Nederland overlegt over bijdrage Luchtmacht VS heeft weinig te vrezen w intratuin FBI onderzoekt miltvuurgevallen Dinosaurussen en kikkers Bert de Vries tot verkiezingen voorzitter CDA Neem nu een proefabonnement Zes weken voor f 27,50 €12,48 Defensie kan Verenigde Staten fregatten en vliegtuigen leveren Hard-glazen deuren Milosevic ziet aanklacht uitgebreid PSV doorbreekt negatieve spiraal Dijken Oosterschelde onder de loep Opgeschoren bos aan Zeeuwse kust 3 voor O 95 C'U4 Eerst zon Eerst zonnige perioden, maar later op de dag toenemende bewolking. Middagtemperatuur rond 17 graden. DEN HAAG - Oud-minister van Sociale Zaken Bert de Vries zal vrijwel zeker worden aangewe zen als interim-voorzitter van het CDA. Het partijbestuur van het CDA komt vanavond bijeen om zich over een interim-voor zitter te beraden. Bronnen in het CDA noemen de (Nederlands) gereformeerde De Vries de enige serieuze kandi daat, nadat een aantal promi nente katholieke kandidaten niet beschikbaar bleek te zijn. De benoeming is nodig, nadat Marnix van Rij bijna twee we ken geleden als partijvoorzitter aftrad.De Vries zal het voorzit terschap van de partij waar schijnlijk tot de Kamerverkie zingen van mei 2002 waarne men. De 63-jarige econoom De Vries werd in 1978 lid van de Tweede Kamer, waar hij van 1982 tot 1989 fractievoorzitter van het CDA was. In 1989 werd hij minister van Sociale Zaken in het derde kabinet-Lubbers van het CDA en de PvdA. In 1995 werd hij voorzitter van de Sociale Verzekeringsbank en in 1997 voorzitter van het Alge meen Burgerlijk Pensioen fonds, een functie waaruit hij onlangs terugtrad. ANP door Ans Bouwmans WASHINGTON - De FBI on derzoekt of de miltvuur-bacte riën die zijn gevonden in het kantoor van American Media Inc. in Boca Raton (Florida) daar met opzet zijn terechtge komen. De bacteriën werden aangetrof fen op het toetsenbord van de fotoredacteur van het boule vardblad Sun, die vorige week aan miltvuur (antrax) overleed. Bij een 70-jarige postmedewer ker van het bedrijf werden milt vuursporen aangetroffen, maar hij vertoonde geen symptomen van de ziekte. Antrax is een zeer zeldzame aandoening, die niet besmette lijk is. „Twee gevallen van be smetting met miltvuur in het zelfde gebouw wijzen op een misdadige bedoeling", aldus een lid van het onderzoeksteam in de Miami Herald. Newsweek bericht op zijn web site dat de FBI op zoek is naar een stagiaire die een rare e-mail zou hebben gestuurd. Hij zou bij zijn vertrek na de zomer 'een verrassing' hebben achtergela ten. Ook hebben medewerkers van het bedrijf tegen het weekblad gezegd, dat er een eigenaardige brief is binnengekomen, 'met een vreemde poederige substan tie erin. De brief is in handen ge weest van zowel de postmede werker en de fotoredacteur, al dus de bronnen. Er komen echter regelmatig ra re brieven binnen bij American Media, die tabloids als de Sun, de Globe en de Star uitgeeft. Ook is de e-mail waarover een topman van het bedrijf sprak nog niet opgespoord. Volgens deskundigen is het heel ver dacht dat de bacteriën, die nor maal alleen in dieren of aarde voorkomen, in het gebouw te recht zijn gekomen. GPD pagina 4: miltvuur moeilijk wapen voor terrorist (Advertentie) naam:noteert u mij voor een proefabonnement van voorletters:m/v 6 weken voor 27,50 12,48. straat:nr-Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor auto postcode: matische incasso van onder staand rekeningnummer P'aats(proef geldt eenmalig bin- nen zes maanden) telefoon: noteert u mij voor een e-mail:abonnement. De eerste twee Voor automatische incasso stem ik toe in weken ontvang ik de krant afschrijving van mijn (post)bankrekening- gratis. Daarna wil ik betalen: nummer: ~p~~f j f j o per maand met automatische incasso handtekening: 19,25 42,42). D per kwartaal met automatische incasso PZC bv gaat zorgvuldig om met persoonsgege- (€52 - 114 59) vens. In de colofon treft u nadere informatie aan. Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen (postzegel niet nodig) 8 713214 000002 244e jaargang no. 240 woensdag 10 oktober 2001 los nummer 1,00 2,20) De Noordelijke Alliantie nam gisteren het door Amerikaanse bommen vernielde vliegveld Bagram in. fotoSergej llnitski/EPA (Advertentie) \<t> Glashandel i MELIESTE j Bezoek onze showroom! Livingstoneweg 20, GOES. Tel. (0113) 227854j door Ali Pankow BURGH-HAAMSTEDE - In vrijwel alle hoeken van de klaslokalen zaten gistermid dag bij cbs Onder de Wieken in Burgh-Haamstede groepjes leerlingen bijeen rond een voorlezer of verteller. De mid dag stond in het teken van de Kinderboekenweek, die dit jaar 'hobby's' als thema heeft. Liefhebbers van schilderen, j houtsnijwerk en het houden van vogeltjes vertelden over hun hobby aan de leerlingen van de groepen vijf, zes en ze ven. De kinderen van de on derbouw schaarden zich in groepjes van vier rond leerlin gen uit groep acht die span nende boeken hadden uitge zocht om kleuters en jongste leerlingen voor te lezen. Frank Poelstra toonde zich een knap verteller van het boek 'Een gevaarlijke tocht'. Het was een verhaal over di nosaurussen en ter illustratie had Frank een krokoclillen- bek en een mini-dinosaurusje meegebracht. Bovendien ge bruikte hij bij het voorlezen verschillende stemmetjes om het verschil in 'personages' duidelijk hoorbaar te maken. Later op de middag werden er 'boekenwurmen' gegeten en limonade gedronken. Ook konden de kinderen raden naar de hobby's van hun leer krachten. Aan de hand van een voorwerp op de presenta tietafel moesten ze die zien te achterhalen. Dat bleek niet zo eenvoudig. Zo duidde een hoeveelheid kassastrookjes en een pox-temonnee op de voorkeur voor veel winkelen van één van de docenten. Nedeiiand kan, als de Verenigde Staten om militaire steun vra gen, fregatten, Orion-patrouil- levliegtuigen en KDC-10-tan kervliegtuigen leveren. Als Nederland de VS steunen met een verdere militaire bij drage komt die bovenop wat Nederland in Navo-verband al levert als ondersteuning van de Amerikaanse acties tegen Af ghanistan. De Koninklijke Marine heeft de beschikking over veertien fre gatten. Twee daarvan zijn 'uit geleend' aan de Navo. De Hr. Ms. Van Nes stoomt met andere Navo-schepen op naar het oos ten van de Middellandse Zee. De De voormalige president Milosevic van Joegoslavië is ook verantwoordelijk gesteld voor de misdaden tegen de menselijkheid die zijn begaan tijdens de oorlog in Kroatië. Genoci de hoort daar niet bij, daarmee wacht de aan klager vermoedelij k tot de aanklacht inzake de oorlog in Bos- nië. De patiënt is herstellende. PSV verloor in de eredivisie drie wedstrijden op rij, maar tegen AZ toonde de Eindhovense ploeg gisteravond een ander gezicht. De volle winst leverde het nog niet op (1-1), maar trainer Gerets sprak van een 'mentale opsteker'. GOES - Eind dit jaar moet duidelijk zijn welke dijkvakken aan de Oosterschelde moeten worden versterkt. Net als aan de Westerschelde zullen daar ook blokken op het buitentalud worden vervangen door zwaardere exemplaren. Naar verwachting worden enkele tientallen kilome ters onder handen genomen. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; buitenland: 4 en 5; va ria: 6; financiën en economie: 7; radio en televisie: 8; uit: 9,10 en 11; sport: 13 en 14; zeeland: 15,16,17,19 en 21; buitenge bied: 23,24, 25 en 26. van onze redactie buitenland KABOEL - De VS hebben giste ren voor de derde achtereenvol gende dag doelen in Afghanis tan bestookt, dit keer ook overdag. Dit heeft een woord voerder van het Amerikaanse ministerie van Defensie beves tigd. De Amerikaanse minister van Defensie Rumsfeld en voorzit ter Myers van de verenigde chefs van staven zeiden dat de Amerikaanse luchtmacht boven Afghanistan waarschijnlijk weinig meer te vrezen heeft. Bij na alle luchthavens zijn zwaar beschadigd. Rumsfelds toonde voor het eerst een paar foto's van vernielde doelen. Het ging on der meer om een kamp van het terroristische netwerk Al-Qae- da van Osama bin Laden. Vol gens waarnemers beginnen de doelen ook een beetje op te ra ken. Over infrastructuur be schikte Afghanistan al nauwe- lijk. De VS zullen zich mogelijk gaan richten op militaire eenhe den van de Taliban in het land. Een inwoner zei dat de (raket aanvallen zwaarder waren dan de vorige nacht. Gistermiddag werd het Taliban-bolwerk Kandahar aangevallen en tegen de avond de oostelijke stad He rat. Volgens de Taliban werd in Kandahar hun hoofdkwartier en het vliegveld getroffen. Bij Herat waren de aanvallen ge richt op de luchthaven. Het is onduidelijk hoeveel slachtof fers er zijn gevallen. Niet be kend is of de Britten betrokken zijn bij de jongste golf aanval len. Maandag deden zij ook niet mee. Ook de voormalige woning van Talibanleider Mullah Mo hammad Omar in Kandahar is geraakt. Volgens een woord voerder heeft hij de aanvallen overleefd. Omar is de belang rijkste beschermheer van Osa ma bin Laden, die door de Ver enigde Staten verantwoordelijk wordt gehouden voor de aansla gen van 11 september in New York en Washington. Waarne mers gaan er vanuit dat Omar en Bin Laden al geruime tijd gele den zijn ondergedoken om geen makkelijk doelwit te zijn. De Taliban toonden zich niet onder de indruk. „Wij zijn vastbeslo ten indien nodig nog twee mil joen martelaren te offeren voor onze onafhankelijkheid en sou- vereiniteit", aldus de Taliban- ambassadeur in Pakistan. Vergissing Bij de bombardementen is de eerste vergissing al gemaakt. Een Amerikaanse raket trof in Kaboel een kantoor van een door de Verenigde Naties gesub- (Advertentie) Navo-besluit nodig, waar de Nederlandse regering mee moet instemmen." Hoog niveau Volgens een betrouwbare bron in Den Haag worden de 'verken nende besprekingen' tussen Ne derland en de VS op hoog niveau gevoerd. „Dan gaat het om ad miraals en generaals." De ge sprekken zijn 'enkele dagen ge leden' begonnen. Nederlandse steun in de vorm van manschap pen of Patriot-raketten zou niet aan de orde zijn. Deze week vertrekken negen tien Nederlanders die werken op de Navo-Awacs-basis in het Duitse Geilenkirchen naar de VS om daar Amerikaanse Awacs-toestellen en hun be manningen af te lossen die naar het gebied rond Afghanistan zijn vertrokken. Volgens minis ter De Grave gaat het om zeven Nederlandse militairen, zowel vliegend- als grondpersoneel. Ook gaan er twaalf burgers mee die werken op de Navo-basis in het Duitse Geilenkirchen. De Tweede Kamer heeft giste ren tijdens het debat over de Amerikaanse en Britse acties tegen Afghanistan in grote meerderheid zijn volledige steun uitgesproken aan het ka binet. Alleen de SP keurt de aanvallen en het kabinetsbeleid af. AP/ANP pagina 2: Oezbekistan gaat weer meetellen pagina 4: Van IMes multifunctioneel inzetbaar fregat Vlak langs de Zeeuwse kust, achter duinen en dij ken, staan boerderijen die opvallen door een typi sche begroeiing. Dit 'op geschoren bos' beschermt de gebouwen tegen wind en water. De bomen zijn op een speciale manier ge plant. Ze worden in vorm gehouden door het over waaiende zoute zeewater en de wind. sidieerde mijnenopruimingsor- ganisatie. Daarbij zijn vier mensen om het leven gekomen. Ook zouden vier gewonden zijn gevallen. Het Pentagon onder zoekt het incident. Mogelijk gaat het om een afgedwaalde raket. De Taliban hebben een als vrouw vermomde Fransman gearresteerd, berichtte het pers bureau AIP. Het gaat om een journalist van het blad Paris Match. De Taliban gaan de man berechten voor spionage, aldus een woordvoerder. Senator Mc Cain, lid van de Amerikaanse Senaatscommissie voor defen sie, zei dat bij de volgende fase van de strijd waarschijnlijk Amerikaanse grondtroepen zul len zijn betrokken.De Ameri kaanse president Bush heeft nieuwe richtlijnen uitgevaar digd over het verstrekken van informatie. Zijn medewerkers mogen nog maar enkele leden van het Congres op de hoogte brengen van de voortgang van de strijd tegen de terroristen binnen en buiten de VS. Bush is verbolgen over het grote aantal lekken naar de media.R- TR/ANP/AFP/DPA van onze redactie binnenland DEN HAAG - Nederland en de VS voeren op mili tair niveau 'verkennende besprekingen' over een eventuele militaire bij drage. Dat zei premier Kok gisteren in de Tweede Kamer. Van concrete ver zoeken is echter nog geen sprake. Hr.Ms. Jacob van Heemskerck zal met andere Navo-schepen van de Atlantische Oceaan naar het westen van de Middellandse Zee varen om de opengevallen plek op te vullen. De Van Nes zal volgens defensieminister De Grave nu nog niet actief deelne men aan de militaire operatie. „De taak is daar aanwezig zijn. Voor actieve inzet is een nieuw Kinderen op basisschool Onder de Wieken in Burgh-Haamstede hangen aan de lippen van een ou dere leerling die hen voorleest. foto Marijke Folkertsma (Advertentie) Dé winterbloeier on de heideplanten. In diverse kleuren en varianten. Per stuk 4,95 HET GROENE WARENHUIS Koudekerke, Galgeweg 5, 0118-551623, donderdag/vrijdag koopavond. Erica gracilis in stenen pot. Kleur rood en wit, 0 plant 16 cm. Van nu voor

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 1