Tunnel staat op vijfduizend Verstandig zonnen voorkomt rimpeltjes... en erger PZC PZC Goes krijgt er weer rotonde bij Onderzoeksinstituut 1*1 ¥10PH h°udt open huis in 1 lllgCli Wetenschapsweek Gemeente houdt deel verswaterleiding in eigen handen Poepschepjes Kapelle blijven ongebruikt KANKERBESTRIIDING Boren overschrijden samen grens van tien kilometer Hobbybeurs NEDERLANDSE bezorgers(sters) Goes en Middelburg STEUN PROJECTEN VAN KERKEN WERELDWIJD GIRO 456 UTRECHT woensdag 10 oktober 2001 door Wout Bareman TERNEUZEN - De tunnelbou wers van Kombiriatie Middel plaat Westerschelde hebben in de nacht van maandag op dinsdag de vijfduizendste tun- nelring aangebracht. Ze pas seerden daarmee de kaap van tien kilometer, de afstand van de twee boren bij elkaar opge teld. Er resten nu nog 1600 rin gen ofwel 11.200 tunnelseg menten. Het grootste deel van die seg menten heeft de Betonwarenfa- briek Terneuzen inmiddels ver- door Mieke van der Jagt YERSEKE - De gemeente Rei- merswaal draagt niet het hele verswatercircuit over aan de Kijkuit, het consortium van mosselkwekers dat speciaal is opgericht om de verswatervoor ziening in Yerseke te beheren. De gemeente behoudt de af- voerleiding van het afvalwater dat uit de Olzendepolder terug in de Oosterschelde wordt ge loosd. De gemeente Reimerswaal heetf de ontwikkelingsmaatschappij Verwapy opgericht om met Eu ropese subsidie een verswater leiding voor de schelpdiersector in Yerseke aan te leggen. Het project is inmiddels gereed; de OOST-SOUBURG - In ontmoe tingscentrum Dauwendaele in Middelburg wordt zaterdag tus sen 11 en 16 uur een hobby-, cre atief- en poppenbeurs gehou den. Er zijn stands met hobby materialen, poppen, Deens kra- lenwerk, geborduurde kaarten en brooddeeg. Daarnaast vin den allerlei demonstraties plaats. laten en is, in afwachting van het transport per werktrein naar het front van de tunnel boormachines, opgeslagen op het bouwterrein in de Nieuw Neuzenpolder. De verwachting is dat de beton- fabriek medio november de laatste tunnelsegmenten afle vert. Hoewel de productie dan wordt gestaakt, blijft de fabriek nog tot maart stand-by. Daarna verhuizen de hypermoderne in stallaties, die in twee jaar tijd circa 54.000 tunnelsegmenten produceerden, naar Duitsland. Boormachine Neeltje Suzanna, die sinds begin vorige week in de gemeente draagt het over aan de Kijkuit, die een groot deel van de aanleg heeft betaald. In de Kijkuit hebben zich de schelp dierkwekers en -handelaren verenigd die aan het buitendijks industrieterrein Korringaweg in Yerseke hun bedij ven hebben Ook het verder naar het zuiden gelegen industrieterrein Olzen depolder kan vers water uit de Oosterschelde via de leiding be trekken. Inmiddels is er één vis- kwekerij die dat ook doet. Terwijl de Kijkuitbedrijven aan de Korringaweg elk een eigen lozingspunt met een eigen lo zingsvergunning hebben, moe ten de toekomstige bedrijven in de Olzendepolder allemaal op één afvoerleiding het afvalwa ter lozen. Voor de plaats waar het water de Oosterschelde in gaat, geldt één lozingsvergun ning. De gemeente vraagt die aan bij Rijkswaterstaat. Wethouder J. Bliek wijst erop dat de bedrijven die op de geza menlijke leiding in de Olzende polder gaan lozen, afzonderlijk bemonsterd zullen worden. Het risico is daarom klein dat te zeer verontreinigd water in de Oos terschelde terechtkomt, waar bij niet duidelijk is wie voor de verontreiniging verantwoorde lijk is. westbuis stilstaat in verband met vervanging van de snijtan den op de kop van de boor, gaat waarschijnlijk eind deze week weer aan de slag. Direct daarna wordt tunnelboor Sara in de oostbuis stilgezet voor eenzelf de onderhoudsbeurt. De zand laag onder de Everingen zorgt voor extra snelle slijtage van de snijtanden. Moeten de snijtan den hierna nóg een keer worden vervangen dan zou dat kunnen leiden tot een geringe bijstelling van het tijdschema. Tot nu toe werd ervan uitgegaan dat de bo ren eind februari, begin maart Ellewoutsdijk bereiken. Dat zou dan enkele weken later kun nen worden. Boormachine Neeltje Suzanna staat stil op 1,4 kilometer van Ellewoutsdijk. Er zijn inmid dels 2621 tunnelringen ge plaatst en er is 5242 meter ver gevorderd. Sara was gisteren 4774 meter ver (2387 ringen). De tunnelbouwers zijn inmiddels ook begonnen aan de voorberei dingen voor de aanleg van de achttiende dwarsverbinding. Daarna volgen er nog acht. door Luc Oggel YERSEKE - Het Nederlands In stituut voor Oecologisch On derzoek (NIOO) aan de Kor ringaweg in Yerseke houdt open huis op vrijdagavond 12 en za terdagmiddag 13 oktober, in het kader van de landelijke Weten- schaps- en Techniekweek. Het thema van de Wetenschaps- en Techniekweek is 'voeding.' Het NIOO heeft dat vertaald naar 'Eten in de zee'. De mens haalt veel voedsel uit de zee, maar wie eet wie of wat onder water? Om dat te laten zien stelt het NIOO onder meer de zeven tien meter lange 'stroomgoot', het onderzoeksschip 'Luctor' en het Zuidpoollab open voor het publiek. In de stroomgoot wordt een zeebodem nagebootst. Daarin te zien is welke invloed de zeestroming heeft op mosse len en andersom. Verder is er een documentaire te zien over on- door Luc Oggel KAPELLE - De resultaten van de afgelopen juni gehouden ac tie Shit! Hondenpoep in Kapel- Ie vallen tot nu toe tegen. Ondanks het feit dat iedere hon denbezitter van de gemeente een speciaal poepschepje heeft gekregen en er twintig extra prullenbakken zijn geplaatst, is het aantal drollen op straat er niet minder om geworden. De eenmalige actie om het hon denpoepprobleem aan te pak ken heeft de gemeente 18.000 gulden gekost, maar tot nu toe heeft die investering niet het be oogde resultaat. Toch moet dat geld volgens P. Stroo van het bu reau Beheer van de gemeente Kapelle niet helemaal als weg gegooid worden beschouwd. ,Een groot deel is gestoken in de nieuwe prullenbakken. Die kunnen ook voor ander afval dan hondenpoep worden ge bruikt. Verder willen wé mensen derzoek op Antarctica. De open dagen omvatten niet alleen de- i monstraties en een film, het is de bedoeling dat bezoekers zelf ook actief zijn en onderzoeken doen. Daarvoor is een uitge breid programma opgezet. Voor kinderen vanaf negen jaar is er een 'speurtocht voor jonge on- derzoekers' uitgezet. „We wil- i len op een toegankelijke manier j laten zien wat we hier doen", zegt F. Rienks van het NIOO. Overigens houdt niet alleen het NIOO open dag. Ook bij de buren, het Centrum voor Schelpdieronderzoek van het Nederlands Instituut voor Vis- j serij onderzoek (RIVO-CSO) kunnen belangstellenden bin- I nen lopen. Daar is het thema j 'Schelpdieren als onuitputtelij- ke bron voor mens en dier.' Belangstellenden kunnen in het NIOO terecht op vrijdag 12 ok tober van 19.00 tot 22.00 uur en op zaterdag 13 oktober van 12.00 tot 17.00 uur. er nogmaals op attenderen dat ze dat schepje niet voor niets hebben gekregen", aldus Stroo. Wat precies de oorzaak is van het mislukken van het project is nog niet duidelijk, maar de in druk bestaat dat gêne een rol speelt. Stroo: „De mensen wil len wel met een hondje lopen, maar niet met een schepje." Op dit moment wordt het project geëvalueerd. Volgens Stroo is 'handhavend optreden' in de vorm van het uitdelen van boe tes als de uitwerpselen niet wor den opgeruimd, niet aan de or de. „Zover willen we nog niet gaan. Door hondenbezitters aan de overlast te blijven herinneren hopen we dat het beter wordt." De gemeente Kapelle telt zo'n achthonderd viervoeters. Die zorgen gezamenlijk voor een waar drollentapijt in de kernen. De oplossing ligt volgens Stroo eigenlijk voor de hand. „De mensen- kunnen beter met hun hond naar het buitengebied wandelen." door Rolf Bosboom GOES - In opdracht van de gemeente Goes is deze week begonnen met de aanleg van een kleine rotonde op de kruising van de Troelstralaan, de Europalaan en de Thorbeckelaan in de Goese Polder. Het verkeer wordt tijdelijk omgeleid. De rotonde wordt gerealiseerd in het ka der van 'Duurzaam Veilig'. Het werk wordt uitgevoerd door Koninklijke We genbouw Stevin uit Goes. De werkzaam heden nemen ongeveer twee maanden in beslag, zodat het karwei nog dit jaar moet zijn afgerond. De aanleg van de rotonde betekent tij delijk verkeershinder voor be woners en bezoekers van de Goese Polder. Het autoverkeer is voorlopig vooral aan gewezen op de Van Hogendorplaan als ontsluitingsweg. Borden geven de omlei dingsroutes aan. Voetgangers en fietsers kunnen wel van het kruispunt gebruik maken, al zullen zij ook geregeld hinder ondervinden van de werkzaamheden. foto Dirk-Jan Gjeltema C E Z O C H T DAGBLADBEZORGERS M/V 'Meiden' heten ze tegenwoor dig, de meisjes in de teenerleef tijd. Daar vinden we ook de ware zonaanbidsters. Want de tijd dat 'sneeuwwitje' hét schoonheids ideaal was ligt ver achter ons. Tegenwoordig is een bruin kleurtje het ideaal. Dus veel zon nen en soms zelfs ook nog de zonnebank. Dat wordt al gauw teveel van het goede. Gevolg: al op betrekkelijk jonge leeftijd begint de huid te verouderen en komen de eerste rimpeltjes. Ernstiger is dat ook huidkanker steeds meer voorkomt. Daarom zegt de Nederlandse Kankerbe strijding/ KWF dit jaar speciaal tegen deze jonge meiden: "Geniet van de zon, maar maak het niet te gek." Vijf tips: Geniet van de zon, maar voor kom zonnebrand. Kleding biedt de beste be scherming. Dus niet de hele dag bloot of in badkleding in de zon, maar blouse of t-shirt aan, zon nehoed op en rok of broek. Ook dat kan heel sexy zijn. Laat de huid wennen aan de zon. De huid verdikt dan. Dat geeft de beste natuurlijke be scherming. Bruin op zich be schermt nauwelijks. Zoek tussen 12.00 en 15.00 uur zo mogelijk de schaduw op. Gebruik een anti-zonnebrand middel dat past bij je huidtype. Het middel werkt pas na een half uur. Smeer je om de twee uur en als je in het water bent geweest opnieuw in. Meer tips in de gratis folder Meer tips staan op www.kan- kerbestrijding.nl en in de gratis folder 'Geniet van de zon, maar maak het niet te gek'. Let erop bij drogist, apotheek of huisarts. De folder (bestelnr. G75) en de uitvoerige brochure 'Verstandig zonnen' (bestelnr. F06) zijn ook kosteloos verkrijgbaar bij Nedpr- landse Kankerbestrijding/KVvF, Sophialaan 8, 1075 BR Amster dam. Of bestel via www.kankerbestrijding.nl>service. KONINGIN WILHELMINA FONDS Wij zoeken met SPOED! voor voor de bezorging van de weekbladen en folders Voor informatie of aanmelding kunt u bellen met ons gratis nummer 0800-0231231, afdeling distributie of dhr. L. v. d. Weyde. tel. 0113-273024 e-mailadres: bezorgers@pzc.nl KRANT VOOR ZEELAND .-.v' v-\ 'Y GEZONDHEIDSCAMPAGNE 2000-2001

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 18