NS laat dagelijks reizigers achter 15 Reimerswaal keert dividend Delta Nuts uit Vandaag mogen alle kinderen gratis met de trein! Werkstraf voor Vlissinger met vals Duits geld Bezoekers De Schuur snel straat op door rook en schroeilucht Maker trucfoto Sardijntoren meldt zich bij politie Bruggen op reis naar De Kuip Actievoerders vrijgesproken zeeuwse almanak Reclame mMm'W Tot dertig leerlingen per dag te laat op school door te volle treinen Middelburg beetje verliefd op beeld MIDDEN woensdag 10 oktober 2001 KRUININGEN - De inwoners van Reimerswaal kunnen aan het einde van het jaar een leuk extraatje verwachten. Niet al leen de Zalmsnip wordt uitbe taald, Reimerswaal keert ook de helft van het dividend van Delta Nutsbedrijven aan de inwoners uit. Dat komt dit jaar neer op 47,50 euro, zo'n honderd gulden, per huishouden. Reimerswaal schenkt voor het derde jaar de helft van wat er binnenkomt uit de Delta-aandelen aan de inwo ners. Die betalen tenslotte met hun gas-, water- en lichtreke- ning mee aan de winst die het nutsbedrijf maakt. De divi denduitkering is dit jaar hoog, omdat Delta veel winst heeft ge maakt. Het voorstel om een deel van het dividend door te sluizen naar de inwoners wordt behandeld tij dens de raadsvergadering die voor de begroting van 2002 is gereserveerd. Dan komt waar schijnlijk ook de eindejaaruit- kering voor de minima aan de orde. Ook Reimerswaal is de laatste jaren gewend rond Sinterklaas en Kerstmis een extra uitkering voor de minima beschikbaar te stellen. door Edith Ramakers OOST-SOUBURG - In ontmoe tingscentrum De Schuur in Oost-Souburg brak gisteravond bij de circa vijftig bezoekers lichte paniek uit, toen er plotse ling veel rook in een van de zalen en hal te zien was. Ook hing er een penetrante schroeilucht. De angst bestond dat er brand was uitgebroken. Het bleef echter bij rookontwikkeling, die ver moedelijk was veroorzaakt door kortsluiting. Dansleraar René de Klerk was een van de eersten die gister avond rond half tien vermoedde dat er brand was in De Schuur. „Net toen ik mijn cd'tje voor een volgende dans wilde verwisse len, hoorde ik een klap. Het was alsof er een lamp kapot sprong. We hebben geen risico genomen want we weten dat een brand, zeker in een oud gebouw als dit, zich razendsnel kan versprei den. We hebben iedereen uit de zalen naar buiten gestuurd en de brandweer gebeld." Op dat moment waren nog een jonge rengroep en een aantal dam mers in het forse complex aan wezig. De medewerkers sloten vervol gens de elektriciteit en de hoofdkraan van het gas af. Vol gens een van de aanwezigen zijn er sinds een week al problemen met de elektriciteit. Ze mopper de dat ze deze had doorgegeven aan een elektrisch installatiebe drijf, maar dat de reperatie 'weer te lang op zich heeft laten wachten'. Onderzoek Het brandweerkorps dat was uitgerukt met twee auto's had gisteravond rond half elf nog niet ontdekt waar de kortslui ting precies had plaatsgevon den. In het gebouw ontbreken rook- en brandmelders. De Schuur hoort bij de complexen die op de lijst staan om te wor den gecontroleerd op brandvei ligheid. Dat onderzoek vindt spoedig plaats. MIDDELBURG - De Middel burgse politierechter G. van Unnik heeft gisteren 23 actie voerders van 'Onkruid vergaat niet' vrijgesproken. Volgens de politierechter had den de milieuactivisten 9 mei dit jaar niet de intentie om een kerntransport van Borssele naar Frankrijk te blokkeren waarbij de veiligheid van perso nen of goederen in gevaar zou worden gebracht. Daarvan wer den ze beschuldigd door het Openbaar Ministerie. De poli tierechter achtte wel aanneme lijk dat de actievoerders het nucleaire transport wilden be lemmeren of vertragen en dat ze met de actie de publiciteit wil den zoeken. „De kans op een treinongeluk is daarom te ver waarlozen, mede doordat er bij dergelijke demonstraties veel politie op de been is", was de motivatie tot vrijspraak. Ook was er volgens de politie rechter geen wettig en overtui gend bewijs ten aanzien van het overtreden van de verbodsbe paling van de Noodverordening nucleaire transporten Reimers waal. „De activisten zijn met busjes in de ochtend gesigna leerd bij het station in Kruinin- gen. Ze hebben de gemeente Reimerswaal verlaten, omdat ze kennelijk niet de intentie had den om daar actie te gaan voe ren. Er is geen enkel aankno pingspunt tot bewijs hiervan. Later zijn de verdachten aange houden in de gemeente Kapel- Ie." Twee weken geleden eiste offii- cier van justitie G. Rip tegen elk van de verdachten 500 gulden boete, omdat hij bewezen vond dat de activisten van plan waren geweest om zich vast te ketenen aan het spoor waarover interci- tytreinen rijden, met gevaar voor ongelukken. Advertentie PZC nodigt u, als lezer van deze krant, uit voor de 5e H. M. van Randwijk Lezing. Mevrouw Leona Detiège, burgemeester van Antwerpen, verzorgt dit jaar de lezing met als titel "Gelijkwaardigheid: sleutel tot democratie" De thematiek van de van Randwijk Lezing sluit nauw aan bij de discussie over de grenzen en de mogelijkheden van een weerbare samenleving van burgers. Centraal staat de noodzaak om in de samenleving ruimte te creëren en te handhaven voor de verdediging van essentiële burgerlijke rechten en vrijheden tegenover de macht van overheden en markt krachten. De lezing vindt plaats op donderdag 11 oktober, aanvang 19.30 uur in de St. Jacobskerk te Vlissingen. Gratis kaarten voor deze lezing kunt u bestellen bij de organisatie: Zomeruniversiteit Zeeland telefoon: 0118 - 489 207 De Vlissingse fotohandelaar wijdde er een grote adverten- I tie aan. Digitale camera's te koop voor een aantrekkelijke prijs. I Een Souburgse had er wel oren naar en stapte goedge mutst naar de winkelier. De verkoper deed zijn best en prees de ene na de andere ca mera aan. Alleen die aanbie ding, die was er niet bij. Na enig aandringen wilde hij ook wel verklaren waarom. „Wij verkopen liever goede waar." Advertentie NS steunt de Kinderboekenweek. En die een kinderboek bij zich hebben, mee. Wat de bestemming ook wordt. Dit aanbod geldt alleen vandaag, woensdag 10 oktober 2001, binnen Nederland voor kinderen van 4 t/m 11 jaar, onder begeleiding van een betalende volwassene. Maximaal drie kinderen per volwassene. Goede reis en veel leesplezier! daarom mogen alle kinderen vandaag gratis met de trein een kaartje kopen hoeft niet. Tijd voor lezen door Nadia Berkelder en Edith Ramakers MIDDELBURG - Het Open baar Ministerie heeft de politie gevraagd een onderzoek in te stellen naar foto's van de Sar dijntoren in Vlissingen die afgelopen dagen via e-mail werden rondgestuurd. Gister avond laat meldde de maker van de foto's zich bij de PZC. De Vlissinger Barry Volmer betuigde spijt en heeft zich in tussen bij de politie gemeld. Op één van de foto's is een vliegtuig te zien dat zich in de toren boort. Op de andere foto stort de toren in. De foto's zijn bewerkingen van de Sardijn toren en de aanslag op het WTC in New York op 11 sep tember. Justitie stelt het onderzoek in omdat er sprake kan zijn van bedx-eiging, opruiing en aan zetten tot haat. De maker van de foto's riskeert een boete of een gevangenis straf. Volmer verklaart dat hij met de foto's niemand heeft willen kwetsen. Hij manipu leerde de foto van de Vlissingse boulevard met het computer programma Photoshop. „Voor photoshoppen kunnen ze me 's nachts wakker maken. Ik heb het geleerd bij de drukkerij. In de stille uurtjes oefende ik." Hij zegt dat hij alleen maar een mooi resultaat wilde bereiken. „Ik vind dat de foto's goed ge lukt zijn. Van anderen heb ik complimentjes gekregen. Het moment is slecht gekozen, dat besef ik. Maar het was bedoeld als een grap. Achteraf moet ik toegeven dat het misschien een ziekelijke grap is." Geschrokken De Vlissinger heeft zichzelf gistei'avond bij de politie aan gegeven. „Ik schrok van de commotie. De politie heeft mijn computer in beslag genomen, om een ko pie van de harde schijf te ma ken." door Ditty Nieuwenhuize VLISSINGEN - Twee werk- bruggen zijn gisteren onder begeleiding vanuit Vlissingen vertrokken naar het voetbal stadion van Feyenoord. De bruggen komen tijdelijk onder het toegangsviaduct van het stadion te hangen. Techno Metal Industry uit Vlis singen heeft de bruggen ge maakt. Ze zijn dertig meter lang en 4,30 meter breed; geza menlijk wegen ze 28.000 kilo. In Rotterdam komen ze onder het toegangsviaduct van De Kuip te hangen. Zo ontstaat een werkoppervlakte van 285 vierkante meter. Vanaf deze bi'uggen wordt het viaduct on der meer opnieuw geschilderd. De gevaartes werden onder verkeersbegeleiding naar het stadion vervoerd. Deze bege leiding bestond uit een voer tuig voor en één achter de transportwagen. De geplande vertrektijd was half tien 's mor gens. Eenmaal bij de Sloebrug aangekomen ontstond er op onthoud. De transportwagen kon de bocht niet nemen door een storing in de besturing. De verkeersbegeleiders konden meteen hun werk doen door de weg daar af te zetten. Als het werk aan het viaduct erop zit, keren de bruggen terug naar Zeeland. foto Lex de Meester door Nadia Berkelder ARNEMUIDEN - De trein van twee minuten over acht van Ar- nemuiden naar Goes zit elke ochtend bomvol. Wakkere types kunnen zich nog in de drukke trein wurmen, degenen die min der assertief zijn blijven achter op het perron. Volgens de Nedeiiandse Spoor wegen staat dit geval niet op zichzelf. Overal in het land zit ten de treinen vol door tekort aan personeel en materieel. De volgende trein naar Goes vertrekt een uur later, om twee minuten over negen. Met de bus reizen is geen alternatief: er gaat geen rechtstreekse bus naar Goes. Diana Schuit heeft vanaf begin september geklaagd bij de klan tenservice van de NS. Het heeft niets geholpen. „We krijgen bloemen thuisgestuurd, maar ze kunnen er weinig aan doen. Er zijn te weinig treinstellen." Het is elke dag een gevecht om de trein in te komen. „Als de deuren open gaan, vallen de mensen bijna naar buiten. Het is een onveilige situatie. Ik kom er zelf meestal nog wel in, maar jonge scholieren blijven buiten staan. Je kan eigenlijk alleen de trein in als je geweld gebruikt." Niet alleen de balkons, maar ook de coupés in de eerste klas zijn vol. Normaal door de trein lopen is niet mogelijk. Ook de conduc teurs kunnen er niet door, zodat de kaartjes niet worden gecon troleerd. „Er wordt wel omge- roepen dat mensen door moeten lopen in de gangpaden, maar daar wordt niet naar geluis terd." Het Sint Willibrordcollege in Goes heeft een schriftelijke klacht ingediend bij de NS. Leerlingen uit Arnemuiden ko men dagelijks te laat op school omdat ze niet met de trein mee kunnen. De school koopt collectief trein abonnementen in. „Ik vraag me af -waarom ze nog abonnemen ten voor dat traject verkopen terwijl ze weten clat er geen plaats is", zegt J. Martin van het college. Het aantal leerlingen dat te laat is, kan oplopen tot dertig. Soms kunnen kinderen in Middelburg de trein al niet meer in. Geen excuus M. Lotens van reizigersvereni ging Rover is niet op de hoogte van de px-oblemen met deze stoptrein. „Maar het probleem is overal hetzelfde. De NS heeft te weinig materieel." Lotens vindt dat geen excuus. „Ze had den het van tevoren moeten zien aankomen." Ze vindt dat de NS treinstellen uit andere delen van het land moet halen om de te korten aan te vullen op lijnen waar maar één keer per uur een trein rijdt. Volgens S. Hoen van de NS is daar geen ruimte voor. „In het verleden konden we nog schui ven, dat is nu geen optie meer. We hebben landelijk materieel en personeel tekoxi." Op korte termijn kan het gebrek aan ma terieel niet worden opgelost. Hoen laat weten dat het inzetten van bussen om de grootste pro blemen op te vangen geen over weging is. Het is voor reizigers geen makkelijke boodschap, begrijpt hij. „Het blijft moeilijk te verteren voor mensen die be talen en bepaalde verwachtin gen hebben over de dienstverle ning." door Aector Dooms MIDDELBURG - Een 38-jarige inwoner van Vlissingen is giste ren in Middelburg voor het uit geven van vals geld veroordeeld tot een taakstraf van honderd uur. Politierechter G. Nomes achtte bewezen dat verdachte in korte tijd dertien valse bankbiljetten van honderd Duitse Mark heeft uitgegeven. De dupe van de wis selpraktijken werden horecage legenheden, voornamelijk kof fieshops, in Vlissingen en Middelburg. De man bestelde meestal een biertje, dat hij be taalde met een (vals) briefje van 100 DM. Hij verzekerde zich op die manier van een behoorlijk bedrag aan Nedeiiands wissel geld. De Duitse marken werden tussen j uli vorig j aar en februari dit jaar uitgegeven. De Vlissin ger hing een mysterieus verhaal op rond de afkomst van het vals geld. „Duitsers hebben me vier honderd gulden gegeven om er wiet voor te kopen. Voor de deal kreeg ik als dank een pakketje Duits geld. Ik wist niet dat het vals was." De politierechter vroeg of hij het niet raar had ge vonden. zoveel geld te krijgen. „Heeft u zich niet afgevraagd of dit wel zuivere koffie was?" De man zei dat hij het in het begin ook raar had gevonden, maar niet had geweten dat het geld vals was. Officier van justitie J. de Graaf telde zeven incidenten van betalen met vals geld in kof fieshops en cafés. „Uw verhaal klinkt ongeloofwaardig. Waar om bent u dan niet gewoon naar de bank gegaan in plaats van het geld zo snel uit te geven? Als men dertienhonderd Duitse marken ontvangt moet dat toch argwaan wekken." Ook zag de officier als steun voor het bewijs dat de man niet de normale koers had gehanteerd door hon derd gulden voor honderd mark te rekenen, terwijl de mark aan zienlijk meer waard is dan de gulden. Claim De Graaf meende dat er veel schade aan mensen was berok kend. „Dit is niet goed voor de economie. De horeca is de dupe geworden. Hier staat maximaal negen jaar gevangenisstraf en een ton boete op", gaf ze de ernst van valsemunterij aan. Een aantal gedupeerden dienden te zamen een schadeclaim in van 800 gulden. Dat bedrag moet de Vlissinger terugbetalen aan de rechtmatige eigenaren. De Middelburgse wethouder R. Visser was bij de onthulling op 12 juni op slag een beetje verliefd op het beeldje. foto Ruben Oreel door Ditty Nieuwenhuize MIDDELBURG - Het beeld van het kussen de meisje op de Vismarkt in Middelburg blijft staan. Het bronzen beeldje was in bruikleen en zou deze maand eigenlijk te ruggaan naar kunstenaar Sjer Jacobs. Gisteren heeft het college van burgemeester en wethouders van Middelburg besloten om het beeldje van Jacobs te kopen voor 25.000 gulden. In de Middelburgse nota Kunst Bin nenste Buiten is afgesproken dat bij dei-ge lijke aankopen de SBKM (Stichting Beel dende Kunst Middelburg) adviseert. De stichting gaf een negatief advies over de aankoop. Het kussende meisje paste niet binnen het Cultureel Profiel Middelburg 2001-2005. Volgens dit prof iel m oet kunst i n Middelburg experimenteel en cultuurhisto risch zijn. Het beeld van het kussende meis je voldoet in de ogen van de SBKM niet aan deze eisen. Trekpleister Het bronzen meisje is intussen een ware toe ristische trekpleister geworden. Iedereen wil met haar op de foto. De SBKM zegt in haar advies dat 'de potentie die het beeld neeft om geliefd te raken geen reden is voor aankoop'. Een van de aanbidders van het meisje is wethouder R. Visser van Middelburg. Na de onthulling op 12 juni was hij direct van haar gecharmeerd. „Ik ben heel blij met de aan koop. Ik heb per slot van x-ekening het voor stel gedaan om het te kopen. Het beeldje is misschien niet vernieuwend en zal geen lan delijke belangstelling krijgen. Maar onder de buurtbewoners en toeristen is het meisje wel populair geworden", zegt Visser. „Wellicht dat we een volgende keer wel iets experimenteels aanschaffen. De Middel- bux-gse podiumkunst bestaat ook voor tach tig procent uit normale optredens en voor twintig procent uit vernieuwende shows. Zoiets moet voor openbare kunst toch ook mogelijk zijn."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 15