Weg vrij voor bouw hbs-terrein Stationsgebied verandert elke dag PZC Spannende tijden Paauwenburg na fusie centrum en federatie Bejaard echtpaar uit huis gezet na jaren verzwijgen financiële problemen Wel schuldig, maar geen straf voor Middelburgse (19) SP op de bres voor postagentschap Wie niet werkt moet zitten GS willen veiliger bushaltes Rijverbod vrachtwagenchauffeurs Middelburg verkoopt schilderij Politie verijdelt inbraak Botsing na te ruime bocht Collegepartijen liggen B en W niet dwars bij bebouwing hbs-terrein Fietsendief Bunkers nog drie dagen open MIDDELBURG - Een 46- jarige man uit Vlissingen moet wegens het niet uit voeren van een alternatie ve straf alsnog twee maanden gevangenisstraf uitzitten. Tot die beslissing kwam gisteren de Middelburgse politierechter. De Vlissin- ger, die niet op de zitting verscheen, had eerder al te kennen gegeven liever te gaan zitten. MIDDELBURG - Buspassagiers is Zeeland moeten zich beter op hun gemak kunnen voelen wanneer ze bij een halte staan. Dat betekent dat aandacht moet worden besteed aan de lig ging van de halte, de looproute erheen, de inrichting en de ver lichting. Het dagelijks provinciebestuur wil het geld dat het ministerie van Verkeer en Waterstaat beschikbaar stelt voor verbetering van de sociale veiligheid in het openbaar vervoer voor dit doel gebruiken. Volgens Gedeputeerde Staten wijkt de sociale veiligheidspro blematiek in Zeeland qua omvang en karakter sterk af van die in stedelijke gebieden. Agressie en vandalisme spelen nauwe lijks een rol. Uit gegevens van busondernemingen blijkt dat het aantal gevallen sterk is verminderd sinds de invoering van camera's in de bussen (van dertig in 1999 tot twee in 2000). Daarom willen GS de nadruk leggen op de looproute naar een bushalte en de halte zelf. Zijn die aanleiding voor gevoelens van onbehagen, dan kan dat belemmerend werken op het ge bruik van het openbaar vervoer, vooral bij vrouwen en oude ren. VLISSINGEN-Bij een grootscheepse controle van vrachtau to's in het havengebied van Vlissingen-Oost zijn gisteren 25 processen-verbaal opgemaakt voor overtreding van de rij tij - denwet, technische gebreken of een verkeerde lading. Twee vrachtwagenchauffeurs kregen een rijverbod opgelegd om dat zij te lange tijd achter het stuur hadden gezeten. De controle was een gezamenlijke actie van opsporingsamb tenaren van de politie Zeeland, de Koninklijke Marechaus see, het Korps Landelijke Politiediensten unit Zeeuwse stro men, units transport- en milieucontrole en de douane van Roosendaal en Vlissingen. In totaal zijn 170 vrachtwagens aangehouden. MIDDELBURG - De gemeente Middelburg wil een schilderij van de negentiende-eeuwse schilder Charles Leickert veilen. Het schilderij hing lange tij d in de directiekamer van de socia le dienst. Het gaat om een wintergezicht van Dordrecht of Rotterdam. Het college van B en W heeft de opdracht gegeven aan het Zeeuwse Veilinghuis. De verwachting is dat het werk circa een ton voor de gemeente zal opbrengen. De opbrengst wordt toegevoegd aan het aankoopfonds van de stadhuiscol lectie. OOST-SOUBURG - De politie heeft in de nacht van maandag op dinsdag een 29-jarige Middelburger op heterdaad betrapt bij een inbraak in een bedrijfsbus. Agenten zagen op de Grote Abeele in Oost-Souburg dat de man probeerde in te breken. Bi j het zien van de politie ging de Middelburger er op zijn fiets vandoor, maar hij kon door de politie in de kraag worden ge vat. Hij werd overgebracht naar het bureau. De schade aan de opengebroken bus is onbekend. SEROOSKERKE - Een 82-jarige inwoner van de gemeente Veere heeft maandagavond rond tien uur een aanrijding ver oorzaakt op de Vrouwenpolderseweg tussen Serooskerke en Vrouwenpolder. De man kwam met zijn auto uit de Kleine Putweg en wilde rechts de weg opdraaien. Doordat hij de bocht te ruim nam, botste hij op de auto van een 26-jarige vrouw uit de gemeente Noord-Beveland. De man verklaarde dat hij zich had vergist door de strepen op de weg. Niemand raakte gewond. woensdag 10 oktober 2001 doorAb van der Sluis MIDDELBURG - In de gemeen teraad van Middelburg tekent zich een ruime meerderheid af voor bebouwing van het oude hbs-terrein aan de Sint Pieter straat. De collegepartijen (WD, CDA, Christenunie en AOV/Unie 55+ leggen het college van burge meester en wethouders geen strobreed in de weg. Dat bleek gisteren tijdens een vergadering van de commissie volkshuisves ting, ruimtelijke ordening, sport en archief. Het plan om het oude school plein en botanische tuin te be bouwen kreeg vier jaar geleden vorm. Sindsdien ontspon zich een soap-opera, aldus M. Ver burg, voorzitter van de inder haast opgerichte bewonersver eniging De Vijf Ringen, tijdens MIDDELBURG - Een 26-jarige Vlissinger is gisteren door de Middelburgse politierechter conform de eis veroordeeld tot twee weken cel. De man had in augustus dit jaar in Vlissingen een fiets weggeno men; hij heeft een behoorlijk strafblad. de commissievergadering. De buurtbewoners verzetten zich met hand en tand tegen de bouw van twaalf woningen en dertien appartementen uit vrees voor privacyverlies, schaduwwer king en geluidsoverlast. Hun protest vond gehoor bij de gemeenteraad. Een nipte meer derheid stuurde wethouder P. Bruinooge in maart vorig jaar terug naar de onderhandelings tafel. Hij kreeg het verwijt te ho ren dat hij slecht had gecommu niceerd met de bewoners. Bruinooge erkende gisteren ronduit dat hij gaandeweg de procedure te nauw en te per soonlijk betrokken was geraakt bij het bouwplan. ,,Het ene bouwplan in de binnenstad komt sneller tot stand dan het andere. Bij het andere plan lijkt soms alles mis te gaan wat maar mis kan gaan. Bij de Sint Pieter- poort leek dat het geval." Na maart vorig jaar heeft Bruinoo ge zich slechts zijdelings be moeid met de bebouwing van het oude hbs-terrein. Opdracht gever Woongoed en de architect hebben sindsdien overleg met de buurtbewoners. In november resulteerde dat in een compro mis. Op het terrein komen nu tien stadswoningen en elf ap partementen. „Wij hebben ons van meet af aan zeer redelijk opgesteld", meen de Verburg. „We hadden liever een open plein gehad, maar we begrijpen dat er bebouwing moet komen." Hij toonde zich tevreden over het overleg met Woongoed en de architect. „Er is toen voor het eerst echt naar ons geluisterd." C. Koster (WD) zei dat zijn par tij 'aanvankelijk ernstige be zwaren had tegen het eerdere overleg en inspraak.' „Maar dat is nu een stuk beter geregeld." Zij vond wel dat de bewoners voorafgaand en tijdens het bou wen geïnformeerd moeten wor den. Het college moet nog één klein struikelblok nemen. Vrij wel alle partijen vroegen Bruin ooge vooral aandacht te beste den aan de verkeerssituatie. Het bestemmingsplan laat door gaand verkeer toe via de Sint Pieterstraatnaar de Spanjaard straat en omgekeerd. De com missie is daar geen voorstander van. In het voorjaar van 2002 kunnen fietsers gebruik maken van de tunnel onder de Middelburgse Kanaalweg. foto Lex de Meester door Ditty Nieuwenhuize MIDDELBURG - Het Stations gebied in Middelburg verandert met de dag. Deze week wordt begonnen met de aanleg van het brugdek voor de nieuwe fiets- tunnel onder de Kanaalweg. Daarnaast is de riolering in het gebied vernieuwd. De fietstunnel wordt in fasen aangelegd. De wanden van het deel, dat onder het spoor door loopt zijn klaar. Deze week wordt het brugdek van de tun nel onder de Kanaalweg gereed gemaakt voor het asfalteren. Daarvoor wordt eerst een bekis ting aangebracht, die eind vol gende week met beton wordt ge vuld. De lijn van de rijbaan wordt hierdoor zichtbaar. Ver volgens kan na het uitharden de weg worden aangelegd. Voor de kerst kan het verkeer van deze weg gebruik maken. Daarna is het de beurt aan het andere stuk, tegen de kademuur aan. De reden dat het niet in één keer gebeurt, is om het verkeer toch doorgang te geven. Het verkeer kan nu nog gebruik maken van het deel van de weg dat tegen de kademuur komt te liggen. Zo dra dat gedeelte aan de beurt is, kan het verkeer over het andere stuk van de Kanaalweg rijden. In het voorj aar van 2 002 kunnen fietsers gebruik maken van de timnel. Riolering Vanaf de nieuwe fietstunnel tot aan het tankstation van Shell is onder de grond de riolering ver nieuwd. De riolering is in twee delen gescheiden. Het schone regenwater wordt voortaan in één keer in het Kanaal door Walcheren geloosd. Het vuile water, dat over een paar jaar uit de kantoren van de gemeente en het Waterschap Zeeuwse Eilan den komt, gaat naar een afval waterzuivering toe. De bouw van het nieuwe stads kantoor in het stationsgebied zorgde voor een verrassende vondst. Het asfalt van de oude Kanaal weg moest voor de bouw eerst worden opengebroken. Onder het wegdek vonden de bouw vakkers een oude weg van kin derkopjes. Het asfalt lag dus op dezelfde plaats waar vroeger met paard en wagen overheen gereden werd. De kinderkopjes zijn verwijderd en worden her gebruikt. door Ellen De Vriend VLISSINGEN - Het wijkcen trum Paauwenburg en de Fede ratie Paauwenburg gaan per 1 januari fuseren. De helft van de bestuursleden van de federatie grijpt de fusie aan om de taken te beëindigen. Volgens S. van Wijnen van de werkgroep bre ken er spannende tijden aan. De stichting wijkcentrum Paauwenburg is de eigenaar van de Open Hof kerk. Deze be heerder en de federatie gaan fu seren. De werkgroep heeft een algemeen bestuur met daaron der vijf verschillende commis sies voor ogen. De commissie 'activiteiten' gaat de koningin nedag, de nieuwjaarsreceptie, straatspeeldag, wijkdag en vrij- willigersdag regeïen. De com missie 'projecten' buigt zich over de tuin wedstrijd, het Pro ject Ouderen Paauwenbuirg (POP), de kerstboomactie en het welkomstcomité. Onder de commissie 'communicatie' val- redactie midden-zeeland Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA vlissingen Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redwalch@pzc.nl A. A. van der Sluis (chef) N. F. C. Berkelder E. L. Ramakers M. J. van den Broek K. L. de Vries (sport) centrale redactie Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA vlissingen Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl len de website en de wijkkrant Klaver Vier. De commissie 'cul tuur' neemt de programmering van de kerkzaal, muziek, toneel en kunst voor haar rekening. En het beheer wijkcentrum regelt alles wat het wijkcentrum en de personeelsbezetting betreft. Naast het algemeen bestuur blijven de Samen-op-weg-ker- ken (Open Hof) en het Wijkplat- form gewoon functioneren. „We willen een club met een nieuwe naam en een nieuwe structuur die breder is van opzet", zegt Van Wijnen. De werkgroep heeft een inventarisatie van taken ge maakt die uitgevoerd moeten worden en komt uit op twintig vacante functies. In Paauwenburg zijn allerlei or ganisaties actief op cultureel en sociaal gebied. Sinds tweeën half jaar werken de stichting wijkcentrum Paauwenburg (Open Hof), stichting majoraat, buurthuis De Paraplu, de redac tie van Klaver Vier en de Sa- men-op-weg-kerken Paauwen burg samen in de Federatie Paauwenburg. Het doel is de za ken beter op elkaar af te stem men en meer activiteiten in de wijk te organiseren. Penning meester G.M. cle Jonge van de federatie vertelt dat de nieuwe club het wijkbudget zelf wil gaan beheren. Hij verwacht dat daardoor zaken in de wijk snel ler en efficiënter aangepakt kunnen worden. ZOUTELANDE - De bunkers in Zoutelande zijn in de herfstva kantie nog 3 dagen open. Daar na worden ze achter gesloten deuren verder ingericht. De bunkers werden de afgelo pen maanden door ruim zesdui zend mensen bezocht. Zij kre gen een voorlopige expositie te zien over de bevrijding van Wal cheren. Bovendien kregen de bezoekers een indruk van het le ven in een bunker. Het bestuur van Stichting Bunkerbehoud en vrijwilligers gaan in de winter maanden de bunkers verder en professioneler inrichten. Het Anjerfonds en het VSB Fonds geven hiervoor subsidies. Op 14, 17 en 21 oktober kunnen be langstellenden nog een laatste kijkje nemen. De bunkers zijn op deze dagen open van één tot vijf uur. door Ali Pankow BURGH-HAAMSTEDE - De uitzetting van een bejaard echtpaar uit hun woning aan het Haeskenshof in Burgh- Haamstede is een schrijnend voorbeeld van verborgen ar moede. Volgens wethouder D. van der Wekken en maatschappelijk werkster A. Jansen waren er talrijke mogelijkheden ge weest om de uitzetting te voor komen, als de betrokkenen eerder om hulp hadden ge vraagd. Het echtpaar werd gistermid dag uit hun huis gezet, op initi atief van woningbouwvereni ging Zeeuwland. „Alleen als het bittere nood zaak is gaan we tot uitzetting over", zegt directeur Ph. van Doorne van Zeeuwland. Hij laat weten dat het echtpaar zes jaar in het Haeskenshof woon de en dat al na een jaar een for se huurschuld was ontstaan. Volgens hem is er toen een in cassoregeling opgesteld die de afgelopen vijf jaar echter geen verbetering in de situatie heeft gebracht. „Uiteindelijk moeten we dras tisch optreden, al is het dan met pijn in het hart, maar we kunnen niet het hele systeem van een huurovereenkomst onderuit halen en de één wel huur laten betalen en de ander niet", aldus Van Doorne. Hij geeft aan dat er een lange procedure is afgewerkt met de huurder en dat diverse malen is gewezen op mogelijkheden van huursubsidie en steun via de gemeentelijke sociale dienst. Uiteindelijk is het ech ter aan de betrokkenen zelf daar al of niet een beroep op te doen. „Wij kregen de indruk dat er in dit geval sprake was van onwil aan de huurplicht te voldoen. Daarom hebben we de kantonrechter gevraagd de huurovereenkomst te ontbin den", zegt de directeur van Zeeuwland. De uitvoering van de gerechte lijke uitspraak gebeurde gis termiddag. Deurwaarder, po litie en verhuisbedrijf maak ten om één uur hun opwach ting bij de woning van het echtpaar. Hulpofficier van justitie A. de Regt zei wel va ker ontruimingen mee te ma ken, maar uitzetting van men sen van ruim zeventig jaar vond hij wel een opmerkelijk schrijnende gebeurtenis. Verzwegen Het echtpaar heeft geen kin deren of naaste familieleden in de omgeving. Eén van de wei nigen die zich hun lot aantrok, was M. Sweep uit Waddinx- veen. Hij hoorde pas twee da gen geleden van de voorgeno men uitzetting en heeft via wo ningbouwvereniging, maat schappelijke werk en sociale dienst nog geprobeerd de uit zetting te voorkomen. Volgens Sweep heeft de 72-jarige man zijn financiële problemen veel te lang verzwegen, zelfs voor zijn vrouw. Wethouder Van der Wekken spreekt van een treurig voor beeld van verborgen armoede. De gemeente heeft net het pro ject De Brug afgesloten, dat het doel had inwoners met fi nanciële zoi'gen zo goed moge lijk te informeren over de mo gelijkheden hun zaken weer op de rails te krijgen, via socia le dienst en volkskredietbank. „Ondanks deze pogingen blij ven sommige mensen onbe reikbaar", constateert Van der Wekken. Volgens hem blijft het uiteindelijk toch aan de mensen zelf de stap te nemen om een beroep te doen op de sociale hulpverlening. Wo ningbouwvereniging Zeeuw land is volgens de wethouder 'vrij straight' in het uitvoeren van de procedures. Volgens maatschappelijk werkster A. Jansen is het vaak een combi natie van schaamte en blijven hopen op een wonder dat men sen hun problemen blijven verzwijgen. Het uitvoeren van de uitzetting kon in dit geval niet worden voorkomen. Er is wel gezorgd voor noodopvang voor het bejaarde echtpaar door Aector Dooms MIDDELBURG - De Middel burgse politierechter G. Nomes heeft gisteren een negentienja rige vrouw uit die stad schuldig verklaard aan een mishande ling, zonder haar straf op te leg gen. Het bewijs dat de Middelburgse op 8 oktober vorig jaar in een discotheek in Westkapelle een zestienjarig meisje een stomp in het gezicht had gegeven stond vast. De politierechter wilde echter niet voorbijgaan aan de kwalijke rol die het slachtoffer had gespeeld. Verdachte wist zich voor het incident al enkele maanden bedreigd door het slachtoffer. Een vriend, die met beiden een relatie heeft gehad, had aanleiding gegeven tot een gespannen sfeer tussen de hoofdrolspeelsters. De Middel burgse probeerde op zitting dui delijk te maken geen zin in de confrontatie te hebben gehad. Toen het slachtoffer in de disco theek, waar de twee elkaar re gelmatig tegenkwamen, dreig de haar te slaan ging ze zelf tot actie over. Officier van justitie J. de Graaf stelde vast dat ver dachte zelf de eerste klap had uitgedeeld. „Ze had zich aan de situatie kunnen onttrekken door weg te lopen." De officier hield in haar eis van 300 gulden boete wel rekening met de dreigementen, die haar rivale had geuit. Raadsman E. Smit beriep zich op noodweer. „Mijn cliënt heeft geslagen om te voorkomen dat zij naar haar zou uithalen. Ze kon geen kant op." De Middelburgse, die een blanco strafblad had, was bang dat door een strafoplegging haar politie-opleiding gevaar zou lopen. „Ik wil graag naar de politieschool", zei ze. De poli tierechter stelde dat ze fout was geweest. „U had een andere in schatting moeten maken." Ver dachte kon zich vinden in de uit spraak. door Ab van der Sluis MIDDELBURG - De SP in Mid delburg gaat handtekeningen inzamelen voor behoud van het postagentschap in het winkel centrum Dauwendaele. Leden van de partij staan vrijdag van af 19.00 uur in het centrum met lijsten. Volgens een woordvoerster van TPG, de beheerder van de post kantoren, gaat het postagent schap niet dicht, maar veran dert het eind volgend jaar in een servicepunt en wordt de dienst verlening beperkt. Het is dan niet meer mogelijk om geld te storten, internationale post- paketten voor bestemmingen buiten Europa aan te bieden, aangetekende brieven naar het buitenland te versturen en ge rechtelijke brieven af te halen. Ook verdwijnt het verzekerd vervoer van poststukken. Of klanten nog geld kunnen opne men, is onbekend. Dat besluit neemt de Postbank volgend jaar. R. Dreesens van de SP in Middelburg zou het jammer vinden als het postagentschap minder service gaat verlenen. „Het is een uitverkoop van de beschaving", zegt hij. „Nu kun je er nog naartoe voor allerlei handelingen, maar straks blijft er niet meer over dan een ver edeld kantoor waar je alleen maar buskaarten en postzegels kunt kopen." Hij zegt de minde re service vooral te betreuren voor de oudere bewoners in de Dauwendaele. In de wijk is een aantal verzorgingstehuizen ge vestigd. „Ik vind het een schrij nende situatie dat ouderen straks naar de binnenstad moe ten." Als de SP voldoende hand tekeningen heeft ingezameld, worden ze aangeboden. De woordvoerster van TPG denkt dat de actie van de SP weinig zin heeft. Zowel het mi nisterie van Verkeer en Water staat als de Tweede Kamer zijn akkoord met een plan van TPG, waarin is aangegeven welke postkantoren en -agentschap pen blijven bestaan. TPG heeft in dat plan onder meer gekeken naar het aantal handelingen dat wordt verricht. „Handelingen waar relatief weinig vraag naar is, komen te vervallen." Medewerkers van een verhuisbedrijf halen onder politietoezicht de woning aan het Haeskenshof in Burgh-Haainstede leeg. foto Marijke Folkertsma

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 19