VS zetten luchtaanvallen voort Vliegtuigdrama nabij Milaan kost 118 levens Het Net* De Kok wil snel fusie Zeeuwse ziekenhuizen IIIIIIIIIIIIPIIIIIIIIIII Nieuw Belastingverdrag NL-België Effect van vergeldingsacties in Afghanistan is nog niet duidelijk Oekraïne weet niets van vliegramp Den Haag bestrijdt de hufterigheid Nieuwe DVD-fabriek Terneuzen KNVB wil antwoord van Van Gaal EU wil verliezen in luchtvaart compenseren Nijmegenaar pleegt inbraak via tunnel Colleges op Maat Presentatie 14 november 2001 van 19.00-22.00 uur Locatie: Vlissingen Info: 0118-47 57 31 collegesopm@zeelandnet.nl 16° 12° ZW 5 Enkele bui Enkele bui, mogelijk met onweer. Vrij krachtige zuidwestenwind. Maxima rond 16 graden. 244e jaargang no. 239 dinsdag 9 oktober 2001 los nummer €1,00 2,20) Geef de tikken een tik terug op www.hetnet.nl van onze redactie buitenland WASHINGTON - De Amerikaans-Britse aan vallen op militaire doelen en trainingsbases in Af ghanistan zijn volgens de Amerikaanse minister van Defensie, Rumsfeld, 'een groot succes'. Hij wees erop dat het daar niet bij zal blijven. Rumsfeld ontkende dat lucht acties van zondag en gisteren aan Afghaanse burgers het le ven hebben gekost. Volgens de Taliban zijn zondag zeker twin tig burgers omgekomen. Rumsfeld zei dat vrijwel vast staat dat Osama bin Laden zich nog steeds in Afghanistan op houdt. De Verenigde Staten hebben gistei'en voor de tweede achtereenvolgende dag Af ghaanse doelen bestookt. Net als zondag zijn de aanvallen ge richt op de militaire infrastruc tuur, aldus chef Richard Myers van de Amerikaanse strijd krachten. Er is nog geen volledig zicht op het succes van de militaire actie van de VS en Groot-Brittannië tot nu toe, maar volgens het Pentagon zijn de eerste dag 31 doelen geraakt. Luchtafweer Na het invallen van de duister nis werden de 'aanvallen op vliegvelden, vliegtuigen, tanks, radarinstallaties en terroristen kampen in Kaboel, Kandahar (de èetel van de Taliban) en Ma- zar-i-Sjarif hervat. Er werden twintig bommenwerpers en ma rine-eenheden ingezet. Volgens Myers waren de Britten er dit keer niet bij betrokken. De Tali ban zouden op de luchtaanval len hebben gereageerd met luchtafweer. Westerse staten hebben hun steun aan de VS uitgesproken en hulp aangeboden. In Pakistan zijn gewelddadigheden uitge broken. De Russische president Poetin zei dat de Taliban de aanval van de geallieerden aan zichzelf te wijten hebben. Iran en Irak hebben kritisch op de aanvallen gereageerd. De Navo heeft vijf Awacs-vliegtuigen voor patrouilles in het lucht ruim van de VS ter beschikking gesteld. De Verenigde Staten hebben de VN-Veiligheidsraad gewaarschuwd, dat uitbreiding van de militaire campagne naar andere landen en groepen dan Afghanistan en Al Queda, Osa ma bin Ladens terroristische netwerk, niet uitgesloten is. Angst De Verenigde Staten zijn voor onbepaalde tijd in hoogste staat van paraatheid gebracht, om voorbereid te zijn op mogelijke vergeldingsmaatregelen van terroristen. Bush beëdigde gis teren Tom Ridge als nieuwe mi nister van binnenlandse veilig heid. Duizenden mensen ontvluchten volgens de Britse omroep BBC de Afghaanse hoofdstad Kaboel uit angst voor meer aanvallen. In Afghanistan zijn miljoenen mensen afhankelijk van de voedselleveranties Bij de grenzen van de Afghaanse buurlanden Iran en Pakistan worden meer dan een miljoen vluchtelingen verwacht. Zowel Pakistan als India herbergt al twee miljoen Afghanen die hun land eerder ontvluchtten. GPD pagina 2: militaire acties zijn wettig pagina 3: extra miljoenen voor Afghanen Terwijl familieleden de slachtoffers van de vliegramp met de Russische Toepolev, afgelopen vrijdag, herdachten door bloe men in de Zwarte Zee te gooien, ontkende Oekraïne gisteren andermaal iets van doen te hebben met het ongeluk. Rusland sluit een aanslag niet uit. Wie zich in politiek Den Haag nog niet met volle overgave in zet voor de strijd tegen de 'hufterigheid'kan het schuddenOf het nu gaat om billenknijpende rotjochies of parke ren op invalideplaatsen, iedere politicus dient dit soort praktijken met kracht tegen te gaan. Het bedrijf Memox BV wil voor tientallen miljoenen guldens een DVD- en multimediafabriek neerzetten in Terneuzen. De nieuwe fabriek moet op termijn werk bieden aan driehonderd mensen. Memox wil onder licentie van Philips de Europese markt voor DVD's bevoorraden. De KNVB heeft Louis van Gaal een ultimatum gesteld. Voor 1 januari moet de twijfelende bondscoach en technisch direc teur laten weten of hij blijft of ontslagneemt en weeralsclub- trainer aan de slag gaat. Van Gaal heeft een zesjarig contract waarin drie zogenaamde evaluatiemomenten zijn opgeno men. De geplande eerste evaluatie is juni volgend jaar. Daarop wil Henk Kesler, directeur betaald voetbal, niet wachten. feiten en meningen: 2; buitenland: 3 en 5; varia: 4; economie: 6; binnenland: 7; radio en televisie: 9; zeeland: 11,12,13,15 en 17; sport: 18 en 19 door Roelf Reinders MIDDELBURG - De zieken huizen in Vlissingen, Goes en Terneuzen moeten snel fuseren om het tekort aan medisch spe cialisten niet nog groter te ma ken. Dat zegt gedeputeerde G. de Kok (zorg). Hij vindt dat de drie Zeeuwse ziekenhuizen nu te weinig doen om de problemen aan te pakken. De Kok verwijt de ziekenhuisdirecties 'een ge brek aan gevoel van urgentie' om iets aan het tekort aan me disch personeel te doen. „De ra den van bestuur doen de proble men te veel af als incidenten van de korte termijn", aldus de ge deputeerde in een toelichting op opmerkingen in de commissie welzijn van Provinciale Staten. „Ik zie daar een patroon in." De Kok zegt dat de ziekenhuizen de personeelstekorten hadden kunnen zien aankomen en maatregelen hadden kunnen nemen. Volgens hem werken de zieken huizen veel te zelfstandig om nieuwe medisch specialisten aan te trekken. „Ze plaatsen een BRUSSEL - De Europese Com missie overweegt financiële steun aan luchtvaartmaat schappijen toe te staan als com pensatie voor de verliezen gedu rende de eerste vier dagen na de aanslagen op New York en Was hington. Verdergaande staatssteun om wankele maatschappijen over eind te houden, blijft verboden. Brussel wil daarnaast verplich te regels om de veiligheid op luchthavens te verhogen. Morgen buigt de Commissie zich over de problemen in de luchtvaartindustrie als gevolg van de teiTeurdaden in de VS. Uit de nog vertrouwelijke voor stellen blijkt dat de Commissie een oogje wil toeknijpen bij het toepassen van de normaliter strikte regels voor overheids subsidies aan bedrijven. De verliezen voor maatschap pijen als de KLM en Lufthansa tijdens de eerste vier dagen na de aanslagen waren dermate hoog en onverwacht, dat voor deze verliezen de nationale re geringen bij mogen sprin gen. GPD advertentie, maar daar reageert al niemand meer op. Zeeland is voor specialisten een slecht ves tigingsklimaat. Het is vechten om de mensen en Zeeland valt buiten de boot." De ziekenhuizen komen slechts met noodgrepen om de perso neelstekorten aan te pakken, vindt de gedeputeerde. Hij noemt als voorbeeld het 'uitkle den' van het Rode Kruis Zieken huis in Zierikzee en de samenvoeging van de kinderaf delingen van de ziekenhuizen in Vlissingen en Goes. Deze sa menwerking is noodzakelijk omdat het Ziekenhuis Walche ren door vertrek van een kinder arts in de problemen is geko men. „De oplossingen zijn slechts het blussen van brand jes." De Kok denkt dat alleen een fu sie de personeelstekorten kan oplossen. Door grotere maat schappen met gunstiger waar nemingsdiensten zullen artsen eerder naar Zeeland komen, vernacht hij. „Specialisten zijn niet meer bereid zestig, zeventig uur per week te draaien. De Zeeuwse ziekenhuizen moeten zorgen voor maatschappen met voldoende omvang. En dat vergt schaalvergroting." De Zeeuwse ziekenhuizen den ken al aan meer samenwerking. Het Oosterscheldeziekenhuis en Ziekenhuis Walcheren willen fuseren, maar dat gaat niet zo snel als gewenst. De Kok: „Men praat al lang over fusie maar daar neemt men nogal de tijd voor." Verder heeft een commis sie met onder meer de zieken huizen geadviseerd om nog dit jaar een stichting op te richten waarin de drie ziekenhuizen nauw samenwerken. Maar De Kok wil deze 'tussenstap' liever overslaan en meteen fuseren. „De problemen zijn zo groot dat haast is geboden." Eén ziekenhuisorganisatie hoeft volgens De Kok niet te be tekenen dat er ziekenhuisloca ties in Zeeland moeten verdwij nen. „Integendeel", stelt hij. Hij voorziet wel 'concentratiepun ten van zorg'. „De ene speciali satie hier, de andere daar." (Advertentie) 8 713214 000002 maandag i/m vrijdag NIJMEGEN - Een 34-jarige Nijmegenaar heeft er heel wat voor over gehad om sigaretten en cadeaubonnen te stelen uit een kiosk in zijn woonplaats. De man besteedde ruim twee uur aan het graven van een tun nel onder de kiosk. Toen hij bij na klaar was betrapte de politie hem. Pakistani en Afghanen wachten bij de grensovergang in Torkham om vanuit Pakistan Afghanistan binnen te komen. Onder hen zijn vrijwilligers die samen met de Taliban te gen de VS willen vechten. foto Riaz Khan/AP Dikke mist De Nijmegenaar maakte een gat in de grond aan de achterzijde van de kiosk. Die staat aan een drukke weg. Vanuit het gat groef hij een tunnel, die midden onder de houten kioskvloer ein digde. Daar boorde hij met een handboortje een mansgroot gat in de vloer. Een buurtbewoner die graaf- en zaaggeluiden in de buurt van de kiosk hoorde waarschuwde de politie. Toen agenten arriveerden zagen zij twee benen uit het gat steken. Hij had nog niets kunnen be machtigen. ANP door Hans Geleijnse ROME - De botsing tussen twee vliegtuigen gistermorgen op de Advertentie Milanese vluchthaven Linate, waarbij 118 doden vielen, is niet het gevolg van een terroristi sche actie. Volgens het Italiaan se ministerie van binnenlandse zaken is het drama veroorzaakt door een menselijke fout. Die fout is vermoedelijk ge maakt door de twee Duitse pilo ten van een privé-vliegtuigje dat op de verkeerde baan taxie de en in botsing kwam met een opstijgende passagiersjet van de Zweedse luchtvaartmaat schappij SAS. Aan boord van het Zweedse toe stel met bestemming Kopenha gen bevonden zich 104 passa giers en zes bemanningsleden. Zij zijn volgens de luchtvaart autoriteiten allen dood. Gister middag waren veertig lichamen geborgen uit de wrakstukken van de SAS MD 87. Het toestel knalde na de botsing met de Cessna, waarin zich behalve de piloten twee Italiaanse passa giers bevonden, op een bagage- loods, vloog in brand en brak in stukken. In de loods werkten op dat moment twintig mensen. Vier van hen overleefden de vlammenzee niet. De vier inzittenden van de Ces sna kwamen eveneens om het le ven. Ook hun toestel brandde uit. Onder de slachtoffers in het SAS-vliegtuig waren 56 Italia nen. De rest was van elders af komstig. Het was gisteravond nog niet duidelijk of zich ook Nederlandse passagiers aan boord bevonden. Het zicht op het vliegveld was gistermorgen zeer slecht; er hing een dikke mist. GPD (Advertentie) Een luchthavenmedewerker kijkt naar de vernielde staart van het SAS-vliegtuig op de startbaan van vliegveld Linate bij Milaan. foto Luca Bruno/AP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 1