding kan gebeuren. A. Boonman, hoofd van het ingenieursbureau van de gemeente Goes, ver wacht dat de werkzaamheden over ongeveer anderhalve maand kunnen beginnen. „We gaan in elk geval dit jaar star ten." Grotendeels gelijktijdig moet de herinrichting van de Fluitekruidstraat gebeuren. Deze weg is nu nog de belang rijkste verkeersader in Nieuw- West. Vooral door het zware doorLucOggel KAPELLE - De gemeenteraad van Kapelle is gisteravond bijna unaniem akkoord gegaan met het voorstel om negen ton be schikbaar te stellen voor de in richting van het recreatieterrein aan de Ambachtsherenwege- ling en het voorterrein bij sport centrum Groene Woud. Alleen de CDA-fractie stemde tegen, omdat ze van mening is dat eerst bekeken moet worden of het niet goedkoper kan. Het standpunt van de CDA- fractie was onveranderd sinds de vergadering van de commis sie onderwijs en welzijn in sep tember, toen het voorstel ook op de agenda stond. Niet alleen is het hele project volgens het CDA te duur, ook vond - en vindt - de partij dat er te weinig speel voorzieningen zijn. Wet houder J. Herselman beloofde toen na te gaan of een zogeheten draadcircus (een uit touwen be staand klimrek) dat eerder uit kostenbesparend oogpunt uit het plan geschrapt was, niet als nog zou kunnen worden toege voegd. Dat gaat inderdaad ge- bouwverkeer dat er de afgelo pen jaren gebruik van heeft ge maakt, zit het wegdek vol kui len. Nu de vrachtauto's er niet meer hoeven te komen, kan de Fluitekruidstraat definitief worden ingericht. Het plan daarvoor werd gisteravond aan de belanghebbenden voorge legd tijdens een bijeenkomst in wijkgebouw De Westkant. De bedoeling is dat de weg com pleet opnieuw wordt bestraat. Op de kruisingen met de Koren bloemstraat, de Akkerdistel- straat en - op termijn - de J.P. Coenstraat komen plateaus van rode klinkers en verkeersdrem pels, om de snelheid van de pas serende auto's te temperen. Hal verwege de Fluitekruidstraat, ongeveer ter hoogte van num mer 51is ook een drempel voor zien. Langs de straat worden knotwilgen geplant, zoals die vroeger ook in het gebied heb ben gestaan. De stamhoogte wordt ongeveer twee meter. Verkeersplan Als de rondweg eenmaal gereed is, kan ook de uitvoering begin nen van het verkeersplan voor Goes-West, dat al geruime tijd klaar ligt. Het plan voorziet in een dusdanige verkeerscircula- tie dat sluipverkeer niets meer in de wijk te zoeken heeft. De wijk wordt daarvoor opgedeeld in drie sectoren, die onderling niet per auto bereikbaar zijn. Het verkeer is daarvoor voort aan aangewezen op de door gaande wegen. beuren, maar zowel de CDA- fractie als Gemeentebelang wil de weten hoe het kan dat het ge vraagde krediet hetzelfde blijft, ondanks de toevoeging van het draadcircus van zestigduizend gulden. „Daar zit een luchtje aan", aldus CDA'er C.Tooren- aar. De wethouder had daarvoor echter een even eenduidige als verrassende verklaring; het draadcircus zal worden ge schonken door adviesbureau Arcadis, volgens Herselman vanwege de 'goede relatie' met de gemeente Kapelle. Het gaat weliswaar om een exemplaar dat bijna de helft goedkoper is dan het klimrek dat de gemeen te voor ogen had, maar daar maalde niemand meer om. De CDA-fractie bleef ondanks het genereuze gebaar onvermurw baar tegen het voorstel. De ove rige fracties waren vol over de plannen zoals die er nu liggen. Alleen H. Koster (SGP) zei nog wel bedenkingen te hebben bij de inrichting van het park. Hij vroeg zich af of het niet onver antwoord is om een bedrag van zes ton aan groenaanleg te be steden, terwijl dat al ruim schoots aanwezig is. Door al het zware bouwverkeer zit het wegdek van de Fluitekruidstraat vol kuilen. foto Dirk-Jan Gjeltema MIDDELBURG - Buspassagiers is Zeeland moeten zich beter op hun gemak kunnen voelen wanneer ze bij een halte staan te wachten Dat betekent dat aandacht moet worden besteed aan de ligging van de halte, de looproute erheen, de inrichting en de verlichting. Het dagelijks provinciebestuur wil het geld dat het ministerie van Verkeer en Waterstaat beschikbaar stelt voor verbetering van de sociale veiligheid in het open baar vervoer voor dit doel gebruiken. Volgens Gedeputeerde Staten wijkt de sociale veiligheidspro blematiek in Zeeland qua omvang en karakter sterk af van die in stedelijke gebieden. Agressie en vandalisme spelen nauwe lijks een rol. Uit gegevens van busondernemingen blijkt dat het aantal ge vallen sterk is verminderd sinds de invoering van camera's in de bussen (van 30 in 1999 tot 2 in 2000). Daarom willen GS de nadruk leggen op de looproute naar een bushalte en de halte zelf. Zijn die aanleiding voor gevoelens van onbehagen dan kan dat belemmerend wei-ken op het gebruik van het openbaar veivoer, vooral bij vrouwen en ouderen. KRUININGEN - Een vrachtwagen heeft maandagavond op de A58, ter hoogte van Kruiningen, een viaduct geraakt. De 32-jarige bestuurder uit Ammerzoden had even daarvoor een lading lichtmasten opgehaald, maar was daarna vergeten de kraan op de laadbak naar beneden te doen. De kraan raakte daardoor het viaduct. Daardoor kantelde ook een deel van de lading en kwam in de berm terecht. Zowel het viaduct als de kraan liepen schade MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter heeft giste ren bij verstek een 24-jarige inwoner van Goes veroordeeld tot duizend gulden boete voor het plegen van twee mishande lingen. De Goesenaar mishandelde vorig jaar in Oudelande op Ko ninginnedag een man, deze liep door de klappen een gaatje in zijn trommelvlies. Dit jaar was het op 22 april in Goes op nieuw raak. Het slachtoffer werd geslagen en gestompt door verdachte. VLISSINGEN - Bij een grootscheepse controle van vrachtau to's in het havengebied van Vlissingen-Oost zijn gisteren 25 processen-verbaal opgemaakt voor overtredingen van de rij tijden wet, technische gebreken of een verkeerde lading. Twee vrachtwagenchauffeurs kregen een rijverbod opgelegd om dat zij te lang achter het stuur hadden gezeten. De controle was een gezamenlijke actie was van de politie Zeeland, de Koninklijke Marechaussee, het Korps Landelijke Politiediensten en de douane van Roosendaal en Vlissingen. Er werden 170 vrachtwagens aangehouden. SCHARENDIJKE - Een motorrijder uit Haamstede is gister middag gevallen op de Boutlaan in Scharendijke. Een 14-ja- rige jongen uit het Duitse Mohnesee-Volli was op de dijk bij de jachthaven aan het vliegeren met een stuntvlieger. Plotseling viel de vlieger naar beneden. De 27-jarige motorrijder uit Haamstede raakte de vlieger met zijn voorwiel en kwam ten val. Zijn motorfiets en zijn kleding raakten beschadigd, de vlieger werd vernield. door Esme Soesman SINT-MAARTENSDIJK - De PvdA-fractie in de gemeente Tholen ziet wel brood in een ge- meenteambassadeur. Deze zou het gat moeten dichten dat valt als raadsleden zich in de toe komst meer met hoofdlijnen gaan bezig houden. Burgers kennen zeer zeker de grote lijnen in de landelijke en lokale politiek, stelt de PvdA. Tegelijkertijd wensen diezelfde burgers ook aandacht voor per soonlijke problemen of verlan gens. Raadsleden vervullen nu een ombudsfunctie op dat ge bied. Het volgend jaar in wer king tredende dualistische sys teem, dat raadsleden aanspoort zich meer op hoofdlijnen te con centreren, maakt compensatie voor die ombudstaak nodig. En daarin is wellicht een taak voor een gemeenteambassadeur weggelegd, oppert de PvdA in de algemene beschouwingen. Sinds 1997 is een dergelijk per soon bijvoorbeeld in de gemeen te Moerdijk actief. „Methetdoel de gemeente en haar gemeente- redactie midden-zeeland Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113) 273000 Fax: (0113)273030 E-mail: redgoes@pzc.nl R. Bosboom M. E. de Bruijn I. Huibers A. M. van der Jagt R. J. A. Paardekam E. Soesman K. L. de Vries (sport) centrale redactie Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA vlissingen Tel: (0118)484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl bestuur beter bereikbaar te ma ken voor haar inwoners." Volgens communicatiemede werkster L. Heij del van deze ge meente vervult de ambassadeur die taak inderdaad. Wat absolute aantallen betreft loopt het niet storm in het kan toor van deze ambtenaar. Jaar lijks worden tussen de twee- en vierhonderd telefoontjes, huis bezoeken of spreekuurbezoe- ken geturfd. Er wonen zo'n 36.000 inwoners binnen de ge meentegrenzen. Het belang dat het Moerdijkse gemeentebe stuur aan deze contacten hecht, is echter groot. Te meer, licht Heijdel toe, omdat uit een eva luatie (in 1999) blijkt dat het vooral ouderen en minder-vali- den zijn die gebruik maken van deze service. Zij kloppen met vragen en op merkingen aan, waarna de am bassadeur ze doorverwijst of adviseert. De Wet voorzienin gen gehandicapten is het meest aangeroerde onderwerp. Verder blijken vooral kwesties die gaan over de directe leefomgeving (van straatnaambordjes tot hondenpoep) populair. De om budsman is vijf dagen in de week, telefonisch danwel via spreekuren, bereikbaar. De Thoolse PvdA-fractie vindt dat het contact met de burger in de gemeente Tholen eveneens verbetering behoeft. Er wordt te vaak traag gereageerd op klach ten of wensen van burgers. Brie ven blijven te lang onbeant woord en oplossingen te lang uit. Nu kaart de raad met enige regelmaat dit soort kwesties aan. Maar als de raadsleden zich dadelijk niet meer mengen in de uitvoering van het gemeentelijk beleid zijn, aldus de PvdA, structurele maatregelen nodig. HEINKENSZAND - Rien Broe- re, schrijver van onder meer de leesseries De Witte Molen en de Hartenboeken, komt morgen naar de bibliotheken in Hein- kenszand en 's-Gravenpolder. In het kader van de Kinderboe kenweek zijn de oudste groepen van de Borselse basisscholen uitgenodigd om met de schrijver te komen praten. Rien Broere is 's ochtends in 's-Gravenpolder en 's middags in Heinkenszand. Een deel van het werk van Rien Broere wordt op veel basisscho len als leesstof gebruikt. door Rolf Bosboom GOES - In opdracht van de gemeente Goes is deze week begon nen met de aanleg van een kleine rotonde op de kruising van de Troelstralaan, de Europalaan en de Thorbeckelaan in de Goese Polder. Het verkeer wordt tijdelijk omgeleid. De rotonde wordt gerealiseerd in het kader van 'Duurzaam Vei lig'. Het werk wordt uitgevoerd door Koninklijke Wegenbouw Stevin uit Goes. De werkzaamheden nemen ongeveer twee maanden in beslag, zodat het karwei nog dit j aar moet zij n afge rond. De aanleg van de rotonde betekent tijdelijk verkeershinder voor bewoners en bezoekers van de Goese Polder. Het autover keer is voorlopig vooral aangewezen op de Van Hogendorplaan als ontsluitingsweg. Borden geven de omleidingsroutes aan. Voetgangers en fietsers kunnen wel van het kruispunt gebruik maken, al zullen zij ook geregeld hinder ondervinden van de werkzaamheden. foto Dirk-Jan Gjeltema doorLucOggel GOES - Zorgcentrum Ter Weel aan het Joannaplantsoen in Goes organiseert morgen een 'Belevingsgerichte Zorg markt.' „Doel van de markt is om ieder een die geïnteresseerd is te laten zien wat wij onze cliënt kunnen bieden", zegt consulente A. Ste- ketee van Ter Weel. Belevingsgerichte zorg is een re latief nieuw begrip in de zorg. Het betekent dat er wordt uitge gaan van de wensen van de cli ënt. In Ter Weel heeft dat geleid tot intensieve samenwerking tussen de verschillende discipli nes. „Die samenwerking is voor ons uniek", zegt coördinator ac tiviteitenbegeleiding en vrij- willigerswerk I. de Man. „Be langrijk is dat het management die samenwerking ook stimu leert." Het centraal stellen van de cli ënt is in 1998 vastgesteld in het beleidsplan en is vanaf dat mo ment de belangrijkste leidraad binnen de Stichting Ter Weel. H. de Feijter, medewerker fysio therapie en coördinator Passie ve Dagelijkse Levensverrich tingen (PDL), benadrukt dat het een jarenlang proces is, wat nooit afloopt. „Het is een groei proces, waarin je de juiste vorm moet zien te vinden. Maar we zijn trots op wat we de afgelo pen drie jaar al bereikt hebben, daarom willen we daar nu mee naar buiten treden. Om erachter te komen wat de wensen van een cliënt zijn, wordt er vooral veel geobser- door Rolf Bosboom GOES - Het is geen uitgemaakte zaak dat er woningbouw komt op het sportveld van het Sint Willibrordcollege in Goes. Wel iswaar neemt de gemeente een hectare van het veld over van de school, maar de invulling daar van wil zij eerst samen met de omwonenden bespreken. Wethouder M. 't Hart zei dat de ze week in de raadscommissie ruimtelijke ordening. Aanlei ding voor zijn uitspraken is het voorstel dat woensdag 24 okto ber in de gemeenteraad komt over de extra kosten van de hui dige bouwactiviteiten bij het Sint Willibrordcollege. De rea lisatie van een nieuwe vleugel en de interne verbouwing gaat 5,4 miljoen kosten in plaats van drie miljoen gulden, zoals eer der gedacht. Een groot deel van de extra kos ten valt zonder problemen op te vangen. Toch blijft er een tekort van bijna 250.000 gulden op de bouw van de nieuwe vleugel. De school heeft daarom de gemeen te voorgesteld het oude plan om woningbouw op het sportveld te realiseren uit de kast te halen. Van de te verwachten opbrengst kan het tekort zonder meer wor den gedekt. In het voorstel dat aan de commissie werd voorge legd, was de geraamde op brengst ook exact aangeduid: 1,25 miljoen gulden, 't Hart leg de de raadsleden uit dat dat be drag voorlopig moet worden vergeten, omdat nog niet duide lijk is of, hoe en wanneer het sportveld wordt ontwikkeld. „Daarom willen we af van het specificeren van het bedrag", aldus de wethouder. „We willen met open vizier de discussie met de omgeving aangaan." A. van Oosten (GroenLinks) vond dat de gemeente geen ver keerde verwachtingen moet wekken. „We kunnen niet doen of alles nog open is, want we zul len toch minstens quitte willen spelen." S. de Putter (Christen- Unie) wees erop dat een nieuwe invulling van het terrein hoe dan ook een 'verfraaiing van de wijk' moet worden. Wethouder 't Hart liet weten dat woning bouw wel het uitgangspunt is, omdat huizen op-die locatie pas sen in het streven van de ge meente open plekken in de stad op te vullen, zodat het buitenge bied zo min mogelijk hoeft te worden opgeofferd voor de groei van de stad. 't Hart: „We gaan gezamenlijk kijken of we dat op deze plek kunnen realiseren." veerd. „We proberen in te spelen op de gewoontes van de cliënt", zegt De Man. „Dat ene snaartje raken." „Het komt erop neer dat we het alle cliënten zo goed mo gelijk naar de zin willen ma ken", vult collega De Feijter aan. Morgen kunnen belangstellen den door middel van kraampjes, presentaties en een workshop kennis nemen van en zich voor laten lichten over de diverse ac tiviteiten en mogelijkheden die Ter Weel op het gebied van bele vingsgerichte zorg aan haar cli ënten biedt. De markt vindt plaats in de hal gangen, fysiotherapieruimte en het restaurant en duurt van 11.00 tot 17.00 uur. door Luc Oggel YERSEKE - Het Nederlands In stituut voor Oecologisch On derzoek (NIOO) aan de Kor- ringaweg in Yerseke houdt open huis op vrijdagavond 12 en za terdagmiddag 13 oktober, in het kader van de landelijke Weten- schaps- en Techniekweek. Het thema van de Wetenschaps- en Techniekweek is 'voeding.' Het NIOO heeft dat vertaald naar 'Eten in de zee'. De mens haalt veel voedsel uit de zee, maar .wie eet wie of wat onder water? Om dat te laten zien stelt het NIOO onder meer de zeven tien meter lange 'stroomgoot', het onderzoeksschip 'Luctor' en het Zuidpoollab open voor het publiek. In de stroomgoot wordt een zeebodem nagebootst. Daarin te zien is welke invloed de zeestroming heeft op mosse len en andersom. Verder is er een documentaire te zien over on derzoek op Antarctica. De open dagen omvatten niet alleen de monstraties en een film, het is de bedoeling dat bezoekers zelf ook actief zijn en onderzoeken doen. Daarvoor is een uitge breid programma opgezet. Voor kinderen vanaf negen jaar is er een speurtocht uitgezet. Overigens houdt niet alleen het NIOO open dag. Ook bij dë buren, het Centrum voor Schelpdieronderzoek van het Nederlands Instituut voor Vis serij onderzoek kunnen belang stellenden binnen lopen. Belangstellenden kunnen in het NIOO terecht op vrijdag 12 ok tober van 19.00 tot 22.00 uur en op zaterdag 13 oktober van 12.00 tot 17.00.uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 33